EiüvrtDEri-niEmi/s Overdenking Galerie De Parterre in Sommelsdijk oi^aniseert van 23 januari t/m 22 februari een expositie met stillevens en landschappen uit de Heilige Schrift Duinen van Oostvoorne 40 jaar in bezit bij het Zuidhollands Landschap van Jefvan Campen, schilderijen/aquarellen; Mercedes Choufoer, schilderijen en Marianne van der Lecq, keramiek Laatste cursus woon decoraties/poppen maken voor dit seizoen Groningse Ouwewijvenkoek bij uw Echte Bakker Beleden schuld VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 24 JANUARI 1997 No. 6571 Jef van Campen (België) komt uit een kunstzinnige familie waarin vader en grootvader de schilderkunst beoefenden. Zijn opleiding volgde hij aan de KASA te Antwerpen, de be faamde Antwerpse Kunstambachtschool en aan de academies van Berchem en Schoten. Jef van Campen werkt vanuit zijn atelier in Antwerpen of in Zuid-Frankrijk en heeft vele solo en groepstentoonstellingen gehad. Wars van moderne stromingen noemt hij zichzelf liever een post-impressionist. Zijn liefde gaat uit naar de landschap pen, havengezichten, stillevens, figuur. De natuur in combinatie met water is zijn meest geliefd onder werp. Het resultaat is kleurrijk, vaak dramatisch maar altijd warm en eerlijk. Mercedes Choufoer maakte op 15-jarige leeftijd kermis met de, toen 70-jarige bejubelde schilder Frits Klein. Vele reizen naar Parijs volgden. In 1990 overleed Klein maar bleef als grote inspirator het werk van de kunstenares leiden. Toen Choufoer zelf in Parijs ging wonen ontdekte zij het schilderend bestaan dat gevolgd werd door een eigen galerie waar zij tientallen kunstenaars een kans gaf. Het zelf schilde rijen won van de galeriehoudster en de vele reizen over de wereld en de liefde voor het Hollands landschap vormden de kunstenares. Haar landschappen tonen een eigen en vooral opgewekt hand schrift. Eerder exposeerde zij o.a. in het Provinciehuis in Den Haag, het Singer Museum te Laren, Galerie Laerken in Hazers- woude. Kunst en Ambacht te Utrecht. Marianne van der Lecq werkt vanaf 1977 met keramiek. Het zijn vooral de organische vormen die boeien. Zij werken als uitgangspunt voor de objekten waarin stilering, ritme en kontrast belangrijke elementen zijn. Veel objekten worden volgens de primitieve technieken zoals raku en pitfire vervaardigd. Marianne van der Lecq exposeer de eerder bij o.a. Te Kunst en Te Keur, het Schielandzieken- huis, het Visserijmuseum, de Openbare Bibliotheek van Rot terdam, het LOKV te Utrecht en het SOSA gebouw in Rotter- dam; Galerie De Parterre, Westdijk 53-55 in Sommelsdijk is geopend donderdag 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag 10.00 tot 17.00 uur en op afspraak: (0187) 483523. DIRKSLAND - Clarine Bemelmans start binnenkort met de laatste cursus voor dit seizoen. Naast de gebruikelijke maskers, poppen, spiegels en vazen, kun nen er allerlei abstracte beeldjes en kerst groepen gemaakt worden. Als materiaal wordt zelfhardende klei gebruikt. Alle cursussen zijn inclusief materiaal. Men hoeft niet creatief aange legd te zijn om een dergelijke cursus te volgen. Een cursus duurt 6 weken. De cursussen worden gegeven op maandag/ dinsdag/donderdagavond en op woens dagochtend. Ook start er weer een speciale kinder cursus op de woensdagmiddag. Voor vrijblijvende informatie kan men kontakt opnemen met Clarine Bemel mans, tel. (0187) 603445. Van maandag 20 januari tot en met zaterdag 1 februari introduceren de Nederlandse Echte Bakkers een 'echte' streekspecialiteit uit Gronin gen: de Groningse Ouwewijvenkoek. Bereid volgens originele receptuur laat de Echte Bakker weer een sterk staal tje van zijn vakmanschap zien. En dat is nog maar het begin. ledere maand zal twee weken lang een andere pro vincie-specialiteit in het voetlicht staan. Echte smulpapen Groningen is de provincie van de koek. In de steden en op het platteland wordt een assorti ment koek gebakken dat een grote reputatie kent en