EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Nederlands FilmaïcV^ Nieuws ramptijd februari '53 op video Rond Terbregsepiein vordert de aanleg van vrachtwagen- en busstrooii Kind en ouder in de onderbouw van liet voortgezet ondemijs Uit het Vereniging van Orgelvrienden houdt liedprojekt GEZOND WEL Kinderdienst in Stellendam M H M H H N N M H H H H M H H H H H H H H H H H M M H H H N H N H M H N H H H H H N H H H H H H H H M H H H H N H H H HoamoamaavEi Bijeenkomst reumapatiënten 3e Blad VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 No. 6577 Filmbeelden over belangrijke en alledaagse gebeurtenissen in de recente Nederlandse geschiedenis zijn in een speciale boel^handels- editie van de serie Beeld van Nederland door het Nederlands Filmarchief uitgebracht op video. De videobanden, met de titel Uit het Polygoonjournaal 1950-1955 (dubbelcassette), zijn voor 39,95 verkrijgbaar bij de boekhandel. Nederlands Filmarchief Het Nederlands Filmarchief heeft zich als doel gesteld het audiovisuele erfgoed van Nederland toegankelijk te maken voor een breed publiek. Daartoe wordt in de filmarchieven, die door het hele land verspreid zijn, naar interessant oud beeldmateriaal gezocht. Dit is op cellu loid opgeslagen en wordt bij een tempe ratuur van circa 5° C bewaard. Na een kritische selectie en zorgvuldige restau ratie van het materiaal worden de beel den op video overgezet. Beeld van Nederland Bij de serie Beeld van Nederland is ech ter anders te werk gegaan. Deze serie is samengesteld door de NOS uit filmbeel den van Polygoonjournaals - en vanaf 1970 de NOS-joumaals. De beelden zijn van gesproken commentaar voorzien. De serie behandelt de hoogtepunten uit de Nederlandse geschiedenis van 1920 tot 1990 en is leerzaam en informatief, maar ook grappig en soms bijna ontroerend. De eerste twee delen, Uit het Polygoon journaal 1920-1930 en Uit het Poly goonjournaal 1930-1940 betreffen elk een periode van tien jaar, terwijl de delen daarna steeds vijfjaar beslaan. Watersnoodramp De gevolgen van de februariramp van 1953 is één van de vele onderwerpen die behandeld worden. Nederland, dat zich min of meer hersteld had van de gevol gen van de tweede wereldoorlog, kreeg in 1953 met de ramp een nieuwe klap te verwerken. Op 1 februari, in storm en springvloed, braken de dijken in Zuid- Holland en Zeeland. De volle omvang van deze ramp bleek pas na enkele dagen uit luchtopnamen. De situatie in Dordrecht was al niet rooskleurig, maar iets zuidelijker waren de dijken van het Hollands Diep doorgebroken en stonden de polders van westelijk Brabant onder water. Slachtoffers uit Zeeland werden naar Roosendaal overgebracht waarvandaan ze verder konden reizen met de trein. Tussen Brabant en Zuid-Beveland was de rails weggeslagen door het water. De situatie leek hopeloos. Vruchtbare akker- gronden werden voor tijden onbruikbaar door het zoute water, woningen liepen onder, vee verdronk en ook onder de mensen vielen vele doden. Sommigen hadden een veilig heenkomen gezocht in huizen die vervolgens, ondermijnd door het water, instortten. Van Raamsdonks- veer was niets meer te zien dan het plaatsnaambordje, Tholen en Overflak- kee stroomden onder en in de Hoekse Waard was 's-Gravendeel het zwaarst getroffen dorp. Reddingsacties werden zowel met bootjes als met helicopters opgezet. Soldaten werden teruggeroepen van hun verlof om te helpen bij het vookromen van verdere doorbraken waar ook bur gers bij meehielpen. Er werd hard gewerkt aan het voorkomen van nieuwe rampen en aan de wederopbouw van het gebied. Twaalf maanden later was een deel van de schade