EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Gemeenten moeten méér door 'Binnenhof' laten doen Een sterk CDA op weg naar het jaar 2000 Modehuis Van Rossum in Ooitgensplaat heeft nieuwe eigenaars! Jongens BI Intermezzo op weg naar Topklasse? Chr. gem. streekkoor 'Vox Humana' opent de deuren Niet allemaal je eigen houtver snipperaar. Nieuwe snelwegverlichting Bijeenkomst'De Christenvrouw' VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 No. 6578 Pleit in raad Oostflakkee: Wat dat nou te betekenen mocht heb ben..,? „Hij denkt aan ons met de voe ten omhoog", zo expliceerde donder dagavond burg. Van Pelt aan Oost- flakkees' gemeenteraad de afwezig heid van raadslid C. L. M. de Wit. Dhr. de Wit bevindt zich aan de 'on derkant' van de wereldbol, in Nieuw Zeeland en hij zal 't daar ongetwijfeld prettig hebben, 't werd hem in elk geval door z'n raadscollega's graag gegund. Een minder aangename reden had de af wezigheid van dhr. de Vries, hij heeft een oogoperatie ondergaan, maar het herstel verloopt voorspoedig en ook dat dachten de raadsleden hun collega graag toe. Gemeentebode Jaap v. d. Welle was weer aanwezig, niet voor 't eerst trou wens, na het hartinfarct die hem septem ber vorig jaar was overkomen en wat was er nog te klagen in Oostflakkees' raadzaal? Geklaagd over de manier waarop het College een aantal bewoners van de Mo lendijk heeft behandeld, heeft wel dhr. Van Bergen. Iets over grond moet het zijn geweest. „B W hebben wat 'burgerlijkachtig' gehandeld" vond dhr. Heintjes, maar dhr. Van Bergen krijgt genoegdoening. Op 18 februari is door het College een gesprek gearrangeerd. Burg. Van Pelt gaf het wel toe: „Wat we te zeggen hadden hebben we in 't begin misschien niet zo fraai gepresenteerd". Geen feesttent. De Oranjevereniging Oude Tonge mag er niet op rekenen t.g.v. Koninginnedag een grote tent op te mogen zetten om daar het jaarlijks Oranjefeest te vieren. Mevr. Van Dijke verwoordde 'de angst' van de Oranje-bestuurders dat daarmee de Koninginnefeesten in het water zullen gaan vallen. Dat vond ze spijtig voor de bevolking maar ook voor de Oranjever eniging waarvan het bestuur uit een aan tal enthousiaste jonge mensen bestaat. Maar de raadsvoorz. gaf weinig hoop. Het is immers de raad zelve geweest die maatregelen heeft uitgevaardigd, nadat een feest in een tent op het havenplateau tot 'een hoge mate van overlast' had ge leid, 'ernstig' en 'zwaar' zijn toen de klachten geweest; de politie is er toen een paar keer aan te pas moeten komen en dat wensen College en raad voortaan te voorkomen. Overigens bleef het on vermeld of het toen ook een Oranjefeest betrof. Alleen in incidentele gevallen én als het op een andere plek persé niet kan mag een tent nog worden opgetrokken. Vorig jaar was er van overlast geen spra ke maar, wijzend op de raadsuitspraak meende de voorz. dat het ieder duidelijk moet zijn dat niet elk jaar toestemming zal kunnen worden verleend. Alleen in 'incidentele gevallen', heeft de raad immers bedongen waarom het de voorz. hogelijk zou verbazen als de raad nu zou gaan vinden dat happenings in een tent voortaan mogelijk moeten zijn... Verkoop ambtswoning De ambtswoning Oudedijk 1 te Ooltgens- plaat, waarin de burgemeester tot voor kort heeft gewoond, werd verkocht voor de prijs van ƒ567.565,- aan de hoogte bieder. Al in november 1994 besloote raad tot verkoop; het besluit kon nu wor den geëffectueerd. HOUTVERSNIPPERAAR OF 'Binnenhof' Voorstellen tot aanschaf van apparatuur, zoals een houtversnipperaar a ƒ31.000,- ondervinden meestal nauwelijks bespre king, maar het was de VVD fractie die deze traditie doorbrak, dhr. v. d. Ree vond het tijd voor een cultuurverande ring. Niet om die versnipperaar ging het hem, maar hij vroeg zich af waarom zo'n bezigheid als houtversnipperen niet aan het Werkvoorzieningsschap 'Binnenhof' zou kunnen worden opgedragen. Elke gemeentebestuurder kent de 'grootst mogelijke problemen' en de 'zeer droe vige situatie' waarin 'Binnenhof' ver keert en wordt het dan niet'es tijd, zo vroeg dhr. v. d. Ree de raad af dat de gemeentebesturen hun traditionele werk wijze zélf al die materialen te willen heb ben veranderen en méér werk aan 'Bin nenhof' uitbesteden? 