zeker over de provinciegrenzen zeer in trek is. Naast de bekende Ouwewijvenkoek heeft men meerdere varianten zoals de streep- of kantkoek, kruidkoek met rozijnen, sukaden- koek, gemberkoek of de Groningse Koek. De koekventers trof men vroeger bij de ingang van een kerk aan en op jaarmarkten en kermis sen ontbraken zij nooit. Volgens origineel Gronings recept bakken de Echte Bakkers van Nederland de komende weken de Ouwewijvenkoek. Honing, koek- kruiden, oude koek, anijszaad en roggebloem vormen de ingrediënten voor deze specialiteit. Er komt heel wat kijken bij het originele koek- bakken. Allereerst weekt men de oude koek in water. Hier wordt honing aan toegevoegd en ,Mijn zonde maakte ik U bekend". ...„en Gij vergaaft de ongerech tigheid mijner zonde". (Psalm 32:5) Schuld belijden is een moeilijke zaak. Daartegen komt alles in ons in verzet. Schuld belijden dat is... zichzelf veroor delen, zichzelf vernederen. Geen won der, dat ons het schuld bedekken beter afgaat. Schuld bedekken.we doen het tegen over onszelf, tegenover onze medemens, tegenover God. Ja, ook tegenover God. Tegenover Hem, van Wie we misschien met de mond be lijden, dat niets voor Hem, de Alweten de, verborgen is. De mens is van zichzelf zo hoog en zelf ingenomen, dat hij zijn schuld ook tegen over God bedekt en verzwijgt. Verzwijgen van schuld... het komt ook voor bij de gelovigen. In psalm 32 hebben we er een voorbeeld van. Zeker... boven deze meditatie staat be leden schuld en het vijfde vers handelt daar ook over. Maar die beleden schuld is eerst verzwe gen schuld geweest. Zie dat maar in vers 3; „Toen ik zweeg, werden mijn beende ren verouderd in mijn brullen de ganse dag". Wie is hier aan het woord? Niemand minder dan David, de man naar Gods hart. Welnu... David heeft na een zware zon de gezwegen. Hij kon er niet toe komen, zijn overtre ding te belijden. Maar deze tijd van zwijgen is voor David ontzettend benauwd geweest. Het verzwijgen van zijn schuld was een in nerlijke foltering voor hem. Een aankla gend geweten, een verstoorde gemeen schap met God, een kwijnend zielele- ven.het was niet om uit te houden! Totdat David het eindelijk opgeeft, het wel moet opgeven, als God de profeet Nathan tot hem zendt met het zeer per soonlijke woord: „Gij zijt die man". Nu geeft David zich aan God over en be lijdt hij zijn schuld. En dan komt ook de verademing en wordt de verterende zie- lebrand geblust. Zo zal ook bij ons de verzwegen schuld, beleden schuld moeten worden, zullen we ooit de vrede en vreugde des heils genieten. Het is God zelf, die deze oprechte belij denis van zonde teweeg brengt. Hij ont dekt ons aan onze zonde, maar brengt ook tot het belijden ervan. Het is genade, wanneer de hoge en ver heven mens voor God in het stof buigt en eerüjk zijn schuld bekent. Kwam het daartoe reeds bij u? Kwam het reeds tot het: „Ik zal belijde nis doen voor de Heere?" Bedenk het wel: onbeleden zonde staat de gemeenschap met de Heere in de weg. Blijf niet zwijgend rondlopen, maar leg eerlijk uw toestand voor de Heere neer. Zeker... de Heere weet alles, ook uw zonden, maar toch moet ge ze Hem be lijden, opdat in dat belijden openbaar kome, dat uw hart de zonde niet meer koestert, maar er met een verbrijzelde geest over treurt. En dan mogen we het weten, dat het beter is te vallen in de handen van God dan in de handen van de mensen. Men sen kunnen zo heel moeilijk schuld ver geven. Mensen zijn vaak onbarmhartig. Maar wie tot God komt, heeft te doen met Hem, Die wel streng is in zijn recht, maar ook barmhartig in zijn vergeving. Met Hem, van Wie de apostel Johannes schreef: Indien wij onze zonden belij den. Hij is getrouw en rechtvaardig, dat Hij ons de zonde vergeve, en ons reinige van alle ongerechtigheid". Dat mocht David ervaren. De verzwegen schuld werd beleden schuld en de bele den schuld wordt vergeven schuld. Het mag hem van Godswege door Na than worden gezegd: „De Heere heeft uw zonde