EIIAIIDEII-rilEUWS Zeeuwse Vlegel euwse Vkgel bereikt omzet van half miljoen broden per jaar Reisdocument kwijt? Eerst aangifte bij politie! rB^i^i^^:^^^ SVR-kampeerboeren houden open huis priijk volkorenbrood 1; Zeeuwse bodem Groei Bloei (KMTP), afd. Goeree-Overflakkee, organiseert wegens grote belangstelling tweede cursus natuurvriendelijk tuinieren HET ,KIJKVENSTER Bingo Dirksland West Groei Bloei 2e Blad VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 No. 6577 Blik op kerk ■^P en samenleving Ij - Verontrustende cijfers - De kerk ziek - Het probleem Onlangs heeft de Nederlandse Hervorm de Kerk weer wat cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt dat de terugloop nog lang niet tot stilstand is gekomen. Het aantal Hervormden is in vijf jaar tijds gedaald van twee-en-een-half miljoen naar 2,2 miljoen: een percentage van 11Ove rigens staan de Hervormden daarin niet alleen: ook de Gereformeerde Kerken en de Rooms-Katholieken gingen verder achteruit, hoewel minder, namelijk met 7 en anderhalf procent. Nu is dat voornamelijk een achteruitgang op papier. De drie grote kerken tellen veel papieren leden, mensen die nomi naal nog tot de kerk behoren, maar al ja ren niet meer praktiserend zijn. Velen van hen hebben daarvan de consequentie getrokken en lieten zich uitschrijven. Triest genoeg overigens, dat ook het laatste dunne draadje dat hen nog met de kerk verbond, doorgesneden wordt. Daar komt nog bij dat het ledenbestand van de Hervormde Kerk erg vergrijst. De gemiddelde Nederlander is 37 jaar, de gemiddelde Hervormde is 44 jaar, wat de lidmaten betreft is het gemiddelde zelfs 58 jaar! En terwijl het percentage 65- plussers voor Nederland 13 procent is, is dat voor de Hervormde Kerk 22 procent. Het zijn cijfers die ons mogen verontrus ten. In De Waarheidsvriend, het officiële or gaan van de Gereformeerde Bond, heeft Ir. J. van der Graaf deze cijfers ook ge publiceerd, met daarbij de constatering dat de rechtersektor van de kerk een gun stiger beeld vertoont. De helft van het totaal aantal zondagmorgenkerkgangers bestaat uit 'Bonders' en voor de tweede dienst is dat aantal zelfs 75 procent. Overigens merkte hij daarbij terecht op dat de kerk 'ziek' is. Wie zou dat laatste kunnen tegenspre ken? Wel, dat doet Dr. K. Blei, de voor malige secretaris-generaal van de NHK. In het blad 'Woord en Dienst' van 7 fe bruari schrijft hij letterlijk: „Dat zit me niet lekker. De kerk ziek verklaren is één ding, maar daarbij je eigen groep als maatstaf nemen van wat dan gezond zou zijn is iets heel anders. Ik ben dankbaar voor de ker kelijke trouw bij de Hervormd-Gere formeerden; ook zij zijn deel van de Hervormde Kerk. Maar hun geloofs beleving is niet de enige". En dan begoot Dr Blei verder dat meele vendheid en betrokkenheid zich niet al tijd laten vertalen in trouwe kerkgang. Mensen die 'zoeken en tasten' kunnen evengoed meelevend zijn. Ik denk dat Blei met die enkele woorden het probleem heeft gesignaleerd dat de Hervormde Kerk nu al een paar eeuwen verdeeld houdt. Aan de ene kant is er het gedeelte dat leeft uit het erfgoed van Re formatie en Nadere Reformatie, het deel dat vast wil houden aan de belijdenis, en waarbij ook een stuk trouw gevonden wordt. Aan de andere kant staan zij die zo graag een pluriforme kerk willen, een kerk waarin plaats is voor allerlei richtin gen en opvattingen, ook voor de Her- vormd-Gereformeerde, maar waarbij je elkaar wel volledig moet accepteren. Eerstgenoemde groep zal het ongetwij feld langer volhouden, al moeten we niet blind zijn voor het feit dat ook daar kerk verlating gevonden wordt. Voor triom falisme is, ook bij hen die willen vast houden aan Schrift en belijdenis, geen reden. Ook daar doet de tijdgeest z'n werk. Intussen eindigt het commentaar van Dr Blei met twee zinnen die mijns inziens niet voor tegenspraak vatbaar zijn, daar om geef ik die graag door. De eerste luidt: „Dat de kerk voortbe- staat is niet vanzelfsprekend". De twee de: „Het gaat erom dat het Woord zijn loop heeft". Voor het eerste mogen we God danken. Om het tweede mogen we Hem bidden. Waarnemer Met ingang van 15 februari 1997 moet u bij vermissing van uw pas poort of Europese identiteitskaart eerst aangifte doen bij de politie. Daarna kunt u een nieuw reisdocu ment aanvragen bij de gemeente. Dit is één van de nieuwe maatrege len om de toenemende fraude met reisdocumenten tegen te gaan. Van iedere vermissing van een reisdocu ment maakt de politie een proces-verbaal op. De gewaarmerkte kopie van dit pro ces-verbaal moet u bij de aanvraag van een nieuw paspoort of Europese identi teitskaart aan de gemeente overleggen. Zonder deze kopie krijgt u geen nieuw reisdocument! Bij vermissing in het buitenland moet u ook altijd aangifte doen bij Nederlandse politie, voordat u bij de gemeente een nieuw document kunt aanvragen. Op 20 februari zal in de Victoriahal te Dirksland een BINGO-AVOND worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 10 rondes en 1 super- ronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Natuurlijk staat Buurtvereniging 'West' opnieuw garant voor een schitterend prij zenpakket, dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele mooie prijzen. Voor elke deelnemer een prijs. Graag tot ziens op donderdag 20 februari. innèithi^Mi Al 125 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee. Aanstaande zaterdag in de Bloemenveiling te Bleiswijk: Onder het motto 'Zoek je eigen kampeerboer en -boerin uit' orga niseert de Stichting Vrije Recreatie aanstaande zaterdag 15 februari een eenmalige vakantiebeurs in Bleiswijk. Van de ruim 1800 kam- peerboeren die bij de SVR zijn aangesloten zullen kampeerboeren uit het hele land (en zelfs uit Frankrijk, België, Portugal, Tsje chië en Polen) zich presenteren op deze gratis toegankelijke SVR-Va kantiebeurs. Voorproefje van een heerlijke vakantie on het platteland Het is voor het tiende achtereenvolgende jaar dat de SVR dergelijke beurzen orga niseert, doch voor het eerst in Bleiswijk. Gezien de ervaringen van voorgaande jaren (elk jaar kwamen er weer meer be zoekers) verwachten de organisatoren ook hier een gigantische toeloop van re creanten. Belangstellenden (recreanten in het alge meen, doch kampeerders in het bijzon der) worden hier immers in de gelegen heid gesteld kennis te maken met het inmiddels zo populair geworden 'kampe ren of logeren bij de boer' en kunnen daar hun eigen kampeerboer of -boerin uitzoeken. Kortom: een voorproefje van een heerlij ke vakantie op het platteland. Kans op gratis vakanties Op de SVR-Vakantiebeurs kunnen be langstellenden zich laten voorlichten over het kamperen bij de boer in het al gemeen en de werkwijze van de SVR en haar deelnemers in het bijzonder. Met ongeveer 200 standhouders is daar in Bleiswijk alle gelegenheid toe: boeren en boerinnen presenteren daar hun SVR- camping, de centrale SVR-stand is er voor algemene informatie en in een apar te sprekershoek worden vragen uit het publiek beantwoord en de SVR-promo- tiefilm vertoond. Extra interessant zijn de gratis vakanties en kampeerattributen, die voorde 1000e, 1500e, 2000e, 2500e, 3000e, 3500e bezoeker beschikbaar wor den gesteld door de vele standhouders: SVR-kampeerboeren uit binnen- en bui tenland, de Provincie Zuid-Holland, assurantiekantoor Feller uit Hoorn en Campo Caravans uit Heinenoord. Van 10.00 tot 16.00 uur is iedere recre ant van harte welkom in Bloemenveiling 'Holland' te Bleiswijk. De vrije toegang en het gratis kopje koffie voor SVR-do- nateurs zijn tekenend voor de inmiddels zo spreekwoordelijk geworden gastvrij heid van de SVR-kampeerboeren en -boerinnen. Dankzij een groei van de meelomzet in 1996 met 11,5% heeft de Coöperatie Zeeuwse Vlegel Land bouwproducten een omvang bereikt van een half mil joen Zeeuwse Vlegelbroden per jaar. Van het nieuwe product Zeeuwse Vlegel eierkoeken gingen er ruim 7.000 pakjes over de toonbank. De teelt en verkoop van Zeeuwse Vlegeltarwe is