hersteld. De weg bij Capelle was weer bruikbaar, de Alblas- serwaard was opnieuw bewoonbaar, in 's-Gravendeel was een belangrijk deel van het puin geruimd en de spoorbaan bij de Moerdijk was binnen een paar maanden weer in gebruik genomen. Volledig herstel van de getroffen gebie den zou echter nog lang duren, met name voor Schouwen-Duiveland, het zwaarst getrofen eiland dat pas als laatste ontzet was. Talloze andere onderwerpen, waaron der het eerste afscheid van Heintje Davids, de opening van Madurodam en een fletsrace tussen slagersjongens in Amsterdam, passeren de revue op deze indrukwekkende videoband, Vit het Polygoonjournaal 1950-1955. De video, met het ISBN 9056792709, duurt 2x 45 minuten (dubbelcassette) en is verkrijgbaar bij de erkende boekhandel. De prijs is 39,95. *v> il" Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen voorden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. EEN SOEK OUEQ müTEUlREN Onlangs kocht ik op een rommelmarkt een boek getiteld: "Geschiedenis der Martelaren"Het titelblad omtbreekt helaas. Ik zou daarom graag van u wil len weten, wie de schrijver is, waar en wanneer het boek is gedrukt, de naam van de graveur, de geschatte waarde en eventueel nog andere gegevens die inte ressant zijn. Antwoord: De schrijver van het boek "Geschiedenis der Martelaren" is A. C. van Heemstede. Het boek is uitgegeven Voor uw administratie, jaarrekening, fiscaal- en ondernemingsadvies Er wordt volop gewerkt aan de uit breiding van de speciale rijstrook voor vrachtwagens en bussen bij het Ter bregsepiein. Rijkswaterstaat is druk bezig met de aanpassing van het weg dek en de viaducten. Daarnaast wordt de paalfundering aangebracht voor de geluidsschermen. In het voorjaar van 1998 moet het hele project klaar zijn. Een paar jaar geleden had Rotterdam de primeur. Tussen Ridderkerk en Kralin gen kregen vrachtauto en bus een specia le rijstrook. Over een lengte van onge veer vier kilometer kan dit verkeer on gehinderd over de Van Brienenoordbrug rijden in de richting Terbregsepiein. Daarmee was de eerste zogenaamde spe ciale doelgroepenstrook in ons land een feit. In de praktijk blijkt dat die oplossmg goed werkt. Tijdens files blijft er een goede doorstroming. Er is tijdwinst voor vrachtwagens en bussen. De speciale rij strook is duidelijk en veilig en wordt door weggebruikers volledig geaccep teerd. Daarom is besloten de strook vanaf Kralingen te verlengen met nog eens ruim 3,5 kilometer. Hij loopt dan tot het veilingviaduct (in de richting Hoek van Holland). Tussen de 'oude' en de 'nieu we' strook komt op de Al6 een weefvak. Verkeer vanaf de Brienenoordbrug moet hier de juiste rijbanen kiezen voor de richting Utrecht of Den Haag. Nieuw is dat vracht- en busverkeer dat op de A20 komt uit de richting Gouda ook de nieu we rijstrook kan benutten vanaf het Ter bregsepiein. Viaducten De eerste fase van de aanpassing van de rijkswegen rond het Terbregsepiein is nu klaar. Zowel van de Al 6 als van de A20 moest het wegdek worden aangepast. Op de Al 6 werd het verkeer zo veel moge lijk naar de rechterkant verschoven om de viaducten aan de linkerkant te kunnen verbreden. Het autoverkeer dat van de Van Brienenoordbrug komt wordt bin nenkort zoveel mogelijk naar links ver schoven om de viaducten aan de rechter zijde aan te passen. De viaducten worden verbreed om tussen de rijstroken voor het verkeer richting Den Haag en richting Gouda de doelgroepenstrook te kunnen aanleggen. Het verkeer dat van de brug komt en in de richting Gouda en Den Haag gaat, krijgt weer te maken met verkeersmaat regelen langs het werk. Er