EIÜVItDEn-niEUWS Jaap Tiggelman neemt afscheid van blusgroep Ooltgensplaat Oude Tonge hield lampionoptocht Nieuwe o|)zet afhandeling vrachtauto ongevallen Goed weekend voor meisjes Cl en C2 Intermezzo 2e Blad DINSDAG 4 FEBRUARI 1997 No. 6574 De afgelopen jaarwisseling zal het voor (oud)bevelvoerder Jaap Tiggel man van de blusgroep Ooltgensplaat, toch een vreemde gewaarwording geweest zijn. Voor het eerst sinds jaren behoefde hij niet meer paraat te zijn voor het blussen van eventuele straatbranden. Deze jaarwisseling heeft hij in alle rust in gezinsverband kunnen doorbrengen. Na het bereiken van de 60 jarige leeftijd moest hij per 1 januari jl. zijn funktie bij de brand weer neerleggen. Geen pieper meer dus....die hem, op de meest onver wachtse momenten, oproept zich naar de brandweerkazerne te spoeden. Afgelopen vrijdagavond werd hem door het gemeentebestuur, een af scheidsreceptie aangeboden in 't Centrum te Ooltgensplaat. Geen definitief einde van de betrokkenheid met het korps, wisten de brandweer lieden. Commandant van Drongelen zag het meer als 'een doorstart'. Als oud-lid en erelid van het korps zou Tiggelman zeker betrokken blijven met het wel en wee van het 'Plaatse brandweerkorps', zij het dan op een andere manier. Na het vervullen van zijn militaire dienst is Tiggelman op 19 december 1962 toe getreden tot het korps van Ooltgensplaat als adspirant brandwacht. Met zes man tegelijk kwamen ze de gelederen van de Plaatse brandweer versterken. In die tijd had men nog geen cursussen. Enkele jaren nadien volgde Tiggelman, onder meer met kollega's uit zijn eigen korps en uit Den Bommel en Oude-Tonge, de 2e klas kursus in Stad aan 't Haringvliet. Spoedig daarna werd de Ie klas kursus met goed gevolg afgesloten en in 1971 volgde de kursus persluchtmaskerdrager. Tiggelman gaat weer stralen als hij aan die kursus terug denkt. "Een pracht kur sus", zegt hij, "echt één van de mooiste die ik ooit heb gevolgd! Je werd gedrild tot en met! Zo moest je geblinddoekt door de sporthal in Middelhamis lopen en dan in een rechte lijn aan de overzijde zien te komen. Ook het trainen met de apparatuur werd tot in den treuren toe beoefend. Je leven kan ervan af hangen, zei onze instrukteur. Het was de eerste kursus persluchtmaskerdrager die op Flakkee werd gegeven. Er werd hard getraind maar het was reuze gezellig onder elkaar." Later heeft Tiggelman de kursus Hoofd brandwacht gevolgd. Akties Vele branden heeft Jaap Tiggelman al mee helpen blussen. Ook bij andere kala- miteiten werd de hulp van de brandweer soms ingeroepen. Hij was nog maar kort bij het korps, toen de Veerboot 'Beatrix', die de veerdienst verzorgde tussen Sluishaven en Dintelsas, in maart 1964 zonk in de Sluisse haven. De boot was geladen met enkele luxe auto's, een busje en drie vrachtwagens. Bij het bin nenvaren van de haven voer de veerboot op een krib. De korpsen van Ooltgens plaat en Den Bommel wisten de boot zover leeg te pompen dat deze drijvend bij de ponton kon komen. Bij het uitla den zonk echter de boot alsnog en moest later door gespecialiseerd materiaal wor den geborgen. Ook de explosie in de woning van de fam. Bom, begin oktober 1974, zal hij niet licht vergeten. "We zaten nog aan tafel, het liep tegen één uur, toen we een geweldige klap hoor den. We dachten dat een vliegtuig de geluidsbarrière doorbrak. Kort daarop ■ging de brandbek De