EIÜVItDEII-niEUWa Commissie Algemene bestuurszalcen lean instemmen met Gemeentelijlc Rampenplan De Oosterloo's krabbelen weer overeind in Oud Beijerland CNV Buurtver. 'West' scHiLOEacN uooa Kviana ioncE HomiES mm oaoE. thouvue riEn Commissieleden benadrukken noodzaak tot beoefenen van het plan. Hokkenshow van PV 'De Relsduif Hout- en bouwbond De bond die persoon lijk voor u opkomt 3e Blad VRIJDAG 17 JANUARI 1997 No. 6569 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. ZIGEÜNBitHllUIIEK Ik las dat de zigeuners oorspronkelijk uit het noorden van India stammen. Hoe zat het er met hun muziek? Was daar een voorloper van de viool uitgevonden, of hebben ze die in Europa leren kennen? Antwoord: De als nomaden voorttrek kende zigeuners kwamen inderdaad uit Noord-India en zijn in de vroege Middeleeuwen via Baloetsjistan en Perzië naar Turkije en de Balkan getrok ken. Zij leefden in grote families bij elkaar en waren gewend eigen liederen te zingen. Begeleiding kwam er hoogstens van slagwerk. Misschien hebben zij in India, of onderweg tijdens hun lange trektocht, al het uit Afghanistan stam mende hakkebord leren kennen, waaruit later het cymbaal is ontstaan. Dat weten we niet, want deze volkeren kenden lezen noch schrijven, dus de geschiede nis en zelfs de (oosterse) melodieën waren niet vastgelegd. Zij zongen uit 't hoofd. Pas in de Middeleeuwen kwamen de primitieve strijkinstrumenten als de Arabische rebab naar Europa, waaruit de driesnarige gigue of geige is geboren. In 1500 waren in Duitsland ook de viersna- rige Gross-Geige en de Klein-Geige met klankkast bekend. Daarna volgden de middeleeuwse vedel of fidel en geleide lijk kreeg die door vele verbeteringen de vorm en vooral de klank van een viola, resp. onze viool. Dankzij die violen, cello's de tokkelinstrumenten als citer en cymbaal, de uit Roemenië afkomstige panfluit enz. en de lokale volksdeuntjes vermengd met de rijke oriëntaalse franje, ontleend aan hun Indische verleden, ver kregen de echte zigeunerorkestjes een heel aparte, in 't westen tot de 19de eeuw nog onbekende klankrijkdom. KCHiJPailKET TEUCIL Ik kreeg nog een kerstpakket van het bedrijf waar ik al een paar jaar pensioen van krijg. Moet ik dat retourneren? Antwoord: Nee, doe dat niet. De direc tie heeft juist de gepensioneerden erbij gezet op de lijst en ze een kerstpakket laten zenden omdat zij zoveel jaren bij de zaak betrokken waren. Een vorm van dankbetuiging voor alle bewezen dien sten, dus. En een (late) laatste band met dat bedrijf. Als u het opent, zult u wel een brief van de directie vinden. Onlangs ben ik in het bezit gekomen van een schilderij dat in 1927 is verkregen door het sparen van Kwatta soldaatjes. Het lijkt met olieverf op schilderskarton geschilderd te zijn. In een hoek is duide lijk de naam Kever te zien. Kunt u me er iets meer over vertellen? Antwoord: Uw vraag hebben wij voor gelegd aan onze schilderijendeskundige. In zijn omvangrijke archief is hij de door u genoemde naam niet tegengekomen. Wij kunnen u dus helaas geen bijzonder heden over deze schilder vertellen. Het kan iemand geweest zijn die niet expo seerde en daardoor ook onopgemerkt bleef of iemand die uitsluitend voor commerciële doelen schilderde. Ik kreeg twee pupjes van 6 weken, maar die plassen nog op mijn tapijt. Hoe kan ik ze zindelijk krijgen? Antwoord: Zulke kleine dieren horen niet op uw tapijt thuis, want