EIIAtlDEIi-niEUWS Overdenking Afzet Milieu als strijdtafereel Training tegen incontinentie Winterse maaltijd in Ooitgensplaat Winterse maaltijd in Oude Tonge uit de Heilige Schrift Baby info krijgt een vervolg! BINGOMIDDAG HET ,KIJKVENSTER Van stad naar tent 2e Blad VRIJDAG 10 JANUARI 1997 No. 6567 Blik op kerk "j^ en samenleving Cj - Geschiedenis niet populair - Gemiddeld een vier - Verleden en toekomst „Een verstandig mens beoordelt het heden naar het verleden". Deze woorden zijn afkomstig van de Griekse tragedie schrijver Sophocles. Of er in het licht van die uitspraak heden ten dage zoveel verstandige mensen in Nederland zijn, mag met recht en reden worden betwij feld. Dat geschiedenis bij de jongeren niet 'in' is, wisten we al. Op een enkele uitzonde ring na, interesseert de jeugd zich niet voor het verleden. De jaartallen en feiten die de ouderen er vroeger moesten instampen, zijn de jongeren meestal vol slagen vreemd, zelfs de meest bekende. Naar mijn bescheiden mening moet het basis- en middelbaar onderwijs hiervoor aansprakelijk worden gesteld. Het komt niet zozeer aan op feiten, zo is lange tijd beweerd, maar op inzichten. Daarvan plukken we nu de wrange vruchten. Want inzicht is nu eenmaal niet te ver krijgen wanneer daaraan niet een basis van feitenmateriaal ten grondslag ligt. Je schrikt dus niet meer zo gauw wan neer een middelbare scholier niet blijkt te weten dat de slag bij Nieuwpoort in het jaar 1600 heeft plaats gehad, of dat de Franse Revolutie in 1789 begon. Ik ben nog wel geschrokken - en naar ik hoop velen met mij - toen de uitslag werd bekend gemaakt van een enquête die gehouden is onder leden van de Tweede Kamer. Honderd parlementa riërs werden door het Historisch Nieuws blad benaderd en van hen wilden 34 niet meedoen. De andere 66 kregen vijftien vragen voorgelegd uit de vaderlandse geschiedenis. Het gemiddelde cijfer was een vier.Er was slechts één kamerlid dat alle antwoorden goed had, er waren er ook die niet één goed antwoord wisten te produceren. Zeker, er waren pittige vragen bij, en ik kan me voorstellen dat men in sommige gevallen het antwoord schuldig moest blijven. Maar het is te gek voor woorden, zeggen we vandaag, dat een kamerlid beweerde dat Willem van Oranje bij Dokkum is vermoord... En dat op de vraag naar het rampjaar (1672, oorlog met Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen) werd geantwoord: de water snood in Zeeland van 1953. In zo'n geval zeiden ze vroeger: „Ga je school geld eens terughalen". Wie nu van mening mocht zijn dat kamerleden zich zouden schamen over zo'n minimum aan kennis, die zit ernaast. Want mevrouw De Koning van D'66, die niet één vraag juist kon beant woorden, merkte op dat zij al die wetens waardigheden maar onzin vond. En mevrouw Assen van het CDA met vier goede antwoorden vond het ook niet erg, want zij is meer gericht op de toekomst dan op het verleden. Als het allemaal niet zo erg was zou je er smakelijk om kunnen lachen. Maar het is droevig wanneer een volk z'n geschiede nis niet kent. En nèg droeviger wanneer vooraanstaande mensen, politici, blijk geven die geschiedenis niet te kennen en zich daarvoor ook nog niet genéren... Wel gericht op de 21e eeuw, maar geen flauw benul van de 16e of de 19e... Dat moet zich wreken, want Bilderdijk wist het al: „In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal". Waarnemer Dinsdagavond 14 januari 1997 komen afzet en milieu samen in de ring. Is het een strijd op leven en dood of sluiten ze een verbond? U kunt het aanschouwen op de thema-avond: Afzet en Milieu. De volgende