EiiAnDEn-niEuws Consument blijft vlees trouw Agrariër in liet Europa van moi^en Zangkoor 'Avondklanken' jubileert Oranje programma •liiiB» Ondanks calamiteiten Concert in de Dorpskerk van Vierpolders OPHALEN OUD PAPIER 35e informatiedag voor de landbouw: Presentatie AMV-, gitaar- en fluitleerlingen SGP-jongerengroep Flakkee Juliana... in 70 bewogen jaren Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zef Programma Fotoclub De Rarekïek 3e Blad VRIJDAG 10 JANUARI 1997 No. 6567 De vleesconsumptie is in 1996 opnieuw iets gestegen. Ten opzichte van 1995 nam het gebruik per hoofd van de bevol king toe tot 89,1 kg op basis van karkas gewicht. Dit is een stijging met 1,6 kg. Het verbruik van pluimveevlees groeide het meest. Het steeg van 20,4 tot 21,5 kg per inwoner. Maar ook varkensvlees, kalfsvlees en schapenvlees zaten iets in de plus. Het verbruik van rundvlees bleef stabiel in vergelijking met 1995. De verbruikscijfers in 1996 waren: var kensvlees 44,4 kg (44,2 kg in 1995); pluimveevlees 21,5 kg (20,4 kg); rund vlees 19,2 kg (19,2 kg); schapen- en gei tenvlees 1,4 kg (1,3 kg); kalfsvlees 1,2 kg (1,1 kg); paardenvlees 0,8 kg (0,8 kg) en overig 0,5 kg (0,5 kg). Van de beschikbare hoeveelheid vlees op basis van het karkasgewicht wordt onge veer de helft werkelijk opgegeten. De andere helft betreft onder andere botten, vet, vocht- en afsnijverliezen, restjes die op het bord achterblijven en vlees dat wordt verwerkt in voer voor huisdieren. Geleideluke stijging In de afgelopen drie jaar is het vleesver bruik geleidelijk gestegen. In 1994 was het nog 86,9 kg per hoofd van de bevol king. Een jaar later bedroeg het 87,5 kg en vorig jaar 89,1 kg. De voorzichtig stijgende lijn ontwikkelt zich ondanks een aantal calamiteiten en incidenten waarmee de sector in 1996 werd geconfronteerd. Zonder deze affai res was het totaal verbruik ongetwijfeld nog iets hoger geweest. Rundvlees De BSE-kwestie in het voorjaar leidde in de meeste landen van de Europese Unie tot een sterke daling van de rundvlees consumptie. Ook in Nederland. Hier ble ven de huishoudelijke aankopen in het tweede kwartaal 18% achter bij dezelfde periode in 1995. In de zomer herstelde het vertrouwen van de consument snel. Dit was voor een belangrijk deel te dan ken aan het feit, dat BSE in Nederland nog nooit is vastgesteld. Doordat het ver bruik van rundvlees in het eerste kwar taal van 1996 nogal wat hoger lag dan in de eerste drie maanden van 1995 bleef het totaal verjbruik over 1996 stabiel ten opzichte van het hele jaar 1995. In het assortiment trad nogal wat veran dering op. Met name bief-, bak- en braadlappen werden minder gekocht. In plaats hiervan kochten consumenten meer biefstuk, snacks, panklare produc ten en gehakt. Pluimveevlees Als reactie op de BSE-affaire kochten consumenten in het tweede kwartaal van 1996 meer varkensvlees en vooral meer pluimveevlees. Uit metingen op huishou delijk niveau blijkt een duidelijke stij ging van de aankopen in het eerste half jaar van 1996. De publiciteit rond Sal monella en Campylobacter in het najaar heeft geen noemenswaardige invloed gehad op de verkoopcijfers. Over het hele jaar 1996 steeg het verbruik met 1,1 kg tot 21,5 kg per hoofd van de bevol king. De toename is toe te schrijven aan een hogere afzet van kuikenvlees (15,9 tegenover 15,2 kg in 1995) en kippen vlees (2,7 kg tegenover 2,2 kg in 1995). Door een sterke stijging van de prijs van kalkoenvlees bleef het hoofdelijk ver bruik hiervan met 2,7 kg op hetzelfde ni veau als in 1995. Varkensvlees Varkensvlees is nog altijd veruit de be langrijkste vleessoort in Nederland. In 1996 steeg het verbruik met twee ons per hoofd van de bevolking tot 44,4 kg. Evenals bij rundvlees het geval is, vindt ook bij varkensvlees een verschuiving plaats van vers