Kunstuitleen wordt mogelijk in gemeente Middelliarnis Vee-, vlees- en eiersector heeft vertrouwen in 1997 Zuideixlieptoclit zaterdag voor eerste keer gereden Dam- en schaakver. 'Ontspanning' Vignet verplicht voor het rijden op autowegen in Oostenrijk Groei Bloei (KMTP), M Goeree-OveiHakkee, organiseert cursus natuurvriendelijk tuinieren Arbo-jaarplan 1997 vastgesteld Groei 8c Bloei Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 14 JANUARI 1997 MIDDELHARNIS - De raad heeft zich donderdagavond in haar raads vergadering uitgesproken over de vestiging en de financiering van kun stuitleen in de gemeente Middelharnis. Sinds een aantal jaren zijn er door de provincie middelgrote gemeenten aangewezen die een kunstuit leen mogen opzetten. De provincie zorgt voor de aankoop van de kunst- kollektie. De gemeenten dienen te zorgen voor een geschikte lokatie en dekidng van de personeelskosten. Op de Zuidhollandse Eilanden waren Hellevoetsluis en Middelharnis de serieuze kandidaten voor een eventuele kunstleenvestiging, waarbij de uiteindelijke keuze op eerstgenoemde is gevallen. De gemeente heeft de intentie behouden om zich aan te sluiten bij de kunstuitleen van Hellevoetsluis. Begin 1996 heeft een onderzoek uit gewezen dat 'Het Diekhuus' de aangewezen lokatie is voor een dependan ce van de kunstuitleen Hellevoetsluis. Voor de vestiging van deze depen dance is een eenmalige startsubsidie nodig van 6.500,- en voor het exploitatietekort is een subsidie nodig van 13.000,-. Hierbij gaat men uit van 150 kunstwerken en een beginbestand aan abonnees van 53. De verwachting is dat binnen 5 jaar de kunstuitleen kostendekkend kan draaien. De financiering is enige tijd een pro bleem geweest en zelfs is deze post in de conceptbegroting van 1997 geheel geschrapt. Het kollege stelde de Raad voor om, gezien kunstuitleen een uitste kende gelegenheid is om bredere lagen van de bevolking in staat te stellen kunst in huis te hebben, het opzetten van een dependance te financieren. De dekking daarvan zou kunnen geschieden uit het fonds 'Club-en Buurthuiswerk'. Het geld uit dit fonds kan op korrekte wijze wor den ingezet omdat het raakvlakken heeft met de sociaal-culturele werkzaamheden die in de club- en buurthuizen plaatsvin den. Daar het Diekhuus als meest geschikte lokatie is gekozen, kunnen de middelen uit dit fonds worden aange wend. Kerntakendiscussie De heer Doorn (SGP/RPF) had geen goed woord over voor het voorstel. „Om voor 53 abonnees zo'n gigantisch bedrag te moeten uitgeven, gaat mij te ver. Het is geldverspilling van de bovenste plank. Bovendien wat heeft een kerntakendis cussie en een begrotingsdiscussie voor zin als zulke bedragen ineens tussendoor worden uitgegeven. Ik kan mezelf niet aan de indruk onttrekken dat, indien u niet onder politieke druk was gezet, u nooit met dit voorstel was gekomen." Hij kon zich overigens goed voorstellen dat er mensen zijn die zich willen inzetten voor de kunstuitleen, hij had er zelfs waardering voor. Alleen de verhouding 'prestatieVfinanciën vond hij alle propor ties te buiten gaan. De heer Hameeteman (SGP/RPF) draagt kunst een warm hart toe. Wat dat betreft had hij geen enkel probleem. Hij vond het echter niet juist, geld uit te gaan geven terwijl er gewacht wordt op de kemtakendiscussie. Mevrouw v. d. Nieuwendijk (Lijst Hoog- zand) had ook geen goed woord over voor het kollege voorstel. „Kunstuitleen is géén gemeentelijke taak. Midden in de kerntakendiscussie is het een slechte zaak om dit verzoek