EIIAIIIlEfl-IIIEUWS Casper is Kopak geworden Raad Oostflakkee is gelukkig met verplaatsings-initiatief aardappelliandel Mast Den Bommel L Omgaan met hyperventilatie VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 14 JANUARI 1997 No. 6568 OUDDORP - Voor de zoveelste keer wordt hij weer gehouden, Trend 97. Een jaarlijks terugke rend evenementen in Ouddorp. En ook deze keer zal een compilatie van ondernemers u opnieuw ver rassen met zowel een keur aan no viteiten als verbeteringen in hun vakgebied. Demonstraties en ten toonstelling van de nieuwste pro- dukten en diensten. Van donder dag 16 januari tot en met zaterdag 18 januari zullen de deuren van 'de Dorpstienden' in Ouddorp zich voor het publiek openen. Maar liefst 8 ondernemers zullen u har telijk ontvangen. Om u een indruk te geven wat er zoal tijdens Trend 97 zal afspelen, lichten wij voor u alvast een tipje van de sluier op. Bij binnenkomst zult u getrakteerd wor den op muziek. Een demonstratie van de klassieke orgels van de merken Content en Domus wordt gegeven door Muziek centrum Verspuy uit Tholen. Gelijktijdig worden demonstratie- en showmodellen tegen kortingprijzen van maar liefst 50% aangeboden. Naast de klassieke orgels zullen ook keyboards worden verkocht tegen aantrekkelijke prijzen. Naast deze muzikale ontvangst is er na tuurlijk nog veel meer te zien. Zo zal Sunstore Flakkee er aanwezig zijn met een gamma aaji binnen- en buitenzonwe ring. Buitenzonwering met diverse mon tagemogelijkheden zullen aan u worden tentoongesteld. Ook sereens en uitval schermen zullen u verbazen. Voorname lijk in het ruime aanbod en ae diverse kleurstellingen. Een noviteit is een rol luik uit Zwitserland, maar dat moet u gewoon zelf zien. Daarnaast kunt u voor lichting en informatie krijgen over diver se soorten binnenzonwering van bekende merken. Vlieto uit Middelharnis presenteert en demonstreert nieuwe en gebruikte naai en lockmachines. Vlieto biedt u de mo gelijkheid van 5 jaar garantie en extra instruktielessen. Daarnaast wordt er een kompleet nieuwe manier van strijken ge demonstreerd. Probeer dit zelf uit, want Vlieto nodigt iedereen uit hun moeilijk te strijken wasgoed mee te brengen. U zult tevens versteld staan over het gemak en het resultaat. Ook de allernieuwste mo- destoffen van het voor jaar '97 passeren de revue. Ook de nieuwe kinderserie van LINA BROWN. Voordeel is dat wat u van de nieuwe collectie besteld ook gra tis thuis wordt gebracht. En zeker met betrekking tot het weer van de afgelopen weken is dat een voordeel. Gelukkig staat er op Trend 97 ook Jaap Tieleman uit Middelharnis. Deze verwar mingsspecialist uit de regio zal u een collectie kachels en open haarden tonen. De Kopak aan de' Weststraat 1 te Ouddorp OUDDORP - De gezellige buurtsupermarkt Casper is inmiddels van naam veranderd. Begin vorige week werd supermarkt Casper verleden tijd en prijkt de naam Kopak op de gevel. Bij de Kopak-formule horen buurtsupermarkten met een sterke klantenbinding. Kopak streeft binnen haar marktgebied een krachtige positie na door boven alles een aantrekkelijk prijsniveau te bieden. Kopak behoort dan ook bij de goedkoopste win kels in Nederland. Met een assortiment van zo rond de 1100 produkten, heeft Kopak tevens een produktaanbod dat er wezen mag! Evenals de andere winkels in de Schuitema-formules, voert Kopak het Kwaliteitsmerk, een uitstekend alternatief voor de A-merken, tegen een aantrekkelijk lagere prijs. De kersverse Kopak aan de Weststraat te Ouddorp is dan ook blij met de nieuwe naam en de bijbehorende formu le, want dat is een prima formule! Door de overgang van Casper naar Kopak komt de prijslijn meer in overeenstemming met andere toonaangevende winkels in de omge ving. De service zal echter- als