Kerstbomenverbranding Stichting HCR zet zicli in voor Roemeense bevolicing Buitengroen voor binnensfeerl Gespreksgroep voor a.s. ouders Contactbijeenkomst Volleyballen met Schaalvergroting bestuur afstemmen op 'menselijke' maatstal .alCiaratere} verstandelijk gehandicapten Het gaat goed met Intermezzo EO organiseert koffie ochtend voor vrouwen Expositie in Het Oude Postkantoor Open ochtend 'Van vrouw tot vrouw' Repetities 'De Lofstem' Zin in schoonschrijven?! Tuin en groen. Er is aitijd wat moois te doen Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 7 JANUARI 199 SOMMELSDIJK - Vrijdagavond zijn ongeveer 1800 kerstbomen in vlammen opgegaan. De gemeente Middelharnis houdt al enkele jaren aan het eind van de kerstvakantie een kerstbomenaktie. Tegen inlevering van één kerstboom ontvangt iemand een gratis zwemkaartje voor 'de Staver'. De gehele dag was de jeugd al bezig met het verzamelen van zoveel mogelijk kerst bomen. Vrijdagmiddag konden de bomen ingeleverd worden. Sommigen leverden maar liefst 40 kerstbomen in. De bomen werden verzameld op het parkeerterrein bij rekreatiecentrum de Staver, naast het politiebureau, 's Avonds rond zes uur werd de brandstapel aangestoken, onder toeziend oog van personeel van gemeentewerken en de brandweer van Sommelsdijk. Ds. Van der Want houdt lezing over de aktiviteiten van de Stichting De stichting Hulpverlening Chris tenen in Roemenië (HCR) verleent humanitaire hulp en draagt bij aan het gereformeerd belijden binnen de kerken in Roemenië. Ds. N. van der Want met zijn gezin en de familie A. Muyt zijn in het voor malige Oostblokland werkzaam. Laatstgenoemde koördineert de materiële hulpverlening en werkt deze verder uit. De dominee richt zich meer op het brengen van Gods Woord in Roemenië. Daarnaast is hij aktief in het pastorale werk en verzorgt ook hij ook toerustings- aktiviteiten vanuit gereformeerd belijden voor voorgangers en stu denten. Roemenië is een groot land. Het is onge veer acht keer de oppervlakte van Ne derland. Er wonen ruim 23 miljoen men sen bestaande uit 89% Roemenen, 7% Hongaren en 2% zigeuners. Daarnaast is er een heel kleine minderheid Duitsers, Oekraïners, Serven, Slowaken, Turken, Russen en Bulgaren. Roemenië is een voormalig Oostblokland. Sinds de twee de wereldoorlog zijn de Roemenen geteisterd door het communisme en de Securitate, de gevreesde geheime dienst. Kerst 1989 verloren de communisten de macht en werden Nicolae en Elena Ceausescu door een militair tribunaal geëxecuteerd. Nood De geestelijke en materiële nood is groot. Ongeveer 70% van de bevolking behoort tot de Roemeens Orthodoxe Kerk, 7% is Rooms of Grieks katholiek en 8% behoort tot een van de protestant se groeperingen. Daaronder is de Beserica Evanghelica Romana (BER) de meest Schriftgetrouwe groep. In 1993 beriep de gemeente van Bacau ds. N. van der Want uit Waddinxveen. In de buurt van deze stad in het oosten van Roemenië -in Rocova- is ds. Van der Want sinds 1 juli 1994 pastoraal werk zaam, onder meer in een huis voor kin deren met een handicap. Zijn traktement wordt betaald door de Stichting HCR. Grote behoefte is er aan bijbelonderwijs en evangelisatie en bijdrage aan de oplei ding van predikanten. De etnische pro blemen -met name tussen Zigeuners, Hongaren en Roemenen- infecteren de christelijke kerk. Ook is er grote materië le nood. Het land is rijk aan landbouw, mineralen en oliën, maar deze zijn door de communistische elite geplunderd, uit geput en verontreinigd. Bovendien verlo pen de economische hervormingen traag. Er