Voor een prikkie met vakantie Muziekexamens van de samenwerkende HaFaBra-opleidingen op Goeree-Overflakkee Expositie in 'Croissy' Middelliarnis Opengrondslandbouw werkt aan schoner water met PAREL Verkoping vrouwenver. 'Draagt elkanders lasten' der Ger. Gemeente Schaakvereniging De Zwarte Pion Klaas Jan Mulder concerteert in Singelkerk Kunstwerk in zwembad Stellendam FNV biedt hulp bij invulling belastingbiljet Man ernstig toegetakeld na beroving Uitslag regionale beroepen- wedstrijden timmeren, tegelzetten en metselen Kerkdienst Ger. Gem. Voor de derde achter eenvolgende zaterdag volleybal in 'de Staver' Abonneert U op Eilanden-Nieuws Nieuwe informatie- en accomodatiegids van WV Ouddorp Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS nTNSDAG 4 FEBRUARI 1997 In de laatste week van januari zijn weer de halfjaarlijkse examens gehou den van de samenwerkende HaFaBra (Harmonie, Fanfare, Brassband) op leidingen op Goeree-Overflakkee. Zo wel leerlingen als opleiders kunnen met voldoening op deze examens terugzien. Deze keer werden de examens georgani seerd door de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee. Ze werden deels in het 'Diekhuus' en deels in het 'Bolbaeken' in Oude Tonge gehouden en leverden over het algemeen goede resultaten op. De examens kunnen worden afgelegd op A, B, C en D-niveau, waarbij het D-ni- veau rechtstreeks toegang verleent tot het conservatorium. Enkele oud-leerlingen van de HaFaBra- opleidingen studeren inmiddels via deze mogelijkheid in Rotterdam aan het con servatorium. Deze keer waren het vooral de beginners, de kandidaten voor het A-diploma die examen deden, hoewel ook een aantal leerlingen op B-niveau examen deed. De examens bestaan uit een praktisch en theoretisch gedeelte en worden afgeno men door bevoegde examinatoren onder voorzitterschap van een rijksgecommit- teerde. De diploma's zijn dan ook rijks- erkend en de opleiding staat onder toe zicht van de algemene inspectie voor de muziek van het ministerie van WVC. De gecommitteerde, de heer Horstink toonde zich zeer tevreden over de organi satie van het examen en het peil van de leerlingen. Een zelfde geluid liet de heer Maliepaard, wethouder van de gemeente Oostflakkee, die o.a. cultuur in z'n porte feuille heeft, horen. De laatste benadruk te vooral dat het niet uit de lucht komt vallen, dat de verschillende orkesten van het eiland zulke goede resultaten berei ken op de door hen bezochte concoursen. Een goede opleiding achtte hij een prima investering in de jeugd, temeer omdat volgens de heer Maliepaard er geen en kele vorm van muziek is, die agressie op roept. Juist het tegendeel is volgens hem waar: het maken van muziek, vooral in samenwerking met anderen bevordert een harmonieuze ontwikkeling van de persoonlijkheid. Bij de uitreiking van de diploma's in het Diekhuus, opgeluisterd door een concert van het jeugdorkest van de muziekver eniging "Vooruit' uit Oude Tonge o.l.v. André Leer, gaf de directeur van de sa menwerkende opleidingen in Oude Tonge, Middelhamis en Stellendam, Arie Stolk, met een kwinkslag en een ernstig woord nog een heleboel raadgevingen aan de geslaagden mee. De geslaagden zijn: Suus van Bergen, bugel A. Michelle van Toor, saxofoon A. Sandra van Bergen, bugel B. Michel Verolme, slagwerk ongestemd A. Victor Moricz, Es-bas B. Manouk Knetemann, bugel B. Edith Voogd, slagwerk ongestemd A. Maarten Spruijt, slagwerk gestemd A (met onderscheiding). Lian Braber-Duim, trompet A. Kanna de Bonte, trompet A. Barbara v. d. Neut, saxofoon A. Eric Wolfert, bugel B. Gerben