Twee maal Volvo Royal Class voor twee maal 25 jaar Boelciiandel van Koppen over in lianden van fa. Vroegindeweij Potentiële *koeienboeren' naar de geit overgestapt Verdwaald op zee jamilieherickien eiiahdeii-iiieuws Winterse maaltijd in Oude Tonge Koersballen in Ooitgensplaat Christelijke bibliotheek bestaat 105 jaar Twee studiegenoten begonnen seitenbedrijf in Oude Tonge Luikse Markt bij P.V. de Combinatie te Middelharnis Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJPAG 31 JANUARI 1997 J. L. Mijnders in Melissant heeft een vloot van 32 trekkers die worden ingezet in het containervervoer vanuit Rotterdam Europa in. Afgelopen jaar werden er 10 vervangen door gloednieuwe Volvo FH12's. Het is zeker niet het beleid van Mijnders om zo luxe mogelijke wagens te kopen, maar nu was er voldoende reden voor een uitzondering. De chauffeurs A. Wiegel en H. J. G. Doomheim waren 25 jaar in dienst van de firma, en dat moest gevierd en be loond worden. Bij het 12Vi jarig dienstverband hadden beide heren al een gouden hor loge gekregen, dus werd er nu gekozen voor een nog veel mooier, en ook veel groter gebaar. Van de tien nieuwe Volvo's die bij Delta Trucks Goes besteld werden, waren er twee met een XL Royal Class cabine. De grootste, hoogste en comfortabelste cabi ne die Volvo bouwt. Behalve extra groot en extra hoog (de stahoogte tussen de twee stoelen is 1,93 meter), zijn de cabines ook uitzonderlijk mooi afgewerkt. De lederen bekleding van de stoe len, het notenhouten dashboard en het open dak springen direct in het oog. De airco, overigens standaard bij Volvo, is minder zichtbaar, maar levert ook een grote bijdrage aan het comfort. Wij wensen beide chauffeurs nog vele gelukkige kilometers toe bij deze royale werkgever. Op dinsdag 11 februari a.s. organieert de SWOO ook in Oude Tonge in het Info- centrum, Bemhardstraat 27, een winterse maaltijd. Daar staat op het menu andij- viestamppot. Aanvang 12.00 uur. Kosten 6,-, opgeven bij de SWOO, tel. 641344. Gebr. de Waal Al geruime tijd wordt er koersbal ge speeld door 50-plussers in 't Centrum in Ooitgensplaat. De groep heeft nog plaats voor nieuwe deelnemers. De SWOO wil het koersballen ook openstellen voor personen jonger dan 50 jaar. Koersbal is een spel dat in enkele minu ten te leren is en door iedereen gespeeld kan worden. Het wordt gespeeld op een viltmat van 8x2 meter. De mat is door lijnen ver deeld in vakken. Verder bestaat het spel uit 4 bruine ballen, 4 zwarte ballen en een witte doelbal (de jack). Het spel kan ook zittend gespeeld wor den, dus ook gehandicapten vinden in dit spel een mogelijkheid tot geïntegreerde sportbeoefening. Kom gerust vrijblijvend een keer kijken! Koersbal wordt elke donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur gespeeld in 't Centrum, Van Weelstraat 10 in Ooit gensplaat. De kosten zijn slechts 6,- per maand inclusief koffie. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de SWOO, tel. 641344. ïeoooisooeooooooocosooooocoeot WESTKAPELLE Enige tijd geleden mochten we als biblio theek deze hoge leeftijd bereiken. U begrijpt dat er heel wat is meegemaakt en gebeurt, vooral in de oorlogsjaren waarin door de bombardementen op ons dorp praktisch ons hele boekenbezit is verloren gegaan. Langzamerhand is de bibliotheek weer opgebouwd en mogen we tot vandaag weer trachten het goede boek onder de mensen uit te geven en hopen deze Christelijke dienstverlening voort te zet ten. Daar boeken erg duur zijn, zijn er mis schien onder de lezers van Eilanden Nieuws die ons nog willen helpen boe ken voor de biblioüieek af te staan, o.a. geestelijke, jeugd- en kinderboeken, chr. romans enz. We komen ze graag ophalen. Het besmur dankt u heel hartelijk. Tel. (0118) 571676 of 571392. Het BlzJogo wordt door burg. Sinke OUDDORP - Frappant is dat, dertig jaar hebben Gert van Koppen en z'n vrouw Griet Duvalols in Ouddorp hun boekhandel gedreven en na hen hebben hun zoon Kees en hun schoondochter Klazien dat ook precies dertig jaar gedaan. Woensdagmiddag werd voor de Ouddorpse boek handel het van