heerst dan ook grote armoede. Naast pastorale ondersteuning is humanitaire hulp eveneens noodzakelijk. Daarbij kan gedacht worden aan hulp op het terrein van de landbouw, ondersteuning van medische en verpleegkundige zorg, het geven van naaicursussen, enz. Ds. Van der Want moest zich met zoveel zaken bemoeien dat zijn pastorale werk in de knel dreigde te komen. De Stichting HCR heeft daarom in mei 1995 de fami lie A. Muyt naar Roemenië gezonden, om vanuit dat land de materiële hulpver lening te koördineren. Door de oprich ting van een Roemeense Stichting - Betania - als 'evenknie' van de Stichting HCR, kan men eenvoudiger met de Roemeense overheid overweg bij allerlei (materiële) zaken. Familie-adoptieprojekt De Stichting heeft een familie-adoptie projekt opgestart. Ds. Van der Want zegt hierover: „Het familie-adoptieprojekt biedt uitstekende mogelijkheden om de mensen te benaderen met het Evangelie. Als er de middelen voor waren, zouden we hier veel meer aan willen doen. We ervaren steeds weer welk een schrijnende nood er heerst; met name het overvloedi ge gebruik van alcohol speelt hierbij een grote rol. Zo kwamen we bij een vrouw met vier kinderen, die pas na lang bellen en kloppen open deed. Toen er werd opengedaan, troffen we een vrouw aan die een uur daarvoor door haar dronken man geslagen en getrapt was. Ze bloedde over haar hele lichaam, zat onder de blauwe plekken en beefde van angst uit vrees dat hij haar, of een van haar kinde ren een keer zou doodslaan. Bij een ander geval kwamen we in een gezin waarvan een van de kinderen zwaar spastisch is en vanwege zijn handicap niet kan zitten of staan en geen stuur heeft over armen en benen. De moeder vertelde dat haar man, als hij zich bedronken heeft, regelmatig het kind mishandelt. Zo zouden we nog meer voorbeelden kunnen noemen waarbij, als we hen bezoeken, ons hart schreit; men senwoorden schieten tekort, maar we mogen hen dan toch met een eenvoudig traktaatje of boekje erop wijzen dat er Een is, waar men met al zijn zonden en zorgen terecht kan." Het projekt werkt als volgt: Een gezin in Nederland maakt maandelijks 50 gulden over op een speciaal daarvoor geopende rekening in Nederland. Van dit geld wor den levensmiddelen gekocht en sommige gezinnen krijgen een deel van dit geld in handen. Ds. Van der Want, de heer Muyt en een Roemeense medewerker, bezoe ken maandelijks de gezinnen uit het pro jekt. Op dit moment kurmen 32 gezinnen permanent ondersteund worden. De gezinnen uit het projekt zijn probleemge zinnen die veelal geen of weinig inko men hebben. Ook mensen met gehandi capte kinderen, wezen, weduwen en weduwnaars krijgen een plaatsje in het projekt. Medische zorg De-algemene situatie in Roemenië is erg droevig. De maffia krijgt veel voet aan de grond, de rijken worden rijker en de armen worden armer. De kranten schrij ven posifief over de situatie in het land, veel hulporganisaties trekken zich terug omdat volgens hun inzicht hulp niet meer nodig is. Helaas konstateren Ds. Van der Want en Muyt met hun mede werkers alleen maar het tegenovergestel de. Het wordt juist meer en meer nodig om in Roemenië struktureel hulp te ver lenen. De prijzen van levensmiddelen stijgen enorm, terwijl de inflatie groot is en de salarissen klein. Het inkomen van een gemiddelde Roemeen gaat ongeveer voor de helft op aan huur e.d.. Het gevolg is o.a. een groot vitaminegebrek onder de kinderen door eenzijdige voe ding en weinig weerstand, waardoor velen zwak of ziek zijn. Roemenië is het land met de grootste kindersterfte. De