Raad Dirksland bezorgd over toekomst zwembad Prikkelbare darm D L D OLIEBOLLEN Krediet beschikbaar gesteld voor vervanging van adembeschermingsapparatuur en helmen van brandweer Kinderen willen alles weten 17e Westrakloop te Oude Tonge Nieuwjaarsconcert 'De Hoop' ^CK^AkücIcjC vdH oom 7^0 ij^tïf ^iot Maandthema januari ^0St Pitt i^^ó en Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DIRKSLAND - De raad heeft donderdagavond tijdens de raadsvergade ring haar grote bezorgdheid uitgesprolien over de toekomst van het zwembad. Het exploitatietekort voor 1997 wordt op 433.000 gulden begroot, zo bleek uit de door het bestuur van de Stichting Zwembad opgestelde begroting 1997. Dat is 47.000 gulden hoger dan het subsidie budget van 386.065 gulden, hetgeen door de raad bij de gemeentebegro ting voor 1997 is vastgesteld. Tevens waren de tarieven voor volgend jaar ter goedkeuring overgelegd. Het college stelde voor de begroting 1997 slechts goed te keuren tot het in de gemeentebegroting genoemde subsi diebedrag van 386.065 gulden en tevens in te stemmen met de tarieven 1997. In het a.s. voorjaar zal het college met een voorstel naar de raad komen, waarna deze zich zal uitspreken over de toekomst van het sport complex 'De Gooije'. Er zijn door de Stichting Zwembad Dirksland plannen ontwikkeld, die het sportcomplex een bredere financiële basis moeten geven. Omdat deze plannen nogal ingrijpende consequenties hebben voor de gemeentebegroting, wordt er ambtelijk onderzoek gedaan naar moge lijke alternatieven. Het college stelde de raad voor, zolang er geen definitieve beslissing genomen is, niet over te gaan tot onvoorwaardelijke goedkeuring van de begroting, dan slechts tot het reeds eerder dit jaar goedgekeurde subsidiebe drag van 386.065 gulden. Onaanvaardbaar De heer Koningswoud (SGP) verweet de raad dat ze struisvogelpolitiek bedreven. De fractie had bij de begrotingsvergade ring jl. oktober al aangegeven dat het vaststellen van het exploitatietekort van 386.000 gulden niet reëel was, omdat het al enige maanden bekend was dat 433.000 gulden het tekort zou worden voor 1997. Koningswoud: „Echter de raad accepteerde de uitleg van de wet houder en sliep rustig verder. Nu ieder een dus weer wakker is, kunnen we (wel iswaar 2 maanden later) praten over het zelfde onderwerp en komen we waar schijnlijk unaniem tot de conclusie dat dit te gek wordt." Koningswoud konstateerde dat nu ook de andere fracties vinden dat het met het exploitatietekort van 'De Gooije' zo niet verder kan. „Alleen wijkt de SGP op één punt af. Wij vinden dat 386.000 gulden teveel is, terwijl we allemaal vinden dat 437.000 gulden teveel is." Koningswoud gaf aan dat de SGP wel akkoord kan gaan met de tarieven voor 1997 maar niet akkoord kan gaan met het exploita tietekort. Hoe groot het exploitatiekort dan maximaal mocht zijn, daarover sprak de fractie zich niet uit, maar beide bedra gen waren onaanvaardbaar voor de SGP. Koningswoud wees tevens op de huis- aan-huis verspreidde SGP 'folder', in de gemeente Dirksland, waarin de partij haar mening ten opzichte van het zwem bad had uiteengezet. Volgens Konings woud is er geen exploitatie te bedenken die voor de partij verantwoord te vinden is. De partij acht derhalve sluiten van het zwembad onontkoombaar en wil dit combineren met het verplaatsen van de accommodatie van 'De Schakel' naar 'De Gooije' om daarmee een eind te maken aan een jarenlange periode van besluiteloosheid over dit gebouw, waar van de beheerder, c.q. pachter ook recht op bedrijfszekerheid verdient. Verder heeft men dan geen personeel meer nodig in en om 'de Gooije' omdat in de pachtvoorwaarden van dit complex gesteld kan worden, dat de pachter de verhuur en het schoonhouden voor zijn verantwoordelijkheid en rekening neemt. Met twee prima zwembaden in de aan grenzende gemeenten, acht de partij dit de juiste oplossing. Verder vroeg