Eigen bijdrage voor algemene thuiszorg Meer AOW'ers in het ziekenfonds ACSI Campinggids uitgave '97 campingjnformatie en nieuwe caravantrektochten Beldngrijke wijzigingen wor ouderen IMj ia WATERSCHAP GOEREE - OVERFLAKKEE ACSI op Vakantiebeurs 1997 VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 VERLEENDE VERGUNNINGEN Familie, vrienden en bekenden Gods onmisbaren zegen toegewenst in het nieuwe jaar. Q. Meijer-'Breen Nieuwe Tonge, 1 januari 1997 Fr. van Borselenstraat 61 Met ruim 250 m2 standruimte verdeeld over vier stands (hal 2, nrs. D030, 031, 060, 061) is caravanral ly-specialist en Campinggids-uitgeefster ACSI van 8 tot en met 11 januari 1997 aanwezig op de Utrechtse Vakantieheurs. Er is dan ook veel om te vertellen. Uiteraard is er informatie over en verkoop van de populaire ACSI Internationale Campinggids en de daarin vermelde campings. Van honderden Europese campings zijn brochures beschikbaar. Maar ook de rally-afdeling heeft veel te melden. Zo is het reisaan bod verder gegroeid naar 24 caravan- en twee cam pertrektochten. De belangstelling voor langere kam- peerreizen door Europa blijft duidelijk toenemen. Vanaf 1 januari 1997 spreken we in Nederland niet meer van kruiswerk en gezinsver zorging als we tijdelijk of langdurig thuis hulp nodig hebben. Er zijn namelijk vanaf Januari twee nieuwe regelingen voor mensen die thuis hulp nodig hebben: algemene thuiszorg en kortdurende thuiszorg. Soms is het nodig dat u thuis wordt zorg nodig. Onder de algemene bij en voorlichting over de ziekte, geholpen, omdat u bijvoorbeeld thuiszorg vallen de volgende onder- herstel, invaliditeit, psychosociale door een ziekte niet alles zelf kan delen: verpleging, verzorging, of gezinsproblemen en ouderdom, doen. Dan heeft u algemene thuis- huishoudelijke hulp, begeleiding De regeling voor de algemene Als u nu in een verzorgingshuis woont, weet u wat een eigen bijdrage is. Alle bewoners van een verzorgingshuis betalen namelijk een eigen bijdrage in de kosten die het verzorgingshuis voor ze maakt. Hoe hoog die eigen bijdrage is, hangt af van wat u aan inkomen binnenkrijgt. Het hangt ook af van de tijd dat u in een verzorgingshuis woont. Per 1 januari 1997 verandert er iets in de berekening die bepaalt hoe hoog uw eigen bijdrage is. De eigen bijdragen worden dan beter ver deeld tussen mensen met alleen maar een AOW-uitkering en men sen met nog meer inkomsten. Iemand die alleen AOW krijgt, betaalt een lagere eigen bijdrage dan iemand die maandelijks naast AOW ook andere inkomsten heeft. Geen vermogenstoets meer Hoe hoog de eigen bijdrage is die u aan het verzorgingshuis moet beta len, hangt af van de inkomsten die u ontvangt. Veel ouderen krijgen niet alleen AOW, maar ook bijvoorbeeld een pensioen van hun vroegere werkgever Anderen hebben daar bovenop ook nog inkomsten uit rente van bijvoorbeeld een spaarre kening. Het vermogen zelf, bijvoor beeld de spaarrekening of het eigen huis, telt niet meer mee bij het optellen van de inkomsten. Die vermogenstoets vervalt per 1 januari 1997. Dat betekent dat ouderen met een eigen vermogen dat niet eerst hoeven aan te spreken als ze in een verzorgingshuis wonen of gaan wonen. Het 'opeten van uw eigen huis' bijvoorbeeld hoeft dus niet meer In de meeste gevallen zal de eigen bijdrage die u in 1997 moet betalen ongeveer gelijk zijn aan de eigen bijdrage die u nu betaalt. Omdat de vermogenstoets niet meer geldt, kan de eigen bijdrage die u volgend jaar moet betalen in sommige gevallen lager zijn dan nu. Berekening De berekening van de eigen bijdra ge voor bewoners van een verzor gingshuis hangt af van de hoogte van het inkomen en van de tijd dat u in een verzorgingshuis woont. Woont u voor een korte tijd in een verzorgingshuis, dan is de laagste eigen bijdrage f210,— en de hoog ste eigen bijdrage f 1.085,--. Als u permanent in een verzorgingshuis gaat wonen of woont, dan is de thuiszorg wordt betaald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Dat bete kent dat voor iedereen, of die nu ziekenfonds-, particulier of op een andere manier verzekerd is, de algemene thuiszorg wordt vergoed. Maar iedereen die gebruik maakt van de algemene thuiszorg betaalt wel een eigen bijdrage aan die zorg. Die bijdrage is f 10,— per uur met een maximumbedrag per week dat afhangt van uw inkomen. U betaalt nooit meer dan f 250,— per week. Voor de