spelers komen in de ring: Jan Koeman, productmanager van Stichting Zeeuwse Vlegel, over streekeigen produkten met oog voor het milieu. Annemiek Wesseloo, projectleider Stichting Milieubewuste Voedings- tuinbouw (MBT), over milieubewuste productie van groenten. Harry Barendse, productmanager van The Greenery International, over de vermarkting van producten uit de voe- dingstuinbouw, met de klant als cen traal uitgangspunt. Het strijdtoneel vindt plaats in Café De Bonte Koe, Broekweg 5 te Ouddorp (ZH) en begint om 20.00 uur. Komt dat zien! Organisatie Deze thema-avond is georganiseerd van uit het Project Preventieve Milieuzorg Opengrondstuinbouw Kop van Goeree. Dit project heeft als doelstelling het ver minderen en optimaliseren van het ge bruik van meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen. Stichting De Landbouw- De cursus is bedoeld voor vrouwen (van jong tot oud) die last hebben van een matige tot halfzware vorm van ongewild urineverlies. Vrouwen denken vaak dat incontinentie bij hét vrouw-zijn hoort, dat ze vroeg of laat met deze klachten te maken krijgen en ermee moeten leren leven, maar aan incontinentie is in veel gevallen wel degelijk iets te doen; bijvoorbeeld door een training tegen incontinentie. De training bestaat uit acht wekelijkse aaneengesloten bijeenkomsten van twee uur en één bijeenkomst een maand later (follow-up). Elke bijeenkomst bestaat uit een informatief gedeelte en een oefenge deelte. De leiding is in handen van een voor deze cursus opgeleide fysiothera peute. Tijdens de training wordt er ook advies gegeven door een diëtist en een wijkverpleegkundige van het Kruiswerk. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze thuis de geleerde oefeningen herhalen, zodat ze snel resultaat kuimen boeken. Plaats: Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. Data: 10, 17, 24 februari, 10, 17, 24 maart, 7 en 14 april. Tijd: 9.00 tot 11.00 uur. Kosten: 140,- voor leden, 225,- voor niet-leden. Morgenavond, 11 januari, staan de deu ren van 'De Hoeksteen' weer voor jullie open. We beginnen rond de klok van acht uur met het openingsblok. Hoe je de avond verder invult, hangt van jezelf af. Er is de mogelijkheid om een potje tafeltennis, biljart of tafelvoetbal te spelen, gewoon gezellig te kletsen of wat te zingen. Hopelijk kom jij ook. Neem je vrienden en vriendinnen maar mee. Vanaf half acht ben je welkom. Tot morgen. ^rïil Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Op dinsdag 14 januari a.s. organiseert de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee' een winterse maaltijd voor 50-plussers in Ooitgensplaat. Op het menu staat erwtensoep of een broodgar nituur. De maaltijd wordt gehouden in 't Centrum, van Weelstraat 10. Aanvang 12.00 uur, kosten 6,-. U kunt zich tot 10 januari aanmelden bij de SWOO, tel. 641344. vooriichting (DLV) uit Horst en V.E.K. Adviesgroep B.V. uit 's-Gravenzande begeleiden het project. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met V.E.K. Adviesgroep B.V., Anja Verbist, tel/fax: (0174) 540036. Schakelklub Stellendam Op D.V. zaterdag 11 januari hoopt de Schakelklub voor het eerst in het nieuwe jaar bij elkaar te komen. Op het pro gramma staat naast de gebruikelijke inleiding, een diakwis. Het belooft weer een gezellige avond te worden. We ver wachten alle jongeren weer in de Schuur. We beginnen om half acht. Op dinsdag 14 januari a.s. organiseert de SWOO ook in Oude Tonge in het Info- centrum, Bemhardstraat 27, een winterse maaltijd. Daar staat op het menu boeren kool met worst. Aanvang 12.00 uur, kos ten 6,-. Opgeven