de Jonge, trompet B. Robin Voorend, slagwerk, ongestemd A. 3 kandidaten krijgen een herexamen voor theorie. MELISSANT Op D.V. donderdag 6 februari hopen wij onze verkoping te houden in het zaaltje van de kerk, Beatrixlaan 2. De openings tijden zijn van 10-7 uur. We gaan u niet alles vertellen wat er zoals te koop is, maar voor ieder is er volop keuze. Enkele dingen zullen we noemen: van de handwerken, veel op het gebied van de baby, genaaide schortjes met geborduurde motiefjes, kussens, ge borduurde tafellakens, geborduurde handdoeken, schilderijtjes, opgemaakte mandjes, doosjes met figuren van fimo- klei er op, zelfgemaakte kaarten, ook door de jeugdvereniging vervaardigde kaarten. Verder gebak, cake, koekjes, krentenbrood met spijs, gevulde boter koek, puddingbroodjes, slaatjes, advo- kaat en kaas, vers van het mes! De bevoorrading van het zendingswin keltje is weer van dien aard, dat het moeilijk zal vallen ook hier een keus te maken. We hopen velen van u te ontmoeten om zelf met eigen ogen te zien, wat in 's Heeren kracht tot stand gebracht is. De koffie staat klaar. MIDDELHARNIS RSB-competitie (3 februari 1997) De laatste kans voor het eerste team om in de eerste klasse te blijven, was de thuiswedstrijd tegen Shell 1. Met een goede invalbeurt van Anton Visser werd deze kans echter maar half benut: 4-4 was de uitslag. De Zwarte Pion is nu af hankelijk van de uitslagen van andere teams. Persoonlijke scores: M. H. R. van der Waal Vi, Mourik O, Van Hooff ^A, Lagendijk Vi, Verolme 1, Peeman 1, Van Genderen O en Ant. Visser ¥i. Huishoudelijke competitie (3 februari 1997) Groep 2: C. J. Smit - A. Douw- W. Markwat-L. StolkVi - Vi A. A. Kaneshir- M. L. v. d. Waal....O -1 Groep 3: P. Lesuis - H. K. SmitO -1 C. Groenendijk - K. W. Wijnands....! - O L. Struik - R. Wolters1 - O C. Verbiest - L Noordijk1 -O F. van de Wetering - B. LoosjesO -1 F. Meiaard-M. BomO-1 RIDDERKERK - Op zaterdag 8 februari a.s. hoopt de bekende organist Klaas Jan Mulder een concert te verzorgen in de Singelkerk te Ridderkerk. Vele malen heeft hij reeds het orgel in deze kerk bespeeld. Ook nu heeft hij een mooi programma samengesteld. Er zul len werken ten gehore gebracht worden van o.a. G. F. Handel, C. Saint-Saëns en hemzelf. Van Cornells de Wolf zal de magistrale Passacaglia, koraal en fuga over 'Wie maar de goede God laat zor gen' gespeeld worden. Kortom: een gevarieerd programma dat de orgelliefhebber zeker zal boeien. Samen met u hopen we een goede avond te hebben met veel luisterplezier! De aanvang is om 20.00 uur en de toegang is (nog steeds) gratis! Zwemcomplex 't Zuiderdiep in Stellen dam krijgt een kunstwerk. In de in sep tember 1996 geopende Hotwhirlpooltuin wordt een muurschildering gemaakt. Leerlingen van Havo-5 van de 'Prins Maurits' uit Middelhamis zullen dit ver zorgen. Vorig jaar werd gezocht naar een ina- nier om de Hotwhirlpooltuin aan te kle den. Deels is dit gebeurd met zijden planten. Voor het overige kwam men op het idee om de achterwand te beschilde ren. Hieruit werd het plan geboren om dit door leerlingen van een school te laten doen. Het contact werd gelegd met dhr. J. de Jonge, tekenleraar van 'Prins Maurits'. Deze was direct zeer enthou siast. Immers één van de tekenoprachten voor het komend eindexamen was toege paste kunst. Het kon niet mooier. Eind november kregen alle tekenleerlin- gen de opdracht om een ontwerp te maken. Tijdens de kerstvakantie zijn de ontwerpen beoordeeld door personeel van het zwembad en de gemeente Goe- dereede. Een keus werd gemaakt. Het ontwerp van