Auto over de kop op N57 bij Ouddorp 30 km/uur zone heeft geen effekt in Molenstraat Goedereede Een 'Vorstelijk' aandenken voor scheidend brandweercommandant A. v.d. Veer I, Woninginbreker aangehouden Wie helpt bij hartstilstand? U! Sinaasappelactie Middelhamis VOGELBEURS Zingen voor Israël Koor- en samenzangavond van Deo Cantemus in Dirksland Jeugddienst Exoduskerk 16 februari met Theo van Teylingen XjxïNïSSiï'^'feS Inzittenden mochten andere dag naar huis Brandweer aan vervanging toe van helmen, broeken en persluchtflessen 69e Jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 No. 6576 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 OUDDORP - Op de N57, ter hoogte van de haven, raakte vrijdagmiddag omstreeks half vier een auto van de weg af en ging in de berm een aantal keren over de kop. De beide inzittenden werden afgevoerd naar het Dijkzigtziekenhuis. Na onderzoek bleken de verwondingen mee te vallen zodat zij de andere dag het ziekenhuis mochten verlaten. De auto reed op de N57, tussen de Brouwersdam en de haven, in de richting van Ouddorp. Na een gelukte inhaalmanoeuvre raakte de wagen in de rechterberm. Door een stuurkorrektie ging de auto naar de linkerberm. De 18-jarige chauffeur uit Maastricht raakte de macht over het stuur kwijt. De auto ging een aantal keren in de linkerberm over de kop en kwam daar tot stilstand. De bestuurder raakte licht gewond. Zijn 16-jarige passagiere, eveneens uit Maastricht, leek er ernstig aan toe te zijn, zodat zij met een spoedtransport werd overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. Ook de chauffeur werd opgenomen in dit ziekenhuis. Na onderzoek bleken de verwondingen van beiden erg mee te vallen. Zaterdag mochten ze het zie kenhuis verlaten. Bij het ongeval zijn geen andere voertuigen betrokken geweest. ^^^10^3 Kerkdienst Geref. Gem. OOLïGüMSFLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Vlaar- dingen. Op 6 februari 1996 is een 23-jarige man, inwoner van Stellendam voorgeleid aan de Officier van Justitie te Rotterdam. De jongeman heeft bekend in twee wo ningen te weten in Stellendam en Oud dorp te hebben ingebroken, op zoek naar geld. De buit bestond uit enkele kleine voor werpen. Voorts bekende hij enkele pogingen te hebben gedaan om in breken in vakan tiewoningen in Ouddorp. De jongeman pleegde zijn inbraken van wege geldgebrek. Onderzoek terzake overige inbraken in die plaatsen duurt nog voort. Zaterdagavond a.s. hoopt het Chr. Gem. Koor "Deo Cantemus" een concert te geven in de Ned. Her vormde Kerk te Dirksland. Daar bij zal Dr. M. J. Paul een korte meditatie houden. De toegang is vrij. Het koor, dat met zijn 350 leden tot een van de grootste koren van Nederland behoort, is vooral bekend om zijn Kerstconcerten, waarvan er in de maand december maar liefst vijf in de Doelen gegeven worden. Een deel daarvan wordt door de Evangelische Omroep uitgezon den. Voor wie een bezoek aan Rotterdam ee bezwaar was, ook omdat er moeilijk si kaarten te komen was, krijgt nu de kef om het koor vlakbij te beluisteren. En wie wel naar Rotterdam geweest is zal stellig opnieuw present zijn. Het koor staat onder leiding van Cor de Haan. Janco Belder bespeelt het orgel. De avond begint om 8 uur. GOEDEREEDE - In de vergadering van de commissie financiën j.l. don derdagavond kwam de dertig kilometer zone ter sprake in de Molenstraat te Goedereede. Bewo-ners klagen al jaren dat, zeker in het weekeinde, er enorm veel verkeer de route via de Molenstraat volgt. Bovendien wordt er in de straat dikwijls hard gereden. Wet-houder Visser bracht de commissieleden op de hoogte van het re-sultaat van metingen die zijn verricht. Daaruit blijkt dat de ingestelde dertig kilome ter zone geen enkel effekt heeft. 