bij de SWOO, tel. 641344. .en heeft in tabernakelen gewoond". (Hebr. 11 vers 9m) De tentbewoner, waarvan dit woord spreekt, is Abram de 'vader der gelovi gen'. Hij woonde oorspronkelijk in Ur der Chaldeeën, maar werd door de Heere vandaar geroepen om pelgrim te worden. Van stadbewoner werd hij tentbewoner. In de dagen van Abram was de stad het symbool van veiligheid en rust. Maar dan wel een rust buiten God! Denk aan Kaïn. Gebogen onder de vloek van God, vlucht hij naar het land Nod en bouwde daar een stad. Hij noemde deze stad naar zijn zoon Henoch. Hij zocht veiligheid en bescherming buiten God. Met Nimrod was het niet anders. Deze geweldige, wiens naam betekende: 'wij willen wederspanning zijn', wekte zijn tijdgenoten op, om mét hem een stad te bouwen, welker opperste zou zijn in de hemel. Hij bouwde de stad Babel. God roept Abram weg uit Ur der Chal deeën. Hij roept hem weg uit de stad. Weg veiligheid, weg rust.Abram moet worden de vader van alle pelgrims. Dat niet alleen. Door Abram uit de stad weg te roepen, onttrekt de Heere hem daarmee tegelijk aan de afgoderij, die ook in Abram's familie reeds bedenke lijk was ingeburgerd. Immers... Abram moet ook worden de vader der gelovigen. Zijn wij in geestelijk opzicht ook niet zulke stedenbouwers? We willen sterk zijn, ons veilig weten, rust genieten... En dat alles buiten God. Maar God roept ook ons die stad te ver laten! Het Babel der wereld, waarin wij met ons hart leven, moet verlaten worden! Maar wie kan aan deze eis van God vol doen? We zitten met alle vezels van ons be staan in de zonde en de wereld vast. Al leen door dezelfde genade die aan Abram ten deel viel, wordt die band ver broken. Dat gaat niet zonder pijn. Het houdt in: afbraak van de stad die we ons hebben gebouwd. Harde slagen zijn soms nodig, eer wij door schuldbesef getroffen en verslagen voor de Heere neerknielen. Gelukkig de mens, die door dit alles ge leid wordt tot de geloofsgehoorzaam heid, die Abram deed uitgaan naar de plaats die hij als erfdeel zou. ontvangen. Later stelt God Abram opnieuw voor de keus: stad of tent. Dat was bij de scheiding van zijn neef Lot. Als Abram de keuze van het land overlaat aan Lot, kiest deze de begeerlij ke vlakte van Sodom. En later woont hij zelfs in Sodom. Ook Lot kiest de veilig heid van de stad. Maar van Abram lezen we dan: ,,En Abram sloeg de tenten op en kwam en woonde aan de eikebossen van Mamré, die bij Hebron zijn, en bouwde aldaar de Heere een altaar". In dat bouwen van het altaar toonde de pelgrimvader waar hij zijn veiligheid zocht: niet in de stad, maar bij de Heere. Daarom was Abram in zijn onrustige tent veiliger dan Lot in Sodom, want: „Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, zal vernachten in de schaduw des Almachtigen". Abram was op aarde een gast en vreem deling, een pelgrim. Maar hij wist: mijn vaderland is boven. ,,Hij verwachtte de stad, die fundamen ten heeft, welker Kunstenaar en Bouw meester God is". Babel zoekt het in de hoogte, maar de stad Gods zoekt het in de fundamenten. Het is de stad die fundamenten heeft. Eigenlijk staat er, dat ze de fundamenten heeft. En daarin gaat zij alle aardse steden hoe groot en sterk ze mogen zijn, verre te boven. God heeft een stad bereid voor alle ware pelgrims. Johannes heeft op Patmos iets van de heerlijkheid van die stad mogen zien. Het is het nieuwe Jeruzalem, de gouden Lichtstad. De straten van die stad zijn gouden straten, en haar poorten zijn paarlen poorten. Zoekt u die toekomende stad? Dan zal er ook zijn een uitgaan uit het oude zondeleven. Dan hebben we