Koningswoud zich af waarom het college nu weer maanden nodig heeft om dan uiteindelijk toch naar alle waarschijnlijkheid tot dezelfde slot som te komen als de SGP nu al gekomen is. Koningswoud: „Is het nu echt zo inte ressant om te weten of iets jaarlijks 6 ton of 7 ton kost, als je al hebt vastgesteld dat het niet meer dan 3,5 ton mag zijn?" Hij drong aan op een zeer snelle beslis sing. ISog met rijp Mevrouw Tuinstra (VVD) gaf aan dat haar fractie helemaal niet had zitten sla pen. „We hebben ook meerdere malen onze grote zorg uitgesproken, want de kosten lopen steeds verder uit de hand." Ze gaf echter aan de fractie wel akkoord met het collegevoorstel gaat, om geen abrupte beslissingen behoeven te nemen. Mevrouw Tuinstra deed de oproep om de beslissing niet te lang uit te stellen, ook vanwege onrust bij het personeel. De heer Robijn (PvdA) achtte het ook hoog tijd worden om aan het exploitatietekort wat te gaan doen. „De PvdA is echter absoluut nog niet rijp om het zwembad zo maar te gaan sluiten. Niet dat we het zwembad ten koste van alles open willen houden, maar we willen er toch nog eens heel sterk op aandringen om alles in het werk te stellen om het zwembad te kun nen behouden." Robijn gaf de hint om eventueel met particulieren tot een over eenkomst te kunnen komen. Dat hebben we ervoor over Burgemeester Boonstra vond het niet juist dat de SGP college en raad verweet dat dezen zouden hebben zitten slapen. De raad heeft gesteld dat de kosten van 386.065 gulden nog acceptabel waren. „Het zwembad is ons veel waard. We hebben gezegd: dat bedrag hebben we ervoor over. Dat heeft niets met slapen te maken! We zullen ons moeten bezinnen over de toekomst van het zwembad. De planning van het college is om in febru ari of maart met een voorstel in de kom missievergadering te komen." Wat betreft de particulieren die eventueel geïnteresseerd zouden kunnen zijn ver telde Boonstra, dat dit toch een zeer moeilijke zaak blijkt te zijn. „We zijn daar mee bezig geweest. Het is tot op heden niet gelukt. Ook is de optie Sport fondsen bekeken. Het valt toch tegen wat we dan als gemeente nog moeten blijven bijdragen." Wethouder van Houwelingen (Gemeen tebelangen) gaf aan dat het zwembad een grote sociale funktie heeft in de gemeen te. Vele sociale kontakten voor diverse groepen komen daar tot stand. Er hangt echter een prijskaartje aan. Derhalve kan er een moment komen dat we moeten zeggen, nu kan het niet meer. Echter als we dat doen zit daar heel wat aan vast. We moeten zeer zorgvuldig afwegen wat we zullen gaan doen. Ik heb grote moeite met de SGP-folder en de daarin uiteen gezette standpunten. De hele situatie vraagt om zorgvuldigheid!" Aftakeling van leefbaarheid De heer Leeflang (RPF) vond dat het nu niet de gelegenheid was om over dit onderwerp door te praten. „Ik wacht de voorstellen van het college af. Alleen verzoek ik wel dat het geen opsomming van feiten gaat worden, maar dat er een gefundeerd voorstel van het college op tafel komt." Ook de heer Sandee (CDA) mengde zich in de diskussie door aan te geven dat ook Themabijeenkomst (Seksuele ontwikkeling en opvoeding van jonge kinderen) Met kinderen over seksualiteit praten hoort bij de opvoeding, vinden ouders van tegenwoordig hoe langer hoe meer. Ouders die hun kinderen seksueel willen opvoeden, hebben een heleboel vragen. Tijdens deze bijeenkomst krijgt u infor matie en praktische adviezen over de seksuele ontwikkeling en opvoeding van jonge kinderen. De themabijeenkomst wordt gegeven in het wijkgebouw van Kruiswerk ZHE, Langeweg 72 te Middelhamis op woens dag 22 januari 1997, van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten 2,50 per persoon. Informatie en aanmelding bij Bureau Groepsactiviteiten, maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. Zaterdag 4 januari 1997 houdt tennisver- enigmg 'Het Westrak' te Oude Tonge de jaarlijkse