medische voorzieningen zijn minimaal. Derhalve is de stichting begonnen met het kleinschalig aandacht geven aan een goede medische zorg. Zo zijn er inmid dels diverse medische posten gereno veerd en ingericht. Daarnaast worden enkele ziekenhuizen voorzien van medi cijnen, bedden en materiaal. Lezing De Stichting tracht op vele wijzen de Roemeense bevolking te helpen. Daarbij wordt vooral gekeken hoe er struktureel kan geholpen worden. Ook wordt er samengewerkt met Roemeense organisa ties. Ds. Van der Want hoopt op 10 janu ari a.s. in het Hervormd Verenigings gebouw 'Onder de Wiek' te Dirksland een lezing te houden over de aktiviteiten van de Stichting HCR. MIDDELHARNIS De cursus is bedoeld voor aanstaande ouders die meer willen weten over zwan gerschap, bevalling en de periode daarna. De deelnemers kunnen zelf aangeven welke onderwerpen zij graag behandeld zouden zien. Enkele voorbeelden: beval ling, borst- en flesvoeding, huilen, wer ken en een baby. Er zullen veel nuttige tips worden gegeven en ervaringen kun nen worden uitgewisseld. De themabijeenkomst wordt gegeven: Plaats: wijkgebouw Kruiswerk ZHE, Langeweg 72 te Middelharnis. Datum: 5 februari 1997. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: 2,50 per persoon. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. D.V. zaterdag 11 januari 1997 hoopt de afdeling 'Flakkee/Schouwen/Tholen' van de gehandicaptenzorg 'Helpende Handen' van de Geref. Gemeenten een contactbijeenkomst te houden in gebouw 'Rehoboüi' van de Geref. Gemeente aan de Geldersedijk te Dirksland. Aanvang kwart over twee. Na de opening en het vertellen van een bijbels verhaal worden degenen die pas jarig zijn geweest gefeliciteerd (plus een verrassing). Na gezamenlijk zingen wordt in de pauze koffie, thee of fris drank geschonken. Daarna krijgen we het activiteitenuurtje, waarin we allen ontspannend mët elkaar bezig zullen zijn. Hoe? Dat is een verrassing! Gehandicapten met begeleider(s) of ouders, zowel vanuit de Geref. Gemeen ten als daarbuiten zijn allen hartelijk welkom. Hebt u als niet-direct betrokke ne ook belangstelling, dat staat de deur ook voor u open! Zaterdag 11 januari a.s. wil len we met de Open Deur gaan volleyballen. Je kunt je hiervoor nu nog opgeven bij Wim de Ronde, tel. 492275. De kosten voor deze avond bedragen één gul den per persoon. We verzamelen om 19.30 uur in 'De Ark'. Deze avond is tevens de laatste moge lijkheid om je op te geven voor het OD- midweekend van 7 tot en met 10 mei naar Hulshorst. De eerste betaling is ƒ50,-. De totale kosten liggen rond de ƒ80,-. Opgeven voor het midweekend kan ook bij Petra Moyses, tel. 493688. Dames 1 blijft wiimen, ook in 1997 MIDDELHARNIS - De winterstop is voorbij voor de volleyball(st)ers. Bij Intermezzo hoopt men de ingezette lijn te continueren. Diverse teams staan bovenaan in hun poule en zijn zodoende favoriet voor het kampioenschap. Aanstaande zaterdag zijn de eerste thuis wedstrijden van het nieuwe jaar. De wedstrijden worden gespeeld in recre atiecentrum 'De Staver' te Sommelsdijk. Dames 1 zal de spits afbijten om 13.45 uur tegen concurrent YUM 1Afgelopen zaterdag speelden de koploopsters uit Brielle tegen Volley Voome 3. Alleen in de tweede set kwam Intermezzo in de problemen. De overige sets waren voor de dames van coach Bert v.d. Weert. Tot nu toe is alleen Ibis 2 er in geslaagd een puntje van Intermezzo's totaal af te snoe pen. YUM uit Hoogvliet is een ploeg die niet onderschat moet worden. Dus dit belooft een spannende wedstrijd te wor den. De wedstrijd wordt