weggenomen". Welk een wonder van genade! Welk een goedheid zonder peil! Nu is de diepe klaagtoon vervangen door de blijde jubel: ,Jk beleed na ernstig overleg, mijn boze daan. Gij naamt die gunstig weg En als God ze wegneemt, dan doet Hij dat volkomen. Dan gedenkt Hij de zonden nimmer meer! Dan doet Hij ze weg, zover het West verwijderd is van 't Oosten! Hier blijft alleen aanbidding over. Aanbidding van Gods souvereine gena de, Gods gadeloze liefde, Zijn ontfer ming in Jezus Christus. In Hem, van Wie David in het geloof, door de schaduwen en ceremoniën van reiniging en offeran de iets heeft gezien, en Die op Golgotha de kruisdood stierf, opdat door het bloed der verzoening, vergeving van zonden mogelijk zou zijn. Zo spreekt ook deze psalm van de enige Naam tot zaligheid gegeven. Zo is ook hier het Evangelie, de Blijde Boodschap, dat er bij God vergeving is voor schuld- verslagen zondaars, die in belijdenis van hun zonden, begerig uitzien naar de ver lossing door het bloed van het Lam. Niemand behoeft te vertwijfelen bij de gedachte: „mijn zonde is zo groot dat vergeving niet mogelijk is". Voor de grootste der zondaren is er bij Hem genade. Buigt u dan in het stof, belijdt oprecht uw zonden, pleit op Zijn Woord, op Zijn beloften, die in Jezus Christus ja en amen zijn en gij zult ervaren, dat er bij God veel vergeving is, opdat Hij ge vreesd worde! Dan zult ge het, in diepe ootmoed, maar toch in blijde jubel zingen: „Heer; door goedheid aangedreven, zijt Gij mild in 't schuld vergeven. Wie U aanroept in de nood. Vindt uw gunst oneindig groot" B. H.H. snel aan de kook gebracht. Bij de gezeefde roggebloem wordt deze massa toegevoegd en goed gemengd. Vervolgens wordt het basis deeg uitgelegd op een bakplaat dat zo snel mogelijk moet afkoelen. Na het afkoelen gaat het deeg weer in de deegmachine en wordt tot een glad deeg gedraaid. Dan gaat het tweede deel honing erbij samen met de koekkruiden, anijs en bakpoeder. Het deeg wordt weer op een plaat gelegd en gladgestreken. Na het bak ken moet de koek minimaal één dag op de plaat afkoelen. Daama worden de zijkanten eraf gesneden en worden de koeken op maat gemaakt. De bovenzijde wordt afgestoven met roggebloem en met een houten latje zet men het karakteristieke raitpatroon erop. De Echte Bakker heeft zich laten vertellen dat de Ouwewijvenkoek haar naam heeft ontleend aan het oogsten in vroegere tijden. Bij het oog sten werd de laatste schoof met speciale zorg gebonden en uitgedost als 'old wiefVersierd met bloemen en omhangen met koek werd het 'olde wief in het dorp rondgedragen. Naast de Groningse Ouwewijvenkoek bakt uw Echte Bakker ook enkele andere Groningse lekkernijen zoals de Groningse Poffert, Groningse Koek en de sukade- of krenten- koek. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Dit jaar is het natuurgebied Duinen van Oostvoorne 40 jaar in bezit en be heer bij Stichting Het Zuidhollands Landschap (ZHL). In september zal dit jubileum worden gevierd met een groots opgezette actie. Het ZHL hoopt hiermee meer draagvlak te krijgen voor het behoud van het meest waar devolle duingebied van West-Europa. Het eerste cadeautje is van het Cen traal Planbureau, dat een tweede Maasvlakte niet nodig vindt. Jubileum Het internationaal befaamde duingebied de Duinen van Oostvoorne is dit jaar 40 jaar in bezit bij het Zuidhollands Landschap. Hoewel het ZHL sinds 1957 nog vele andere natuurgebieden heeft verworven, wordt dit unieke natuurgebied ten zuiden van het Oostvoomse Meer door velen nog altijd als heilige grond beschouwd. Ner gens in Nederland is zo'n concentratie van zeldzame planten en dieren te vinden als in deze Zuid-Hol-landse duinen. Actie In september viert de Stichting Het Zuid hollands Landschap (ZHL) haar 40-jarig beheersjubileum in de Duinen van Oost voorne. Het bedrijfsleven in het naburige Botlekgebied staat hierbij centraal. Ver schillende multinationals hebben hun be trokkenheid bij