EIIAtlDEtl-niEUWS Actie 'Zuinig stolcen, zuinig aan' helpt kosten beperken NIEUWS Rabobank oi^aniseert Loko-irtformatie-avond uit de kerken D'N DIECK HOME Ledenvergadering scoamsvittGEN viai EEN Kar? Voorspeelavond Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee Abonneert U op Eilanden-Nieuws Winterconcert zangvereniging Apollo OPHALEN OUD PAPIER Evangelisatie samenltomst CZAV informatie-avond weer druk bezocht 3e Blad VRIJDAG 31 JANUARI 1997 No. 6573 Ondernemers uit Middelharnis, Sommelsdijk, Melissant en Herkingen praten over het Loko-spaarsysteem Rabobank Middelharnis organiseert 6 februari a.s. een informatie-avond in 't Prieel van recreatiecomplex De Staver te Sommelsdijk om 19.45 uur over het Loko-spaarsysteem. De bank heeft een elektronisch spaarprogramma ontwik keld dat tegen kostprijs beschikbaar wordt gesteld aan de lokale midden stand. Loko is een spaarprogramma waarmee lokaal kopen wordt gestimu leerd. Kern van het Lokoprogramma is dat consumenten bij hun aankopen elektronische spaarpunten ontvangen, die via de Rabobank worden omgezet in waardebonnen. Deze bonnen worden weer b^ de lokale middenstand besteed. De Rabobank Middelharnis heeft grote verwachtingen van dit lokaal te introdu ceren spaarsysteem. Het Loko Spaarpro gramma is in 1996 in 11 gemeenten met succes gestart. Marktonderzoek onder de deelnemers, lokale winkeliers en hun lokale klanten, toont aan dat het loyaliteits-programma Loko voorziet in de behoefte aan lokale en regionale klantenbinding bij onderne mers. Het Loko Spaarprogramma onder scheidt zich van andere nationale loyali- teits-programma's, doordat het een sti mulans wil zijn voor de plaatselijke eco nomie. Het is een spaarprogramma dat direct en volledig ten goede komt aan de plaatselijke ondernemers. Inmiddels doet in de 11 Loko Spaarge- bieden meer dan de helft van de onderne mers mee. De consumenten in deze gemeenten zijn massaal gestart met het sparen van Loko's. Dit toont aan dat met name een lokaal programma voor MKB'ers een krachtig antwoord kan zijn op landelijke pro gramma's. Het is dan ook niet zonder reden dat ook voor introductie op Goe- ree-Overflakkee succes mag worden ver wacht. De heer W. A. Coremans, directeur van Rabobank Middelharnis stelt: „De plaat selijke middenstand in Middelharnis, Sommelsdijk, Melissant en Herkingen heeft er veel belang bij te voorkomen dat er plaatselijke en regionale koopkracht wegvloeit naar de grote stad. Van de Coöperatieve Rabobank mag je verwach ten dat zij een actieve bijdrage levert aan de lokale en regionale economie waar zij gevestigd is. Wij hebben daarom, gelet op die trend en de sterke voorkeur van de Nederlander om punten te sparen, het Loko Spaarprogramma ontwikkeld. Het is voor plaatselijke winkeliers vaak te duur en te complex een dergelijk systeem zelf op te zetten. Ondernemers of consumenten hoeven geen klant bij de Rabo-bank te zijn om mee te kunnen doen". '<'t^.'>: '?l<>°1:- Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ook in Elfsteden-winter kunt u er warmpjes bijzitten lILVEfiaiTICi INMMEN Weet u misschien het goede recept om zelfgekweekte zilveruitjes in te maken? Antwoord: U maakt ze niet in, maar legt ze in. Op 1 kg. zilveruitjes hebt u 1 liter inmaakazijn, 2 kleine Spaanse pepers, wat witte peper en 4 laurierblaadjes no dig. Voor het inmaken van zilveruitjes moet u inmaakazijn nemen. Die hebt u nodig, omdat uitjes en augurken zoveel water bevatten, dat de azijn altijd ver dunt. Desgewenst kunt u nog een stukje mierikswortel, wat dragon of venkel of dille toevoegen. U wast de zilveruitjes schoon, snijdt zo nodig iets af van de wortelkraag en zet u ze eerst een nacht, goed afgedekt en met heel weinig zout bestrooid, weg op een koele plaats. De volgende dag spoelt u ze af en laat u ze uitlekken. Daarna legt u de uitjes