vanouds- van grote klasse blijven en zelfs waar moge lijk nog verhoogd worden. De winkel is modem uitgerust, met scankassa's en pin automaten. Ter gelegenheid van de verandering is het interieur bovendien opgefrist met een prettige lichtgele kleur. Al met al wordt winkelen bij de Kopak aan de Weststraat nóg leuker en nóg aantrekkelijker! Bijvoorbeeld een gasopenhaard met ge- velafvoer, die voor elk huis zonder schoorsteenkanaal de installatie van deze sfeerhaard mogelijk maakt. Als vaste deelnemer is ook Fabert meu belen uit Oude Tonge van de partij. Deze meubelspecialist neemt u mee op reis door een ruime keuze aan zitmeubelen. Tevens zal de aandacht worden geves tigd op een nieuw scala aan lederen zit meubelen van bekende topmerken. Zoals vanouds staat service hoog in het vaan del en zal u worden getrakteerd op goede voorlichting op het gebied van zitcom fort en kwaliteit. Frans Meiaard daarentegen zal u uitge breid kunnen informeren over parket. Uit de ruime keus aan deze veelgevraagde vorm van vloeraankleding zal u het één en ander kunnen aanschouwen. Daar naast kunt u er natuurlijk overheen lopen om u te laten overtuigen van de kwali teit. Frans Meiaard staat al jaren garant om zijn vakmanschap en kwaliteit op het gebied van parket. Zeker niet op de laatste plaats is ook Por tas aanwezig. Deze onmiskenbare spe cialist op het gebied van keuken- en deu- renrenovatie/modemisatie zal een ruim beeld geven van zijn kollektie. Eens om over na te denken, wanneer u toe bent aan een nieuw uiterlijk van uw keuken. Zeer zeker zullen de nieuwe stijlen en kleuren van de collectie ook uw interesse wekken. De laatste van de rij van ondernemers uit Trend 97 is Grinwis uit Ouddorp, die al geruime tijd meer dan 18.000 artikelen binnen 24 uur levert aan bouwbedrijven, installateurs, timmerbedrijven, e.d. Naast als groothandel te fungeren zal hij naar Trend 97 toekomen om de particulier zijn aanbod te laten ervaren. Zo levert hij Schuifdeur-kastwanden, compleet met interieurs, die op maat gemaakt worden en voorgemonteerd worden geleverd in iedere gewenste maat en indeling in meer dan 1500 verschillende kleurva- rianten. Zo kunt u dus er zeker van zijn dat uw probleem aan kastruimte als sneeuw voor de zon verdwijnt. Een door lopende demonstratie van METABO gereedschap zal ook worden gegeven, evenals een presentatie in samenwerking met NEMEF en de Rijkspolitie met be trekking tot het beveiligen van deuren en ramen in en rond uw woning. Veilig- heidsschamieren en -sloten met het SKG keurmerk worden tevens door Grinwis verzorgd. Ook een nieuwe vorm van sys- teemplafonds wordt onder de aandacht gebracht. Zo ziet u maar dat 8 ondernemers een zeer compleet evenement hebben neerge zet. Trend 97 zal u dan ook verbazen. Gelukkig is Trend 97 geopend op don derdag 16 januari en vrijdag 17 januari van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag 18 januari van 11.00 tot 17.00 uur, zodat u ruimschoots de tijd heeft om eens te komen kijken. Als u komt vergeet dan de Trend 97 uitnodigingskaart niet mee te nemen. Want wie weet... Tot ziens op Trend 97!!! MIDDELHARNIS - De cursus bestaat uit negen bijeenkomst van twee uur en is erop gericht om mensen met hyperventi latie vaardigheden en technieken aan te leren om beter met de aanvallen om te gaan. Het doel is verminderen/voorko men van de hyperventilatie. Plaats: Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. Startdatum: woensdag 19 februari 1997 Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: 130,- voor leden en 215,- voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op tele foonnummer (0181) 626226. Als een kat om de hete brij heeft Oostllakkees' gemeenteraad al wat jaren heengelopen om de proble men die worden opgeroepen