„Gelegenheid om de drempel van de stille armoe te passeren" huSbteehtse 'Verplaatste thuisbevalling' in ziekenhuis Dirksland MobilD Politie misleid (010)2741135 karels autoschade kievit warmte In '96 bevolkingstal Goeree-Overflakkee met 121 toegenomen 3)ZfaG W Locatie papiercontainers Politie 24-uurs telefoon: Verkoping vrouwenver. 'Draagt elkanders lasten' der Ger. Gemeente Rally Formula Garage Knöps B.V. Raad Middelhamis stelt beleidsnotitie/beleidsplan Sociale Zaken vast: WOORD EN DAAD OPHALEN OUD PAPIER Winterse maaltijd in Ooitgensplaat en Den Bommel 69e Jaargang VRIJDAG 31 JANUARI 1997 No. 6573 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Toen Middelhamis' gemeenteraad af gelopen dinsdagavond unaniem z'n instemming verleende aan de beleids notitie en het beleidsplan Sociale Za ken, was dat niet alleen ten faveure van de 176 cliënten in de gemeente die een Bijstandsuitkering genieten. Ook anderen zullen erdoor geholpen kun nen worden, „mensen die het écht no dig hebben", zo werd door de raad benadrukt. In de notitie wordt die ca tegorie geen genadebrood gepresen teerd, maar wordt hen op hun wettig recht gewezen. Het was een beetje de zorg van de raad dat sommigen die hulp behoeven toch bescheiden of niet wetend achter zullen blijven waarom de voorlichting met kracht ter hand zal worden genomen. Mogelijk komt er een vertrouwensman/ vrouw of zelfs een gratis te bellen 06- nummer dat inlichtingen verstrekt. Het College beraadt zich daar nog op. Zolang die voorlichter nog niet functio neert geeft de afd. Sociale Zaken alle in formatie. Simon van Nieuwaal die als geen ander de hand heeft gehad in de samenstelling van de notitie werd nadat die uniforme instemming had gekregen uitvoerig door de raad gefêteerd, 't Was bovendien keurig op tijd gelukt; de Overheid immers had geboden de nota vóór 1 februari gereed te hebben op straffe een korting van 1% per maand op de Rijksvergoeding te worden opgelegd. Middelhamis' raad was tevreden en trots Flakkees' enige te zijn die op tijd gereed is. Er was nog geprobeerd met de overige gemeenten samen op te trekken maar weth. Tiggelman had er tenslotte voor gekozen alleen doo^ i^ gaan. Complimenten De commentaren uit de raadsfracties ge leverd stonden bol van de complimenten. Zo deed dhr. C. Hameeteman (SGP/RPF). Hij vond het trouwens van cruciaal be lang dat gedegen voorlichting wordt ge geven; de folder die gemaakt moet wor den dient zelfs tot lezen uit te nodigen zodat meer mensen de gelegenheid wordt geboden de drempel van hun stille ar moede te passeren. Namens de fractie maakte dhr. Hameete man bezwaar bekend tegen de gelijkstel ling van ongehuwd samenwonenden met de status van gehuwden, al begreep hij dat terwille van de eerlijkheid voor zo'n praktische formulering is gekozen. Complimenten ook van de fractie VDB, bij monde van dhr. v. d. Berg al vond hij wel dat de jeugd, schoolverlaters en 21 en 22-jarigen, met een schijntje wordt afgescheept. Gedurende 6 maanden wordt hun uitkering met 5% gekort, een prikkel bedoelt dat te zijn om zo snel mogelijk aan het werk te komen. Later, in de discussie zei weth. Tiggel man er het volgende oven „Vroeger gin gen de schoolverlaters gauw aan het werk, tegenwoordig gaan ze eerst met vacantie". Niettemin instemming van de VDB die eraan herinnerde dat er in de Commissie al lang, breed en heel uitgebreid over was gesproken. Ook van hem de slotcon- statering dat de bijstandsuitkering eigen lijk te laag is maar daar was ieder het over eens. Met het kwijtscheldingsbeleid gemeentelijke belastingen wil hij graag nog meer ernst gemaakt. „De kwaliteit van de locale samenleving is af te lezen uit je omgaan met gehandicapten en je minima, zo bezien is er een goed stuk werk geleverd", vatte dhr. v. d. Berg samen. De door VDB nog'es opgeroepen kwijt- scheldingsmogelijkheid blijkt overigens al te worden gepraktiseerd, aldus weth. Slootweg, al is het een wat moeilijke ma terie omdat emaar gestreefd moet wor den dat ook bij kwijtscheldingen de tota le sóm aan belastingopbrengst tóch moet worden benaderd. Ook mevr. Zoomers (VVD) was tevre den, temeer waar ze begreep