HERINNERINGEN aan de watersnood 1953 Regionale beroepenwedsirijden timmeren, metselen en tegelzetten i]' ^tti^AflOck-H vdn ifOm -K^ vnendlnnCH anPidn -f ^nnH^rï -Pi^st ^^n^i ^tot Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 31 JANUARI 1997 Een ramp wat wil dat zeggen? Niet minder dan een catastrofe Vredig stil was het op de Grevelin- gen en de andere zeearmen aan ons lage strandrijke vaderland. Rustig kabbelen de golven tegen de boeg van het veerpontje van de gebr. Verschoor te Herkingen... Dat was nog het geval in een ver verleden... nu bestaat nog alléén de herinne ring, bij wat oude mensen. Hoe énders was het op de avond vóór de ramp van 1 februari 1953. De weerbe richten voorspelden niet veel goeds... storm met orkaankracht op onze kust. Een stormvloed was het gevolg... een stormvloed is een bijzonder hoge vloed... die het gevolg is van een zeer zware storm die het water opjaagt tot boven het grenspeil. Dit grenspeil ver schilt van plaats tot plaats. Zo is het ver schil aan onze kust met die van Noord Amerika, van bijv. 1% m in Zeeland tot 3 meter in Den Helder en niet minder dan 18 a 19 meter in Noord Amerika. Nii was het op 1 februari 1953 juist springtij, en volle maan. Dat wil zeggen dat de maan en de zon recht tegenover elkaar staan met daar tussen onze planeet aarde. Door de zuigkracht van deze pla neten ontstaat een abnormaal hoge wa terstand, SPRINGTU. Normaal was men daar aan gewend. Het water kwam wel meer tot aan de kruin van de dijk, ja zelfs wel eens er overheen, zodat bij de bewo ners van o.a. de Kaaidijk te Herkingen het water wel in de achterkeuken kwam en het varken moest verhuizen. Maar nu was het zo geheel anders met een storm van snelheden van meer dan 200 km per uur, precies op onze kust. Met alle cata strofale gevolgen van dien. Kolkend en kokend inktzwart waren de woeste golven die op de dikke dijken beukten, er overheen sloegen en de dijk- lichamen afvraten aan de binnenkant van de polders. Het was tegen middernacht dat te Herkingen de brandweer uitrukte om een schoorsteenbrandje te blussen, in de Nieuwstraat. De klus was vlug ge klaard en de brandweerlui gingen nog even op de kaai kijken. Wat een schrik, het moest afgaand (eb) worden maar helaas, het was hoger dan bij een norma le vloed. Ze togen dan ook naar het 'witte' huis van loco-burgemeester Jan Witvliet om daar alarm te slaan. Deze, goed bekend zijnde met de waterstand, lag niet op bed maar stond al in verbin ding met burgemeester Van Heist te Dirksland. Nu begaven de brandweerlieden zich op pad (de klok werd geluid en de sirene loeide) naar laag gelegen gebieden, o.a. het Tuindorp, de Nieuwstraat, Onder- langs enz. De mensen konden zich nu in veiligheid brengen op de dijk in de dijk woningen. De bewoners van de Nieuw straat hadden ook al schuiling gezocht in de Ger. Gem. kerk aan het Onderlangs, doch konden daar niet blijven vanwege het feit, dat het mis ging, ook daar zou water koen. Op de kaai trachtte men het water nog te keren door de zgn. vloedplanken te plaatsen, maar ook dat hielp niet. Reeds middernacht moesten de bewoners van de Kaaidijk konstateren dat ze er uit moesten om nog te redden wat te redden was. Het was een drukte van belang, ieder hielp waar hij kon. Han de Ligny trachtte nog met een jeep de bewoners van de Klinkerlandse polder, bij de boer derijen, te alarmeren, o.a. ook de fam. Struik en Logmans op de huisjes bij Geluk, maar moest kilometers achteruit rijdend het vege lijf van zich zelf, en enkele jonge mannen redden van ver drinking. De dorpen die nu getroffen werden raakten in grote nood en mens en beest streed om de verdrinkingsdood te ontkomen. Voor velen echter te laat. Voor