Technische hulp voor Oekraïne o o o o o o ïn i^^7 o w il 'O 'O 'O D O O O O O O O O O YcA l a u ©ui t l u a cA ijnrlf Werkgroep Tieleman gaat al verschillende jaren naar Oekraïne en voorziet in grote behoefte aan technische hulp ^CPi^Akc^cJcic v^H oom t<jO ^4ytH^n yi a ok t \r i c o i t n m VA <^tt ton ^en&iiftU Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 3 JANUARI 1997 SOMMELSDUK - De stichting Hulp Oost-Europa is al jaren actief in Oost-Europa landen. Begonnen werd met illegale verspreiding van Bijbels en andere christelijke lektuur. Sinds de val van het communisti sche systeem kan de stichting ook openlijk hulp verlenen. Dit wordt gedaan door het verzorgen van hulptransporten, waarmee kleding, voed sel en andere benodigdheden naar deze landen gaan. Daarnaast helpt de stichting ook bij het bouwen van kerken, het verbeteren van leefomstan digheden in diverse tehuizen, etc. Daarvoor zijn niet alleen hulpgoederen nodig. Op verzoek van de stichting gaat de zogenaamde. Werkgroep Tieleman al sinds 1992, soms twee keer per jaar, naar de Oekraïne om technische hulp te verlenen. Zij sluiten dan apparatuur aan die vanuit Nederland wordt getransporteerd naar de Oekraïne en verbeteren elek trische- en waterleidingsinstallaties. Van 13 december tot 21 december jl. hebben ze in het dorp Nagydobrony weer aan diverse projecten gewerkt. ben ze echter 'twee rechterhanden' en Twintig jaar geleden werd de stichting Hulp Oost-Europa (HOE) opgericht. Onder de indruk van de geestelijke en materiële nood die de hervormde predi kant, ds. J. van Rootselaar tijdens een reis door Hongarije had aangetroffen, besloot deze daar wat aan te gaan doen. Met hulp van diverse mensen uit Neder land met 'een warm kloppend hart voor Oost-Europa' is uiteindelijk de stichting opgericht. De eerste jaren lag in de hulp verlening de nadruk op financiële steun aan in armelijke omstandigheden leven de predikanten en hun families. In 1977 werd een begin gemaakt met de smokkel van christelijke lektuur. In auto's met speciale voorzieningen werden per trans port tussen de duizend en tweeduizend bijbels, kinderbijbels, catechismusboek jes en zangbundels overgebracht. Dit uiteraard onder zeer gevaarlijke omstan digheden voor diegenen die de transpor ten verzorgden. In die tijd zijn goede kontakten gelegd met diverse betrouwba re personen in de Oost-Europa landen. Dat was voor beide partijen van levens belang. Sinds de val van het communis me aan het eind van de jaren tachtig behoren dit soort hachelijke avonturen hopelijk tot het verleden. Is er dan geen nood meer? Wel degelijk! In het dage lijkse leven wordt de situatie voor de bevolking vooralsnog alleen maar slech ter. Sommige mensen moeten 's winters kiezen: Of ik stook de kachel één uur, of ik koop een paar ons brood. Voor het gros van de bevolking beperken de nieu we vrijheden zich tot nu toe tot het stem lokaal. Kerke nwerk Niet alleen is de nood schrijnend voor wat betreft de eerste levensbehoeften. Ook op het gebied van het kerkenwerk is er meer dan ooit, veel en belangrijk werk te doen. De tweede wereldoorlog en de veertig jaar communisme hebben in de Oost-Europa landen hele diepe sporen achtergelaten. Kerken zijn dikwijls ver worden tot ruïnes. Geld om deze te res taureren valt van de overheid niet te ver wachten en de gemeenten zijn meestal niet draagkrachtig genoeg om zich der gelijke uitgaven te kunnen veroorloven. Ook de situatie in ziekenhuizen, school gebouwen en andere openbare gebouwen is meestal verschrikkelijk. Voor onze westerse begrippen: mensonterend! De stichting helpt zo veel als mogelijk om ook deze toestanden te verbeteren. Daarvoor is enerzijds geld nodig om technische apparatuur te kunnen kopen maar anderzijds ook technische mensen die deze apparatuur ter plaatse willen installeren. Eén van deze mensen is Wim Tieleman uit Sommelsdijk, die sinds 1992 met een aantal personen, soms twee keer