CT-scanner is januari jL in gebruik genomen MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 EILANDEN-NIEUWS BIz.3 DIRKSLAND - Het 'Van Weel Bethesda' ziekenhuis mag dan tot de kleinere ziekenhuizen in ons land worden gerekend, van de kwaliteit valt niets op af te dingen. Direktie en personeel trachten met hun gehele inzet die kwaliteit héél hoog te houden. Het ruim 60 jaar bestaande ziekenhuis zal rond het jaar 2000 een totaal vernieuwd aanzicht hebben gekregen en voor zien zijn van moderne apparatuur. Dit jaar zal de laatste bouwfase worden gestart, waarbij de karak teristieke oud-bouw geheel zal ver dwijnen. Naar aanleiding van het in gebruik nemen van de CT-scan ner namen we een kijkje op de röntgenafdeling - die geheel ver nieuwd is - waar dit veel bespro ken toestel staat opgesteld. Samen met Direkteur Algemene Zaken, de heer O. van de Ridder, lopen we door de splinternieuwe röntgenafdeling. De hedendaagse kleurstellingen van rood en roze geven helemaal niet het idee dat we op een afdeling van een ziekenhuis zijn. Het doet erg prettig aan. Het is op het moment vrij rustig op de afdeling, zodat er gelegenheid is om even een kijkje te nemen in de ruimtes waar het biimenste van een mens bekeken kan worden. Vol trots toont Van de Ridder ons de CT- scanner. "Dat is de scanner nu!" Met enige plechtigheid bekijken we het appa raat. Hier heeft heel Goeree-Overflakkee nu aktie voor gevoerd, denken we in ons zelf. Wat schitterend toch, dat dit appa raat nu 7 dagen per week, 24 uur per dag beschikbaar is in óns ziekenhuis. "Niet alleen de scanner is nieuw", vertelt Van de Ridder ons, "ook de andere appa ratuur was aan vervanging toe. Met de nieuwbouw van de röntgenafdeling is de aanschaf daarvan gelijk mee genomen. Derhalve is de afdeling eigenlijk totaal vernieuwd, zowel wat accommodatie als apparatuur betreft." Even later bekijken we één van de nieuwe bucky's (röntgen fotoapparaat; red.). Een medewerker van de afdeling is bezig de voorbereidingen te treffen voor een borstfoto. In een apar te ruimte kan hij, van achter een door- zichtbaar loodscherm, de patiënt zien. Met behulp van computerapparatuur kan hij de bucky bedienen. Voordat de patiënt komt, moeten we uiteraard de kamer verlaten. Plannen Nadat de Ie fase van de nieuwbouw van het ziekenhuis in 1990-1991 was gereed gekomen, waarbij de verpleegafdeling, de poliklinieken en het laboratorium een nieuwe, moderne en funktionele accom modatie kregen, werden de voorbereidin gen gemaakt voor de verbouw van de röntgenafdeling. De afdeling is gehuis vest in de zgn. 'Zweedse vleugel'. Deze vleugel is in 1956 gebouwd en bevindt zich links van de oude hoofdingang, aan de kant van de Boezemweg. De opknap beurt van de afdeling moest worden ingepast in het totale nieuwbouwplan van het ziekenhuis. Eén van de rand voorwaarden van het nieuwbouwplan was, dat de 'Zweedse vleugel' en een klein gedeelte van het laboratorium moest blijven bestaan. De vleugel is nog niet zo oud en ook het bedoelde gedeelte van het laboratorium was nog vrij nieuw, zodat nieuwbouw hiervan kapitaalsver nietiging zou zijn, wat niet de bedoeling is. Wel moest de vleugel meer aan de eisen van deze tijd moeten worden aan gepast. Allereerst werd er naar de appa ratuur gekeken. Deze was ruim 9 jaar oud. Als regel gaat de apparatuur 10 tot 12 jaar mee, niet dat ze technisch dan versleten is, maar vanwege nieuwere technieken is de apparatuur dan dusdanig verouderd, dat deze vernieuwd moet worden. Van de Ridder vertelt dat men toen al een breed scala aan apparatuur had. Gekeken moest worden welke appa ratuur vervangen diende te worden. Toen al leefde de wens dat er een CT-scanner zou moeten komen. Het ziekenhuis had in het begin een te gering aantal patiën ten per jaar van wie een scan gemaakt moest worden, om het benodigde geld hiervoor beschikbaar gesteld te krijgen. Een scanner leek dus niet haalbaar. CT-scanner Van de zijde van de zorgverzekeraars was men erg terughoudend om het beno digde geld ter beschikking te stellen en het budget voor apparatuur van het zie kenhuis liet het toen niet toe, daaruit een dergelijk apparaat aan te schaffen. Van de Ridder vertelde dat het ziekenhuis ongeveer anderhalve dag per week een mobiele scanner heeft gehuurd. De men sen moesten dan in een bus, waarin de scanner was opgesteld, om een scan te laten maken. De