ehahdeh-iiieuws Kleinschalige verpleeghuiszorg in verzorgingshuis Oude traditie in ere liersteld Comité Behoud Apotheek Nieuwe Tonge brengt handtekeningen naar OZ in Breda Terugblik Stichting Ontmoeting EO organiseert zangavond in Maasland GBS schenkt Bijbels in diverse talen Inzamelen kerstbomen OPHALEN OUD PAPIER Directeur OZ-zorgverzekeraar kan weinig tot niets doen om apotheek te behouden Cursussen Regionale Geschiedbeoefening Zuid-Holland Dam- en schaakver. 'Ontspanning' Op 1 december 1996 is in de woon gemeenschap voor ouderen 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge een proef van start gegaan met de uitvoering van verpleeghuiszorg binnen de muren van een verzorgingshuis. Het gaat om intensieve zorg en begeleiding van een groep ouderen met psychogeriatrische stoornis sen, die behoefte hebben aan lang durige 24-uurs zorg en verpleging. Die zorg wordt niet gegeven in het verpleeghuis maar in het verzor gingshuis, waar zij reeds verblijven of waarin zij vanuit hun thuissitu atie worden opgenomen. Deze mensen zijn thans nog aangewezen op het verpleeghuis, maar kunnen daar als gevolg van de wachtlijst vaak niet worden opgenomen en verkrijgen in het verzorgingshuis niet de zorg die zij nodig hebben. De Evangelische Omroep organi seert op woensdag 29 januari in Maasland een koor- en samenzang- avond in de Ned. Herv. Kerk, Kerkplein 1. Verschillende koren zullen bekende en minder bekende liederen zingen. Ook is er veel tijd ingeruimd voor samenzang. Op deze avond worden opnamen ge maakt voor het radioprogramma 'Samen zingen in...' De avond be gint om 20.00 uur, maar vanwege de radio-opnamen worden belang stellenden verzocht om uiterlijk 19.45 uur aanwezig te zijn. LEERDAM - Het bestuur van de Gereformeerde Bijbel Stichting (GBS) heeft besloten om ruim 24.000 buitenlande Bijbels koste loos beschikbaar te stellen aan diverse organisaties. De grootste partij, 15.500 Bijbels, is bestemd voor Rusland. Het merendeel van deze Russische Bijbels wordt ver spreid via de stichting Friedens- stinune Nederland. NIEUWE TONGE - Het comité dat zich inzet voor het behoud van de apotheek bij de huisarts van Nieuwe Tonge is vrijdagmiddag naar Breda geweest. Daar zijn de ruim veertienhonderd handteke ningen aangeboden aan de direc teur van OZ-zorgverzekeraar, E. D. Boer, die de handtekeningen in ontvangst heeft genomen. Daarna vond er een gesprek plaats tussen de afgevaardigden van het comité, mevrouw M. Evers en D. Timmer, en directeur Boer en mevrouw L. Raymakers, secretaris van de vesti- gings adviescommissie. Hieruit kwam echter duidelijk naar voren dat er weinig invloed kan worden uitgeoefend door de zorgverzeke raar voor het behoud van de huis artsenapotheek. Uitslagen van 2 december Uitslagen van 9 december Uitslagen van 16 december 7e Blad VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 No. 6564 Experimenten met verpleeghuiszorg in het verzorgingshuizen zijn elders in het land al eerder uitgevoerd. Het bijzondere aan het project op Goeree-Overflakkee is echter de kleinschalige opzet van de ver- pleegunit. Het gaat om een groep van slechts acht bewoners/patiënten. Als het mogelijk zou blijken om ook voor een groep van zo'n beperkte omvang kwali tatief goede en bovendien betaalbare zorg te bieden, dan