Een indrukwekkend gebeuren Open avond bij het Dirkslands Mannenkoor Chr. s.g. 'Prins Maurits' neemt nieuw schoolgebouw in gebruik Foto Blankers blijft actief in fotografie maar stopt na 32 jaar fotozaaic in Middelliarnis Fout in puzzel Herv. kerkblad 'De Zaaier' Blz.2 EILANDEN-NIEUWS VRTTDAG 27 DECEMBER 1996 Het doet je wat, als daar twee koren met zo'n 500 mensen onder de bezielende leiding van Cor de Haan vijf avonden achtereen uit volle borst kerstliederen zingen en de 2000 toehoorders bij de samen zang daarin meenemen. Het is elk jaar opnieuw, nu al meer dan 30 jaar, een uniek gebeuren, daar in die imponerend grote zaal van 'De Doelen', temeer omdat veel zieken, gehandicapten en ouden van dagen, soms met bed en al, bege leid door vrijwilligers en Rode Kruis-medewerkers daarbij aan wezig zijn. Zeker voor deze men sen is het een hoogtepunt in hun leven. 'Deo Cantemus' werd in 1935 opgericht. Het koor telde toen 12 leden. Nu komen wekelijks 350 mensen bijeen om te repe teren. Het ging met het koor eigenlijk pas echt goed toen Arie Pronk in 1951 de leiding overnam. Hij leerde het koor het eenvou dige christelijke lied zingen. Velen meld den zich vanaf die tijd als lid van het koor aan. Hij richtte tijdens de repetities de volle aandacht op de inhoud van het lied, meer nog dan op de technische ver volmaking. De Doelenconcerten, die in 1965 begon nen, trokken zozeer de aandacht dat het aantal uitvoeringen moest worden opge voerd. Ook de Evangelische Omroep is nu al meer dan 25 jaar van de partij. Ieder jaar worden de concerten over radio en TV uitgezonden. Het vrij plotselinge overlijden van Arie Pronk, nu 5 jaar geleden, betekende een slag voor het koor en allen, die erbij betrokken waren. Cor de Haan - dirigent van nog 2 koren - nam zijn plaats in. Ook al heeft hij zijn eigen kwaliteiten - en die zijn niet gering - hij probeert zoveel mogelijk in de voet sporen van zijn grote voorganger verder te gaan. Het is nog niet voorgekomen, dat de naam van Arie Pronk niet op het pro gramma voorkwam. Dat doet weldadig aan. Ook dit jaar was er weer die gezellige sfeer. Langzaam maar zeker vult zich de enor me naar boven oplopende zaal. Kun je door omstandigheden niet op tijd zijn, dan is er geen probleem. De plaatsen zijn gereserveerd. Voordat het concert begint zie je overal mensen, die elkaar na kortere of langere tijd weer eens ontmoeten; de organist neemt plaats achter de speeltafel van het machtige orgel met z'n horizontale en verticale pijpen; de orkestleden zijn bezig hun instrumenten te stemmen; Rode Kruismensen houden zich bezig met de verzorging van de gehandicapten; verdere voorbereidingen worden getrof fen. Op zich al een gebeurtenis! En dan, precies op tijd, als de zaal bijna tot de laatste plaats bezet is, komt Cor de Haan het podium op en beginnen het koor, het majestueuze orgel, de vleugel en het orkest met het introïtus "Into my heart". Medewerkers Behalve 'Deo Cantemus' zong ook het Chr. Gemengd Koor 'Asaf uit Papen- drecht mee. Dat koor staat onder leiding van de voortreffelijke pianist van deze avond, Jan Mulder, en telt ongeveer 160 leden. Verder werkten mee André van Vliet, die het Doelenorgel bespeelde. Het is niet voor te stellen hoe deze man met de vele registers goochelt, zonder ook maar een keer de draad kwijt te raken; de voortreffelijk spelende pianist, Jan Mulder; de bas-bariton Sander Heutinck, die al jaren als solist optreedt, o.a. in ora torium-concerten; Arjan de Bruijn, de nog maar 10 jaar oude jongensalt. Hij debuteerde vorig jaar in de St. Janskerk te Gouda. Ook verleende hij zijn medewerking aan een CD met Joodse en Jiddische lied jes, waarin hij als solist optrad. Ron van de Moosdijk, de 15-jarige jongensmez- zosopraan. Aanvanke lijk ging zijn belangstel ling uit naar Indonesische muziek - zijn vader is van Indone sische al- I komst- 1 maar langzamerhand ging hij zich meer richten op het zingen van musi cals. Ook hij maakte zijn solistende- buut vorig jaar in de St. Janskerk te Gouda. een orkest, dat onder leiding staat van Marco Bons. Een cd Het concert van dit jaar is al op een CD verkrijgbaar. Het is te bestellen door f. 40.