geleid door mevr. M. Ketting-Gestel. Bij de jeugd draait meisjes A sterk. Zij zijn koploopster maar kennen genoeg concurrentie; Volley Voome 1 en Ibis 1 volgen op enige afstand. Het team van coach Lenie Domselaar speelt a.s. zater dag om 15.30 uur tegen middenmoter Hollemare 1Op het eerste gezicht geen probleem. Maar zeker tegen mindere ploegen moeten de meisjes van Intermezzo scherp blijven. Voor ze het weten spelen ze mee met het spel van de tegenstander. Een compleet overzicht van het wed strijdprogramma van volleybalvereni ging Intermezzo voor zaterdag 11 janu ari: 13.45 uur Dames 1 - YUM 1 Jongens B1 - Rijnmond 1 Jongens B2-Holy 1 Jongens Cl - De Kriekel 1 15.30 uur Heren 2 - Hollemare I Meisjes Al - Hollemare 1 Meisjes Cl -MVC 1 Meisjes C2 - DVO 1 17.30 uur Dames 2 - RVC/Libanon'50 2 Heren 1 - VCO/Ervea 4 Dames 3 - Hollemare 1 Meisjes BI -MVC 1 De Evangelische Omroep organiseert op woensdag 15 januari een 'Bij u op de koffie'-ochtend in de Petrakerk, Cornelis van Kleiburgstraat 4 in Hel- levoetsluis. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Paulien Zeeman-Lens, de gastspreekster van deze ochtend, zal spreken over het thema 'Je mag er wezen'. Franny Vink, piano en Peter van Essen, viool verlenen de muzikale medewerking van deze koffie-ochtend. De presenta tie is in handen van Bertie Richard son. Samen zingen, muziek met Franny Vink en Peter van Essen en een toespraak, dat zijn de belangrijkste ingrediënten van een koffie-ochtend. „Op de koffie-och tend worden vrouwen bemoedigd", ver telt presentatrice Bertie Richardson. „Ontmoeting is ook belangrijk op deze ochtenden. Vrouwen die bij elkaar in de buurt wonen, leren elkaar hier kennen". De koffie-ochtend is om 11.30 uur afge lopen. Daarna is nog voldoende gelegen heid om na te praten over wat gezegd is op deze ochtend. De toegang tot de koffie-ochtend is vrij- Er is kinderoppas aanwezig. OUD BEIJERLAND In de maand januari exposeert Janneke Verhoeven uit Numansdorp in Het Oude Postkantoor aan de West Voorstraat 23 te Oud Beijerland. Janneke maakt olieverfschilderijen die vaak abstract zijn en het 'onzegbare uti- drukken', een zoeken naar wat achter de zichtbare werkelijkheid is. Er wordt in lagen over elkaar geschil derd. Ook wordt er soms weer verf weg gehaald met een lap of paletmes. Zo ont staan er verschillende structuren en lagen, dik en/of transparant in uitzonder lijke kleuren. op D.V. woensdag 15 januari 1997 hopen we weer een open ochtend te hou den. De gastspreekster van deze morgen is Edith Schouten. Zij zal met ons het thema 'Met vallen en opstaan' bespre ken. Na de themabespreking is er gele genheid voor het stellen van vragen. Het programma van deze morgen begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.00 uur. Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar en staat het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorps- tienden 3 te Ouddorp voor u open. In de hal wordt een verkoping gehouden van handwerken en boeken. Ook na afloop is Ter gelegenheid van de Nieuwjaars-receptie op 2 januari j.l. te Goedereede bood bul gemeester Sinke de beste wensen aan aan de bevolking voor het jaar 1997 en dat hf hen in alle opzicht wel zal mogen gaan. j i-i In zijn nieuwjaarstoespraak stelde spreker centraal het vraagstuk over de bestuurlijk omvang van de gemeente. Het gemeentebestuur moet steeds voor de bevolkmg hel kenbaar en aanspreekbaar zijn. Dit zijn de grenzen voor de bepalmg van de omvaij van de gemeenten als laagste besmurslaag naast provmcie en njk. Om steeds te strd ven naar bestuuriijk volwaardiger en bestuurskrachtiger gemeenten met een toegeruj ambtelijk apparaat wordt weleens teveel als het uitgangspunt ver-idealiseera 1 De gemeente Goedereede met haar 10994 inwoners, waaronder de lü4-jang| mevrouw G. van Biert en de 102-jarige heer Grinwis en de twee eeuwehngen weten mevrouw Van den Nieuwendijk en mevrouw Meijer, wordt heel goed in stad geacht om haar besmurlijke verantwoordelijkheid aan de bevolking uit te dragen. 