dat gezin nen, en dus ook de kinderen, die niet zelf betalen kunnen niet uitgesloten behoeven te zijn van het maatschappelijk verkeer, gebrek aan financiën hoeft hen niet (lan ger) te beletten lid te zijn van sport- of culturele verenigingen. Instemming ook van de zijde van het CDA, uitgesproken door dhr. Hutink. Geen bezwaar had hij tegen een tijdelijke korting op de uitkering van schoolverla ters en 21 en 22-jarigen, het zal hen prik kelen snel werk te zoeken. Een goede in formatie achtte hij van essentieel belang. Eveneens waardering vanuit de PvdA fractie, al stelde dhr. Hooyman vast dat het hebben van werk de grootste sociale zekerheid biedt die in Nederland te berei ken is. Er zouden dan ook meer maat schappelijk zinvolle banen, ook aan de onderkant van de arbeidsmarkt, gescha pen moeten worden. Ergens in de notitie, waar het gaat om het uiistrouiiiuöleid, heeft dhr. Hooy- mans van het College de constatering gelezen dat velen de weelde van een uit kering niet kunnen verdragen en daar te lang gebruik van maken maar dat bleek minder scherp te moeten worden uitge legd of te zijn bedoeld: „Er zijn er maar een paar die echt bemsten in hun lot, die paar krijg je echt nooit aan het werk", wist de wethouder. Ook lijst Hoogzand gaf, bij monde van mevr. v. d. Nieuwendijk, z'n instem ming. „Alle lof voor de samenstellers". Ook lijst Hoogzand vindt gedegen voor lichting gewenst en graag een soepel om gaan met de arbeidsverplichting met name in één-oudergezinnen. Tevreden Weth. Tiggelman straalde tevredenheid uit. De notitie en het beleidsplan liggen gereed en Middelhamis zal recht kunnen doen aan hen die hulp behoeven. Ook de weth. Soc. Zaken weet, wellicht als geen ander, dat ook in Middelhamis stille ar moe geleden wordt. Er is nu ook de mo gelijkheid tegemoet te komen bij de aan schaf van duurzame goederen. Het voor beeld werd bijgeleverd..., alleen in 't genot van een AOW'tje en dan de was machine kapot. Heel tevreden ook dhr. v. d. Ketterij: „Wie zich des armen ontfermt, leent de Heere, en Hij zal hem zijn weldaad ver gelden", zo citeerde hij uit Spreuken 19:17. Het leek dhr. v. d. Ketterij dat zal kunnen worden bezien in hoeverre ook de kerken bij zullen kunnen dragen. MIDDELHARNIS - In verband met werkzaamheden in het kader van de dorpsvernieuwing te Sommelsdijk is de container die gewoonlijk op het plein bij het kantongerecht was gestationeerd ver plaatst naar het parkeerterrein van de voetbalvereniging Flakkee. De tweede container staat aan de Molen weg te Middelhamis, ter hoogte van het voormalige EMGO-terrein. Het kan voorkomen, dat een container afgesloten is of voor een korte periode niet op de gebruikelijke plaats staat in verband met het lossen van het oud papier. In dat geval is het niet de bedoe ling dat het papier naast of in de omge ving van de locatie wordt neergezet. Het is beter om vooraf contact op te nemen met de instellingen die het inzamelen van het papier verzorgen. Voor de container aan de Molenweg zijn dat het mannenkoor Ons Koor, de Gere formeerde Gemeente Middelhamis en de Hervormde Gemeente Middelhamis. De andere container wordt beheerd door de voetbalvereniging Flakkee. STELLEND AM D.V. donderdag 6 februari zal de heer J. het Lam een lezing houden over Haïti in het Hervormd verenigingsgebouw 'De Rank' aan de Bosschieterstraat. Er is een verkooptafel aanwezig. De avond begint om half acht en iedereen is van harte welkom. OUDDORP Op D.V. zaterdag 1 febmari komen wij van de Kon. Beatrixschool weer langs. Zet uw oud papier goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Let op: geen karton. De opbrengst van de maand januari was 1.251,60. Hartelijk dank hiervoor. School met de Bijbel 'Kon. Beatrix' Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraüeiekerhódï Een 28-jarige vrouw uit Goes heeft te genover de politie toegegeven dat zij een valse aangifte, valsheid in geschrifte en poging tot oplichting heeft gepleegd. In de late avonduren van de 14e novem ber vorig jaar zette zij in haar woning een inbraak in scene. Daartoe behoorden zelfs braaksporen in het slaapkamerraam, de plaats waarlangs de