wordt - uitgebreid - heruitgegeven 'end Maaskanl 1 3^^: ^cH^dA^ckjc v/iH tfifPH -fC^ ^ost Maarten Bezuijen door scheepsrampen geobsedeerd: uAtrun '^^'(^ni^n 5 ^cnsltftU Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 21 FEBRUARI 199 Maakt u eerst even kennis met Maarten Bezuijen (45), over wiens jongste pennevrucht we 't onderstaand willen hebben. „Ouddorper waarschijn lijk", zult u denken over z'n identiteit, maar nee, Maarten is in Schiedam geboren en bewoont daar, met vrouw en 6 kinderen, een mooi groot huis, met een stokanker, twee duckdalfs (mét zeemeeuw) en een vlaggemast met 4 lijnen in de voortuin. Als zelfs dat nog onvoldoende over 's mans broodwinning en bevlogenheid zou zeggen brengt de naam 'Ten Anker' u stellig tot het inzicht dat ook Maarten te water z'n brood verdient. Bij hem zijn intussen ook literaire kwaliteiten gebleken en vandaag houdt hij z'n eerste boek ten doop: de Koperen Helm, geschreven door Barend Maaskant in 1956, aangevuld door Maarten Bezuijen. Maarten moge dan in een Schiedams ziekenhuis ter wereld gekomen zijn, hij stamt wel degelijk uit de Ouddorpse Bezuijen-familie. Vader Teun (van Simon, handelaar in zand en grind en aannemer van weg- en waterbouwwer ken) was jarenlang mosselvisser in Ouddorp met de OD-14, maar stopte daarmee in 1946. Hij kreeg een baan bij het loodswezen, vertrok naar Vlaardingen en huwde daar de vrouw met wie hij nog steeds getrouwd is. Maartens ouders wonen nu in Ouddorp maar hun beide kinderen, dochter Kitty en zoon Maarten hebben ginder hun stekje gevonden. Maarten heeft de liefde voor de vaart ingeboren gekregen, hij moet het water zien en ruiken om mens te kun nen zijn. Z'n vader had op 't water z'n bestaan gevonden en opa van moeders kant voer vele jaren op de befaamde zeesle per 'Zwarte Zee'. Maarten deed het wat kleinschaliger, hij bezocht de binnenvaartschool in Amsterdam, voer vervolgens vijf jaar op de binnentankvloot van Shell en kwam toen, in Rotterdam, 21 jaar jong nog, bij de Kon. Roeiersvereeniging 'Eendracht' terecht. Met z'n 320 colle ga's houdt hij zich bezig met het vast en losmaken van zeeschepen. Maarten is bovendien schipper van een loods boot en reken maar dat'ie een beetje golfslag, zeg maar een stevig zeetje niet schuwt. Aldus is'ie roeier uit het goeie hout ge sneden en z'n baas hoeft niet te vrezen dat Maart eigener beweging z'n ont slag zal vragen. Hij heeft de mooist denkbare baan waarvan hij pas op de leeftijd van 57,5 jaar afscheid zou wil len nemen, gebruik makend van de RUR, de Rust Uren Regeling, waarna op 59-jarige leeftijd pensionering wacht. Maakt u zich dus geen zorgen om Maarten van Teun van Siemen, hij heeft het voorlopig nog prima naar de zin, als roeier in het Rotterdamse ha vengebied. De Koperen Helm Als kind heeft'ie maar weinig met autootjes gespeeld, wel met bootjes die hij over 't vloerkleed liet varen. Sprookjesboeken, ze hebben maar nau welijks tot z'n verbeelding gesproken, maar de kleine Maarten kon zich hele maal verliezen in boeken waarin sche pen werden afgebeeld. Zo is 't geko men, bij Maarten Bezuijen, en allengs is z'n boekenvoorraad gegroeid, zo ook z'n collectie modelschepen en in z'n woning hangen nogal wat schilde rijen en attributen die aan de scheep vaart herinneren. Soms gekregen, zoals van de bemanning van de Russische boot die twee jaar lang aan de ketting lag. Maarten heeft zich toen met de zorg voor hen ingelaten, hen aan voed sel en kleding geholpen en hun wat verstrooiing geboden. En geschreven heeft'ie, in ons blad 'Eilanden-Nieuws' verschijnt regelma tig wat van zijn hand, we hopen trou wens dat Maarten dat blijft doen, begeesterd als hij is over alles wat met scheepvaart en visserij uit onze omge ving te maken heeft. Daarom is hij ook zo verrukt over het boek 'de Koperen Helm', in 1956 ge schreven door Barend Maaskant, tot 1982 redacteur bij het Algemeen Dag blad en befaamd om zijn vooral nauti sche reportages. Maarten