door de aanwezigheid van aardappel hendel J. P. Mast in de Bommelse Emmastraat. "Enorm veel geld" zou het kosten bedrijfsverplaatsing te bereiken, zo had raadslid J. v. d. Mast zich er al van voorgesteld, maar 't heeft zich allemaal ten goede gekeerd; vreugd daarover donderdagavond in de toen gehou den raadsvergadering, de eerste in het nieuwe jaar. Mast b.v. heeft zelf aktie ondernomen; met aannemingsbedrijf Kroon heeft ze een plan ontwikkeld het bedrijf te ver plaatsen en op het perceel woningbouw te plegen, een idee waaraan, zo liet het college de raad weten, van gemeentewe ge graag medewerking-, zelfs "alle inzet" zal worden verleend. Binnen afzienbare tijd zal de raad voorstellen kunnen verwachten; het college laat zich door een werkcommissie over een en ander adviseren. Thans werd de raad gevraagd een krediet beschikbaar te stellen van 15.163,— voor bodenonderzoek en een voorberei dingskrediet van 40.000,-. Niemandalletjes in vergelijk met de eer der voorziene "enorme bedragen"; dhr. V. d. Ree riep in herinnering dat er m.b.t. de verplaatsing van het hindergevende bedrijf wel 'es over anderhalf miljoen is gesproken. Wat onheus vond hij het daarom dat een enkeling nog wat zuinig deed over het weinige krediet dat nu wordt gevraagd, wat tweeslachtig vond hij dat "gekisse bis", zelfs nu twee particulieren zomaar de oplossing aandragen. Anderzijds waarschuwde hij tegen een al te groot uefemisme, er moet nog zat geregeld worden maar er is een veelbelovend begin. Dhr. C. Breeman (S.G.P.), oud Bomme laar, hoopt dat het er van komt, want nodig is het, weet hij "Verlos ons en Mast van deze last!" zo verdichtte hij veler wens. Voor Den Bommel is het een mogelijkheid om weer gauw over bouw grond te beschikken. Instemming ook vanuit de P.v.d.A. frac tie bij monde van dhr. v. d. Mast nu meerdere vliegen in één klap gevangen lijken te kunnen worden. Hij verzette zich niet tegen het krediet voor bodemsa nering al gaat hij er wel vanuit dat de onkosten van opruiming van eventuele vervuiling door de vervuiler worden betaald. Met verplaatsing van het bedrijf zouden meerdere doelen worden gediend, vatte weth. Andries samen, de gemeente zal daaraan voorwaardenscheppend en on dersteunend mee kunnen werken. Het gemeentehuis Tot z'n verbazing heeft dhr. Breeman in een krant gelezen dat er nogal wat te gebeuren staat met het fraaie historische gemeentehuis te Ooltgensplaat; "daar weten wij eigenlijk niks van", vond 'ie, maar dat vond de raadsvoorz. burg. van Pelt toch wat te cru gezegd. In commissieverband is wel degelijk besloten het Gemeentehuis een meer multifunctioneel karakter te geven, stel de hij vast. Maar tochook dhr. v. d. Ree kon zich niet herinneren dat definitieve besluiten over de bestemming zijn geno men. Ook dhr. v. d. Mast zwakte het krantenartikel af waar het wil doen gelo ven dat alles al in kannen en kruiken is; hem en anderen lijkt dat nog geenszins het geval. Het lijkt ook dhr. C. L. M. de Wit niet juist dat er vanuit het gemeentehuis informatie naar buiten gaat "terwijl de raad nog niets weet". Burg. van Pelt tilde minder zwaar aan het artikel en de inhoud ervan; de gegeven informatie komt uit een openbaar stuk. Duidelijk mag het zijn dat voor een bre der gebruik van het raadhuis is gekozen, hem lijkt het daarom dat in het artikel niets wordt miszegd. Hondenpoep Vooral in Oude Tonge is de aanwezig heid van nogal wat hondenpoep, vooral bij speelveldjes voor de jeugd, een heikel punt, mevr. van Dijke bond de kat de bel nog maar 'es aan met haar vraag of het College nou niet 'es kan zorgen dat er bordjes komen te staan waarop niet de honden - maar de hondebezitters op hun gedrag worden aangesproken. Oostflakkee zou daar zelfs een voor beeldfunctie mee kunnen