worden alleen rijbanen afgesloten als de kans op file vorming minimaal is. Er komen geen be perkingen tijdens de spitsuren. Informatienummer De speciale rijstrook voor vrachtauto's en bussen is een van de maatregelen uit het Fileplan Regio Rotterdam. Een initia tief van de gemeente Rotterdam en Rijks waterstaat samen. Doel hiervan is de be reikbaarheid van de mainport Rotterdam te garanderen voor het economisch be langrijke verkeer. Het plan voorziet ook in andere oplossingen, zoals hoogwaar dig openbaar vervoer en 'toerit-dose- ring'. Dat is nodig om de groei van het autoverkeer af te remmen en het leefmi lieu te sparen. in 1883 bij Uitgeverij Van Schenk Brill te Doesburg. De naam van de graveur wordt in de computergegevens van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag niet genoemd. Omdat het titelblad ont breekt, heeft het boek slechts een geringe waarde. Dit boek is aanwezig in de Kon. Bibliotheek onder nummer 900A5. U kunt het boek daar ter inzage vragen en eventueel een fotokopie van het ontbre kende titelblad maken. Het adres luidt: Pr. Willem-Alexander hof 5, Den Haag. In de onlangs door ons gekochte salonta fel bleek houtworm te zitten. De tafel is al twee keer terug geweest naar de leve rancier. Deze zegt dat hij er niets aan kan doen. Ik wil hier geen genoegen mee nemen. Is er een klachtencommissie? En hoe gaat het dan als de houtworm op mijn andere meubels overgaat? Antwoord: Is de verkoper aangesloten bij de Centrale Branchevereniging Wo ninginrichting dan kunt u uw klacht voorleggen aan de Geschillencommissie Woninginrichting, Surinamestraat 24, 2585 GJ Den Haag; tel. (070) 310 53 10. Is hij niet aangesloten dan blijft alleen nog de rechter over. Is het aankoopbe drag van de tafel lager dan 5.000,— dan kunt u naar de Kantonrechter. Was het bedrag hoger dan moet u naar de Rechtbank. Wees echter wel bedacht op hoge kosten en moeite. Bent u lid van de Consumentenbond, dan kunt u bij hen terecht voor juridisch advies. Als u ont binding van de koop eist dient u de ver koper schriftelijk in gebreke te stellen, waarbij u hem voor de laatste maal de mogelijkheid biedt om voor een afdoen de oplossing te zorgen. Het is verstandig om deze brief aangetekend of met bericht van ontvangst te versturen. Of de verkoper verantwoordelijk gesteld kan worden staat nog te bezien. Heeft u de tafel goed bekeken toen u in de winkel was? Zaten er toen al houtwormgaatjes in, dan had u die redelijkerwijs moeten zien en had u van de koop kunnen afzien. Overigens hoeft de aanwezigheid van de houtwormgaatjes nog niet te bete kenen dat de beestjes zelf er ook nog zijn. Veel antieke meubelen vertonen immers dergelijke gaatjes. Vindt u op zaagsel lijkende houtstof onder de tapel, dan zijn ze er nog wel. Houtworm kunt u evt. bestrijden met daartoe geëigende bij drogisterijen en speciaalzaken te verkrij gen middelen. Bedenk hierbij wel dat deze middelen giftig zijn. Dreigt de plaag uit de hand te lopen, dan kunt u maar beter de gemeentelijke Ongedierte- bestrijdingsdienst erbij halen. VtOlT W €ESIT De tandarts zei, dat ik moest oppassen voor "wolfin mijn tanden". Dat zou erg zijn. Wat bedoelt hij daarmee? Antwoord: Wolf is een heel snel verlo pend rottingsproces, dat je niet zomaar overkomt. Het is een slopende soort ziekte, die al heel lang in je gebit aanwe zig kan zijn voordat je je daarvan bewust bent. Het is het gevolg van jarenlang slecht onderhoud van de tanden en kie zen. Door een verandering van milieu of Op de eerstvolgende bijeenkomst van de Vereniging van Orgelvrien den (V.V.O.), die D.V. zaterdag 22 februari zal worden