Heeft de landbouw wel visie? twSbrechtse Verpleeghuisfaciliteiten in Verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' Oude Tonge zéér toegejuicht Mobil Verkeersinformatie schiet tel(ort In memoriam S. A. Jumelet kievit warmte Rally Formula Garage Knöps B.V. CDA afd. Middelhamis Reactie op stroomstoring Leven in medische handen? Net als vroeger, met de boot naar Rotterdam Correctie oorzaak dodelijk verkeersongeluk Waar bleef de ambulance? "tï AOV^ vo 69e Jaargang VRIJDAG 17 JANUARI 1997 No. 6569 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje Nederland maakt zich op voor de vol gende eeuw. Maar doen de boeren dat ook? De landbouw zal er ongetwijfeld anders gaan uitzien. Het aantal boe renbedrijven zou wel eens vlug kun nen halveren. De afstand tussen droom en werkelijkheid is heel klein. Het gebruikelijke vuurwerk rond de jongste jaarwisseling is een hinderpaal geweest voor de bespiegelingen over een naderende eeuwwisseling. Menig land genoot beseft dat het nieuwe tijdperk van de eenentwintigste eeuw voor de deur staat. Er worden plannen gemaakt, vele strategen dienen zich aan en de visionai- ren komen in gesprek met de realisten. Nederland maakt zich op voor de nieuwe eeuw. Eigenlijk toch merkwaardig dat de land bouw in ons land nog niet toe is aan de visie naar de eenentwintigste eeuw. Wie het platteland opgaat ontmoet alleen maar boeren die blijven steken in de mesthoop en de miserabele uien- en pie- perprijzen. De tuinders tobben met de tomaten en paprika's in glazen kassen die zeer binnenkort worden gesloopt om dat er nieuwe huizen worden gebouwd of omdat de Hoge Snelheidslijn voorrang krijgt. Boeren en tuinders zijn bezig met de problemen van alle dag. Zij hebben alle energie ingezet om het hoofd boven water te houden. Kunnen zij met hun be drijf een inkomen verdienen; kunnen zij de 'boze, kritische' buitenwereld van hun lijf houden? Op de keper beschouwd blijft de boer steken in de korte-termijn problemen. Er is geen ruimte en tijd om over de eeuwwisseling heen te kijken. Dynamiek En toch zal de landbouw in Nederland veranderen. De omstandigheden in eigen land en ook daarbuiten dwingen tot nieu we koersen. De samenleving vraagt van de boeren iets andere df^n voorheen. Het landbouwproduct moet voldoen aan ko- perswensen, hoe kieskeurig (en soms irrationeel) die ook zijn. Boeren moeten eraan wennen dat burgers en buitenlui zich bemoeien met het leven op en rond het erf, of in en rond de tuinderskas. En denk nou niet dat de consument een extra prijs wil neertellen voor al die extra vra gen en wensen. De land- en tuinbouw heeft ook te maken met een overheid die zich anders gaat ge dragen. De vanouds vertrouwde subsi die-bereidheid behoort tot het verleden. Boeren moeten ondernemers zijn, en die zullen hun positie zelf op de markt moe ten bevechten. Ook buiten de landsgrenzen staat de we reld niet stil. Boeren en tuinders krijgen te maken met een groter wordende Euro pese markt, waar steeds meer concurren ten in beeld zijn. Bovendien trekt de Europese Unie de beschermende handen terug en komt het boerenerf in de open wind te liggen. Alle boerenprotesten ten spijt gaat de mondiale liberalisering door. De wereldhandelsorganisatie (W.T.O.) zet alle luiken open. Het ver keer van landbouwproducten zal meer en meer ongehinderd over de hele aardbol rollen. De boeren in Nederland zullen in dat wereldhandelsspel worden meegezo gen. Teveel bedrijven geconfronteerd met vertragingen De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zuid-Holland Zuid heeft samen met andere belangenorganisa ties voor het bedrijfsleven en wegbe heerders besprekingen in gang gezet om informatie over files en wegwerk zaamheden toegankelijker te maken. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een 06-nummer. De Kamer van Koophandel heeft een enquête laten houden onder de bedrijven uit de-regio die veel met transport te maken hebben. Daaruit bleek dat 70% van de bedrijven regelmatig geconfron teerd wordt met vertragingen als gevolg van wegwerkzaamheden. De wegbeheerders tonen grote bereid heid mee te willen werken aan het oplos sen van de problematiek. Ook zij worste len met het feit dat behoorlijk geïnves teerd wordt in informatievoorziening, echter de effecten zijn nauwelijks bekend en zelden gemeten. Begin volgend jaar zal duidelijk moeten zijn of bijvoorbeeld een 06-informatie- nummer het geschikte medium is of wel licht een informatiepagina op Internet. Droom of realiteit Het wordt hoog tijd dat de boeren van de mesthoop afkomen en zich bezinnen op het grotere spel dat na de eeuwwisseling wordt gespeeld. Nog simpeler: boeren moeten zich veel meer met hun toekomst bezig houden. Zij moeten keuzes maken voor langere periodes. Dat betekent óf investeren in de toekomst óf afbouwen en stoppen met het bedrijf. Investeren is bittere noodzaak om in de komende eeuw een rol te spelen in een veranderen de landbouwmarkt. Voor de boer geldt dan een reeks van vragen over de noodzakelijke bedrijfs omvang, over kostenverlaging, over milieubeheersing, enz. In de praktijk van alle dag komt dat neer op schaalvergro ting, specialisatie, exclusiviteit en meer van dat soort zaken. Boeren moeten zelfs kiezen uit productie van voedsel of pro ductie van natuur (agrarisch natuurbe heer!). Hoe dan ook: de landbouw staat voor ingrijpende keuzebeslissingen. En voor de aanvaarding van de gevolgen van keuzes. Dat zal er ongetwijfeld toe leiden dat Nederland minder boerenbe drijven zal tellen, dat de blijvers echte ondernemingen worden en dat dus de landbouw in ons land een an-der aanzien krijgt. Het is alleen maar te hopen dat de boeren en tuinders tot een langere-termijn-den- ken komen, want de magische eeuwwis seling is snel naderbij. Wie zijn toekoms- zelf wil bepalen moet de waan van de dag afzweren en de droom omzetten in werkelijkheid. B. Schouwing BRUINISSE - Dinsdagavond over leed in het verpleeghuis 'Cornelia- stichting' té Zierikzee de heer S. A. Jumelet uit Bruinisse. Jumelet be reikte de leeftijd van 86 jaar. De begrafenis zal morgen (zaterdag) plaatsvinden op de algemene be graafplaats in Bruinisse. Op 15-jarige leeftijd kwam Stoffel Jume let met de journalistiek in aanraking en dat hield hij vol tot hij de 80 jaar reeds was gepasseerd. Zijn vader was mossel kweker, z'n grootvader verdiende als aannemer een centje bij als correspon dent van diverse kranten en persbureaus. Begin deze eeuw nam zijn moeder dat werk over, maar omdat zij overleed toen Jumelet nog maar veertien jaar was pikte hij de draad op. Hij behaalde een boek- houddiploma, werd vervolgens zelfstan dig boekhouder en completerde zijn broodwinning met een groot aantal cor respondentschappen. Verder was hij ont vanger-griffier, kassier en actief voor kerk en school. De markante Bruënaar leverde bijdragen aan kranten als bijvoorbeeld het Zeeuws Dagblad, het Rotterdams Nieuwsblad, het Algemeen Dagblad, Eilanden Nieuws, Ons Eiland, de Rotterdammer, de PZC, de Zierikzeese Nieuwsbode en weekbladen als Schuttevaer en De Visse rijwereld, later opgegaan in Visserij- nieuws. Niemand schreef in zijn leven zoveel over mosselen en mosselkwekers als hij dat heeft gedaan. Van 