- (f. 35.- f. 5.- verzendkosten) over te maken op girorekening 16.15.368 ten name van Chr. Gem. Koor 'Deo Cantemus', Ach terkreek 22, 3079 CB Rotterdam. De Evangelische Omroep heeft ook nu weer met de Kerst een deel van het con cert via T.V.- en radio uitgezonden. Vanwege de toenemende vraag naar kaarten en het feit dat mensen teleurge steld moeten worden is het aan te bevelen om de kaarten voor de concerten van vol gend jaar nu alvast maar schriftelijk te bestellen. Dan vist U niet achter het net. Het voorjaarsconcert is D.V. op dinsdag, 15 april; de Kerstconcerten zijn op 9, 16, 17, 22 en 23 december 1997. Het besteladres is: Chr. Gem. Koor 'Deo Cantemus', de heer A. Voogt, Jeroen Boschstraat 17, 3262 HH Oud Beijer- land. Het voorjaarsconcert belooft een groots gebeuren te worden. Onder de titel "Rotterdam zingt van Hem" zal 'Deo Cantemus' samen met een van de beste Nederlandse koren, 'het Chr. Residentie Mannenkoor' uit Den Haag, dat zo'n 200 leden telt, deze avond verzorgen. Ook de sopraan Margaret Roest zal hierbij weer aanwezig zijn. Wilt U op de hoogte blij ven van alles wat met "Deo Cantemus" samenhangt, dan kunt U zich voor mini maal f. 20.-- per jaar op het blad "Stembanden" abonneren. U bent dan tegelijk donateur.. Ik heb begrepen dat het bestuur het op prijs zou stellen als zich nog enkele bas sen en tenoren zouden melden. Het concert zelf Het concert was gericht op het thema "U is heden geboren de Zaligmaker". Dat is in alle toonaarden bezongen. Nadat de voorzitter in een kort meditatief woord hier wat nader op in gegaan was, werd begonnen met koor- en samenzang van "Komt allen tezamen" in een bewer king van Cor de Haan. Een magistraal begin, waaraan alle ins trumenten en (boven)stemmen, soms apart, soms gezamenlijk meededen. De schijnwerpers, die op het podium gericht stonden, zorgden steeds weer voor prachtige wisselende kleureffecten, waarbij vooral de japonnen van de vrou welijke koorleden van 'Asaf opvielen. Het programma was zeer afwisselend. We troffen composities aan van Bach, Handel, Mozart, Bartholdy en Telemarm, maar ook van de Engelse componisten Clarke, Elgar, Sullivan, Stainer, Taylor en Peterson. Cor de Haan moet wel heel veel tijd gestoken hebben in het bewerken van verschillende composities en het schrij ven van muziek voor het orkest. Trou wens, wat heeft die man het orkest en de koren voortreffelijk in de hand. Was het programma voor de pauze al heel erg mooi, na de pauze ging het duidelijk naar een hoogtepunt, met als climax het 'Hail to thee. Thou newborn King' van J.W. Peterson. Van de solisten vielen vooral de veelbe lovende Ron van de Moosdijk en de bezielend zingende bariton Sander Heutinck op. Heel knap was de Kerstfantasie, die Jan Mulder voor orkest, orgel en piano had gecomponeerd. Misschien zou het stuk nog iets meer tot zijn recht gekomen zijn als het orgel en de vleugel wat minder door het orkest op de achtergrond gedrongen waren. Ook bij andere stuk ken liet het orkest wel eens een enkele maal wat al te duidelijk van zich horen. Er werd dit jaar minder geapplaudis seerd. Dat is verheugend. Bij een zangavond met als thema 'de geboren