68% van de voertuigen rijdt (veel) har der dan de toegestane 30 km/ uur. De meerderheid van de commissie pleitte voor wegversmallingen of soortgelijke maatregelen, maar wethou der Visser voelde daar niets voor. Er was een brief binnengekomen bij de commissie over deze zaak. Wethouder Visser gaf aan deze door te zullen sturen naar de commissie Verkeer. Daar maat regelen ook financiële gevolgen zouden kunnen hebben, debatteerden de com missieleden met de wethouder over de wenselijkheid van verkeersremmende maatregelen. De heer Noorthoek (SGP) pleitte voor bijv. versmallingen, al wilde hij er niet direkt veel geld aan spanderen. Met weinig kosten zouden er 'proefvoor- zieningen' kunnen worden getroffen, waarna men proefondervindelijk zou kunnen vaststellen of deze aan de ver wachtingen zouden voldoen. Visser zag daar totaal geen soelaas in.Het is daar al heel nauw! Moet je dan toch nog der gelijke voorzieningen treffen. Men moet er toch ook nog doorheen kunnen?" Hij wilde met de politie eens bekijken of daar niet regelmatig gekontroleerd kan worden. "Dat is een veel betere optie", zo stelde de wethouder. De heer Moerkerk (RPF) was het daar helemaal niet mee eens. "We roepen al jaren dat daar wat moet gebeuren. We hebben doorgangswegen waar veel verkeer door komt. Ook in deze straat is dat het geval en er wordt al jaren geklaagd. Wij vinden als RPF dat de gemeente daar wat aan moet doen. Visser verweerde zich door te zeggen dat ook de politie van mening is dat de pro blemen niet veroorzaakt worden door een te brede weg. "Ook volgens hun behoeven er geen ver smallingen aangebracht te worden, daar de rijbaan al vrij smal is." De heer Koese (CDA) vond het een nader onderzoek waard om eens te bekijken of het moge lijk is om, middels opklapbare palen. sommige wegen tijdelijk af te kunnen sluiten om zodoende de verkeersdrukte in te dammen. De wethouder zag daar, mede gezien de kosten van een dergelij ke voorziening, niet zoveel in. De com missieleden bleven sterk aandringen op maatregelen. Brandweermateriaal De huidige brandweerhelmen zijn afge keurd. De uitrukbroeken zijn ook aan vervanging toe. Met de vervanging van helmen en broeken is een bedrag gemoeid van 61.500. Bovendien is het ingevolge de ARBO- wetgeving noodzakelijk de persluchtfles sen te vervangen. De nieuwe flessen zijn ten opzichte van de oude funktioneler en veiliger, daar de brandweermensen meer lucht in hun flessen ter beschikking krij gen. Als gevolg van de aanschaf van andere flessen moet ook de ophanging van de apparatuur in de auto's aangepast worden. Deze aanpassing plus de aan koop van nieuwe flessen kost zo'n ƒ28.500. De commissie werd verzocht akkoord te gaan met het voorstel om de Raad te verzoeken het totale krediet van 90.000 beschikbaar te stellen. Tegen de aanschaf van helmen en broeken had geen der commissieleden bezwaar. De door de ARBO-wetgeving noodzakelijke vervanging van flessen riep meer weer stand op. De heer Moerkerk wist uit ervaring dat de huidige flessen nu echt niet zo zwaar zijn, dat ze te veel belas tend zouden zijn voor een brandweer man. Hij had oprechte twijfels bij de ARBO aanbevelingen. Ook de heer Bakelaar (PvdA) vroeg zich af of de aan schaf nu wel echt uit dat oogpunt nood zakelijk was. Wethouder Visser wees echter ook op het feit dat deze cilinders meer lucht bevatten, zodat het nog veih- ger is voor de brandweermensen om met de apparatuur te werken. Hij vond het niet verantwoord om als er een advies ligt om deze flessen aan te schaffen, dit zomaar terzijde te leggen. En wat de ARBO-wetgeving betreft..." Ja, daar heb je nu eenmaal mee te maken. Je kunt er niet omheen." Reserve Een bedrag van 760.000 uit een reserve m.b.t. zuiveringstechnische werken is vrijgevallen. De gemeente heeft overeen stemming bereikt met het zuiveringschap inzake de financiële afwikkeling ten aan zien van de overdracht van zuivering- technische werken. Het kollege stelde voor het vrijgevallen bedrag als reserve vast te zetten voor eventuele toekomstige verplichtingen inzake het Binnenhof De heer Koese (CDA) had daar toch moeite mee. Het bedrag hoort volgens zijn zeggen meer thuis bij rioolwerken. "Moet je het in die richting geen bestem ming geven?", zo vroeg hij zich af. Visser was het daar niet mee eens: "Rio len betalen we uit de rioolrechten. Het is echt niet zo verkeerd dit bedrag apart te zetten voor een eventuele aanwending van verplichtingen aangaande het Bin nenhof." Toch kon Noorthoek (SGP) ook wel een beetje meevoelen met Koese. "Het direkt reserveren van bepaalde meevallers voor het Binnenhof wordt dikwijls zo automa tisch gedaan." Hij voelde er meer voor om het geld te reserveren in een algeme ne reserve, waaruit indien nodig geput kan worden ten behoeve van het Bin nenhof. "We moeten er niet nu al direkt het predikaat 'Binnenhof' op plakken." De heer Bakelaar kon zich daar mee ver enigen, als