gehouden, zal het kerklied centraal staan. De V.V.O. hoopt op deze middagverga dering haar jaarlijkse liedprojekt te houden. Wat houdt zo'n liedprojekt in? Ditmaal is het onderwerp 'Het Duitse ba- roklied'. Twee, vrij onbekende, liederen zullen worden besproken door Paul Kie viet. Dat zijn Lied 214 ('Auf, auf, mein Herz mit Freuden') en Lied 439 ('Es glannzet der Christen inwendiges Le- ben'). Nadat we ze gezamenlijk hebben gezongen zal een orgelbespeling plaats vinden door de leden, eveneens rond het thema. We gebruiken daarvoor het orgel in de Hervormde Kerk te Nieuwenhoorn, een prachtig Batz-orgel uit 1821. De middag heeft dus tegelijk het karakter van een excursie naar een misschien niet zo be kend, maar fraai instrument uit de direk- te omgeving. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. De V.V.O. is een bloeiende en groeiende vereniging met veel jonge leden. Neem gerust kennis van ons werk; weet dat we nieuwe leden met plezier zullen begroe ten. De toegang is vrij. Aanvang om half drie. Tot ziens in de kerk van Nieuwen- hoorn. Het bestuur een sterk verminderde weerstand explo deert als 't ware zo'n gebit en komt aan alle kanten het verval. Poetsen helpt dan niet meer. Meestal moeten dan alle tan den en kiezen getrokken worden. De tandarts wilde u zeker waarschuwen uw gebit beter te onderhouden! GEZOCHT Sprundel staat niet op mijn landkaart. Waar vind ik het dorp? Antwoord: Dat dorp behoort is een deel van Rucphen en ligt tussen Breda en Roosendaal in de provincie Noord- Brabant. HONOEüm'CURIKKEa Er schijnt een apparaatje in de handel te zijn dat honden afschrikt d.m.v. een hoogfrequente toon Werkt dit? Wat kost het en waar kan ik het kopen? Antwoord: Jaren geleden is een derge lijk apparaatje in de handel geweest. Omdat het blijkbaar niet voldeed is het van de markt verdwenen. Wij hebben in ieder geval geen leverancier kunnen ont dekken. Er zouden trouwens ook nadelen aan het gebruik van een dergelijk appa raatje kleven. Denk maar eens aan kwaadwillende lieden zoals inbrekers. Die zouden zo elke waakhond van het lijf kunnen houden! ffOF KOmn im'ECTEN OE VIWTER DOOa? Elk voorjaar verbaas ik mij weer over het aantal insecten dat de winter over leefde. Waar schuilen die zolang? Antwoord: Een strenge winter met wei nig temperatuurwisselingen biedt tal van insecten méér overlevingskansen dan een kwakkelwinter. Hun eieren of larven lig gen op beschermde plaatsen en zijn vaak voorzien van spinsel in popvorm. Er zijn ook beestjes die open en bloot overwin teren en dat toch overleven. Een goed voorbeeld is de spanrups die in een slui mertoestand op een takje ligt. Voor de winter invalt wordt via de uitwerpselen en de urine veel water afgegeven, zodat bloed en lichaamsvocht een hoge con centratie bevatten van allerlei stoffen die bevriezen tegengaan. Een natuurlijke anti-vries dus. Andere diertjes wapenen zich tegen vorst door doodstilliggend een onderkoeling te ondergaan, waardoor inwendig geen ijskristallen kunnen ont staan. Zo kunnen temperaturen van bene den 15 graden onder nul worden over leefd. In kwakkelwinters daarentegen worden sluimerende insekten (in welke vorm dan ook) vochtig. Dan kan bij onverwacht invallende lichte vorst als nog bevriezing optreden. Als de tempe ratuur wat hoger wordt, ontstaan er acti viteiten die energie vergen, die later nodig is om te overleven. Een herhaling van zo'n cyclus is funest voor vele klei ne wezentjes. ii Mvrij snel in zicht. Nog even en er moet afscheid genomen worden van U de al even zo vertrouwde leerkrachten. Zo halverwege de tweede helft van het schooljaar wordt