SSPB-opleidingen in een eigen gebouw Windturbines Icosten nauwelijl(s vogellevens 444444444444444 y 4444444444 44444444444444444444 De Zuiderdiep-schaatsbaan geveegd PREDIKBEURTEN (010)2741135 December 1996 koud, zonnig en droog Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen Ie ronde Flakkees Damkampioenschap Gevonden en vermiste dieren Politie 24-uurs telefoon: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 17 JANUARI 1997 De letters SSPB staan voor Stichting Samenwer kingsverband Praktijkopleiding Bouw regio Goeree en Overflakkee. Deze stichting werd opgericht op 2 mei 1985 door de afdeling Goeree-Overflakkee van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid met als belangrijkste doelen: 1. Het realiseren van opleidingsactiviteiten ten behoeve van de aangesloten bedrijven en het aangaan van leer- /arbeidsovereenkomsten met de op te leiden leerlin gen. 2. Het zo mogelijk oprichten en instandhouden van een leerlingwerkplaats ten behoeve van de aan gesloten bedrijven. Vóór de oprichting van de stichting werd de opleiding van de leerlingen in de bouw in het kader van het leerlingwezen ver zorgd door de diverse aannemers. Hiertoe werd tussen de aan nemer, de leerling en de Stichting Vakopleiding Bouw een zogenaamde leer-/arbeidsovereenkomst afgesloten voor het diploma primair metselen, primair timmeren of een andere opleiding in de bouw. De opleiding duurde twee jaar en de individuele aannemer garandeerde de leerling twee jaar werk ten einde de opleiding te kunnen volgen. De leerlingen gingen wekelijks vier dagen werken en één dag naar school in Rotterdam. Voor de kleinere bedrijven op Flakkee was dit een hele opgave en door het bestuur van de NVOB werd gezocht naar een betere oplossing die resulteerde in een oprichting van de SSPB. De S~SPB sluit met de leerlingen een leer-/arbeidsovereen- komst af en garandeert de twee jaar werk en opleiding in samenwerking met de aangesloten bedrijven. Reeds in 1986 werd een leerlingbouwplaats gerealiseerd, hetgeen betekende dat een bepaalde bouwprojekt geheel door leerlingen werd gebouwd onder leiding van een leermeester. In 1992 werd in de leegstaande fietsenstalling van de Technische School Middelharnis een leerlingwerkplaats ingericht teneinde de leerlingen een totaalpakket te kunnen bieden. Ook kwam er een coördinator/leermeester in dienst die tevens op de Technische School de praktijklessen metselen ging verzorgen. Bij het in dienst treden hebben de leerlingen de mogelijkheid om enige ervaring op te doen in de werkplaats voordat zij worden uitgeplaatst bij de verschillende aangesloten bouwbe drijven. In de loop van de jaren besloot het Albeda College een dependance in Middelharnis te openen zodat de leerlingen niet meer naar Rotterdam hoefden voor de theoriedag. Op deze wijze werd de gehele opleiding geconcentreerd in het gebouw van de Technische School te Middelharnis. Tevens heeft de SSPB het mogelijk gemaakt dat de leerlingen na het behalen van het diploma primair leerlingwezen de voortgezet te opleiding in Middelharnis kunnen volgen. De primaire opleiding was en is nog steeds toegankelijk voor leerlingen die een school voor vbo of mavo hebben afgeslo ten. Indien de kermis van een schoolverlater niet voldoende geacht wordt om direct toe te treden tot het Samenwerkingsverband krijgt deze de kans om voor te scha kelen. De voorschakelperiode duurt maximaal 9 maanden en is bedoeld om de leerling alsnog die kennis bij te brengen die vereist is om tot het Samenwerkingsverband toe te treden. De voorschakeling bestaat uit wekelijks 2 dagen theorie en 3 dagen praktijk. De leerlingen met een diploma vbo-bouwtech- niek van de Technische School zijn in het voordeel omdat zij naadloos, dus zonder tijdverlies, kunnen instromen in de nor male opleiding primair leerlingwezen op dezelfde locatie waar zij al vier jaar hebben doorgebracht. Het