het geld maar zodanig gere serveerd wordt, dat het indien nodig voor het Binnenhof aangewend zou kunnen worden. Evenals Moerkerk verwachtte hij in de toekomst toch nog de nodige geldelijke bijdragen te zullen moeten doen aan het Binnenhof. Wethouder Visser had er geen moeite mee om het op een wat algemenere reserve te houden, al was hij het er roerend mee eens dat het geld beschikbaar moet blijven voor eventuele bijdragen aan het Binnenhof. DIRKSLAND - Die twee Melis- santse jochies, vrijdagavond vóór 'Melishof', waren beslist geen brandweerkinderen, anders zou den ze 't geweten hebben. „Konune ze zoa naer büüten?" hebben ze ons, over al die brandweerlui bin nen, gevraagd, maar toen hebben we 't jonge volk teleiu- moeten stel len: „Pas weer in de kleine uur- Commandant A. van der Veer nam deze avond afscheid, vandaar dat het in 'Melishof' zwart zag van Dirkslands en overig brandweervolk en dat een brand weersirene de dorpse stilte heeft door kliefd, toen de commandant en echtgeno te vanuit Herkingen naar de plaats van afscheid werden gereden. Daar was zoveel te zeggen en zóveel te doen dat het vast héél laat geworden is, maar al die tijd hebben de bluswagens met de neus in de goeie richting gestaan, klaar om uit te rukken, want je weet maar nooit, je zult 't zien, net op zó'n avond. Zó paraat is de laatste 27 jaar ook Bram van der Veer geweest en minstens één vrouw moet de strekking daarvan begre pen hebben, de burgemeestersvrouw, Dirkslands 'first lady' die in de burge meester ook zo'n man heeft die altijd voor de gemeenschap klaarstaat en dien tengevolge zo weinig thuis is. ,Van harte gaf mevr. Boonstra daarom bloemen aan mevr. Van der Veer, welverdiende bloe men wist ze, want je zult maar met 'm getrouwd zijn, met de brandweercom mandant. De burgemeester zei het uit eigen waar neming: brandweerman zijn was de heer Van der Veer dan wel tot 'grote hobby' geweest, maar altijd had hij een vurig pleidooi gehouden voor de veiligheid en de beschikbaarheid van adequate appara tuur. Het deed de burgemeester deugd dat die oproep door de gemeenteraad niet onbeantwoord was gebleven, maar dat er richting fa. Drager de order uit was voortgekomen voor de levering van 45 nieuwe helmen en 21 stuks adembe- schermingsapparatuur. De uitreiking daarvan - door de heer Boon - en de wetenschap z'n manschappen aldus voorzien achter te laten, achtte de heer Boonstra de kroon te zijn op het werk van de scheidende brandweercomman dant. Prachtige, hagelwitte, haast futuristi sche helmen zijn het van welk model er in Nederland al vijfentwintigdui zend in gebruik zijn. Ze beschermen hoofd en ogen en, in combinatie met de beschermingsapparatuur, is opper ste veiligheid gegarandeerd. Afscheid Commandant Van der Veer zal de nieu we uitrusting niet meer dragen. Boven de 55-jarige leeftijd is het werken met pers lucht niet meer toegestaan en dat is mede de reden geweest dat hij z'n comman dantschap heeft beëindigd. Burgemeester Boonstra heeft met grote waardering van deze commandant afscheid genomen, een man die zich volledig heeft ingezet en stellig een van de meest geschoolde brandweermensen op Goeree-Overflak- kee mag worden genoemd. Een com mandant die veel voor het korps heeft betekend, die een markant karakter en een groot gevoeld voor rechtschapenheid toonde te hebben. De scheidend com mandant van dit formaat bleek niet alleen door de burgemeester -, maar zelfs ook door H.M. de Koningin gelauwerd te worden. De heer Boonstra speldde hem graag de Eremedaille op waarmee hij tot lid van de Orde van Oranje Nassau werd benoemd. De verdere avond heeft zich gevuld met tal van gelukwensen, met een heulpraatje door de Melissantse ploeg en... met de presentatie van de nieuwe commandant D. J. Bestman en z'n ondercommandant A. T. van der Graaf. Symbolische hande ling was de overdracht van de helmen door de heer Van der Veer aan z'n opvolger die hij overigens raadde mid den in de groep te gaan staan en de eens gezindheid in het korps te behouden. Door burgemeester Boonstra werd het nieuwe duo gepresenteerd als het best opgeleide commando op Goeree-Over- flakkee, „twee jonge honden die voor de roedel uitlopen!". Werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afd. Middelhamis De werkgroep van de Nederlandse Hart stichting, afdeling