hen werd deze nacht werkelijk catastrofaal. Wat er zoal afspeelde ook te Herkingen kan ik niet op papier zetten, het zou dan een boekje worden en die zijn er genoeg uitgekomen na de ramp. Enkele zaken vragen wel onze aandacht, nl. dat de Nolledijk bij 'oud-Herkingen' het gehouden heeft. Juist daar was men bang voor, had die het begeven, dan was ook Herkingen verloren geweest daar het water dan net als om Oude Tonge, van twee kanten was gekomen. En Dirksland had dan ook ondergelopen daar dit dorp heel laag ligt. Om plm. 3 uur brak de dijk bij Battenoord door, waardoor ook Herkingen en Nieuwe Tonge veel water kregen. Ook nabij het dorp Herkingen kwam een groot gat in de dijk tussen Herkingen en Battenoord nabij de boerderij van Geluk. Nu stond op sommige plaatsen het water 2 meter in huis en de bewoners van de twee huisjes bij deze boerderij hebben verschrikkelijke uren doorstaan. Niets bleef er over dan een geraamte met een scheefgezakt dak waaronder ze zaten. Vanuit Dirksland kwam hulp en werden de bewoners afgevoerd met bussen en ondergebracht bij familie of vrienden en van voedsel en droge kleren voorzien om dan weer verder te evacueren door bijna heel Nederland. Ook werd met man en macht gewerkt om Dirksland te behouden en zo werden er zakken met zand aangebracht van Herkingen langs de Geldersedijk naar Dirksland. De begraafplaats in wording werd afgegraven en met wagens van van Dongen werden de zakken vervoerd. Mensen van Battenoord werden ook naar Herkingen gehaald zover het kon. Triest was de aanblik toen het dag werd, zover men keek zag men water en nog eens water. De gehele Klinkerlandse pol der en vervolgens verder naar Nieuwe Tonge, Oude Tonge, ja tot Ooltgensplaat was de hele dijk kapot. Sommige inwoners van Herkingen zijn ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt, zo de oude de Geus die ernstig ziek was en het water al rond zijn ledi kant stond toen we hem kwamen halen. Even als de vrouw van schilder Witvliet die van de dijk spoelde en in het zieken huis moest worden opgenomen. Het herstel Daar het water in de Klinkerlandsepolder niet weg kon, trachtte men op 3 februari in overleg met elkaar van de Dijkring onder leiding van P. D. Sieling te Melis sant, het water af te voeren. Echter wel zonder overleg met daartoe deskundigen (volgens de waterstaat). Men groef een sluis in de nog overgebleven steenglooi- ing, van goed een meter breed, nu kon men lozen zo dacht men terecht... doch wat geschiedde? Er ontstond in korte tijd een gat van niet minder dan 40 meter breed en 11 meter diep en, let op, 300 meter lang. Het middel was nu erger dan de kwaal... Het werd één van de be ruchte stroomgaten die overal om ons eiland voorkwamen. Nu liep het water bij eb wel weg maar kwam bij vloed weer op en liep dan weer de huizen binnen. Over een lengte van 15 km van Herkin gen, richting Ooltgensplaat was bijna de gehele waterkering weggeslagen. Langzaam begon men de opvang van de ramp te overzien en met ontzetting moest men waarnemen dat het aantal onderge lopen dorpen groter was dan men had gedacht. Door de radio kreeg men het eerste nieuws te horen en de nieuwslezer kon niet anders melden dan dat er een enorme ramp had plaatsgevonden in Zeeland en de Zuidhollandse eilanden en een deel van Brabant. Vanuit de lucht leken sommige dorpen niet meer te be staan. Gelukkig kwam er spoedig hulp. Eerst nog ongeorgeniseerd maar later wel ge ordend en met groot materiaal. De ma rechaussee en de nationale reserve kwa men ook in actie ter bewaking van goe deren en om diensten te verrichten. Bijna uit alle landen werd hulp aangebo den, grote legerwagens uit het Ameri kaanse leger amphibivaartuigen