Zaligmaker' past applaus niet. Dat heeft de dirigent goed aangevoeld, dacht ik, want hij reageerde nauwelijks als er 'geklapt' werd. Als mensenkoren al zo mooi zijn, hoe mooi moeten dan de engelenkoren geklonken hebben. Terwijl het publiek de grote Doelenzaal verliet zongen de koren nog het lied, dat altijd met Arie Pronk verbonden zal blij ven: "Eens zal op de grote morgen. In de Kerstpuzzel van 'De Zaaier' staat bij vraag 50 een storende fout De drukker maakte van *een vrijstad voor de stam van Ma- nasse' onterecht *eea vrouw voor de stam van Manasse'. D.V. zaterdag 4 januari 1997 hopen wij in het verenigingsge bouw Rehoboth van de Ger. Gemeente te Dirksland een open avond te organiseren. Van 17.45 tot 19.45 uur wordt u, even tueel vergezeld door vrouw of verloofde op onze keimisma- kingsavond verwacht. ledere veertien dagen repeteren wij in deze uren met elkaar. Daar er ieder jaar, door allerlei begrijpelijke omstandigheden enkele leden zich genoodzaakt zien om af te haken, willen wij middels deze avond wat nieuwe leden verwerven. Momenteel telt ons koor ongeveer 120 leden en verzorgen wij vele uitvoeringen door een groot deel van ons land. Op deze avond kunt u nader kennismaken met onze dirigent Frans Cornet, organist Michel de Wit, bestuur en leden. Ik geloof, dat ik mag stellen, dat we een harmonieus koor heb ben met een goede en enthousiaste dirigent. Er worden bij ons uitsluitend psalmen en geestelijke liederen gezongen, die passen binnen de gereformeerde leer.Kortom, mannenbroeders, wilt u meer weten van ons koor, kom dan op genoemde avond volkomen vrijblijvend naar Dirksland. In samenwerking met onze dirigent hebben wij een repetitie avond voor u omgevormd tot een leuke informatieve avond. Komt, hoort en ziet en overtuigt u! (vervolg van voorpagina) Trots De heer Boot vertelt dat men twee jaar lang op het bouwterrein les heeft gehad. „Terwijl de lessen normaal gegeven kon den worden, is men in 1995 begonnen met de helft van de nieuwbouw te gaan bouwen. Toen dat gereed was is de oud bouw na de kerstvakantie van 1995 ver laten en is het stuk nieuwbouw betrok ken. Toen begon eigenlijk alles weer van voren af aan. Weer moest er geheid wor den, funderingen worden gelegd, etc. De leerlingen gingen echter onverstoord ver der. We hebben nooit echte problemen gehad. Dat is een compliment naar de bouwer, maar zeker ook voor de leerlin gen. Dat mag gerust gezegd worden. Ik ben er trots op dat met zoveel leerlingen er nooit een strubbeling tussen ons en de bouwers is opgetreden." Na de kerstvakantie wordt de hele school betrokken. Boot: „Het is een moderne en mooie school, waar ook tijdens de bouw nog een en ander is aangepast. In die periode hebben we nogal wat wijzigin gen in het onderwijs over ons heen gekregen. Tijdens de bouw is hierop ingespeeld. Zo is er nu een collegezaal tje. De overheid wil dat de leerlingen voorbereid worden op het hoger onder wijs. Derhalve moet het 'college' geven mogelijk zijn. Ook zijn er kleine ruimtes gekomen, voor zelfstudie. Dat is ook alweer zo'n 'onderwijskundige' wijzi ging. De school heeft ook een grootkeu ken ten behoeve voor de afdeling 'ver zorging'. Tijdens de bouw hebben we het mogelijk gemaakt een soort van 'res taurantje' te creëren voor interne mensen van de school, waar echter de leeriingen desgewenst ook ervaringen kunnen opdoen met het opdienen van gerech ten." Levendigheid Op het eind van de kerstvakantie zal de verhuizing helemaal voltooid zijn. Vanaf 7 januari hopen alle leeriingen voor het eerst gezamenlijk in de nieuwe school het nieuwe jaar te starten. Ongetwijfeld zal het ook voor de bewo ners van 'Het Oude Land' en de Zwa