EIIAI1DEt1-l1IEUW5 Overdenking uU de HetUge Schrift (010) 2741135 De Noordzee een veilige zee Oudejaar 1996 Nieuwjaar 1997 Politie 24-uurs telefoon: Schelden, schoppen en slaan Landbouwbijeenkomst PIT Post brengt 100 wensen in vervulling THEMA-DAG VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRUDAG 27 DECEMBER 1996 No. 6564 GEHELE EILAND Controle taxi's Op maandagmorgen 16 december 1996 heeft de politie weer in samenwerking met de Rijksverkeersinspectie een eilan- delijke controle gehouden op de Wet Personenvervoer en de Rijtijdenwet. Op meerdere plaatsen is het taxivervoer ge controleerd. In totaal vonden 24 contro les plaats. Hierbij werd geconstateerd dat werd gereden zonder in het bezit te zijn van een werkmap, geneeskundige verkla ring en niet bij zich hebben van vergun ningen. Tegen een van de gecontroleerde chauffeurs/bestuurders wordt een onder zoek ingesteld inzake valsheid in ge schrifte van een geneeskundige verkla ring. In totaal worden er 10 processen- verbaal opgemaakt. Vuurwerk Deze week is op het eiland vuurwerk ge signaleerd wat als zeer gevaarlijk kan worden aangemerkt. Dit vuurwerk wordt dynamiet genoemd en heeft de volgende afmetingen: diameter 5 cm, hoogte 5 cm. In dit vuurwerk is nitraat verwerkt en moet d.m.v. een lontje aangestoken wor den. Het voorhanden hebben en uiteraard het gebruik is verboden en wordt ten sterkste afgeraden'. GEMEENTE GOEDEREEDE Vernielingen Op 16 december werd door een inwoner van de gemeente aangifte van vernieling gedaan. Er waren in totaal zeven ruiten van twee motorvoertuigen vernield en een deurklink van een bedrijfsloods af gebroken. Het afgelopen weekend zijn er te Oud- dorp enkele vernielingen gepleegd, o.a. aan het Hervormde verenigingsgebouw en aan een verkeersbord. Stoken zonder vergunning Op 18 december werd een inwoner van de gemeente bekeurd voor het feit dat hij tuinafval aan het opstoken was zonder dat hij daarvoor vergunning had. Verlaten plaats ongeval Op vrijdagmorgen 20 december tussen 11.15 en 11.45 uur werd schade gereden aan een geparkeerde personenauto, merk Citroen kleur blauw, die stond gepar keerd op de Mr. Snijderweg, nabij de Vismijn te Stellendam. De veroorzaker heeft zijn identiteit niet achtergelaten of melding gemaak van deze aanrijding. Poging inbraak woning Op donderdag 19 december werd getracht in te breken in een woning aan de Broekweg te Ouddorp. De woning werd doorzocht doch er werd vermoede lijk niets meegenomen. Bureaubezetting Dirksland 2 januari 1997: 6 januari 1997: 10 januari 1997: 13 januari 1997: 17 januari 1997: 13.00 14.00 10.00 13.00 13.00 ■15.00 uur 16.00 uur •12.00 uur 15.00 uur ■15.00 uur GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal Afgelopen weekend werd te Nieuwe Tonge, voor de deur van de benadeelde een sporttas, met daarin sportkleding en schoenen, gestolen. Mishandeling Op 17 december kregen te Sommelsdijk twee automobilisten 'woorden' met el kaar. Zij verweten elkaar niet (voldoen de) uitgeweken te zijn toen zij elkaar te gen kwamen. De ene gaf de andere een vuistslag op het oog, waardoor hij een gekneusde oogkas opliep. Tegen de da der werd proces-verbaal opgemaakt. Schaderijder meldt zich Op 18 december werd op een parkeer plaats te Middelhamis met een personen auto schade gereden aan een andere per sonenauto. De veroorzaker gaf aan de politie het kenteken door die vervolgens aan de hand daarvan de benadeelde op de hoogte bracht. Er zijn dus ook mensen die zich na schade rijden melden, zoals het hoort. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak woning Op vrijdagavond 20 december werd er ingebroken in een woning aan de Tramweg te Oude Tonge. De gehele woning werd doorzocht en enkele goede ren werden gestolen. Brand in snackwagen Op vrijdagmorgen 20 december ontstond er brand in de snackwagen op de car- poolplaats te Den Bommel. De mede werkster ter plaatse gooide een frikandel in het vet, waarna wat later de vlammen uit de afzuigkap/oven sloegen. De brand weer bluste de brand. Onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld door de technische recherche. GEMEENTE DIRKSLAND Dader van verlaten plaats ongeval bekend Op vrijdagavond 20 december reed een bestuurder van een personenauto gewoon door nadat hij schade had gereden aan een andere geparkeerde auto in de Julianastraat te Melissant. Uit het inge stelde onderzoek kwam naar voren wie de mogelijke dader was van dit feit. Deze werd op zaterdag 21 december dan ook aangesproken en bekende later het feit te hebben gepleegd. Proces-verbaal van dit misdrijf zal tegen de dader wor den opgemaakt. Themabijeenkomst Uw kind ontwikkelt in de peuterperiode een eigen wil. Het is zijn eigen weg aan het zoeken. Hij zou het liefst de hele dag, op zijn manier, in zijn eigen tempo bezig willen zijn. Maar dat kan niet. Keer op keer merkt hij dat niet alles kan. Uw kind kan hierover boos worden en zal dat laten merken: door te slaan, te schoppen, te stampvoeten, te krijsen. Het liefst natuurlijk als er anderen in de buurt zijn. Hoe kunt u het beste met een driftig kind omgaan? De themabijeenkomst wordt gegeven in het wijkgebouw van Kruiswerk ZHE, Langeweg 72 te Middelhamis op woens dag 22 januari 1997, van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten 2,50 per persoon. Informatie en aanmelding bij Bureau Groepsactiviteiten, maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. Op de Noordzee gebeuren verhoudings gewijs weinig ongevallen waarbij sche pen zijn betrokken. De gevolgen van on gevallen voor mens en milieu zijn in de meeste gevallen beperkt. Dit staat in de Voortgangsnota Scheepvaartverkeer Noordzee die minister Jorritsma vandaag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Op een gemiddelde van vijftig miljoen vaarkilometers per jaar gebeuren - op het Nederlandse deel van de Noordzee - per jaar gemiddeld 24 ongevallen met schepen. Als gevolg van deze scheeps ongevallen zijn er jaarlijks drie doden of vermisten en stroomt gemiddeld 1100 kubieke meter olie in de Noordzee. Uit de evaluatie van het scheepvaartver- keersbeleid Noordzee blijkt verder dat strucmrele knelpunten op het gebied van verkeersveiligheid zich niet meer voor doen. Een fundamentele beleidwijziging is dan ook niet nodig. De minister heeft daaromde nota de titel 'Recht zo die gaat' meegegeven. Toch zijn uit de analyse enkele punten naar voren gekomen die in de toekomst extra aandacht zullen krijgen. Zo zal de nadruk liggen op het terugdrin gen van het aantal ongevallen waarbij de menselijke factor een belangrijke rol speelt. Hiervoor zijn al in internationaal en Europees verband akties ondernomen zoals 'The International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers'. In dit ver drag worden voor zeevarenden onder meer normen gegeven inzake opleiding, diploma's en wachtdienst. Ook zal een strenger handhavingsbeleid worden ge voerd om op die manier de relatieve be trokkenheid van de visserij en de zoge heten 'werkvaart' terug te dringen. Daar bij zal scherper worden toegezien op de naleving van bijvoorbeeld uitrustingsei- sen, bemanningseisen en verkeersregels. Tot slot krijgt een verdere optimalisering van de navigatie- en communicatiemid delen de aandacht waarbij gebruik ge maakt wordt van de modernste technolo gische ontwikkelingen op dit gebied. De Gewasbeschermer Van der Wal B.V. uit Melissant organiseert