EIIIVtlDEn-rilEUWS LITIE veilig en voorspoedig Kom kijken en luisteren naar de nieuwe Toyota Camry Een uitdaging om aan te gaan. de LandCruiser Challenger Wat een fijne, ruime auto. De nieuwe Picnic MaxiWagon EINDEJAARSSHOW Ziekenverzorging thuis 27-31 december 3e Blad VRUDAG 27 DECEMBER 1996 No. 6564 Oude herinneringen, die kwamen weer volop naar boven toen ik het fotoboek 'Dirksland in de jaren '50' in mijn bezit kreeg. Hartelijk dank aan Arie en Jannie van der Vliet die het voor mij meebrach ten. Bij het doorkijken en lezen kwamen die herinneringen zo sterk naar boven, dat ik dacht: dat kan nog wel eens 'een straatje om in Dirksland' worden. De samenstelster mevr. Vroegindewey- Takman, heeft het netjes voor elkaar gebokst, en al is ze mij dan volkomen onbekend, dan maak ik haar toch vanaf deze plaats mijn compliment met deze uitgave. Zo wil ik dan nu al kijkend en lezend mijn gedachten op papier zetten. Bij alle foto's zal ik niet stilstaan, alleen bij deze die herinneringen bij mij oproe pen, en... ik wil tevens ook een paar foutjes rechtzetten. Niet om te bekritise ren hoor! Maar zomaar opgemerkt bij het kijken en lezen. Mag het? Allereerst dan de foto op bladzijde 7. Als ik mij niet vergis, dan zijn de daken op de voorgrond van de huizen aan het ach tereind van de Schoolstraat, terwijl in de rechterhoek de eerste huizen van de B. C. Zaayerlaan beginnen, die dan recht door loopt tot aan de Oude Wei en de Molenkade. Het plaatje op bladzijde 15 sluit hierop mooi aan. Ik weet nog uit mijn kinderjaren, dat waar nu de huizen staan, alles nog open was, met tuintjes Oioven). Ook bakker Holleman had daar zijn varkenshok. Hij mestte daar vette varkens, maar nog meer vette ratten. Toen er daar gebouwd moest worden, moest ook HoTlemans varkenshok ver dwijnen, en toen het zaakje opgeruimd is, zijn er heel wat langstaarten gevangen met behulp van een paar honden die er wel weg mee wisten. De eerste laan zie ik nu op de kaart aan gegeven als Beatrixlaan, maar die moet in 't begin anders hebben geheten, want in de tijd van de eerste bebouwing was er nog geen sprake van een prinses of Koningin Beatrix. Verder herinner ik mij nog dat een der eerste nieuwe huizen bewoond werd door C. van 't Hof en dat op een nacht zijn schuurtje achter het huis verbrand is. Nog een herinnering uit mijn kinderja ren. Waar nu het hekje staat voor de hui zen, was daar voor de bebouwing een, meestal droogstaande, greppel, en mijn speelmakker was in die tijd Maas Zoon, die ook aan de Ring woonde in een slop- je verderop. We hadden allebei een hou ten paard en karretje, en in dat 'gripje' plukten we gras en bonden het op bosjes en zo waren we dan op onze manier aan 't 'oesten'. Maas is toen al gauw met zijn familie naar Amerika vertrokken, en toen ik later zelf in Amerika kwam (voor de eerste maal in 1980) heb ik de familie weer onmoet. De ouders waren allang overleden, maar de kinderen waren meest nog in leven. De oudere broers van Maas, Willem en Jan, heb ik meermalen ontmoet en ook de beide zusters. Willem en Jan zijn in die tussentijd ook overleden. Maas is nog wel in leven, maar woont in Arizona, en hoewel hij af en toe wel in New Jersey komt, heb ik nooit het geluk hem te treffen als ik daar ook was. Ook mijn oom Dingeman Bal hebben we opgezocht in het rusthuis, maar ook die is weer al twaalf jaar weg en is overleden op 22 juni 1984, één dag voor zijn 88e verjaardag. Zijn enige zoon John hebben we ook ontmoet, maar die is verhuisd naar