het voor die kinderen die in groep acht zitten een spannende tijd. Het einde van het laatste schooljaar in die heel vertrouwde basisschool komt nu En dan... wat nu? Het zoeken naar een nieuwe school voor het volgende jaar is al in volle gang. Om de kinderen - en natuurlijk ook de ouders - te helpen bij het maken van een keuze hebben de kinderen een aantal toetsen gemaakt. De Cito-toets is hiervan wellicht de bekendste. Daarnaast zullen velen inmiddels al een aantal open dagen van het voortgezet onderwijs en het voorbereidend beroepsonderwijs hebben bezocht. Het maken van een goede keuze is niet gemakkelijk. Ouders vinden het soms moeilijk om te kunnen beoordelen welke school het beste bij hun kind past. Het leerklimaat en bijvoorbeeld ook de organisatie van de leerlingenbegeleiding op school zijn factoren die voor hen een belangrijke rol zullen spelen. De kinderen zelf hebben dikwijls zo hun eigen redenen om naar een bepaalde school te wil len. Zij vinden het belangrijk om met vriendjes of vriendirmetjes mee te kun nen. Aanpassen aan nieuwe omgeving Voor kinderen die de basisschool verlaten om vervolgens in de basisvorming van het voortgezet onderwijs te komen zal heel wat veranderen. Wellicht is de afstand van en naar school heel wat groter geworden dan voorheen, er moet kennis gemaakt worden met heel wat nieuwe klasgenoten en leerkrachten, de cultuur in een grote school is vaak anders dan in de kleinere basisscholen, de schooltijden liggen anders. Maar ook voor de ouders zal deze stap van de kinderen niet onopgemerkt voor- bij gaan. Zij zullen zich afvragen hoe het hun kind op die 'grote' school ver- Mgaat. Hoe gaat het met het huiswerk, en wat houdt de basisvorming nu eigenlijk kJ Min? Is het nog wel mogelijk om de eigen kinderen te helpen op hun weg door die nieuwe school of is er in de afgelopen twintig jaar zoveel veranderd? Oudercursus Ouders van nu worden met heel wat vragen geconfronteerd. Om ouders van leerlingen in de onderbouw van het voortgezet onderwijs of voorbereidend beroepsonderwijs te helpen bij het beantwoorden van al deze vragen heeft het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden in Spijkenisse een cursus ontwikkeld. In deze oudercursus, die in september van start zal gaan, wordt vooral aandacht besteed aan de beantwoording van vragen die bij ouders en kinderen leven. Ook biedt de cursus de ouders ondersteuning bij het begeleiden van het kind in deze nieuwe levensfase. Deelnemers aan de cursus leren welke verschillen er zijn tussen het onderwijs van toen en de basisvorming van nu. Ze krijgen inzicht in de organisatie van de school in de jaren '90. Bovendien wordt een beeld geschetst van de eisen die een school stelt aan school- en huiswerk. Een aantal eenvoudige studievaardig heden worden besproken, zodat ouders die aan hun kinderen kunnen doorgeven en met hen kurmen gebruiken. Theorie en praktijk zullen elkaar in voldoende mate afwisselen. Bij iedere bij eenkomst is het natuurlijk ook mogelijk om ervaringen met elkaar uit te wisse len. Het Kruiswerk hoopt met deze cursus veel ouders en kinderen te kunnen helpen om de aansluiting van de 'kleine' naar de 'grote' school zo soepel mogelijk te laten verlopen. Themabijeenkomsten Reeds in april en mei organiseert het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service op verschillende plaatsen in de regio themabijeenkomsten rondom dit onderwerp. Ouders van kinderen die aan het eind van dit schooljaar de overstap naar een andere school maken, kunnen zich bij deze bijeenkomsten een beeld vormen van de zaken waarmee zij en hun kind