opnieuw een interessante informatiedag aan het begin van het nieuwe jaar op 3 januari 1997. De bijeenkomst wordt, zoals gebruike lijk, gehouden in verenigingsgebouw De Scheel te Dirksland. Ook dit jaar zijn de sprekers van een hoog niveau, zodat het opnieuw een leerzame dag zal worden. Het thema deze dag luidt: De funktie van de Nederlandse agrariër in het Europa van de toekomst. De dag begint om 8.45 uur en duurt tot 15.45 uur. Tussen de middag wordt er gezamenlijk geluncht. Tijdens deze dag presenteren vele leveranciers hun pro- dukten. Na het welkomstwoord van de heer K. G. van der Wal komt de heer Lodewijk van het V.B.N.A. aan het woord die de funtie van de Nederlandse aardappelteler in het Europa van de toekomst bespreekt. Ir. J. Wevers van het I.R.S. praat over re sistentie van suikerbieten tegen Round up/Finale en de gevolgen hiervan voor de onkruidbestrijding. Daarna laat dhr. Van Vugt de nieuwe ont wikkelingen op het gebied van gewasbe scherming de revue passeren. Na de lunch bespreekt ir. P. J. van Erp van het N.M.I. de gevolgen van het Mi neralen aangiftesysteem (MINAS) voor de bemesting van de gewassen. Tot slot komt ir. J. J. G. W. Ottenheim van L.T.O. Nederland aan het woord over het Meerjarenplan Gewasbescher ming en de gevolgen voor nu en voor de toekomst. Na elke inleiding is er ruime gelegenheid om vragen te stellen. De dag wordt om 15.45 uur afgesloten, waarna een informele voortzetting volgt. Zo Gij Heere, de ongerechtigheden gadeslaat, Heere, wie zal bestaan? (Ps. 130:3) Een eerlijke belijdenis bij het einde van het jaar Wanneer een jaar is voorbijgegaan, past het ons om te onderzoeken wat is wedervaren. Zo zal het jaar 1996 vele herinneringen oproepen. Vooral bij hen, die dierba re betrekkingen hebben verloren. De lege plaats in het gezin, verwekt innige droefheid. Daar is een vader heengegaan. In een ander gezin is moeder ontvallen. Weer anderen treuren over het gemis van kinderen. Dan is oudejaarsavond vol van verdriet. Een terugblik kan ook dankbaarheid oproepen. Na een ernstig ziekbed mochten sommigen herstellen en verwonderen zich dat ze het oudejaar mogen beleven. Zo kunnen vele gedach ten over het jaar dat voorbijging worden overdacht. Wanneer wij, bij het licht van Gods Woord terug mogen blikken, is er veel dat met zorg bezet. De mens der zonde toont steeds brutaler zijn vijandschap tegen de levende God. De brute Godsnegering doet de mens steeds dieper wegzinken in het moeras van de zonde. Zonde is dan geen zonde meer. Het zal zijn als in de dagen van Noach. De mens richt zijn leven in zonder God en rijpt zich voor Gods oordelen. Het is als de dagen van Lot. De onnatuurlijke zonde wordt schaamte loos bedreven. De vuurgloed van Gods oordeel is dan nabij. Gods heilige dag is tot een dag van ijdelheid verheven. De waarheid struikelt op de straten. U denkt misschien, dit is een sombere boodschap bij het verscheiden van het oude jaar. U hebt gelijk. Maar wij kunnen niet met een blinddoek voor ogen de toekomst in. In Psalm 130 is een kind van God aan het woord. Ook hij kijkt terug in zijn leven. Hij ziet hoe zijn en anderen leven is ge weest voor de heilige God. Hij ziet het in het licht van Gods heilige rechtvaardigheid. De Heere is Alwetend en Overalomtegenwoordig. Deze wetenschap doet hem ervaren voor zulk een God niet te kunnen bestaan. Hij heeft zijn bestaansrecht verloren. Hij weet het, het is vanwege de zonde een verloren zaak geworden. Deze ervaring neemt alle hoogheid uit het leven weg. Hij weet zich een arme, verloren zondaar voor God. Het is door de arbeid van de Heilige Geest, dat de dichter dit mag belijden. De Heere siert hem met het boetekleed, opdat hij zijn