te honoreren. Het is oneigenlijk gebruik van gemeenschaps geld. Er zijn overigens wel zaken waar je je geld beter aan kan besteden. De heer Hutink (CDA) dacht daar toch wat anders over. Hij zag het niet als een kerntaak, maar wel als een taak van de gemeente om hierin een helpende hand te bieden, „want met het mogelijk maken van deze kunstuitleen kan je een bredere laag van de bevolking in staat stellen om kunst in huis te hebben." Hij ging akkoord met de startsubsidie maar wilde wel de exploitatiesubsidie zo gauw mogelijk, liefst binnen 2 tot 3 jaar, afge bouwd zien. De heer Rijvers (VDB) was blij met het voorstel. Hij nam het de heer Doorn kwalijk dat deze vond dat het kollege onder politieke druk is gezet. „Dat is niet waar", zo gaf hij aan. Bovendien wees hij nog even op de opmerking van Doom over de weinige 'start' abonnees. „Je kunt toch niet met een 500 abonnees starten? Je start ergens mee en als het goed is komen er vanzelf meer abon nees." De heer Vroegindeweij had ook geen goed woord over met betrekking tot de opmerking van Doom: „Dat het kollege onder politieke druk is gezet is zeer bezij den de waarheid. Deze daad getuigt juist van gevoel voor de Raad en dat is heel wat anders!" Hij was overigens heel blij dat de kunstuitleen er komt. De heer Hooyman (PvdA) ging ook akkoord met het voorstel en was bovendien buitenge woon te spreken over de gekozen lokatie. Geen geldverspilling Wethouder Tiggelman gaf in zijn beant woording aan dat er van uit wordt gegaan dat er in het eerste jaar 53 abon nees moeten zijn. „En die zullen er zeker komen. Er is nu al vraag!" Ook haakte hij in op de opmerkingen van de heer Doom: „Er is geen politiek spel gespeeld en ook de opmerking van die politieke onder druk zetting is absoluut onzin. Ook achtte hij het absoluut geen geldver spilling!" Uit zijn beantwoording bleek dat het hier niet om een stmkturele sub sidie gaat, mede omdat het geen gemeen telijke taak is. Het is een 'startsubsidie'. Na vijfjaar wordt ervan uitgegaan dat de zaak kostendekkend is. In tweede termijn haakte de heer van de Ketterij (SGP) nog even in op de moge lijke schadelijke gevolgen die er zouden kunnen ontstaan door de opzet van een kunstuitleen voor bestaande onderne mers c.q. galeriën die kunst verkopen. De heer Doorn (SGP) relativeerde zijn opmerkingen door te zeggen dat het beter is om de gedane uitspraak te ver vangen door: Het kollege heeft zich poli tiek laten leiden. Voor de SGP en Lijst Hoogzand bleven de financiële lasten het punt waarop ze het voorstel afwezen. Men vond het raadzaam eerst de kemta kendiscussie nu eens af te wachten en dan pas zulke beslissingen te nemen, want zo zei van der Kamp: „Geld kun je maar één keer uitgeven". Volgens wethouder Tiggelman behoeven bestaande galeriën geen strop te hebben aan een kunstuitleen. „Het kan juist wel eens positief werken, want kunst komt hierdoor in de belangstelling van een breder publiek te staan. De Raad stemde over het voorstel. Dit werd met 10-6 aan genomen. De SGP en Lijst Hoogzand stemden tegen. Arbo-jaarplan 1997 Voor de komende jaren staan een aantal stucturele voorzieningen op arbo-terrein op de roL In warme zomers is het in het gemeentehuis erg warm. De werkplek ken zijn voor een groot deel allemaal nog voorzien van traditionele schrijfbu- reaus. Het feit dat dit meubilair niet meer voldoet aan de vereisten voor een PC- werkplek, veroorzaakt in toenemende mate gezondheidsklachten bij de werk nemers. Meestal gaat het hierbij om