geconfronteerd zullen worden. Daarnaast geven de trainers ook informatie over de inhoud en effect van de oudercursus. De data van de themabijeenkomsten zijn: Oud-Beijerland, dinsdagavond 8 april - Middelharnis, donderdagavond 10 april - Hellevoetsluis, dinsdagavond 15 april - Spijkenisse, dinsdagavond 13 mei - Strijen, dinsdagavond 27 mei. Alle avonden zijn van 20.00 tot 22.00 uur. Voor vragen of aanmeldingen kunt u terecht bij Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service, telefoon (0181)626226. Louise Schneider, stafmedewerker GVO De vereniging van reumapatiënten Goe- ree-Overflakkee heeft op maandag 17 februari haar maandelijkse bijeenkomst. De heer Vissering, apotheker te Oud- dorp, geeft voorlichting/informatie over 'Reuma en medicijnen en bijwerkingen'. We beginnen om 19.30 uur, in het Pa viljoen van het ziekenhuis te Dirksland. Iedereen is van harte welkom. Eventuele informatie: tel. (0187) 68 1927. WlOOIi'CUi' De voornaam van een vriendje luidt Thiodiscus. Hij is zelf van Griekse afkomst, maar weet niet wat de betekenis van deze naam is. Kunt u dat nagaan? Antwoord: Een lastige vraag, want deze naam is niet bij de bekende Griekse hel den of in de Mythologische woordenboe ken te vinden. Daar komt nog bij, dat het Oudgrieks van vroeger niet alleen maar spelling, maar ook naar betekenis in de loop der eeuwen een grote verandering onderging. Want wat er nu volgens de Nieuwgriekse spelling staat, betekent thio "twee" en discus "presenteerblad". Wij denken dat er vroeger een schrijffout is gemaakt, want ook in onze oudste doopboeken komen zulke foutjes voor.Thios komt vermoedelijk van het Oudgriekse Theos, want de e werd daar als een i uitgesproken en bij een geboor te werd het kind mondeling aangegeven. In het Britse Oxford dictionary wordt verband gelegd met Theodicy: handha ving of verdediging van de godsdienst tegen het kwaad, en dat lijkt ons toepas selijker voor een voornaam uit de oude tijd. UnaüSNELHElO Hoe hard groeit ons hoofdhaar en hoe lang kan het worden? Antwoord: Een hoofdhaar groeit ca. zes jaar met gemiddeld 12 cm per jaar en kan daardoor bij de meeste mensen zo'n 70 a 75 cm lang worden. Morgenavond, 15 februari, is er alle reden om weer naar het OJW te komen. De film 'De zoektocht' zal dan worden vertoond. Waar deze film over gaat, komje zelf maar bekijken. Dat het een spannende film wordt, kuimen we alvast wel vertellen. Word je nieuwsgierig? Dan zien we je morgenavond graag in 'De Hoeksteen'. Evenals anders gaan de deuren om half acht open en beginnen we rond de klok van acht met de opening. Tot morgen. Op D.V. zondag 16 februari a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Stellen- dam een 'kinderdienst' georganiseerd! In deze eredienst zal er speciaal aandacht zijn voor de kinderen. Dat zal bijvoor beeld te merken zijn aan de liederen die gezongen worden. Ook de preek zal deze keer meer op kinderen zijn gericht. En verschillende kinderen zullen hun steen tje bijdragen aan deze dienst. Het bekende kinderkoor 'Jom lom' uit Zierikzee zal enkele liederen voor ons zingen! Voorganger in deze dienst is ds. J. Koster en hij hoopt het een en ander te vertellen aan de hand van het thema 'De grote Koning'. Iedereen - jong en oud - wordt van harte uitgenodigd voor deze dienst, die om 10.00 uur zal beginnen. Een liturgie is aanwezig en er is oppas voor de aller kleinsten. Jij/u komt toch ook? Voor meer informatie: (0187) 683431. Stationsweg 16 3241 EA Middelharnis Tel.; (0187) 4871 73 Fax:(0187)487805 Een vrijblijvende afspraak, een goed idee! Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7