Rechter om genade zou leren vragen. Langs deze weg verwekt de Heere de bede om genade en verlossing. Daarom riep hij uit de diepten tot de Heere. Zulk een bidder met zulk gebed zal de Heere niet laten staan. Ook dat weet de dichter. Maar bij U is vergeving opdat Gij gevreesd wordt. Zulk een belijdenis past alle mensen. Ze zal het oude jaar doen eindigen op de plaats waar de Heere Zijn genade kan en wil verlenen. Het is naar Gods Woord. „Maar op dezen zal Ik zien, op den armen en verslage nen van geest en die voor Mijn woord beeft". Datlsrel op den Heere vertrouw' Zijn hoop op Gods ontferming bouw' En stil berust' in Zijn beleid, Van nu tot in all' eeuwigheid. Ik verwacht den Heere, mijn ziel verwacht, en Ik hoop op Zijn woord. (Ps. 130:5) Een zekere verwachting bij het nieuwe jaar Verleden, heden en toekomst vormen een beeld van het leven van ieder mens. Het wijst op de invulling van het leven. Het geeft weer wat de inhoud van het leven is. Een leven zonder God in het verleden, toont zich in het heden in een leven buiten God. Zulk leven heeft geen ware toekomst. Al zal de buiten God levende mens dit niet aanvaarden. Daarom moeten wij onderzoeken wat de ware toekomst verwachting is. Opnieuw luisteren wij naar het woord van een kind van God. Hij heeft over zijn verleden gesproken. Wij hebben het gelezen. In het heden verheft zich zijn hart tot de Heere zijn God. Hij kent God, door de openbaring van het Woord en de Geest. Hij kent de vergevende kracht van Gods genade. Hij deelt in de gunst en gemeenschap met Zijn Heere. Hij heeft verwachting van de toekomst. Wan neer hij deze zou stellen op de dingen van deze tijd, hij zou zeker beschaamd uitkomen. Hij verwacht de Heere! Verwachting is een geladen woord. Waar rust zijn ver wachting op? Hij kent Gods goedertierenheid. Hij heeft vertrouwen, dat de Heere naar Zijn beloften, zijn zon den vergeven zal en hem uit alle ellende zal verlossen. Zijn ziel verwacht! Dat is zijn innerlijk leven. Het ge loofsleven bestaat niet in uitwendigheden. Hij kent de verborgen omgangen met God. Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, schreeuwt zijn ziel naar God. Zo kan hij verder in de toekomst. In God is zijn Heil en Eer. Waarop steunen wij in het nieuwe jaar? De wereld toont het beeld van de mens der zonde. Burgeroorlogen, hon gersnoden verteren de volken. Stromen vluchtelingen zwerven over de aarde. Van huis en haard verdreven mensen zoeken rust en veiligheid in andere landen. Maar is er ware rust te zoeken buiten God? De dichter richt zijn hoop op God en Zijn Woord. Hij schrijft: „Ik hoop op Zijn Woord". Hij kent de taal van God uit het Woord. Hij heeft dit beluisterd. Hij kent de plaatsen waar God tot hem sprak. Voor de toekomst is zijn hoop gevestigd op Gods aanspraak door het Woord. Met een opgeslagen bijbel ervaart hij dat er hoop is voor de toekomst. Bij de aanvang van het nieuwe jaar worden vele woorden gesproken. Beloften aan elkander worden uitgesproken. Maar de levenservaring wijst hoe ijdel mensenwoorden zijn. Dat wij bij de aanvang van 1997 de verwachting mochten kennen van de dichter van Psalm 130. Hij is met een belovend God niet be schaamd uitgekomen. Zijn ogen richten zich naar de toe komst. Een nieuw jaar wacht. Neen, niet een andere jaarkring, maar het jaar van de verlossing. Daar zal geen tijd meer zijn. Daar worden Gods woorden bevestigd. Hij zal Israël verlossen van al zijn ongerechtigheden. Men hoort der vromen tent weergalmen Van hulp en heil, ons aangebracht; Daar zingt men blij, met dankb're psalmen: Gods rechterhand doet grote kracht. Kootwijkerbroek ds. P. Blok Op donderdag 19 december heeft PTT Post honderd mensen verrast met