Florida en zodoende is ook dat con tact verbroken. Op bladzijde 9 zien we de watermolen en de boezem, waar we vroeger ook nogal eens kwamen om 'schotejillen' te vangen en later om steur te scheppen, als we gingen vissen. M. Zoon had altijd een schepnet hangen voor ieder die het gebruiken wilde, en zei nooit iets als we aan het vissen waren of bij de molen rondliepen. Ik heb ook nooit gehoord van vandalisme of andere wandaden, hoewel er aan 't begin van de Molenkade wel een bord stond met 'Verboden toe gang'. Wij werden echter nooit iets in de weg gelegd als we dat bord voorbij lie pen of fietsten. Het was trouwens nau welijks meer leesbaar. De Oranjelaan was in mijn jongensjaren nog maar weinig bebouwd en toen ook nog niet doorgetrokken. Het laatste huis aan de linkerkant vanaf de B. C. Zaayer laan werd toen bewoond door Flipje Markwat. Ook de brug over de boezem is mij geheel onbekend. Het badhuis weet ik nog wel dat dat gebouwd is, want voorheen stond daar het huis van de melkboer Sluiter en de schuur van A. den Hollander, waar ook de timmerwinkel van M. Maasdam in gevestigd was. leur had tweemaal het nakijken: voor Kee en voor de melk. De heb dit verhaal van horen zeggen, en het moet in de zomer van 1946 gebeurd zijn. De brug over de Kerkgracht is ook van latere datum, want ik kan hem mij alleen herinneren zoals het te zien is op bladzij de 31. Ook het ijzeren hek heb ik nooit zien staan, zomin als de lantarenpalen. We komen in het Achterdorp, en in de winkel van tante Sijke ben ik heel wat keren geweest evenals in de sigarenwin kel van Bas Oorbeek. De heer Greven- stuk, de echtgenoot van tante Sijke, was huisschilder, maar tevens verdienstelijk kunstschilder, want hij schilderde ook dorpsgezichten van ansichtkaarten die hij dan vele malen vergrootte. Een groot schilderij van de Ned. Herv. Kerk stond bij hem in de etalage. Waar zouden die schilderstukken gebleven zijn? Ik weet niet of ze ooit verkocht werden en ook niet of ze soms nog in iemands bezit zijn. Bij Sijke kon je een velletje postpapier kopen voor 1 cent en een enveloppe voor 1 cent. Ondenkbaar in deze tijd. De huizen waren toen al allemaal in een zeer slechte staat. De dienst om de klokken in te luiden heb ik ook bijgewoond en ik meen dat bij die gelegenheid Willem Hendrik Zwart het orgel heeft bespeeld. Met de nieuwe klokken zijn ze in Dirks land ook begonnen met om 8.00 uur te luiden, 's morgens en 's avonds. Voor 1940 gebeurde het alleen maar om 12.00 uur 's middags. Tevens was ik zelf toen in de laatste dagen van mijn vrijgezellenbestaan, wat op 27 oktober 1947 werden de klokken ingeluid en op 31 oktober luidden onze huwelijksklokken en werd ik inwoner van Nieuwe Tonge! De foto van de kerk van de Geref. Gemeente op bladzijde 35 moet wel een van de eerste zijn die genomen is van het interieur, want hier staat de gemetselde preekstoel nog op en die heeft er maar kort gestaan en is al gauw door een hou ten vervangen. De kerk is nu geheel ver bouwd en het interieur ziet er ook heel anders uit dan toen. In de Winterstraat bij het zogenaamde 'stoepje van Penning' zie je nog fietsen onbeheerd staan, kan dat nu nog in Dirksland? De personen op de foto heb ik allemaal gekend, maar geen van hen is meer in leven. Alleen is het mij een raadsel wat dat bordje op de muur met 'Verboden Toegang' daar moet doen, vlak boven de pet van Gerrit Smit! De Secretaris Rooijlaan bestond in mijn jeugd ook nog niet; dat was toen nog een voetpad langs de trambaan. Eigenlijk