dit bijzondere duingebied al vertaald in de vorm van sponsoring. Door het organiseren van een speciale actie wil het ZHL dit aantal vergroten. Maasvlakte Het overgrote deel van de afgelopen 40 jaar heeft in het teken gestaan van de Maasvlakte. Met de realisatie van de Maasvlakte in 1966 verdween een belangrijk deel van de dynamiek waarvan de vele zeldzame soorten in het duingebied afhankelijk zijn. Om de negatieve invloeden van de havenactiviteiten binnen de perken te houden, is al voor de aanleg besloten om de uiterlijke zuidgrens van de Maas vlakte aan te geven met een zogenaamde demarcatie. Desondanks is de zoute zeewind groten deels weggevallen, waardoor constante inspanningen nodig zijn om de interna tionale verantwoordelijkheid voor het behoud van de vele zeldzame soorten waar te maken. Cadeau In hoeverre 1997 ook een feestelijk jaar wordt voor de Duinen van Oostvoorne hangt nauw samen met de uitkomst van de nut- en noodzaakdiscussie. Een even tuele tweede Maasvlakte zou ten zuiden van de demarcatielijn komen te liggen en dus ingrijpende gevolgen hebben voor het unieke duingebied. Het ZHL heeft geen behoefte aan een dergelijk cadeau, waarvan ze de nood zaak niet inziet. Hierin wordt zij gesteund door het Centraal Planbureau dat het nut van een eventuele aanleg eveneens in wijfel trekt. DOOR DONKERE DAGEN Helder licht is het daarbuiten. En stil. Over de velden hangt een wazig wit, waarover de maan een toverachtige glans spreidt. Duizenden sterren flonkeren aan het hemelgewelf met zachte schittering. Steven treedt naar buiten en sluit de deur achter zich. Eensklaps schiet een gedachte door zijn brein. Zal hij nu maar niet vertrekken? Dadelijk? Een grote walging van het leven, dat hij leiden moet, vervult zijn ziel, een diepe afkeer van al de tonelen, waar van hij bijna avond aan avond gedwongen getuige is. Niet lang staat hij in beraad. Hij neemt de knoestige doomstok, die hem bij zijn zwerftochten een onafscheidelijke metgezel is ge worden, ter hand en begeeft zich op reis. Het is hem bekend in welke richting de grote weg loopt naar Hamburg. Daar heen dus. Als de andere morgen Kris en zijn kameraden Stevens verdwijning bemerken, verwonderen ze zich maar half. En betreuren doen ze het evenmin; een erg jolig reisgezel was hij nooit. In het grote Hamburg was werk in overvloed en inderdaad gelukte het hem aan de slag te komen, al was het juist niet zulk werk als hij het liefst had. Toen hij na enige dagen ronddolen eens door een straat liep, dicht in de buurt van een haven, met allerlei schepen gevuld, werd zijn aandacht opeens bijzonder getrokken. Hij hoorde namelijk in zijn moedertaal spreken: het waren een paar zeelui, in gesprek met de eige naar van een winkel, waarin allerlei scheepsbeno- digdheden werden verkocht. Het klonk als muziek in zijn oren en onwillekeurig bleef hij staan, ook toen de zeelui al vertrokken waren. Zeker was de aandacht, waarmee Steven had staan luisteren, de eigenaar van de winkel ook niet ontgaan; wellicht trokken zijn vermoeide en afgematte trekken zijn opmerkzaamheid, althans hij bleef op zijn beurt Steven aankijken, tot hij opeens in een luide lacht uitbarstte om deze vreemdsoortige ontmoeting. „Wel vrind", zei hij. Steven vertrouwelijk op de schouder kloppende, „wat voor bijzonders is er toch wel aan me te zien?" Hij sprak nu in het Duits en Steven, die slechts enkele woorden machtig was, raadde meer dan hij verstond, wat hem werd gevraagd. „Ik hoorde u zo pas Hollands spreken; ik ben ook een Hollander". „Ben je?" Klonk het antwoord nu, „wel, dat doet me plezier. Ook varensgezel?" En hij wierp een twijfelachtige blok op de alles behalve zeemans- achtige kleding van Steven. „Nee", kwam Steven, „ik zoek hier werk". „Nou da's ver genoeg", antwoordde de goedmoe dige handelsman, „en ben je al klaargekomen?" „Nog niet. Zou me niet kurmen gebruiken?" liet hij er plotseling op volgen. „Ik? En wat voor werk versta je?" klonk