'Flauwekul' vond hij het te zeggen dat zo'n houtversnipperaar elke dag beschik baar moet zijn. Te versnipperen hout ligt er morgen nog en zal heus niet uit wan delen zijn gegaan... De oproep zoals door dhr. v. d. Ree ge daan vond best wel weerklank, al vroeg de raad zich of het nu met het nalaten van de investering in de houtversnippe raar zou moeten beginnen. „Het minste wat het College kan doen is overleggen welke werkzaamheden evt. door 'Binnenhof' - immers ons eigen bedrijf - zouden kunnen worden ge daan", was de suggestie van dhr. v. d. Mast. De raad wil er best in meedenken. ,,We willen 'Binnenhof' op een behoorlijke manier in staat stellen werk in onze ge meente te doen", vond ook weth. An- dries. Weth. Maliepaard dacht evenzo, vooral waar hij vast moest stellen dat de ge meenten ten westen meer gebruik maken van 'Binnenhof' dan dat dat van Oost flakkee kan worden gezegd. De raad zal niet alleen mee moeten den ken, ze zal ook mee moeten doen wan neer offertes worden vergeleken en dat meerdere offertes moeten ingewonnen is inherent aan het voeren van een product begroting zoals de gemeente Oostflakkee die kent. Een kwinkslag ten besluite, van dhr. Van Gurp (SGP): „Hoe meer snipperdagen hoe beter, dan is de versnipperaar ten minste rendabel". Dhr. V. d. Ree verklaarde zich overigens tegen aanschaf van de versnipperaar waarmee hij liet blijken de gegeven boodschap heel serieus te hebben be doeld. Aandelen Weer met de stem van dhr. v. d. Ree te gen, werd besloten tot aankoop van 7200 aandelen Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Het College meende dat die aankoop 'een verstandige stap' zou zijn, maar dhr. v. d. Ree dacht daar anders over. Hij vond er risico aan kleven om met geleend geld aandelen te kopen, risi co gaat onstaan wanneer de rente hoger wordt, al bracht de voorz. daar tegen in dat dan de aandelen weer verkocht zou den kunnen worden. Dat was de voorz. er helemaal mee eens dat met gemeen schapsgeld niet kan worden gespeculeerd maar de gemeenten kunnen het Bouw fonds als een eigen bedrijf beschouwen waaruit een blijvend rendement kan wor den geput. Wanneer de gemeenten dan ook de aandelen in bezit houden voor komt dat dat particuliere beleggers aan de bak komen. Nog een aantal voorbereidingsbesluiten werden genomen, een t.b.v. de plaatsing van een 30 meter hoge zendmast voor telefoonverkeer, aan de Tramweg te Oude Tonge. Molenstichting De Molenstichting Goeree-Overflakkee heeft haar uitgaven voor het jaaar 1997 geraamd op ƒ219.000,-. De bijdragen van de gemeente Oostflakkee worden berekend op 19.657,20. Van dhr. v. d. Ree kreeg de Molenstich ting het compliment dat ze kans heeft ge zien alle mogelijke subsidies te mobilise ren. Dhr. V. d. Ree herinnerde zich een molenrestauratie die Oostflakkee tonnen heeft gekost, terwijl nu voor nog geen twintigduizend gulden drie molens in de gemeente in stand worden gehouden. Het ideetje van dhr. Van Gurp, een spie lerei eigenlijk, om de 795.000 omwente lingen die de wieken vorig jaar maakten nuttig te doen zijn aan de opwekking van electriciteit, zal een illusie blijven. Windturbines hebben die functie, maar historische windmolens, met houten ra deren hebben een totaal andere functie en laten zich daartoe niet