kwa men in actie om mens en beest te bergen. Vreselijk was de aanblik voor de redders toen ze de dorpen Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stellendam bereikten... men sen hangend in bomen, verkleumd zit tend op de daken, en daartussen de ja honderden lijken van hen die verdronken waren en van het vee. Hulpacties in de vorm van adoptie en Rode Kruis werden georganiseerd. Ook trachtte men waar mogelijk het dagelijks leven weer op gang te brengen. Zo reed te Herkingen op 1 maart weer een bus en in de nacht van 13 op 14 maart dichtte men het stroomgat of wel het Sieling- kanaal. Dit was een bijzondere gebeurtenis daar hieraan zowel de dokter en de dominee, de burgemeester als de werkman deelna men. Eer het zover was moest er echter veel gebeuren en ook onze koningin kwam een bezoek brengen en Prins Bernard wipte met een heli even aan om te infor meren of er ergens gebrek aan was. Dat deed de burger goed. Burgemeester Van Hofwegen van Nieuwe Tonge en burgemeester Van Heist van Dirksland gaven elkaar in de nacht van 13 op 14 maart een hand op de provisorisch gelegde dam. De hoogste waterstand was 4.60 meter boven NAP. 15 juli heeft Herkingen weer electriciteit van de EMGO. Van Hattum en Blankevoort en de fa. Oosterwijk namen het herstel ter hand, gewis een gigantisch karwei. Via Herkingen over het dorp, rijden de zandwagens dag en nacht door om het dijklichaam weer te herstellen. Op de Molendijk komt een bord DpNK AAN ONZE KINDEREN, RIJ VOORZICH TIG... elke 5 minuten passeert een volle en een lege wagen het dorp. Op de Grevelingen verschijnt de Ahoy, een zandzuiger en in de Nolle wordt een steiger gebouwd waar het zand via over slag-schepen in de bakken wordt gestort die de gaten in varen en hun bodem ope nen om het zand te storten enz. Ook adoptie komt los. Herkingen wordt wel goed bedacht daar 12 gemeenten rond Bodegraven, Noordscharwoude brengt vooral groente. 10 april is de Krammerpolder droog. Vrouwen en meisjes vormen modder- ploegen om de huizen weer schoon te helpen maken. Het leger vaart door de polders (ook buitenlandse) om de kada vers te bergen. Aan een touw sleept men de koeien en paarden door de modder achter de Dukws naar de dijken. De nationale reservisten doen dienst als gids en tolk. Lugubere vondsten doet men, zowel van mensen als van beesten. On herkenbaar opgezwollen lijken worden geborgen, indroevige taferelen spelen zich af als ouders soms kinderen vinden, kinderen ouders enz. Op die plaatsen waar het mogelijk is komen de bewoners weer terug naar hun al of niet beschadigde huizen. Om nog even in eigen omgeving te blijven. Te Herkingen komt het herstel al vlug opgang. Alles wat men vindt aan huis raad of hout wordt op het schoolplein aan de Kaaidijk gedeponeerd en ieder kan daar gaan zoeken of er iets van hem bij zit. In de school wordt een lokaal in gericht als slaapplaats van de politie en ook wordt er kerk gehouden. Wanneer het water weg is ziet men pas wat het achtergelaten heeft, modder en vuil kle ven overal aan, het zal lang duren eer het weer bewoonbaar wordt. Net als altijd en overal treft men mensen aan die op rooftocht zijn en men moet dan ook overgaan op een vergunnings stelsel om in het rampgebied te mogen vertoeven. Veel hulpgoederen worden uitgedeeld door het adoptiecomité. Ook het rampen fonds komt tot stand en ieder kan de schade opgeven aan dit fonds. De balans wordt opgemaakt en elke dag bijgewerkt. Onvoorstelbaar hoog is de schade aan mensen en beesten en aan huizen en landerijen. Onuitsprekelijk is het leed dat geleden werd. Als we horen door de radio hoe elke dag het aantal slachtoffers hoger werd, dan vergeet men dat nooit meer. Er