naar bewerkte producten. De verkoop van vers varkensvlees daalde in 1996 met 3%, terwijl er bijvoorbeeld maar liefst 10% meer snacks werden ver kocht. Ook panklare producten deden het vorig jaar met 1 extra afzet goed. Deze trend naar meer gemaksproducten is ove rigens al een aantal jaren gaande. Vleeswaren De gemakstrend komt ook duidelijk naar voren bij vleeswaren. De huishoudelijke aankopen hiervan namen in 1996 met 1% toe. De stijging begon zich halverwege het jaar af te tekenen. Vooral droge worst, leverartikelen en ham werden meer verkocht. Een andere trend in 1996 was de verdere toename van het aandeel voorverpakte vleeswaren. Dit groeide naar 58%. Ook het marktaandeel van supermarkten steeg opnieuw. Ruim 82% van alle vlees waren vonden via dit detailhandelskanaal hun weg naar de consument. De Concertcommissie Dorpskerk Vier polders organiseert weer een concert in de historische Dorpskerk (het in 1721 gebouwde Witte kerkje) van Vierpol ders. Op zaterdag 25 januari 1997 om 20.00 uur concerteren; Wim Hazeu (organist uit Delft) op het kabinetorgel en Dirry Moerland (uit Tholen) op de dwarsfluit. De deels met kaarsen verlichte kerk is open om half acht, opdat u met de infor matie die u in de kerk kunt verkrijgen de bezienswaardigheden van dit kerkje kunt bekijken. De toegangsprijs is slechts ƒ5,00 inclu sief koffie of thee in de pauze. MIDDELHARNIS A.s. zaterdag 11 januari hoopt de com missie 'Oud Papier N.H. Gem.' te Mid- delharnis weer het oude papier op te halen. U wordt verzocht het om half negen buiten te zetten. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk van de N.H. Gem. te Middelhamis. Eieren Het verbruik van eieren bleef in 1996 ge lijk aan het niveau van 1995. In totaal werden per hoofd van de bevolking 175 stuks opgegeten. Circa 40 hiervan waren verwerkt in bijvoorbeeld gebak, ijs en zoetwaren. De overige 135 eieren wer den 'in de schaal' geconsumeerd. Bijna driekwart van de eieren voor huis houdelijk gebruik, worden gekocht bij een levensmiddelenbedrijf. Circa 10% wordt direct bij de pluimveehouder be trokken. De eierman, de markt en speci aalzaken zijn ieder goed voor een aan deel van zo'n 5%. DIRKSLAND - "Ik heb het gevoel dat de Nederlandse aardappelhandelaar goede kansen heeft in de Europese handel. We hebben een hoge opbrengst per hectare, daarmee een lage kostprijs per kilo en dus een goede concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland." Dit zei de heer G. Lodewijk vrijdag in Dirksland. Lodewijk voerde daar het woord op de 35e informatiedag voor de landbouw, die door de firma Van der Wal uit Melissant was georganiseerd. Rondom het thema 'de functie van de Nederlandse agrariër in het Europa van de toekomst' sprak een vijftal deskundigen over diverse nieuwe ontwikkelingen in de landbouw. Aardappels De Nederlandse aardappelexport is de laatste 35 jaar explosief gestegen. Momenteel wordt er circa 1 niiljoen ton consumptieaardappels geëxporteerd naar landen binnen de Europese gemeen schap, terwijl de export van pootaardap- pels sinds 1960 ongeveer is verdrievou digd. De aardappelverwerkende industrie is echter het meest gegroeid. Had deze sector in 1961 nog slechts 51.000 ton nodig; in 1995 bedroeg dit meer dan tweeënhalf miljoen ton. Hier heeft een groot deel van de huidige aardappeltelers zijn bestaan aan te danken. De procentu ele groei in deze sector neemt echter af, terwijl ten behoeve van de frietindustrie bovendien steeds meer aardappels geïm porteerd worden. We tenderen zelfs in de richting van een importoverschot, zodat Nederland niet meer van deze verwer king kan profiteren, aldus G: Lodewijk. Oost-Europa Lodewijk ziet de kansen voorlopig voor al in de Oost-Europese markt. "Wij heb ben een betere infrastructuur en veel meer mogelijkheden dan in