aanpassen. Rijkswaterstaat gaat een proef nemen met nieuwe snelwegverlichting waarbij de verkeersdrukte en het weer invloed hebben op de sterkte, van de verlichting. Heden dinsdag, 18 februari 1997 neemt ir. H. Prins, plaatsvervangend directeur- generaal van Rijkswaterstaat, de nieuwe verlichtingsinstallatie in gebruik voor het traject tussen Gouda en Nieuwerbrug op de A12. Vanaf 16.00 uur, als de installa tie in werking is, zal de sterkte van de verlichting worden afgestemd op de ver keersdrukte en de weersomstandigheden op het traject. Rijkswaterstaat komt met de ingebruikname van de installatie in de laatste fase van het project Dynamische openbare verlichting (DYNO). In deze laatste fase zal onderzoek worden gedaan naar de beleving van de dynamische ver lichting door de weggebruiker en worden gedragsobservaties gedaan. Nederland is het eerste land ter wereld waar flexibele openbare verlichting getest wordt. LEKKERKERK - Het afgelopen week end was een volleybalvrij gebeuren, be halve voor drie teams van Intermezzo. Jongens BI en B2 en het herenrecrean- tenteam speelde wel. De recreanten speelden zeer sterk tegen VSS uit Spijkenisse. In een goed uitge speelde wedstrijd werd duidelijk met 3-0 gewonnen. Jongens B1 reisde af naar Lekkerkerk en speelde goed. Ondanks de diverse Valen- tijnsfeestjes die de meesten de avond er voor hadden gehad. Met 3-0 werd Fikszo/Lekkerkerk versla gen. De service bleek weer een belang rijk wapen in deze wedstrijd. Deze poule is voor dit team vrij eenvoudig. Slechts één team is een serieuze concurrent, Spivo. Hier moet nog een keer tegen ge speeld worden. Belooft een spannende wedstrijd te worden. Jongens B2 verloor in Rotterdam van Alexandria'66 met 3-0. Volgende week speelt Intermezzo uitwedstrijden. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Op D.V. woensdag 19 februari a.s. ho pen we onze jaarvergadering te houden in 'De Hoeksteen'. Deze avond wordt door ons zelf ver zorgd. De avond begint om 19.30 uur. Gasten zijn hartelijk welkom. Op donderdag 27 februari 1997 spreekt Tineke Lodders-Elfferich, vice-voorzitter van het CDA, in het verenigingsgebouw 'Oostdam', Jongkoenstraat 1 in Goede- reede. Een sterk CDA op weg naar het jaar 2000 en de samenhang in de samenle ving staan centraal. Daarbij gaat zij in op veiligheid, solidariteit, zorg, familie en gezin, en het belang van goed onderwijs. Aanvang 20.00 uur. Ruime parkeermogelijkheid aanwezig. In januari jl. ging het Chr. gem. streek koor 'Vox Humana' van start. Het koor is opgericht met als doel koor- en samen- zangavonden te gaan verzorgen waarbij ook bejaardentehuizen niet vergeten mo gen worden. Het repertoire bestaat dan ook voor een groot deel uit psalmen, geestelijke- en vaderlandse liederen. Het koor staat onder leiding van Jan Ka- paan. Op D.V. 24 februari a.s. organiseert het koor een open zangavond waar kennis gemaakt kan worden met het koor. Dirigent Jan Kapaan: „Ik heb hier te ma ken met een enthousiaste groep zangers. Daarbij is het belangrijk dat ook jonge ren de weg naar het koor gevonden heb ben. Het is de bedoeling om medio dit jaar een presentatie-zangavond te hou den. Daaromis het juist nu het goede mo ment om mee te komen repeteren. Zoals gezegd zijn ook jongeren van harte wel kom". De koorrepetities worden gehouden op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het verenigingsgebouw 'Vita Nova' in Sommelsdijk. Alle zangers en zangeressen, van harte welkom. Voor meer informatie: de secretaris van de gemeentelijke afdeling CDA-Goede- reede, de heer J. Soeteman, tel. (0187) 681593. Na 32 jaar neemt de familie Van Rossum afscheid van liaar modezaak in Ooitgensplaat. Met veel energie, ambitie, liefde voor het vak en niet te vergeten