sinds 1994 ondergebracht in een eigen zelfstandige coöperatie. De tarwe voor het Zeeuwse Vlegelbrood en eierkoeken wordt in Zeeland op een milieuvriendelijke wijze geteeld. Dit bete kent dat er in het gewas geen bespuitingen zijn toegestaan en dierlijke mest in plaats van kunstmest wordt toegediend. De tarwe wordt ambachtelijk gemalen op de windmolens van Wolphaartsdijk en Zierikzee. Het aantal verkooppunten waar het Zeeuwse Vlegelbrood wordt verkocht is het afgelopen jaar verder toegenomen. De omzetgroei is voornamelijk gerealiseerd door meer afzet in Noord-Brabant. Naast de bakkerswinkel zijn brood en eierkoe ken intussen bij steeds meer supermarkten met een broodafde ling te koop. Door de omzetgroei kan het areaal milieuvriende lijk geteelde tarwe verder groeien naar ca 80 hectare in 1997. Meer dan 100 bakkerijen in en buiten Zeeland bakken dage lijks het Zeeuwse Vlegelbrood, volgens de richtlijnen die de Coöperatie heeft opgesteld voor de bakkerij. De echtheid van het brood wordt gegarandeerd door het Zeeuwse Vlegel broodouwel. Dit is van belang om het Zeeuwse Vlegelbrood te onderscheiden van andere broodsoorten. Controle van de milieuvriendelijke teelt gebeurt door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (N.A.K.). *tSr%;" ïC©UM^g_ vart milieuvfliendêlijk gefeefdé tar^-^&fil ''WteOTÈ'^yp on 7eeywse windmolens oemalen - Vlegel, met.refi )m natiraf en milieu. In reactie op het al eerder ge plaatste onderstaande artikel was het aantal aanmeldingen voor de cursus zo groot dat de KMTP het heeft aangedurfd een tweede cur sus te organiseren. Daarom ook nogmaals deze aankondiging. Uw tuin inrichten is even belangrijk als het inrichten van uw woning. Voort varend wordt volgens de laatste mode keukens, vloerbedekking en gordijnen gekocht. Maar wat voor het huis geldt, geldt niet voor de tuin. De wetten van de natuur laten zich niet leiden door mode- gevoelige trends. Die mooie plant doet het bij uw vriend(in) wel goed, maar bij u niet. U vraagt zich af waarom? Menige aankoop bij het tuincentrum leidt tot een teleurstelling. U wilt graag weten hoe dat komt en hoe u het beste rekening kunt houden met de natuurlijke omstandigheden? Dan is deze cursus iets vooru! Iedereen die meer wil weten over na-tuur- lijke ontwikkeling, inrichting en onder houd van de siertuin is welkom. De cur sus zal bestaan uit drie cursusavonden, afgesloten met een praktijkdag. De onderwerpen 10 maart: Natuurlijke ontwikkeling van het milieu en de invloed daarvan op planten en die ren. Een dialezing waarbij onderwerpen als ontwikkeling van het landschap, bodem en waterhuishouding, kringlopen en suc cessie aan de orde komt. Gevolgd door een gesprek waarin aan de orde komt wat natuurvriendelijk tuinieren inhoudt. 7 7 maart: Wat betekent de natuurlijke ontwikke ling voor de inrichting van de siertuin. Wat voor soort tuin willen we? Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Aan de hand van dia's wordt ingegaan op de mogelijkheden van grote en kleine tuinen, en op inrichting van stadstuinen en landelijke tuinen. Gevolgd door een schets van de eigen tuin met een lijst van wensen en verwachtingen. 24 maart: Hoe geniet ik van mijn tuin? De cursisten zoeken naar een passende natuurlijke inrichting van de tuin. Zij gaan met elkaar alternatieve inrichtings plannen maken en bespreken. Hierbij komen veel tips over inrichting en onder houd van de tuin aan de orde. Excursie: De theorie wordt aan de praktijk ge toetst, door een bezoek aan een milieu vriendelijke tuin. De datum van de excursie zal in overleg met de cursisten op de eerste cursus avond gepland worden, maar valt bij voorkeur op zaterdagochtend. Ook de tweede cursus zal verzorgd wor den door mw. E. v.d. Hoek, maar zal nu plaatsvinden in het Diekhuus te Middel harnis, 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur. De cursus zal voor leden 50,- bedra gen, niet-leden betalen 65,-. De twee de cursus gaat sowieso door; wilt u nog meedoen, meldt u