hoofdpijn, oog-, nek-, en schouderklach ten. Bovendien is een betere daglicht afscherming noodzakelijk voor het wer ken aan de PC's. Door de arbo-commissie is het meubilair van de kantine als 'krakkemikkig' omschreven. Binnenklimaatbeheersing, de inrichting van de PC-werkplekken, de lichtwering en de inrichting van de kanti ne van de werkplaats eisen dus de aan dacht. Het kollege stelde voor een aantal knelpunten door te schuiven en slechts een deel van de noodzakelijke aanpassin gen in 1997 uit te voeren. Van de Ketterij (SGP) steunde het plan. Hij vroeg wel met klem of zo'n jaarplan niet eerder besproken kan worden omdat dit ingepast moet worden in een begroting, die nu voor 1997 al vast staat. Hameeteman (RPF) vond dat er sterk de nadruk op het meubilair gelegd diende te worden vanwege de gekonstateerde klachten. „Als die klachten er zijn dan is aanschaf van meubilair harder nodig dan klimaatbeheersing, want het eerste heb je iedere dag nodig en het laatste enkele dagen per jaar. Van der Kamp (Lijst Hoogzand) vroeg zich af of het allemaal wel zo luxueus of modern moest. ,,De mensen moeten uiteraard een goede werkplek hebben maar of het voor die prijs moet...?" Rijvers (VDB) vond het een heel goede zaak dat een en ander planmatig werd geregeld. Wel vond hij het rapport waar op het is plan gestoeld aan de dunne kant. „Ik ga akkoord voor 1997, maar voor de rest moet er een grondige bespreking komen." Hooyman (PvdA) was ook kontent met de planmatige aanpak daar alles goed moet worden afgezet tegen de financiële mogelijkheden. Vroegindeweij (VVD) noemde het een goed arbo-jaarplan. Maar ook hij wilde voor de toekomst een betere inventarisa tie. „Werkplekonderzoek is heel gebmi- kelijk in dezen. Aan de hand daarvan kan je pas tot een goede overweging komen." Hij wilde dan ook meerdere offertes zien, om een volledig inzicht te krijgen. Wethouder Slootweg noemde het van sociaal belang dat de mensen een goede werkplek hebben, maar er is ook een bedrijfsmatig belang. „Bij de 'arbowen- sen' zal je ook moeten kijken naar de financiële ruimte die er is. Derhalve is mede op aandringen van de Raad de zaak planmatig opgezet. Een nader onderzoek, waar sommigen naar vragen, is er nog niet. Uiteraard zal dit wel gebeuren." Hij wees erop dat diverse zaken nog verder bestudeerd moeten worden. Ondermeer moet de klimaatbeheersing nog nader onderzocht worden. Er zal een plan opge zet worden wat uiteraard dient afgestemd te worden op de financiële mogelijkhe den. Slechts een deel van de plannen worden in 1997 uitgevoerd. Er moet gezorgd worden voor een adequate inrichting van werkplekken en een goed werkklimaat maar er dient in dit verband wel een zorgvuldige afweging worden gemaakt, is de mening van het kollege. Overigens ligt het in de bedoeling het Arbo-jaarplan in het vervolg op een zodanig tijdstip ter vaststelling aan de Raad aan te bieden, dat met de daamit voortvloeiende financiële consequenties rekening kan worden gehouden bij de begrotingsbehandeling. Het voorstel door het kollege om het Arbo-jaarplan voor 1997 vast te stellen, genoot aller instemming. De meeste verwerkende bedrijven in de vee-, vlees- en eiersector zien het jaar 1997 met vertrouwen tegemoet. Dit beeld komt althans naar voren uit een peiling die de Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) in de sector heb ben gehouden. Voorzitter Rob Tazelaar maakte de resultaten ervan bekend in zijn nieuwjaarsrede. Van de 42 benaderde bedrijven stuurden 22 het