Verzelfstandiging Visafslag noodzakelijk voor toekomstige positie Farm Frites bestaat kwart eeui Donderdag 2 januari 9.00 uur Eilanden-Nieuws: Personeel en Direktie wensen u een prettige jaarwisseling en een gezond en voorspoedig 1997 Wij starten het nieuwe jaar met een BV s d Eenheid SGP-fractie weer hersteld Bedrijf schenkt gemeente Bernisse 25.000, een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! VI Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 27 DECEMBER 199 St Si d d d Ter gelegenheid van de opening van de raadsvergadering van 19 december jl. herdacht de voorzitter de heer Jacob Santifort, die op 28 november jl. is overleden op bijna 90-jarige leeftijd. Betrokkene was raadslid in Ouddorp van 1958 tot 1966 en in Goedereede vanaf 1966 tot september 1970 als vertegenwoordiger van de PvdA. Vanuit deze politieke beginselen heeft hij zijn bijdrage geleverd in het dienen van het algemeen belang, hetgeen hem ook bij zijn ver dere leven steeds ter harte ging. De nagelaten betrekkingen wordt van harte sterkte toegewenst. Ter gedachtenis van de overledene werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. In verband met het feit, dat de heer J. Klepper is afgetreden als wethouder moest herverdeling van diverse taken plaatsvinden in B en W. Er bestond wel algemene instemming met de volgende taaktoedelingen: - portefeuillesplitsing ruimtelijke orde ning aan wethouder A. C. Lokker en recreatie aan burgemeester C. Sinke als onderdeel van economische zaken; - burgemeester C. Sinke wordt lid van het algemeen bestuur Haringvliet- schap en gemeentelijk vertegenwoor diger in de stuurgroep Gebiedsgewijze aanpak van de kop van Goeree. Anders lag het met het lidmaatschap van het dagelijks bestuur van het ISGO en als voorzitter van de Landinrichtings commissie 'Ouddorp-West'. B en W wensten daarin voorlopig geen verande ring te brengen, zodat de heer J. Klepper lid van het dagelijks bestuur van het ISGO blijft tijdens de huidige zittingspe riode en in afwachting van de te voeren procedure op initiatief van Ged. Staten als voorzitter van het Landinrichtings- plan 'Ouddorp-West'. De heren L. X. den Hollander (VVD), P. T. Grinwis (VGB), G. Moerkerk (RPF) en T. A. Bakelaar (PvdA) konden zich met deze continuering niet verenigen en zagen bij voorkeur, ook al om een niet onnodige lange bestuurlijke weg te be wandelen een lid van B en W als lid van het dagelijks bestuur van het ISGO om de contacten rechtstreeks te houden. Voor het voorzitterschap van de Land inrichtingscommissie 'Ouddorp-West' wensten gemelde personen nu reeds hun bezwaren kenbaar te maken aan Ged. Staten, zodat deze bij het volgen van de procedure hiermee rekening konden hou den. De voorzitter wees op de ervaring, die de heer J. Klepper in beide functies heeft opgedaan en zou tijdens deze zittingspe riode voor het ISGO hierin geen veran dering willen brengen, terwijl voor de Landinrichtingscommissie 'Ouddorp- West' initiatieven van Ged. Staten moe ten worden afgewacht. Het kenbaar ma ken van bezwaren kan dan geschieden wanneer Ged. Staten hun voorstel ken baar maken. Deze mening waren ook de heren B. L. Noorthoek (SGP) en M. Koese (CDA) toegedaan, zodat bij meerderheid van stemmen conform het voorstel van B en W werd besloten om de heer J. Klepper te handhaven als lid van het dagelijks be stuur van het ISGO en als voorzitter van de Landinrichtingscommissie 'Ouddorp- West' en de voorzitter twijfelde er niet aan, dat de heer Klepper de communica tie tussen het dagelijks bestuur van het ISGO en B en W correct zal laten plaats vinden. Verzelfstandiging visafslag Belangrijk punt was de bepaling van de positie van visafslag. Hierbij werd over gegaan tot verzelfstandiging aldus B en W die zich in dit opzicht hebben laten voorlichten door een extern onderzoeks bureau. Stichting van een B.V. of N.V. wordt in het vooruitzicht gesteld, waarbij de positie van de gemeente veilig wordt gesteld als enige aandeelhoudster, terwijl de eigendommen eveneens in handen van de gemeente blijven. Op deze wijze wordt ernaar gestreefd om de bestuurlij ke structuur meer op commer-ciële basis gericht gestalte te geven. Vandaar dat er een ondememersplan en een personeel statuut moet komen. De heer L. X. den Hollander (VVD) kan zich met het voorstel verenigen, zodat voor de toekomstige ontwikkeling bijv. de B.V. Goedereede of Stellendam als een geprivatiseerd bedrijf meer naamsbe kendheid zal verkrijgen. Spreker ziet meer een commerciële aanpak inplaats van een politieke besluitvorming, het geen voor de functionering van de visaf slag alleszins gunstig zal werken. De heer J. 