snel aan, het aantal plaatsen is beperkt. Opgeven kan tot uiterlijk 28 februari bij het secretariaat. Uw betaling kunt u over maken op: Rabobank Middelharnis, nr. 3420.05.863 (giro van de bank 95834), t.n.v. KMTP, afd. Goeree-Overflakkee, Ooltgensplaat, o.v.v. 2e cursus natuurvriendelijk tuinie ren. Doet u mee? Maak dan het cursusgeld over op de aangegeven bankrekening en stuur het onderstaande formulier volledig ingevuld op naar: Elvire Theelen Prutweg 8 3245 LW Sommelsdijk tel. 486926 I Opgaveformulier cursus natuurvriendelijk tuinieren I Naam I I Adres I j Woonplaats Telefoon I I I I 1 I KMTP-lid ja/nee Het cursusgeld ad heb ik overgemaakt op het bovengenoemde banknummer. Het werd hem ontzettend benauwd. Overal ontmoetten zijn gedachten de gerechtigheid van God, Zijn vergeldende wraak. Hier was geen ontvluchten mogelijk; geen uitweg stond hier open. Zó gingen dagen voorbij. Verwaal en zijn vrouw bemerkten het wel, wat er in zijn hart omging. Eens, ter wijl juffrouw Verwaal, met haar eigenaar dig sterk Duits accent hem uit een Hollands Nieuw Testamentje de woorden voorlas: „Indien wij onze zonden belij den, Hij is...", barstte hij plotseling uit. terwijl hij met beide handen het gezicht bedekte: „De ben verloren, ik ben verloren!" Verschrikt sloot juffrouw Verwaal het Boek. Ze vreesde, dat deze nieuwe uitbarsting de slechtste gevolgen mocht hebben. Maar dat was niet zo. Deze bekentenis, dit inzien van zijn zonde, dit diepe gevoel van schuld, deze oprechte belijdenis was als de eerste zonnestraal na stikdonkere nacht. Want het ging bij Steven door Gods genade uit de diepte naar omhoog. Toen God hem ontdekte aan zichzelf, toen hij de af grond zag, waarin hij verzonken was, leerde hij oprecht bidden: „O, God wees mij zondaar gena dig!" Nee, niet slechts de misdaad, waarvan hij zich be schuldigde, maar heel zijn bestaan, óók daarvóór, beschuldigde hem. Het was als een lange keten, waarin die daad slechts een schalm was. Hij had ge leefd in opstand tegen 's Heeren bestel; in eigenge rechtigheid, in eigen kracht; God had hij niet nodig gehad! Het Licht kampte met de duisternis. Maar het licht won het, heerlijk, glansrijk! Ja, nu hij de zonden had beleden, oprecht, zonder enige verontschuldiging, nu ondervond hij de waar heid: God was getrouw en rechtvaardig om die zon den te vergeven. Vrede daalde in zijn hart, de vrede in Christus' bloed. Pijnlijk blééf de angel steken: je bent een moorde naar! Maar hij wilde boeten. Hij zou heengaan, straks en zich aanmelden en dan... dat dan 's Hee ren wil geschiedde! Verwaal en zijn vrouw was de verandering bij Ste ven niet ontgaan. „Zouden we nu maar niet?" opperde Verwaal. En juffrouw Verwaal stemde toe. Een brief had hen bereikt. Lang had hij gezwalkt door Hamburg, van het ene adres naar het andere. Maar hij was toch, in weerwil van het gebrekkige en onduidelijke adres, door Greet naar Stevens aan wijzing in zijn schrijven, erop geplaatst, terechtge komen. En, op de juiste tijd. Ja, nü kon het wel. En op een morgen, toen Steven kalm en rustig neer lag, lei juffrouw Verwaal de brief naast hem neer. Hij herkende het schrift. Gretig scheurde hij de envelop open. En hij las. En onder het lezen vulden zich zijn ogen met tra nen. Een blos kleurde een ogenblik zijn fletse wangen. Een zucht van verlichting werd geslaakt. Zijn handen zonken op het dek. „Heere, ik denk U, ik dank U!" stamelden zijn bevende lippen. „Goddank! geen moordenaar!" In zijn ziel jubelde de dank aan God! Het was hem, of een zware last, die hem maandenlang de borst beklemd had, nu was afgeworpen. En stil herhaalden zijn lippen telkens weer dien dank. Dat Verwaal en zijn vrouw spoedig deelgenoten waren van zijn blijdschap, spreekt van zelf. En zo lag hij daar nu op de mooie septemberavond. Was het wonder, dat vele gedachten hem door het hoofd gingen? Opmerkelijk snel nam hij nu toe in beterschap. Een week later mocht hij naar buiten. „Het werk heeft geen haast", stelde Verwaal hem