is dat van groot belang voor de ontwikkeling van de zorg voor ouderen vooral op het platteland. Daar liggen namelijk tal van kleinere Aan de avond werken mee: het Chr. Ge mengd koor 'Sanctus' uit Rotterdam en het Chr. Slikkerveers Mannenkoor o.l.v. Everhard Zwart; Marjolein de Wit, fluit; Martin Zonnenberg, orgel en Heleen van Dijk, presentatie. Ds. A. van der Veer, voorzitter EO, ver zorgt de opening en sluiting van de avond. Het programma 'Samen zingen in...' trekt iedere keer weer volle kerken en staat bekend om de massaliteit van de koor- en samenzang. De bezoekers kun nen naar hartelust meezingen met de be kende liederen die gezongen zullen wor den. Daarnaast zullen ook nieuwe liede ren uitgevoerd worden door de koren. De toegang tot de avond is vrij. gemeenten en/of woonkernen die veel te klein zijn om volgens de geldende capa citeitsnormen voor een verpleeghuis voorziening, of zelfs maar een verpleeg huisdependance (minimaal 30 verpleeg huisplaatsen) in aanmerking te komen. De voordelen van kleinschalige, lokale verpleeghuiszorg voor de zorg-behoe- vende ouderen zijn evident. Verhuizing wordt zoveel mogelijk uitgesteld of voorkomen en de zorg wordt gegeven in de vertrouwde omgeving en met betrok kenheid van het sociale netwerk. Het project op Goeree-Overflakkee is een samenwerkingsproject van het ver pleeghuis 'De Samaritaan', het verzor gingshuis 'Ebbe en Vloed' en de drie andere verzorgingshuizen op het eiland. Als de proef slaagt, zullen ook in de andere gemeenten op het eiland ver- pleegunits worden opgezet. Het project past in een plan voor 'getrapte substitu tie' dat de gezamenlijke aanbieders van zorg aan ouderen (de genoemde instel lingen maar ook de thuiszorg-instellin gen), voor het eiland hebben opgesteld. Dat houdt in dat de geplande uitbreiding van de verpleeghuisoapaciteit wordt ingezet in de verschillende verzorgings huizen. De daardoor vrijkomende midde len voor de 'verzorgingshuiszorg' wor den op hun beurt weer ingezet voor de verbetering en uitbreiding van de zorg voor thuiswonende (of in aanleunwonin gen) ouderen. De plannen voor de inrichting van de verpleegunit in 'Ebbe en Vloed' zijn de afgelopen maanden ontwikkeld door een werkgroep van medewerkers van het ver pleeghuis en het verzorgingshuis. De dagelijkse zorg en begeleiding van de bewoners van de verpleegunit wordt uit gevoerd door medewerksters van het ver zorgingshuis. De eindverantwoordelijk heid berust echter bij de verpleeghuis arts. Verpleeghuis en verzorgingshuis hebben procedures afgesproken voor de aansturing en bewaking van de kwaliteit van zorg. Inmiddels is een vleugel van 'Ebbe en Vloed' ook bouwkundig zover in gereedheid gebracht dat de groep kan worden gehuisvest. Bij de start worden bewoners opgenomen, die al in 'Ebbe en Vloed' wonen en daar reeds meerzorg ontvangen. In de toekomst zullen ook ouderen vanuit hun thuissituatie in de verpleegunit opgenomen kunnen wor den. De resultaten van het pilot-project wor den geëvalueerd door het Nationaal Zie kenhuisinstituut op drie aspecten, te weten de kwaliteit van zorg (in de ogen van bewoners en familie), de doelmatig heid (de kosten van de verpleegunit in vergelijking met de kosten bij opname in het verpleeghuis) en de doelgroep (komt de zorg ook inderdaad ten