ravage die we toen aantroffen was enorm. Het gehele woon huis was totaal verwoest. Ook omliggen de panden, waaronder de Nederlandse Hervormde Kerk waren beschadigd. Door een gaslek had de woning zich gevuld met gas en was op een gegeven moment tot ontploffing gekomen, met alle gevolgen van dien. Gelukkig was het gezin niet in de woning aanwezig en deden zich geen andere ongelukken voor." Helaas heeft het Plaatse korps door de jaren heen ook verschillende akties meegemaakt waarbij slachtoffers te betreuren waren. "Zulke ervaringen grijpen diep in het leven van een brand weerman in. Gelukkig heb ik het altijd goed kunnen verwerken", vertelt Tiggel man. Bevelvoerder Op 1 mei 1975 werd Jaap Tiggelman benoemd tot plaatsvervangend bevel voerder. Met veel enthousiasme heeft hij deze funktie op zich genomen. Op 1 april 1989 volgde hij de Van Ree op als bevel voerder van het korps van Ooltgensplaat. Hij is getuige geweest van een enorme verandering in werkwijze en taken van de vrijwillige brandweer. Toen hij bij de brandweer kwam kon men meestal een woning niet binnen wanneer deze gevuld was met rook, of hét moest even gauw met een natte doek voor je gezicht. Later kwam de grote verbetering: de perslucht. Met de komst van brandweerwagens die voorzien werden van een watertank waarbij men met hogedruk een kleine (binnen)brand kon bestrijden, kwam een totaal nieuwe brandbestrijding op gang. Het takengebied werd steeds verder uit gebreid. Hulpverlening bij ongevallen en sinds een aantal jaren het hebben van getrainde mensen om te meten bij con centraties gevaarlijke stoffen in de lucht en bij radioaktiviteit. Daarnaast veran dert het gehele maatschappelijke leven zo enorm, dat er veel van een brandweer man gevraagd kan worden. Tiggelman is dan ook heel dankbaar dat het komman- do en het gemeentebestuur altijd veel waarde gehecht hebben aan goed opge leid personeel. "De commandanten dron gen altijd erg aan op het volgen van opleidingen en er werd eigenlijk nooit op bezuinigd en dat vind ik een hele goede zaak, want het is gewoon hard nodig dat een korps voorzien is van goed opgeleid personeel", zegt Tiggelman. Ook is Tig gelman altijd een groot voorstander geweest van het meedoen aan wedstrij den. Aan éne wedstrijd heeft hij een bij zondere herinnering. Op zaterdag 19 maart 1988 deed het korps mee aan de Selektiewedstrijd 'Brugkring' van de brandweer Zuidelijk Zuid-Holland te Sliedrecht. Enkele weken daarvoor had hijzelf tijdens laswerkzaamheden een ontstane brand in de nabijheid van de gasfles kordaat met een poederblusser met succes bestreden. Nu was er een brand op een cutterzuiger, waarbij de schipper volgens zijn knecht nog binnen was. Om deze persoon en de brand goed te kunnen bestrijden moest allereerst een gasfles, die bijna in brand stond worden afgeschermd. Bij aankomst nam Tiggel man de situatie op en denkend aan zijn succesvolle aktie van enkele weken gele den liet hij het brandje bestrijden met een poederblusser. Het brandje uit na tuurlijk! Alleen was het niet volgens de regels van het spel, want deze gasfles had zorgvuldig met een straal water gekoeld behoren te worden. Dit brandje was goed en wel geblust toen de schip- persknecht overboord viel. Jaap Tiggelman werd door zijn spuitgasten daarop opmerkzaam gemaakt, bedacht zich geen moment.... en zag kans om in een roeiboot te springen en zo de