Commandowisseling brandweer Dirksland Dirk-Jan Bestman volgt Van der Veer op als commandant Vooruit in concert THEMABIJEENKOMST Remonstrantse Gemeente Sommelsdijk betreurt ds- Bloemendaal Kerkdiensten Geref. Gemeenten Aktle tegen parkeeroverlast Conrad van Nimwegen neemt bul in ontvangst Lezing door rabbijn LodyB. van de Kamp uit Amsterdam kinderen willen alles weten EHBO Rayonwedstrijden Schakelklub Stellendam B!z.2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 21 JANUARI 1997 Commandant Van der Veer neemt op 7 februari afscheid van de brandweer van Dirksland Op 7 februari as. zal de huidige brandweercommandant Bram van der Veer afscheid nemen van 'zijn blusgroepen'. Hij is ruim 27 jaar in hart en nieren brandweerman geweest. Begonnen als 'spuitgast' bij het Herkingse korps, is hij door de jaren heen opgeklommen tot commandant van de drie blusgroe pen die de gemeente Dirksland heeft. Commandant brandweer is een zeer verantwoordelijke funktie en daardoor komt er ook veel op je af, weet Van der Veer uit ervaring. Leiding geven aan de blusgroepen is soms niet eenvoudig, maar er is ook een operationele kant van de zaak. Naast branden is hij ook di verse keren gekonfronteerd gewor den met ongevallen met dodelijke afloop. Ook dat hoort bij het werk van een brandweerman. Vrijdag 7 februari as. draagt Van der Veer het commando over aan de huidige onderconmiandant Dirk-Jan Best- man. Van der Veer is op 1 september 1969 bij het brandweerkorps van Herkingen toe getreden. Van der Veer vertelt over die begintijd: „Er werd toen eigenlijk nog niets bijzonders gedaan. We kwamen wel wekelijks bij elkaar, maar inplaats van oefenen, zaten we gezellig bij elkaar en kletsten over van alles en nog wat. Wel werd er twee of drie keer per jaar, gezamenlijk met de BB, een oefening gehouden. Dat was dan ook bijna de enige training die we hadden. Dat stond mij totaal niet aan. In die tijd kregen we ook nog geen cursussen! Op een gegeven moment werd toch een aanvang gemaakt met het wekelijks oefenen. In de begin jaren zeventig hebben we met de hele De scheidende Commandant Van der Veer groep de cursus Brandwacht 2e Klas gevolgd, welke werd gegeven door de heer Peekstok. Ik heb nog plezierige her inneringen aan deze eerste cursus." Cursussen Daarna zijn nog vele cursussen gevolgd. In totaal heeft Van der Veer zo'n veer tien cursussen gevolgd. „De ben er altijd van uit gegaan, dat je moet weten en goed in de gaten moet houden, waar een bevelvoerder je voor gaat inzetten. Wat is je opdracht en hoe moet je dat aanpak ken? Wat voor gevaren brengt die inzet met zich mee? Uiteraard is de bevelvoer der verantwoordelijk, maar je moet zelf voldoende kennis hebben om bepaalde situaties in te kunnen schatten en je werk goed te kunnen doen. Daarom heb ik altijd veel belangstelling gehad voor het Al op jonge leeftijd was Bestman gecharmeerd van de brandweer. En als het brandweervuur eenmaal ontbrand is, dooft het niet zo gauw meer. Dat heeft ook hij ondervonden. Als 'opstapper' begon nen bij het korps van Dirksland, heeft hij zich ontpopt als een brandweerman in hart en nieren. Bovendien, gaat hij studie niet uit de weg. Door de gemeente is hij, vanwege het vertrek van Van der Veer, benoemd tot commandant brandweer van de gemeente Dirksland. Dirk-Jan Bestman is een geboren en getogen Dirkslander. Als jong ventje ging hij iedere zaterdag met zijn oom naar de brandweerkazerne om de auto te was sen. Hoewel die 'jongensbezieling' op een gegeven moment overging, bleef het brandweervuur smeulen. Na zijn studie MTS ging hij naar de HTS. Tijdens