urine bijt uit en jonge honden kunnen meubelen en electrische snoeren stukbijten. Houd (tij delijk kale) gang, bijkeuken als hun speelplaats, en geef ze daar ook hun eten en drinken. Let op zodra ze gegeten heb ben, want dan volgt de grote boodschap. Plasjes kunt u opvangen op een krant. Schuif die krant telkens iets op in de richting van de buitendeur en loods ze tenslotte naar buiten. Beloon de puppies als ze hun plas op de krant doen, want dat onthouden ze! DIRKSLAND Donderdag 23 januari zal in de Victoria- hal te Dirksland een BINGO-A VOND worden georganiseerd door Buurtvereni ging 'West'. Er zullen 10 rondes en 1 Süperronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Natuurlijk staat Buurtvereniging 'West' opnieuw garant voor een schitterend prij zenpakket, dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele mooie prijzen. Hoofdprijs: droogautomaat en voor iede re deelnemer een prijs. UHERIOCK Waar vind ik een bond voor directiele den van reclamebureau's? Antwoord: U zoekt naar een platform voor managers en documentalisten werk zaam bij reclame- en mediabureau's. Dat is "Sheriock", Vliegtuigstr. 26, 1059 CL Amsterdam, tel. 020 - 512.65.48, fax 020 -617.95.98. iUfllNMm GELD Hoeveel is de Surinaamse gulden onge veer waard? Antwoord: In november j.l. kregen wij bij de bank voor 100,- nog 23.000 Surinaamse guldens. Mijn oude, trouwe fiets van 1940 gebruik ik nog steeds! De watersnoodramp heeft hem niet goed gedaan, hij was daardoor roestig geworden. Door de fietsenmaker is toen de fiets gemoffeld. Helaas is daarbij de merknaam verloren gegaan. Ik meende dat het een "Jonger" was. Kunt u me zeggen of deze fabriek nog bestaat, want ik wil ze graag laten weten hoe goed hun product geweest is. Antwoord: Een fabriek met de naam longer hebben wij niet kunnen achterha len. Deze naam was ook niet bekend bij de Ned. Verg. van liefhebbers van antie ke rijwielen. "De Oude Fiets". Vroeger kwam het regelmatig voor dat een plaat selijke smid een aantal fietsen vervaar digde en onder zijn naam verkocht. Ene Mijnheer Burgers is ook zo begonnen! Gezien de gelijkenis tussen Jonger en Fongers is het ook mogelijk dat het een Fongers fiets is geweest. Stationsweg 16 3241 EA Middelharnis Tel. (0187)487173 Fax (0187) 48 78 05 Voor uw Jaarrapportage Belastingaangiften En nog veel meer Wij zetten uw cijfers op een rijtje Bel ons voor een vrijblijvend gesprek Middelharnis. De gemeente heeft een rampenplan opgesteld. Inmid dels is het plan afgerond en zal het ter goedkeuring aan de Raad wor den aangeboden. Maandagavond boog de commissie algemene be stuurszaken zich over het plan. „Laten we hopen dat het wel voor een oefening maar niet voor ernst uit de kast gehaald moet worden", aldus wethouder Slootweg. Het plan is een algemeen kader op basis waarvan de rampenbestrij dingsplannen gemaakt moeten gaan worden. Door de Regionale Hulpverleningsdienst Rotterdam-Rijnmond (RHRR) wordt aangedrongen op een zoveel mogelijk uniform rampenplan voor alle gemeenten binnen de regio. Hier is door de gemeen te aan vast gehouden, al zijn enkele zaken niet of anders opgenomen. Slootweg: „In het uniforme plan wordt ook veel aandacht geschonken aan gevaarlijke stoffen, die inderdaad voor een gemeente als Rotterdam heel rele vant zijn, maar voor ons van minder betekenis zijn. In zulke gevallen is het plan aangepast naar onze eigen situatie." Het