schip- persknecht in veiligheid te brengen. In no time was hij weer terug om met zijn manschappen de verdere brand te gaan bestrijden en de schipper uit zijn 'benar de positie' te verlossen. Resultaatmet 214 punten de eerste prijs! Konditie Jaap Tiggelman heeft in zijn 34 jarige brandweerloopbaan weinig uitrukken gemist. Hij schrijft dat mede toe aan het feit dat hij in het dorp werkzaam was. En als voorheen de brandbel en later de pie per gingdan was het een sprint om zo snel mogelijk in de kazerne te komen en uit te rukken. Om het werk te kunnen blijven doen heeft hij wel steeds getracht zijn konditie op peil te houden. Toen de bevelvoerder van Sommelsdijk een oproep deed om mee te doen aan een konditietraining (BLV), was Jaap dan ook gauw besloten. Natuurlijk, meedoen! Drie jaar achtereen heeft hij meegedaan aan dit evenement, want dat was het, vind hij. Na geduchte oefeningen moest je het 'examen' afleggen. Met perslucht op en een slang onder je arm drie keer de trap pen in de watertoren te Zuidzijde beklimmen en afdalen. Als men boven was moet steeds een gewicht opgehesen worden. Verder moest een dummy van 100 kg versleept worden, een route van 10 kilometer hardlopend worden afge legd, een pop opgedoken worden in het SOMMELSDUK - Zoals eerder in deze krant is vermeld, het gaat goed met volleybalvereniging Inter mezzo. Weliswaar zoekt de club uit Middelharnis/Sommelsdijk al een tijd een waardig opvolger voor ex- voorzitter Jos Groeneveld, maar sportief gezien gaat het voor de wind. Zo ook afgelopen zaterdag in 'de Staver' te Sommelsdijk waar de volleybal(st)ers de thuiswedstrijden spelen. Bij de jeugd waren beide C-teams succesvol. Voor het meisjes Cl-team iets waar ze al ge wend aan raken, maar voor C2 een fijne opsteker als je op de voorlaatste plaats staat. Avital '90 won de eerste twee sets met 8- 15 en 10-15. Maar de meisjes, die ge coacht worden door Grisalda Bijster- bosch, hervonden hun spel en via 15-1 en 15-11 sleepten ze hun tweede punt binnen! zwembad en een circuit in een sporthal doorlopen worden. Tiggelman: "Wim van der Ree was de promotor achter dit gebeuren. Ik vind het jammer dat het overgegaan is, want het was een schitte rend evenement." Opvolging Tiggelman is zeer kontent met zijn opvolgers. De nieuwe bevelvoerder Kees Bal is in het bezit van het diploma Onderbrandmeester en heeft tevens zijn instrukteursdiploma. Deze winter geeft hij voor de eerste keer les. Als plaatsver vangend bevelvoerder is Jan Dorsman aangesteld. Tiggelman vertrouwd hun het korps met een gerust hart toe. Door het bereiken van de 60 jarige leeftijd moest Tiggelman de aktieve brandweer dienst vaarwel zeggen. Afgelopen vrij dagavond werd hij ter afscheid in de brandweerauto opgehaald bij zijn woning en met zijn vrouw Jaan afgele verd in 't Centrum. Onder het gehuil van de oude brandweersirene gingen de deu ren van de zaal open en konden korpsle- den en genodigden afscheid nemen van deze brandweerman in hart en nieren. In zijn toespraak betitelde burgemeester van Pelt hem als een plichtsgetrouw en aktief brandweerman. Tijdens zijn bezoeken aan het korps had hij de goede sfeer geproefd die er heerste en dit was toch een reusachtig compliment voor het korps, maar ook voor de bevelvoerder meende hij, want dat die stemming goed is heeft toch voor een deel wel degelijk te maken met de wijze waarop een bevel voerder leiding