zijn studie ging hij, op verzoek van één van de brandweerlieden, eens een keertje mee naar een oefenavond en....was voorgoed verkocht! Omdat hij studeerde mocht hij nog niet tot het korps toetreden. Wel werd hij lid van de vereniging en heeft een jaar of vier als 'opstapper' bij het korps meegedraaid. Eindelijk ging zijn grote wens in vervulling. Op 5 april 1984 kreeg hij zijn aanstelling bij de brandweer. Het korps van Dirksland kon zich echter maar kort verheugen op zijn aanwezigheid, want per 1 februari 1986 trad hij alweer uit dienst. Inmiddels was hij afgestudeerd als bouwkundig ingenieur. De computerwereld lokte en hij werd in 1985 aangenomen bij Baan in Barneveld. Zijn cursus brandwacht 2e klas heeft hij nog afgemaakt en vertrok daarna, naar men dacht, voorgoed naar de 'Vale Ouwe'. Het Flakkeese bloed verloochende zich echter niet en toen bij Den Hollander te Middelhamis dan ook een funktie werd aange boden, was de beslissing gauw genomen. Zodoende trad hij per 1 april 1987 opnieuw aan als brandwacht bij het Dirkslandse korps. Spoedig werden diverse cursussen doorlopen. Brandwacht Ie Klas werd al gauw gevolgd door Hoofdbrandwacht. Per 1 juni 1990 is hij als hoofd bouw- en woningtoezicht gaan werken bij de gemeente Dirksland. Daarna heeft hij de cursussen onder brandmeester en brandmeester gevolgd. Vele dagen en avonden heeft hij inmid dels al besteed aan het zich verder bekwamen op brandweergebied. Per 15 oktober 1993 werd hij aangesteld als ondercommandant. Nog was hij het leren niet moe. Inmiddels is hij bezig aan het tweede jaar van de studie voor Adjunkt- hoofdbrandmeester, welke hij vastbesloten is met goed gevolg af te ronden. Goede samenwerking Het volgen van deze cursussen acht hij onmisbaar voor het goed kunnen vervul len van het commandantschap. Bestman: „Ook van vrijwillige commandanten wordt steeds meer gevraagd. Er komt steeds meer op je af. Ik vind het dan ook noodzakelijk een goede ondergrond te hebben. Gelukkig ben ik in de gelegen heid geweest dit te realiseren door het volgen van de diverse studies." Vanaf 1 januari jl. beschikt hij over één dag per week die hij voor de brandweer kan invullen. Voorheen moest de commandant alles in de avonduren regelen. Een goede ontwikkeling, vind Bestman. „Het kan niet meer in de avonduren. Er is zoveel werk te doen dat ik zelfs aan een dag nog behoorlijk te kort kom. Er zullen dus toch nog diverse avonden per week mee gemoeid zijn." Dirk-Jan Bestman ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. „We weten niet wat er voor ons ligt, maar samen met Arie van der Graaf als ondercommandant, hoop ik een hele fijne tijd te hebben met een prettige sfeer tussen ons en de 'jongens' van de blusgroepen." Ook hoopt hij dat er in de nabije toekomst een hele goede samenwerking blijft en verder ontwikkeld gaat worden tussen alle blusgroepen op het eiland. volgen van cursussen en heb ik deze altijd met veel enthousiasme gevolgd." In de opzet van de cursussen is door de jaren heen veel veranderd. Vroeger werd men een hele winter 'gedrild' op één onderwerp. Van der Veer: „Ik denk hier bij aan de cursus perslucht. We hadden toen nog geen mensen in ons korps die daarvoor opgeleid waren. De behoorde bij één van de eersten die de cursus pers- luchtmaskerdrager volgden. We hadden wel apparatuur maar mochten die nog niet gebruiken omdat we nog geen diplo ma hadden. Gedurende de cursus oefen de ik dan ook 's avonds veel thuis met de apparatuur. De hele winter werd je op en top getraind in het omgaan met het pers luchttoestel en je masker. Je wist precies