Bezuijen is lang niet op de hoogte geweest van dat boek, dat kwam pas vijf jaar geleden, toen hij zich verdiepte in de scheepsramp met de Engelse passagiersboot de Berlin, die voer van Hoek van Holland naar Harwich v.v. totdat de stomer op 21 februari 1907 op de Noorderpier ver daagde met de verdrinkingsdood van 129 passagiers als gevolg, een diep ingrijpende catastrofe. Nóg, 90 jaar na dato krijgt Maarten Bezuijen de rillin gen als'ie bedenkt wat zich toen, in dat noodweer heeft afgespeeld. Meer dan zestig passagiers hadden zich op het voorschip verschanst, maar toen dat brak zijn ze allen omgekomen. Van de 144 zijn er slechts 18 gered. ^1 lJitgt»ry fJ. fia Maarten Bezuijen Zó hevig woedde de zee dat de redders het schip onmogelijk konden benade ren zonder ook zelf te pletter te slaan. Slechts doden konden ze bergen, en een vijftiental overlevenden. Barend Maaskant heeft het verbeeldend beschreven in 'de Koperen Helm' en Maarten Bezuijen heeft stad en land afgereisd en afgebeld om een exem plaar te pakken te krijgen. Hij hééft 't, heeft het gelezen en herlezen, vooral die delen waarin de heldenrol van enkele Ouddorpse redders wordt ver haald, van Maartien Sperling en George Moerkerke. Die waren met de blazer 'Willem Josephine' aanwezig, maar aanvankelijk konden ze slechts verdronkenen bergen. Martien Sperling heeft toen een dapper plan gesmeed. Op het scheepsdeel dat nog boven water stak wist hij nog 3 vrouwen aanwezig, in doodsgevaar en verkleumd van kou, maar zó dapper was de Ouddorpse Martien dat'ie zich met gevaar voor eigen leven naar het scheepswrak heeft begeven en zelfs aan boord is geklommen. Vervolgens heeft'ie de 3 vrouwen aan een touw over boord laten zakken, richting pier waar Georg Moerkerk ze heeft opgevangen, heroïsch moet dat zijn geweest. 'De Koperen Helm' vormde voor Maarten Bezuijen dan ook boeiende lectuur; later is er een plan gerezen. Augustus 1995 viel er door Maartens Schiedamse brievenbus een dikke brief, van een nicht uit Zwitserland, ze schreef: „Maarten, de kaarten die ik bijsluit slingeren al lang in huis. Ik zou het zonde vinden ze bij het oud papier terecht te laten komen, misschien kun jij er wat mee. De Zwitserse nicht sloot een aantal an sichtkaarten in waarop de ramp met de Berlin en de moedige redders in beeld werden gebracht. Toentijds zijn die verkocht waarvan de opbrengst naar de geredden ging. Vier van die kaarten vielen hem vanuit Zwitserland ten deel, inmiddels heeft Maarten 33 verschillende, gevonden op rommelmarkten en in antiquariaten. Contact met boekhandelaar Kees van Koppen uit Ouddorp leerde Maarten dat naar het boek 'de Koperen Helm' nog altijd veel vraag is en gauw is toen het idee geboren het boek her uit te geven, een complete herdruk van wat Barend Maaskant geschreven heeft, maar nu op A4-formaat, 160 pagina's dik en verluchtigd met zelfs 130 foto's, niet enkel van de ramp, maar ook van andere in het boek beschreven zaken, vooral ook over het duikersgeslacht Sperling uit Ouddorp. Een prachtig boek is het geworden met een boeiende inhoud en een heel fraaie kaft waarop nautisch tekenaar Rixoort de stuiptrekkende Berlin in beeld heeft gebracht. Vandaag, 21 februari, precies 90 jaar na die ramp wordt het boek ten doop gehouden, in hotel America in Hoek van Holland waar op 21 februari 1907 de weinige overlevenden zijn verzorgd. Maarten Bezuijen hechtte eraan het eerste exemplaar te overhandigen aan de weduwe van Barend Maaskant, als een hommage aan haar op 22 februari 1982 overleden echtgenoot. Kees van Koppen geeft het uit; het fraaie boek kost ƒ69,90. Vier van de redders: v.l.n.r. Leen Sparling uit Dordt, George Moerkerk uit Ouddorp, Kees Sparling uit Dordt, Martien Sperling uit Ouddorp PuTzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Om direct met de deur in huis te vallen kunnen we vertellen dat er 2 nieuwe puz zelaars bij gekomen zijn. Erg leuk natuurlijk. Heb je soms