geeft en met het korps omgaat. Als blijk van waardering over handigde hij hem een oorkonde voor 34 jaar trouwe brandweerdienst en namens het gemeentebestuur een envelop met inhoud. Ook commandant van Drongelen stak zijn waardering over de inzet van Tiggelman niet onder stoelen of banken. Alle veranderingen bij de brandweer had Jaap zich snel eigen gemaakt. Aan het korps had hij met grote gedrevenheid leiding gegeven. Als com mandant had hij veel waarde gehecht aan het oordeel van deze oudgediende. Bovendien ging Tiggelman altijd recht op z'n doel af en praatte zeker niet om de zaken heen. Ook de nieuwe bevelvoer der. Kees Bal kon daarvan meepraten. "Hij kon het zo recht voor z'n raap zeg gen. Soms keek hij zo demonstratief op z'n horloge of schudde hij je de hand als je een poosje niet op de brandweer had kunnen zijn. Dan wist je hoe laat het was." Node nam men afscheid van Tiggelman maar ook van zijn vrouw Jaan, die altijd met veel enthousiasme haar man en het korps had bijgestaan. Al heeft Tiggelman dan de aktieve dienst verlaten, het korps van de 'Plaet' zal zich mogen blijven verheugen op Jaap's en Jaan's warme belangstelling. Meisjes Cl wordt ongetwijfeld kam pioen dit seizoen, zaterdag was de enig ste serieuze concurrent Volley Quick 1 op bezoek bij Intermezzo. Meisjes Cl, bestaande uit Karin van Dijk, Marloes Dillingh, Saskia Hameeteman, Anne Hoekstra, Marissa Koningswoud, Tineke Siepman, Annemarijn Wielhouwer en Lianne van 't Zelfde, spelen vooral voor hun plezier. Zaterdag vonden ze de wed strijd saai: „Als we goed serveerden kon den we snel punten maken, we moeten wel wat meer bewegen en in drieën spe len". De meisjes van coach Annemarie Krans- se staan ver boven aan. Op naar de Top klasse? Bij de senioren gaat heren 1 verder met winnen. Nummer 2 van de competitie, Alexandria '66 4, was en makkie en bakte er niet veel van. Heren 2 won ook eindelijk weer eens. Met Wim Versaevel in de aanval werd het Zierikzeese WEA/ Mevo '80 2 zonder punten naar huis ge stuurd. VIP '82 - Heren recrea1 - 3 Jongens B2 - Fikszo/Lekkerkerk 1 ...1 - 3 Meisjes Al - Volley Voome 23 - O Meisjes Cl - Volley Quick 13 - O Heren 1 -Alexandria '66 43 - O Dames 2 - WEA/Mevo '80 13 - O Jongens BI - Switch '89 13 - O Meisjes C2 - Avital '90 12 - 2 Heren 2 - WEA/Mevo '80 23 -1 Dames 1 -Kangoeroes 23 - 1 Vrijdagavond 18.45 uur was het een drukte van belang bij het dienstencen trum aan de Bernhardstraat in Oude Tonge. Ongeveer 150 kinderen verza melden zich daar om mee te lopen in de lampionoptocht. Deze was georganiseerd ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Beatrix. De leden van het bestuur van de 'Oranjevereniging Oude Tonge' hadden het druk met het in elkaar zetten en aansteken van de lampionnen. Uiteindelijk kon de stoet van ca. 200 kin deren en ouders vertrekken voor een sfeervolle tocht door het dorp. Het majo- rettenpeloton 'Vivace' liep voorop en bepaalde het tempo, de leden deden dap per hun best om netjes in de maat hun kunnen te tonen. De muziek kwam dit jaar uit de speakers van de geluidswagen van de fa. A. van Loon. Helaas waren de diverse muziekkorpsen uit de gemeente verhinderd om te zorgen voor een stukje live muziek, hopelijk kunnen wij vol gend jaar wel op de medewerking van een van de korpsen of dweilorkesten rekenen. Fakkeldrager Wout Los zorgde ervoor dat de uitgestippelde route goed