De Technische School Middelharnis, een kleine school met grote kansen Ook het COV is verhuisd naar nieuwe school MEDISCHE DIENSTEN 4 A A K Groei Bloei Groei Bloei (KMTP), afd. Goeree-Overflakkee op het internet! ^CH^dA^ckjC V4H Ü0PH -^0 nnti^n 2 ^^HPi^tï J^ ^ÓOt EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 17 JANUARI Ï997 De Technische School in Middelharnis is een kleine school voor voorberei dend middelbaar beroepsonderwijs met opleidingen in de technische sec tor en in de sector dienstverlening. De school bestaat al 94 jaar. Terwijl te genwoordig de meeste scholen vaak 1000, 2000 of meer leerlingen tellen, onderscheidt de Technische School in Middelharnis zich hiervan door zijn kleinschaligheid. Juist op een kleine school is de leerling geen nummer. Men kent de leerlingen en kan dus adequaat handelen in situaties waarin het mis dreigt te gaan. De leerlingen voelen zich thuis in deze hechte ge meenschap van bijna 400 leerlingen. De EILA>fDMENTALITEIT VAN GOEREE-OVERFLAKKEE Deze mentaliteit staat borg voor het handhaven van nonnen en waarden. Een kleine school in een redelijk veilige om geving kan zich goed weren tegen de ne gatieve invloeden van de stadse mentali teit. Dat is met name de reden waarom steeds meer ouders van buiten het eiland hun kind naar deze school sturen. Ook het bedrijfsleven waardeert de kwaliteit zeer van de leerlingen die deze school verlaten. Aangepaste leerweg Voor leerlingen met leer- en/of concen tratieproblemen heeft de school een aan gepaste leerweg. De leerlingen die deze leerweg volgen, zitten in kleinere klassen en volgen een aangepast programma voor de leervakken waarmee ze door gaans de meeste moeite hebben. Welke leerweg een leerling ook volgt, het diplo ma is hetzelfde: een VBO-diploma. De begeleiding van deze leerlingen is nog intensiever dan gewoonlijk. Leerlingbegeleiding/ remedial teaching De leerlingbegeleiding op de Technische School Middelharnis is een voortdurende zorg en wordt ook jaarlijks bijgesteld. Alle leerlingen hebben een klassementor die als vertrouwenspersoon optreedt. De begeleiding door de klassementoren is intensief. Enkele leraren zijn gespeciali seerd in het opsporen en behandelen van dyslexie woordblindheid). Leerlingen die daarvoor in aanmerking komen, krij gen een speciaal programma. Leerlingen die problemen hebben met bepaalde leer stof, krijgen extra lessen of hulp van een gespecialiseerde leraar remedial tea ching. Sector Techniek Jongens en meisjes die belangstelling hebben voor een technisch beroep kiezen als afstudeerrichting voor bouwtechniek, elektrotechniek, metaaltechniek of voer tuigentechniek. Na het behalen van het diploma staan vele vervolgwegen open zoals opleidingen en beroepen in de bouw, de elektro, de metaal en de auto branche, maar ook in de weg- en water bouw, de installatietechniek, de proces techniek, de zilver- en goudsmederij, de elektronica, de informatica, de tekenka mer, de handel, de landbouw, de krijgs macht, de politie enz. Sector Dienstverlening Wie zich meer aangetrokken voelt tot een dienstverlenend beroep kan via de afstudeerrichting consumptief verder in de verzorging in ziekenhuizen en bejaar denhuizen, de horeca, de bakkerij, de sla gerij enz. Zeker voor meisjes biedt deze richting een prima ondergrond voor tal van verzorgende en dienstverlenende be roepen. Vervolgmogelukheden Afhankelijk van het behaalde eindniveau kan de leerling doorleren in elke vorm van Middelbaar Beroeps Onderwijs. Met een C/D-diploma kan de leerling een meer theoretische leerweg volgen in het lang MBO terwijl een B-diploma een goede basis is voor een meer praktische vervolgopleiding in het kort MBO of het leerlingstelsel (ook MBO, maar in de vorm van werken en leren). Kenmerkend is dat iedereen daarna werk vindt en dat is in deze onzekere tijd een sterk punt van de keuze voor een technisch of dienst-verlenend beroep. De school zou bijna een werkgarantie kunnen bieden. Een school DIE BIJ DE les blijft Van oudsher onderhoudt de school goede banden met het bedrijfsleven en wordt er aan gewerkt om de kwaliteit van de op leidingen omhoog te houden zodat deze aansluiten op de behoeften in de maat schappij. Het diploma van de Technische School in Middelharnis heeft een uitste kende naam, die is gevestigd door de ruim 9500 afgestudeerden die allen een levend visitekaartje van de school zijn. Daaronder zijn scheepsbouwer Cornelis Verolme, een burgemeester, vele garage houders en aannemers, een sous-chef in het restaurant van Cas Spijkers, ingeni eurs, architecten, leraren, directeuren van bedrijven van allerlei soort. Verreweg de meeste oud-leerlingen kan men dagelijks tegenkomen, want wie staat