vervullen, maar burg. van Pelt is daar minder enthousiast over. Hem lijkt het niet dat Oostflakkee nog een unieke gedachte zou kunnen ontwikkelen het hondenpro bleem op te lossen. "Ik kan tenminste niets bedenken wat op dit gebied al niet eerder bedacht is", liet hij mevr. van Dijke weten, immers gaat het om een mentaliteitskwestie die zich kennelijk moeilijk veranderen laat. Al te veel bordjes lijkt weth. Andries ook niet juist, bordjes hebben pas aandachts waarde als je ze in beperkte mate ziet. Ja inderdaad, weth. Andries kent "het plek je" waarop mevr. van Dijke doelde. Geen idee of de wethouder ook een hondje heeft maar als dat zo is laat'ie 'm kermelijk ook op dat plekje uit De vergadering had een vlot verloop. Voor ons was het, na ons ziek zijn, de eerste kennismaking met het nieuwe meubilair dat de vergaderzaal een ander aanzien geeft en de daarop en daaraan gezeten bestuurders op slag naar de 21e eeuw heeft getild. DOOR DONKERE DAGEN -20- „Dat. zei ik je immers pas? Goede mor gen!" Mijnheer Barends heeft de pen ter hand genomen en enige boeken geopend. Bras trekt na militaire groet af. Barends zet zich aan de arbeid, blij, dat het zó is gelopen. Niet, dat hij Steven wilde sparen; maar kwamen zijn naam, zijn trots niet in het gedrang? Een heel onaangenaam werkje rest de veldwachter nu nog: het bewuste biljet terug te brengen. Maar het moet. En de oude Harmsma zal het hem im mers niet moeilijk maken. Hij zal maar dadelijk gaan. Tot Greets verwondering en nieuwe schrik treedt Bras opnieuw de woning binnen. Grootvader heeft zich zo juist met Em naar buiten begeven. „Hier", zegt Bras, en legt het biljet op de tafel, waartegen Greet, doodsbleek, leunt. „Hier is het terug. Ik heb me vergist. Dit is niet gestolen. Je doet me plezier en praat er met niemand meer over?" Stom blijft Greet hem aanstaren. „Nu?" „Met niemand", zegt ze werktuiglijk. „Morgen!" Het moet als een groet klinken en Bras verdwijnt. Een ogenblik later komt grootvader met Em bin nen. Het biljet ligt nog op tafel. Greet vertelt wat gebeurd is. Geen van beiden begrijpen ze. Bij al hun leed komt toch de troost, dat die schande ten minste is afgeweerd. Maar dat biljet mag niet lan ger in huis blijven, hoe ook de armoe nijpt. 's Avonds reeds ontvangt de reder het. Een kort briefje is er bijgevoegd, dat zijn aalmoes eenvou dig afwijst; verder geen woord. HOOFDSTUK 18 Zwervers angs een stoffige landweg begeeft zich een troepje muzikanten, vijf man sterk. Fel 'straalt de zon uit onbewolkte hemel. De hitte is ondraaglijk. Geen boom biedt schaduw. Aan weerszijden staan hoog de korenhalmen op de velden, roerloos; en de hete lucht trilt over de arenzee. Bij de kromming van de weg, ginds in de verte, ontwaart het oog een groepje bomen, waar zich in de schaduw van het bladerdak een aangename rustplaats bevindt. Wanneer de muzikanten er zijn aangekomen, werpen ze hun instrumenten dan ook spoedig op de grond en vlijen zich op het zachte gras behaaglijk neer. Niet lang duurt het, of een van het vijftal haalt een fles tevoorschijn, waarnaar begerige blikken wor den geworpen. „Heb je nog wat Kris?" De spreker richt zich met de ellebogen wat op en kijkt de eigenaar van de fles met verlangende ogen aan. „Nou, veel is het niet, Gijs!" luidt het antwoord, terwijl Chris met half toegeknepen oog de inhoud monstert, door de fles in schuine stand tegen het licht te houden. „Veel is het niet, jongens. Is de keel weer al droog, ja?" „Kom, zeur niet Kris", komen twee van de ande ren. „Schenk in!" „Kalm, jongens, maak je niet druk met de warm te". Het is werkelijk te warm daarvoor. De anderen maken dan ook geen aanmerkingen meer. Ze ken nen Kris; al hun praten zou maar een tegenoverge stelde uitwerking hebben. Ze halen de schouders