gevolgd werd en een ieder duidelijk kon zien waar men heen moest. De bezemploeg hielp de pechvogels aan een nieuwe lam pion of stak de kaars weer aan. Uiteindelijk arriveerde de heel stoet om 19.45 uur weer bij het dienstencentrum, waar reeds grote pannen warme choco lademelk klaar stonden. De jeugd van Oude Tonge kan weer terugkijken op een gezellige sfeervolle avond georganiseerd door de Oranjevereniging ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Beatrix. Potermaaltijd in Ooltgensplaat De plaatselijke commissie van de SWOO in Ooltgensplaat organiseert op donder dag 20 februari a.s. een potermaaltijd voor 55-plussers van Ooltgensplaat. De maaltijd wordt gehouden in Fort Prins Frederik. Aanvang 17.00 uur. De zaal is open vanaf 16.30 uur. De kosten bedragen 7,50. Na afloop wordt nog een gezellige verloting gehouden. De lootjes kosten 4 voor ƒ1,-. U kunt zich aanmelden bij mevr. Huyer, tel. 631676. Op de Nederlandse autosnelwegen vin den jaarlijks ongeveer driehonderd onge vallen plaats waarbij vrachtauto's betrokken zijn. Meestal leidt dit soort ongevallen tot (zeer) lange files en gevaarlijke verkeerssituaties. Om de overlast voor de weggebruiker zoveel mogelijk te beperken is een nieuwe rege ling voor de berging van vrachtwagens op het hoofdwegennet ontwikkeld. Hiertoe is een convenant ondertekend tussen TLN, EVO, KNV, het Verbond van Verzekeraars en Rijkswaterstaat waarin de basis is gelegd voor deze rege ling. In de huidige situatie is de eigenaar van de vrachtauto verantwoordelijk voor de berging. Vaak ontstaan oimodige vertra gingen, omdat de eigenaar niet snel kan worden bereikt of omdat deze niet direct het juiste bergingsbedrijf inschakelt. Kern van de nieuwe regeling is dat Rijks-waterstaat, als beheerder van het hoofdwegennet, gaat optreden als opdrachtgever voor de eerste berging: het vrijmaken van de rijbaan. In samen werking met het Verbond van Verzeke raars en de transportorganisaties EVO en TLN wordt een Centraal Meldpunt Vrachtautoberging (CVMV) ingericht. De politie kan via dat meldpunt direct het meest geschikte bergingsbedrijf met het juiste materieel inschakelen. Tevens waarschuwt het CVMV een deskundige op het gebied van vrachtwagens, lading en/of milieu. Op de locatie van het ongeval worden de werkzaamheden gecoördineerd door het Coördinatie Team Plaats Incident (CTPI), waarin de bevelvoerders van politie, brandweer en ambulance zitting hebben. Bij gevaarlijke stoffen wordt ook de Rijksverkeersinspectie (RVI) ingeschakeld. Verder is voortaan ook Rijkswaterstaat betrokken bij het CTPI, met name met het oog op het nemen van verkeersmaatregelen (omleidingen, beveiligen van de situatie) en het uitvoe ren van herstelwerkzaamheden. Het bergingsbedrijf en deskundigen adviseren het CTPI over de meest ade quate manier van bergen. Het doel is de berging zo vlot mogelijk te laten verlo pen, zonder dat er grote extra schade ont staat aan het voertuig en/of de lading. De nieuwe regeling voor de berging van vrachtwagens wordt in de eerste helft van 1997 op de autosnelwegen in de pro vincie Utrecht beproefd. In de tweede helft van 1997 kan de regeling wordne uitgebreid naar andere delen van het hoofdwegennet. Damver. 