in te voren grondig met heet sodawater gerei nigde en daarna met schoonwater omge spoelde flessen, beurtelings laag om laag met de kruiden er tussen. De vruchtjes moeten geheel ondergedompeld staan en zeker 6 tot 8 weken onaangeroerd blijven alvorens u ze eet. Plak dus op elke fles een duidelijk etiket met de datum. De potten kunt u afsluiten met eveneens heet sodawater gereinigde deksels, of met daarvoor bestemd cellofaan dat u dicht- bindt. EN paiVÉ-KllOMETER9 Als je een bedrijfswagen hebt moet je van de fiscus 20% van de catalogus waarde van de auto bij je inkomen optel len, tenzij je door middel van een kilome teradministratie kunt aantonen datje per jaar minder dan 1000 km privé rijdt. Nu rijd ik minder dan 1000 km privé, alleen als ik de auto in de vakantie zou gebrui ken ga ik daar overheen. Als ik nu mijn 'eigen' bedrijfsauto zou huren in de vakantie en ik betaal een kilometerver goeding aan de zaak, zou ik dan toch onder de 1000 km blijven? Antwoord: Als eigenaar van een een manszaak of als medefirmant in een ven nootschap onder firma, bent u uiteraard tevens de (mede)eigenaar van de bezit tingen van de zaak, dus ook van de be drijfsauto. 'Verhuur' aan uzelf maakt dan geen verschil, u blijft degene die de kilometers maakt, dus ook de vakantie kilometers. PftOGMMfHWi, MEitOE(t NIETS Is er een programmablad voor de TV en radio dat alleen de programma's en ver der niets vermeldt? Antwoord: Een dergelijk blad bestaat niet. Bladen leven in de regel van de advertentie-opbrengsten. Een 'kaal' blad is commercieel niet interessant, daarom worden er min of meer 'smeuïge' artike len in geplaatst die lezers trekken. U kunt natuurlijk wel de radio en TV-bijla- ge van de dagbladen raadplegen. Wat moet een gezonde poes eten om gezond te blijven? Antwoord: Elke kat heeft een gebit en maagdarmkanaal dat er op berekend is rauw vlees te kauwen en te verteren in de vorm van muizen, ratten, vogels en in- sekten. Als zij de kans krijgt, zal zij haar instincten en eetlust volgen en al krijgt ze volop kattenbrood en gebraden vlees, toch nog op vogels en insekten blijven jagen. Rauw vlees is beter dan gekookt, omdat de mineralen en vitaminen B daarin volledig onaangetast bleven. Wel moet gewaakt worden tegen besmetting door insekteneitjes. Bewaar rauw vlees voor huisdieren dus precies als dat voor uzelf in de koelkast en zorg er bij het klaarmaken voor, dat er geen insekten bij kunnen komen. Vis moet echter beslist gekookt worden. OE lOOENSTER Is de 'Jodenster' door de Nazi's ontwor pen, of bestond deze ster al als een oud Joods symbool? Antwoord: De Jodenster of beter gezegd de Davidsster, is een hexagram (zes hoek) bestaande uit twee over elkaar ge legde gelijkzijdige driehoeken, welke allebei even ver met hun top door de basis van de andere steken, zodat zij tezamen rondom zes kleinere gelijkzijdi ge driehoeken vormen. Dit is vanouds een magische figuur die in één beweging kan worden getrokken zonder de pen van het papier op te lichten. Hiermee worden volgens Joodse begrippen de volmaakt heid en de gezondheid gesymboliseerd. Het werd het persoonlijke zinnebeeld van koning David, die regeerde van circa 1010-970 voor Chr. Hij trachtte een vol maakt koning te worden voor zijn volk, maakte Jeruzalem tot godsdienstig mid delpunt van 't toenmalige Israël, zorgde voor regelmatige inkomsten, richtte een staand leger op, hield volkstellingen en liet ook een uitgebreide beschrijving over zichzelf publiceren. Door de verha len over zijn dapperheid en vooral de le gendarische strijd met Goliath, verwierf hij grote faam. Hij liet ook muziek ma ken in de tempel tijdens de sabbatviering en de geschiedschrijvers dichtten hem sindsdien de compositie van de psalmen toe, alhoewel hij er volgens latere vor sers slechts enkele zal hebben geschre ven. Hij werd