wordt weer vooruit gekeken, het al in de pen zittend deltaplan zal nu versneld worden uitgevoerd. Met groot materiaal rukt de firma Van Hattem en Blanken- voort en Oosterwijk aan om de oude dij ken te slopen en er komt een werkplan tot stand om de nieuwe dijk een gewel dig zandlichaam van 15 km aan onze kant aan te leggen. Als voren men met het opspuiten kan beginnen moet er eerst een werkhaven gebouwd worden met grote asfaltfabrieken en grind en teerwa- gens enz. Tussen de oude Scharloodijk en de Kaai achter de pakhuizen van Munters, komt een betonnen wand, waar achter men een nieuwer stuk Herkingen zal aanleggen, het stuk waar nu de fa. de Ligny en de havenloods van v. d. Velde en de brandweertoren staat. Dit was vroeger gors (achter Neeltje ge heten). De Scharloodijk is afgegraven alsmede ook de Peuterdijk. Eerst worden er twee dijkjes gevormd waartussen men de nieuwe dijk op gaat spuiten, via de Ahoy die op de Grevelingen ligt. Een enkele keer wordt het nog spannend als er weer een storm opkomt en de gol ven de rail en kippers wegslaan. De nieu we dijk komt iets naar binnen te liggen waardoor er huizen aan de Kaaidijk ver dwijnen moeten. Alleen het gemeente huis blijft nog en de winkel van Witvliet. Op elk dorp verandert er veel, we zien dat ook aan de namen van pleinen en straten. Zweden en Oostenrijk bijv. geven houten huizen: ZWEOSPLEIN te Herkingen, Adoptieplein. Op andere plaatsen bijv. Finlandplein. Ondanks de grote hulpacties en het vele geld dat geschonken wordt en het uitvoe ren van grote werken, waardoor we vei lig worden geacht tegen het water, bleef er jaren lang nog een angst als het storm de. En.het menselijke gemis, het men selijk leed, het menselijk verdriet blijft nog knagen. De massagraven zoals in Oude Tonge, spreken ons nog steeds aan en het is dan ook goed dat er herden kingsdagen zijn. Stellendam, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Nieuwerkerk in Zeeland en meer plaat sen in het rampgebied getuigen nog heden ten dage van het leed dat daar en hier zo onverwacht kwam. Het is wel interessant te horen wat te Herkingen nog geschonken is door hel adoptiecomité Bodegraven en omstreken aan de Ned. Herv. Kerk, nl. 2 gebrand schilderde ramen in de ramen naast de kansel; Ie De voetwassing door de Heere Jezus, in heel mooie kleuren en 2e De Ned. Herv. Kerk in de branding, woeste golven omringen haar, maar ze gaat niet onder. Wederkerig werden aan Bodegraven twee Delfts blauwe borden geschonken voor aan de wand (deze liggen thans in het archief in het nieuwe gemeentehuis te Bodegraven), ik heb er dia's van, met als opschrift: Herkingen dankt Bodegraven voor de geboden hulp tijdens de Watersnood, negentien drie-en- vijftig.lfeb.1953. In het hart staan afgebeeld twee werktui gen voor de opbouw, 1 schop en een tru weel. Na de ramp kregen de winkeliers het druk met het opnieuw inrichten van de huizen. Overal bijna moest nieuwe vloer bedekking komen enz. Toen bestond deze vloerbedekking nog veel uit BALATUM en jute vloerbedekking van 1 meter breed die genaaid moest worden. Vermelden we nog dat we zelf hieraan hebben gewerkt, doch jaren later toen de Kamerbreed vloerbedekking zijn intrede maakte, konden we dit niet meer baas (de geest was gewillig, maar het vlees was te zwak) en zijn we gestopt met stof feren. We spraken reeds over veel is er veran derd, zo ook het schoolleven. Eerst ston den onder aan de Kaaidijk drie scholen: Kleuterschool Paulina van Weel, de Ned. Hervormde School en de gemeente school, die hoofdzakelijk bestuurd werd door de Ger. Gemeente. Later zijn deze afgebroken en is er aan de Deltastraat (ook zo'n herinnering. Delta) een nieuwe basisschool