hoe je lichaam reageerde op allerlei situ aties wanneer je het toestel op had. Dat vind ik zo jammer van de huidige cur sussen. Men doet tegenwoordig in één winter een cursus brandwacht 2e klas, waarbij persluchtmaskerdrager inbegre pen zit. De jongens krijgen niet meer die training die ze eigenlijk nodig hebben om vertrouwd met de apparatuur te raken. Dat is jammer!" Commandant In 1981 is Van der Veer bevelvoerder geworden van het korps van Herkingen. Hij heeft dit nooit gezocht. „Ik vond het juist altijd heerlijk een meerdere boven je te hebben", zegt hij er zelf van. Na enkele jaren als bevelvoerder te hebben gefungeerd, werd hij in 1987 benoemd tot ondercommandant van de brandweer Dirksland. Commandant was toen de heer Jelier. Van der Veer: „Het was een hele stap voor me. Je verlaat je korps, waar je door de jaren heen mee vergroeid bent geworden om ondercommandant te worden. Een funktie waar je, bij afwe zigheid van de commandant, de verant woording over de korpsen krijgt. Zeker bij een inzet kan dat veel van je vergen. Vroeger steunde je op je meerderen. Nu moet je zelf leiding en steun geven. Daardoor ga je heel anders tegen bepaal de zaken aan kijken." In 1993 werd Van der Veer aangesteld als commandant, met als ondercomman dant Dirk-Jan Bestman uit Dirksland. Nog enkele weken en dan zal Van der Veer het commando overdragen aan Bestman. ledere brandweerman moet met 55 jaar uittreden. Voor leidingge venden kan dit worden verlengd naar 60 jaar. Van der Veer is echter van mening dat hij dit niet kan doen. „Vanaf 55 jaar mag je geen perslucht meer dragen. Uiteraard is dit voor een commandant niet zo erg, maar ik wil hierin geen onderscheid maken. Je bent eigenlijk dan niet meer voor 100% inzetbaar. Ik laat iedereen hierin vrij, maar ik heb voor mezelf gemeend nu afscheid te moeten nemen." Hulpverlening Eén ding moet hem bij het afscheid nemen toch van het hart. De brandweer is van oorsprong voor het bestrijden van branden. De laatste jaren zijn er echter vele andere taken bij gekomen. Eén van die taken is de hulpverlening bij onder meer auto-ongevallen. De brandweer komt bij ernstige ongevallen ter plaatse om beknelde personen uit de auto(s) te bevrijden. ledere brandweerman wordt tegenwoordig in de cursussen getraind in het omgaan met hulpverleningsappara- tuur. Vele gemeenten in den lande plaat sen echter in één woonkern een hulpver leningsvoertuig die wordt bemand door leden van één blusgroep en voor de gehele gemeente dienst moet doen. Ook op Goeree-Overflakkee wordt hier ver schillend over gedacht. De gemeenten Goedereede en Middelhamis hebben een hylpverleningsvoertuig terwijl Dirksland en Oostflakkee op ieder brandweervoer tuig hulpverleningsmateriaal hebben. Een verkeerde gang van zaken vind Van der Veer. Leden van alle blusgroepen zijn wel tijdens de cursussen getraind op dit onderdeel, maar niet iedereen kan het geleerde beoefenen en in de praktijk brengen, terwijl hulpverlening behoort bij de basistaken van iedere brandweer man. Hij pleit er dan ook voor om op iedere Tankautospuit (TAS) een basis uitrusting van hulpverleningsmateriaal te plaatsen in plaats van, zoals nu in diverse gemeentes het geval is, in één blusgroep in een gemeente een hulpverleningsvoer tuig te hebben. Van der Veer: „Als er een standaard aan hulpverleningsmateri aal op iedere TAS aanwezig zou zijn, dan is dat voor een gemeente goedkoper dan het stallen en onderhouden van een hulpverleningsvoertuig. Bovendien gaat de investering die in de scholing van de manschappen gestoken is, niet verloren. Het meest is de