antwoordformulier ingevuld terug. Met een respons van ruim 50% moeten de uitkomsten daarom als rich tinggevend worden beschouwd. Investeren in kwaliteit Vleesbedrijven zijn voornemens dit jaar vooral te investeren in de kwaliteit van het productieproces, productontwikke ling, het milieu en in productiecapaciteit om vlees verder te kunnen bewerken. Juist in deze vleesveredeling wordt enige uitbreiding van de werkgelegenheid ver wacht. De varkens- en kalfsvleessector gaat in 1997 op zoek naar nieuwe afzetgebieden. Veehandelaren, eierexporteurs en vlees- verwerkers trachten hun verkopen juist op de bestaande markten te vergroten. Prijzen In de varkens- en eiersector wordt dit jaar rekening gehouden met lagere prij zen. De pluimveevleesbranche verwacht een lichte prijsdaling voor de producten, terwijl de overige sectoren uitgaan van een min of meer stabiel prijsbeeld. Sterke en zwakke punten Gevraagd naar de sterke punten van de sectoren kwamen naar voren: goede kwaliteit, flexibiliteit, marktgerichtheid, marktkennis, verticale integratie en rela tief lage productiekosten. Als zwakke punten werden genoemd: gebrek aan onderlinge samenwerking, weinig lange termijn denken, teveel ver snippering en een schrijnend gebrek aan visie. In reactie hierop zei PVE-voorzitter Tazelaar dat er voldoende rapporten en studies zijn waarin lijnen naar de toe komst worden uitgezet. Waar het naar zijn oordeel echter aan schort is het ver mogen om hieruit ook daadwerkelijk consequenties te trekken voor het eigen bedrijf. Zware commissie Om dit situatie in de sector structureel te verbeteren, gaf Tazelaar in overweging om als georganiseerd bedrijfsleven samen met de overheid hiertoe een poging te doen, bijvoorbeeld via het instellen van een zware commissie. Die zou moeten nagaan in hoeverre de bestaande structuurvisies nog actueel zijn en waarom de reeds aanwezige rap porten onvoldoende effect sorteren. OUDDORP Uitslagen van 6 januari DAMMEN J. Westhoeve - L. Moerkerk1-1 A. P. C. de Mik - M. Bminsma3-0 L Visbeen - C. Tanis1-1 A. Meijer - KI. Tanis0-3 A. de Mik-C. Mierop3-0 SCHAKEN afdeling 1 A. C. Baas - J. Soeteman1-0 Kr. v.d. Wende - J. E. P. TanisVi-Vi M. Breen - J. W. Tanis%-% afdeling 2 Kr. de Ronde - A. Akershoek..(regl.) 1-0 NAL. V. Doom - E. van Lamoen%-Vi R. v.d. Wende - P. A. Derrez0-1 C. Wassenaar- J. Dijkstra0-1 E. Santifort- A. Akershoek1-0 E. van Lamoen - W. v.d. Meijden1-0 J. Grinwis - F. L. TroostVè-% A. Schaefer - NAL van DoomVi-^A RSB-competitie Stellendam 1 - Ontspanning 15-3 Ontspanning dreigt in de degradatie gevarenzone terecht te komen nu opnieuw werd verloren. Schaatsers nabij Dirkslandse haven. Voorts zou de commissie aanbevelingen moeten doen voor een sector- en over heidsbeleid, dat wél tot de noodzakelijke veranderingen in de bedrijfstak leidt. De eerste Zuiderdieptocht is afgelopen zaterdag gereden. De organiserende ijsverenigingen van Goedereede, Stellendam, Melissant en Dlrksland hadden niet durven denken dat er zo'n geweldige respons zou komen op dit initiatief. Ongeveer 1600 a 1700 deelnemers hebben zich in laten schrijven voor deze tocht. Gezien het resultaat zal deze Zuiderdieptocht waarschijnlijk in volgende jaren, indien er sprake is van een vorstperiode, opnieuw georga niseerd gaan worden. Vorige week besloten de ijsverenigingen op maandagavond om de tocht te gaan organiseren. Daama volgden een aantal drukke dagen, waarin alles geregeld moest worden. Ondermeer moesten diverse inkopen worden gedaan, de pers moest worden