een kerstcadeau. Daarmee vervult PTT Post honderd 'Wensen voor een medemens'. Goede vrienden, buren of familie van de gelukkigen hebben het kaartje uit de bro chure 'Kerst begint met een kaartje' naar PTT Post gestuurd. PTT Post heeft tot op heden ruim 25.000 reacties gekregen op de actie 'Een wens voor een medemens'. De leukste, liefste en meest originele wensen worden door PTT Post uitge voerd. De wensen die nu vervuld wor den, betreffen alle kerstcadeaus, kerstbo men en kerstpakketten. Andere binnen gekomen ideeën van mensen om iemand in het zoimetje te zetten, zijn onder ande re verzoeken voor het uitvoeren van een speciale hobby of het realiseren van lang gekoesterde dromen, maar ook bijvoor beeld theaterbezoeken en bossen bloe men. Een selectie van deze wensen ver vult PTT Post in januari en februari 1997. DIRKSLAND - Op D.V. zaterdag 25 januari 1997 is er in het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' een thema-dag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffie-ochtend Dirksland. Spreekster op deze dag is Edith Schouten uit Arnhem. Het thema zal zijn: Vriendschap. Wij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maicen voor een opbouwende en bemoedigen de dag. U kunt zich opgeven voor 10 januari, door even te bellen naar Marjan Zoutendijk, tel. 603165. Wij zien uit naar uw komst op deze dag. DOOR DONKERE DAGEN -16- Al spoedig had hij de weg naar huis ingeslagen; reeds hij hij de eenzame bui tenwijken van de stad bereikt. In zijn zak had hij een beitel gestoken, om die thuis wat aan te zetten. Haastig stapte hij voort. Daar ziet hij in de vergrauwende straat twee personen, die blijkbaar te veel gedronken hebben. Steven herkent in hem Hein en Bram Sanderse. Deze hebben hem eveneens be merkt; ze houden op hem aan. Hij tracht hen te ontwijken; maar ze versperren hem de doortocht. „Hé Steefie!" en Hein grijpt hem bij de arm, „zo'n haast toch niet?" „Laat me door", zegt Steven. „Ik moet naar huis; ik heb geen tijd". „Kom", valt Bram in, „en waarom wou je zo'n haast hebben. Als je naar huis gaat, loop je in de val..." Steven zet verbaasde ogen op. Hij voelt een grote onrust zich van hem meester maken. „In de val?" stottert hij. „Waarom?" „Och, wat een heilig boontje ben jij". „Nou wat is er dan?" en er klinkt angst en boos heid in Stevens stem. „Zeg", komt Bram met vals-loerende ogen, „zeg, weet je, dat je mooie oom vandaag weer thuis ge komen is". En een onaangename lach vergezelt de woorden. „En wat zou dat? Wat kan mij dat schelen?" „Zeg", ver/olgt Bram, „en weet je, dat-ie dadelijk na zijn thuiskomst om de politie is geweest?" „Om de politie?" Steven weet zelf niet, hoe het komt, maar de spot tende, tergende blikken van Bram en Hein voor spellen hem iets vreselijks. „Ja, om de politie. Er was ingebroken op Duin oord..." „Laat me door", zegt Steven, „wat kan het mij schelen; wat heb ik er mee te maken?" „Hoort hem eens", en Bram duwt Hein met de elleboog aan, dat deze nog sterker begint te wag gelen. Beiden barsten in een weerzinwekkend gelach uit. „Nou, wat is er?" Stevens lang verkropte ergernis komt los. Al is hij tegen die beiden niet opgewassen, hij wil hun speelbal niet langer wezen. „Wat is er?" en drei gend fonkelen zijn ogen; terwijl hij instinctmatig de hand slaat aan de beitel, als wil hij zich verde digen. „Wat er is, zou jij niet weten, zeg!" grinnikt Bram. „Ik, wat?" „Wel, wie er ingebroken heeft!" 