is dan ook geen wonder dat de overgrote meerderheid van de gediplomeerde leerlingen bouwtechniek zich aanmeldt bij de SSPB en zij daarvan de hoofdmoot vormen. Door reorganisatie binnen de gebouwen van de Technische School heeft zich kort geleden de mogelijkheid voorgedaan dat de SSPB een gedeelte van het pand kon kopen en te bestemmen voor de opleidingen in de bouw. Na ampel over leg heeft het bestuur besloten deze uitdaging aan te gaan en het gebouw aangekocht. In de komende maanden zal het gebouw worden aangepast aan de eisen waaraan een heden daags Samenwerkingsverband moet voldoen. In het gebouw komen een goed ingerichte werkplaats, een lichte en ruime kantine, een centraal gelegen kantoor van waaruit de leer meester een goed overzicht heeft op de leerlingen en ruime instructielokalen voor de theorielessen en het geven van 35 B cursussen, hetzij door de eigen leermeester hetzij door gastdo centen. Goed opgeleide jeugd heeft de toekomst en daar staat de SSPB Goeree-Overflakkee borg voor. In 12 jaar van niets naar een compleet opleidingspakket in de bouw. Van 10 werknemers naar 40 in 1997. Zou dit het moment zijn om op de laueren te gaan rusten? Niets is minder waar, 2000 lonkt en de SSPB blijft zich inspannen om klaar te zijn voor de toe komst. Indien het gebouw is aangepast, zullen belangstellen den tezijnertijd gaarne worden uitgenodigd een en ander met eigen ogen te aanschouwen. SSPB Goeree-Overflakkee, Schoolstraat 9a, 3241 CT Middelharnis Tel. 0187-487332 Uitslagen van maandag 13 januari Dammen, afdeling 1: Joh. Wolfert - D. Keuvelaar2 - O H. Keuvelaar - C. van WelieO - 2 G. Smits-J. Stolk1 -1 J. Knops - C. van Prooijen2 - O M. van 't Geloof - C. de MunckO - 2 Afdeling 2: C. V. d. Kroon - J. v. d. Groef1 -1 M. Poortvliet-W. Stolk1 -1 W. Nieuwland - A. van Rossum1 -1 A. Los - K. de Jong1 -1 P. v. d. Groef - H. de MunckO - 2 Schaken: D. Wolfert - W. Zorge1 - O E. Bartelds - A. KnöpsVz - Vz Beker* W. de Vos - J. C. de JongO -1 H. Zorge - W. KnöpsO - 1 8 januari 1997 1H. Koese - C. Polder2 - O 2. K. Tanis - de Haas1 -1 3. M. Goedegebuur - J. Knops1 -1 4. J. Lodder -1. MackloetO - 2 5. A. van Rossum - A. P. C. de MikO - 2 6. C. van Prooijen -1. Koese2 - O 7. M. Poortvliet - A. KnapeO - 2 8. A. Doom-J.Non1 - 1 9. H. H. Verolme - P. van Brussel 1 -1 10. C. A. V. Welie - A. Krijgsman..! -1 11. A. de Mik - vrij2 - O 12. J. van Koppen - L. BloklandO - 2 13. H. M. Floresteijn - P. Leroy1 -1 14. P. van Dam - J. van Hoorn1-1 15. B. Visbeen - C. Tanis2 - O 16. J. Dekker - J. Wolfert2 - O 17. M. Bruinsma - L. J. T. Jacobs...2 - O Zondag 19 Januari 1997 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. P. van Rooijen, Val burg en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veld man en 18.30 uur ds. R. P. van Rooijen. Woensdag 22 januari, Dorpskerk: 19.30 uur kand. J. Lohuis, Opheusden - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. P. C. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Es trik. Donderdag 23 januari: 19.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. K. Schipper, Dordrecht - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.30 uur ds. J. Kos ter. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. E. J. Veltman, Hengelo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. het Lam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. L. D. Burger - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mw. da. M. F. de Vries - Herv. 