per jaar, een week naar de Oekraïne reist, om daar elektrische installaties te verbeteren, apparatuur aan te sluiten, etc. Dit jaar zijn ze al in janu ari een week naar de Oekraïne geweest. Vrijdagmorgen 13 december jl. om 04.00 uur vertrok Tieleman vanuit Som melsdijk om zijn colleg's op te halen en daarna te vertrekken naar het dorp Nagydobrony in de Oekraïne. Nagydobrony De groep bestond uit 6 personen. Naast Wim Tieleman, zijn meegeweest, Johan Crezee uit Ooltgensplaat, Philip den Hollander, Hans Maljaars en Kees Verboom uit Hendrik Ido Ambacht en Wim Voogt uit Krimpen a/d IJssel. Het is een gemlleerd gezelschap. In het dage lijks leven werken ze in resp. de elektro techniek, voertuigentechniek, recherche, werkvoorbereiding bij Holec afd. trei nen. Kadaster en telefonische verkoop bij Bemhard elektrotechniek. Allen heb zijn overtuigd van de noodzaak tot tech nische hulpverlening in deze Oost- Europa landen. Met een tot camper omgebouwde Mercedes 409 inclusief een tweeassige aanhanger reisden ze naar de Oekraïne. Diverse keren zijn ze al naar Nagydobrony en omgeving ge weest, zodat ze de route wel konden dro men: Koblenz, Frankfurt, Passau, Linz, Wenen, grensovergang Nickelsdorf met daarna een tolweg richting Györ en Budapest. Na Budapest gaat het dan richting Debrecen, Nyiregyhaza met de laatste grensovergang Zahony - Cop. Zo komen ze na een uiterst voorspoedige reis, halverwege de zaterdagmiddag in Nagydobrony aan. Het dorp ligt in een gebied wat behoort tot de Unter- Karpaten. Ook in de in de nabijheid lig gende dorpjes, Oncsa en Szemye hebben ze al regelmatig gewerkt. Tussen Nagy dobrony en Szemye ligt nog een kleine buurtschap waar zo'n vijftig zigeuner families wonen. In het Szemye is dit jaar een kerkje ingebruik genomen wat gebouwd is met de hulp van de Her vormde gemeente en de Chr. Ger. Kerk van Middelhamis. Het gebied is voorma lig Hongaars grondgebied met een gast vrije en vriendelijke bevolking. De oude ren spreken Russisch en Hongaars; de jongeren Hongaars en wat Engels. Na de val van het Ijzeren gordijn is er ook in dit gebied veel veranderd. Twee kerken zijn er gebouwd kunnen worden. In het dorp Nagydobrony staat een kerk van de Reformatus Lelkészi Hivatal, te vergelij ken met de Nederlandse Hervormde Kerk. Zondags kerken er nu zo'n 700 tot 800 mensen. Wim Tieleman vertelt dat het zondags een drukte van belang is op de wegen door het dorp met kerkgaande mensen. Tieleman: „De HOE is begonnen met bijbels in dit gebied te verspreiden. Dat moest destijds in het geheim. De zending werd afgeleverd bij een dominee in een dorp in Hongarije, dicht bij de grens met de Oekraïne. Deze dominee zorgde dan voor het transport naar de Oekraïne. Het was voor medewerkers van de HOE niet mogelijk dit land binnen te komen. Na de val van het communisme kon de HOE wel het gebied bereiken en zijn toen kon takten gelegd met ds. Horkay, de predi kant van de gemeente van Nagydobrony. Daar komen de hulpgoederen terecht en deze draagt dan zorg voor de distributie. Ook zijn samen met deze dominee de toestanden bekeken in het dorp en de omgeving. De stichting Hulp Oost- Europa coördineert de hulpverlening in het gebied. De werkgroep is begonnen in 1992 met het plaatsen van boilers in het ziekenhuis in Nagydobrony. Het zieken huis heeft ongeveer 80 bedden. Er wordt poliklinische hulp verleend en patiënten met allerlei kwalen opgenomen. Daar naast wonen ook in het ziekenhuis oude re mensen die geen huis meer hebben. Het ziekenhuis had geen warm water, af en toe elektriciteit en een totaal versleten waterleidingsysteem. Geld van de over heid was voorlopig nog niet beschikbaar om deze toestanden te verbeteren. De elektriciteit is voor iedereen een moeilijk gegeven. De overheid moet bezuinigen op het verbruik van elektriciteit omdat er energie te weinig is om de elekti^citeits- centrales te stoken. Men schakelt dan gewoon, zonder voorafkondiging