Erik Splinter werd una niem uitgekozen. Op 3 en 4 februari zul len alle tekenleerlingen onder leiding van de heer De Jonge in het zwembad bezig zijn om de muurschildering te maken. Op woensdag 5 februari zal het kunstwerk door wethouder Visser wor den onthuld. Volgens de heer De Jonge is het voor het eerst dat een eindexamenwerkstuk niet op school is gemaakt. Ook de heer W. J. Hansen van 't Zuiderdiep is enthousiast hierover. .Prachtig dat leerlingen op deze wijze kunst kunnen maken dat door veel mensen zal worden gezien". De muurschildering wordt overigens ge maakt met een gewone latexverf die spe ciaal in een aantal kleuren wordt gele verd door schildersbedrijf Bakker uit Stellendam. Als het net zo mooi wordt als iedereen hoopt, zal het niet uitgeslo ten zijn dat er in de toekomst nog meer van dit soort schilderingen in het Stellen- damse zwembad te zien zullen zijn. Vakantie is vaak een dure luxe. Vooral voor minimumloners en uitkeringstrekkers, maar ook voor mensen die tijdelijk krap zitten, bijvoorbeeld omdat ze net een huis hebben gekocht. Toch hoeft de vakantie er ook dan niet bij in te schieten. In dit artikel reistips voor hen die bijna voor niets een vakan tie willen houden. De vuistregel is simpel: wie minder geld te verteren heeft, moet korter op vakantie gaan, dichter bij huis blijven, wandelen en fietsen in plaats van de auto pakken, minder vaak uit eten gaan, dure attracties mijden en vooral een niet dure accomo- datie kiezen. Wie goedkoop slaapt en reist, en verder eet als thuis, kan echt voor een prikkie op vakantie. Eén van de aantrekkelijkste manieren om de kosten te drukken is vakantie-woning- ruil. Het betekent dat men tijdens de vakantie met een ander gezin van huis ruilt. Gelijk oversteken, met gesloten beurs. Het mes snijdt aan twee kanten: de deelnemers hebben een gratis vakan tie-adres en hun huizen zijn bewoond, zodat ze minder snel het doelwit van inbrekers vormen. Bijkomende voordelen: planten, tuin en eventuele huisdieren worden verzorgd, de brievenbus wordt geleegd, de post doorgestuurd en de telefoon opgenomen. Oppassen Wie zijn huis niet kan of wil ruilen, kan oppassen bij mensen die tijdens de vakantie hun woning niet onbeheerd ach ter willen laten, of er niets voor voelen hun huisdier in een pension te stallen. Huis-oppas is buiten het vakantieseizoen ook populair onder gepensioneerden, vutters, wao-ers en anderen met een zee van vrije tijd. Diverse organisaties zijn gespecialiseerd in de bemiddeling bij vakantie-woning- ruil en oppas. De drie belangrijkste zijn: het Interkerkelijk Woningruil Bureau in Epe (dat alleen in Nederland bemiddelt), de Landelijke Organisatie Vakantie Wo- agentschap ningruil/landelijke Oppas Centrale in Groningen en Intervac Nederland in Oosterbeek, die beide ook duizenden buitenlandse adressen in het bestand hebben. De bemiddelingskosten zijn laag: 45 tot 145 per jaar. Bed en brochje Overnachten bij particulieren is een goedkoop alternatief voor een vakantie huisje of -bungalow. Wie voor twaalf gulden donateur wordt van de Stichting Vrienden op de Fiets, ontvangt elk jaar een gidsje met 1300 goedkope en gast vrije adressen door heel Nederland, waar men voor maximaal 25 kan overnach ten en ontbijten. Ook de meeste VVV's beschikken over adressen voor logies met ontbijt. Het Fries Bureau voor Toerisme bijvoorbeeld biedt samen met de Bond van Plattelandsvrouwen voor ƒ30 per persoon 'Bed en Brochje' (Fries voor logies met ontbijt) op het platte land. Op de lijst staan zeventig adressen, waaronder enkele boerderijen die