'Exodus' Gem. lO.OOuurds. H. Out. Het Landelijk Bureau Windenergie heeft samen met andere belangenorganisaties onderzoek laten verrichten voor de werkelijkheidswaarde van die argumenten die soms worden gebruikt om de oprichting van windenergieparken tegen te gaan. Een daarvan is dat de turbines de vogeltrek zouden verstoren en de draaiende wieken veel vogels het leven kosten, maar het onderzoek heeft uitgewezen dat dat nauwelijks het geval is en dat derhalve dat argument niet steekhoudend is. Wel is gebleken dat rustende en foeragerende vogels tot op enkele honderden meters worden verstoord en dat windturbines soms als een ecologische barrière werken. Vooral bij daglicht wordt het aanvaringsrisico klein genoemd. In de brochure Windenergie Vogels is een staatje opgenomen waarop de vogel- doodsoorzaak in beeld wordt gebracht. Eén vogeltje staat voor 100.000 vogels. Windturbines blijken nauwelijks te doden. verkeer MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gcm. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. H. Verwaal en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. H. Pol- kers, Rotterdam - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. H. ten Voorde. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. A. Snoek, Putten en 18.00 uur ds. A. Belder, bevestiging ambts drager - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen en 18.00 uur ds. P. Kolijn, Krimpen a/d IJssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dr. J. Vlaar- dingerbroek, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur drs. A. Kagchelland en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Feij en 18.00 uur drs. J. F. Ezinga. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove en 18.00 uur kand. P. C. Hoek, Amemuiden - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Assies, Zoe- termeer en 18.00 uur drs. A. C. Feij. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. Hamstra, Ridderkerk. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur dhr. J. Roskam, 's-Graven- hage. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Gebr. de Waal (0187)651887 VERMIST te Nieuwe Tonge: Kater, gec, blauw-grijs, witte voetjes, normale grootte, Ukkie. VERMIST te Sommelsdijk: Lapjes poes, Jorg. Donkere en lichte kant aan de kop. VERMIST te Sommelsdijk: Lapjes poes, half zwart kopje, andere helft is ge vlekt. 3 maanden oud. VERMIST te Melissant: Lapjespoes zonder staart, 18 jaar. GEVONDEN te Sommelsdijk: Zwart witte poes. Te Melissant: Rood gecyperde kat. Rechter voorpoot gebroken. Droeg een bruin vlooienbandje met zwart elastisch tussenstukje. Dier was sterk vermagerd. GEVONDEN te Middelharnis: Een dwerggeit. Bruin en lekker dik. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak bouwkeet Van woensdag op donderdag werd inge broken in een bouwkeet op de Kabbe- laarsbank te Ouddorp. Er werd een grote hoeveelheid gereedschap weggenomen. Inbraak in auto's Op donderdagmiddag werd ingebroken in twee geparkeerde auto's op het Flauwe Werk te Ouddorp. Nadat ruiten werden vernield werden goederen uit de auto's weggenomen. Aanrijdingen Op zondag 12 januari raakte de bestuur der van een personenauto door de glad heid op de rijksweg 57 te Ouddorp in de slip en belandde in een sloot. De bestuur der werd per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland waar hij later werd ontslagen. Op de Wilhelminaweg slipte diezelfde dag eveneens een bestuurder en reed tegen een geparkeerde auto. De bestuur der raakte niet gewond. Diefstal laskabels Op maandag 13 januari werd door een bedrijf aan de Deltahaven te Stellendam aangifte gedaan van diefstal van laska bels. Deze kabels werden in het weekend ontvreemd. Fietser aangereden Op maandag 13 januari werd een be stuurder van een fiets op de Hofdijksweg te Ouddorp van achteren aangereden door een personenauto. De fietser werd ter plaatse behandeld door personeel van de ambulancedienst en kon vervolgens naar huis. De fiets was geheel vernield en de auto licht beschadigd. Auto beschadigd Op 13 januari werd door de eigenaar van een personenauto aangifte gedaan van vernieling. De auto stond het afgelopen weekend geparkeerd op de Dorpstienden te Ouddorp toen er een deuk ingemaakt werd en er een ruitenwisser werd afge trokken. Schennispleger