evenwel als koning zo ge liefd, dat het Joodse volk later hoopvol uitzag naar een 'Zoon van David', de Messias (letterlijk: de gezalfde de ko ning). Daarom werd na de dood van deze 'volmaakte vorst' diens embleem in ere gehouden en groeide het, ondanks de verstrooiing van de Joden, uit tot hun teken van eenheid. Bij de stichting van de staat Israël op 14 mei 1948 werd deze ster als nationaal symbool in de vlag op genomen. Op 6 februari organiseert de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee een Voor speelavond voor haar leerlingen. De do centen Jos den Boer en André Leer heb ben hun leerlingen op hoorn, bugel, trompet allerlei stukjes ingestudeert die ze u laten horen. Als lokatie is nu gekozen voor de Chr. Basisschool 'De Bron' v/h De Komeet aan de Melkweg te Oude Tonge, aan vang 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. De docenten verbonden aan de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee staan borg, voor kwaliteit en goede begeleiding. Heeft u interesse om uw kind (nu al) aan te melden, bel met Anja v. d. Vegt, tel. (0187) 642271 of Marjan van Nieuwen- huijzen, tel. (0187) 641361 of met het secretariaat, tel. (0187) 642840. /AM VUN ednMEN Bij ons groeien veel bramen, ik zou er jam van willen maken. Hoe doe ik dat, en hoe kan ik de jam het beste bewaren? Antwoord: Veel moeders maakten heer lijke bramenjam volgens het volgende recept. Voor elke kilo vruchten is 750 gram suiker nodig. Zet de bramen op met zeer weinig water in een wijde pan met deksel en laat de bramen langzaam zacht worden. Dan het deksel eraf en onder af en toe roeren de massa in laten koken tot u ongeveer 2/3 van de inhoud over hebt. Nu de suiker toevoegen en 15 minuten door laten koken terwijl u af en toe roert. Vindt u de jam te zoet dan neemt u als de jam de juiste dikte heeft de pan van het vuur en roert er wat citroensap doorheen. Als een druppel jam op een koud bord na afkoeling niet meer uitvloeit, is de dikte goed. Het mengsel zo nodig afschuimen. Daarna in reeds goed schoongemaakte potjes overbrengen en dadelijk afsluiten met cellofaan of dun plastic, vastgehou den door een elastiekje. Plak een etiket op elk potje met datum en jaartal. Zorg wel voor de juiste verhouding van suiker en vruchten want te veel suiker geeft kans op versuikering. De jam kan het beste in de koelkast of in de kelder be waart worden. laNGiEi Hoe komen we toch aan die benamingen Do, Re, Mi, Va, Sol voor de muziekto- nen? Waarom niet gewoon de tonen bij hun naam genoemd: c, d, e, f g? Antwoord: Bij het zangonderricht be stond behoefte aan een eenvoudiger aan duiding van de muziektonen c, d, e, f, g, a, b. Het is juist een schitterende vondst van de benediktijner leraar Guido van Arezzo, die in Pomposa de koorjongens van de kloosterschool opleidde, en hen leerde zingen met u-tre-mi. Die bena mingen kwamen van de aanvangsletter- grepen der bekende verzen der Johannes- hymne: Ut (quant laxis) Re (sonare fi- bris) Mi (ra gestorum) Fa (muli tuorem), Sol (ve polluti) La (bii reatum). De S en de I komen samen van Sancte loanne. Vertaald: Opdat wij ons gemoed kunnen uitstorten in 't bezingen van uw wondere leven, geef zuiverheid aan onze lippen, heilige Johannes. Het vormde een wel- doordracht en toepasselijk deel van Guido's onderwijsmethode. Dat de eer ste toon later terwille van de klank in Do veranderde, kwam de toonladder ten goede. Guido van Arezzo bedacht ook de muzieknotatie waarbij de c en de f op een eigen lijn werden geschreven. Voor heen werden de C of F geschreven als sleutels. Later zijn twee toegevoegd, waarop en waartussen de overige noten hun huidige plaats kregen. Op zaterdag 8 februari 1997 geeft zang vereniging ApoUo uit Nieuwe Tonge een winterconcert. Aan dit concert wordt medewerking verleent door Apollo en het Bruinissers