eigen bijdrage krijgt u een aparte rekening. Kortdurende thuiszorg Kortdurende thuiszorg is thuiszorg die u nodig hebt omdat u in het zie kenhuis bent verpleegd. Deze thuiszorg moet direct aansluiten op de tijd dat u in het ziekenhuis hebt gelegen en geldt voor een aaneen gesloten tijd van maximaal 13 weken per ziektegeval. Kortduren de thuiszorg kan ook een verblijf in het ziekenhuis vervangen of het verblijf in het ziekenhuis bekorten. Voor de ziekenfondsverzekerden wordt deze kortdurende thuiszorg vergoed via een subsidieregeling van de Ziekenfondsraad. U hoeft voor de kortdurende thuiszorg geen eigen bijdrage te betalen. Voor per sonen met een standaard(pakket) polis, particulier verzekerden en ambtenaren met een eigen ziekte kostenregeling, hangt het van de polisvoorwaarden af of kortdurende thuiszorg wordt vergoed. Vraag ernaar bij uw ziektekosten- verzekeraan Hulpmiddelen U kunt bij de organisatie die de thuiszorg regelt verpleegartikelen en hulpmiddelen lenen voor maxi maal een halfjaar Dat kan zowel voor de algemene als voor de kortdurende thuiszorg. Voor het lenen van deze artikelen en hulpmiddelen hoeft u geen eigen bijdrage te betalen. Toegang tot de thuiszorg Om toegang tot de algemene of kortdurende thuiszorg te krijgen en om de verpleegartikelen en hulp middelen te kunnen lenen, moet u een jaarlijkse toegangsbijdrage betalen. De toegangsbijdrage is in 1997 minimaal f55,—. De organisatie die voor u de thuiszorg regelt, kan voor aanvullende diensten een hogere bijdrage vragen. Voor ouderen met een AOW-uitkering, die nu een parti culiere ziektekostenverzekering hebben (bijvoorbeeld een standaard(pakket)polis) is er per 1 januari 1997 iets veranderd - u bent ziekenfondsverzekerd ais uw inko men in 1996 f 31.450,— is. Hebt u in 1996 meer inkomen dan f 31.450,— dan hebt u gezorgd voor een eigen ziek tekostenverzekering. Die inkomensgrens is per 1 januari 1997 f35.300,-. Dus als uw inko men lager is dan dat bedrag, bent u vanaf 1 januari ziekenfondsverze kerd. Komt uw inkomen vanaf deze datum boven de f35.300,— uit, dan moet u zich particulier verzekeren. Door het verhogen van de in komensgrens komen er meer AOW'ers in het ziekenfonds. Met partner Niet alleen de inkomensgrens is belangrijk bij het bepalen of een AOW'er naar het ziekenfonds kan of niet. Ook het inkomen van een partner kan vaij belang zijn. Als uw inko men volgend jaar onder de grens van f 35.300,—zit en uw partner heeft geen AOW-uitkering, dan bent u ziekenfondsverzekerd. Als u en uw partner beiden AOW hebben en één van u beiden heeft een inkomen boven de f 35.300,- dan bent u niet ziekenfondsverzekerd. Als u denkt dat u per 1 januari 1997 ziekenfondsverzekerd bent en u bent nu particulier verzekerd, dan kunt u zich melden bij een zieken fonds van uw keuze. laagste eigen bijdrage f210,— en de hoogste eigen bijdrage f 3.450,-. Een echtpaar betaalt samen één eigen bijdrage. Een ziekenfonds in de omgeving waar u woont, bekijkt de hoogte van uw inkomen en stelt uw eigen bij drage vast. Als u een AOW-uitke ring hebt, merkt u daar verder niets van. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) waarvan u AOW krijgt, houdt namelijk automatisch de berekende eigen bijdrage in op uw AOW. Als de eigen bijdrage die u moet betalen hoger is omdat u meer inkomsten heeft, krijgt u van het ziekenfonds dat de eigen bijdrage int, een rekening die u moet beta len. U hoeft daarvoor niets te doen, het ziekenfonds neemt contact met u op. Uitgebreidere tcksl en uitleg over deze nieuwe maatregelen staat in de folder 'Zeker van zorg'. Deze folder is verkrijgbaar bij de biblio theek en het pcstkaiiloor. In de fol der staat een telefoonnummer waar nog meer informatie te ver krijgen is. De gezaghebbende consumentenpublicatie 'Welke Caravans' vond onlangs dat de ACSI Internationale Campinggids 'waar schijnlijk de bekendste gids' is en 'een schat aan informatie verschaft'. Veel daarvan is te danken aan het unieke controle systeem. ACSI beschikt over een legertje van 220 selecteurs. Deze vrijwilligers bezoeken elk jaar onaangekondigd alle cam pings in 'hun' regio en (her)keuren deze. Zo blijft de informa tie in de gids altijd recent en actueel. Een bijkomend voordeel is dat elke gidsgebruiker de selecteur kan bellen voor meer toe gespitste informatie. Sommige zaken, zoals sfeer bijvoorbeeld, kun je eenmaal niet in