nog in bedrijf zijn. Kamperen is goedkoper dan een verblijf in hotel of bungalow. Wie eens wil pro beren of zijn vakantie bevalt, moet niet meteen een complete kampeeruitrusting aanschaffen. Leen óf huur er een. Om vooral ook kampeerders-in-spé in de tent te lokken worden goedkope kenningsma- kingsweekends georganiseerd op onder andere Texel, in Drenthe, Overijssel en de Achterhoek. Deelname 25 a 35 per gezin. Net buiten het hoogseizoen stunten diverse campings met bodemprij zen, van amper 150 tot 300 per staan plaats per maand. De goedkoopste aan bieding op de onlangs gehouden Kam peer en Caravan RAI was 275 voor de hele maand juni of september op recre atiepark 'De Luttenberg' in het gelijkna mige Overijsselse dorpje (info: 0572- 301757). Nog enkele adressen Woningruil Interkerkelijk Woningruil Bureau Postbus 301 8160 AH Epe, tel. (0578)614235 Intervac Nederland Paasberg 25 6862 CB Oosterbeek, tel. (026) 3343272 Landelijke Organisatie Vakantie Woningruil/Landelijke Oppascentrale Postbus 70155 9704 AD Groningen, tel. (050)3132424 Slapen bij particulieren Stichting Vrienden op de Fiets Brahmstraat 19 6904 DA Zevenaar, tel. (0316) 524448 'Bed en Brochje', Fries Bureau voor Toerisme Stationspein 1 8911 AC Leeuwarden, tel. (06) 32024060 Kamperen Landgoedkampen, ANWB, afdeling Ledenhulpkorps Postbus 93200 2509 BA Den Haag, tel. (070) 3146197 IVN-Natuurvakanties Postbus 20123 1000 HC Amsterdam, tel. (020) 6228115 Stichting Natuurkampeerterreinen Postbus 145 5384 ZJ Heesch, tel. (0412) 453713 Stichting Vrije Recreatie Broekseweg 75-77 4231 VD Meerkerk tel. (0183)352741/342742 VeKaBo, p/a L. F. Jacobs Nr. 57 8644 VT Dearsum, tel. (06) 53938467 (op werkdagen) of (0515) 521302 Nederlands Reserverings Centrum, afdeling Trekkershutten Postbus 404 2260 AK Leidschendam tel. (070) 3202546 (Dit artikel van Aad Struijs hebben wij voor u gelezen in de Haagse Courant.) Inlichtingen bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelhamis, tel. (0187) 484870. Ook dit jaar kunnen FNV-leden en hun huisgenoten weer profiteren van de FNV-belasting hulp. Zij worden gratis geholpen bij het invullen van het aan hen toegezonden aangiftebiljet voor de in komstenbelasting (P- of E-biljet) of ver mogensbelasting (B-biljet). Ook voor T- of J-biljetten kan men terecht. Dat invullen is voor vele mensen een groot probleem, want de belastingbepa lingen veranderen voortdurend. Ook de biljetten zijn dit jaar nogal veranderd, en de belastingwetgeving zelf is zeker niet minder ingewikkeld geworden. De FNV geeft haar leden al jaren de mo gelijkheid de kosten van betaalde hulp uit te sparen. Verspreid over het hele land staat ieder jaar een corps van circa 5.000 speciaal opgeleide kaderleden klaar om andere FNV-leden met het in vullen van de P-, E-, B-, T- of J-biljet te helpen. Met de hulp van dit corps deden vorig jaar maar liefst ruim 100.000 FNV-leden hun voordeel. De toeloop van dit uniek stuk dienstver lening is zeer constant. Dat komt omdat de FNV-belastinghulp in de loop der jaren een uitstekende naam heeft opge bouwd. Ook bij de belastingdienst zelf, waar men graag gebruik maakt van de inzichten en ervaring van het FNV- corps. De FNV-leden in Goeree-Overflakkee, die van deze service gebruik willen maken, kunnen bellen voor een afspraak met mevrouw Versloot, tel. (0187) 603514 dagelijks tussen 16.00 en 19.30 uur. Zaterdagavond meldde zich aan het politiebureau Zuidplein een 32- jarige flink aan zijn hoofd gewon de man uit Sommelsdijk, die zich nauwelijks meer iets kon herinne ren van een hem overkomen