voor de inwoners en klanten uit Ooitgensplaat en omgeving, hebben zij altijd voor een ieder klaar gestaan. Hierdoor zijn fijne en leuke sociale contacten ontstaan. Wegens gebrek aan opvolgers is druk gezocht om voor de modezaak, welke zeer duidelijk in een behoefte voorziet in de regio, geschikte opvolgers te vinden en de modezaak op het bekende adres te houden. De familie Van Rossum is zeer blij dat zij van harte kunnen aanbevelen de opvolgers familie Van den Boogert (vader, moeder en dochter) en natuurlijk wensen zij hen alle succes toe. Voorts willen Piet en Elly van Rossum van deze mogelijkheid, gebruik maken om alle klanten te bedanken voor het vertrou wen dat zij in de afgelopen 32 jaar hebben mogen ontvangen en spreken de wens uit dat de klanten ook in de toekomst de weg zullen vinden naar de Molendijk 34 in Ooitgensplaat. DOOR DONKERE DAGEN -30- En steeds hield de kleine hand Greet omklemd. Tot eindelijk een kalme slaap, (reeds daagde de morgen!) het gejaagde woelen verving. ,,Ga nu ook rusten, kind", maande mevrouw Barends. „Och nee, mevrouw, laat me maar. „Geen mevrouw meer, Greet", klonk het met ontroerde stem, „maar tante". „En oom!" Sprak dat die trotse mond? „Je hebt ons kind gered!" Hij sloeg de ogen neer. Maar haar tante viel haar om de hals. „Greet, wil je ons vergeven?" Buiten schaterde jubelend de leeuwerik de zon tegen! En Greets ootmoedige dank voor zulk een onge dachte zegen, rees in stilheid tot de Heere, die alles zó ten goede keerde. Langzaam genas de kleine zieke. Maar Greet kon ze niet missen. Hoe anders keek Greet nu het leven in. Welk een gezegende, ongedachte omkeer. Hoe wonderlijk was 's Heeren weg geweest. O, als moeder dit eens had mogen beleven, als vader er eens getuige van had mogen zijn! Ook grootvader en Em bleven geen vreemdelingen op Duinoord. Wel had het de oude veel, zeer veel gekost, voor hij daar de voet over de drempel wilde zetten. Maar de liefde had toch gezegepraald! Eén zaak verstoorde het geluk: de gedachte aan Steven! Waarom kwam er geen antwoord? Wat haperde er aan? Eindelijk, eindelijk kwam een brief, die haar en grootvader dubbel troostte. Want niet alleen vernamen ze, hoe Steven als van de grafrand gered was, bovenal verkwikte hun de toon van be rouw, de belijdenis van schuld en zijn eenvoudig getuigenis van Gods vergevende liefde. Dat was meer, dan ze konden verwachten, hoe vaak ze er ook om gesmeekt hadden. „Nu, grootvader en Greet", zo luidde het besluit van de brief, „binnen een dag of vier hoop ik weer thuis te zijn en er komt nog iemand mee". Er stond een dikke streep onder die geheimzinnige woorden. Een zonderlinge gedachte vloog haar door het hoofd. Ze dacht aan het wrakhout van 'De Vrouw Maria". Nee, dat was onmogelijk. Ze beefde. Had het wrakhout misschien gelogen? Immers nee! wèg met zulke gedachten en er komt nog iemand mee". Ze huiverde weer. Was het van vrees of van blijdschap? Ze wist het zelf niet. HOOFDSTUK 25 Besluit Het afscheid van Harmsma en Steven bij de vriendelijke Verwaal en diens beminnelijke vrouw was heel hartelijk geweest. In de weinige dagen, dat Harmsma daar zijn bezoeken had gebracht, was zoveel besproken, dat hij de onbaatzuchtige liefde van de echtgenoten voor zijn kind zou leren kennen en waarderen. Niet dan na de herhaalde belofte, dat dit afscheid geen scheiden voor goed zou zijn, hadden vader en zoon zich op reis mogen begeven. Harmsma kon spreken van Gods ontferming. Ja, het wrakhout had gelogen. Godlof! Wel was het scheepje vergaan in een woedende storm, maar hij, (ach! hij alléén) had zich in die bange nacht op een plank drijvende kunnen houden. Hij had geworsteld met de elementen om zijn leven, tot hij de dood voor ogen zag, want zijn kracht was