ingelicht en advertenties moesten worden opgesteld. ledere vereniging heeft voor haar eigen trajekt zorg gedragen. Leden van de vereniging kontroleerden dus de baan, bemensten de verzorgingspost, zorgden voor het afstempelen, enz. Volgens de organisatie is de dag prima ver lopen. Op vier plaatsen kon de tocht gestart worden. De route liep van de Dirkslandse haven via het Sas, langs Melissant naar de oude haven van Stellendam. Vandaar ging het via het Zuiderdiep naar de havenkom van Goedereede-Havenhoofd. De startplaats was tevens het eindpunt. De tocht was ongeveer 30 km lang. De organisatie had maximaal gerekend op 1000 deelnemers. Goede reakties Op de laatste ijsdag van de afgelopen vorstperiode is deze tocht gereden. Mede doordat het niet zo hard waaide, was het zaterdag een mooie dag om zo'n tocht te rijden. Het aantal deelnemers was veel meer dan waar men op had durven hopen. Zo'n 1600 tot 1700 schaatsers hebben aan de tocht meegedaan. De organisatie had 1000 medailles beschikbaar. Van diegenen die geen medaille meer konden ontvangen is naam en adres genoteerd. Deze krijgen birmenkort de medail le toegezonden. De ijsverenigingen hebben hele goede reak ties ontvangen op het initiatief een Zuiderdieptocht te organi seren. Vele toeschouwers stonden langs de route naar de schaatsers te kijken en ze aan te moedigen. Op de stempelpos ten was koffie, soep, etc. te krijgen. Sommige schaatsers von den de tocht zo mooi, dat ze deze 3 keer achter elkaar gereden hebben. Gezien het succes van deze tocht en de vele goede reakties, overwegen de verenigingen de Zuiderdieptocht een vervolg te geven. In volgende jaren, wanneer het streng vriest, is het dus heel goed mogelijk dat deze Zuiderdieptocht opnieuw georganiseerd gaat worden. Hou je van lekker eten dan moet je za terdag a.s. zeker naar 'De Hoeksteen' komen. Wij staan dan klaar om voor jul lie een flinke stapel paimekoeken te bak ken. Het enige wat jij dan moet doen is ze helpen op te eten. Je moet je hier wel voor opgeven en dat kan uiterlijk tot en met zaterdagochtend bij Lydia (487694). De kosten zijn slechts vijf gulden. We hebben echter één probleem en dat is dat we pas om kwart voor acht in de zaal kurmen. Houdt hier dus rekening mee en kom niet te vroeg. De avond zal wel ge woon om acht uur begiimen. We hopen je zaterdag weer te zien! agentschap Vanaf 1 januari 1997 mag u zonder tol- vignet niet meer de Oostenrijkse snelwe gen op. Daarnaast blijven de trajecten waar al tol voor gold bestaan. Voor het stukje autobahn Al2 tussen de Duits/ Oostenrijkse grens bij Kieferstelden tot de afslag Kufstein is geen vignet vereist. Het Jaarvignet is 14 maanden geldig: van 1 december t/m 31 januari (dus bij voorbeeld van 1 december 1997 t/m 31 januari 1999) en kost 90,00. Het Tweemaanden-vignet is twee op eenvolgende kalendermaanden geldig, bijvoorbeeld van 1 februari t/m 31 maart, en kost ƒ25,00. Het Weekvignet is geldig voor tien opeenvolgende dagen. Deze periode is altijd van vrijdag 00.00 uur tot (tien dagen later) zondag 24.00 uur. De prijs hiervan is 11,50. Het autobahn-vignet is verkrijgbaar bij alle ANWB-vestigingen en agentschap pen, dus ook bij VVV/ANWB Over- flakkee, Kade 9 te Middelharnis. Het is niet verkrijgbaar bij de Oosten rijkse douane aan de grens. In Oosten rijk is het o.a. verkrijgbaar bij automobi- leclubs, postkantoren en tolorganisaties en in Duitsland bij tankstations in de buurt van de grens. Aanhangwagens (caravans/boottrailers) die door personenauto's worden getrok ken, hoeven niet van een vignet te zijn voorzien. Voor motoren komt er een speciaal vig net, maar dat is momenteel nog niet voorradig. Meer informatie bij VVV/ANWB Over- flakkee, tel. (0187) 484870. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw 8c Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Uw tuin inrichten is even belangrijk als het inrichten van uw woning. Voortvarend wordt volgens de laatste mode keu kens, vloerbedek king en gordijnen gekocht. Maar wat voor het huis geldt, geldt niet voor de tuin. De wetten van de natuur laten zich niet leiden door mode- gevoelige trends. Die mooie plant doet het bij uw vriend(in) wel goed, maar bij u niet. U vraagt zich af waarom? Menige aankoop bij hel tuincentrum leidt tot een teleurstelling. U wilt graag weten hoe dat komt en hoe u het beste rekening kunt houden met de natuurlijke omstandigheden? Dan is deze cursus iets voor u! Iedereen die meer wil weten over natuur lijke ontwikkeling, inrichting en onder houd van de siertuin is welom. De cursus zal bestaan uit drie cursusavonden, afge sloten met een praktijkdag. De onderwerpen 10 februari: Natuurlijke ontwikkeling van het milieu en de invloed daarvan op planten en die ren. Een dialezing waarbij onderwerpen als ontwikkeling van het landschap, bodem en waterhuishouding, kringlopen en suc cessie aan de orde komt. Gevolgd door een gesprek waarin aan de orde komt wat natuurvriendelijk tuinieren inhoudt. 24 februari: Wat betekent de natuurlijke ontwikke ling voor de inrichting van de siertuin. Wat voor soort tuin willen we? Aan de hand van dia's wordt ingegaan op de mogelijkheden van grote en kleine tuinen, en op inrichting van stadstuinen en landelijke tuinen. Gevolgd door een schets van de eigen tuin met een lijst van wensen en verwachtingen. 3 maart: Hoe geniet ik van mijn tuin? De cursisten zoe ken naar een pas sende natuurlijke inrichting van de tuin. Zij gaan met elkaar altematieve inrichtingsplannen maken en bespre ken. Hierbij komen veel tips over in richting en onder houd van de tuin aan de orde. Excursie: De theorie wordt aan de praktijk ge toetst, door een bezoek aan een milieu vriendelijke tuin. De datum van de excursie zal in overleg met de cursisten op de eerste cursus avond gepland worden, maar valt bij voorkeur op zaterdagochtend. De cursus zal verzorgd worden door mw. E. v.d. Hoek, en zal plaatsvinden in de Lagere Land- en Tuinbouwschool, Langeweg 107 te Sommelsdijk, 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur. De cursus zal voor leden 50,- bedra gen, niet-leden betalen 65,-. Indien er minder dan 12 cursisten zijn, zal de cur sus niet doorgaan; bij 20 personen zit de cursus vol. Opgeven kan tot uiteriijk 20 januari bij het secretariaat. Uw betaling kunt u over maken op: Rabobank Middelharnis, nr. 3420.05.863 (giro van de bank 95834), t.n.v. KMTP, afd. Goeree-Overflakkee, Ooltgensplaat, o.v.v. Cursus natuurvriendelijk tuinieren. Indien er te weinig aanmeldingen blijken te zijn, krijgt u het geld teruggestort. Zo niet, dan ontvangt u van ons een bevesti ging van de aanmelding. Doet u mee? Maak dan het cursusgeld over op de aangegeven bankrekening en stuur het onderstaande formulier volledig ingevuld op naar: Elvire Theelen Prutweg 8 3245 LW Sommelsdijk Opgaveformulier cursus natuurvriendelijk tuinieren Naam I Adres Woonplaats Telefoon KMTP-lid ja nee Het cursusgeld ad heb ik overgemaakt op het bovengenoemde banknummer. f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6