Koppen-tijdperk afgesloten en werd die bladzijde omgeslagen. Bijna letterlijk deed dat burg. Sinke als (her)openingshandeling; boekhandel Vroegindeweij is voortaan de naam. Die kent u vast al van d'n Diek in Middelharnis. Daar zijn en blijven ze maar nu heeft ook Ouddorp hun belangstelling sinds ze boekhandel van Koppen b.v. overnamen. Eigenlijk kon dat niet missen. Leen Vroegindeweij en Kees van Koppen, al 26 jaar bevriend, de vrouwen trouwens ook, hadden 't afgesproken elkaar te tippen wanneer tot stoppen zou worden besloten. Eind vorig jaar was Kees, op z'n 54e zover. Hij blijft nog wat bezig in de drukkerij en heeft z'n hobby in de uitgave van streek- en dorpsgebonden boekjes, maar voor het overige is hij aan welverdiende rust toe. Geen van de 3 dochters begeerde de zaak voort te zetten. De Vroegindeweijen en hun personeel gaan er daarentegen hard tegen aan. Ze presenteerden Ouddorp een prachtige boekhandel, voorzien van een nieuw interieur en toch weer wat kubieke meters roya ler dan'ie voorheen was geweest, terwijl toen alle ruimte al benut leek. ontstoken. Links dhr. L. Vroegindeweij „Wie had dat ooit kunnen denken?" vroeg Leen Vroeginde weij zich woensdagmiddag over z'n gang naar Ouddorp, hard op af. Boekhandel Vroegindeweij heeft inmiddels 92 jaar Middelhamisse ervaring en die zal ook ten nutte worden ge bracht aan de Ouddorpse vestiging. Het logo dat in den lande door 125 zelfstandige boekhandelaren wordt gevoerd is ook in Ouddorp de vlag die de lading dekken zal. Aan burg. Sinke het genoegen de verlichting daarvan te ontsteken. Voor de van Koppens wellicht gevoelens van weemoed, voor de Vroegindeweijen een zaak om trots op te zijn, begreep burge meester Sinke, een gevoelen dat hij als burgemeester graag deel de, want de zaak ziet er perfect uit en zulks kan Ouddorp goed gebruiken als middel tegen het uitzwerven van (ook) de plaatse lijke consumenten naar winkelcentra elders. Alleen zó, met een aantrekkelijk winkelbestand zal Ouddorp z'n sub-centrumfunctie waar kunnen blijven maken. Dhr. Sinke hoopt en verwacht dat de fa. Vroegindeweij daarin goed zal participeren. Veel vriendelijkheden vonden vervolgens nog plaats. Drie zoenen en een mooie plant van mevr. Vroegindeweij voor mevr. van Koppen wie ze een vriendin mag noemen. Een mooie pen voor de burgemeester en een boeket bloemen voor mevr. Sinke die een operatie heeft ondergaan. Bonnen voor een bezoek aan een beauty farm voor de vriendinnen Vroeg- indewey en van Koppen maar, naar 't leek niks voor Kees, maar die was dik tevreden over de verkoop. Die heeft zonder enige problemen gestalte gekregen en ook dat werd, bij de drukbezochte opening, een beetje gevierd. %eT Als je 't vraagt aan de vorig jaar in Oude Tonge neergestreken Jan Boons (uit Waspik) en Jan van Tilburg (uit Hagestein), dan is een koe een heel wat donuner creatuur dan een geit. Waarschijnlijk zal Boons Jr. dat niet met zoveel overtuiging aan z'n vader laten weten, want die verdient de boterham - en verdiende 't geld voor de studie van zoon Jan - als ecolo gisch melkveehouder en zeg zó iemand niks ten nadele van z'n koeien. Maar toch, Jan heeft voor geiten gekozen. Hij zegt ze schoner, handza mer en zelfs eleganter dan de koe te vinden, maar het ware motief van z'n overstap zit 'm natuurlijk heel wat dieper. men. Vorig jaar werd in het kader van het WendaSkker-project een PR commis sie ingesteld en 't was met twee leden Na z'n studie veehouderij aan MAS en HAS had'ie ook best 'koeieboer' willen worden, hij was er tenslotte in opge groeid, maar er gloorde op het ouderlijk bedrijf te weinig toekomstperspectief. Nog minder lokte hem de akkerbouw, maar toch wenste hij - buitenmens als'ie is - te werken onder de blauwe lucht en als 't kon met beesten om te gaan. Jan van Tilburg (25) is precies zo'n type. Ook hij schoolde zich in de veehouderij en evenmin zag hij toekomst op het ouderlijk bedrijf. Het gevolg is dat ze de maatschap Boons-van Tilburg hebben gesticht, een geitenbedrijf te Oude Tonge, makkelijk neergeschreven maar heel wat moeilijker gedaan