trimwedloop over de afstan den: 7,5 km en de halve marathon. Start en finish zijn op het parkeerten-ein van het sportcomplex 'De Koepel' vlak bij het tennispark. De lopers en loopsters van de halve marathon vertrekken als eerste en wel om 14.05 uur, waarna om 14.25 uur het startsignaal van de 7,5 km wordt gegeven. Het inschrijfgeld be draagt ƒ5,-. Voor alle deelnemers is er een vaantje beschikbaar en traditie is de gratis ver loting na afloop in het clubgebouw van Het Westrak nadat de prijzen zijn uitge reikt. Vanaf 13.15 uur is inschrijven mo gelijk in het clubgebouw. Goede was- en douchegelegenheid is aanwezig. Voor inlichtingen kan men terecht bij Ab Tieleman, tel. (0187) 642479. het CDA zich zorgen maakt. Ook hij wilde nu niet verder over dit onderwerp praten. „We zien de voorstellen van het college in februari/maart tegemoet." De heer Driesprong (VVD) riep op om niet overhaast te werk te gaan. „Sluiting van het zwembad zou een aftakeling zijn van de leefbaarheid in Dirksland." Hij vroeg zich af of de verhouding perso neelskosten ten opzichte van de exploita tie wel acceptabel was. „Soms is er bijna niemand in het zwembad en toch zie je dan 4 of 5 personeelsleden rondlopen." Robijn (PvdA) opperde de mogelijkheid om eventueel het zwembad te kunnen behouden door middel van de inzet van vrijwilligers. „We moeten er alles aan doen om het zwembad te behouden, en alle opties bekijken. We moeten de schouders er met z'n allen onder zetten." Voor Koningswoud (SGP) zou het ook een lief ding zijn als het zwembad open kon blijven. „Maar we zitten met dat gigantische tekort en dat is voor onze partij niet acceptabel." De burgemeester beantwoordde de opmerkingen door aan te geven dat het college zich heel goed zal beraden voor dat het met een voorstel komt. „U krijgt een heel konkreet voorstel." Hij had overigens opgemerkt dat iedere fractie gehecht is aan het zwembad. Met betrekking tot het particulier initiatief en eventuele vrijwilligers merkte hij nog op dat er dan beslist niets zou mogen inge leverd worden op deskundigheid. „Het kan niet gebeuren dat door onvoldoende deskundigheid een ongeval plaats zou vinden." Boonstra riep op om niet voor uit te lopen op de diskussie over de toe komst van het zwembad en geen licht vaardige beslissingen te gaan nemen. Wethouder van Houwelingen kwam nog even terug op de opmerking van Drie sprong over de verhouding exploitatie/ personeelskosten. „Naar mijn stellige overtuiging wordt er zeer scherp geroos terd. Het kan altijd mogelijk zijn dat u tijdens 'een tussenuurtje' meer personeel ziet rondlopen dan op dat moment nood zakelijk. Echter dat kan niet altijd anders." Hij vond het fijn dat de meer derheid van de raad de tijd wil nemen om tot een weloverwogen beslissing te kunnen komen. „We moeten proberen om financieel acceptabel het zwembad open te houden." De raad stemde in met het voorstel van het college met de aantekening dat de SGP bezwaar maakt tegen het subsidie bedrag. Brandweer Het college vroeg de raad om het krediet beschikbaar te willen stellen voor de ver vanging van de adembeschermingsappa ratuur en de helmen van de brandweer. Er was uitgebreid onderzoek gedaan, door leden van diverse bluseenheden met diverse toestellen te laten werken. De bevindingen zijn vastgelegd op beoorde lingslijsten. Het brandweerkommando heeft een drietal offertes aangevraagd waaruit is gebleken dat het verschil in kwaliteit, wat al bleek uit de technische beoordeling, ook in de prijzen tot uit drukking komt. Het bedrijf met de beste technische beoordeling, Drager, is ook de duurste. Het geheel beziend achtte het college het juist zich op te stellen achter de konklusies van het commando, om de kwalitatief goede, gebruikersvriendelij ke, maar bovenal veilige apparatuur van de fa. Drager aan te schaffen. Met de aanschaf is een investering gemoeid van 87.000 gulden. Een en ander was al