onze verwachting op de vastigheid van deze wereld verloren. Bedenk het wel... het is beter te wonen in tenten en de stad van God te verwach ten dan in het oude Babel te verkeren en zijn heil en hulp van deze wereld te ver wachten. Zo trekken de pelgrims voort in het ge loof het oog op Sion gericht. De weg is vaak moeilijk en voert soms door de woestijn. Soms moeten diepe en smartelijke we gen worden gegaan. Maar ze mogen bemoedigd worden door de levensweg van Abram. Hun weg is de weg naar de stad. Laat dan hun weg moeilijk zijn, laat droefheid en kruis hun deel zijn, laat dan het pelgrimskleed verslijten en de pel grimsstaf bijna aan hun bevende handen ontglippen... het uitzicht op dé stad hen bereid, geeft hun nieuwe kracht. En gaande door diepe valleien, waar het uitzicht een ogenblik wordt ontnomen, heffen zij het aloude pelgrimslied aan: „Zij gaan van kracht tot kracht steeds voort. Elk hunner zal in 't zalig oord Van Sion haast voor God verschijnen" B. H.H. Het succes van vorig jaar vormt aanleiding voor de tweede jaar gang van het gratis blad 'Baby In fo' dat vanaf januari 1997 ver krijgbaar is voor aanstaande en jonge ouders. Het blad met rele vante informatie voor aanstaande en jonge ouders wordt verstrekt bij inschrijving bij Kraamcentrum Nederland regio Hoeksche Waard en tevens door huisartsen en ver loskundigen. Baby Info is een informatief blad dat uit gegeven wordt door TopPers. TopPers heeft hiervoor net als vorig jaar twee regionale organisates, te weten Kruis werk Zuidhollandse Eilanden en Kraam zorg Nederland Regio Hoeksche Waard benaderd. KruisWerk en Kraamzorg heb ben ook dit jaar zorggedragen voor de regionale invulling van een aantal pagi na's. Het betreft informatie die relevant is voor aanstaande en jonge ouders. Naast regionale artikelen zorgt TopPers voor landelijke artikelen. Er zijn al veel bladen voor deze doel groep op de markt. Het grote voordeel van Baby Info is dat dit blad gratis is en een regionaal gedeelte heeft. De ver spreiding gebeurt dit jaar voor een deel via Kraamzorg Nederland Regio Hoek sche Waard en in samenwerking met Kruiswerk ZHE Gezondheid Service door huisartsen en verloskundigen. Baby Info is een blad waarmee aanstaan de en jonge ouders informatie krijgen over belangrijke en interessante wetens waardigheden op het gebied van jonge kinderen. Bijeenkomst verzorgende beroepen regio Goeree-Overflakkee Op D.V. 15 januari is er weer een bijeen komst verzorgende beroepen. Spreker is ds. A. Bac met als onderwerp: 'Pastorale zorg aan mensen in psychische nood?' De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Middelharnis. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom! te Oude Tonge De Plaatselijke Commissie Welzijns werk voor Ouderen te Oude Tonge orga niseert op woensdag 18 januari 1997 a.s. een BINGOMIDDAG. Aanvang 14.00 uur in het Infocentrum. Zaal open vanaf 13.30 uur. Kosten per persoon 4,00. Aan de Bingo zijn leuke prijzen verbon den. De middag kan bezocht worden door personen vanaf 55 jaar en afkom stig uit Oude Tonge. Zij die de afstand niet kunnen lopen, die nen dit even door te geven aan het kan toor, telefoonnummer 641344 in de och tenduren. Er zal dan voor vervoer worden gezorgd. Komt u gerust kijken en misschien doet u wel mee. Het blad wordt uitgegeven in full-color en geeft veel foto's. De artikelen zijn duidelijk beschreven en zijn in verhaal vorm of in de vorm van interviews ver werkt. Zaterdagavond 11 januari 1997 wil de Open Deur het jaar sportief beginnen met volleyballen. Je kunt je nu nog opgeven bij Wim de ronde (492275). De