gekomen bestaande uit een bestuur, samengesteld uit afgevaardigden uit beide kerken. De oude begraafplaats achter de Ned. Herv. kerk is afgegraven en op deze plaats staat nu o.a. de pastorie van de dominee der Herv. Kerk en waar eens het gevangenhuisje stond staan nu hui zen en een parkeerplaats. Ook het heel vroegere gemeentehuis waar de fam. Hoogerwerf nog in heeft gewoond is gesloopt alsmede het klok- luidershuis van Marie de Klerk. Veel knusse huisjes met een luzze, een voorhuis, een plee met emmer, een schuurhuis, zijn verdwenen, moderner woningen zijn er voor in de plaats geko men. De Luzze heet hal, het achterhuus bijkeuken en het schuurhuis, keuken, de plee toilet. De tras en welle zijn vervan gen door waterleiding. De potkachel en het fornuis door CV en oven. De schouwlieste bestaat niet meer, even min de spinne en de bedstee. Wat echter is gebleven? De mens met al zijn zorgen, vreugden, verdriet, pijn en angst. De belhoepel bij de kleine jeugd is er niet meer en de diabole evenmin. Wat hebben we het goed, wat hebben we veel om dankbaar voor te zijn; Zijn we dat? U, jij, ik, wij? Stoffel Huizer Leeriingen timmeren, metselen en tegel zetten streden gisteren en vandaag om de eer in hun beroep tijdens drie regionale beroepenwedstrijden. Deze wedstrijden zijn een eerste voor ronde voor de Internationale Beroepen wedstrijden die in juni en juli van dit jaar in St. Gallen in Zwitseriand worden ge houden. De wedstrijden worden gehouden bij samenwerkingsverbanden in Heerhugo- waard, Waddinxveen en Dordrecht. Bij deze samenwerkingsverbanden worden normaal gesproken leerlingen, die een bouwopleiding volgen, in de praktijk opgeleid. De leeriingen zelf zijn afkomstig uit de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland. De wedstrijden worden georganiseerd door de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf (SVB), hét opleidingsinstituut voor opleidingen in de bouwnijverheid. De leerlingen zijn allemaal via de SVB in Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Vandaag is de laatste januaridag aange broken. Alle oplossingen kunnen dus afgerond worden en per post bij de krant aankomen. Vol belangstelling zien we uit naar wat de club van 44 leden stuurt. Doe je best. Hier een prachtig cirkelraadsel voor jul lie om te maken. Het vergt wel wat tijd doordat je een aantal onbekende namen op moet zoeken. De Bijbelgedeelten waarin het te vinden is staan vermeld, dus wat dat betreft moet het goed te doen zijn. Vul vanaf het cijfer naar het midden in. Steeds woorden van 5, 6 of 7 letters opschrijven. Welke bekende psalmregel komt er in de vakjes met het zwarte par tje te staan? Als je daar achter komt ver dien je 10 punten! 1. Jozua nam het land Kanaan in van de kale berg, die opwaarts naar Seir gaat, tottoe (zie Joz. 11:17) 2. De schoonmoeder van Simon Petrus lag op bed, omdat ze deze ziekte had (Markus 1:30). 3. De 24 ouderlingen uit Openb. 4:4 zaten erop. 4. Vader van Bechorath (1 Sam. 9:1). 5. Ander woord voor kei. 6. Een van de kleine profeten. 7. Dit probeer je aan iemand te geven die verdrietig is. 8. Naam van één van de verspieders uit de stam van Zebulon (Num. 13:10). 9. Zo noem je de periode van eten (b.v. van de middag). 10. Daniël was heel wijs. Wat kon hij wel ontbinden, losmaken, uit de war halen? (Dan. 5:12) 11. Jozef had mooie na jaren kwa men ze uit. 12. Plaatsgenoemdin Joz. 15:53. 13. Krachtig. 14. De zevende persoon die meekwam met Zerubbabel (Ezra 2:2) 15. Het tegenovergestelde van zinken. 16. Leugenaar, man van Saffira (Hand. 5). 17. De laatste genoemde Leviet die op een hoge stoel tot God riep (Neh. 9:4). 18. Zoon van Achab (1 Kon. 22:40). 