goede aan mensen voor wie deze bestemd is?). Het pilot-project wordt beleidsmatig en financieel gesteund door de provincie Zuid-Holland en OZ-verzekeringen. Nadere informatie over het pilot-project kan worden verkregen bij de heer l. van den Boogert, directeur van 'De Samari taan'tel. 488200; of mevrouw H. Kroon-Legierse, directeur van 'Ebbe en Vloed'tel. 641844. Voor belangstellen den bestaat ook de mogelijkheid de informele startbijeenkomst van het pro ject bij te wonen op woensdag 15 januari 1997 bij 'Ebbe en Vloed' in Oude Tonge. Verder gaan er Bijbels in het Engels en Duits naar de Nederlandse Stichting On dersteuning Gereformeerd Onderwijs in Oost-Europa (OGO). De OGO onder steunt het gereformeerd schoolonderwijs in Hongarije, Roemenië en Oekraïne. Het Deputaatschap voor Bijbelversprei ding, uitgaande van de Gereformeerde Gemeenten, ontvangt 5.000 Engelse Bijbels. Deze worden door de commissie Dordrecht gebruikt voor verspreiding onder Ghanezen. Als men een schriftelij ke cursus heeft afgerond, ontvangt men een Bijbel. Voor het werk van de Stichting Hulp aan Verdrukte Christenen in Roemenië (ds. Van der Want) zijn Roemeense Markus- evangeliën en Hongaarse Bijbels beschikbaar gesteld. Bijbels in het Frans, Duits, Engels, Portugees en Arabisch en Tamil-evange- liën zijn geschonken voor verspreiding onder asielzoekers in Nederland. Tenslotte zijn er Spaanse, Franse en Hongaarse Bijbels gegeven ter versprei ding in respectievelijk Zuid- en Midden- Amerika, Afrika en Roemenië. HERKINGEN Op zaterdagmorgen 28 december a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? Bij voorbaat dank voor uw medewerking. GOEDEREEDE De gemeente Goedereede organiseert ook dit jaar weer een inzamelingsaktie van kerstbomen. Gepoogd wordt hiermee te voorkomen dat her en der in de gemeente half ver brande kerstbomen worden achtergela ten. Het is bekend dat de jeugd direkt na de jaarwisseling op pad gaat om kerstbo men te verzamelen en deze dan op te sto ken. Veelal lukt dit verbranden niet goed en worden de resten achtergelaten. Nog maanden later komen we in de plantsoe nen e.d. half-verbrande kerstbomen te gen. De gemeente wil hier iets aan doen. De jeugd wordt uitgenodigd de verza melde kerstbomen in te leveren bij de gemeentelijke werkplaatsen. De bomen worden door de gemeente versnipperd. Hiermee wordt ook het milieu gediend! Wat staat daar tegenover? Voor iedere ingeleverde kerstboom wordt 1,- betaald. Waar en wanneer inleveren? Inleveren kan in de gemeentelijke werk plaatsen: - Goedereede, Achterstraat 1 - Ouddorp, Molenweg 3a; - Stellendam, Tuinstraat 2. en wel op vrijdag 3 januari 1997: 's morgens van 9.00 tot 12.00 uur; 's middags van 13.00 tot 15.00 uur. Doe mee - lever kerstbomen in. foto: Foto Hameeteman, Ouddorp OUDDORP - Als er in vroeger jaren een lid van de Ouddorpse vrijwillige brandweer in het huwelijk trad, was het gebruikelijk dat de overige leden een erehaag voor het gemeentehuis vormden. Maar zoals het in de gehele maatschappij is gegaan, zo ging het ook op de brandweer: er is nergens meer tijd voor. ledereen heeft het druk, en is altijd op weg. Dus die traditie raakte in onge bruik Maar op vrijdag 20 december 1996 is die traditie in ere hersteld. Toen was het de huwelijksdag van Hans van der Klooster