Ger. Gem Ooltgensplaat neemt nieuw kerkgebouw in gebruik EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 De Gereformeerde Gemeente van Ooltgensplaat heeft zaterdagmiddag, in een dienst die werd geleid door de weleerwaarde heer, ds. C. de Jongste, haar nieuwe kerkgebouw 'Rehoboth' in gebruik genomen. De gemeente breidt de laatste jaren gestaag uit. Op dit moment heeft de gemeente 98 leden en 82 doopleden. Het oude kerkgebouw aan de Molendijk werd te klein voor de gemeente, zeker als de groei de komende jaren doorzet. Op de locatie aan de Molendijk was geen uitbreidingsmo- gelijkheid. Derhalve is besloten tot nieuwbouw op een stuk grond aan de Van Weelstraat. Dit voorjaar werd met de bouw gestart. Na een korte bouwperiode mocht zaterdagmiddag de heer A. T. van Gurp, als voorzit ter van de bouwkommissie, het kerkgebouw overdragen aan de kerken- raad. Van Gurp hield de gemeente voor dat het tot verwondering moest stemmen dat deze middag het kerkgebouw in gebruik kon worden genomen. „God baande door de woeste baren en brede stromen ons een pad. In eerste instantie leek het een onmogelijke zaak vanwege de hoge kos ten en andere problemen. Toch heeft het de Heere behaagd de weg te banen om dit gebouw te laten verrijzen. Wat is het bewaarheid geworden: Rehoboth, De Heere heeft ruimte gemaakt." Bouwperiode Vier jaar geleden zegde de kerkenraad de ledenvergadering toe, dat ze uit zouden gaan zien naar een stuk grond voor nieuwbouw. Het werd het perceel aan de Van Weelstraat. Voorjaar 1994 is met behulp van architect Fierloos alles op een rij gezet en werd het plan aan de gemeente voorgelegd. Deze stelde zich er volledig achter. Toen moest er een financieel plan opgesteld worden. Van Gurp: „Het mag tot verwondering stem men dat de Heere zovele harten heeft willen neigen om het grote bedrag dat voor de bouw nodig was, bijeen te bren gen. Op 6 mei jl. is de aanbesteding van de kerk verricht. Uit de vijf aannemers die inschreven, werd het werk aan aanne mingsbedrijf Kroon uit Den Bommel gegund. Van Gurp bracht dank uit aan de burgemeester, wethouders en ambtena ren die alle medewerking hebben ver leend bij het aankopen van de grond en bij het afgeven van alle benodigde ver gunningen. Ook de architect werd dank gezegd voor de voortreffelijke wijze van samenwerking. „We hebben het u niet zo gemakkelijk gemaakt. U mocht een kerk ontwerpen, maar wij brachten het finan cieel plafond aan en durfden bovendien nog eisen te stellen ook. U bent daar ech ter prima in geslaagd." Architect Fierloos, hoofdaannemer Kroon en installatiebedrijf Barth werden dank gezegd voor het doopvont wat ze hadden kado gedaan. Verder dankte hij de aannemer voor de prettige manier van samenwerken, daarbij insluitend het installatiebedrijf Barth en schildersbe drijf P. C. den Braber. Ook richtte hij een woord van dank aan gemeenteleden voor hun steun op financieel gebied of het doen van vrijwilligerswerk. In het bijzonder dankte hij de vrouwenverenin- ging en de jeugdvereniging, die door middel van verkoping en acties gelden bijeen hadden gebracht. Gezamenlijk hebben ze het psalmbord en de kollekte- zakken gegeven. De firma's Ras, van Drongelen, Hoogendoom en Van Gurp werden dank gezegd voor het verzorgen van resp. het grondwerk, de tuinaanleg, de lichtmast en de bestrating rondom de kerk. Van Gurp besloot met de leden van de bouwkommissie te danken voor de fijne wijze waarop in alle eensgezindheid de besluiten waren genomen. Hij eindig de: „De Heere heeft grote dingen gedaan. SoU Deo Gloria!" Overhandiging Na het zingen van psalm 133 vers 1 en 3 droeg Van Gurp het kerkgebouw over aan de voorzitter van de kerkenraad, ouderling Bal. Deze zegde namens de kerkenraad naast de Heere de bouwkom missie en allen die hadden meegewerkt aan de bouw van het nieuwe kerkge bouw, hartelijk dank voor het vele werk. „Deze week hebben we de Bijbel in het oude kerkgebouw gesloten en nu geeft de Heere dat we in ons nieuwe kerkge bouw Zijn Woord weer