kosten voor deze avond bedragen 1 gulden per persoon. We verzamelen om 19.30 uur in 'de Ark'. Ook als je niet van volleyballen houdt ben je van harte welkom. Je kunt u je deze avond opgeven (de laat ste mogelijkheid) voor het OD-midweek- end van 7 tot en met 10 mei naar Huls- horst. De eerste betaling is 50 gulden. De totale kosten liggen rond de 80 gulden. Opgeven kan ook bij een van de OD- teamleden. Het Open Deur-team STELLENDAM OPHALEN OUD PAPIER op D.V. zaterdag 11 januari hopen wij namens de Financiële commissie van het Open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en School straat. Wilt u het goed gebundeld en tij dig gereed zetten? Geen karton. Bij voorbaat dank. VERVOLGVERHAAL DOOR DONKERE DAGEN Harsma had Bras wel eens op zijn plicht gewezen, als deze zijn tijd doodde met praatjes te maken met leeglopers, terwijl de kwajongens door hun baldadigheid schade veroorzaakten aan schp en tuiga ge. En dat had Harmsma op zijn gewone, driftige manier dan gedaan, in ongezou ten zeemanstermen. Daarom had Bras Harmsma eigenlijk nooit goed kunnen zetten. Niet, dat hij hem ooit gezocht had, och nee; maar het was hem toch niet ongevallig, dat hij op deze wijze hem nu eens beet had. Hij gunde het hem van harte. Bras was een van die mensen, die zich kunnen ver maken in andermans leed; die menen, dat de val van anderen hun eigen verhoging is. Spoedig heeft hij Duinoord bereikt en belt aan. Keetje, die de deur opent, is onthutst over de ver schijning van de veldwachter, die heel gewichtig doet en haar gelast, mijnheer Barends een ogenblik belet te vragen. Bras wordt in het kantoor binnengelaten en neemt tegenover de rijke reder een onderdanige houding aan. Hoe verschilt déze Bras van de Bras van zoe ven. „Wel?" informeert Barends na een korte weder- groet. „Ik heb een gewichtige ontdekking gedaan", zegt Bras met een zegepralend gezicht. „Me dunkt, dat je daar dan allereerst mee bij de burgemeester behoort te zijn", klinkt het hoog. „Of heeft die je gestuurd?" „Ja.nee.meneer Barends; maar als u even luis teren wilt, ik ben de dief op het spoor". „Had hem dan gepakt". Meneer Barends is niet in een opgeruimde stemming; iets wat hem meer overkomt. ,,Dat kon ik niet, meneer. De dief is gevlucht. Maar ik weet, wie het is". Barends wordt toch nieuwsgierig. Want hij heeft zich wel gehouden, of de diefstal hem eigenlijk in het geheel niet veelbetekenend voorkwam; wat scheelde hem een honderd gulden meer of minder. Maar toch wil hij wel eens graag weten, wie in het dorp de brutaliteit heeft gehad, bij hem in te bre ken. „Wie dan?" De hele ontvangst valt Bras geducht tegen. Hij had zich voorgesteld, dat mijnheer Barends vol belang stelling zou zijn, hem als het ware met vragen zou bestormen en zie nu, het lijkt wel of hijzelf in ver hoor wordt genomen. Toch bemerkt hij, dat nu Ba- rend's nieuwsgierigheid is gaande gemaakt. En hij geniet van die kleine overwinning, als hij ant woordt: „Steven Harmsma uit de duinen". Bras ziet, hoe mijnheer Barends van kleur veran dert; hij leest heftige toorn in de ogen van de reder, die scherp op hem gericht zijn. Hij begrijpt niet, welke pijnlijke wonde zijn woorden hebben geslagen. Want dat hebben ze gedaan. Vooreerst, dat hij nu door zijn zusters zoon, die hem kort geleden zo smadelijk behandelde, werd bestolen; maar in de tweede plaats, hoe, in verband met dit feit, de familiebetrekking, waarover hij zich zo schaamt, en die hem zo hindert, weer het onderwerp zal worden van veel gesprekken. Welk een knak voor zijn trots, wat een vernedering voor zijn hoogmoed. Dat moet