luwstraat wennen zijn. Elke vijftig minu ten wisselden de lessen en togen honder den jongens en meisjes, op de fiets of lopend, van het hoofdgebouw naar de Koekoek of andersom. Boot: „We zijn blij dat dit verieden tijd is. Het is goed om als school bij elkaar te zitten. Dat het niet zo kon, was uit over macht door de groei van onze school in de afgelopen jaren." De jongelui hebben voor de kerstvakantie een presentje aan geboden aan de bewoners van 'Het Oude Land' en de Zwaluwstraat. Het waren twee waxinelichtjes in een houdertje, waarop stond: 1980-1996, bedankt voor uw geduld! In een begeleidende brief heeft de heer Boot aangegeven waarom dit presentje werd aangeboden: „We zullen best wel eens overiast bezorgd hebben. Verhalen over- elke 50 minuten de op straat spe lende kinderen binnenhalen, vuilnisbak ken die zo mooi in de rij stonden voordat het pauze was, bellen die rinkelden zon der dat er mensen aan de deur stonden, brievenbussen die niet alleen voor de post opengingen. De heb ze verschillen de malen gehoord. Voor alle overiast die wij u bezorgd hebben: onze verontschul digingen! Voor alle geduld dat u met ons gehad hebt: onze dank! We hopen echter, dat wij u niet alleen tot last geweest zijn. Stellig zullen de jongelui ook een beetje levendigheid en speelsheid gebracht heb ben. Dat is ook eigen aan jonge mensen! Ter herinnering daaraan bieden wij u bij gaande lichtjes aan: als u ze aansteekt, hoop ik dat u donkere gedachten aan hen vergeet en het levendige en speelse in de herinnering bewaart." De officiële opening van het nieuwe schoolgebouw zal plaatsvinden op D.V. vrijdag 21 februari 1997. Zaterdag 22 februari 1997 zal het dan Open Dag zijn. De nevenvestiging aan de Koekoek. Nevenvestiging 'De Dillenburg' aan de Juliana van Stolberglaan. MIDDELHARNIS - Na 32 jaar fotografie te hebben bedreven in Middelharnis, beëindigt de heer Blankers per 31 januari 1997 zijn activiteiten vanuit zijn zaak aan de 'Lijnbaan Promenade'. Blankers nam destijds de fotozaak van Rotsma over. Deze was een bekend en uitstekend portret-fotograaf. Rotsma stelde destijds hoge eisen aan de fotograaf die de zaak mocht overnemen. Blankers ontving het vertrouwen en heeft er alles aan gedaan om de reputatie van de fotozaak door de jaren heen hoog te houden. Blankers is geboren in Amsterdam. Daar genoot hij ook zijn opleidingen. Om goed opgeleid te worden in het fotogra fievak en met name de portretfotografie, ging hij in de leerschool bij goede foto grafen. Blankers: „Eerst ben ik 6 maanden bij Godfried de Groot in de leer geweest. Dat kostte 5,- in de week. Op advies van De Groot heb ik ook daarna nog 6 maanden bij de bekende fotograaf Meij- boom geleerd. Wat kosten betreft was het een hele vooruitgang. Ik hoefde nu maar iedere week een rijksdaalder mee te brengen. Zowel De Groot als Meijboom waren echte artiesten, die hef vak uiter mate goed beheersten. Het waren groot heden hoor. In die tijd keek je daar echt tegen op. Je durfde ze niet eens in de ogen te kijken." Meijboom was hoffotograaf. Hij heeft onder andere het statieportret gemaakt van Koningin Juliana en Prins Bemhard, wat in oude gemeentehuizen nog te zien is. Ook in het gemeentehuis van Oolt- gensplaat hangt het nog. Hoge eisen Na een gedeelte van zijn opleidingen te hebben afgerond, kreeg Blankers de kans om als fotograaf voor de Rotterdamse Lloyd te gaan werken op het passagiers schip 'Willem Ruys'. Die kans greep hij met beide handen aan. Aan boord moest hij ondermeer films ontwikkelen en in andere fotografische behoeften van de passagiers voorzien. Blankers: „Het was leuk werk en boven dien zag je wat van de wereld. Aan boord