19. Van wie kocht David een dorsvloer om daarop aan de Heere te offeren? (2 Sam. 24:24) 20. Saul vocht tegen dit land (1 Sam. 11:11). 21. Bij deze plaats zorgde God voor de spraakverwarring (Gen. 11:9). 22. Afgod (Hand. 7:43) 23. Vierde zoon van David (1 Kron. 3:2). 24. Iemand uit Filip. 4:3. opleiding of hebben hun opleiding net afgerond. In twee dagen tijd moeten de leerimgen een werkstuk maken in hun eigen vakge bied. Een deskundige jury beoordeelt de werkstukken en na afloop van de tweede dag worden de prijswinnaars bekend ge maakt. De drie beste leerimgen per vakgebied mogen deelnemen aan de landelijke wed strijden. Tijdens die wedstrijden wordt bekend welke leeriing uiteindelijk de Ne derlandse eer mag verdedigen tijdens de Internationale Wedstrijden in Zwitser land. De regionale wedstnjd timmeren wordt gehouden op het samenwerkingsverband Gouwe en Rijnstreek, M. Schoutenstraat 6 te Waddinxveen, de wedstrijd metselen op het samenwerkingsverband regio Dor drecht, M. H. Trompweg 229 te Dor drecht en de wedstrijd tegelzetten bij Espeq Bouw bv, W. M. Dudokweg te Heerhugowaard. Arjo van Gils (Achthuizen) maakte een heel eenvoudig vluggertje voor jullie. Wat komt er onder de pijl te staan? 1. Het schijnt 's nachts. 2. Schijnt ook in de nacht. 3. Kledingstuk. 4. In het bos 1 zijn veel 1 2 I I 3 4 Aagje de Boer (Leek) Vanaf deze plaats van harte gecondo leerd met het verlies van je opa. Hij is in de slaap overleden schreef je. Ontzet tend! Trouwens aangrijpend dat je vader en twee ooms hem uitgedragen hebben voor de begrafenis. Wens allen, vooral je oma, Gods ondersteuning toe! Richard Buscop (Oude-Tonge) Ja, ja, zo zie je maar waar een vorstpe riode goed voor is. Richard op de schaats. Dat kon niet langer uitblijven. Welke Hollandse jongen wil er niet op het ijs? Leuk dat je van Pieter schaatsen kreeg. Wie weet komt er nog meer ijs. Tot in maart kan het soms. Johan Bosch (Huizen) Ook al een schaatsfanaat. Volop genoten dus. Lukt de administratie op school? Plezierig als je 't naar je zin hebt Wek kers die 's morgens al om 6 uur piepen, vallen niet mee. Maar zonder doen is te riskant! Een kwartier met de trein en dan ook nog eens een dik kwartier met de bus, voordat je op school arriveert. Sterkte met wiskunde! Gerdien Bosch (Gouda) Alles goed. Gouda is echt een sfeervolle winkelstad. College Style ging net op slot, pech voor tante Nel. Hogeschool "De Driestar" mag er zijn. Vooral de bibliotheek, schitterend gewoon. Overal PC's en videoschermen. Echt up-to-date! Succes met al je tentamens. Let met de bestudering van de bladeren vooral op de randen en nerven. Daag! 1. 4-2-6-3-5-1 A. In de Staver van Sommelsdijk turn ik elke week. 2. Abram-Mozes-Simson-Nazareth- Herodes-Saulus-Sadrach-Hanna- Amos-Seth-Henoch-Hofni-Isaï- Izaak-Kleopas-Sara. B. Elke week kunnen we allemaal weer lekker puzzelen. 3. Westen-oosten, Eufraat-Tigris, Nero- Herodes, Micha-Maleachi, Mirre- wierook, Goud-Jezus; Ster-Jozef. C. Baby'tjes. 4. Elimelech. D. Beugel-badpak-bengel-behang-bal- lon. Schuin: Banaan. Elize Boeder (Ede) hoopt 4 februari te verjaren. Van harte geluk gewenst alvast! Puntenstand (van afgelopen vrijdag) 0-100: Aagje, Claudia, Gert, Gijs, Jorieke, Maaike, Mariene, Madelon. 100-200: Bert, Gerard, Jantine, Johan, Margreet, Marije, Nienke, Pieter, Rianda, Rianne, Ricardo, Rien. 200-300: Elize, Elze, Ilona, Janneke, Jan-Willem de W., Jeanette, Jolanda, Leonie, Marijke, Petra, Richard, Sander, Willemijn. 300-400: Arjo, Benjamin, Geert, Gerdien, Gijsbert, Ilse, Jan Willem B., Jacomijn, Jessica, Job, Quintus. Stuur de hele mikmak weer op naar het welbekende adres. Zie puzzelkop!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6