op en wachten hun beurt af. Kris haalt een glaasje-zonder-voet te voorschijn uit een van zijn zakken, schenkt voor zich in en de in houd is spoedig verdwenen. Dan houdt hij opnieuw de fles tegen het licht en schudt het hoofd. „Zuinigjes aan maar, jongens. Gelukkig, dat de timmerman ze niet lust, zeg! Dat wint weer een portie uit". De 'timmerman' schijnt het niet eens te horen. Hij is de jongste van de vijf. Zijn rol bij de muziekuit voeringen beperkt zich meestal tot het ophalen van de centen. De overigen ledigen zwijgend bij beurten het glas en leggen zich dan ogenblikkelijk weer neer. Het is inderdaad veel te warm om een gesprek te voe ren, hoeveel zin Kris er ook in mag hebben. Kris is de 'directeur' van het gezelschap. Hoog staat hun kunst niet. Alleen Gijs, voor wie Kris de vererende bijnaam van Mozart heeft bedacht, kan op zijn viool wat draaglijks voortbrengen. Hun concerten geven ze steeds in de open lucht en 's avonds in de herbergen en als de opbrengst slechts voldoende is om van de ene dag in de andere te leven, zijn ze tevreden. Het zijn zwervers van beroep. Ze weten van elkaar heel weinig af. Kris schijnt de man te zijn, die de affaire drijft. Ieder van de anderen ontmoette bij zijn intreden in de kring Kris reeds vóór zich. Een paar zien er echt 'verlopen' uit; de beide anderen, Kris en Gijs, houden zich, in hun stand, voor een paar zeer fatsoenlijke kerels. En de 'timmerman'? De 'timmerman' is de jongste. Hij maakt nog maar een paar maanden deel uit van de kring. Het schijnt, dat hij zich niet al te best kan schikken in dit afwisselend zwerversleven. En toch geeft hij het niet op. Veel laat hij zich ook met de anderen niet in. Terwijl de andere vier zich in hun volle lengte hebben uitgestrekt op de grond, zet hij zich op enige afstand van hen neer; hij leunt tegen de knoestige eik, en staart werktuiglijk, met de han den onder het hoofd, de lange stofweg langs, welks hitte zij juist ontkomen zijn. Vèr weg zwerven de gedachten van de 'timmer man'. Zijn ze eigenlijk wel ooit dichtbij? Vèr, tot aan het strand van de vrije zee, waar, in de duinen een kleine woning staat. Na de fatale steek te hebben toegebracht, had Steven zich in dolle vaart verwijderd van de plaats van zijn misdaad. De beitel, die kletterend op de straat was gevallen, had hij als bij instinct nog opgeraapt en zonder zelf bijna te weten, wat hij deed, rende hij de ene straat uit, de andere in, wel zorg dragende de buitenwijken te houden. Waar hij terecht zou komen, liet hem totaal onverschil lig; als in een roes ijlde hij verder, gejaagd als in een wilde droom. Naderende voetstappen deden hem angstig zijwaarts wijken, onwillekeurig meed hij het licht van enkele lantaarns. Hij kwam slechts enigszins tot rust, toen hij de laatste straat ontvlucht was en zich op een donke re, eenzame landweg bevond. Aan zijn linkerzijde hoorde hij het doffe bruisen van de zee; spoedig sloeg hij een zijweg in, die hem verder yan haar afvoerde. Zijn loop had hij wat moeten minderen; de krachten begonnen hem te begeven, om langer de woeste ren vol te kunnen houden; maar nog steeds spoedde hij zich verder, zo vlug zijn ver moeidheid hem veroorloofde. Slechts één gedachte bezielde hem, weg te komen, vèr weg. Het schorre geroep van de vogels, het gefluit van rondvliegen de meeuwen schenen hem seinen toe, die zijn ver volgers elkaar gaven. (wordt vervolgd) Vanaf de begane grond in de Emmastraat (vooraan) is niet te zien wat zich allemaal achter het hoofdgebouw bevindt. De luchtfoto onthult een bonte verscheidenheid van loodsen die samen zo'n drieduizend vierkante meter grorui in beslag nemen, ruimte voor zo'n dertig woningen waarvoor bouw contingent beschikbaar is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5