Oost-Europa. In eerste instantie zullen de voordelen voor ons de nadelen overvleugelen, want Oost-Europa is zelfs een potentieel exportgebied." Ondanks protesten uit de zaal bepleitte Lodewijk ook kennisexport naar de landen achter het voormalige IJzeren Gordijn. "Als we ons in Neder land afsluiten, is er wel een ander land dat zijn kennis naar Oost-Europa brengt." Harmonisatie Ir. J. Wevers, onderzoeker bij het Insti tuut voor Rationele Suikerproductie (IRS), lichtte de nieuwe, Europese regels voor onkruidbestrijding toe, die per 1 juli van kracht worden. Deze verordeningen kenmerken zich door harmonisatie, dat wil zeggen dat elke actieve stof die vol doet aan de gestelde eisen, in ieder land geaccepteerd moet worden. "Omdat alle reeds toegelaten middelen opnieuw getoetst nioeten worden, zal elke firma zich afvragen voor welke producten de Europese markt nog interessant genoeg blijft. De kans is heel groot dat een aan tal middelen gewoon verdwijnt, omdat de kosten van het onderzoek niet opwe gen tegen de omzet en de winstmarge van deze producten. Dit geldt vooral voor de kleine toepassingen, de weinig omgezette middelen", aldus ir. Wevers. Aan bestrijdingsmiddelen kleven belang rijke nadelen. Zo veroorzaakt het beken de Atrazin de vorming van resistente onkruiden en een vervuiling van grond en drinkwater. Onlangs zijn echter twee nieuwe middelen ontwikkeld, waarvan het zogenaamde Round Up praktisch geen nadelen kent. Dankzij nauwgezette genetische modificatie is hiervan veel minder actieve stof nodig dan van soort gelijke producten. Bovendien is het veel goedkoper en is de belasting van het milieu minimaal. Ethisch Vindt er echter nog wel een ethische bezinning plaats op de toepassing van genetische modificatie (of manipulatie, zoals het vroeger heette)? Wevers: "Wij zijn technici en bieden alleen de mogelijkheden. We laten het aan de maatschappij over hoe ze het oppakt. Natuurlijk komen er wel ethische vraagstukken aan de orde, omdat je ingrijpt in de erfelijkheid. Dit gebeurt echter vooral als het gaat om dieren. Want hoe dichter bij de mens, hoe meer men reageert. Maar eigenlijk gebeurt er niets nieuws. Bij een normaal kweekpro- ces worden de erfelijke gegevens ook veranderd, alleen dan op een traditionele manier. Daar hoor je nooit iemand over." "IJiteindelijk is de vraag natuurlijk: hoe gaan we om met nieuwe technologie? Ik denk dat zoiets als genetische modificatie ook wel past in een christelijke levensbe schouwing. De mogelijkheden hiertoe hebben we immers ook gekregen!" Beleidsplan De laatste spreker was ir. J.J.G.W. Ot- tenheim, beleidsmedewerker van de Landelijke Tuinbouvvorganisatie (LTO). Hij gaf een toelichting op het Meer jarenplan Gewasbescherming (MJPG), dat in de jaren tachtig geformuleerd is. Zeer recent is een evaluatie van dit pro gramma naar de Tweede Kamer ge stuurd, waar het binnenkort besproken zal worden. Ottenheim pleitte voor een zorgvuldig gebruik van bestrijdingsmid delen, aangezien er de laatste jaren steeds meer aandacht voor het milieu komt. Vooral druppeldrift (het verwaaien van bestrijdingsmiddelen tijdens het spuiten, waardoor het in het oppervlakte water terechtkomt) wordt vaak als de boosdoener gezien, hoewel dit volgens Ottenheim niet terecht is. Het grootste probleem is namelijk nog altijd, dat via zogenaamde atmosferische dispositie stoffen door de lucht (via regen, sneeuw en dergelijke) in het water komen. Hier zal de komende jaren meer onderzoek naar moeten komen. In Brussel zijn ook besprekingen gevoerd over een Europees meerjaren plan voor de gewasbescherming. Door de grote verschillen tussen de afzonder lijke lidstaten van de Europese Gemeen schap is dit echter erg moeilijk. Neder land heeft bijvoorbeeld véél meer water en dus ook meer vervuilingsproblemen dan een land als Portugal. Bovendien werkt de Europese Gemeenschap in dit opzicht niet zo snel, zodat de landbou wers voorlopig niet bang hoeven te zijn voor een Europese regeling. Op 11 januari 1997 is het zangkoor 25 jaar aktief, opgericht in 1972. Vanaf het prille begin bestempeld als een bejaarden- koor. 