Visserskoor. Het belooft een leuke avond te worden met geva rieerde zangnummers, dus voor elk wat wils. Hebt u interesse in zang, dan bent u van harte welkom in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe Tonge. De zaal gaat open om 19.00 uur en het concert begint om 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt ƒ7,50. Namens zangvereniging ApoUo graag tot ziens. SOMMELSDUK Zaterdag 1 februari 1997 komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs, vanaf 9 uur. Wilt u het gebun deld langs de straat zetten? iTINKLUMP Ik heb een ouderwetse petroleumlamp op de kop getikt en hij geeft prachtig licht. Maar de petroleum stinkt zo, dat je er niet bij kunt blijven werken. Wat is er mis aan deze lamp? Antwoord: Gezien de bijgevoegde kleu renfoto's is de lamp helemaal in orde. Maar u hebt er waarschijnlijk gewone petroleum ingedaan in plaats van lamp olie. Dat is een speciaal produkt voor verlichting en kooktoestellen, dat som mige drogisten en supermarkten nog ver kopen en ook een afwijkend kleurtje heeft, zodat het niet met andere vloei stoffen verwisseld kan worden. Ook dan mikt u nog wel een vaag petroleumgeur- tje, maar dat is stukken minder en voor vele neuzen draaglijker. Vraag dus naar lampolie. OE iCHILLENSTOKEn Laatst vroeg iemand om een schoor steenveger, toen zei er iemand: stook maar aardappelschillen, dan laat het roet vanzelf wel los. Maar is dat wel waar? Antwoord: Nee, dat is bijgeloof volgens de sympathie, of overeenkomst! Kroten eten zou de bloedvorming bevorderen, want beide zien rood. Als u de pepiers jast, trekt de aardappel zijn jas uit, dus als u de schillen verbrandt zou de schoorsteen zijn jasje uittrekken.Maar dat klopt helemaal niet. Het vocht uit de schillen verdwijnt als waterdamp in de lucht en er weekt nog geen millimeter roet los! UEQWIEEUO ViOPTELNOTEN Kan ik een verweerd wortelnoten dres soir weer toonbaar krijgen? Antwoord: Schuur eerst voorzichtig met een heel fijn schuurmiddel. Er is een spe ciale olie voor wortelnotenhout in de handel. U kunt die bij een meubelhandel en bij sommige drogisterijen kopen. Het is wel van belang dat u de bijbehorende gebruiksaanwijzing nauwkeurig opvolgt. PLUIZENDE KLEDING Ik heb een truitje van angora en wol dat erg pluist. Uk kan het zo niet meer dra gen. Mijn vraag aan u is: wat kan ik er aan doen? Antwoord: Er zijn verscheiden oorzaken voor het pluizen of pillen van kleding. Vooral wol is erg pluisgevoelig. Of een wollen kledingstuk meer of minder pluist, is ook afhankelijk van de kwali teit. Is ze goed gesponnen dan is de kans op pluizen minder. Ook de mate van het gebruik is van invloed. Ook door het wassen en door wrijving kunnen bolle tjes ontstaan. Het is aan te bevelen, dgl. kledingstukken voorzichtig met de hand in een lauw sopje te wassen, met ge bruikmaking van een alkalivrij wolwas middel. Laat de trui ook niet te lang in het sopje staan. Was wollen kleding niet in de wasautomaat want het wasgoed wordt teveel tegen elkaar geslagen en geschuurd. In een aantal huishoudelijke zaken kunt u echter een handige wol-ont- piller kopen, waarmee u dgl. bolletjes snel van het oppervlak wegscheert. De bovenop liggende pluizen verdwijnen, zonder dat het kledingstuk ervan te lijden heeft en ze kosten slechts tussen de 5,- en 10,-. Overigens is het verstandig bij aankoop van truien op de kwaliteit te letten. Heeft u deze winter ook al heerlijk over het ijs gezwierd, lange schaats tochten gemaakt, of zit u liever met een kop warme chocola aan de buis gekluisterd tijdens allerlei schaatswed- strijden? Hoe het ook zy, bij extreme kou als rond de jaarwisseling is het extra aangenaam u te kunnen koeste ren in een behaaglijk warm huis. Uiteraard wilt u bij zulke Siberische tem peraturen uw huis comfortabel verwar men, maar ook de energiekosten zoveel mogelijk