't Is, als begrijpt Steven nög niet, waarvan ze hem betichten. „Wat moet ik weten. „Nee maar, je houdt je goed hoor! Het zal je toch niet helpen, maat". En weer klinkt het sarrend lachen uit beider mond. Het wordt Steven èl wonderlijker om het hart. Het bloed stijgt hem naar het hoofd. „Zeg öp, dronkenlap!" en zijn hand houdt de bei tel, thans te voorschijn gehaald, stevig omkneld. „Kijk eens, Hein, hij heeft er nög een. „Wat?" „Een beitel". „Ja, die andere heb jij zeker gestolen hé?" Steven heeft alle bedachtzaamheid verloren. Zijn vermoeden spreekt hij als zekerheid uit. „Gestolen? gestolen? Wie weet er meer van stelen zeg, jij of ik?" En Bram duwt zich in dronkemans- koppigheid tegen Steven aan. „Ik van stelen?" „Ja jij; daar pas heb ik je andere beitel gezien, hoor. Maar ik heb hem niet. Ze hebben hem ge vonden op de geldlessenaar van je oom, op Duin oord. Ik zag er de veldwachter mee uit het huis komen; het was de jouwe, zeg ik je!" „Wou je zeggen, dat ik heb ingebroken, dat ik gestolen heb?" sist het van Stevens trillende lip pen. „Wie anders, schijnheilige bedrieger. Het is, als spatten in Stevens hersens vonken; zijn ogen flikkeren van woede, en met een stem, hees van opwinding, schokt het over zijn lippen, terwijl hij dreigende de vuist opheft: „Durf dat... nög eens... zeggen..." „En waarom niet", smaalt Bram. „Zeker, en het hele dorp zal het morgen weten, dat je. Hij kan niet verder spreken,. Stevens linkerhand grijpt hem naar de keel. „Zwijg!" krijst hij. „Voor jou?" en Bram rukt zich los. „Voor jou? Gemene dief. Het woord besterft hem op de lippen. Buiten zichzelf van woede heeft Steven hem op het zelfde ogenblik een slag met de beitel toege bracht. Zonder een kreet te slaken stort Bram neer. Stevens beitel is met bloed bevlekt. Kletterend valt het gereedschap op de stenen. Hein Bronders tracht zich op Steven te werpen. Het is deze, of een bloedrode nevel hem omringt; of duizenden handen zich naar hem uitstrekken; of vele krijsende stemmen hem in de oren klinken. „Moordenaar!" Verbeeldt hij het zich, of roept iemand het werke lijk? Een ontzettende angst overmeestert hem. Zijn hart dreigt stil te staan, zijn adem te stokken. Als door duizend vervolgers nagezeten, wendt hij zich plotseling om en ijlt met woeste vaart van de noodlottige plaats weg. Vergeefs is die avond het wachten in de duinwo ning. HOOFDSTUK 15 Gissingen De volgende morgen heerst grote beroering in het vissersdorp. Er is dan ook wel een oorzaak voor. Nog nauwelijks bekomen van de ontdekking, dat op 'Duinoord' is ingebroken, hoort men allerlei wonderlijke geruchten omtrent Bram Sanderse. Heel laat in de nacht is deze met een rijtuig thuis gebracht tot grote ontsteltenis van zijn moeder, die reeds in dodelijke ongerustheid verkeerde. En in welke toestand verkeerde Bram! Een tamelijk diepe wonde in de rechterschouder had hem veel bloed doen verliezen. In de stad voorlopig verbon den, had men hem, op zijn eigen aandringen, naar huis vervoerd. De wonde bleek niet levensgevaar lijk en wanneer alles een geregeld verloop had, zou hij er nog goed afkomen. Het had echter wei nig gescheeld, of het wapen had edele delen geraakt; nu was zich rustig houden en de wonde tijd geven te genezen het enige, wat hem door de dokter werd gelast. Hoe had hij deze verwonding opgelopen? Had hij in zijn dronkenschap ruzie gezocht en was een snijpartij het gevolg geweest? Wie was de dader? Deze vragen, hem door de dokter gedaan, waren door Bram zeer verward beantwoord; op de laatste was hij het antwoord geheel schuldig gebleven. Toen Steven de noodlottige houw had toegebracht, was Bram, zonder een kreet te slaken, neergestort. Zeker was hierop de toestand van dronkenschap, waarin hij verkeerde, als ook het onverwachte en hevige van de aanval niet zonder invloed geweest. (wordt vervolgd) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflalcicee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3