rampenplan is noodzakelijk vonden ook de commissieleden, want een gemeente moet voorbereid zijn op een eventuele ramp. Geen van de leden pre tendeerde 'rampendeskundige' te zijn, maar toch had men hier en daar wat inhoudelijke vragen. De heer Hutink (CDA) vroeg zich af of een Rode Kruis en een E.H.B.O. geen rol spelen bij een ramp. Hij kwam ze in het plan niet tegen terwijl brandweer, politie en GGD wel genoemd worden. ,,Hoe zit dat? Deze diensten hebben toch ook een funktie bij een ramp?" Ook had hij gekonstateerd dat de burgemeester als 'opperbevelheb ber' fungeert bij een ramp. „Is de ver vangende persoon, de loco-burgemees ter, ook volledig van alles op de hoogte. zodat hij ingeval van een ramp, bij afwe zigheid van de burgemeester, deze ade quaat kan vervangen?" Wethouder Slootweg gaf aan dat het plan uitgaat van de invulling van de gemeentelijke dien sten. .Uiteraard kan ingeval van een ramp de burgemeester een beroep doen op Rode Kruis en E.H.B.O. Ze kan daar toe ook hoofden van dienst machtigen om dat te regelen. Maar dit plan voorziet alleen in de gemeentelijke invulling!" Ingeval van afwezigheid van de burge meester is de loco-burgemeester zover met de materie vertrouwd dat hij deze kan vervangen. Slootweg: ,,Dat geldt trouwens ook voor het waarnemend poli tiehoofd en de waarnemend brandweer- kommandant. Ook bij het oefenen moet rekening met deze waarnemers gehouden worden. Het kan inderdaad heel goed voorkomen dat zij op het moment van een ramp de leiding hebben." Oefenen De heer Hooyman (PvdA) vroeg of die genen die een taak bij een ramp hebben regelmatig worden geoefend zodat ze, indien nodig, adequaat kunnen optreden. Ook de heer Rijvers (VDB) en de heer van de Ketterij (SGP) konden deze nood zaak alleen nog maar eens onderstrepen. De verschillende instanties moeten met elkaar oefenen om zich op elkaar af te stemmen. Slootweg: .Jaren geleden heeft er eens een oefening plaatsgevon den. Dit jaar zal er echter weer een oefe ning gehouden worden. Hoe weten we nog niet precies. Ook de provincie is bezig iets op te zetten, maar ik denk dat we beter eerst lokaal en later eens regio naal een 'ramp' kunnen beoefenen. We moeten dit even afwachten, maar in ieder geval komt er dit jaar een oefening." Bezwaar en beroepschriften Het voorstel tot het wijzigen van de Verordening inzake de behandeling van bezwaar- en beroepschriften gaf enige discussie over het punt of de commissie bezwaar- en beroepschriften geen te grote werkdruk krijgt. In verband met de decentralisatie van zaken aangaande het onderwijs, krijgt de gemeente een aantal taken erbij. Hiertegen moet beroep mogelijk zijn. Derhalve stelde het kolle ge voor het werkterrein van de commis sie bezwaar- en beroepschriften uit te breiden met onderwijs. V.d. Ketterij (SGP), Hooyman (PvdA) en Rijvers (VDB) wezen op de toenemende werk druk van de commissie. Ook vroegen zij zich af of de commissie voldoende spe cialisme in 'huis' heeft om op dergelijke lastige terreinen, als onderwijs, een juiste afweging te kunnen maken. Hooyman pleitte voor een onderwijsspecialist aan de commissie toe te voegen of deelcom- missies voorbereidend werk te laten doen. Rijvers wees erop dat in de com missie allemaal gewaardeerde burgers zitten, „maar zij doen het naast hun eigen dagelijks werk. We kunnen die mensen toch niet steeds met meer werk opzadelen?" Slootweg antwoordde dat