'Avondklanken' was een toepasselijke naam verklaarde men indertijd want, 'we binnen an d'n aevend'. Begonnen in 'Het Diekhuus' op de dijk, maar verhuisde al gauw naar het Dienstencentrum wat toen net gebouwd was. Het koor begon onder de professionele leiding van Gerrit Zoon die het koor dirigeerde en van muziek voorzag tot in 1985. In perioden dat hij niet beschikbaar was sprongen dhr. Lugtenburg, dhr. Jonker en dhr. Orgers in. Daarna kwam de periode Mw. C. McColl, opgevolgd door mw. A. Kwant en tegenwoordig dirigeert dhr. J. L. Lambert het zangkoor. Dhr. Zoon speelde zelf piano en na zijn vertrek in 1985 kwam mw. M. Tax-van Driel achter de piano en zij is er gelukkig nog steeds. De eerste voorzitter was dhr. Dammes Vroegindeweij, opge volgd door dhr. Klaas Zaayer, mw. Rietje Jonkman en tegen woordig is dat mw. Slet Polder-van Brussel. Er zijn nog leden bij het koor die er vanaf het begin bij waren en zij zingen nog steeds van harte mee. Het koor heeft op vele concoursen (ook nationale) gezongen. Zij behaalde meestal hoge waarderingen, zeker in de periode McColl. Juryleden schreven fraaie zinnen over dit koor. Zoals: - hartverwarmend om deze 'jongelui' zo spontaan te horen zingen. - zeer vitaal, prachtige klankkleur. - op meesterlijke wijze ten gehore gebracht. - dit is propaganda voor muzikale aktiviteiten voor ouderen. - klinkt geschoold, verdient haar prestatie aan muzikale leiding. Uiteraard heeft dit koor ook problemen gekend. Hoofdzakelijk was dat het tekort aan mannen! Er zijn nog steeds te weinig bassen en tenoren. Dus, heren die het willen proberen.harte lijk welkom. Het repertoire bestaat uit lichte tot klassieke muziek. En er wordt meerstemmig gezongen. En Duitse, Engelse, Latijnse, Franse, Russische liederen klinken even helder en mooi als de Nederlandse. De repetities op dinsdagmiddag zijn gevuld met hard werken en gezelligheid. Op 25 januari a.s. is het een klein beetje feest in het Diensten centrum en zal het zangkoor op bescheiden wijze haar jubi leum vieren. Op vrijdag 17 januari staan de muziek schooldeuren weer voor u open. Om 19.30 uur begint de eerste leerlingen-uit- voering van dit jaar in de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. Voor het voetlicht treden deze keer de klassen Algemene Muzikale Vorming van docente Marian Meeusen, de gitaarleerlingen van docente Marie- Anne Gubbels en de dwarsfluitleerlingen van docent Cees Veerman. Leerlingen, docenten, bestuur en directie van de muziekschool stellen het zeer op prijs als u wilt komen luisteren en wen sen u bij voorbaat al een plezierige avond toe. De AMV-klassen zijn steeds intensief bezig met het leren hanteren van de ba sisbegrippen van de muziek. Zaken als notenschrift, maatsoort, ritme, e.d. wor den - met behulp van het Orrf-instru- mentarium - op elementair niveau door deze 7- en 8-jarigen verkend. Op deze manier wordt er een stevige basis gelegd voor de tegelijk of later te beginnen les sen op het instrument waar de leerling voor kiest. Deze avond presenteren de eerste jaars AMV zich met o.a. 