uit voerig in de commissie Algemene Bestuurszaken en Financiën besproken, welke zich positief opgesteld had. De heer Driesprong (VVD) was er eens verder 'ingedoken' en kon zich toch niet voorstellen dat voor 21 adembescher- mingstoestellen, 45 maskers noodzake lijk waren. Hij had de technische gege vens er bij gepakt en gelezen dat de vorm van zo'n masker zo gekozen is, dat die geschikt is voor ieder gezicht. „Datje er een paar extra nodig hebt, dat kan ik begrijpen, maar nu meer dan 100% dat gaat mij even te ver." Burgemeester Boonstra antwoordde dat de helm, het gelaatstuk (masker) en het bluspak als de persoonlijke uitrusting van de brandweerman moet worden gezien. Daar is hij zelf verantwoordelijk voor. „Het is niet te doen om precies evenveel maskers als toestellen te heb ben. Bij een inzet zou dan een groepje dat naar buiten komt het gebruikte mas ker over moeten geven aan z'n kollega die het op dat moment moet overnemen. Dat is niet wenselijk, ook niet uit hygië nische overwegingen." Robijn (PvdA) vroeg zich af of het nodig was dat de helmen vervangen werden. „Die zijn toch nog niet zo lang geleden vervangen?" De burgemeester antwoordde dat de hui dige helmen waarschijnlijk in 1990 waren aangeschaft. „De kwaliteit is ech ter niet best meer. Derhalve is ervoor gekozen om deze tegelijk met de adem beschermingsapparatuur te vernieuwen." De raad kon akkoord gaan met het ver strekken van het krediet. Nogal wat mensen hebben regelmatig last van buikpijn, verstopping of diarree. Meestal is dit geen reden tot ongerust heid en gaat het om een lastig maar op zich onschuldig probleem, een prikkel bare darm. Ongeveer één op de vijf men sen in Nederland heeft wel eens last van een prikkelbare darm. In de meeste gevallen gaat dit na een tijdje vanzelf weer over. De klachten komen vooral voor bij jong volwassenen en ruim twee maal zo va^ bij vrouwen dan bij man nen. De Gezondheidswijzer, het informatie centrum van de GGD Zuidhollandse Eilanden, heeft deze maand een informa tiepakketje over het 'prikkelbare darm syndroom' samengesteld. In het pakketje wordt uitgelegd wat het prikkelbare darmsyndroom precies inhoudt en wat u kunt doen om de klach ten te verminderen. Ook worden enkele andere vaak voorkomende darmklachten beschreven en is er een folder over vezelrijke voeding in het pakketje opge nomen. Belangstellenden kunnen het pakketje gratis ophalen of telefonisch aanvragen bij de Gezondheidswijzer in de GGD- vestiging te Middelhamis, Sportlaan 5, tel. 486641. Ook kunt u in uw bibliotheek een boeken- tentoonstelling over dit thema bekijken. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het gebied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel materiaal is kosteloos te verkrijgen. OUDDORP Op D.V. 31 december 's morgens tussen 9 en 12 uur hoopt de jeugd van de Ger. Gemeente weer bij u langs te komen met lekkere verse oliebollen. Wilt u ze liever zelf ophalen, dan kan dat tussen 10 en 11 uur in het verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente. Op zaterdag 11 januari a.s. vindt in de chr. MAVO, Schoolstraat 29 te Stellen- dam, het traditionele nieuwjaarsconcert plaats van Fanfare-orkest 'De Hoop'. Een en ander onder leiding van dirigenl Arie Stolk. De aanvang van deze avond is om 20.00 uur en de toegang is gratis (al ontbreekt de al even traditionele lote rij natuurlijk niet). Het jeugdorkest van 'De Hoop' zal de avond openen met enkele frisse nummer tjes. Het seniorenorkest zal daarna de avond verder verzorgen met muziek van o.a. Khachaturian (Adagio uit Sparta- cus), John Williams (Summon the her oes), Prokofiev (March opuys 99) en Shostakovich (The Gadfly). Ook de muziek van Miss Saigon zal niet ontbre ken. Verder zal een aantal orkestleden worden gehuldigd vanwege hunn langdurig muzikantschap, waaronder de heer Jan van Oudenaren, die reeds gedurende ruim 40 jaar zijn muzikale