beperken. De actie 'Zuinig sto ken, zuinig aan' is daarbij een prima hulpmiddel. In heel Nederland doen zo'n 1 miljoen mensen mee aan deze actie. Zij besparen gemiddeld 5% op hun energie verbruik, wat neerkomt op ongeveer ƒ75,- per jaar. Meedoen aan de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' levert dus geld op en is ook nog eens goed voor het milieu. Gratis spaarkaart De actie werkt als volgt. U noteert weke lijks op een speciale spaarkaart uw me- terstanden, waarmee u uw energiever bruik berekent. Uw gasverbruik verge lijkt u vervolgens met het streefverbruik in een speciale tabel, die u elke week in deze krant vindt, maar ook op pagina 516 van Teletekst en op Internet (www.eneco.nl). Voor elektriciteit zijn er geen streefver- bruiken. Normaal zal het elektriciteits verbruik redelijk constant zijn (=jaarver- bruik gedeeld door 50). Houdt er wel re kening mee dat bijvoorbeeld de verlich ting in de winter langer brandt. De actie Op D.V. zondag 2 februari a.s. zijn jon geren en ouderen hartelijk uitgenodigd voor een evangelisatiedienst. Deze zal worden gehouden in het Diekhuus uit gaande van de Christengemeente 'Vrien den van de Bijbel' te Middelharnis. De avond begint om 19.00 uur. De zaal is open vanaf 18.30 uur. Het thema van de dienst is 'Vrede waar vind je die nog?' Spreker is evangelist K. Terpstra. EJe toegang is vrij en na afloop is er koffie. NED. HERV. KERK Beroepen te De Bilt mw. M. C. E. Oskam-van Zwol te Donkerbroek; te Ootmarsum mw. A. van Iperen, kandidaat te Maas dam; te Strijen (wijk 2) D. van Duijven- bode te Nieuwendijk (N.Br.); door de Generale Synode drs. A. T. van Blijder- veen, kandidaat te Oegstgeest, als zen dingspredikant ten behoeve van de ar beid in opdracht van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Her vormde Kerk voor de Arbeid van docent Nieuwe Testament aan het Seminario ESEPA in San José, Costa Rica; te Bos koop M. D. van der Giessen te Pemis; te Linschoten G. van Meijeren te Meeu wen; te IJsselmuiden-Grafhorst A. W. van der Plas te Waddinxveen, die be dankte voor Leerdam. Aangenomen naar Zwaagwesteinde ing. W. J. van Dijk te Vollenhove; naar Ugchelen (SoW) A. J. Verbeek te Gorredijk; naar Middelhar nis A. P. Voets te Hoevelaken; naar Er- melo W. G. Sonnenberg te Ede. Bedankt voor Zoetermeer (wijk 4) P. Molenaar te Scherpenzeel (Gld.); voor Maasland G. J. Gardenier te Wemeldinge en Katten- dijke. Beroepbaar mevr. M. Russchen, Grietjeshof 77, 6721 VH Bennekom, tel. (0318) 419104. geref. kerken vrijgemaakt Beroepen te Hoogezand (wijk noord) J. van Bent- hem te Almere; te Almkerk/Werkendam U. van der Meer, kandidaat te Ommen; te Hoofddorp T. C. Zwarts te Zuidbroek. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Krommenie J. Kiers te Den Helder. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Mijdrecht: B. Witzier te Utrecht-Centrum en D. van der Zwaag te Bennekom. Beroepen te Katwijk aan Zee K. Hoefnagel te Dundas (Ont.) (Free Reformed Churches of North America); te Biezelinge M. J. Oosting te Boskoop; te Utrecht-West J. Westerink te Bunschoten-Spakenburg. Beroepen te Scherpenisse M. Mondria te Waarden burg; te Emmeloord J. Driessen te Woer den. Bedankt voor Gouda W. Visscher te Amersfoort; voor Kruiningen C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Middelharnis J. den Hoed te Rock Valley (USA). OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Temeuzen J. Goudriaan te Ede. loopt nog tot en met 30 maart 1997. Doet u nog niet mee? Het is nog hartje winter, dus begin dan nu. Vraag uw energiebe drijf om de gratis spaarkaart. Daarop vindt u alle benodigde informatie over de actie. Maak kans op een citybike Als u meedoet aan de letterwedstrijd maakt u bovendien kans op één van de volgende milieuvriendelijke prijzen: een citybike, drie stadsfietsen, vier horloges