Op maandag 13 januari omstreeks 15.30 uur pleegde een ongeveer 30 a 35 jarige bestuurder van een groene personenauto, vermoedelijk BMW op de Oosthavendijk te Goedereede schennis tegenover een aantal kinderen. Mogelijk dat getuigen het betrokken voertuig met de bestuurder in die omgeving hebben gezien en meer informatie kunnen verstrekken aan de politie. Eenzijdig ongeval Op woensdagavond vond op de Plaatweg te Stellendam een ongeval plaats. Een bestuurder van een personenauto verloor de controle over zijn voertuig en botste tegen een boom. De man werd vervoerd naar een ziekenhuis te Rotterdam. GEMEENTE MIDDELHARNIS Snelkraak Op woensdagmorgen omstreeks 02.30 uur vond een snelkraak plaats bij een kledingwinkel op D'n Diek. Nadat men de voordeur van het pand had geforceerd werd een aanzienlijke hoeveelheid kle ding weggenomen. De Technische Re cherche stelt een nader onderzoek in. Aanrijdingen Op zondag 12 januari raakten de bestuur ders van twee personenauto's op de In- Weerpraatje (door Jan Versteegt) December verraste in 1995 met een flinke winterse periode Al rond SnteSïaas vroor hetïici.t tot matig -^ft^'f\7^J,'ZtZT: maand zelfs een negatieve score in de boeken te krijgen. Dit keer werd Tceir oirLud maar de winter kwam pas goed op gang vanaf 20 december. Met in De Bilt een etmaalgemiddelde van +0.6 graden tegen nom^^^^^^^ werd de maand opnieuw koud. Op 18 dagen daalde het kw^k °P °"^/f "f''J^inst uut beneden het vriespunt; normaal gebeurt dat op 13 dagen. OP et"ialen kwam de tem peratuur niet boven het nulpunt uit en dan spreken we van fda^en Normaal levert december slechts 3 ijsdagen op. De '"^.f^J,^'"^ ff^'"^i.f^^" koudegolf. Op 30 december drong zeer koude lucht vanuit het oosten van Europa ons land bkmen en in korte tijd daalde het kwik tot beneden de -10 graden. We beleefden de koudste jaarwisseling sedert 1978/79. j-. ,;;j,,^u o^j,,.^., Het tijdvak 1 tot en mer20 december was erg somber. In dit tijdvak scheen de zon m De Bilt nog geen 11 uur, dat is bijna 19 uur minder dan gebniikelijk. Vanaf de 2lfte werden de bakens echter verzet, in de laatste decade scheen de warm tebron maar liefst 44.3 uur en dat betekende de zomugste derde decade van december in deze eeuw. Er kwamen 15 zonloze dagen voor en dat was precies normaal Met landelijk gemiddeld 41 mm neerslag, tegen 78 normaal werd december 1996 droog. Een groot verschil met de moessonachtige taferelen in de voorgaande novem- bennaand. Vlak voor de vorstinval van de 20ste viel er op 19 december veel regen, vooral in het midden van het land. In Deelen werd die dag 33 mm neerslag afgetapt. De maandsommen varieerden van 31 mm in Vlissingen tot 57 in Deelen De normale hoeveelheden lopen uiteen van 65 mm in Groningen, Zeeland en noordelijk Limburg tot ca. 100 mm op de Veluwe. Op 4 dagen viel er sneeuw; normaal sneeuwt het op 5 dagen. Op 29 december passeerde er een zwak front, waardoor het m het noordwes ten van het land tijdelijk dooide met temperaturen van +A tot +5 graden. Het bleek een vergissing te zijn; een etmaal later werden we m een zeer strenge koudegolf gedompeld. Dat leverde op 4 januari al de fel begeerde 15e Elfstedentocht op. De laagste temperatuur werd gemeten in Hupsel en op het vliegveld Twenthe. Daar daalde het kwik op 31 december tot _14.6 graden. De hoogste waarde werd geregis treerd in Westdorpe, daar klom het kwik tot 11.4 graden en dat was op de 18e. dustrieweg in een slip en ramden een lantaarnpaal en belandden in de sloot. De bestuurders raakten niet gewond. Geit gaat winkelen Op maandag 13 januari besloot een geit te gaan winkelen op het Zandpad te Mid delharnis. De geit was kennelijk gezien de kou van de laatste dagen op zoek naar warme kleding. De geit wist kennelijk niet dat de kledingwinkel waar zij voor de deur bleef staan op maandagmorgen gesloten was. Daar de bruine dwerggeit niet van plan was bij