inbrekers waren binnen gekomen. Zij waarschuwde daarop de politie die in de woning een ware (inbrekers)chaos aantrof zoals de inhoud van laden en kasten die over de vloer was gesmeten. Zij deed aangifte van diefstal van een groot aantal goederen. De waarde daar van werd door de verzekering geschat op plm. zevenduizend gulden. De recherche die onderzoek deed in deze zaak zette wat vraagtekens bij haar be vindingen. Na een uitgebreid onderzoek werd de aangeefster gisteren aan de tand gevoeld. Zij bekende heel de zaak te hebben ver zonnen en in scene te hebben gezet. De verdachte gaf als motief voor haar daad: geldgebrek. De verzekering had de vrouw nog niet schadeloos gesteld. Tegen de vrouw wordt proces-verbaal opgemaakt. GEMEENTE DIRKSLAND Winkeldiefstal Een 29-jarige inwoonster uit Dirksland wed op dinsdagmorgen 28 januari 1997 bij Cl000 in Dirksland aangehouden. Zij had voor bijna 30,- aan goederen in haar tas gestopt die zij zonder te betalen wilde meenemen. De vrouw werd over gebracht naar het bureau in Middelhamis waar zij na verhoor weer werd heenge zonden. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak vakantiewoning Tussen 24 januari en zaterdag 27 januari 1997 is er ingebroken in een vakantiewo ning aan de Zuiderdiepstraatweg in Stel- lendam. Bij thuiskomst van de Duitse bewoners werd bemerkt dat er een raam was opengebroken. Uit de woningen werden o.a. een tv en linnengoed gesto len. GEMEENTE MIDDELHARNIS Poging inbraak winkel In de vroege ochtenduren van 29 januari werd er geprobeerd in te breken bij een sportzaak aan de Westdijk in Middelhar- nis. Kennelijk zijn de daders in de po ging gestoord omdat er buiten goederen werden aangetroffen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Eenzijdig ongeval Op maandagmorgen 27 januari kwam een 62-jarige inwoonster uit Zuidzijde met haar personenauto in de berm naast de rijbaan van de Prov.weg te Achthui- zen. Zij raakte de macht over haar stuur kwijt en maakte met haar auto een kop rol en belandde in de sloot. Bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto werd geheel vernield en moest worden wegge- takeld. Inbraak woning Bewoners van een woning aan de Haar lemmerstraat in Oude Tonge hebben in de namiddag/begin van de avond van 28 januari ongewenst bezoek gehad van in brekers. De woning werd doorzocht en er werden o.a. een videorecorder, porte monnee, en bankpas gestolen. Een onder zoek wordt ingesteld. Marleen en Henk van Heemst uit Nieuwe Tonge hadden er woensdagochtend totaal geen spijt van voor de geboor te van hun 3e kind voor een poliklinische bevalling in de kraamafdeling van het Dirkslandse ziekenhuis te hebben gekozen. Ze kunnen het elke kraamvrouw aanbevelen; het ziekenhuis biedt gaarne die mogelijkheid! Die was er al wel maar dan speelde 't heugelijk gebeuren zich af in een wat troosteloos kamertje. Wat nu als een 'verplaatste thuisbevalling' wordt gepresenteerd voltrekt zich dan ook af in een huiselijke-, niet zo nadrukkelijk kli nische sfeer, 't Kan in die kamer gewoon sfeervol zijn én, de eigen huisarts of verloskundige 'doet' de bevalling! Zo ging het - voor 't eerst in de nieuwe kamer - woens dagmorgen om 08.00 uur kwam Marleen binnen en om 09.02 uur hielp haar eigen huisarts dokter Geert de Jager de kleine Milou op de wereld. Rond 12.00 uur konden moeder, vader en de jong geborene op het wachtende huis aan waar alle beslommeringen van de geboorte aan voor bij waren gegaan. De nieuwe kraamkamer wordt officieel geopend op 22 februari. Voor a.s. moeders die poliklinisch willen bevallen heeft het ziekenhuis een videoband beschikbaar die op de kraamafdeling kan worden afgehaald. 