verongelukte er mee gebaat. Die wil snelle hulp! ledere seconde telt toch immers?" Door ieder brandweerkorps op Goeree-Overflakkee te voorzien van enig hulpverleningsma teriaal, waarbij Van der Veer dan denkt aan bijv. een combischaar, kan er veel sneller hulp ter plaatse komen, en dat is noodzakelijk vind hij, juist omdat we op ons eiland dikwijls te maken hebben met ernstige ongevallen, waarbij iedere seconde telt....! Bovendien kan met der gelijk (basis)gereedschap een ongeval heel goed bestreden worden. Zorg De brandweer van de gemeente Dirks land telt drie blusgroepen, Dirksland, Melissant en Herkingen, met in totaal 45 manschappen. Als commandant heeft Van der Veer steeds de zorg voor 'zijn jongens' gevoeld. Hij hecht dan ook aan een goede verhouding met alle brand weerlieden. Om de zakelijke belangen goed te kunnen behartigen voeren de bevelvoerenden van de blusgroepen eens in de drie maanden overleg met het com mando, waarbij de ambtenaar rampenbe strijding dan ook vertegenwoordigd is. Als de pieper ging dan spoedde Van der Veer zich ook direkt ter plaatse. Hij ver telt: Uiteraard heeft de bevelvoerder van de blusgroep de leiding. Een comman dant heeft echter een coördinerende taak en soms is het nodig wat bij te sturen. Je bent eindverantwoordelijk voor het werk wat je mensen doen, maar ook verant woordelijk voor hun veiligheid!" Na ern stige ongevallen met dodelijke afloop acht hij het van groot belang dat er een goede opvang voor de hulpverleners is. Ook de hulpverleners moeten hun erva ringen kunnen verwerken en ook daar heeft een commandant een taak. Deze zorg is van uiterst groot belang. Ook het materiaal moet van prima kwaliteit zijn. Het verheugt hem dan ook dat net voor zijn afscheid de drie blusgroepen worden voorzien van een prima kwaliteit nieuwe persluchtapparatuur met maskers en hel- Regio De brandweer heeft veelomvattende taken gekregen. Van brandbestrijders zijn de brandweermensen uitgegroeid tot goed geschoolde 'duizendpoten'. Naast brandbestrijding en hulpverlening kun nen ze worden ingezet bij rampenbestrij ding, voor het meten van concentraties gevaarlijke stoffen in de lucht, voor het meten van radioactiviteit, etc. Ook krijgt de brandweer steeds meer te maken met preventieve taken. Vele diensten worden meer en meer op regionaal niveau onder steund of gecoördineerd. „Een goede zaak", vind Van der Veer. „We hebben hele goede ervaringen met de regio. Het kan nu eenmaal niet meer zoals vroeger, toen je allemaal op jezelf was aangewe zen. Het is absoluut noodzakelijk dat bepaalde zaken regionaal aangepakt wor den. Ook is het goed dat je kan terugval len op kennis en materiaal vanuit die regio." Zolang er maar geen inbreuk gemaakt wordt op de korpsen, juicht hij een goede samenwerking van harte toe. Ook zou hij graag willen pleiten voor een nog nau were samenwerking tussen de korpsen op het eiland zelf. Wisseling van de wacht Na 7 februari zal er geen pieper meer zijn die Van der Veer en zijn vrouw soms in het holst van de nacht het bed uit jaagt. Ze kunnen dan rustig blijven sla pen, want hij weet hetDe korpsen van Dirksland staan voor hun taak, ook als hij er geen commandant meer over is. Met een gerust hart geeft hij het com mando over aan zijn huidige ondercom mandant, de heer Dirk-Jan Bestman. Als nieuwe ondercommandant wordt be noemd de heer Arie van der Graaf uit Melissant. Van der Veer: „Ik heb alle vertrouwen in hen. Ze hebben de kennis en ervaring. Ik wens hun een hele goede tijd met alle 'jongens' van de drie blus groepen!" OUDDORP - donderdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Vlaardingen. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbellezing). DIRKSLAND In de maand december is de politie tij dens wijksurveillances begonnen met een aktie tegen parkeeroverlast. Vanaf 20 december tot en met 15 januari is er waarschuwend opgetreden middels waar schuwingsbriefjes. Vanaf heden zal er bekeurend worden opgetreden tegen de foutparkeerders in de gemeente Dirks land. In het bijzonder zal worden opge treden tegen het parkeren op invaliden parkeerplaatsen en op trottoirs in de ge hele gemeente en het foutief parkeren op de Ring, het Schelpenpad, de Tuinstraat, de Secretarieweg en de Stationsweg te Dirksland. Openstelling bureau Dirksland 20 januari 1996 16.00 tot 18.00 uur 24 januari 1996 14.00 tot 16.00 uur 27 januari 1996 14.00 tot 16.00 uur 31 januari 1996 16.00 tot 18.00 uur Met ontsteltenis is in Middelharnis- Sommelsdijk het bericht ontvangen, dat plotseling, op 74-jarige leeftijd, m zijn woonplaats Delft is overleden, de Remonstrantse emeritus-predikant, ds. G. Bloemendaal. Na zijn studie theologie diende hij van 1949 tot 1951, in de Rijnstreek de Re monstrantse gemeenten Nieuwkoop en Oude Wetering. Hierna verhuisde hij met zijn gezin naar Sommelsdijk. In deze Remonstrantse ge meente bleef hij tot 1954. Ds. Bloemendaal heeft na de water snoodramp in 1953 een belangrijke rol gespeeld. Hij werd namelijk evacuatie commissaris. Zo was hij een steun en toeveriaat voor velen, wat leidde tot bij zondere contacten met de hele Flakkeese bevolking. Zijn betrokkenheid was op het hele eiland bekend. Hij kwam nog vaak als gast-predikant naar 'zijn' Sommelsdijk, en hield elk jaar begin februari een herdenkings dienst. Zijn liefde voor het flakkeese land schap en de bevolking waren dan ook altijd onderwerp van gesprek. In 1954 aanvaardde hij een beroep van de Rem. gemeente Delft, waar hij zou MIDDELHARNIS - Afgelopen vrijdag nam Conrad van Nimwegen, zoon van wijlen architect Wim van Nimwegen, aan de Technische Universiteit in Delft de bul in ontvangst. Na een HAVO-op- leiding aan de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits vervolgde Conrad in de voetsporen van zijn vader een studie bouwkunde aan de HTS van de Hoge school Zeeland te Vlissingen. Vervol gens studeerde hij verder aan de TU te Delft en mag zich nu ir. van Nimwegen noemen. Rabbijn Lody B. van de Kamp uit Am sterdam houdt op donderdag 30 januari a.s. in de Ontmoetingskerk, Van Ghent- straat 38 te Oud-Beijerland een lezing over het onderwerp 'Messiaanse ver wachtingen in het Jodendom'. Aanvang 20.00 uur. De toegang is vrij, maar een bijdrage van 5,- per persoon wordt op prijs gesteld. ledere belangstel lende is van harte welkoifl. OUDE TONGE - Op 8 maart a.s. hopen we een muzikale avond te verzorgen in de Sporthal van Oude Tonge, die voor deze gelegenheid wordt omgetoverd in een omgeving waarover het concert gaat, t.w. over het thema 'The Weather Story'. Waarom de Spothal? Wel het is gebleken dat de belangstelling steeds groter wordt en dat de opbouw van het podium voor het publiek aantrekkelijker wordt. Er is een gastoptreden van Jorgen Ver- hijen sinds kort trombonist bij het Radio Philharmonisch orkest. Het programma zal zeer gevarieerd zijn, met o.a. de West Side Story, Banja Luka, O.a. Misty met een trombone solo. Het Fanfare-orkest zal deze avond openen met een spektakulair werk in samenwer king met het Leerlingenorkest. Houdt er daarom nu al rekening mee. Dus 8 maart 1997. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Toegang gratis. De donateurs en andere begunstigers ontvangen daarvoor een uitnodiging. Verder bestaat de mogelijkheid om een CD te kopen van het fanfare-orkest Vooruit, die in samenwerking met het Fanfare-orkest De Hoop uit Stellendam blijven tot 1982. In zijn Delftse penode was hij zeer actief betrokken bij het be stuur van de Remonstrantse Broeder schap. Hij was secretaris van de Alge mene Vergadering van Bestuur van 1957-1982 en secretaris van de Com missie tot de Zaken van 1962-1982. Bij zijn afscheid als zodanig kreeg hij een koninklijke onderscheiding uitgereikt door de Burgemeester van Delft, die ook zijn activiteiten vermeldde op an dere terreinen dan het kerkewerk, o.a. voor Delftse Stichtingen voor Jeugd werk. Ook na 1982 verzette ds. Bloemendaal nog veel werk. Er verschenen verschil lende boeken van zijn hand, o.a. Ber- nier en de Broeders. Hij was secretaris van de commissie tot herziening van de Kerkorde, verzorgde de Biografische Naamlijst, hield het oppertoezicht op het archief van de Re monstrantse Broederschap en - last but not least - wés hij in zijn eentje: het Centraal Bureau Dienstvervulling. Bij al zijn activiteiten wist ds. Bloe mendaal zich gesteund door zijn vrouw, die van harte met hem meeleef- Ons medeleven gaat naar haar en hun zoon met zijn gezin uit. Seksuele ontwikkeling en opvoeding van jonge kinderen MIDDELHARNIS - Met kinderen over seksualiteit praten, hoort bij de opvoe ding, vinden ouders van tegenwoordig hoe langer hoe meer. Ouders die hun kinderen seksueel willen opvoeden, heb ben een heleboel vragen. Tijdens deze bijeenkomst krijgt u infor matie en praktische adviezen over de seksuele ontwikkeling en opvoeding van jonge kinderen. De themabijeenkomst wordt gehouden plaats: wijkgebouw Kruiswerk ZHE, Langeweg 72 te Middelhamis. datum: woensdag 29 januari 1997. tijd: 20.00 tot 22.00 uur. kosten: 2,50 per persoon. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsacüviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. Bij de gehouden EHBO ray on wedstrij den op 16anuari jl. te Schiedam is de uit slag als volgt: Overschie 116p./48; Achthuizen 127 p/43; Oude Tonge 133 p/43?; Achthui zen 2 113p/38; Overschie 2 136 p/55; Dordrecht 121p/39. Oude Tonge en Overschie 2 hebben zich geplaatst voor de Districtwedstrijden, welke gehouden worden op 15 februari a.s. te Achthui zen. Op D.V. zaterdag 25 januari hoopt de klub weer bij elkaar te komen. Voor deze avond is het de bedoeling dat we gaan zandschilderen met de meisjes, en met de jongens hopen we te gaan buks schie ten en darten. Dus het belooft een gezel lige avond te worden. De aanvang voor de klub is om half acht. We hopen dat jullie allemaal weer komen. deze heeft opgenomen tijdens het con cours in Numansdorp op 9 november jl. De kosten zijn 38,50 excl. verzendkos ten. U kunt deze bestellen, telefonisch bij H. F. Braber, tel. (0187) 642020 en/of bij Els van Limburg, tel. (0187) 643218, graag vóór 8 maart a.s. Zeehond gered - Op de voorpagina staat al het bericht dat de Ouddorpse Reddingsbngade samen met de EHBZ een sterk vermagerde zeehond heeft veilig gesteld, hier nog het fotootje dat ons - na het bericht - werd toegestuurd. Bij de grijze zeehond werden hoge koorts en stressverschijnselen waargenomen, voorts lijdt het dier al aan staar in de ogen en infectie in de luchtwegen en was de staart verwond Ze woog 28 kg in plaats van de 40 die op deze leeftijd gebruikelijk is. In een mand is het dier via Zestienhoven naar de zeehondenopvang te Pieterburen getransporteerd De kosten daarvan bedragen duizend gulden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2