andere dagen werden dringende gevallen doorgestuurd naar Spijkenisse of Rotterdam. Een en ander was niet echt prettig. Niet voor de patiënten, maar ook niet voor het zieken huis zelf. De neuroloog, dr. Huisman, kon het er niet bij laten zitten. Samen met een aantal andere personen heeft hij de Stichting VEMA opgericht. Deze stichting heeft geweldig werk verricht. Het doel?....Een scanner voor het zieken huis! Door middel van diverse akties heeft men het goede doel onder de aan dacht van de bevolking gebracht. Van de Ridder is ontzettend verheugd en dank baar dat het zo enorm is aangeslagen. "Hartverwarmend! We waren als zieken huis verrast dat de akties zo aansloegen. Héél het eiland leefde mee. De scanner moest er komen. Het is gebleken dat de wat veel groter is dan het onze en ook van de ervaringen die daar zijn opgedaan gebruik kunnen maken." Verbouwing De leverancier van alle apparatuur op de röntgenafdeling is Philips. Het bleek al gauw uit berekeningen dat de aanschaf van een CT-scanner in de exploitatie goedkoper zou zijn, waarbij de appara tuur dan altijd ter beschikking is, dan het huren gedurende anderhalve dag in de week. De stichting VEMA heeft zo'n 600.000 gulden bij elkaar gebracht. De scanner kost ongeveer 850.000 gulden. Grote waardering heeft Van de Ridder voor de leverancier. "In december 1995 sloten we met Philips de overeenkomst voor het leveren van de scanner. Eind vorig jaar bracht het bedrijf een nieuwere versie met veel extra voordelen op de markt, welke ook aan het ziekenhuis is geleverd, zonder extra kosten. Een geweldig gebaar!" Met de vervanging van alle apparatuur werd ook de aanpassing van de accom modatie noodzakelijk. De benodigde goedkeuring van het ministerie van V.W.S. werd gegeven, zodat de röntgen afdeling kon worden verbouwd. De grote moeilijkheid was dat de afdeling gewoon door moest draaien. Middels een perfek- te samenwerking tussen bouwers en per soneel van de afdeling is de verbouw zonder problemen verlopen. De hele afdeling is opnieuw ingericht. Met de van de totale apparatuur is ongeveer 3,2 miljoen gulden gemoeid geweest. De verbouwingskosten, inclusief de nieuw bouw van de poliklinische kraamafde- ling, bedragen 1,5 miljoen gulden. Half januari is deze verbouwingsfase opgele verd. De apparatuur is allemaal opge steld. De personeelsruimtes en de archie ven komen in de nieuw te bouwen vleu gel, waarmee dit jaar nog een begin wordt gemaakt. Poliklinische kraamafdeling Tegelijk met de aanvraag tot het verbou wen van de röntgenafdeling werd ook de bouw van een poliklinische kraamafde ling aangevraagd. De zorgverzekeraars waren direkt positief over dit voorstel. Ook van het ministerie kwam de beno digde goedkeuring. Aan de zijde van de Secretarieweg is een aanbouw, tegen de bevolking enorm verbonden is aan het ziekenhuis en dat men ook wil bijdragen in het voortbestaan van dat ziekenhuis. Om stil van te worden!" Niet alleen bij de direktie was vreugde en dankbaarheid, ook het personeel heeft het als een enorme steun ervaren dat de bevolking zo betrokken is bij het wel en wee van het 'Van Weel Bethesda'. De kleinere ziekenhuizen staan de laatste jaren steeds ter discussie. Ze moeten ver dwijnen of samen gaan werken met grote ziekenhuizen. Zo is het ziekenhuis te Dirksland samen gaan werken met het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. Van de Ridder ziet dit als een goede zaak. "Het betekent continuïteit en kwaliteit. In een klein ziekenhuis heb je soms per specia lisme maar één specialist. Dat is gewoon te weinig. Deze hoeft maar ziek te zijn en je zit al met je handen in het haar. Voor een tweede specialist is dikwijls weer te weinig werk. Deze moet wei de kost kunnen verdienen. Samenwerking met een ander ziekenhuis, en in ons het geval het Zuider Ziekenhuis, is dan een hele goede optie. Ook de kwaliteit verbe tert. Je krijgt een betere uitwisseling van kennis doordat de specialisten ook eens in een ander ziekenhuis kunnen kijken, bestaande kraamafdeling gepleegd. Hierin kunnen ouders de bevalling laten geschieden onder leiding van de eigen huisarts of vroedvrouw. Indien het nood zakelijk is kan direkt een beroep worden gedaan op de kraamafdeling van het zie kenhuis, wat voor velen een reden is om poliklinisch te bevallen. Het is een aan trekkelijke ruimte geworden. Middels een andere vloerbedekking, wat