geheel uitgeput en zijn handen konden niet meer vasthouden. Reeds had hij zijn ziel in Gods ontfer ming bevolen met de laatste glimp van zijn bewust zijn, toen, bij het aanbreken van de morgen, de bemanning van een schip hem opmerkte, op het ogenblik, dat het bewustzijn hem veriiet. Toen hij na verscheiden dagen, weer bijkwam lag hij in een kooi en kwam hij te weten, dat hij zich aan boord bevond van een vrachtzoeker, welks eerste bestem ming Zuid-Amerika was! De reis was zeer onfor tuinlijk verlopen. In de nabijheid van de kust leed Harmsma nogmaals schipbreuk en behoorde hij tot de weinigen, die door een reddingsboot werden opgepikt. Zó was de terugkeer tot de zijnen lang verschoven moeten worden, tot hij eindelijk gele genheid had gevonden zich aan te monsteren op een schip, dat naar Hamburg voer! En daar had hij zijn kind ontmoet. Wat was daar stof geweest om te vertellen. Voor Steven onder diepe schaamte en hete tranen van op recht berouw. De verloren vader vond de verloren zoon! En nu waren ze op de terugreis. Straks was de tocht volbracht. Beiden voelden zich blij, en toch.beklemd. Beiden verlangden met groot en innig verlangen naar huis! Hoe zouden ze het vinden. In armoe? In verdriet? En vader keerde niet rijk weer. Ternau wernood had hij genoeg voor de reis. Maar hij zou thuis zijn, bij de zijnen! En dat vooruitzicht ver goedde alles! De zomer scheen dit jaar niet te kunnen scheiden. Reeds was het begin oktober en nog scheen de zon zo helder en was de lucht zo zacht! En de ruiten van de woning aan het smalle duinpad blonken helder in haar stralen. Biimen zaten grootvader. Greet en Em. En wonder: Greets handen waren leeg! Maar haar hart was vol. Zou Steven vandaag komen? Ze voelde zich zo onrustig, zo vreemd. Em speelde met haar oude pop. En grootvader liep het kleine vertrek op en neer, en telkens ging zijn pijp uit. Opeens! Horen ze daar geen naderende voetstappen? De klink wordt opgelicht. De deur gaat open. „Greet!" Steven valt haar om de hals; geen woord kunnen ze spreken. Een tijdlang klinkt slechts snikken. Grootvader komt er bij. En Em. „Grootvader, Em!" „Steven, Steven!" juicht opeens de kleine. Ze laat de pop in de steek en vliegt op haar broer af. Buiten siddert, als een eik die door de wind wordt geschud, een stoere visser. Een sterke begeerte om binnen te treden vecht hem aan. Nee, nog even geduld. „En", zegt Greet plotseling, met vreemde glans in de zachte ogen. „Steven.die andere?" Haar stem stokt. „Raad eens Greet! Raad eens!" Leest ze werkelijk in zijn ogen de olossing van het raadsel? Maar welke gestalte staat daar... in de deuropening... Dat is te veel... Alles wankelt en wijkt voor haar ogen. Het is als voelt ze zich in een diepe afgrond zinken, als... twee sterke armen haar opvangen en ze haar vaders kussen op haar voorhoofd voelt. „De wonderen zijn de wereld niet uit", zeiden de mensen in het dorp, „wie had zo iets kunnen denken". „Weet je, wat me het vreemdste lijkt?" „Nu?" „Dat die mijnheer Barends zo veranderd is". ,,Zeg dat wel, omgekeerd als een blad van een boom". Ja, zo sprak men in het dorp. Maar wist men van het gebed van de stervende Ida? Had die de ogen nog eens kunnen opslaan! Hoe zou ze zich verheugd hebben. De goede verhouding tussen Duinoord en duinwo ning werd niet meer verstoord. In liefde en eensge zindheid leefden ze, de Barendsen en de Harms- ma's. Het zaad, door Greet gestrooid, droeg vrucht; niet alleen voor haar nichtje Emmy, ook voor oom en tante. Hun oog werd, door Gods genade, ontslo ten voor nog andere dan aardse schatten. Steven's trouwste steun bleef Greet, ook toen zij, na enige jaren, de vrouw werd van een braaf en eerlijk visser. EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5