ook zin om mee te gaan doen? Pak je pen en schrijf! Het is een stukje ontspanning en tegelijker tijd leer je Bijbelse dingen en andere zaken. Job Tanis (Ouddorp) zond deze invuller op naar oom Ko. Welk beroep hadden deze mensen is steeds de vraag. Schrijf ze in enkelvoud in de vakjes. In de dik- omlijnde balk lees je van boven naar beneden nog een beroep. Kun je daar achter komen? De juiste hoofdstukken krijgen jullie al cadeau. Alleen het vers is niet verklapt. Dus dat wordt even zoe ken. Bedankt Job voor je keurige opga ve! 1Simon en Andreas. (Mark. 1 2. Nehemia. (Neh. 2) 3. Amos. (Amos 1) 4. Kaïn. (Gen. 4) 5. Filippus. (Hand. 21) 6. Alexander. (2 Tim. 4) 7. Obadja. (1 Kon. 18) 8. Paulus. (Hand. 18) 9. Noach. (Gen. 9) 10. Ezau. (Gen. 25) 11Josafat, de zoon van Ahilud. (1 Kon. 4) 12. SifraenPua. (Ex. 1) Het komende idee is van Geert Tanis (Ouddorp). Hij stuurde 10 door elkaar geklutste dierennamen naar onze rubriek op. Oom Ko heeft er wat plaatjes bij gezocht en pijlen ertussen getekend om het aantrekkelijker te maken. Kijk goed naar de letters die naast de pijl staan. Kun je daar een naam van een beest van maken? Laten we bijvoorbeeld de pijl nemen die recht naar boven gegooid wordt met de letters GARKENOEO. Wat zou je daar van kunnen maken? Ja, ik zie het al. Jij ook? Kangoeroe. Maar het rare is dat die pijl gericht is op een flamin go! Gelukkig maar, nu zal de jacht wel mislukken. Hoe moet je alles inleveren? KangoeroeFlamingo. Het is me dus te doen om de pijlennaam en de dieren naam! Hartelijk dank Geert voor je inzet. Ik hoop dat je het niet erg vindt, dat het iets aangepast is. Gert Koese (Ouddorp) Al je oplossingen waren foutloos! Piekfijn gedaan makker. Jan Stehouwer kan mooi schrijven. De val van het roof- slot, heb je die ook al gelezen? "Hoog spel" is zeker al uit? Claudia Klijn (Ouddorp) Prima dat je eigen rebusoplossing meestuurde. Dat is juist de bedoeling. Al de puzzels bekijken, bij schaven, contro leren en in elkaar zetten, brieven beant woorden kost me meestal de vrijdag avond of een deel ervan. Maar geen geklaag hoor, 'k doe het graag. De boe kenbon kan in elke erkende boekhandel ingeleverd worden. Ga je later op de fiets naar het Spectrum? Zet je maar goed in voor de Cito-toets. Aagje de Boer (Leek) Op het Groen Horstcollege was dus voorlichting over de M.B.O.-opleiding van dierverzorging. Lijkt je dat wat? Er bleek heel wat te zien zeg: Stukjes kin derboerderij, een dierenwinkel, allerlei knaagdieren, tropische vissen en zelfs slangen. Keus volop! In maart treed je op tijdens een voorspeeldag. Maar liefst 5 a 6 piano's en heel veel fluiten. Alles bij elkaar notabene 120 leerlingen voeren Summertime van Gershwin uit. Dat zal klinken! Succes! Dorien Grinwis (Ouddorp) Welkom bij jeugdboek. Wat ontzettend leuk dat je mee gaat doen. Mooi dat je gelijk je geboortedatum doorgaf. Je hebt 1 zusje en 3 broertjes. Gezellig zeg. Je speelt graag binnen, jammer voor je zus. Groeten Dorien. Tot de volgen de keer. Anne Grinwis (Ouddorp) z. 3. H- 5. l 8. 3- ;o. /i. iZ. Een echte verrassing dat jij ook met de puz zels start. Jij speelt graag buiten, jammer voor je zusje. Hutten worden er door jou getimmerd. Dat is een leuke bezigheid. Fransje is nog maar pas op de wereld. Fijn dat we gelijk een foto van je zien. Tjonge, wat sta jij er leuk op met je rood-wit-blauwe strik. Een echte Hollandse dame met de Nederlandse driekleur. Verder geef je een waslijst van dmgen die je graag lust: Soep, kroten, patat, sinas-(appels) en mandarijnen. Nee maar wat een smulpaap ben jij. Mag ik een keer bij jou thuis komen eten? Tot schrijfs Anne. Jessica Flikweert (Ouddorp) kan van daag of morgen haar boekenbon ver wachten. Gefeliciteerd voor het behalen van de 400 punten! Iedereen sterkte toegewenst, in het bij zonder de weduwnaars, weduwen en wezen. 'De Koperen Helm' Helm m^^0^^^^m^^0*^m m0^0^^^0^^ ■^>N

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6