de commissie het beleid van de gemeen te toetst aan de regelgeving. „Het is een heroverwegingsprocedure. De commis sie geeft aan het college aan waar deze afwijkt van de juiste procedures. De werkdruk van de commissie is hoog, dat is buiten kijf. Maar beroep m.b.t. onder wijs moet ook mogelijk zijn. Derhalve stelt het college voor, dit ook aan deze bestaande commissie toe te wijzen. Later dit jaar komt er een evaluatie over het funktioneren van de commissie. Dan gaan we samen bekijken of we alles zo moeten houden zo als het nu is, of dat we zaken moeten wijzigen. Het is wat pre matuur om daar nu op vooruit te lopen." Hij vond het overigens niet zo verstandig de commissie met allerlei deskundigen op één gebied uit te breiden. „Dat lijkt mij onverstandig. Verstandiger lijkt het mij om een commissie te hebben waar een aantal min of meer deskundigen op breder terrein in zitten, zoals het nu is." Slootweg benadrukte overigens dat het de commissie vrij staat om externe des kundige hulp in te huren. Weg uit Middelharnis: Wellicht hebt u in de krant van 3 januari hun af- scheidsadvertentie gelezen; niet een heel grote opval lende-, maar een bescheiden kennisgeving, zoals Bert en Nel Oosterloo ook bescheiden hebben geleefd in hun bijna veertig Middelharnisse jaren. De advertentie liet weten dat er 'gegronde redenen' waren om Middel harnis en hun woning in de Pr. Bernhardlaan te verla ten. Sinds 19 december wonen ze in Oud Beijerland. Op die decemberdag, in de auto op weg uit Middelharnis heeft dhr. Oosterloo tranen geplengd want hij had zich altijd gelukkig gevoeld in Middelharnis waar het jonge gezin zich in 1957 settelde. De geboren Rotterdammer werd toen onderwijzer aan de openbare lagere school aan het Zandpad. Een mede-Rotterdams collega verhuisde naar St. Maarten maar in Rotterdam heette het dat beide collega's gingen emigreren, ook Oosterloo, helemaal naar Flakkee. In Middelharnis op sollicitatiebezoek werd hij door de toenmalig gemeentesecretaris Van Bodegraven achter op de fiets rond gereden en vanaf die zitplaats zag hij de woning in de Pr. Bernhardlaan, waarin mevr. Oos terloo pas weken later arriveerde want eerst zou de twee de, in Rotterdam geboren worden. Heel bijzonder hebben ze zich door de jaren heen aan Middelharnis gehecht. Ze hadden er samen oud willen worden en die hoop ontging hen niet toen bij dhr. Ooster loo kanker werd geconstateerd en hij ernstige hartproble men kreeg, nee, ze waren en bleven 'blij en gelukkig' zeg gen ze, nog zwijmelend over de prachtige tijd die ze in Middelharnis hebben beleefd. Zelfs ernstige ziektes had den hen niet klein gekregen. 'Meester' Oosterloo was 12 jaar onderwijzer aan de lagere school, 4 daarop volgende jaren leraar aan de Rijksscholengemeenschap en ten be sluite van z'n carrière 10 jaar directeur van huishoud school 'de Molenwiek' waar hij de meiden pushte verder te leren, wat soms wonderwel is gelukt. Zelf had'ie het ook niet cadeau gekregen, 'een aap' heeft'ie zich gewerkt om, als Bankmedewerker, zich een baan in het Onderwijs waardig te maken. Die baan lag in Middelharnis, het 'verre' eiland dat nog niet zo lang geleden door een water snoodramp bezocht was geweest; de Rotterdamse Nel Oosterloo vond het maar griezelig je daar te gaan vesti gen, maar echtgenoot Bert was zó enthousiast thuis geko men. Bloemen had'ie voor haar gekocht en al in de gang had'ie het