huiselij ke kleurstellingen, etc. wordt de sfeer van thuis benaderd. Er is een 'huiska mer' met een slaapbank en een koelkast je, een douche, een ligbad, een kamer voor de dokter en een grote verloskamer. Van de Ridder: "We hopen hiermee tegemoet te komen aan de wensen van de bevolking. Er is duidelijk een toena me van poliklinische bevallingen waar neembaar. Wij zijn nu goed uitgerust en kunnen de ouders een prima accommo datie aanbieden." Middels een aparte ingang aan de Secretarieweg is de afde ling te betreden. In januari jl. vond de eerste bevalling plaats. Laatste nieuwbouwfase Het 'Van Weel Bethesda' Ziekenhuis heeft de laatste jaren een complete meta morfose ondergaan. Van het oude zie- kenhuis is alleen de oudste vleugel nog over. Deze vleugel met z'n karakteristie ke torentje heeft al die jaren het gezicht van het ziekenhuis bepaald. Omstreeks 1998/1999 zal ook deze oud-bouw plaats moeten maken voor een nieuwe, heden daagse vleugel. In 1991 werd de eerste fase van de nieuwbouw opgeleverd. De accommodatie was en is tot volle tevre denheid van de medewerkers. Volgens Van de Ridder voldoet hetgeen toen tot stand gebracht is volledig aan de ver wachtingen. Nadat deze nieuwbouw in gebruik is genomen, werden de voorbe reidingen voor de tweede fase ter hand genomen. In 1995 werd het schetsplan met de tekeningen ingediend en in december 1996 kwam net voor de kerst de toestemming van het Ministerie. Het plan en de tekeningen werden zonder noemenswaardige wijzigingen goedge keurd. Men was daar erg blij mee. Dankzij een uitstekende samenwerking tussen architect, aannemers, installateurs en het ziekenhuis kon in januari jl. al het bestek met de benodigde calculaties ingediend worden. Wanneer het ministe rie hiermede ook akkoord gaat, kan de bouw gestart worden. Men hoopt in de tweede helft van dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. Allereerst wordt er aan de zijde van de Boezemweg, tussen de huidige keuken en de polikliniek in, een nieuwe vleugel bijgebouwd. Op de bovenste etage worden drie nieuwe ope ratiekamers gekreëerd. Op de eerste etage worden archieven en magazijnen gehuisvest. Op de begane grond komen een mortuarium, een beddencentrale en nog een stukje van de röntgenafdeling. Nadat de operatieafdeling is verhuist. wordt de oud-bouw afgebroken. Op dezelfde plaats zal een nieuwe vleugel verrijzen, waarin de technische- en civie le dienst en de financiële administratie een plaats krijgen. Van de Zweedse vleu gel worden de bovenste etages gereno veerd en daar zullen de apotheek, de fysiotherapie, de bibliotheek en de kamers voor de artsen komen. Wanneer deze nieuwbouw zal zijn voltooid, zal het inmiddels het jaar 2000 zijn gewor den. Direkteur Van de Ridder ziet met Gods hulp de toekomst met vertrouwen tege moet. "We doen wat we kunnen. Het is noodzakelijk een kwalitatief goed zie kenhuis te hebben. Dat we op zich nog steeds bestaan komt voor een groot deel voort uit de min of meer geïsoleerde lig ging. Een ziekenhuis is op ons eiland niet weg te denken. Gelukkig hebben we gemerkt, door het zeer spontane meele ven voor de scanner, dat de bevolking er ook zo over denkt. Ook van de kant van het ministerie krijgen we alle medewer king. Voorlopig lijkt de positie van ons ziekenhuis veilig gesteld. Ik vind het een groot goed dat wij nog steeds op ons Goeree-Overflakkee een Protestants Christelijk ziekenhuis mogen hebben!" Vanwege de enorme betrokkenheid van de bevolking met de aanschaf van de CT-scanner, wil het ziekenhuis DV. 22 februari as. van 10.00 tot 16.00 uur haar deuren opzetten voor de gehele bevolking van het eiland. De ver nieuwde röntgenafdeling en de polikli nische kraamkamer kan dan worden bezichtigd. Een ieder is hartelijk wel kom!! van vrijdag 14 februari 1997 t/m zondag 16 februari 1997 Röntgenafdeling 'Van Weel Bethesda' ziekenhuis gelieel vernieuwd De laatste oud-bouw met het karakteristieke torentje zal de komende jaren plaats moeten maken voor een nieuwe vleugel. De veelbesproken CT-scanner. Eén van de medewerkers van de röntgenafdeling is bezig met het instellen van een Bucky Ziekenhuis aan de zijde van de Boezemweg. Links de 'Zweedse vleugel'geheel rechts de nieuwe keuken. Naast deze keuken komt aanslui tend op de oude hoofdingang een nieuwe vleugel. Wanneer deze klaar is wordt de oude vleugel afgebroken en eveneens vervangen door nieuwbouw. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter J. L. v. d. Ven, tel. 482117. Dirksland - Herkingen - IVIelissant: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter T. v. d. Doel, tel. 601752. Ouddorp - Goedereede - Steiiendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag ochtend 8.00 uur praktijk Ouddorp, tel. 681312, Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet- Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. M. Nijhof,tel.631201. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth/van Heesch, Boezemweg 62, Dirksland, tel. 601183 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelhamis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, M'harnis,) 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Dcelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277 Geopend op w/erkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18,00 uur. Inkontinentie-lijn IVIeditheek: 487277, Voor avond- en vi/eekendiensten: zie Apotheek Menheerse, APOTHEEK DIRKSU^ND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. Vm vr. 08,30-12,30 uur, (12,30-13,00 uur gesloten) 13,00-18,00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za, 09,00-12,00 uur 17.00-17.30 uur zo. 11,30-12,00 uur/17,00-17,30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendetijk verzoM te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel, 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13,00 uur en van 16.30 tot 17,00 uur. Zondag van 12,00 tot 12.30 uur en van 17,30 tot 18,00 uur. Buiten deze uren via 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst w/ordt opgegeven via de ant woordapparaten bij: P, R. J. Wl. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W, J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97, KRUISWERK ZUIDHOLUNDSE EILANDEN Voor informatie en advies op het gebied van ttiuiszorg en zorg voorkinderen van O tot 4 jaar zijn wij 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE: teLnummer (0181) 626226. Afspraken dieetspreekuur, tel. (0181) 626226, tijdens kan tooruren; Ledenadministratie, tel. (0181) 626226, tijdens kantooruren; Thuiszorgwinkel, tel. (0181) 679700, geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en op zaterdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur. Stichting IVIAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAIMZORG DE EIU^NDEN Vliet 8, Postbus 1185,3220 BD Hellevoetsluis (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur/dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'IVIIDDELHARNIS'. Tel. 48 33 66 St Welzijnswerk voor Ouderen 'OOSTFUVKKEE'. Tel, 6413 44 BURO SUCHTOFFERHULP TeL/fax 484916 NED. IVI. S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K, M. Schippers-Berghuis, 491815 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf, tel, (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e,o. Havenweg 8, Ouddorp, tel, 6819 27 LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) Vrouwen met borstkanker worden ondersteund door lotgenoten. Er zijn verschillende manieren om lotgenotencontact te maken: Telefonisch: Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw, Zuidh, Eilanden Gezondheid Service, tel, (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Uw naam en telefoonnummer wordt dan doorgegeven aan een contactpersoon van het lotgenotencontact. Zij belt u dan zo spoedig mogelijk terug. Persoonlijk: Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten in een daarvoor door het kruiswerk beschikbaar gestelde ruimte. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H,G,Snauw-v.d. Krol, 6318 21 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187) 60 72 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFUKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53. Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 463 82 12; (06) 0730 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 652394 Ook verhuur kolven, REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230, l^oor klachten omtrent de behandeling in de Gezondheidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) p/a Dienstencentrum, Ooetinchemsestraat 27, 3241 AA Middelhamis, Tel, 483366,2e en 4e maandagmiddag van de maand van 13,30-16,00 uur; telefonisch en op afspraak spreekuur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9