u (010) 2741135 Raad Goedereede heeft zorg om Rotterdamse plannen tot Maasvlaktevei|[roting Architect Dammes Vro^indeweij heeft 2*11 buro voor architectuur en ruimtelijke ordening verkocht Politie 24-uurs telefoon: U bent toe aan een Daewoo Kerkdiensten GerefGemeenten Afgelopen weekwisseling twee stroomstoringen Markt 2 te Goedereede wordt - eindelijk - gerestaureerd 69e Jaargang DINSDAG 4 FEBRUARI 1997 No. 6574 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE MIDDELHARNIS Poging inbraak Op 29 januari, omstreeks 5.45 uur werd bij een winkelpand op d'n Diek te Mid delhamis een poging tot inbraak gedaan. Vermoedelijk is (zijn) de dader(s) bij hun werkzaamheden gestoord en hebben het hazepad gekozen. Snelheidscontroles Op 29 januari, tussen 19.10 en 20.10 uur werd te Nieuwe Tonge op de Langeweg een snelheidscontrole gehouden. Er pas seerden 508 voertuigen waarvan er 64 te snel reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 91 km/u. De toegetane snelheid was 60 km/u. Op dezelfde dag tussen 16.45 en 18.45 uur werd te Middelhamis op de School straat een snelheidscontrole gehouden. Er passeerden 443 voertuigen waarvan er 4 te snel reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 66 km/u. De toegestane snelheid was 50 km/u. Mishandeling Vrijdagmiddag 31 januari 1997 beleefde een RIAGG-medewerkster zeer angstige momenten toen zij op bezoek was bij een 45-jarige cliënt in Middelhamis. Op het ment dat zij de woning wilde verlaten vloog de man de medewerkster naar de keel en kreeg zij diverse klappen. De man is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau in Middelhamis. Na onderzoek is de man voor observatie verplicht opgenomen in het Delta-zie kenhuis. van Diefstal Zaterdagmorgen 1 febmari werd te Mid delhamis, onderaan d'n Diek, t.h.v. de Schoolstraat, een groene niet afgesloten damesfiets, merk Gazelle, gestolen. GEMEENTE DIRKSLAND Snelheidscontrole Op 30 januari tussen 8.25 en 9.25 uur werd te Dirksland op het Korteweegje een snelheidscontrole gehouden. Er pas seerden 323 voertuigen, waarvan er 20 te snel reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 68 km/u. De toegestane snelheid was 50 km/u. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Snelheidscontrole Op 29 januari, tussen 20.25 en 21.25 uur werd te Oude Tonge op de Magdalena- dijk een snelheidscontrole gehouden. Er passeerden 107 voertuigen waarvan er 31 te snel reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 131 km/u. De toegestane snelheid was 80 km/u. Terugvinden gestolen auto's Op 2 febmari werd door het Flakkeese Beveiligingsbedrijf op de carpool/par keerplaats te Den Bommel, een in Ber gen op Zoom gestolen personenauto, met belgisch kenteken aangetroffen. Na vei ligstelling is de auto temggegeven aan de rechtmatige eipenaar cq. zijn verzeke ringsmij. Op dezelfde dag werd te Ooltgensplaat Architect Dammes Vroegindeweij (57) uit Middelliarnis lieeft in z'n bezi ge leven al heel wat opgebouwd, maar op 29 november vorig jaar is hij, wat z'n carrière betreft, een periode van afbouw begonnen. Hij verkocht toen zijn bedrijf aan z'n mede-directeur Arthur R. Wijnvoord (41) die al sinds april '79 aan z'n biveau verbonden was. Dhr. Vroegindeweij hoopt nog drie jaar aan het door hem gestichte bedrijf 'buro voor architectuur en mimtelijke ordening d. vroegindeweij b.v.' als architect en adviseur verbonden te blijven, want het heeft z'n grote ambitie. Met nauwelijks minder bevlo genheid praat hij over z'n betrokkenheid bij de Stichting H.C.R., Hulp aan Christenen in