heb ik mijn vrouw, mevrouw Blankers-Kastelein, leren kennen die als stewardess op het schip werkte. Zij heeft gewoond op een boerderij onder Nieuwe Tonge en is ook van oorsprong een Flakkeese. In 1962 zijn we getrouwd. In 1963 trok de portretfotografie, waar ik voor opgeleid was, mij zo sterk dat ik mijn baan opgegeven heb en ben gaan werken in een fotozaak in Deventer. Vanwege de banden met Flakkee (via mijn vrouw) werd ik geïnteresseerd in de fotozaak van Jac. Rotsma, die te koop kwam. Rotsma stelde echter hoge eisen aan de kwaliteiten van zijn opvolger. Na onderzoek werd ik niet te licht bevonden en heb ik per 1 februari 1965 de zaak over mogen nemen." Portretfotografie De fotozaak was destijds gevestigd aan de Hobbemastraat. Tien jaar geleden werd besloten de zaak te verplaatsen naar de 'Lijnbaan Promenade'. Blankers: „Er is veel gebeurd in die 32 jaar fotografie en fotohandel. Toen ik begon in 1965 was alles nog zwart/wit fotografie. Daarna is het steeds meer kleurenfotografie geworden. Thans staat de digitale fotografie voor de deur met z'n onbegrensde mogelijkheden, waar iedere fotografische manipulatie moge lijk is." Blankers heeft altijd een grote liefde gehad voor de portretfotografie en dat zal zeker zo blijven, vertelt hij. „Mensen portretteren is voor mij belangrijk in mijn vak. Het spelen met licht en scha duw, de kunst van het weglaten om tot een mooi karakter portret te komen, is steeds weer boeiend. Ik heb er veel ener gie in gestopt om mijn portretfotografie op een hoger niveau te krijgen. Boven dien heb ik de laatste 10 jaar veel inspi ratie opgedaan bij de fotografenclub 'Colour Art Photo'. Dit is een vrienden club van portretfotografen, die elkaar enorm stimuleren. Dat mijn wedstrijd portretten nationaal en internationaal bekroond zijn, heb ik aan die inspiratie te danken. Niet op de laatste plaats zou ik willen zeggen dat het enthousiasme waarmee het publiek mijn werk heeft beoordeeld en heeft gewaardeerd, na tuurlijk ook een grote stimulans is geweest." Meer vrijheid In al die jaren heeft Blankers duizenden foto's gemaakt. Blankers: „32 jaar was ik intens betrok ken bij de Flakkeese bevolking. Ik wilde hun fotograaf zijn. Niets was teveel. Daarbij wordt ik al jaren gesteund door een personeelslid, Klazina Boot, die altijd met grote inzet mij terzijde heeft gestaan en dat zal blijven doen. De uit straling van onze bruidsalbums is en blijft haar werk." De gebondenheid aan zijn zaak geeft Blankers niet voldoende de vrijheid om dingen te doen die hij graag zou willen aanpakken. Hij zou dolgraag op non-pro fit basis zijn fotografische talenten wil len beschikbaar stellen aan het Wereld Natuur Fonds. Ook zou hij meer tijd wil len hebben voor fotografie op locatie, wat wil zeggen: portretten maken bij de mensen aan huis. Blankers: „De nieuwe trend voor de komende jaren is fotografie op locatie. De sfeer in eigen omgeving wordt meer gewaardeerd, mede vanwege de herken baarheid. Dat geldt dan voor exclusieve portretopnamen, kinderfotografie, fami liefoto's en dierenfotografie. Wennen Vanaf 1 februari 1997 gaat Blankers door met enkele fotografieafdelingen. Dit doet hij vanuit zijn woning te Ouddorp. De fotozaak in Middelharnis wordt gesloten. Blankers: „Het zal best even wennen zijn, zowel voor de klanten als voor mij zelf. Echter ook in de nieuwe opzet zul len alle fotografische opdrachten met de grootste zorg worden behandeld." Bruidsreportages, bedrijfsfotografie, reclamefotografie, pasfoto's en repro- dukties worden vanaf 1 februari 1997 "fiP/.^o'l''!""'* Ouddorp. Tel. 482461 of683438; fax. 683438.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2