natuurlijk. Van het ouderlijk bedrijf had wat quo tum - voor het houden van melkkoeien - kunnen worden afgesnoept, maar de twee ondernemende jongelui kozen voor de geitenhouderij temeer omdat de melk- verwerker om meer geitenmelk vroeg. Ze volgden cursussen en begin vorig jaar stond de stal in Oude Tonge gereed en zagen gebruikers van de Rijkweg rich ting Grevelingendam een kudde geiten. Een novum op Goeree-Overflakkee waar de geit geen onbekende is, maar in zo groten getale waren ze nimmer voorge komen. Vroeger werd door arbeiders een geit gehouden, één en stellig meer gene raties zijn met geitenmelk opgegroeid, maar bij velen staat de geur daarvan in een mindere reuk. De Jannen weten wel hoe dat komt, 't zit 'm niet in de melk-, maar in de stal. Ruikt het daar penetrant dan zal de melk, naarmate ze langer op geslagen blijft, de geur daarvan aanne men. De Oude Tongse geitenhouderij heeft mede daarom een aparte tankka- mer, waarin de melk wordt bewaard. Tweemaal per week wordt die opge haald, nu nog honderden liters maar dat zullen er duizend per week gaan worden. Er wordt vnl. kaas van gemaakt. Geiten melk en -kaas zijn licht verteerbaar en uitermate geschikt voor personen met een koeiermielk-allergie. De Jannen Boons en Van Tilburg zijn doorzetters gebleken, kerels die zich niet zomaar de wind uit de zeilen laten ne- daarvan Cora Franzen en Sjaan van Loon dat we het geitenbedrijf dezer dagen be zochten, 't Heeft nog steeds geen naam, de beide ondernemers zijn er nog niet toe gekomen er een te bedenken. Ze wonen elk nog in een sta-caravan op het terrein, vlakbij de stal. Voor een woning is al wel de fundering gestort en 't zou'es tot de bouw moeten komen, <maar ach, er staat ook nog geen bruid te dringen, 't Is alleen de gemeente die een limiet heeft gesteld aan de tijd dat de caravans daar geplaatst mogen blijven. Het Oude Tongse geitenbedrijf is een ecologisch bedrijf, veertig hectares groot, waarvan 10 ha wordt bebouwd met tarwe, 10 ha met mais en 20 ha met gras en klavers waarop de geiten grazen. Het feit dat het bedrijf ecologisch is en derhalve het milieu zo weinig mogelijk zal belasten vereist dat zonder bescher mingsmiddelen wordt gewerkt. Dat bete kent dat onkruid met de machine of met de hand verwijderd wordt. Het oog van vader Van Tilburg was op de grond in Oude Tonge gevallen. Hij had de gele genheid zich uit eigen omgeving die ver kaveld wordt te verplaatsen. Met ken nersoog en grondboor zijn vader en zoon toen naar Oude Tonge getogen maar toen 't puntje bij 't paaltje kwam heeft vader Van Tilburg toch voor z'n eigen stek en z'n mooie tuin gekozen. De Oude Tongse grond werd trouwens goed bevonden; toen pa ervan afzag heb ben zoon Jan en z'n maat die maar geno men. Dure grond, dat wel, maar ze zagen het ook niet zitten zich in Frankrijk of Oost Duitsland te vestigen al zijn er best kansen. Oost Duitsland is 't niet geworden en Frankrijk evenmin al zou onze goede Franse vriend Pierre, verzot als hij is op geitenkaas, hen zeker tot klant zijn ge worden. Ze zijn Holland trouw gebleven, „'t gaat al aardig", zeggen ze al zal hun pad gaan scheiden. Wanneer, ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen, maar ze houden er rekening mee dat dat binnen redelijke De collega's Boons (l) en van Tilburg in de geitenstal, de omgeving die hen bijzonder aanstaat tijd zal zijn. Geen van beiden weet nog hoe 't zal gaan maar ze willen elk een eigen bedrijf dat ze zelf, zonder perso neel kunnen beheren. „We zijn er allebei op ingesteld later onze eigen weg te gaan en niet aan elkaar overgeleverd te wor den. Nu bevindt hun gezamenlijk bedrijf zich in een opstartfase en zouden ze wat geld willen verdienen. Eén man kan een bedrijf runnen met 250 300 geiten, hun huidige bedrijf wordt dubbel zo groot. Het is beiden overigens wel zeker dat ze niet meer terug gaan naar de koeien, dat zou, volgens Van Tilburg, een stap terug zijn. De praktijk heeft beide Jaimen imniddels met heel veel kennis gewapend. Ze heb ben momenteel vierhonderd dieren waar van 190 melkgevende geiten zijn. Twee honderd lammeren (ongev. 