bepaal de gebieden uit. Dat kan soms makkelijk enkele dagen duren. We zijn dus begon nen in het ziekenhuis om boilers op te hangen om de warmwatervoorziening te verbeteren. In volgende reizen werd het waterleidingsysteem aangepakt en wer den nieuwe pompen geplaatst. Door al De werkgroep. Van links naar rechts: Wim Tieleman, Hans Maljaars, Philip den Hollander, Johan Crezee, Wim Voogt en Kees Verboom. Johan Crezee (l) geeft uitleg aan de conciër ge van het gymnasium over de werking van het noodstroomagregaat. deze aanpassingen 'zakte de elektrische installatie' in elkaar, waarvoor we al bang waren. Deze hebben we inmiddels vervangen. Om het ziekenhuis te voor zien van stroom, indien de normale voor zieningen uitvallen, is er een nood- stroominstallatie aangekocht, waarvan de plaatsing wordt voorbereid." Weeshuis Met behulp van gelden van de Stichting Weeshuizen uit Schiedam kon in het dorp een weeshuis worden gebouwd. De cultuur van het land is dat gehandicapte worden behandelt als minderwaardige individuen. Dikwijls wonen ze tezamen met wezen in één tehuis. Tieleman: „Meestal wordt aan de verzorging en ontwikkeling van zulke kinderen heel weinig aandacht besteed. Met de komst van het weeshuis is dit gelukkig goed aangepakt. Nadat het weeshuis kon wor den betrokken, heeft Arina van der Wekke uit Middelharnis, als vrijwillig ster van de HOE, voor één jaar de lei ding van het tehuis op zich genomen. Ze heeft hard gewerkt om de cultuur te doorbreken. De kamers zijn leuk aange kleed met speelgoed, platen etc. De kin deren worden goed verzorgd en begeleid. De mensen zien nu ook wel dat het anders moet als dat ze altijd gewend waren. Inmiddels heeft Arina de leiding overgegeven. Het tehuis wordt nu geheel met Oekraïns personeel 'gerund'. Als werkgroep hebben we ook al veel in het weeshuis gewerkt. In het begin hadden we daar best wel wat moeite mee, want het wordt door een aannemer gebouwd en die moet zorgen dat alles erin komt, wat erin hoort. Als we echter zien op het eindresultaat, dan zijn we blij dat we er toch gewerkt hebben. Als de HOE niet had bijgesprongen, dan was het weeshuis er nooit in de huidige vorm gekomen. Door de werkgroep is in 1994 een trans formator afgeleverd, die ter beschikking was gesteld door energiebedrijf Delf land. Later is ook de waterleiding door ons aangebracht en zijn er acht boilers opgehangen. Ook is daar een nood- stroomaggregaat geplaatst van 40 KVA om de uitvallen van het net op te vangen. Het weeshuis kan plaats bieden aan ongeveer 60 kinderen. Op dit moment wonen er 29." Gymnasium In het dorp staat ook een gymnasium. Het gebouw is door de kerkelijke ge meente gekocht maar verkeert in verval len staat. Met hulp van de HOE probeert de gemeente het gebouw op te knappen. Negen en zestig leerlingen gaan naar deze school. In de nabijheid van het gymnasiumgebouw staat een gebouw wat dienst doet als meisjesinternaat en ook in de directe omgeving staat, in een voormalig gebouw van de KGB, het jon- gensinternaat. In het gebouw van het jongensinternaat is tevens de interne keuken en de eetzaal gevestigd. Behalve de staat van onderhoud van de gebou wen, verkeren ook hier weer de waterlei ding, elektrische installatie etc. in een uiterst slechte staat. De laatste keren heeft de werkgroep een groot gedeelte van de elektrische installatie en de water leiding in orde gemaakt. Deze reis stond ook weer het nodige op het programma. In de stookruimte van het gymnasium moest een noodstroomaggregaat 27 KVA met een brandstoftank worden opgesteld en geïnstalleerd. De stook ruimte is een apart gebouwtje ongeveer 50 meter van het gymnasium. Van dit aggregaat moest een kabel gelegd wor den naar het gymnasium en in het gebouw moest een net aggregaatomscha- kelaar inclusief een nieuwe verdeelin- richting gemaakt worden. Bovendien moest de kabel afgetakt worden om ook de noodstroomvoorziening aan het jon gensinternaat