voorkomen. Gelukkig, Bras, is regelrecht naar hèm gekomen. En met Bras zal hij het licht klaarspelen. Evenwel, zijn voorzichtigheid verlaat hem niet. „Steven Harmsma, zeg je? En hoe weet je dat?" „Mijnheer herinnert zich, dat op de lessenaar een beitel werd gevonden? Welnu, die behoort aan Steven". „Heb je bewijs?" „Zijn grootvader heeft hem herkend en dat ook ge zegd". „Verder?" „Verder heb ik nog overtuigender stuk. U weet, dat uit de lessenaar, behalve enig kleingeld, ook tien biljetten zijn ontvreemd van tien gulden?" „Ja, welnu?" klinkt het ongeduldig. „Eén ervan heb ik in beslag genomen ten huize van de verdachte. Hier is het", en bijna plechtig legt Bras het bewuste papiertje op de tafel. Meneer Barends neemt het op en bekijkt het nauw keurig. Dan staat hij op, haalt een boekje met aan tekeningen uit een vak van zijn schrijftafel en ver gelijkt het nummer van het biljet met de genoteer de nummers van de verdwenen biljetten. Onderwijl heeft Bras de ogen niet van hem af. Nu zal de dankbetuiging volgen; het veelbegeerde plasdankje. Mijnheer Barends sluit zijn-aantekenboekje. Hij geeft het biljet aan Bras terug. „Je hebt je vergaloppeerd. Bras", Deze kijkt de reder aan als twijfelt hij aan diens verstand. Maar meneer. Bij Harmsma zelf nam ik het in be slag". „Best mogelijk, ik wil het niet tegenspreken. Toch heb je je vergaloppeerd. Dit is geen van de vermis te biljetten". De verbazing van Bras klimt. „Maar.begint hij weer. „Kijk", zegt Barends, en legt hem de lijst van de nummers voor. „Kijk, hier heb je de nummers van de biljetten, die zich in de lessenaar hebben bevon den, alle tien. Dit is er niet bij". Bras kijkt terloops de cijfers na; eigenlijk meer om zijn figuur nog wat te redden. „Zie je?" zegt Barends. Hij is blij, dat het zo loopt. Van die kant heeft hij dus niets te vrezen; zijn naam zal in dat verband tenminste niet genoemd worden. Hij had zich reeds vorogenomen Bras het zwijgen op te leggen; nu valt het hem al zeer gemakkelijk. Bras is geheel in de war. „Ik meende toch..." stottert hij, „het was toch zijn beitel en hij zelf is ineens verdwenen. „Verdwenen?" Mijnheer Barends weet er nog niet van. „Sinds wanneer?" „Sinds gisteravond". „Te meer bewijs, dat hij de dader niet is. Anders had hij zich immers al veel éér uit de voeten ge maakt". „En die beitel..." „Hoor eens Bras, je hebt het mis. Dat is geen ge stolen biljet. Breng het terug; er zit niets anders op. En zorg, dat de burgemeester er niet van te horen krijgt, die zal er stellig niet mee ingenomen zijn, dat je het alles op eigen houtje deedt", en Bras voelt zich het biljet in de hand duwen. Bras is danig uit het veld geslagen. Zijn kroon, die hij zich had gedroomd, blijkt een narrekap. Geheel beteuterd neemt hij het biljet aan. „Kijk eens", vervolgt Barends tot de onthutste veldwachter, „jij brengt dat ding terug en zwijgt er verder maar over. Ik begrijp, dat je het alles met goede bedoeling deed, en ik wil je moeite belonen, maar rep er niet meer van en hoe minder drukte er nu verder over die affaire wordt gemaakt, hoe lie ver het me is. Bonjour Bras!" Een ogenblik later staat Bras al bij de deur. De twee rijksdaalders, die hem in de hand werden ge stopt, verzoeten wel enigszins de bittere pil, die hij slikken moest. „Als meneer zo vriendelijk zou willen zijn, er met niemand over te spreken.aarzelt hij nog even. (wordt vervolgd) /■h. f-0',4 ^Óy^BtKPIDE Middelharnis Hellevoetsluis Zieriluee Oud-Beijerland VKHUIZKS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 GOEDEREED

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5