Roemenië, waarvoor hij voortaan wat meer tijd beschikbaar hoopt te hebben. Buro Vroegindeweij maakte 32 jaar geleden z'n bescheiden start en bescheiden is het altijd gebleven ook al wordt de naam sinds jaar en dag met respect genoemd. Eens was het een eenmansbedrijf, met slechts een uitklapbaar tekenbord in de slaapkamer, thans is het een modem toegemst bedrijf dat zich heeft gevestigd in een fraai kantoor en beschikt over zo'n dertig medewerkers. Het is omwille van hen dat dhr. Vroegindeweij grote zorgvuldigheid heeft betracht toen hij besloot zich wat temg te trekken. Een lucratieve verkoop zou misschien voor de hand gelegen hebben maar dhr. Vroegindeweij heeft zekerheid gewild dat z'n medewerkers op hun plaatsen zouden kunnen blijven. Die zekerheid is bereikt nu de verkoop aan dhr. Wijnvoord heeft plaatsgevonden. Het buro en de overige twee vennootschappen, het tekenburo en het Ingenieursburo wor den voortgezet; gedrieën kan aan relaties een totaal-pakket worden aangeboden vanaf ontwerp, via technische berekeningen en tekenwerk tot bouwbegeleiding en bouw management. Tot de steeds groeiende relatiekring behoren o.a. oliemaatschappijen, aannemers van burgerlijke en utiliteitsbouwwerken, (semi) overheidsinstellingen en particulieren. DIRKSLAND - heden (dlr.^dag) avond 7.30 uur ds. A. M. c ii Boer (Bijbellezing). OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur student A. Schol van Nieuw-Beijerland. aan de Bosweg een witte Golf aangetrof fen door een inwoner van Ooltgensplaat. Deze auto was van een aantal onderdelen ontdaan. Bij onderzoek bleek dat de auto op 24 november 1996 te Oude Tonge was gestolen. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak Op een niet exact vast te stellen datum werd op de Zuiderdiepstraatweg te Stel- lendam ingebroken in een caravan. Weg genomen werd een petroleumkachel. Openlijke geweldpleging en zware mishandeling Op vrijdagavond 31 januari omstreeks 23.00 uur werd bij de bushalte aan de Hofdijksweg te Ouddorp een jongeman zonder directe aanleiding emstig mishan deld door twee personen. De jongeman liep door deze mishandeling een gebro ken tand en diverse kneuzingen op waar voor hij zich onder behandeling van een arts en een tandarts moest stellen. De twee daders vervolgden hun weg en kwamen op de Dorpstienden nog een jongeman tegen die het moest ontgelden. Deze jongeman werd eveneens zonder enige aanleiding met een honkbalknup pel in elkaar geslagen. Deze persoon moest tijdelijk in het ziekenhuis worden opgenomen voor zijn verwondingen. Hij bleek een gebroken jukbeen en diverse kneuzingen te hebben opgelopen en kon zondag het ziekenhuis weer verlaten. Door de politie zijn de verdachten aange houden en ingesloten. De verdachten zijn gisteren, maandag 3 febmari, geleid voor de officier van justitie te Rotterdam. Gemeente Goedereede - Dit week einde heeft de Eneco twee stroom storingen moeten verhelpen. Vrij dag kwamen Ouddorp, Stellen- dam en Port-Zélande een aantal uren zonder stroom te zitten en zondagmiddag werden ongeveer 400 woningen in Ouddorp opnieuw verrast door een stroomstoring. Vrijdagmiddag rond kwart voor vier kwamen de eerste meldingen van de stroomstoring in de gemeente Goede reede bij de Eneco binnen. Toen mon teurs bezig waren met uit te zoeken wat er nu precies aan de hand was, viel rond kwart voor vijf de 13.000 Volts voe dingskabel geheel uit. Deze kabel voor ziet Ouddorp, Stellendam en Port- Zélande van spanning. Bij nader onder zoek bleek de storing veroorzaakt te worden door een defekt in deze kabel. Hierdoor