de winkel te ver trekken heeft de politie haar overge bracht naar het dierenopvangcentrum te Oude Tonge. Waterlekkage Op maandag 13 januari ontdekten voor bijgangers dat uit een winkel aan de Sta tionsstraat te Middelharnis het water van onder de deur naar buiten liep. Daar de eigenaar niet bereikbaar was werd de watertoevoer buiten het pand afgesloten door Delta nutsbedrijven. Beschadiging auto In de nacht van 12 op 13 januari werd te Sommelsdijk aan de Molenlaan van een personenauto de sloten vernield. De da ders konden niet in de auto komen en dus ook niet de auto stelen of goederen uit de auto halen. Ruit vernield door voetballers Op maandag 13 januari werd aan de Olympiaweg van de flat een ruit vernield door een groepje van ongeveer zes jon gens die aan het voetballen waren. Toen de grote ruit van 1x2 meter sneuvelde gingen de jongens er vandoor. Snelheidscontrole te Nieuwe Tonge Op dinsdag 14 januari 1997 werd er door het buro projectmatige verkeerscontroles van de Regiopolitie Rotterdam-Rijn mond een radarsnelheidscontrole gehou den op een drietal lokaties te Nieuwe Tonge. Tussen 11.00 en 12.00 uur werd er een snelheidsmeting gehouden op de N215 in de 60 kilometerzone. Daar passeerden 560 voertuigen, waarvan er maar liefst 143 een proces-verbaal kregen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 96 km per uur. Tussen 12.10 en 13.10 uur werd er bin nen de bebouwde kom eensnelheidsme- ting uitgevoerd op de Duivenwaardse- dijk. Daar passeerden 44 voertuigen waarvan er 17 te snel reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 78 km per uur. Tenslotte werd er binnen de bebouwde kom op de Molendijk een meting uitge voerd tussen 13.20 en 14.20 uur. Daar passeerden 132 voertuigen waarvan er twee een proces-verbaal kregen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 66 kilo meter per uur. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal container Op 13 januari werd door een inwoner van Dirksland aangifte gedaan van dief stal van een vuilcontainer. Deze contai ner werd in de nacht van 9 op 10 januari vanaf de Kaai weggenomen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak woniing Door een bewoner van een woning aan de Julianastraat te Oude Tonge werd aan gifte gedaan van inbraak in de woning. De inbraak moet gepleegd zijn in het weekend van 11 en 12 januari. Vernieling ruiten Op 13 januari werd door een inwoner van Oude Tonge aangifte gedaan van vernieling van veertien ruiten. De ruiten lagen op een volkstuin aan de Ie Groene weg. De vernielers laten de eigenaar ach ter met een aanzienlijke rommel en scha depost. Diefstal geld Op zaterdagmiddag werd een zeer groot geldbedrag weggenomen uit een geld kistje bij een bedrijf te Oostflakkee. Nadat een onderzoek is ingesteld werden op zondag 2 jongens aangehouden van wie een het geld had gestolen. Beiden hadden inmiddels al een aanzienlijke hoeveelheid opgemaakt. De jongens be kenden het feit en er wordt proces-ver baal opgemaakt. Inbraak kantine Van dinsdag op woensdag werd ingebro ken in de kantine van de voetbalvereni ging FIOS. De gehele kantine werd doorzocht. Tevens werden diverse goe deren weggenomen. De Zuiderdiep-schaatstocht die vorige week zaterdag zoveel schaatsgenoegen heeft geboden was, door de orga^seren- de ijsclubs, wélverzorgd, zelfs de kilometers lange baan was keurig geveegd. Dat hebben Kees v. d Bok en Wout Bakelaar gedaan, liet ons een ingezonden fotootje met bijbehorend krabbeltje weten. Kennelijk heeft een tuinfreesje voor de tractie gezorgd en dat getuigt van een vindingrijkheid waarvan we graag een plaatje afdrukken ■'s I jacht hoogspanning windturbines Drukkerij Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)4827 29 Fax (0187) 48 57 36 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflaicliee 'Wli, -------- -_^j„.^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2