'Denk En Zet' Uitslagen van 27 januari Afdeling 1 I. Mackloet-A. Verolme3-0 L Koese - J. van Hoorn3-0 C. Spee - H. Koese1-1 J. A. Dekker- W. Vroegindeweij1-1 Afdeling 2 F. Noordijk - J. A. van Hoorn3-0 J. Lodder-R. Jacobs.....1-1 A. Krijgsman-P. van Brussel0-3 M. Klink - A. Knape1-1 Afdeling 3 J. v.d. Kooij - J. Nagtegaal3-0 T. Staal - H. Noordijk0-3 J. A. Nipius -H. Schellevis0-3 J. Holleman - G. M. Koese1-1 J. Verbiest - J. Nagtegaal3-0 Bekerronde J. Verbiest-J. Groenendijk1-1 VERVOLGVERHAAL DOOR DONKERE DAGEN -26- Deze doet een stap dichter bij, maar als Em bij hem gekomen is, grijpt hij haar heftig bij de arm en ruw haar vasthou dend, verwijdert hij zich haastig met zijn kind, zonder Greet of haar zusje zelfs met een blik te verwaardigen. Greet ziet ze verdwijnen en ze heeft ziels veel medelijden met de arme Em. Ze kent haar zacht karakter, haar licht ontvankelijk gemoed. En tegelijk voelt ze hoe beledigend oom Barends weer deed. Emmy Harmsma zit nog steeds op het zelfde plekje. Verschrikt kijkt ze Greet aan. Ze begrijpt niets van dat alles. „Wat gaat die boze man met Emmy doen?" zegt ze. „Het is haar vader, Em! Hij kwam haar halen. Hij was zeker boos, dat Emmy zo lang was weggeble ven". Em is maar half tevreden. Ze kijkt Greet heel ongelovig aan. „Het is toch een boze man", zegt ze, en zoekt dan haar oude pop van de grond, met wie ze een heel gesprek gaat voeren over het gebeurde. Greets handen hebben de naald weer gevat. Nauwelijks heeft ze enige steken gelegd of ze ver neemt opnieuw een stap. Het zal grootvader zijn. Nee die is het toch niet. Het is de postbode. Hij knikte haar vriendelijk toe en reikt haar een brief over. De man is al weer uit het oog verdwe nen, als ze nog met de brief in de hand staat. Haar hand beeft. Een zonderlinge ontroering maakt zich van haar meester. Want ze heeft de hand herkend, die het adres schreef. Is het mogelijk? Hamburg leest ze op het stempel. Een brief van Steven. Zal deze brief de oplossing brengen van het pijnlij ke raadsel, waarmee ze zich reeds maanden het hoofd gemarteld heeft? Duizend gedachten rijzen in één ogenblik voor haar geest. Dan, opeens scheurt ze, ofschoon met sidderende hand, de envelop open en leest.leest. Koortsig-vlug vliegen haar ogen over het papier. Ze verslindt de inhoud. En als straks ze de brief gelezen heeft, valt ze neer op haar stoel, de brief in de schoot; ze vouwt diep ontroerd haar handen, en haar ogen vullen zich met tranen van innige dankbaarheid. Bij al het treurige van de inhoud, is er toch één ding, dat haar nameloos verblijdt: Steven lééft! En ze weet nu, waar hij is! HOOFDSTUK 21 Omkeer Het is een paar dagen later. In overleg met grootvader heeft Greet een brief geschreven aan haar broer, waarin ze hem tenminste kan ontlasten van de pijnigende gedachte, dat hij een moord op zijn geweten zou hebben. Het is waar, met Bram Sanderse was het sinds die tijd niet best gegaan; maar dit had gelukkig niets te maken met de wonde, hem door Steven toegebracht. Bram was geheel en zelfs spoedig hersteld, maar zijn ongerustheid over de mogelijkheid van de ontdek king van de diefstal, die hij had helpen plegen, was steeds toegenomen. Het werd hem te eng in zijn kleine omgeving, en op zekere dag liet hij, zonder met zijn moeder er eerst over gesproken te hebben, zich aanmonsteren op een zeilschip. Lichtziimig gezelschap vond hij hier genoeg; zijn gedrag verbeterde er niet op en. Het was voor de arme weduwe, die toch al zeer weinig genoegen van haar enig kind had beleefd, een zware slag geweest, toen haar de