bij u op de stoep om de CV te repa reren of uw huis te verbouwen? Wie re pareert uw auto of uw televisie? Wie bakt uw brood of maakt die lekkere ge bakjes? Kortom, onze oud-leerlingen zijn onmisbaar en komt u overal tegen. Momenteel zijn leraren metaaltechniek van de school bezig aan de voltooiing van een serie leerboeken voor hun vak die wordt uitgegheven door de bekende onderwijsuitgever Educaboek. Ook uit deze activiteit blijkt dat de school zeker geen afwachtende houding wenst aan te nemen, maar liever een leidende rol speelt in de vernieuwingen in de maat schappij. Modernisering VAN het schoolgebouw Op weg naar het jaar 2000 heeft de school besloten om haar oudste gebouw- deel van 1903 te verkopen omdat dit niet meer aan de moderne eisen voldoet. Het oudste gebouw is verkocht aan de SSPB (Stichting Samenwerkingsverband Prak tijkopleiding Bouw Regio Goeree en Overflakkee). De Technische School is blij dat het ge bouw waar alles in 1903 is begonnen op deze wijze zijn functie behoudt ten behoeve van ambachtelijk onderwijs (zie artikel SSPB). De overblijvende gebouwen uit 1956 en 1980 worden in de komende maanden intern gemoderniseerd en gedeeltelijk verbouwd waardoor op een kleinere op pervlakte aangenamer kan worden ge werkt in meer lesruimten. Dit levert te vens een belangrijke kostenbesparing op waarvan de voordelen ten goede komen aan het onderwijs. Kies voor de toekomst Aan ouders wordt het advies gegeven om in overleg met het kind en de basisschool een school te kiezen die het beste past bij zijn of haar capaciteiten en belangstel ling. Kies niet alleen voor een school, maar kies ook voor de toekomst. Wettelijk is de verblijfsduur voor het vbo en het mavo op vijfjaar gesteld. Dat be tekent dat een leerling hoogstens vijf jaar mag doen over deze opleidingen. Wie verkeerd kiest en te laat naar een ander schooltype wil overstappen, loopt grote kans om geweigerd te worden vanwege die verblijfsduur. Niets is zo frusterend voor een kind dan een aantal jaren tegen heug en meug onderwijs volgen waarin dat kind niets ziet. Het belangrijkste is, dat een kind met plezier naar school gaat en een diploma haalt waarmee vele we gen voor vervolgstudie of beroep open staan. Voorlichting en Open Dagen Op 14 en 16 januari 1997 komen ruim 700 leerlingen en 128 begeleiders van 35 basisscholen in de wijde omtrek een kijkje nemen tijdens speciaal voor hen georganiseerde VBO-dagen. Op don derdag 30 januari 1997 houdt de school Open Huis van 15.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Voor belangstellende ouders wordt daarna een aparte voorlichtingsavond georga niseerd op donderdag 6 februari, aan vang 19.30 uur. Overige informatie is verkrijgbaar bij de school, telefoon (0187) 485444. Met ingang van 1 januari 1997 oefent de Christelijke Oratoriumvereniging Middelharnis in de aula van het nieu we gebouw van de Scholengemeen schap Prins Maurits in Middelharnis. Dat is even wennen na vele jaren geoe fend te hebben in De Dillenburg. Maar door de gezellige sfeer onderling en met een vol programma voor de ko mende concerten in 1997 en 1998 zal iedereen er zich op korte termijn wel weer thuis voelen. Wie eens op de woensdagavond om 20.00 uur wil komen luisteren of meezingen is van harte welkom. 1996 De oratoriumvereniging heeft een actief jaar achter de rug. In 1996 bestond de vereniging nl. 35 jaar. Om het jubileum jaar vorm te kunnen geven was een jubi leumcommissie ingesteld. Zij heeft de le den gevraagd welke ideeën zij zelf had den over eventuele activiteiten en heeft mede op basis daarvan een programma samengesteld. Na de mooie uitvoering van de Johannes Passion van J. S. Bach in maart kwam de commissie echt in actie. Op uitnodiging van de oprichter van het koor, de heer Arie Keizer, heeft het koor een zomerconcert verzorgd in de Grote Kerk in Dordrecht. De jubi leumcommissie heeft deze dag verder in- en aangekleed tot een gezellige jubi- leumdag. Na een concert in Zierikzee in september sloot de Christelijke Orato rium Middelharnis het jaar 1996 op zater dag 21 december met het jaarlijkse kerst concert af. Fort Prins Frederik Nu het nieuwe jaar begonnen is, kijkt het koor even terug. De jubileumdag voor de leden en hun partners springt er daarbij toch even uit. De middag met de genera le repetitie, de rondleiding door de kerk, het concert en daarna de tocht naar een voor velen 'onbekende' locatie... Dat on bekende verminderde echter stap voor stap toen de bus stopte bij het Fort Prins Frederik in Ooltgensplaat, waar het mu- ziekensemble Speelgoed in gepaste his torische kleding met middeleeuwse mu ziek de gasten ontving. 