01 die manier ontstaat er een hechte band tussen het bestuur en de bevolking en d^ vormt het wezenskenmerk voor het goed functioneren van de gemeente als overheid^ lichaam, dat het dichtst bij de bevolking staat. Daarom pleitte spreker ervoor, dat de schaalvergroting van de gemeenten word beheerst door de 'menselijke' maatstaf en dat geeft vertrouwen voor de toekomj zowel voor het bestuur als de bevolking, waardoor een hechte band wordt gesmeed Spreker releveerde diverse activiteiten die in 1997 de aandacht zullen vragen, zoall de visserij, waarmee het gelukkig nog goed gaat, doch voor het jaar 1997 kunnen dl nadelige quota-toewijzingen zich ernstig doen gevoelen, tenzij de prijsvorming zic^ gunstig ontwikkelt. Voor de landbouw is helaas een somberder beeld te verwachten. Het jaar 1997 is weer het jaar voor de voorbereiding van de verkiezingen m het daar op volgende jaar. Toch zal ook in 1997 de hand aan de ploeg worden geslagen, waa| het gaat over: - inrichting Landinrichtingsplan 'Ouddorp-West'; de gebiedsgerichte aanpak van de kop van Goeree voor het behoud van het z(| kwetsbare gebied voor wat betreft het niilieu; - Masterplan Recreatie en Toerisme; - aanleg rondweg om Stellendam; - het creëren van bedrijfsterrein(en) onder andere te Stellendam. Spreker hoopte dat het Binnenhof weer uit het dal zal rijzen, zodat zij ook in de toel komst haar taak zal blijven vervullen. De heer Sinke eindigde zijn toespraak met de woorden: „Laten we daarom eendrachj tig aan het werk gaan, snel en doortastend in het belang van die prachtige gemeente Goedereede. Ik wens u en de uwen daarbij nogmaals een goed en gezegend 1997 toe." Ter gelegenheid van deze nieuwjaarsreceptie werd namens Radio Goeree door dd heer Jelier de heer T. A. Bakelaar (PvdA) als het beste raadslid van het jaar uitgeroe-j pen en werd hem de wisselbeker uitgereikt. OUDDORP Op D.V. dinsdag 14 januari hoopt de chr. gemengde zangvereniging 'De Lofstem' haar wekelijkse repetities weer te hervat ten, in plaats van donderdag 9 januari, zoals eerder was meegedeeld. Op deze eerste repetitie-avond hopen wij te beginnen met onze nieuwe dirigent, de heer Martin de Vogel uit Melissant. Belangstellenden zijn van harte welkom om zowel met het koor als met de diri gent keimis te komen maken in gebouw 'Eben Haëzer', van 20.00 tot 22.00 uur. er gelegenheid om een kopje koffie te drinken en na te praten. Heeft u kleine kinderen en kunt u geen opvang voor hen vinden, geen nood, want er is kinderopvang aanwezig. U bent allen van harte uitgenodigd. Tot ziens op woensdag 15 januari! Bij voldoende belangstelling zal er opl dinsdagmiddag/dinsdagavond (14 janu-l ari) en/of donderdagavond (16 januari! 