1959 tot 1978 was Jumelet gemeen teraadslid voor de CHU, waarvan twaalf jaar wethouder en loco-burgemeester. Na het vertrek van burgemeester G. Hokken fungeerde hij maar liefst dertien maan den als waarnemend burgemeester. Op de afscheidsbijeenkomst van de dorpspolitiek in 1978 werd de reeds eer der koninklijk onderscheiden Bruënaar tot ereburger benoemd. Zonder omhaal van woorden droeg de oud-wethouder z'n mening uit. Toen hij afzwaaide uit de politiek zei hij ondermeer: .Mensen die zich in Bruinisse vestigen met de ge dachte: ik zal die boeren wel eens leren hoe het moet zou ik willen verzoeken; pak uw biezen en verdwijn. Bruinisse moet Bru blijven. Wie naar Bru komt moet zich aanpassen aan de trant van Bruinisse en niet omgekeerd". Ongetwijfeld was hij een van de fervent- ste cultuurdragers die het mosseldorp ooit heeft gekend. Dat hij tevens een van de felste tegenstanders van de gemeente lijke herindeling is geweest zal (voor degenen die het nog niet wisten) duide lijk zijn. Praktisch elke vergadering die in Brui nisse werd gehouden woonde hij bij. Als verslaggever legde hij ook een buitenge wone belangstelling aan de dag voor de historie van 'zijn' dorp. Het beste be wijs daarvan is het boek van zijn hand 'Bruinisse in de loop der eeuwen', een waardevol boekwerk dat in 1985 is ver schenen. Als u meer wilt dan de laagste prijs voor alle xekerhódi Op uitnodiging van het CDA, afdeling Middelhamis zal op dinsdag 21 januari de heer J. Heijkoop, gedeputeerde van milieu in de provincie Zuid-Holland, in het Trefpunt te Stad aan 't Haringvliet een lezing houden over: De toekomst van Goeree-Overflakkee vanuit Zuid hollands perspectief. Wetende dat de meningen op het eiland verdeeld zijn (opgaan in de provincie Zeeland of bij Zuid-Holland blijven be horen) zullen naar verwachting velen deze lezing bij willen wonen. De avond begint om 20.00 uur. Een abonnee uit Herkingen reageerde dezer dagen op het berichtje in de krant van dinsdag over de stroomstoring die donderdagavond in Herkingen en Nieu we Tonge plaats had. Het bericht ver meldde dat het euvel, begonnen om 22.10 uur even na elf uur weer verholpen was, maar bij onze aboimee is het licht pas om 10 over één 's nachts weer aan- gefloept. Of dat in de krant mocht, vroeg ze terwille van haar geloofwaardigheid tegenover hen die haar gezin en bedrijf met oiiegestoökte verwarming hebben geholpen. Redactie Thema-avond: De Sectie gezondheidszorg en Welzijn van de RMU: Het Richtsnoer belegt in samen werking met de afdeling Goes en omstre ken een thema-avond over euthanasie i.v.m. de evaluatie van de wet op de lijkbe zorging. Het thema is: Leven in medische handen? Deze avond die bestemd is voor zowel werkers in de gezondheidszorg als belangstellenden wordt gehouden op D.V. woensdag 29 januari 1997, in de Sions- kerk aan de Graaf Adolfstraat te Goes. De spreker is drs. W. G. van Dorp. De aanvang is om 19.45 uur. Na de inleiding is er een forumdiscussie met de inleider, de heer J. Willemsen na mens de NPV en de heer L. Nijsse, ouder ling van de Ger. Gem. die tevens de avond af zal sluiten. Er wordt een collec te gehouden ter bestrijding van de onkos ten. Iedereen is van harte welkom. 125 >- Zoals je afgelopen dinsdag al in de krant hebt kunnen lezen, kun je D.V. zaterdag avond a.s. voor maar vijf gulden onbe perkt pannekoeken komen eten. Wil jij ook komen? Dat kan. Je moet je hiervoor dan wel uiterlijk morgenochtend opge ven bij Lydia (487694). In tegenstelling tot wat we gewend zijn gaan de deuren van 'De Hoeksteen' pas om kwart voor acht open, dus kom niet te vroeg. Volgende week hoopt de podiumgroep 'Aardewerk' in ons midden te zijn. Hier kun je dus alvast rekening mee houderi. We rekenen erop dat je erbij bent! Gevraagd voor marktonderzoek In de gemeente Goedereede worden hon denbezitters gevraagd voor speciaal on derzoek (testen). Voor info en/of opgave kunt u bellen op maandag en dinsdag a.s. tussen 9 en 12 uur. Tel. 682517. 