's Avonds stond er een barbecue op het programma, die opgeluisterd werd door diverse optredens van de eigen koorle den. Zang, mime, instrumentalisten, alles kwam aan bod. De eigen teksten van de acts kwamen goed aan en resulteerden in grote hilariteit en gelach. Na een toelich ting van de heer Baas over het Fort en het zingen van Hollandse liedjes werd de avond besloten. „Een geslaagde dag!" daar was iedereen het over eens. 1997 Naast terugkijken kijkt de oratoriumver eniging ook vooruit. We zijn druk aan de slag voor het voorjaarsconcert en zo af en toe komt de partituur van de Messiah van G. F. Handel uit de tas. Want wil het COV grot edelen van dit muziekstuk op 3 januari 1998 goed kunnen vertolken dan zal er goed geoefend moeten wor den. Naast goed oefenen vergt het van het bestuur en de leden een grote inzet. Thuis en op de repetities oefenen, maar ook de organisatorische en financiële as pecten vragen om aandacht. Welkom Een groots muziekstuk als de Messiah verdient een mooie uitvoering. Voor een goede uitvoering kan het koor echter best versterking gebruiken. Met name de he ren tenoren vormen een (te) kleine groep. Maar ook andere zangstemmen zijn na tuurlijk van harte welkom. We oefenen van 20.00 tot 22.00 uur in de aula van de Prins Maurits in Middelhar nis. Voorafgaand aan de repetities is er voor de liefhebbers extra oefengelegen- heid. Daar zijn we aan de slag met ritme, toonladders e.d. Soms is dat best lastig, maar op den duur merk je toch vooruit gang- Vragen? Denk niet dat kan ik toch niet. Als u van zingen houdt, kunt u heel vrijblijvend eens komen kijken. Het verplicht u tot niets. Kom eens kijken om de sfeer te proeven en hier en daar eens een praatje te maken. Als u van te voren informatie wilt, kunt u natuurlijk ook altijd bellen. Bij mevr. J. Cornielje (485333) of de heer B. Grit (483253) kunt u terecht voor uw vragen. Wij hopen u binnenkort te ontmoeten. Enige tijd terug hebt u, in een aantal eilandelijke kranten, kunnen lezen over de eerste internet provider op Goeree- Overflakkee (www.flakkee.net), opgezet door Herman en Willem Jan Tanis te Goedereede. Bij navraag bleek deze provider voor de eilandelijke verenigingen een sympa thiek gebaar te willen maken; GRATIS een home page op www.flakkee.net! Waarom wil een vereniging als de KMTP nu op internet? Wie zou daar nu ooit gebruik van willen maken? Dat gaan we dus ondervinden door ons te presen teren op dat internet. De KMTP-pagina geeft wat algemene informatie; wat de vereniging zoal organiseert, hoe meer in formatie over de KMTP is te verkrijgen en ook is het volledige jaarprogramma beschikbaar. De eerste tijd zal het wel niet storm lopen, dat verwachten we niet. Maar in ternet heeft toekomst, en het zal moge lijk niet lang meer duren voor u via uw TV, via de kabel, het internet kunt be zoeken. Dat is ook een reden om ons nu al op het internet te presenteren; als dit medium (veel) toegankelijker zal wor den, dan zijn wij de aanloopfase voorbij, dan zijn wij er gereed voor. Bent u nu al in de gelegenheid om 'te in ternetten', u bent van harte welkom op 'www.flakkee.net/kmtp', dat is namelijk onze stek. Natuurlijk zijn uw reacties, opmerkingen en aanbevelingen van harte welkom, via E-mail (hvo@tref.nl) of ge woon per papieren post: J. A. van Oostenbrugge, Hazersweg 17,3253 XE Ouddorp Koninklijke Maatschappij IXiinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee van vrijdag 17 januari 1997 t/m zondag 20 januari 1997 Puzzelreglement 1. Stuur Je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Kg, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang Je een boekenbon van 15,-. Brrr, brrr! Wat een kou. Tien onder nul, soms wel dertien. Hoe is het jullie ver gaan van de week? Bevroren tenen, tinte lende vingers, tranen in je ogen. Oom Ko heeft per ongeluk zijn raam open laten staan. Hu wat een temperatuurtje. Een paar koukleumende musjes pikken wat broodkruimeltjes Van de besneeuwde vensterbank. Vind je het vreemd dat mijn computer bevroren is? Wonder boven wonder hangt er toch nog een puzzel onder de sneeuwkraag. We gaan de eerste 5 druipers wat betreft lengte met elkaar vergelijken, daarna gaan we de laat ste 5 na het zwarte streepje vergelijken! Let heel goed op. Zie je de ijspegels? Eigenaardig zeg met die letters eronder. Begin met de kortste ijspegel met de A, ga zo door naar degene die iets lan ger is, weer wat langer, nog eens, tot je tenslot te bij de langste komt. Zet de letters achter elkaar. Plaats het middenstreepje er tussen. Rest van de naam krijg je op dezelfde manier. Begin weer bij de kortste. Alles compleet? Dan lees je de naam van een strenge vorst (=koning). Van 70 koningen hakte hij de dui men en de grote tenen eraf. Ben je dan streng of niet? r^ Nu een fraaie puzzel uit het dorpje Achthuizen. Mariene van Gils is daar aan het tekenen geweest. Maak eerst alle sommen en schrijf het antwoord op. Kijk dan in de boom onder de streep. Som 1 heeft b.v. als uitkomst UIKijk dan onderin de boom of dat getal ertussen staat. Voor 111 staat een g, dat is dan de eerste letter van het antwoord. Ga zo door totdat je het antwoord hebt. Je weet dan welke vogel er tegen de b9om hangt! 