bero ving tijdens het pinnen en een be handeling aan zijn verwondingen later in Dijkzigtziekenhuis. Het slachtoffer was met enkele vrienden vanuit Den Haag met de auto rond half acht Rotterdam binnengereden op weg naar Sommelsdijk. Bij een nog onbekend tankstation was de man, terwijl werd ge tankt, uitgestapt om bij een bank, vlakbij het tankstation, te gaan pinnen. Daar moet de man een flinke klap op zijn hoofd hebben gekregen, want het slacht offer herinnerde zich alleen nog maar dat hij bij de Jeugdherberg in de Rochussen- straat en vandaar in het Dijkzigtzieken huis belandde. Terwijl zijn vrienden ongeveer twee uur naar hem op zoek waren geweest en ver volgens hun weg hadden vervolgd en zijn vriendin al aangifte van vermissing had gedaan, dook het slachtoffer zater dagavond rond elf uur op bij het bureau Zuidplein. Hij bleek een vermoedelijk lichte hersenschudding te hebben en was aan enkele verwondingen op zijn achter hoofd in het ziekenhuis gehecht. Het slachtoffer, dat zaterdagavond niet in staat bleek om aangifte te doen en ook niet exact wist hoeveel geld hij had ge pind, zal vandaag of morgen, samen met zijn vrienden, alsnog aangifte bij de poli tie komen doen. Op donderdag 30 en vrijdag 31 januari jl. hebben leerlingen timmeren, metselen en tegelzetten gestreden voor de eerste, tweede en derde plaats tijdens regionale beroepenwedstrijden. De wedstrijden werden georganiseerd door regio West van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. De wedstrijden waren een eerste voorronde voor de Internationale Beroe penwedstrijden die in juni en juli van dit jaar in St. Gallen in Zwitserland worden gehouden. De wedstrijden werden gehouden bij samenwerkingsverbanden in Heerhugo- waard (tegelzetten), Dordrecht (metse len) en Waddinxveen (timmeren). De leerlingen moesten tijdens de twee wedstrijddagen een van te voren bepaald werkstuk maken. De werkstukken wer den na afloop beoordeeld door een des kundige jury. De uitslag van de wedstrijden is als volgt: Timmeren: Ie Bouke Koopman te Westzaan. 2e Raymond Bosch te Naarden. 3e Kees Kwakman te Monnickendam. Metselen: Ie Edward Monteban te Hardinxveld- Giessendam. 2e Fabian van Lenten te Middelhamis. 3e Marco de Haan te Egmond aan Zee. Tegelzetten: Ie Collin Rusch te Heerhugowaard. 2e Peter Erken te Amsterdam. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. In lunchroom-croissanterie 'Croissy', Beneden Zandpad 1 te Middelhamis exposeren Trijntje Schoon uit Vierpolders en Jopie Vroegop uit Hellevoetsluis. Trijntje en Jopie werken al geruime tijd met elkaar. Het verrassende van deze samenwerking is, dat beiden een geheel eigen stijl hebben ontwikkeld. Ook de onderwerpen zijn verschil lend. Trijntje schildert stillevens en bloemen in aquarel, terwijl Jopie de stilte gestalte geeft die zij in de natuur ervaart, meestal doet zij dat in pastel. Ook zijn er dorpsge zichten van het eiland Goeree-Overflakkee te bezichtigen, uitgevoerd in aquarel. SOMMELSDIJK - Zaterdag 8 febraari a.s. speelt volleybalvereniging Intermez zo haar thuiswedstrijden in 'de Staver'. Het is een goed seizoen voor deze ver eniging. Vier teams zijn hard op weg om kampioen te worden, respectievelijk dames 1, meisjes Al, meisjes Cl en het heren-recreantenteam. Verder heeft jon gens BI ook nog kansen op het goud en speelt heren 1 mee voor de tweede plaats, waar een promotie/degradatie wedstrijd voor een plaats in de eerste klasse mee afgedwongen kan worden. Kortom het publiek kan aantrekkelijk volleybal aanschouwen bij Intermezzo. De toegang is