mogen gaan ope nen. De Heere heeft ruimte gemaakt, Rehoboth. Het belangrijkste is dat de Heere ruimte in ons hart maakt. Alleen in Die Vredevorst, waarvan we over enkele dagen de geboorte mogen herden ken, ligt de ruimte. Dat de Heere dat in ons leven mocht geven. Dat de verkondi ging van Zijn Woord in dit nieuwe kerk gebouw daar middelijkerwijs toe mocht bijdragen." Belangrijke plaats Burgemeester Van Pelt richtte daarna het woord tot de gemeente. Hij beschouwde het als een voorrecht om het woord tot de gemeente te mogen richten. „Het mag als een wonder worden beschouwd dat, terwijl in Nederland het aantal kerkelijke gebondenen afneemt, de Gereformeerde Gemeente van Ooltgensplaat groeit. U neemt als gemeente een belangrijke plaats in in de gemeenschap terwijl het kerkgebouw bovendien letterlijk in het hart van het dorp staat. Ik hoop dat u in dit nieuwe kerkgebouw zult vinden wat u wenst: Troost in tijden van droefheid en dankbaarheid in tijden van voorspoed." Daarna gaf architect Fierloos een kort overzicht van de tot stand koming van het kerkgebouw. Hij dankte voor de goede kontakten met bouwkommissie en aannemer. Namens de Particuliere Synode Zuid en de classis Tholen felici teerde ouderling Both de gemeente van Ooltgensplaat met haar nieuwe kerkge bouw. „Het mag wel een wonder heten dat in deze tijd nog een nieuw kerkge bouw kan gebouwd worden. Een gebouw waarin de aloude boodschap van zonde en genade, van leven en dood, van Adam en Christus gebracht mag worden." Hij wenste dat vele levende stenen mochten toegevoegd worden tot de gemeente en dat liefde en vrede in het midden van de gemeente mocht gevonden worden. Ds. Feij sprak namens de Gereformeerde Kerk de gelukwensen uit. Hij hoopte dat er in het nieuwe kerkgebouw sprake mag zijn van de zuivere bediening van Woord en Sacrament en dat het nieuwe kerkge bouw velen tot heil en zegen zou mogen zijn. Ook ouderling C. W. Braber sprak namens de Hervormde gemeente, dat het een zegen is als een gemeente een nieuw kerkgebouw in gebruik mag nemen. Hij hoopte dat dit nieuwe gebouw mocht gezien worden als een geschenk van 't Alvermogen. Gouden kandelaar Ouderling Bal leidde Ds. de Jongste voor de eerste keer in het nieuwe kerkgebouw naar de kansel. Onder het zingen van Psalm 119 vers 65 opende dominee de kanselbijbel. Hij feliciteerde de gemeen te met het nieuwe kerkgebouw en hoopte dat deze middag niet de schoonheid van het gebouw, maar boven alles de aan dacht zou mogen gericht zijn op de schoonheid van het Woord. In de aan sluitende predikatie bepaalde hij de gemeente naar aanleiding van Zacharia 4 vers 6 en 7 bij: De gouden kandelaar als een beeld van Gods levende Kerk. Dominee stond stil bij de trouw des Heeren, het werk des Heeren en het doel des Heeren. „De tekst bepaalt ons bij de wederop bouw van de tempel. De fundamenten zijn gelegd en dan brengen de Samarita nen het Joodse volk in diskrediet. Het werk komt 18 jaar stil te liggen. De Heere verwekt de profeet Zacharia en Haggaï om het volk aan te sporen om de tempel te voltooien. Zacharia weet echter niet wat hij preken moet. De Heere laat hem in een visioen zien wat hij zeggen moet. Zacharia ziet een zevenarmige kandelaar. De zeven olielampen op de kandelaar zien op de trouw Gods en de brandende lampen, die voorzien werden van olie, zien op de ware Kerk des Heeren. Dit beeld zal Zacharia verheugd hebben al begreep hij nog niet hoe deze kandelaar zou kunnen branden, indien de mens er niet bij betrokken is. Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijnen Geest zal het geschieden, zegt de HEERE der heirscharen. Vertel dit maar aan Zerubbabel, Zacharia." In de tweede gedachte liet dominee het werk des Heeren, of te wel het werk van Gods Geest zien in deze geschiedenis. „De Heere werkt op een wonderlijk een voudige wijze. Zoals de Heere het hart van Kores heeft geneigd, zal opnieuw de Geest des Heeren vaardig worden op een overheidspersoon. Naar aanleiding van een onderzoek, waarom een delegatie van de joden koning Darius had ver zocht, wordt er een rol gevonden, waarin staat dat Kores destijds bevel had gege ven om de tempel te herbouwen. Dan beveelt Darius om de tempelbouw te her vatten. Bovendien wordt dit bevel bekrachtigd door het uitspreken van een straf over diegene die het zal wagen het werk te belemmeren. Wat werkt de Geest des Heeren toch middelijkerwijs uit. Zerubbabel je hoeft niet te strijden.God zal zorg dragen dat die kandelaar zal branden. Hij staat in voor Zijn Kerk. Broeders kerkenraad, zie nu eens af van het onze. Niet door kracht, noch door geweld. Als Gods Geest in het hart komt, dan zie je dat je in eigen kracht nooit de tempel kan bouwen. Je wordt nog min der dan zo'n Samaritaan, die het werk belemmerde. Dan worden al onze eigen- gerechtigheden een wegwerpelijk kleed. Heeft de Geest al in uw hart zo gewerkt gemeente? We moeten levende stenen worden! Ik hoop dat dit de vrucht zal zijn bij het verkeren in dit bedehuis. Het is een eeuwig wonder als die Gezegende zich wil openbaren. Die zich vernederde, opdat een doodbrakend volk zou mogen leven." In de derde plaats ging dominee in op het Doel des Heeren. „Wie zijt gij, o grote berg? Ziende op de sterk bewapende Samaritanen kon het nooit lukken om de tempelbouw te beginnen, maar door Gods bemoeienis wordt deze grote berg, een vallei. Zo is het nog. De levende Kandelaar zal branden! Alle onmogelijk heden worden geslecht. Christus zal zor gen, dat de berg van vijandschap in het hart van Zijn Kerk zal geslecht worden. Dan zal er blijdschap zijn in de hemel over de zondaar die zich bekeert. Als dan het laatste bestek is uitgevoerd, dan is de tempel voltooid. Dan zal God alles zijn en in allen. Gemeente wat een voorrecht als dat ook uw deel zou mogen zijn." Dominee sprak de wens uit dat het in het nieuwe kerkgebouw het werkelijk een Rehoboth bij de voortduur zou mogen zijn. Ruimte voor Zijn dienaren, ruimte voor de ouderlingen die voor mogen gaan in de leesdiensten, maar ook ruimte in de harten van de gemeenteleden." Na de slotzang van psalm 89 vers legde dominee voor de eerste maal in het nieuwe kerkgebouw, de zegen op de gemeente van Ooltgensplaat. Kosten De Gereformeerde Gemeente van Ooit gensplaat heeft een prachtig kerkgebouw gekregen. Had de oude kerk had onge veer 140 zitplaatsen, het nieuwe kerkge bouw heeft 204 zitplaatsen. Bovendiei kan middels een schuifwand de zaal bi de kerk getrokken worden, waar ook noj eens aan 80 mensen een zitplaats gebo den kan worden. Deze zaal is in hoofd zaak bedoeld voor het verenigingslevei en vergaderingen. De totale kosten bedragen 1,3 miljoen Deze zijn voor een groot gedeelte doo de eigen gemeente bijeengebracht Daarnaast heeft de Stichting Kerkbouv van de Ger. Gemeenten een deel bijge dragen. Het resterende bedrag is ui eigen middelen betaald. Het oude kerk gebouw is verkocht aan een gemeentelid De enkele jaren oude banken zijn over genomen van de Geref. Gemeente vai Kapelle-Biezelinge. Het orgel is overge komen uit het vorige kerkgebouw. Zondag 29 december 1996 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. J. Lohuis, Opheusden en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Nederhemert. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof en 18.30 uur kand. J. Lohuis - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur dhr. J. van Lambalgen - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heilige Doop. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. N. van Dis, Vreeswijk en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. D. A. Sonneveld, Spijkenisse. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. Veldman en 18.00 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. G. Huizer, Emmen- Compascuum - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. F. van Binnendijk, Bleiswijk en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur ds. T. van Bruggen, Stavenisse - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. W. Harinck, Kapelle- Biezelinge. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur drs. A. Kagchelland, Kamerik en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. C. den Toom - Rem. Ger. Gem. geen dienst - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. Leij, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.00 uur ds. K. ten Klooster, Slikkerveer - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Out en 17.00 uur ds. A. P. Spaa, Brouwershaven - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 10.45 uur ds. M. de Vries en 14.30 uur ds. M. Heemskerk - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. W. Koster. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. van Loon en 18.00 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 15.00 uur ds. W. Harinck, Kapelle- Biezelinge - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. S. Rienstra en 18.00 uur dhr. A. v. d. Schee. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, Klundert. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Brussaard, Wijngaarden en 18.00 uur ds. J. van Eckeveld, Sint Philipsland - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. v. d. Tol, Drimmelen en 18.00 uur dhr. de Boer, Urk. LANGSTRAAT- Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. Kooy, Barendrecht. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. v. d. Berg, Ede - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Dinsdag 31 december 1996 (oudejaarsavond) OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 19.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 19.00 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 19.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 19.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 19.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Kerk 19.00 uur mevr. T. Koppenaal. MELISSANT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 19.00 uur ds. G. Huizer, Emmer- Compascuum - Ger. Gem. in Ned. 19.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 19.00 uur ds. J. het Lam - Ger. Gem. 19.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 19.00 uur ds. G. Mulder - Lukaskapel HDG 19.00 uur kand. T. J. Korten - Rem. Ger. Gem. 17.00 uur mw. ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 19.30 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 19.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 19.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 19.30 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 19.30 uur lees dienst - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 19.00 uur br. R. van Splunter. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Belder- Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 19.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 19.00 uur lees dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 19.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 19.00 uur ds. A. J. Krol, Gorinchem. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. L B. ten Hove - Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 19.00 uur drs. A. C. Feij. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. J. Willemsen. Woensdag 1 januari 1997 (nieuwjaarsdag) OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur (H.A.) ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur kand. P. C. Hoek, Amemuiden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. Huizer, Emmer- Compascuum - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Herv. 'Exodus' Gem. geen dienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad aeen dienst NIEUWE TONGE - Herv. GemT 9.30 uur ds. A. Belder- Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. N. J. Tekelenburg, Delft - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos-Ger. Kerk 10.00 uur drs A C Feij OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. K. Baas. Biz. 2 ^ITX-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 24