gerust. „Profiteer maar van het zachte najaar en zie maar, dat je tegen de winter weer op streek komt. Ga de lucht maar in!" Het was of hij in een andere wereld leefde. Alles scheen hem nieuw. Maar, hoe goed hij het hebben mocht, hoe dankbaar zijn hart gestemd mocht zijn, één begeerte werd met de dag sterker: naar huis! Hij zou nu gauw schrijven aan Greet en grootvader. Wat zouden ze verlangen naar bericht. En nu kon hij immers goed nieuws melden! Hij zoekt de havens op. De rivier! Daar wemelt het van schepen uit alle landen. Daar wapperen de vlaggen van vele natiën. Daar waait de frisse zeelucht, die hem heriimeringen meevoert uit zijn duinen, die zijn heimwee daarheen vergroot. Langs de brede kaden liggen de schepen gemeerd. Hij ziet het gevoel aan, de drukte van laden en los sen, de dwarreling van de naarstige bezigheid; zijn oor vangt allerlei geluiden op: het geraas van de kranen, het gerammel van de wagens; de hoge, schrille en de lage, zware signalen van de stoom fluiten; alles brengt hem onder de indruk van het jagende, onrustige leven, dat een handelsstad eigen is, en hem buitengewoon boeit en al zijn aandacht in beslag neemt. Onwillekeurig staat hij stil, wat uit de drukte, op een breed trottoir in de nabijheid van hoge, deftige herenhuizen. En terwijl hij met dromerige blik naar het tafereel kijkt, waarover de zon haar blijde stralen giet, ter wijl hij staart, maar zonder op te merken, is hij zelf het voorwerp van aandachtige beschouwing. Een zeeman heeft hem al enige tijd opmerkzaam gadegeslagen, met vreemde, onderzoekende blik. Kent hij hem? Hij schijnt er niet helemaal zeker van te zijn. Op zijn gezicht is grote spanning merkbaar. Maar dan schudt hij het hoofd. Nee, dat is immers onmogelijk. En toch, als door magnetische kracht getrokken, richten zijn blikken zich nogmaals op Steven. Het is alsof een rilling hem door de leden vaart. Een hevige ontroering overmeestert hem. Hij wil zekerheid. Met onzekere schreden komt hij wat naderbij. Hij licht de hand boven de ogen, opdat de schitte ring van de zon hem niet bedriegt. Steven merkt die beweging plotseling op. Beider blikken ontmoeten elkaar. Een kort ogenblik. Maar dat is voldoende. Voor beiden. Eensklaps verdwijnen haven, schepen, kade, wagens, hemel, zon, alles, alles uit Stevens oog en terwijl zijn hart bijna hoorbaar klopt en hij dreigt neer te vallen, klinkt een woord van zijn lippen, dat zijn ziel doet jubelen en al zijn leed vergoedt: „Vader!" „Steven! Steven, mijn jongen!" HOOFDSTUK 24 Verzoening Om Gods wil", had Greet gezegd. En ze was meegegaan. Met welk een ongeduld werd ze verwacht. De kleine zieke had al dringender om haar geroepen. De arme moeder stond er bij. Het leek wel, of zij geheel uit de gedachtengang van de lieve kleine was uitgeschakeld, en, hoe dat haar moederhart zeer deed, toch stelde ze met ongeduld de minuten, die nog zouden verlopen, eer de lang verwachte kwam! Als ze kwam! En ze kromp ineen bij het denkbeeld, dat dit kla gend roepen geen antwoord zou ontvangen. En de kleine hoop die ze voedde, die als een enige ster flonkerde in de duisternis van haar smart, die hoop bouwde ze niet op haar bejegening van Greet, maar, ze moest het zich vol schaamte bekennen, op Greets liefde voor haar kind. Eindelijk verscheen ze. Stil, zonder vertoon, zette ze zich bij het ziekbed. „Emmy, hier ben ik. Hier is Greet, Emmy!" fluis terde ze de onrustige woelende kleine in het oor. En ze greep de kleine, klamme hand. En op het horen van die stem kwam Emmy tot rust, en telkens als weer dat onrustig vragen begon, was een woord van Greet voldoende, om de kleine patiënte rustiger te maken. (wordt vervolgd) 5»» DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784 Juweliers Oï>ticiëns Zandpad 2-4 - 3241 GX NUddcIharnts, tr 01870-82567 Gediplomeerd opticien, horlogemalcer, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz. - rood voor Cfi;:tfér';:V;:v^w:S'-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3