kwamen in Ouddorp 4100 aan sluitingen, in Stellendam 1800 aanslui tingen en geheel Port-Zélande zonder stroom te zitten. Daarbij is ook de Kabel TV lange tijd gestoord geweest. Vrijdagavond rond half acht had de Ene co het defekt verholpen en kon de stroomvoorziening worden hervat. Zondagmiddag werden een 400 wonin gen in Ouddorp opnieuw getroffen door een stroomstoring. Rond half twaalf viel bij deze woningen de spanning weg. Oorzaak was deze keer weer een pro bleem met de 13000 Volts voedingska bel die echter alleen plaatselijk in Ouddorp voor overlast zorgde. Een ver brande schakelinstallatie in het Eneco station aan de Diependorst bleek de oor zaak te zijn van de storing. Rond kwart over twee hadden ongeveer 200 wonin gen weer normaal spanning. De Eneco heeft een noodaggregaat ingezet om de andere aansluitingen van stroom te kun nen voorzien. Rond half vier hadden deze middels dit aggregaat weer span ning. De reparatiewerkzaamheden heb ben tot zondagavond half acht geduurd. De klacht is het tekenfiguurtje Calimero haast tot lijf spreuk geworden: „zij zijn groot en ik ben klein, dat is niet eerlijk, oh nee..." De teneur ervan heeft opgeld gedaan donderdagavond in Goerees' gemeenteraad. Die stootte zich aan de stelligheid waarmee het grote Rotterdams gemeentebestuur tot de kleinen z'n plannen tot uitbreiding van de Maasvlakte laat horen, een uitbreiding die het Rotterdams gebied tot op een steenworp afstand van Goerees' kustlijn brengen zal. De gemeente Goedereede, slechts vertegenwoordigd in de klankbordgroep, heeft Rotterdam gevraagd om evenals de gemeente Westvoome in de Stuurgroep zitting te mogen heb ben, op welk verzoek begin deze maand antwoord wordt ver wacht. De Ministerraad denkt in febmari de definitieve beslis sing te nemen of inderdaad een vergrote Maasvlakte wordt gerealiseerd. Aan Rotterdam is dan de verdere uitwerking; in het jaar 2002 zou de Maasvlakte-uitbreiding gerealiseerd moe ten zijn, er zijn een aantal varianten die alle miljarden kosten. „Funest voor de visserij en voor de afslag", zei SGP vertegen woordiger Jan 't Mannetje ervan: „stoppen met die handel", vond hij over de Rotterdamse plannen, maar zo gemakkelijk zullen die niet bezworen kunnen worden: „Ik kan het u ten minste niet toezeggen", zei raadsvoorz. burg. Sinke ervan. Hij gaf het dhr. 't Mannetje graag toe dat de bereikbaarheid van Goerees' vissershaven altijd ge waarborgt dient te blijven. Fatsoen Praat wethouder Visser niet over het gedrag van 'buurman' Rotterdam. Het leek hem van goed fatsoen te getuigen wan neer z'n buren bij de plannen betrokken worden", maar Rotterdam geeft niks om z'n buren", mopperde dhr. Visser: „ik beklaag de mensen die straks bij Rotterdam zullen worden gevoegd", en dat was een opmerking waarvoor zelfs applaus opklonk. Aanleiding tot deze wat heftige bespreking was de aan de ingekomen stukken toegevoegde brief van de Nederlandse Vissersbond. Voorstraat Stellendam De bewoners van de Stellendamse Voorstraat maken zich ongemst over de drukte die 't zal geven wanneer Stellendam via een rotonde aan het eind van de Voorstraat op de nieuwe Provincialeweg zal worden aangesloten. Ze hebben een geza menlijke brief richting gemeentebestuur op poten gezet, maar het College leest er - richting Prov. Waterstaat - geen aanbe veling uit te verzoeken de voorgenomen aansluiting te her overwegen. Uit de raad, o.m. bij monde van dhr. v. d. Meer wel begrip voor het schrijven, maar weth. Visser dacht toch wat genuan ceerder. Hij durft zelfs te geloven dat het met de gevreesde