en aan de pastorie en het verenigingsgebouw aan te kunnen bie den. Daarnaast moest een tweede nood stroomaggregaat opgesteld en geïnstal leerd worden bij het meisjesinternaat. Ook hier moesten de nodige bijkomende voorzieningen worden getroffen. De kabel moest ook hier worden afgetakt om de noodstroomvoorziening aan het kerkgebouw te kunnen leveren. Verder stond op het programma de installatie van 3 boilers en het plaatsen van 4 dou ches met badkamerkachels in het meis jesinternaat. In dit internaat wilde men de elektrische installatie aanpassen. Voorzover dat nog niet bij eerdere pro jecten was gebeurd, stond ook op het programma de vernieuwing van de elek trische installatie van het gymnasium. Voorts wilde men diverse verbeteringen en aanpassingen aanbrengen in elektri sche installatie of waterleiding in het gymnasium en het weeshuis. In het zie kenhuis wilde de werkgroep de TL ver lichting van de gang vervangen door nieuwe TL armaturen. Behalve het laat ste, kon alles worden uitgevoerd zoals gepland. Samenwerking Het uitvoeren van deze werkzaamheden vergt veel voorbereiding. Weken van te voren zijn de leden van de groep dan ook al dmk bezig met alles bij elkaar te zoe ken, te monteren wat al in Nederland in elkaar kan gezet worden en de werk zaamheden verder te plannen. Na aan komst op zaterdagmiddag doet men die dag niets aan de geplande werkzaamhe den. De rest van de zaterdag en de gehele zondag worden ze verwend door hun gastgezin waar ze al voor de derde keer te gast zijn tijdens hun werkbezoeken. Zondags gaan ze mee met de plaatselijke predikant, ds. Horkay, voor het bijwonen van de diensten. Zonder enige verwar ming, met de deuren tijdens de dienst voortdurend geopend, beluisteren de kerkgangers de predikatie. Het zingen geschiedt zonder orgel. Eerst wordt de psalm voorgezegd, dan voorgezongen en dan pas gaat de gehele gemeente zingen, 's Maandagsmorgens gaat men dan al vroeg aan de slag. Tieleman vertelt wat er dan gedaan wordt: „'s Morgens vroeg maken wij naar aanleiding van de voort gang van de vorige dag en de prioritei tenlijst, een werkvoorbereiding van zes uur tot half zeven. We delen dan tevens de groepen in. Het werk wat we doen is meestal elektrotechnisch werk of lood gieters werk. Het is overigens absoluut niet zo dat de mensen in de Oekraïne minder deskundig zouden zijn dan uit Neder-land. Het probleem is echter dat de in Nederland gebruikte installatie materialen onbekend zijn en dat er ook geen gebmiksaanwijzing in het Russisch voorhanden is. De materialen die daar te koop zijn, zo ze al te koop zijn, zijn dik wijls van slechte kwaliteit. Bovendien moeten er behoorlijke sommen gelds voor neergeteld worden. Om zeven uur gaan we ontbijten waar heel veel aan dacht aan wordt geschonken door ons gastgezin. Ze proberen ons letterlijk vol te proppen. Onze gastvrouw is overigens een uitstekende kok. Om half acht gaan we dan aan het werk. Om acht uur kwam de plaatselijke ploeg van twee elektri ciens en de bovenleidingploeg, zodat we in totaal met twaalf man werkten. Dit was overigens voor de eerste keer dat we hulp kregen van de plaatselijke bevol king. Men ziet inmiddels steeds meer in dat samenwerking met onze ploeg nood zakelijk is, willen we in één week tijd behoorlijk wat kunnen doen. Die hulp wordt vanuit de kerk geregeld. Werken we aan een staatsgebouw dan zal dat nog steeds zonder hulp moeten. De mensen zijn totaal niet gemotiveerd om wat aan te pakken. Dat is niet verwonderlijk. Jaren lang zijn ze onderdrukt en is het communistische systeem hun opgedron gen. Na de val van het communisme is het wantrouwen ten opzichte van de overheid even groot gebleven. Boven dien ziet men de toestand eerder slechter worden dan verbeteren. De mensen heb ben nooit onze 'westerse werkdrang' gekend. Van lieverlee zal men ook in deze landen daar aan gaan wennen. Maar dat neemt tijd in beslag. Deze keer is de samenwerking