1997) een cursus KALLIGRAFEREN] voor beginners van start gaan. Deze cursus zal gehouden worden in Het| Diekhuus, Beneden Zandpad te Middel harnis en bestaat uit 8 lessen van ander-1 half uur, waarin 7 verschillende schrift soorten aan bod komen. De tijden zijn 's middags van 13.15 totl 14.45 uur en op de avonden van 19.001 tot 20.30 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven! en ook voor meer informatie kan men bellen met (0187) 48 63 69. Kleine heesters en coniferen zijn niet alleen aantrekkelijk voor bakken, potten en manden in de directe omgeving van het huis, maar óók voor toepassing binnenshuis. Ze vor men een welkome aanvulling op het sortiment kamerplan ten vanwege hun aparte karakter. De sierwaarde is een combinatie van groeivorm en bladkleur. Soms zijn er ook bloemen. Als de lucht in huis 's winters aan de droge kant is, zijn plan ten met stugge, kleine bladeren daar goed tegen bestand. Ze zijn er als het ware op gebouwd. Daarom zijn wintergroene struikjes en kleine coniferen nog niet zo gek voor huiskamer- gebruik. Kleurig blad Kleinblijvende tuinplanten met decoratief blad zijn heel ge schikt voor in huis. Zo'n heestertje is Euonymus fortunei 'Va- riegatus', familie van kardinaalshoed. In de tuin is het een aan trekkelijke bodembedekker, met z'n grijsgroene witgerande blaadjes. In de winter zijn ze wat rood aangelopen. Wordt niet hoger dan 40 cm. Door de planten in een zachtblauwe sierpot te zetten, vormen ze een aantrekkelijk geheel, een blikvanger in huis. Ook bij het sortiment Hebe zijn bruikbare soorten voor binnen, met diepgroen of bronskleurig blad. Kleine coniferen Voor in huis zijn alleen echt kleine coniferen geschikt. De piepkleine en wél bekende Chamaecyparis thyoides is een goed voorbeeld. Met z'n bescheiden afmeting (30 a 40 cm hoog) en zuilvormige groei is het een bruikbare plant. Zelfs de vensterbank is geschikt. Er zijn diverse cultivars zoals de blauwachtige 'Glauca', de geelgroene 'Aurea' en de conisch gevormde 'Top Point'. Dit conifeertje is niet winterhard en daarom alleen bruikbaar voor binnen. Een andere decoratieve coniferensoort is den, waarvan.de laagste vormen tijdelijk geschikt zijn voor het interieur. Dat zijn bijvoorbeeld de vele cultivars van de lage en compacte Pinus mugo (zoals 'Gnom') en de vrij nieuwe Pinus nigra 'Pierrick Brégeon', een prachtig dennetje. Met hun lange naal- denn zijn dennetjes heel elegant. Sproei de boompjes in huis dagelijks en giet met mate. Deze den-soorten zijn winterhard en dus ook geschikt voor bakken buiten. Boeiende struikjes Heestertjes met bloemen zijn er zelfs in de winter, 't Kleinst is winter- of sneeuwheide (Erica). In huis doen deze plantjes het goed op een lichte, koele plek. De bloemknopjes mogen niet verdrogen. Wat groter zijn de diverse Skimmia-soorten, bruik baar voor in een hoek van de kamer of voor een koele hal. De sierwaarde zit 'm 's winters in de bloemknopjes, die bruinrood ('Rubella') of groenig-wit ('Kew Green') zijn. Beide zijn man nelijke cultivars die geen bessen krijgen. Hun bloemen dragen alleen maar stuifmeel. En dan is er Pieris japonica, een struikje met witte roze of rode bloempjes (in de tuin: in april). Vooral de witb'loeiende 'Debutante' is geschikt voor in huis vanwege de gedrongen groei. t, Verzorgingstips Buitenplanten kunnen m huis wekenlang mooi blijven als u let op de volgende punten: 1. Licht: Geef ze een zo licht mogelijke plek; tot maart is zon geen probleem. 2. Temperatuur: Hoe koeler, hoe beter; boven de verwar- mmgsradiator en op een verwarmde vloer blijven de plan ten korter mooi. 3. mÊL: Geef met mate water, hoe koeler de plek hoe min der. Sproeien mag altijd en vaak. Voeding (mest) is in de wintermaanden nauwelijks nodig; in elk geval niet vaker dan eens per maand. Eumymw fprtunei 'Variegatus' in een lavendelblauwe sierpot: een mooie blilcvanger in huis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6