is deze foto verkeerd afge drukt, want de Secr. Rooijlaan loopt aan de zuidkant van de boezem, terwijl het hier lijkt of het de noordzijde is. Ook de Prins Bernhardlaan is een weg van latere datum, want (en ik kijk weer op de kaart) dan loopt die midden over een stuk wat ik nog weet dat toen (nog) bouwland was. De Julianalaan is weer bekender terrein. In de oorlogsjaren moest dat veranderd worden in Juliana van Stolberglaan, van wege de nieuwe orde. Het werd echer op de poststukken meetal vergeten. Hoe kwam dat toch?? En dan kom ik tot mijn eerste foutje. Want de dame op bladzijde 22 is niet Rieka Kleinod, maar Kee. Degene die deze foto genomen heeft, heeft het goed getroffen, want ik heb haar van mijn hele leven nooit zien lachen! Ook weet ik zeker dat Rieka nooit met de paarden reed. Wel reed zij met een melkbus voor op de fiets en bediende zo de klanten in het dorp. Over Kee nog een verhaaltje. De gezus ters hadden hun wei aan de havendijk met daarin ook een voorziening van drinkwater voor de koeien. Of het een wel was of op de waterieiding aangeslo ten, weet ik niet meer. Nu werd er gefluisterd dat ze in de wei al water bij de melk deden en op een keer stond een controleur haar op te wachten bij de balie waar de malerij van Van Seters was. Kee had het direct in de gaten, want ze sprong van de fiets af en trok het deksel van de bus en dompte de melk zo over de balie de havenkant af. En met een "Asjeblieft, kiekt ze mar goed nae", sprong ze weer op de fiets en de contro- Een foutje in het boek is dat de wagen- makerij van Hof aan de linkerzijde was, maar die was waar de witte auto staat. De fietsenzaak van Daantje Vijfhuizen was aan de rechterzijde van de straat maar is op de foto niet zichtbaar. De wagenmakerij van Hof is nog verplaatst naar de B. C. Zaayerlaan en toen is de timmermanszaak van P. v.d. Tol daarin gekomen. De zaak van Hof is ook verleden tijd, maar ik denk dat de werkplaats er nog wel zal zijn en wellicht nu als garage in gebruik! De drogisterij Gestel kan ik mij nog vaag herinneren, met het ijzeren hekje en de boom ervoor. Je had bij Hanna Gestel twee stukjes zoethout voor 1 cent. Op bladzijde 26 en 27 zien we driemaal de Zomerstraat met onder andere de bak- kerswinkel van Holleman. Talloze malen heb ik daar het 'dagelijks brood' wezen halen, en ik bewaar nog steeds aan de familie Holleman de aangenaamste her inneringen. Ook hier heb ik geen idee of er nog van in leven zijn. Vooral bladzijde 27 geeft een mooi gezicht over de gehele lengte van het Achterdorp. Ik vermoed dat deze foto vanaf de toren genomen is. Ook de luchtfoto doet het goed en iaat ons bijna het gehele dorpscentrum zien (bladzijde 28) met gedeeltelijk de Ring, Achterdorp en Voorstraat en in 't midden de 'Lange Mispit'. Om de kerkklokken weer op hun plaats te brengen was in 1947 een heel karwei. Ik heb er zelf indertijd naar staan kijken, maar op de foto op bladzijde 31 sta ik niet (niet erg overigens). Maar het staat me wel voor, dat, toen ze de kleine klok wilden proberen, dat het bleek dat klepel niet goed bevestigd was, en door het galmgat naar buiten schoot en in de grint terechtkwam, gelukkig zonder iemand te raken. Het naambord met Schoolsteeg staat ook op de foto en achter de wagen moet dan mijn geboortehuis staan. Ik weet niet of het nog bestaat of dat het afgebroken is. Rotterdam-Rijnmond district: De Eilanden Het personeel van de Basiseenheid Goeree-Overflaldcee van de politie in District 'de Eilanden' wenst u