Middelharnis-Som- melsdijk, organiseert wegens grote be langstelling weer een reanimatie-cursus. Voor wie zult u denken is die cursus be doeld? Het antwoord is, voor want reanimatie is eerste hulp bij levensge vaar! Ieder uur overlijden er in ons land twee mensen aan de gevolgen van een hartinfarct. Ritmestoomissen als gevolg van dat hartinfarct zijn vaak de oorzaak. Het hart, de motor van ons lichaam, gaat onregelmatig werken en staat stil. De zuurstoftoevoer in het lichaam stagneert en na gemiddeld 4-6 minuten zullen de hersenen onherstelbaar beschadigd zijn. Maar warmeer binnen die eerste minuten na de hartstilstand met hartmassage en mond-op-mond-beademing begonnen wordt kan deze beschadiging voorkomen worden. Dan kan een leven worden ge red. Zulke eerste hulp bij hartstilstand wordt reanimatie genoemd. Die hulp moet echter wel heel snel geboden worden. Vandaar het motto: 'Wanneer elke seconde telt'. Deze reanimatie-cursus wordt gegeven in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Som melsdijk en wel op 10 en 17 maart 1997. De kosten zijn 25,- p.p. en de avond begint om 19.30 uur. U kunt u opgeven of inlichtingen krijgen bij: Fam. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middelhamis, tel. 483311 of bij Jannie Joppie, Berkenlaan 21, Middelhamis, tel. 482318. Op de andere maandag-avonden kunt u nog komen voor herhaling. Op 16 februari a.s. is onze eerste jeugd dienst van 1997. Theo van Teylingen uit Goes gaat met ons 'OP REIS'. Theo is geen onbekende voor velen. Hij zal weer verschillende zelfgeschreven liedjes zingen en zichzelf begeleiden op zijn gitaar. Ben jij nieuwsgierig naar zijn/onze reis, zet dan je wekker en neem je vriend of vriendin mee naar de 'Exoduskerk'. De Exoduskerk staat aan de Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Tot ziens op 16 fe bruari om 10.00 uur 's ochtends! Zaterdag 15 febmari organiseert de res tauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis een sinaasappelac tie, 's Morgens worden aan de deur sinaasappels verkocht: 10 stuks voor ƒ5,- (kopen per stuk kan ook), maar zelfs een heel krat (90 stuks) is mogelijk. Bestellingen vanaf 45 stuks (half krat) worden thuis bezorgd. Bestellingen kunnen opgegeven worden via tel.nr. 482858. De acties in dit jaar zijn eveneens weer bestemd voor de restauratie van het in terieur. Na de opknapbeurt van de muren wordt het zo langzamerhand tijd om te gaan denken aan de banken en de vloer. Er is dus nog werk genoeg. Ons advies: koop sinaasappels en help zo mee aan de restauratie! Op zaterdag 15 februari a.s. houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middel hamis. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. Er is een handelaar aanwezig. Toegang gratis! In Herv. kerk Stellendam De stichting Christenen voor Israël te Nijkerk organiseert op D.V. woensdag 26 februari 1997 een grote koor- en samenzangavond in de Hervormde kerk, Bosschieterstraat te Stellendam. Muzikale medewerking wordt verleend door het chr. vocaal ensemble 'One More Voice' o.l.v. Willem Christian Meyboom en door een groot gemengd koor. Dit grote gemengde koor bestaat uit het chr. gemengd koor 'Soli Deo Gloria' uit Stellendam (dirigent Paul Heyboer), het chr. gemengd koor 'Hart en Stem' en chr. mannenkoor 'Jubilate Deo', twee koren uit Ouddorp van Jan Bezuyen. Het orgel zal worden bespeeld door Johan van Broekhoven. Naast koorzang is er ook veel plaats ingemimd voor samenzang. Ds. J. W. van Estrik, predikant te Goede reede, zal de avond openen. De meditatie wordt verzorgd door ds. W. J. J. Glas houwer, voorzitter van de Stichting Christenen voor Israël. Het thema zal zijn: Breng de Joden thuis. Aanvang 20.00 uur, maar vanaf 19.45 uur samenzang. De avond is vrij toegankelijk. Er zal ech ter wel een collecte worden gehouden t.b.v. de actie 'Breng de Joden thuis'. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - vn»snjDW REPOATMCraroofUFiE itntj i=3c=ic=ic=iC=ic=ic=iczic=i OUDOORP-WKtefrWt 35'TaMbon (Dra?) 6ai6T2 Fax 683734 -Printatnp-Hogazooml 72-TaMoon (0111)462400 De heer Van der Veer krijgt het blijk van Koninklijke waardering opgespeld. De overhandiging van de helmen door de heer Van der Veer (r) aan commandant D. J. Bestman (Ij en ondercommandant A. T. van der Graaf.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1