en Henriet Troost. Hans kwam in 1986 bij de Ouddorpse jeugdbrandweer, en op 1 januari 1994 stroomde hij door naar de actieve brandweer. Toen de bruidsstoet bij het gemeentehuis van Goedereede arriveerde, stonden daar zijn brandweercollega's, keurig in het gelid, en vormden zo een erehaag voor het jonge paar en hun familie. Het is verheugend om te zien, dat er in deze gehaaste tijd toch nog tijd vrijgemaakt kan worden voor een ander. Het comité heeft opnieuw de problemen bij het verdwijnen van de apotheek onder de aandacht gebracht en de zorg van nagenoeg de gehele gemeenschap van Nieuwe Tonge. Eerder gebeurde dit al enige weken geleden, toen de handteke ningen werden aangeboden aan wethou der A. Tiggelman van de gemeente Middelharnis. Toen werd ondersteuning van de gemeente gevraagd om de belan gen van de Nieuwe Tongenaren te behar tigen. Directeur Boer kan zich de ongerustheid van de bewoners goed voorstellen maar zei tevens er weinig grip op te hebben. „Ik kan me goed voorstellen dat men bezorgd is. Daar heb ik ook volledig begrip voor. Maar de wet op de genees middelen zegt nu eenmaal dat een apo theker de voorkeur geniet boven een huisarts. Bovendien bepalen niet wij, maar een speciale commissie, de Commissie Gebieds-aanwijzing (CoGeBA) wie een vergunning krijgt en wie niet. Wij hebben al vaker verweer geleverd op Goeree-Overflakkee bij het verlenen van een vergunning, onder andere in Goedereede, maar toen werden onze argumenten ook aan de kant geschoven. Het probleem waar Nieuwe Tonge nu mee zit, is dat de huisarts in Oude Tonge zijn apotheek van de hand wil doen en wil gaan verkopen aan een apotheker. Daar is de bal gaan rollen." D. Timmer: „Het is niet zo dat wij daar geen begrip voor op kunnen brengen. Zakelijk gezien heeft dokter Van Hattum gelijk. Maar laat dan Nieuwe Tonge met mst. Want in feite is het koehandel over mensen en hun belangen. Er wordt zon- In winter/voorjaar van 1997 worden door het project Regionale Geschiedbe oefening Zuid-Holland (RGZH) diver se cursussen georganiseerd. Deze cur sussen zijn met name bedoeld voor 'vrijetijdshistorici': zij die uit liefheb berij aan geschiedbeoefening doen, bijvoorbeeld naar de historie van hun streek, stad of dorp. Mevr. M. Evers biedt de handtekeningen aan de dir.'van de 02 Verzekeringen, de heer Boer. Links de heer D. Timmer, rechts mevr. Raijmaker. der ons, over ons beslist. Een ander belangrijk argument is, dat wij geheel gericht zijn Middelharnis en niet op Oude Tonge. Als onze huisartsen-apo theek gaat verdwijnen zullen we echt niet naar Oude Tonge gaan om medicij nen, maar wel naar Middelharnis omdat we daar al onze zaken doen. Daar beho ren wij als plaats bij en zijn we boven dien ook helemaal op gericht." Volgens Boer is de situatie bij de OZ volledig bekend en baart het ook de zorgverzekeraar grote zorgen. „Wij kun nen echter geen overeenkomst weigeren. Als er een apotheker komt in Oude Tonge, dan moeten wij met een kontrakt komen. Er zijn geen juridische gronden om een vergunning te weigeren. Dat worden we voor de rechtbank gedaagd en dat verliezen we altijd." Mevrouw Evers voerde aan dat in de provincie Groningen een soortgelijke situatie heeft gespeeld. „Ook daar moest een huisartsenapotheek verdwijnen bij de komst van een apotheker