dmkte wel mee zal vallen omdat ook de bestaande ontsluiting over de Eendrachtsdijk gehandhaafd zal blijven, de Voorstraat zal derhalve niet alle verkeer te verwerken krijgen. Het leek dhr. Visser dat ook moeilijk bezwaar tegen de weg zal kunnen worden gemaakt nu er zo lang voor gevochten is, nu klagen zou gelijk staan aan het paard achter de wagen spannen. Met dhr. B. L. Noorthoek vond ook de wethouder dat er te hard, en daarmee te luidmchtig gereden wordt. Hij ervaart dat ook vanuit de echtelijke sponde wanneer ze aan komen 'jente- ren'. Politie op de fiets, die zou er weer moeten komen. Over de afhandeling van het landbouwverkeer beloofde dhr. Visser met de wegbeheerder een gesprek te hebben. Bouwaanvragen Geen instemming werd verleend aan de bouwvergunningaan vrage voor twee woningen op het perceel Oosterweg 59 te Ouddorp, woningbouw aldaar zou in strijd zijn met het gelden de bestemmingsplan. Wél werd een voorbereidingsbesluit vastgesteld t.b.v. de bouw van een woning op het perceel Julianaweg 13 te Ouddorp. De daarop staande oude woning zal t.b.v. de nieuwbouw worden afgebroken. Kennelijk dateert de aanvrage al van enkele jaren geleden, reden waarom de raad nu spoed wenste te betrachten. Dhr. Moerkerk zal het niet overdreven hebben dat de procedure al drie jaar in beslag heeft genomen, terwijl nu opnieuw de rechtsgang, met de mogelijkheid tot het indienen van bezwa ren, open staat. Dhr. Moerkerk verbaasde zich hogelijk, als 't hem zou zijn gebeurd zei hij al lang naar de rechter te zijn gestapt want 't is niet niks. Al drie jaar geleden werd aanvrager Spee gezegd dat hij op de gevraagde plaats inderdaad zou mogen bouwen. Hij verkocht z'n huis en trok in het krotje dat er nog staat. Hij woont er nóg... Restauratie Markt 2 Het monumentale pand Markt 2 te Goedereede staat er wan staltig bij: „als een aangetaste voortand in een puntgaaf ge bit", vergeleek dhr. M. Koese, waarom hij en anderen zich zeer verheugden om het feit dat de Stichting stad Goedereede het pand wil restaureren om het daarna te verkopen, dat getuigt - zo vindt dhr. Koese - van moed en durf. Het pand is nu velen een doom in het oog, gewoon een aanfluiting, maar het kan een parel worden. De raad werd gevraagd daartoe een crediet van ƒ210.000,- beschikbaar te stellen. Het was eigenlijk alleen dhr. den Hollander die graag een taxatierapport bijgevoegd had gezien maar anderzijds maakte ook hij geen zaak van het ontbreken daarvan. Weth. Visser vroeg zich zelfs het nut ervan af omdat van de opbrengst niks te zeggen valt, die kan mee- of tegenvallen. Veilklok Ten behoeve van de Visafslag werd a raison van ƒ200.000,- een nieuwe veilklok aangeschaft. Een klok als deze werkt tot grote tevredenheid van alle gebmikers in een aantal landelijke visafslagen. De klok is geschikt voor aansluiting op het thuis- koopsysteem. Beleidsplan Bijstandwet Vorige week dinsdag dacht Middelhamis' raad de'enige van de vier eilandelijke gemeenteraden te zijn die nog vóór de gezette datum van 1 februari het beleidsplan-, en de Bijstandverordening gereed had, maar ziedaar, ook Goerees' raad kreeg de voorstellen donderdagavond voorgelegd, ook voor de Ie febmari derhalve. Het voorstel droeg overigens wel 'de sporen van de haast', zo excuseerde zich het College tegenover de raad. Het fraudebe leidsplan, het beleidsverslag en de minima-nota konden wor den vastgesteld, nog niet de Verordening die 4 weken ter inza ge dient te worden gelegd. Camping Kabbelaarsbank De raad ging ermee accoord een voorbereidingsbesluit vast te stellen t.b.v. de