echter perfect verlopen." Gods zegende hand Wim Tieleman vertelt hoe de grondkabel die in Nederland netjes wordt ingegra ven, daar bij het openbare, bovengrondse net wordt opgehangen. Tieleman: „Dat is natuurlijk geen gezicht, maar daar kijkt men niet naar. De communicatie tussen de groepen die over de hele plaats ver spreid aan het werk zijn, gebeurt hoofd zakelijk door middel van portofoons. Deze hebben in het praktisch radio vrije gebied een zeer groot bereik. Om tien uur wordt er koffie geserveerd, die wij altijd enorm sterk vinden, maar gelukkig zijn het maar kleine kopjes. Om half een 'GEB'-aansluiting in het gymnasium met daarnaast de nieuwe verdeelinrichting. gaan we in het jongensinternaat eten. Middags krijgen we dan om drie uur weer koffie. In de camper eten we gauw om zes uur een boterham om daarna direct weer door te werken tot 's avonds negen uur. Dan krijgen we bij ons gast gezin een warme maaltijd aangeboden, gaan afhankelijk of het de overheid belieft het dorp van stroom te voorzien, in bad, praten nog wat na en vallen dan als in blok in slaap. Door de perfecte hulp van de plaatselijke bevolking kon den we deze keer bijna ons hele pro gramma af ronden. Als we dan achteraf kijken naar wat we allemaal mochten realiseren dan was dit alleen mogelijk door deze goede samenwerking maar bovenalles door Gods zegende en bewa rende hand. Ook is een woord van dank aan de hulp van diverse bedrijven in Nederiand op zijn plaats, waarbij zeker ook genoemd mag worden de belangelo ze verschaffing van een uitgebreid assor timent professioneel (elektrisch) gereed schap. Donderdag in de namiddag zijn we na een ontroerend afscheid van ons gastgezin en ds. Horkay en zijn vrouw, weer vertrokken naar huis. Op de temg- reis gaan we altijd langs bij een kinderte huis in Nyiregyhaza (Oost-Hongarije). Op vrijdagmorgen hebben we daar nog werkzaamheden verricht aan de elektri sche installatie. De beheerders van dit tehuis zijn inmiddels na alle reizen, goede bekenden van ons geworden. Bijna iedere terugreis, verlenen we daar nog wat technische hulp. Vrijdagmiddag zijn we weer verder gereisd en na een gelukkig ook voorspoedige terugreis arriveerden we zaterdag, moe maar vol daan in onze woonplaatsen." Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Voor de opgave van Jacomijn Brink man (Stellendam) hebben we wel onze In dit pas begonnen jaar wensen we jullie het allerbeste! Sterkte met je studie, plezier met de jeugdboek. We hopen weer allerlei leuke dingen in onze rubriek te plaatsen. Tekeningen, foto's, doorstrepers, kruiswoordraad sels, rebussen en wat al niet meer. Oom Ko kreeg de volgende brief: Hier is weer een puzzel. Je moet uit all 10 de kolommen een Bijbelboek halen Ik hoop dat jullie hem leuk vinden. D( letter met de cirkel eromheen is steeds d( beginletter. Zo schreef Janneke Blok (Stad a.h Haringvliet) ons. Je hebt goed je bes gedaan Janneke, we gaan er snel mee a; de slag. e (L t t te O atlas nodig. Duik daar maar eens samen in zoals de jongen en het meisje bij de vraagteken doen. Het gaat steeds om de hoofdsteden van de landen, vul die in. Wat lees je na juiste invulling in de rondjes van boven naar beneden? Zo Jacomijn ben je in al die landen geweest? Hartelijk dank voor je ontwerp! Hoofdstad van: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. Griekenland. Engeland. Noorwegen. Bulgarije. Spanje. Portugal. Zweden. Finland. Ierland. Roemenië. Denemarken. Litouwen. Hongarije. Zwitserland. IJsland. Slovenië. Tsjechië. Rusland. Frankrijk. Nederland. Zn Geert Tanis (Oud- dorp) viert bij leven en welzijn vandaag zijn verjaardag. Zeven jaar is hij geworden. Vanaf deze plaats van harte geluk gewenst met je nieuwe levens^ jaar. Op 7 januari hoopt Leonie Bijnagte (Scherpenisse) 11 te| worden. Vanzelfsprekend ook jij de felicitaties. Vriendelijke groetjes van tante Nel en man.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6