een gids weergeven. Ook bevat de gids zestalige fax- en kopieerbare coupons waarmee men bij een camping informatie kan aanvragen of een plaats reserveren zonder dat dit tot teleurstellingen door taalproblemen leidt. De coupons zijn tijdens de beurs gratis te verkrijgen bij de ACSI- stands. De ACSI Internationale Campinggids bevat gedetail leerde informatie over ca. 7000 kampeerterreinen in Europa en kost - net als vorig jaar - 32,50. Ze is te koop bij onder ande re de boekhandel, boekenclubs, de ANWB-reisboekenwinkels, de Makro, grootwarenhuizen en de caravanhandel. Bij de gids- verkoop- en infostand staat ook een display met folders van ruim 600 Europese campings. Deze folders kan de standbezoe ker gratis meenemen. Een gids voor en van iedereen ACSI wil zoveel mogelijk kampeerders betrekken bij de totstand koming van de gidsinhoud. Een extra taak voor selecteurs is daar om het uitgebreid enquêteren van kampeerders die op de door hen gecontroleerde campings staan. Dat levert elk jaar duizenden enquêteformulieren met uitgesproken meningen op die meewe gen bij het al of niet handhaven van een camping in de ACSI gids. Hetzelfde geldt voor de reactiecoupon voor in de gids, waarmee gidsgebruikers hun mening over gids en/of campings aan ACSI kenbaar kunnen maken. Ook die spelen een grote rol bij de jaarlijkse beoordeling van de gidsopzet en -inhoud. Caravanrally's blijven trekken De belangstelling voor een ACSI caravanrally blijft toenemen, met name bij de 50-plussers. Een rally is bij ACSI een tussen 20 en 58 dagen durende, door ervaren 'rally captains' begelei de en in een routeboek grondig beschreven kampeertrektocht door een land of regio per eigen caravan of camper. De over nachtingen, excursies en andere zaken worden door ACSI vooruit geboekt. De groei van de belangstelling heeft vooral te maken met het gemak van het zelf niets hoeven regelen. Ook de keuzemogelijkheid tussen groepsgewijs of individueel rijden en kamperen speelt daar een rol bij. ACSI houdt rekening met de groei. Ook in het seizoen 1997 zijn er weer rally's bijgekomen: de relatief korte (21 dagen) maar desondanks een goede indruk van het land verschaffende Oost-Duitsland/Berlijn rally en de cultuurhistorisch bijzonder boeiende 44-daagse Zuid-Italië/Sicilië rally. De reisroute en het schema van enkele rally's werd enigszins aangepast om een nog interessantere vakantie te creëren. Met de nieuwe bestem mingen komt het totaal aan caravanrally's in Europa op 24. Geen gering aanbod, dat mag gezegd worden. 144 pagina's vakantievoorpret Het ACSI aanbod aan caravanrally's is zeer uitvoerig beschre ven in het magazine 'Caravan Rally's 1997'. Dit in de reiswe reld unieke fenomeen is een 144 bladzijden dikke, in schitte rende kleuren uitgevoerde samensmelting van een uitzonderlijk informatieve reiscatalogus en een hoogstaand reistijdschrift. In het magazine worden alle rally's van dag tot dag beschreven en visueel gepresenteerd. Bovendien bevat het een groot aantal door bekende reisjournalisten geschreven reisreportages en andere voor de caravanner interessante artikelen. Het magazine 'Caravan Rally's 1997' zal, evenals de ACSI Internationale Campinggids, bij de ACSI stands in hal 2 te verkrijgen zijn. Wie niet in de gelegenheid is om naar de Vakantiebeurs '97 te komen, kan ook met ACSI in Zetten bellen (0488-452055) en het magazine aanvragen. - N.V. Delta Nutsbedrijven: leggen waterleiding Goereeseweg Goedereede. - Fa. C. de Jong en Zn., Oudelandseweg 23, Ouddorp: maken uitweg Westduinweg Ouddorp. - Joh. A. van Nieuwenhuyzen, Noorddijk 14, Melissant: verlengen duiker Noorddijk Melissant (bij woning). - PTT Telecom B.V.: leggen telefoonkabel Bekade- weg Sommelsdijk. - B.V. Graanhandel P. van Schelven, Oudelandse- dijk 10a, Nieuwe Tonge: leggen dam met duiker Oudelandsedijk Nieuwe Tonge (bij bedrijf). Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan binnen zes weken na bovengenoemde verzendda tum een gemotiveerd bezwaarsclirift worden inge diend bij dijkgraaf en heemraden van het water schap Goeree-Overflakkee, postbus 67, 3240 AB Middelharnis. Inzage kan plaatsvinden in het waterschapshuis, Dwarsweg 40 te Middelharnis. MIDDELHARNIS, 23 december 1996 Vervanging kruiswerk en gezinsverzorging Veranderingen in eigen bijdragen venorgingsiiuis Informatie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 25