uitbreiding van de camping 'Kabbelaars bank'. De exploitant Gran Dorado acht die vergroting noodzakelijk met het oog op investeringen die moeten worden gedaan t.b.v. de kwaliteitsverbetering en een bedrijfseconomisch verant woorde exploitatie van de camping. De uitbreiding betreft een vergroting van 80 naar 200 plaatsen. Aanvankelijk was er het Beleidsplan Recreatie en Toerisme waarop de raad z'n vrijwel altijd aanwezige tegenstand tegen vermiming van de recreatieplaatsen baseerde, nu is er het Masterplan Verblijfsrecreatie Ouddorp/Goedereede dat zegt dat het voor de Kabbelaarsbank van groot belang is dat alle bedrijven tijdig kunnen vemieuwen om met hun voorzienin gen op de markt voomit te lopen. De camping dient daarvoor een breder draagvlak te krijgen (ook campers) waardoor de vernieuwing economisch haalbaar wordt. De commissie Ruimtelijke Ordening kwam niet tot een eens luidend standpunt, wel deed dat de comm. alg. bestuurlijke zaken. De raad verleende z'n instemming, alleen dhr. A. v. d. Wende (SGP) verklaarde zich tegen. Voorz. burg. Sinke legde de gevraagde uitbreiding uit een eco nomische draagvlakvergroting te zijn. De camping heeft mimte te over want ook na de vergroting mag ze nog een groene camping worden genoemd. Andere ondernemers mogen aan de toestemming geen conse quenties verbinden. Gebiedsuitbreiding zit er voor hen niet in omdat dat meer beslag op natuurgebied zou leggen en daar blijft de raad wars van. Kwijtschelding Gemeentelijke belastingen De raad conformeerde zich aan het mimere kwijtscheldingsbe- leid van Gemeentelijke belastingen, zoals de Gemeentewet die biedt. Daardoor worden de burgers met de laagste inkomens tegemoet gekomen in hun algemene kosten van bestaan. „Helemaal geen schande om van de kwijtschelding gebmik te maken", nodigde weth. Visser uit, ze moeten 't gemeentehuis even vragen of ze voor kwijtschelding in aanmerking komen. Ook dhr. M. Koese ging van harte accoord: „Voor elk luxe probleem trekken we geld uit en de armoedeproblemen blijven dikwijls ondergeschoven". Dhr. Koese verzocht in het gemeenteblad een rekenvoorbeeld te laten zien aan de hand waarvan men kan zien al dan niet in aanmerking te komen en voorts vroeg hij zich af of er overleg met de kerkgenootschap pen wordt gevoerd. In de gemeente hebben nu 33 inwoners kwijtschelding ontvangen, maar dhr. Koese gelooft dat er in 't echt aanzienlijk meer zullen zijn. Dhr. A. V. d. Wende leek een beetje de schijn te willen wekken dat het zijn (SGP) fractie was geweest die aandacht voor het kwijtscheldingsbeleid had gevraagd maar die kaas liet dhr. Moerkerk (RPF) zich niet zomaar van het brood eten: „de SGP wil hier zeker de voeten aan warmen?" vroeg hij hen bits af. Weth. Lokker ontkende dat er overleg met de kerken zou wor den gevoerd, maar het leek hem dat met de eilandelijke dia conieën contact zou kunnen worden opgenomen. Dat zou hij dan zelf uit moeten voeren, „u hebt het in uw por tefeuille", maakte dhr. Koese hem duidelijk. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflalcl(ee □smME Dirksland, Bosdreef 1Tel. (0187) 601357 De heren Vroegindeweij (l) en zijn opvolger dhr. Wijnvoord VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - nUD» RCTORTAQE - KirOORAnE iOl*j C3 CJ CU [TJ CZl C=J CJ OUDDaW-WMtBlmat3S~T»Uooft(DJB7}6S1612/FmxSe3734 'Prtnt>/)op-HogKtoom172~nhloanf>111t462400 Hel pand Markt 2 dat weer een parel in Goerees' fagade gaat worden; de raad besloot dan ook het restauratiebedrag voor te financieren

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1