een Op bladzijde 38 ook weer een prachtfo- to, van de toren genomen. En hier stuit ik weer op een foutje. Huize 'Salem' was vroeger het woonhuis van Mr. A. Zaayer, advocaat en procureur en na diens overlijden werd het de pastorie van de Ned. Herv. Kerk en is het eerst bewoond door Ds. C. v.d. Wal. Terwijl die er woonde is er ook nog brand geweest met de nodige rook- en water schade. Ik heb nog boeken over helpen brengen naar de overkant naar Ten Hove. Later heeft Ds. Koele er in gewoond. Het huis van burgemeester Zaayer is te zien op bladzijde 42 in het midden op de achtergrond, maar beter in het boekje 'Dirksland in oude ansichten' deel 2 op bladzijde 60 en 61. Daar staat ook te lezen dat burgemeester Zaayer er tot 1914 gewoond heeft. Rechts de boerderij Akkerleven, eerst bewoond oor C. Geluk. Er was een bos achter waar veel 'meulenaers' (meikevers) zaten, die de zoon van Geluk aan de kinderen ver kocht voor 1 cent per stuk. Later is de familie Poortvliet er komen wonen, en die woonde voorheen in het huis links van de burgemeesterswoning met de mooie trapgevel. Die komt ook beter uit in het boekje over de ansichten. Het stond in Dirksland bekend als 'Het Sleetje' en werd in mijn jongensjaren bewoond door Dingeman Hagens en Dirk van Broekhoven, de gemeentewerk man. Dit alles behoorde bij de bezittingen van Mr. A. Zaayer. De boerderijen en het land tussen de Geldersedijk en de Honsgalge-tuintjes vanaf het Polders- weegje tot aan de Haveloze weg, en ver der de weiden tot aan het Kerkhof toe. Na het overlijden van Mr. Zaayer kwam het in eigendom van Mr. Jan Zaayer die vooral bekend was als rechter en na de bevrijding vele 'foute' Nederlanders heeft berecht. Het is mij niet bekend wie het nu in eigendom heeft, want ook Mr. Jan Zaayer leeft niet meer. De huizen in Onderlangs waren ze net aan het slopen toen wij in 1976 in Holland waren. Onderlangs was wel de officiële naam, maar de Dirkslanders noemden het over het algemeen 'de Poepentuun'. Ik kan me nog helder her- In ieder gezin is wel eens een zieke. Gelukkig is dat meestal niet ernstig en van korte duur. Het wordt anders wan neer iemand ernstig ziek is en langdurig aan bed is gekluisterd. Men kan in zo'n geval rekenen op professionele (ver pleegkundige) hulp aan huis. Maar voor de directe verzorger verandert er ook iets. De verzorging kan soms bepaalde technieken vereisen en is vaak intensief. U zult merken dat er voor de verzorging meer kennis en handigheid nodig is, dan u verwacht. De cursus 'ziekenverzorging thuis' is bedoeld om u technische en praktische vaardigheden te leren om de zieke thuis te verzorgen. De cursus wordt gegeven door een wijkverpleegkundige in het wijkgebouw van Kruiswerk ZHE, Jacob Banestraat 8 te Sommelsdijk op 23, 30 januari, 6, 13 en 20 februari 1997 van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten 25,- voor leden; 35,- voor niet-leden. Informatie en aanmelding bij Bureau Groepsactiviteiten, maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226, inneren dat twee jeugdige bewoners hun namen op het betonnen hein hebben geteerd. L.V.Z. B.V.P. Leen van Zuren en Bram van Prooijen. Het zal er nu wel niet meer wezen, denk ik. Ook van de haven zijn mooie foto's, maar de drukte met schepen laden en wagens lossen is voorgoed verleden tijd. Ik geloof dat het in het begin van de der tiger jaren was, dat de kademuren gingen verzakken en afbrokkelen en daarvoor moest toen raad geschaft worden, want daarvoor was de haven voor Dirksland