in een naburige plaats. Na een jaar ging die echter failliet OUDDORP DAMMEN A. Meijer-M. Bruinsma0-3 H. M. van Floresteijn - P. van Dam ...1-1 C. Akershoek - K. Tanis0-3 C. Mierop - L. Moerkerk3-0 J. van Koppen - C. Tanis1-1 J. Moerkerk - J. Visbeen0-3 A. de Mik - J. Westhoeve0-3 SCHAKEN afdeling 1 A. C. Baas - W. H. M. van Geelen...i/2-y2 J. Santifort- W. T. BreenVi-^A K. v.d. Wende - J. W. TanisVi-Vi afdeling 2 W. v.d. Meijden - N.A.L. v. Doom....0-1 A. Schaefer - A. Akershoek1-0 SCHAKEN afdeling 1 A. C. Baas - Kr. v.d. Wende"-A-Vi J. Soeteman - W. H. U. v. Geelen0-1 A. J. Kastelein-J. Santifort0-1 afdeling 2 R. v.d. Wende - C. Wassenaar1-0 A. Akershoek-F. L. Troost0-1 P. A. Denrez - E. SantifortV2-li. J. Dijkstra-W. v.d. Meijden1-0 K. de Ronde - N.A.L. v. Doom0-1 SCHAKEN afdeling 1 J. Soeteman - A. J. Kastelein%-Vi J. Santifort - Kr. v.d. WendeV2-V1 afdeling 2 J. Dijkstra-E. Santifort0-1 N.A.L. V. Doom- R. v.d. Wende0-1 J. Grinwis - E. van Lamoen0-1 F. L. Troost-M. vanDamme1-0 C. Wassenaar - A. Akershoek0-1 P. A. Derrez-A. Schaefer1-0 Op het programma staan naast algemene basiscursussen als 'Methoden van Histo risch onderzoek' ook speciale cursussen als 'Ondezoek naar huis, straat en buurt', 'Geschiedenis van de armenzorg' en 'Geschiedenis van het dagelijks leven', 'Bronnen in het Rijksarchief' en 'Kaar ten en Tekeningen'. Het (gratis) Cursusoverzicht 1995196 Musea Geschiedbeoefening in Zuid- Holland bevat alle informatie over het cursusaanbod van het project Regionale Geschiedbeoefening en de Federatie van Musea en bevat aankondigingen van cur sussen van derden (o.a. genealogisch on derzoek en oud schrift). Voor informatie: RGZH, J. A. Brugman, tel.(070)3624121. en moest de boel opnieuw worden terug gedraaid. Dat heeft toen zeer veel moeite en geld gekost. Heeft men daar dan niet uit geleerd?" Dat er een apotheker in een .soortgelijke situatie failliet is gegaan beaamde direc teur Boer. „Dat is ons bekend en daarom zijn wij ook zo bezorgd over deze situ atie op Flakkee. Onze vraag is ook nog steeds: is het rendabel. Maar daar zal ook de nieuwe apotheker zeker naar kijken. Maar invloed daar op uitoefenen kunnen wij echt niet. De CoGeBA beslist. Bij het opheffen van de vergunning van de huisarts kan er altijd beroep aangetekend worden, zelfs tot de Raad van State toe. Maar of dat zin heeft is nog maar de vraag." Volgens mevrouw Raymakers wordt er alleen gekeken naar het gebied waarin de apotheker zich wil vestigen. „Valt Nieuwe Tonge binnen een straal van 3,5 kilometer dan vervalt zonder meer de vergunning van de huisarts. Tussen de 3,5 en 5 kilometer wordt de zaak bespreekbaar. Er zijn dan een aantal cri teria die dan gaan gelden. De algemene trend, de laatste tijd, is wel dat de apo thekers meer service gaan verlenen. Dat is dan misschien nog een troost." Timmer: „Dus met de wensen van de patiënten wordt in de CoGeBA totaal geen rekening gehouden! Het wordt puur zakelijk bekeken en de menselijke belan gen worden zonder meer aan de kant geschoven? Uw verhaal is ons duidelijk geworden, maar helaas niet zo moedge vend." Op de vraag of er al een apotheker ver gunning heeft aangevraagd voor Oude Tonge kon de directeur wel enigszins gemststellend antwoorden. „Bij ons is nog niets vernomen. Er is nog geen