tijding werd gebracht, dat haar zoon bij het terugkeren aan boord, naast de plank was gestapt en jammerlijk was verdronken. En ze vond in haar verdriet niet veel oprechte deelneming. „Zeker", zeiden de buren, „naast de plank gestapt".En ze zeiden het maar ronduit, wat de arme moeder reeds lang tussen de regels had doorgelezen, ofschoon ze het zich niet wilde bekennen. Emmy Barends had zich zwijgend door haar vader laten meevoeren, maar haar grote ogen staarden tel kens met schuwe angst naar hem op. Ze begreep niets van deze handelwijze. Hoe wreed was toch haar ontgoocheling geweest. Ze zag er heel en al ontdaan uit. En haar vader, in zijn grenzeloze trots en ergernis, merkte het niet op, had er niet het min ste vermoede van, welk een wonde in haar kinder ziel had geslagen. Em had zulk een teer hart, en ze had zich met al haar kracht vastgeklemd aan Greet. Ze genoot in de liefde, die deze haar altijd had bewezen; Greet had de weg gevonden naar haar hart, de sleutel om het te openen. Wat had Em genoten van haar gezel schap, van haar vertellen; daar was iets als een ge heimzinnige band tussen die twee; in dit kinderhart was een leegte geweest, die haar moeder niet had weten te vervullen, en bij al haar trouwe, ja angst vallige zorg voor het welzijn van haar kind, had zij toch verwaarloosd, wat in de eerste plaats verzor ging behoefde. Mevrouw Barends had gezien, hoe haar lieveling zich hechtte aan Greet; even was er zelfs een zweein van jaloersheid in haar hart geko men; maar toen ze had bemerkt, hoe haar kind leef de in de omgang met haar arme nicht, toen had ze, zonder het geheim er van te raden, die wederzijdse liefde begunstigd. Hoe was Em dan ook teleurgesteld geweest, toen plotseling Greet niet meer op Duinoord verscheen. Het had haar moeder wat moeite gekost haar tot be daren te brengen. Och, had meneer Barends beweert, dat zou gauw genoeg slijten. Maar hij be wees door zo te spreken, alleen, dat hij het hart van zijn eigen kind niet kende. Nee, het sleet niet. Wel sprak het kind er weinig over, maar ze vergat niet. Hoe groot was de blijdschap van Em geweest, toen ze zo ineens haar oude vriendin weer ontmoette, maar ook, hoe grievend was het voor haar geweest, zo spoedig weer te moeten scheiden. En bij het wreede van de scheiding kwam het onverklaarbare, raadselachtige en geheimzinnige ervan. Waarom zo? Waarom had vader zo gedaan? Waarom was hij zo boos geweest? Die vragen warrelden om in haar hoofd, en ze kon er geen antwoord op vinden. Blij dat Em terecht was, maar verschrikt door haar voorkomen, had mevrouw Barends haar kind naar zich toe getrokken, wel verwachtende, dat het in schreien zou losbarsten. Maar dat gebeurde niet. Angstig bleef ze vader en moeder aankijken en uit haar grote ogen sprak schuwheid en verschrikking. Meneer Barends had spoedig de toedracht verhaald en zijn vrouw vermoedde wel, wat hij er niet bij vertelde. Ze kende zijn trots. Em bleef stil. Aan de maaltijd gebruikte ze bijna niets. En tegen de avond begaf ze zich stil naar buiten in de tuin. De zon ging dalen en de zeewind blies zijn koele adem over de duinen. Onbeweeglijk stond Em. Ze hield zich met beide handen vast aan de spijlen van het ijzeren hek, dat de tuin aan alle kanten om gaf, (wordt vervolgd) Jaap Tiggelman met zijn vrouw Jaan tijdens de afscheidreceptie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3