gratis. Programma-overzicht: 16.30 uur: Jongens B2 - Vovero 1 Jongens Cl-DVOl Meisjes Al - Volley Voome 1 Meisjes Cl - Volley Voome 1 18.00 uur: Dames 3 - Volley Voome 4 Jongens B1 - Alexandria'66 1 Meisjes C2 - Vovero 1 20.00 uur: Heren 1 - Sliedrecht Sport 5 Heren 2 - Volley Voome 3 Dames 1 - MVC 1 Dames 2 - Volley Voome 2 Vers van de pers is de nieuwe informa tie- en accomodatiegids van VVV Ouddorp aan Zee. Jaarlijks brengt VVV Ouddorp aan Z^e deze gids op de markt. Het is de ideale gids voor de vakantie ganger, de vaste gast en ook interessant voor de inwoners van Ouddorp, Goede- reede en Stellendam. In deze gids staat niet alleen informatie over accomodatie zoals bungalows, cara vans, campings, groeps-accomodatie en mini-campings, maar ook over de evene menten van 1997, een toeristisch ABC van deze omgeving, informatie over bezienswaardigheden, attracties, restau rants en plaatselijke ondernemers. Ook vindt u in de gids een streeppuzzel, waarmee een VVV-bon van 25,- is te winnen. Vorig jaar is deze puzzel gewonnen door mevr. M. Diepenhorst uit Stad aan 't Haring-vliet, die vaak in Ouddorp aan Zee op vakantie komt. De overzichten met accomodaties, res taurants en toeristische attracties en bezienswaardigheden op de kop van Goeree zijn bovendien handig om te bewaren. Dit gezellige tijdschrift kost 3,50 en is in Ouddorp te koop bij VVV Ouddorp aan Zee, Boekhandel Vroegindeweij, Albert Heijn en de Fotoshop bij de Cl000 en in Middelhamis bij VVV Overflakkee. De kantdop, een technische voorziening op de spuitmachine, om te.voorkomen dat gewasbeschermingsmiddelen in het water terechtkomen. Foto: Foiopersburo Busink, Dordrecht De akkerbouw en vollegrondsgroenteteelt in Noord- en Zuid-Holland gaat met ingang van het komend teeltseizoen werken aan schoner opper vlaktewater aan de hand van het Plan van Aanpak Reductie Emissie in de opengrondsLandbouw (PAREL). De Westelijke Land- en TXiinbouw- organisatie (WLTO) heeft dit plan in 1996 opgesteld. De waterkwaliteitsbeheerders in Noord- en Zuid-Holland stemmen in met dit plan. Op 23 januari jl. is daarvoor een intentieverklaring tussen de waterkwaliteitsbeheer ders, de Projectorganisatie Diffuse Bronnen Noord-Holland en de WLTO onderte kend. In febmari en begin maart organiseert de WLTO samen met de waterkwaliteitsbe heerders 13 vooriichtingsbijeenkomsten in Noord- en Zuid-Holland om de akkerbou wers en de vollegrondsgroentetelers te informeren over PAREL Op Goeree- Overflakkee zullen twee informatiebijeenkomsten worden gehouden op 19 februari te Ouddorp in 'Dorpstienden' om 20.00 uur en op 5 maart, op dezelfde tiid te Oude Tonge, in 'Gmtterswei'. Kritisch gebruik In PAREL staan alleriei maatregelen om de uitstoot van gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen naar het oppervlaktewater temg te brengen. Reductie van deze stoffen IS noodzakelijk om de waterkwaliteit te verbeteren om te voldoen aan de gestelde eisen. Het plan van aanpak geeft richtlijnen om te komen tot schoner grond- en onner- vlaktewater. Voor gewasbeschermingsmiddelen liggen de aanbevelingen op het vlak van vermin deren van uitspoehng, drift (met onder meer kantdoppen) en verdamping en het zorg vuldig omgaan met spoel- en restvloeistoffen. Bij meststoffen zijn de kempunten de toedieningstechniek (onder meer gebmik van kantstrooiapparatuur) en een zodanie gebmik van meststoffen dat deze optimaal zijn afgestemd op de behoefte van het se was (evenwichtsbemesting). Kortom kritisch gebmik en nauwkeurig werken

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2