op zonne-energie, vijf opwindbare radio's en vijfentwintig petjes met inge bouwde ventilator op zonne-energie. Elke week vult u de letter onderaan de tabel in op de spaarkaart. De zin die daardoor aan het eind van de actie ont staat, maakt u zo origineel mogelijk af in maximaal vijftien woorden. De letters van de afgelopen weken kunt u opvragen bij uw energiebedrijf. Lees op de spaar kaart alles over de wedstrijd. Op DE COMPUTER Met de energiediskette kunt u de actie ook op de computer volgen. Met handige grafieken maakt u in één oogopslag het velroop van uw energieverbruik zicht baar en daarnaast bevat de diskette tal van energiebesparingstips. U kunt de energiedisketten bestellen door 11,95 (MS-DOS, 3.5 inch) of ƒ16,95 (Win-dows 3.11 en 95, HD-dis- kette 1.44 Mb) over te maken op giro nummer 214859 van ENECO, Dor drecht, onder vermelding van 'Actie Zuinig Stoken'. De verzendkosten zijn inbegrepen. REFORMATORISCHE POLITIEKE FEDERATIE Als RPF-jongeren zijn wij er van over tuigd, dat christenen zorg en verantwoor delijkheid hebben voor de wereld om hen heen. Via de RPF-jongeren willen we uitdrukking geven aan die zorg en onze verantwoordelijkheid nemen. Ook in dit nieuwe seizoen weer. Een nieuw seizoen, waarin we aandacht willen be steden aan actuele maatschappelijke dis cussies en zodoende ontdekken dat poli tiek heel dicht bij staat. Aan het begin van dit seizoen willen we je dan ook van harte uitnodigen voor de ledenvergadering van D.V. a.s. donder dag 6 februari. Eigenlijk is het geen echte ledenvergadering, want iedereen die belangstellend is, is van harte wel kom. Op deze avond zullen we een nieuw be stuur en een daverend seizoensprogram ma aan je presenteren. Natuurlijk houden we dit officiële gedeelte kort, en gaan we over tot een presentatie van de voorzit ters van twee kiesverenigingen: Oost flakkee en Middelharnis. We hebben ze uitgedaagd om ons te overtuigen van het nut van hun werk en wat hun werk zoal inhoudt. Natuurlijk is er alle gelegenheid om met hen in discussie te gaan. De avond is in het Gemeentehuis van Middelharnis en begint om 20.00 uur. Voor vragen: Jan de Kreij (482881) of Jan V. d. Boogert (483834). We zien ernaar uit om je a.s. donderdag te ontmoeten. Net als andere jaren heeft de CZAV op 27 januari jL weer haar informatie-avond gehouden in het verenigingsgebouw in Dirksland. Veel boeren hadden gehoor gege ven aan de uitnodiging en bezoch ten deze avond. Na de opening door de heer T. van der Meer, ging de heer T. Hendrickx van CZAV in op de gevolgen die het minera- lenbeleid van de overheid (Minas) voor de akkerbouw op Goeree-Overflakkee kan hebben. Zijn conclusie is dat als de akkerbouwer niet meer mest aanvoerde dan wat de norm voorschrijft, de finan ciële gevolgen beperkt blijven. Gebruikt de akkerbouwer echter teveel mest dan gaat hem dit in de toekomst dik geld kos ten. Na de pauze kwam de heer H. J. Lutgert van Cebeco Agrochemie aan het woord. Met zijn heldere en duidelijke uiteenzet ting over nieuwe- en bestaande middelen op het gebied van de gewasbescherming wist hij een ieder te boeien. Na deze 2 sprekers sloot de heer T. van der Meer de informatiebijeenkomst. Gezien het gunstige prijsnivo van CZAV deed hij een oproep aan de niet-klanten, als zij iets willen verdienen, om eens contact op te nemen met een CZAV-ver tegenwoordiger. Hij wenste een ieder een goed akkerbouwjaar toe. combinaties met be/jang Deco Home heeft niet alleen stijlvol en kleurrijk behang, maar bovendien qua kleur en dessin perfect bijpassende gordijnstof fen. Voor een optimale aankleding van uw interieur legt u de basis met behang en bijbehorende gordijnstoffen. Oostdijk 1 3245 AS Sommelsdijk Tel. 0187-487184 GEREF. GEMEENTEN mnm\m 'DJECO HOME ZORGT ERVOOR DAT IK MOOIER WOON'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9