't Zou prachtig zijn als 't lukt - en 't móet natuurlijk sla gen - dat experiment in 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge. De verpleegunit die in dat verzorgingshuis is ingericht kan ouderen de schokkende ervaring sparen die 't hen geeft uit de vertrouwde omgeving én uit eigen dorp weg te moe ten omdat opname in een verpleeghuis elders wenselijk is geworden. 'Ebbe en Vloed' krijgt nu, in het 'pilot-project verpleeghuiszorg in het verzorgingshuis' als eerste verzor gingshuis op ons eUand zelf verpleegfaciliteiten, kleinscha lig weliswaar maar kwalitatief helemaal in orde, onder verantwoordelijkheid van verpleeghuisarts Sjaak van Kempen, óók al een oud-Oude Tongenaar. Mevr. H. Kroon-Legierse, directeur van 'Ebbe en Vloed' zou woensdagmiddag, toen het officiële startpunt met de aanwe zigheid van bestuurders en zorgverleners werd gemarkeerd, om de geboden mogelijkheid maar 't liefst de vlag hebben uit gestoken, want 't is uniek wat 'Ebbe en Vloed' nu in huis heeft gekregen. Daarover verheugde zich ook HDG-voorzitter ds. J. T. Ca- zander, temeer omdat hij de tijd nog niet ver wist dat verzor- gings- en verpleeghuizen nog ver van elkaar verwijderd waren, maar nu elkaar aanvullen nu de zorgzwaarte is toege nomen. Een goede ontwikkeling die, zo hoopt de HDG voorz. vanuit Oude Tonge over het eiland uit zal waaieren, in '98 naar 'Geldershof' en 't jaar daarop naar 'de Vliedberg' te Ouddorp. Het verhaal van dhr. I. v. d. Boogert, alg. directeur van de Stichting HDG was minstens zo enthousiast, hoezeer hij ook betreurt dat de Overheid die zorgvernieuwing dicteert daar voor onvoldoende middelen beschikbaar stelt. Hoezeer de Overlieid ook in gebreke blijft een stiiiclurele financiering te bieden, tóch is het project met veler inspanning begonnen. „De middelen zijn bij elkaar geplukt", verwoordde 'Ebbe en Vloed' bestuursvoorz. dhr. Luyendijk en nu die er eenmaal is mag die nooit meer worden teruggeschroefd, „'t is uniek wat we hier hebben gerealiseerd". De resultaten van het pilot (proef) project zullen na een jaar door het Nationaal Ziekenhuisinstituut worden geëvalueerd en dat zal bepalend zijn voor de mogelijkheid die 'Geldershof' en 'de Vliedberg' al dan niet geboden worden. Ook 'Ebbe en Vloed' directeur mevr. Kroon zal er zich sterk voor maken want ze heeft inmiddels ervaren dat de ver- pleeg(huis)mogelijkheid voor de ouderen bijzonder heilzaam is temeer omdat ze niet naar elders hoeven. Ze zijn slechts intern verhuisd en dat heeft bij geen van de 8 die er gebruik van maken problemen opgeleverd. Ze bewonen een eigen kamer, ze zijn niet bedlegerig en heb ben een gezamenlijke woonkamer op slechts weinig passen afstand. „Nee, 't mag nooit meer worden teruggedraaid", zei voorz. Luyendijk en dat is hem woensdagmiddag door velen van harte nagezegd. Eerste actie 1997 De Zeemanspot Op dinsdag 14 januari 1997 04.00 uur werd de Stellendamse reddingboot voor het eerst in dit jaar opgepiept door de Kustwacht Ouddorp. De garnalenkotter OD 52 'Jet' kreeg tijdens het vissen te maken met een kapotte koelwaterpomp, waardoor de motor niet meer kon draai en. De Zeemanspot haalde de onfortuin lijke visserman op en bracht hem in de haven van Stellendam. Op