uitgeroepen: „Meid, we gaan naar Flakkee. Een heel gelukkige tijd hebben ze er beleefd en hun anker had zich stevig gehecht, ook nog nadat de 4 kinderen naar elders uitgezworven waren, maar vorig jaar april brak de nacht aan die alles zou veranderen. Toen heeft een fatale brand in hun buurhuis, waarbij de buurvrouw en 2 van haar kinderen om het leven kwamen, hen alle zin en alle rust opgezegd. De beelden kwamen hen steeds voor ogen en meerdere keren zijn ze weggevlucht, naar een bungalowtje elders in een ver bos, maar steeds moesten ze terug naar hun woning en het staketsel naast hen dat hen zó pijnlijk aan het gebeurde herinnerde. Ze moesten weg, dat werd meer en meer duidelijk Maar in Middelharnis werd hen geen andere woning ge boden, die was niet voorhanden waarom ze de knoop maar hebben doorgehakt, weg uit Middelharnis, weg van alle goede-, en die ene verschrikkelijke herinnering en weg van alle vrienden door wie ze zich omringd wisten. Oud Beijerland, waar dochter Karin wijkverpleegkundige is bood hen in vijf weken tijd een mooie huurwoning en daar hebben we hen deze week even opgezocht. Een woning voor hen op maat gesneden; de achtertuin grenst aan de buitendijk van het Spui en vanaf de dijk hebben we de ijsmassa bewonderd; qua uitzicht en directe omgeving zijn ze er op vooruitgegaan, dat wel, maar ze hadden in Middelharnis graag willen blijven. De Flakkeeënaar komt hen nog veelvuldig in gedachten. Zij houden van die mens, maar anderzijds moet dhr. Oos terloo van sommige Flakkeeërs zeggen dat ze tot zelfs op een Godslasterlijke manier onderling onverdraagzaam zijn. Verdraagzaamheid heeft dhr. Oosterloo altijd ge preekt, letterlijk, want al sinds 15 jaar gaat hij voor in Re monstrantse en Lutherse diensten, zowel als in de Ned. Protestantenbond in Oud Beijerland. Heel verrijkend vindt hij het zich in het Woord te verdiepen en verwarmend noemt hij het in die sfeer mensen te ontmoeten. Ze zijn, het zij ter geruststelling gezegd, weer op weg ook in Oud Beijerland gelukkig te worden. Dhr. Oosterloo, oprichter van o.a. de Recreatie-sportver. voor ex-hartpa tiënten, blijft met het Flakkees thuisland contact houden, ook via z'n verbondenheid aan radio Flakkee voor welke hij het vrijdagse programma 'Wissel' verzorgt. Trouwens.wat hen van de Flakkeese mens ook is opge vallen is dat ze soms wat minderwaardigheidsgevoelens hebben ten opzichte van overkanters terwijl ze zelf toch zoveel kwaliteiten hebben!" Als dat, ten afscheid, niet een mooi compliment is? Het adres van de fam. Oosterloo is: Kijffhoeck 29, 3261 EG Oud-Beijeriand. Tel. (0186)6213 41 'Jeugd-stuif-in-Steliendam' 'Jeugd-stuif-in-Stellendam' en 'De Scha- kelklub' organiseren zaterdag 18 januari 1997 een VBOK informatie-avond. De toegang is gratis. Zaal open 19.00 uur, aanvang 19.45 uur. Iedereen, vanaf 12 jaar, van harte wel kom in 'De Schuur', Bosschieterstraat, Stellendam. MIDDELHARNIS - Postduivenhouders- vereniging De Reisduif houdt vrijdag 17 januari en zaterdag 18 januari 1997 hun jaarlijkse hokkenshow in het vereni gingsgebouw aan de Van Gorcumstraat 5 te Sommelsdijk. Keurmeester is de heer W. A. Versen- daal uit Strijen, behorende tot de Neder landse groep van keurmeesters van post duiven, die de drie hoogst gekwalificeer de 'hokken' (viertallen) en de schoonste duiven bekend zal maken. De openingstijden van de tentoonstel ling zijn: vrijdagavond 