1.8(3 8 z,. fh X3)4 - b. 56 7 -=. n ll-/5^+^5^-l Ilona Slinger (Nieuwe-Tonge) Fijn dat de novemberoplossingen ingele verd zijn. Je hebt het dus behoorlijk druk. Goed typen is nooit weg. Met elke week 10 opdrachten tikken heb je wel wat te doen. Allicht neemt je snelheid flink toe. We drukken hierbij je foto af. Wat ben daar eigenlijk aan het doen? Een of ande re knoop in een centimeter aan het leg gen? Raadselachtig hoor. In ieder geval heel hartelijk dank voor dit leuke kiekje! Arjo van Gils (Achthuizen) wensen wij alvast een fijne verjaardag toe. Op 15 januan hangen hopelijk de slingers op bij jullie thuis. Allen tot kijk! Biz. 2 WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter G. J. D. Wieringa, tel. 482090. Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter H. C. Graafland, tel. 601227. Ouddorp - Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag ochtend 8.00 uur praktijk Stellendam, tel. 493253. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 'uur praktijk Nieuwe Tonge, tel. 651301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur praktijk Den Bommel, tel. 611306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts van der Houwen, Binnenweg 17, Sommelsdijk, tel. 483313 (van 11.00 tot 11.30 uu[). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelhamis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, M'harnis,) 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277 Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Inkontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur 17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur yoor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendeiijl< verzoctit te beilen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de ant woordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L Tjebbes, Middelhamis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. KRUISWERK ZUIDHOLUNDSE EILANDEN Voor informatie en advies op het gebied van thuiszorg en zorg voor Idnderen van O tot 4 jaar zijn wij 24 uur per dag bereikbaar vla Zorglijn ZHE: tel.nummer (0181) 626226. Afspraken dieetspreekuur, tel. (0181) 626226, tijdens kan tooruren; Ledenadministratie, tel. (0181) 626226, tijdens kantooruren; Thuiszorgwinkel, tel. (0181) 679700, geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en op zaterdagmorgen van 09.00 toM 2.00 uur. Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur/dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS'. Tel. 48 33 66 St. Welzijnswerk voor Ouderen '00STFLAKKEE'.Tel.6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M. S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 49 18 15 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel. (0181) 66 38 85 VER REUMAPATIENTEN Goeree-Overflakkee e.o. Havenweg 8, Ouddorp, tel. 6819 27 LOTGENOTEN-KÜNTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) Vrouwen met borstkanker worden ondersteund door lotgenoten. Er zijn verschillende manieren om lotgenotencontact te maken: Telefonisch: Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Uw naam en telefoonnummer wordt dan doorgegeven aan een contactpersoon van het lotgenotencontact. Zij belt u dan zo spoedig mogelijk terug. Persoonlijk: Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten in een daarvoor door het kruiswerk beschikbaar gestelde ruimte. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIENTEN VER. Regio-l<ontal<tpersoon: H G.Snauw-v.d. Krol, 6318 21 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187)607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53. Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212; (06) 0730 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING LaLecheLeague,682999 BorsWoeding Natuurlijk, 652394 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voorldactiten omtrent de behandeling in de Gezondheidszorg en Maatschappeiijl^e dienstverlening: INFORMATIE- EN KUCHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) p/a Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27, 3241 AA Middelhamis. Tel. 483366.2e en 4e maandagmiddag van de maand van 13.30-16.00 uur; telefonisch en op afspraak spreekuur. 1^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6