de weder vraag. Steven wilde antwoorden, maar hij voelde zich eensklaps duizelig worden en greep zich vast aan de post van de deur, om niet te vallen. „Hé! wat begin je?" en de man greep Steven bij de arm en keek hem eens flink in de ogen. „Toch niet dronken zeg?" „Het is al weer over", zei Steven zich herstellende, „ik voelde mij niet erg in orde". „Kom mee, kom binnen, maat, ik geloof zowaar, dat je honger hebt. Hoe lang is het al geleden, sinds je je laatste maaltijd gebruikte?" en hij dwong Steven zich neer te zetten in de winkel op een bank, die tegen een muur was geplaatst. Hij was een medelijdende kerel en er was iets in Steven dat hem aantrok. „Gistermorgen heb ik voor het laatst gegeten". bekende Steven. „Wacht eens even". De winkelier begaf zich naar het achtergedeelte van het maga zijn, opende daar een deur, die toegang gaf tot een kamer en riep: „Hola, vrouw, hier is een uitgehon- derde Hollander; kom eens even!" Een ogenblik later verscheen een vriendelijke vrouw in de deuropening. „Kijk", zei haar man op Steven wijzend, „die kameraad valt bijna flauw; zou je daar raad mee weten?" De vrouw keek onze vriend eens aan. „Laat hem maar binnenkomen", zei ze in het Duits tot haar man. „Dat zal wel gaan". Ze scheen niet zo beweeglijk en luidruchtig als haar ega, maar terwijl ze Steven medelijdend be schouwde, zette ze hem een paar sneden brood met ham voor en nodigde hem vriendelijk tot toe- tasten uit. Steven wilde spreken. „Eerst eten. Strakjes horen we wel meer", en de gastvrije Hollander schoof zijn onverwachte gast het bord wat dichter bij. „Tast maar toe". Steven liet zich niet voor de tweede maal noden. Zijn gastheer stond met zichtbaar welgevallen het aan te zien, hoe gretig zijn gast at. Verwaal was een oud-varensman. Toen hij genoeg had gekregen van de zee, had hij zich hier in Ham burg gevestigd, en een winkel overgenomen in scheepsbenodigdheden, die hem een ruim bestaan bezorgde. Achter de winkel, aan de overzijde van een kleine binnenplaats, bevond zich een tamelijk groot pakhuis. De bezigheden lieten Verwaal, die zoetjes aan een jaartje ouder was geworden, tamelijk druk en hij had er reeds meer dan eens over gedacht, naar hulp uit te zien; maar het was nog steeds bij het oude gebleven. „En nu zullen we eens praten", klonk het, toen Steven voorlopig verzadigd was. „Ja, je praat maar raak, hoor; moeder kan je wel verstaan, al spreekt ze ons Hollands wat moeilijk, niet waar?" Moeder Verwaal knikte bedaard met het hoofd. Het viel Steven lang niet gemakkelijk. Wat lag meer voor de hand, dan dat hem zou worden ge vraagd naar zijn familie; de reden van zijn zwer ven? Hij voelde al de moeilijkheid er van, en be paalde er zich toe, nogmaals te verklaren, nadat hij zijn dank had betuigd voor het vriendelijk onthaal, dat hij werk kwam zoeken. Maar daar kwamen de vragen, zeer lastige voor Steven. Het ging hier niet als bij de troep van Kris. Hij raakte geducht in het nauw. „Hoor eens", zei Verwaal tenslotte, „als je er zin in hebt, wil ik je als hulp in winkel en magazijn wel bij me in huis nemen; maar dan eerst eerlijk opbiechten. Ik moet weten, wie ik in mijn huis neem". Steven kwam voor een moeilijke keus te staan. Weigeren aan het redelijke verzoek te voldoen stond gelijk met zichzelf de deur van dit huis weer te sluiten. Zou dan het zwerversleven, hij schrok als hij er aan dacht, weer opgevat moeten worden. En het leek hem juist een geschikt verblijf. Hij nam een besluit. Mocht hij ook liever bij het tim mervak gebleven zijn, hij begreep, dat hij zeer dankbaar mocht zijn, als hij hier aan het werk kon. Hij kon alles vertellen.het was zijn laatste kans. En hij deed het. Wel met tegenzin, maar hij deed het toch. Het moest hem over de lippen, wat voor boze daad hij verricht had. (wordt vervolgd) 'TBlKBilDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBiHUtZBiS Tel. (0187)482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5