aan vraag binnen. En ook informeel is mij nog niets ter ore gekomen." Het jaar 1996 is weer voorbij gevlogen. Mozes, de dichter van Psalm 90, zegt het zo treffend: en wij vliegen daarheen. Waarheen vliegt u/jij? Het is of naar de hemel of naar de hel. Een derde weg en mogelijkheid is er niet. Daarom mag zo aan het eind van het jaar wel gezegd worden: Haast u om uws levens wil, want de Rechter staat voor de deur. Naast het pand in Rotterdam mochten ze ook in Epe een pand in gebruik nemen. Velen van onze donateurs zijn er in de afgelopen zomer een kijkje wezen nemen. Zoals u weet zijn er ook op ons eiland nog al wat activiteiten geweest in het af gelopen jaar t.b.v. Ontmoeting. Om alleen bij de gemeente Nieuwe Tonge te blijven willen we de diverse collecte opbrengsten even aan u doorgeven. De collecte van de zangavond van 2 maart met Pieter Heykoop bracht 460,25 op. Na aftrek van de kosten bleef er nog 189,25 over. De avond met ds. H. Zweistra bracht 172,50 op en de Her vormingsavond bracht 439,95 op waar van, na aftrek van de onkosten, nog ƒ184,95 overgemaakt kon worden. Tevens hebben we nog aan thuisverkoop artikelen verkocht tot een bedrag van ƒ562,50. Zodat totaal aan Stichting Ont moeting 1109,20 kon worden overge maakt, waarvoor we u allen die aanwezig waren hartelijk willen danken. Ook alle anderen die hun medewerking verleen den aan een of meerdere avonden harte lijk dank. Voor het komende jaar 1997 hebben we D.V. weer de volgende avonden op het programma staan. Noteert u ze alvast in uw nieuwe agenda? D.V. zaterdag 15 maart: Grote koor- en samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Medewerkenden zijn: Dirkslands Mannenkoor, o.l.v. Frans Kornet en Michel de Wit, orgel. De dan 15-jarige Lennert Knops uit Nieuwe Tonge hoopt de samenzang te begelei den. Aanvang 19.30 uur. Onze jonge vriend hoopt ook aan de vol gende 2 zangavonden mee te werken en wel op D.V. vrijdagavond 18 juli in de Ned. Herv. Kerk te Dreischor. Dan ho pen we een psalmzangavond te organise ren. Psalmen in de berijming Van Da theen en 1773. De psalmen hopen door een nog nader bekend te maken persoon worden ingeleid. En op D.V. vrijdag 24 oktober zal er in de Ger. Breepleinkerk te Rotterdam eveneens een zangavond worden georga niseerd waar ook Lennert het orgel hoopt te bespelen met nog diverse andere solis ten, waarvan u nader zult horen. Tenslotte is er op D.V. zaterdag 1 no vember weer een Hervormingsavond in Nieuwe Tonge. Sprekers zijn nog onbe kend. Dit alles t.b.v. Stichting Ontmoe- ting. Op bijna alle avonden krijgen we ook voorlichting over het werk van de Stich ting en zal er een verkooptafel aanwezig zijn. Aan het eind van deze terugblik wensen we u en jou een heel goede jaarwisseling toe en een rijk gezegend 1997. En jonge lui: aan het begin van 1996 ben je mis schien met goede voornemens begon nen? Ja, zeg je, maar er is niets van terecht gekomen. Nu aan het eind van dit jaar heb ik een goed voorstel: Koop geen vuurwerk, maai' stort je vuurwerkgeld op rekeningnummer 5582.34,550 t.n.v. Stichting Ontmoeting te Rotterdam onder vermelding van Vuurwerkgeld. Ik hoop op veler medewerking. En hope lijk allemaal tot ziens op een van de bo venvermelde avonden D.V.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 23