17 januari vanaf 19.00 uur en zaterdagl8 januari van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. De trekking van de grote verloting vindt plaats op zaterdag 18 januari om 16.00 uur in eerder genoemd verenigingsge bouw. Vanaf zaterdagavond 20.00 uur zal een lijst met de winnende lotnummers ter inzage klaar liggen. Zaterdagavond om 22.00 uur worden, ten bate van de vereniging, bonnen ver kocht, geschonken door zeer prominente liefhebbers, die t.z.t. ingewisseld kunnen worden voor een jong of een koppel eieren. U werkt in de bouw of binnenkort komt u van school en gaat dan in de bouw werken. Dan is het verstandig om eens na te denken om lid te worden van de CNV bond. U zult denken als u nog geen lid bent, waarom? In onze huidige samenleving is sinds de komst van o.a. de CNV bond wel wat verbeterd, inder daad. Maar wat zien we nu, als wij niet oppassen leveren we weer veel in en worden we gebruikt als voetbal. Afschaffing A.W.W. wet, zondags arbeid, flexibelere werktijden, oproep baar in het vrije weekend, dit zijn maar enkele punten van de lange rij en waar is het einde. De bond levert ook een belangrijke bijdrage in de CAO onder handelingen. Ook nu gaat de CNV bond zich weer inspannen voor de CAO onderhandelingen. We hoeven daarbij niet meteen aan staken te denken zoals velen wellicht menen. Ook wij op de werkvloer kunnen, door met onze colle ga's na te denken over deze zaken, mee helpen om tot een oplossing te komen over zaken die de werkgevers zeker weer ter discussie zullen stellen. U zult den ken, wij? Ja, door deze punten door te geven aan de bondsraad. De CNV bond telt inmiddels 48.000 leden. Dit betekent niet dat u een num mer bent. Doordat de bond is georgani- De bonnen kunnen worden ingezet via S. Kievit, Chr. de Vrieslaan 5, 3241 GC te Middelharnis, tel. (0187) 487264. seerd in districten en afdelingen staan we dicht bij u. De CNV bond heeft nog tal van andere voordelen voor u. Dit varieert van gratis cursussen tot het invullen van uw belas tingformulier. We helpen ook jongeren bij het invullen van een J biljet, waarbij ze belasting kunnen terugkrijgen doordat ze in het eerste jaar pas gegonnen zijn na de bouwvakvakantie, dit bedrag kan oplopen tot 800,- a 900,-. Voor onze jongeren hebben wij nog meer in petto wat direct geld oplevert, namelijk de overgang van het eerste naar het twee de leerjaar van zowel de primaire als de voortgezette opleidingen, zelfs het beha len van het AVO wordt beloond met 150,-. Ook als je al lid wilt worden als je nog op het LBO/MBO zit gelden apar te contributie regelingen. Ook wordt er voor jongeren in de bouw regelmatig loonstrook-avonden georga niseerd, er wordt dan gekeken of je loon in orde is, want met de overgang van het eerste naar het tweede jaar moet je meer gaan verdienen. Ook worden leden gratis op de hoogte gehouden van alles wat er in de bedrijf stak speelt, via CAO-boekjes, De opbouw, nieuwsbrieven en infokranten. Is je interesse gewekt informeer dan bij de plaatselijke afdeling of de volgende kontaktpersOnen: Voor Ouddorp: P. P. Westhoeve, 0187-681207 Voor Goedereede: W.K. v.d. Laan, 0187-492202 Voor Stellendam: A.v.d. Nieuwedijk, 0187-492163 Voor overig Flakkee op dinsdag- en don derdagmiddag ons kantoor in Sommels dijk Hout en Bouwbond CNV, Van Gorcumstraat 2 3245 BE Sommelsdijk Tel. 0187-477652

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9