7 maanden oud) zijn drachtig en er zijn 7 bokken. De drachtigheid van een lam duurt 5 maanden en 5 dagen, ze 'lammeren dan af' om vervolgens tien maanden melk te produceren. Half maart zijn de eerste ge boortes te verwachten en dat zal tot eind juni duren. Verreweg de drukste tijd wordt dat. De jonge lammetjes worden al gauw bij de moeder weggehaald om er tegen te waken dat de geitenmoeders bacterie- en virusziekte op hun jong over zouden dra gen, hun eerste voedsel wordt koeien- biest en vervolgens mais-krachtvoer. Het streven is het bedrijf helemaal ziektevrij te maken en dat vereist dat men bijzon der waakzaam is, vooral wanneer er bezoekers van andere geitenbedrijven zijn, maar dat laatste komt nauwelijks voor, de maatschap van de beide Jannen is het enige geitenbedrijf op Goeree- Overflakkee. De vrouwelijke lammeren worden gehouden en groot gebracht, de bokjes wacht een ander lot, ze worden - door anderen - gemest en voor de slacht verkocht. Geiten worden tweemaal per dag, met z'n zeventig tegelijk - gemolken, elke geit levert 2.5 a 3 liter melk per dag. „We proppen er overigens geen kracht voer in om de laatste liters eruit te hou den", zo verzekeren de ondernemers. Nederiand telt ca. 35 ecologische geiten bedrijven, maar de fokkerij staat nog aan 't begin. Daar willen de Jannen nog lang in parti ciperen, want de geit heeft het wat hen betreft royaal van de koe gewonnen. Zaterdag 8 februari a.s. organiseert P.V. De Combinatie een zogenaamde Luikse Markt in haar clubgebouw aan de Edison op het industrieterrein 'de Oostplaat' te Middelharnis. De Luikse Markt staat in het teken van de duivensport met al zijn facetten en heeft als doelstelling duiven- liefhebbers en andere belangstellenden bij elkaar te brengen om in een gezellige sfeer bij te praten over de duivensport. Natuurlijk kan er op de Luikse Markt ook gehandeld worden. Een ieder die iets wil verkopen wat een relatie met de dui vensport heeft wordt in de gelegenheid gesteld zijn waar aan de man te brengen tegen door hemzelf bepaalde prijzen, waarbij de opbrengst ook volledig voor de verkoper is. Ook is het mogelijk dui ven te koop aan te bieden. Hiervoor staan kooitjes opgesteld waarin deze dui ven kunnen worden aangeboden. Per liefhebber kunnen maximaal 5 duiven te koop worden aangeboden. Grotere aan tallen alleen na overleg met de organisa tie, produkten of duiven kunnen vanaf 10.00 uur worden aangeboden, 's Middags is er een forum waarin met een aantal aansprekende duivenmelkers of deskundigen kan worden gediscus sieerd over de duivensport. In dit forum hebben zitting Jac. Steketee uit Bruinis- se, een begrip in Nederland wanneer het over fondduiven gaat, Cees Bosua uit Dordrecht, bezitter van een hok snel heidsduiven dat zijn weerga niet kent en op de vluchten met de jonge duiven niet te kloppen. Last but not least dr. Jan Konings uit Achtmaal, dierenarts met specialisatie postduiven. Een man die alles kan vertel len wanneer het over medische begelei ding bij postduiven gaat maar daarnaast gerekend kan worden tot een van de best presterende liefhebbers van Nederland op de ovemachtfondvluchten. Het aan- vangstijdstip van het forum is 14.30 uur. Informatie over de Luikse Markt kan verkregen worden bij J. C. Polder, tel. (0187)484579. Op 30 januari j.l. omstreeks 18.00 uur werd de bemanning van de reddingboot 'Griend' door de kustwacht, post Ouddorp, opgepiept. Ongeveer tien kilo meter uit de kust van Goeree had een sportvisser problemen gekregen met zijn navigatie-apparatuur, waardoor hij niet meer wist wat zijn positie was. Op dat moment was het zicht op zee slechts 100 meter. Toen de 'Griend' ter plaatse was geko men, bleek het te gaan om twee sportvis- boten bemand met in totaal vijf perso nen. Door de reddingboot zijn beide schepen veilig naar de trailerhelling van de Brouwersdam gebracht. is het blad voor uw Drukkerij Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187) 4827 29 Fax (0187) 48 57 36 i ■i. i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2