1^ ISO 9002 MELISSANT Op D.V. donderdag 6 februari hopen wij onze verkoping te houden in het zaaltje van de kerk, Beatrixlaan 2. De openings tijden zijn van 10-7 uur. We gaan u niet alles vertellen wat er zoals te koop is, maar voor ieder is er. volop keuze. Enkele dingen zullen we noemen: van de handwerken, veel op het gebied van de baby, genaaide schortjes met geborduurde motiefjes, kussens, ge borduurde tafellakens, geborduurde handdoeken, schilderijtjes, opgemaakte mandjes, doosjes met figuren van fimo- klei er op, zelfgemaakte kaarten, ook door de jeugdvereniging vervaardigde kaarten. Verder gebak, cake, koekjes, krentenbrood met spijs, gevulde boter koek, puddingbroodjes, slaatjes, advo- kaat en kaas, vers van het mes! De bevoorrading van het zendingswin keltje is weer van dien aard, dat het moeilijk zal vallen ook hier een keus te maken. We hopen velen van u te ontmoeten om zelf met eigen ogen te zien, wat in 's Heeren kracht tot stand gebracht is. De koffie staat klaar. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 Op dinsdag 11 februari organiseert de SWOO een winterse maaltijd voor 55- plussers in 't Centmm in Ooitgensplaat. Op het menu staat erwtensoep of soep van de dag met een broodgamituur. U kunt zich tot 10 februari aanmelden bij mevr. Huijer, tel. 631676. Op donderdag 13 febmari is er een win terse maaltijd voor 55-plussers in 't Wes- terlicht in Den Bommel. Daar wordt zuur- koolstampot geserveerd en een toetje. In Den Bommel kunt u zich tot 12 febru ari aanmelden bij de fam. Zoon, tel. 611574. Beide maaltijden beginnen om 12.00 uur en de kosten bedragen 6,- per persoon. GOEDEREEDE De gemeente Goedereede begon het jaar 1996 met 10947 inwoners van wie 5457 van de mannelijke-, en 5490 van de vrouwelijke kunne. Er werden in dat jaar 119 kinderen geboren en 100 inwoners overleden, zodat een geboorte-overschot van 19 werd genoteerd; voorts was er een vestigingsoverschot van 23 doordat 277 personen inkwamen en 254 vertrok ken. Het aantal inwoners per 31 decem ber was derhalve met 42 zielen vermeer derd tot een totaal van 10.989 van wie 5468 mannelijk en 5521 vrouwelijk. Ouddorp telt 5790 inwoners, Stellendam 3383 en Goedereede 1816. DIRKSLAND Het inwonertal van de gemeente Dirks land is vorig jaar met 35 personen temg- gelopen. Het jaar werd begonnen met 7891 inwoners. Er vestigden zich 237 nieuwe inwoners en er werden 100 kin deren geboren, maar anderzijds vertrok ken 300 bewoners en overleden er 72 zodat toch een vermindering met 35 moest worden geboekt wat het inwoner tal per 1 januari 1997 bracht op 7856, van wie 4508 in de kem Dirksland, 2102 in Melissant en 1246 in Herkingen. MIDDELHARNIS Het zielental van Middelhamis liep in 1996 met 23 terug. Het vorige jaar werd begonnen met 16.504 inwoners en werd op de laatste dag van het jaar met 16.481 afgesloten, een vermindering derhalve met 23. Er vonden weliswaar 184 ge boorten plaats maar er overleden 156 personen, toch nog een klein geboorte overschot derhalve, maar dat werd teniet gedaan doordat 559 personen vertrokken terwijl maar 508 ingekomenen werd ge noteerd. In de kem Middelhamis wonen 5946 inwoners, 6464 in Sommelsdijk, 2602 te Nieuwe Tonge en 1469 te Stad aan 't Haringvliet. OOSTFLAKKEE De gemeente Oostflakkee heeft over 1996 een opgave die je, in vergelijk met de overige gemeenten, in een lijst zou vatten, maar liefst 137 ingezetenen meer, in het voorbije jaar. Het jaar 1996 begon met een totaal van 9.938 zielen, aan het eind van het jaar waren dat er 10.075. Er werden 129 kinderen geboren en er over leden 77 personen, een geboorte-over schot derhalve van 52. Voorts konden 440 ingekomen personen worden geno teerd, waar tegenover er 355 vertrokken, ook een overschot van 85. Het bevol kingsaantal is als volgt over de kernen verdeeld: te Achthuizen 1243, te Ooit gensplaat 2361, te Den Bommel 1683 en te Oude Tonge 4788. Het totaal aantal inwoners van Goe ree-Overflakkee bedroeg per 1 januari het aantal van 45.401. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VtDEO - SnjnO RB>ORTAaE - FOTOORAFE C=l 1=3 (=3 C=3 C^ ^^1 j c=3 en I OUDOORP-Wmtstaat 35-TaMoon (0167) 681612/Ftx 683734 'PrkitatMp-Hogazoom 172-TeMoon (0111) 462400 MngerlingS - 3241 EB Midddhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elel<trlsche huishoudeliii<e app. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee De gelukkige ouders, de prachtige baby en, rechts, kraamverpleegkundlge Carina de Blok KEMfl CEfiTIFICflTE 36570 -Il Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMIVIELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1