van te groot belang. In het boekje van oude ansichten, deel 1 no. 4 is het al dui delijk zichtbaar dat de kaaimuur in slech te conditie was. De oplossing werd gevonden door er lange ijzeren damwanden in te heien. Hierdoor werd de haven wel iets smaller, maar dat kwam de ruimte op de kaai ten goede, en het bleek een afdoende oplos sing. Ook is toen gelijk de straat vanaf het Schulppad schuin doorgetrokken naar de Heul, want dat was toentertijd een heel scherpe hoek en voor twee wagens bijna onmogelijk elkaar te passeren. Ter hoogte van de Heul is toen een hoek uitgespaard voor de schepen om te 'zwaaien'. Het bleek een grote verbetering te zijn, en het is vrij goed te zien op de foto op bladzijde 48. Later werden Kaai en Heul opnieuw bestraat en de 'kinderkopjes' vervangen. Toen had Dirksland veel aan schoonheid en gemak gewonnen. Op bladzijde 49 nog een paar plaatjes. De broodwagen staat op het Schulppad bij de Spuie en niet bij de haven. En de andere foto heeft als onderschrift: „De haven van Dirksland met de tram- brug". Dat moet gelezen worden als: waar de trambrug gelegen heeft, want de haven is er nog wel, maar de brug niet meer. Bij de schoolfoto's zie ik geen bekenden, alleen van het onderwijzend personeel. Maar bij de zangvereniging veel en het is ook best wel eens leuk om ze te zien. Hetzelfde geldt van de muziekvereniging op bladzijde 76. De foto is van 1958 en ik zie veel oude bekenden, maar er zijn er ook al veel van weg. Ik begin nu bij de vierde rij en daar staat Leen Witvliet Kr.zn. Leen is mij vroeger zeer behulpzaam geweest om mij te leren fietsen. Ik had al aardige vorderingen gemaakt, maar helemaal alleen ging nog niet. Toen reed Leen naast mij en hield me bij mijn schouder vast en zo toerden we het hele dorp door! De ben benieuwd of Leen het nog weet. Maar spoedig kon ik het ook zonder zijn hulp stellen. In 1944 kwamen we samen nog in Duitsland terecht in Dortmund, en daar is Leen er nog tussenuit geknepen, maar hoe het hem verder gegaan is, weet ik niet. Dan de persoon die aangeduid wordt met de naam J. Guldemeester, is niet J. Guldemeester maar Jaap Wilkes. Mogelijk staan er wel meer personen bij die verkeerd genoemd worden, maar daar ga ik nu niet meer op in, temeer daar er ook bij staan die voor mij geheel vreemd zijn. Maar ik heb Jaap Wilkes te goed gekend, als dat ik mij hier zou kun nen vergissen! De moet er een punt achter zetten, want het 'straatje om' is een flinke wandeling geworden, en ik wil het liefst niet met mijnheer de redacteur aan de stok krij gen! De laatste foto is genomen bij het vertrek van de familie Schaaf naar Amerika. De heer Schaaf en echtgenote zijn later weer teruggegaan naar Holland en hebben zich te Herkingen gevestigd, waar de heer Schaaf is overleden. Mevrouw Schaaf is weer naar de USA teruggekeerd en woont thans bij haar dochter in. Zij is nu 94 jaar oud en geniet nog een redelijke gezondheid. Wij hebben haar nog bezocht in de zomer van 1994. De doch ter (met de bloemen) is intussen ook een paar jaartjes ouder geworden en het viel zo dat haar kleindochter en onze klein zoon in de zomer van 1994 gegraduated zijn op de Chr. School in Franklin Lakes, dus zodoende. Tenslotte alle vrienden en bekenden een voorspoedig nieuwjaar toegewenst van S. Bal en echtgenote 101-8920 Broadway Str. Chilliwack BC Canada V2P5W1 Automobielbedrijf Flakkee B.V. Dorpsweg 28 - 3245 VC Sommelsdijk - Tel. (0187)48 44 66 1997

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7