vrijdag 23 en 30 mei a.s. organiseert Rederij 'de Veerman' rondvaarten vanuit Middelhamis Havenhoofd naar het Rot terdamse havengebied. De tocht voert over het Haringvliet, Spui, Oude Maas, Nieuwe Maas, door de Eemhaven, de Noord, Dordse Kil, Hol- landsdiep, en via het Haringvliet weer terug naar Middelhamis. Gevaren wordt langs Zuidland, Oud- Beijerland, Spijkenissebrag, Botlekbrug, Pernis, Vlaardingen, Schiedam, Rotter dam, Willemsbrug, Rotterdam-Zuid, Brienenoordbrug, IJsselmonde, Bolnes, Ridderkerk, Kinderdijk, Dordrecht en Zwijndrecht. Aan boord is een goed gevulde bar en keuken. Vertrektijd: 10.00 uur. Vertrekplaats: Middelhamis-havenhoofd. Kosten: 45,00 p.p. Kinderen t/m 12 jaar 30,00 p.p. inclusief lx koffie. Kaartverkoop: VVV-Middelhamis, tel. (0187) 484870. De tocht duurt circa 8 uren. Politie Rotterdam-Rijnmond heeft in het persbericht over het dodelijk verkeerson geluk dat zaterdagavond bij Ouddorp twee levens kostte, (het stond ook in onze krant) in het aanwijzen van de oor zaak een pijnlijke vergissing gemaakt, vooral voor de nabestaanden van de 45- jarige Piet den Tuinder uit Hellevoet- sluis. Anders dan het persbericht wilde doen geloven is het niet dhr. den Tuinder ge weest die van z'n weghelft afweek, maar is hij juist door de ander aangereden, met de dood als gevolg. Dhr. den Tuinder was uit België waar hij werkte, op weg naar huis in Hellevoetsluis, toen het on geluk gebeurde. Evenals zijn vader Adriaan den Tuinder had de overledene een grote voorliefde voor het historische RTM-materieel dat in de remise te Ouddorp wordt bewaard. Op de crematieplechtigheid,woensdag, is daaraan herinnerd. Ingezonden: De ergste blunder uit 1996 is geweest dat de ambulance uit Ouddorp werd wegge haald. Op 10 januari 1997 21.30 uur gebeurde een dodelijk ongeval op N57 nabij de Brouwersdam. De chauffeur van een vrachtwagen heeft autotelefoon en belt 21.37 naar 06-11 en vertelt z'n eerste indruk: 1 dode en 1 gewonde. Om 21.45 uur arriveren brandweer en kort daarna de politie. Maar waar blijft de ambulance? Als ons ongeschoold, vrijwillig Oud- dorps personeel nog onze Ouddorpse ziekenwagen in Ouddorp zou hebben be mand, dan hadden die hooguit 10 min. na alarmering aanwezig geweest, want al die chauffeurs waren razend snel. Nu kwam de ambulance om 22.05 uur, dus pas een half uur later. Dit is nu de derde keer dat zoiets voorkomt. Ie weten ze DELTA niet te vinden i.v.m. afgeklemde duim van man. 2e Westeinde in Ouddorp (staat zeker niet op de kaart)? i.v.m. heupfrac tuur. 3e ruim Vi uur na ongeval ter plaatse. Kort samengevat: SCHANDELIJKE SITUATIE. Ons dringend advies: Laat Ouddorpse ambulance temg komen naar waar die hoort. Nu staat hij 5 dagen per week bij het politiebureau in Ouddorp te wachten met 2 man geschoold personeel a per uur, die heg noch steg kennen in Ouddorp. Bedankt voor plaatsing in EN, Een van de eerste hulpverleners bij ongeval, mevr. V., Ouddorp VingeriingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 Audio - video apparatuur - Elel<trische tiuislioudeliil<e app. VOOR BEELD EN GELUID FOTO VIDEO - 8TVUQ flEPORTAQE - FOTOORARE 1=3 c=a C3 cza "^jS^^^^^^^i^ IZ3 11:3 [=3 en tu en I OUDOOnP-W»slStraat3S-T9Moon(0187}6$161Z/FaxS83734 -Pi1ntahop-Hogozoom172'TelBlot}n(0111)462400 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Twee van de dames van de verpleegunit aan de wandel. Links mevr. Kroon, directeur, vervolgens mevr. Koppenaal, mevr. van Balen en rechts ziekenverzorgende Ellen Scheermeijer. Middelhamis Telefoon (0187) 48 22 22

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1