hobby beoe fent. Gezien de te verwachten drukte wordt u verzocht op tijd aanwezig te zijn. Puzzelreglement IStuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelhamis. Per maand zijn er 80 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Ook dit puzzeljaar is zowat weer om. Hartelijk dank voor al jullie kerstkaarten en nieuwjaarswensen! Tante Nel en oom Ko zijn goed bedacht! Vanzelf hopen we voor alle puzzelaars op een goed uiteinde en een gezegend 1997. Nienke van Gurp (Ooltgensplaat) heeft samen met haar zus een opgave met meerkeuzevragen gemaakt. Achter elke vraag hebben ze antwoorden geplaatst. Voor die antwoorden staan letters. Zet de letters van de goede antwoorden achter elkaar, dan krijg je een naam die te maken heeft met het verhaal waarover de vragen gaan. Nienke zeggen we hartelijk dank, 15 punten erbij hoor! 1. Hoe heette de vrouw van Elimelech'' N-Ruth M-Orpa E-Naomi 2. Hoe heten de 2 zonen van Elimelech? M-Chiljon en Boaz L-Machlon en Chiljon 0-Boaz en Machlon 3. Waar gingen ze naar toe? A-Midian S-Egypte I-Moab 4. Wie ontmoeten ze daar? M-Orpa en Ruth T-Naomi en Orpa Z-Ruth en Naomi 5. Wie sterft er het eerste? V-Machlon E-Elimelech G-Chiljon 6. Wie ging(en) er mee terug naar Bethlehem? B-Orpa L-Ruth K-Orpa en Ruth 7. Welke oogst was er toen ze terug kwamen? E-Gerst W-Rogge F-Tarwe 8. Wie is in dit verhaal de losser? C-Boaz P-Elimelech R-Machlon 9. Wie is de oma van Obed? J-Orpa O-Ruth H-Naomi Alles begint met een B. Deze ontvingen we van Jolanda v.d. Wende (Ouddorp). Welke vrucht komt er schuin in de dikom- lijnde vakjes te staan? Ook voor Jolanda schrijven we er 15 extra punten bij. 2. 3. 5. -^= Maaike Boeder (Ede) Geluk met de nieuwe boekenbon in je la. Kerkgeschiedenis en godsdienst lukken prima. Je hele rapport is gemiddeld 8,4. Dat is echt een plezier. Met Sinterklaas lekker marsepein. Dat was een smulfestijn. Opa en oma gaven je 2 boeken. Het middelste Jolande-deel ben je nog aan het zoeken. Tot volgend jaar. Dan schrijven we weer aan elkaar. Aagje de Boer (Leek) Berend en Ida kregen hun derde kindje: Anne Roos! Dat is echt apart wat men koos. Je moeder is voor haar verjaardag leuk verrast. Met een plantenboog waarin een 50 van theezakjes past. In het arme Bulgarije hebben ze kou, zei je. Het is prachtig, dat jullie hen door de lessenmarathon aan geld voor eten en warmte helpen kon. OPLOSSINGEN NOVEMBER 1. Horizontaal: 1-Mozes: 3-Nooit; 4- Ajal; 7-Slaap; 10-Elimelech; 11- Plantage Verticaal: 1-Manasse; 2-Elisa; 5- Joséba; 6-Lachte; 8-Ariël; 9-Plein A. Winterkoninkje. 2. 1-Woord; 2-Rechterhand; 3-Kracht; 4-Gunst; 5-Zalf; 6-Hulp; 7-Goedheid; 8-Lof; 9-Trouw; 1 O-Troost; 11-Eer; 12. Blijdschap. B- I-Ede; 2-Elspeet; 3-Urk; 4-Sneek; 5- Gouda; 6-Enter; 7-Achthuizen; 8- Katwijk; 9-Best; lO-Elst; 11-Edam; 12-Oud-Gastel; 13-Zeist; 14-Emst. 3. 1. Jakob; 2-David die Goliath dood de; 3-Mozes; 4-Abraham; 5-Jona. C- 1-Luchtballon; 2-Zolderraam; 3- Paddestoel; 4-Keukentafel; 5- Telefooncel; 6-Appeltaart; 7-Trai- ningspak; 8-Boekenlegger; 9-Hon- dehok; 1 O-Plantenbak; 11-Kaarsen- standaard; 12- Zonnebloem; 13-Vogel- nest; 14-Koffiekan; 15-Schoolge- bouw. 4. Leviathan. D. Arjo van Gils. 5. 1-Lemuel; 2-Mirjam; 3-Naïn; 4-Ono; 5-Pijp; 6-Rimmon-Methóar; 7-Sau- lus; 8-Tent. E. Horizontaal: 2-Paal; 1-Eva; 9-Naar 10-re; 4-Rot; 5-Open; 6-Of; 7-Om; 8- Meisje. Verticaal: 3-Peer; 2-Part; 14-Lamp; 12-Aren; 15-Oom; 5-Of; 13-Ei; 7-Op; 6-One; 11-Os; 16-De. 1Om tanden recht te laten groeien. 2. Zwemkleding voor meisjes (geen bikini). 3. Deugniet. 4. Papier waarmee de muur bedekt is. 5. Deeg om gebak van te maken. 6. Opblaasbare feestversiering. Petra Jansen (Castricum) is op 27 december jarig en Rianne Mulder (Sommelsdijk) op de 29-ste. Allebei hartelijk geluk gewenst! Stuur de oplossingen op naar het beken de adres! Hopelijk allemaal tot volgend jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 20