'Kleine Chineesje', 'Het Anti-herrie-orkest' en een klokken spelvariatie op een thema van Bach. De tweede jaars AMV spelen en zingen o.a, 'Ergens op de wereld', 'Roderik Ritme' en 'Wat een verschil', een klokkenspel stuk in majeur en mineur. Ongeveer dertig leerlingen op gitaar en dwarsfluit zijn eveneens aanwezig met prachtige muziek en geven zo een mooi voorbeeld van wat het vervolg kan zijn op de lessen AMV. Fluitensemble, een gitaarkwartet, duo's in allerlei combina ties, het is alles te beluisteren en ze laten zich horen in veel liedbewerkingen, in licht-klassieke composities en in swin gende Latijns-Amerikaanse werkjes. Met name degenen die overwegen om met ingang van het nieuwe schooljaar met muzieklessen te beginnen willen we in het bijzonder uitnodigen om deze avond bij te wonen om kennis te maken met de muziekschool. Uiteraard is ieder een die al kennis gemaakt heeft met de muziekschool ook van harte welkom en we hopen met elkaar op een fijn concert. De eerste bijeenkomst van de SGP-jon gerengroep Flakkee zal dit nieuwe jaar gehouden worden op D.V. 17 januari in een zaal van de Ger. Gemeente te Dirks land (aanvang 20.00 uur). Na een kort huishoudelijk gedeelte heb ben we het deze avond over het steeds actueler wordende onderwerp ZON- OF RUSTDAG? (Oud)-bestuurslid Leonard de Visser is deze avond discussieleider. Hij poneert stellingen die ons aanzetten tot bezinning op de bedreigde plaats en waarde van de zondag in onze samenleving. Iedereen is hartelijk welkom. Dienstencentrum Middelhamis Op woensdagmiddag 29 januari a.s. is er in het Dienstencentrum te Middelhar- nis iets te beleven voor Oranje-fans. Vanwege de verjaardag van onze Konin gin H.M. Beatrix én het 60-jarige huwe lijksjubileum van H.M. Prinses Juliana en Prins Bemhard in de maand januari 1997, organiseert het Lokaal Ouderen werk Middelhamis een themaprogramma rond het Koningshuis van Oranje. Het gaat over Juliana als enig kind van koninklijke ouders in een klein maar be duidend land; haar weg naar de volwas senheid in de jaren dertig; de vlucht naar Engeland en Canada en haar temgkeer in Nederland waar het leven nooit meer zal zijn als vroeger. Juliana in haar eigen omgeving. Een beeld van Koningin Juliana in 70 bewogen jaren. Halverwege de middag wordt u op thee of koffie getrakteerd. De entree is ƒ2,50 voor iedereen. Het programma begint om 14.00 uur. Voor meer informatie kunt u 483366 bel len. U bent van harte welkom! Uitslagen van 6 januari Dammen, afdeling 1: K. de Munck - C. van Welie2 - O H. Wolfert - J. Stolk1 -1 C. van Prooyen - G. SmJts2 - O H. Keuvelaar-J. Knöps....1 -1 Afdeling 2: J. V. d. Groef - W. Stolk2-0 W. Nieuwland - M. Poortvliet...2 - O A. van Rossum - P. v. d. GroefO - 2 Schaken: W. Knöps-D. WolfertVa - Vi E. Bartelds - J. C. de JongO -1 A. Knöps- H. ZorgeVi - ^h Uitslagen 6 januari 1997 Afdeling 1: J. A. Dekker - H. KoeseO - 3 C. Spee -1. Koese1 -1 L Mackloet- C. Polder,0 - 3 W. Vroegindeweij - A. VerolmeO - 3 Afdeling 2: J. A. van Hoom - G. Zaaijer3 - O M. Klink - A. van de Veer1 -1 J. Lodder - P. van Bmssel1 - 1 A. Knape - J. A. Gebuis3 - O R. Jacobs - A. KrijgsmanO - 3 Afdeling 3: J. Nagtegaal- J. Verbiest1 - 1 H. Schellevis - J. van der KooijO - 3 J. A. Nipius - T. StaalO - 3 H. Noordijk-J. Holleman1 - 1 Na een uiterst tegenvallend resultaat in de jaarlijkse fotowedstrijd voor de aan gesloten clubs van de fotobond in het voorjaar, was er meer succes in de dia wedstrijd in het najaar. Van de bijna 100 deelnemende clubs, eindigde De Rare- kiek op een gedeelde achtste plaats. 1997 staat in het teken van het 40-jarig bestaan van de club, dat men evenals 5 jaar geleden in september hoopt te vieren met een aantal tentoonstellingen in Mid delhamis en omgeving. Voor het zover is wordt het jaar zoals gebmikelijk begon nen met de verkiezing van de beste foto en dia van het jaar 1996. De Rotterdamse fotograaf Ronald Tilleman zal uit het ingeleverde werk zijn keuze maken en het werk in De Rarekiek bespreken. Programma januari 1997 Vrijdag 10 januari: Verkiezing beste foto en dia van het jaar 1997 door Ro nald Tilleman. Vrijdag 24 januari: Bespreking eigen foto- en diawerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9