't Mannetje (SGP) sprak van een belangrijk historisch moment, waar de visafslag steeds door de gemeente werd geleid. Om de belangenbehartiging voor de gemeenschap te handhaven, ver langt spreker regels, die erop duiden, dat de visafslag toch behouden zal blijven bij privatisering. Ook vraagt spreker aandacht voor het be steden van de reserves voor de visafslag, in casu voor de visserij. Daarnaast zijn de volgende punten van belang, nl. de bevaarbaarheid van het Slijkgat en o.a. beslissingen over de evt. overdracht van de havens en het handhaven van de werkgelegenheid in het algemeen op het gebied van de visserij doch in het bijzon der voor de visafslag. Ook wijst spreker erop, dat de Stichting Vislos- en sorteer- regeling op de juiste wijze als doelgroep in de exploitatie van de visafslag dient te worden ingepast. De heer C. Noorthoek (CDA) ziet het als een noodzakelijk gebeuren, dat de visaf slag wordt geprivatiseerd, doch spreker vraagt hierbij ook bijzondere aandacht voor de inpassing van de bijzondere doelgroepen in het gehele gebeuren. Het nemen van beslissingen is hierbij op korte termijn van groot belang te achten. De heer M. Koese (CDA) is eveneens akkoord met de verzelfstandiging van de visafslag, doch wijst erop, dat het bedrijf niet als een 'verhandelbaar' bedrijf moet worden gezien. In verband hiermede wijst spreker ook op de noodzaak om een blokkeringsregeling te treffen, zodat de aandelen bij overdracht eerst aan de gemeente worden aangeboden. De heren P. T. Grinwis (VGB) en G. Moerkerk (RPF) kunnen eveneens met de verzelfstandiging instemmen en zij achten dit gunstig voor de toekomstige positie van de visafslag, waarbij laatstge noemde nog wijst op de uitgangspunten van het rapport van de commissie-Roo- zemond. De heer T. A. Bakelaar (PvdA) stemt eveneens in met het voorstel tot verzelf standiging en vraagt nog nadere aan dacht voor het personeel statuut en be vordering van de belangen van de diver se doelgroepen, o.a. van de Vislos- en sorteerregeling. De voorzitter stelt, dat de reserves voor de visserij zullen worden benut, evenals dit in het verleden het geval is geweest. De vaargeul in het Slijkgat beschouwt spreker als een nationale aangelegenheid, aangezien deze vaargeul ook toegang verschaft tot andere havens, o.a. te Mid- delhamis of evt. Dordrecht. Spreker is van mening, dat een goede benutting van de eigendommen is te ver wachten, hetgeen van belang is voor een juiste toekomstpositie van de visafslag, hetgeen weer een goede zaak is voor de totale visserij in deze gemeente. Bezwaren onroerendzaak-belastingen De heer P. T. Grinwis (VGB) pleit voor een alleszins klantvriendelijke behande ling van de in te dienen bezwaarschriften. Wethouder L. Visser (CDA) deelt mee, dat de uitkomst van de taxaties intern nog worden bekeken en dat behandeling hiervan in de commissie financiën daar na zal plaatsvinden. Loods voor hobby vliegtuigbouw De heer A. van der Wende (SGP) is van mening, dat uitbreiding van een loods in het agrarisch gebied voor de hobby van vliegtuigbouw planologisch niet verant woord is te achten en dit leidt tot prece denten in de toekomst voor andere soort gelijke ontwikkelingen in het landelijk gebied, waar veelal een agrarische be stemming geldt. De heer H. van der Meer (VVD) daaren tegen is van mening, dat hier sprake is van een hobby en daarvoor is het vesti gen van een loods op het bedrijfsterrein een te dure aangelegenheid. Mevrouw T. A. H. Tigchelaar-van As (PvdA) verklaarde zich tegenstandster tegen het gebruik van de loods voor de door aanvrager gestelde doeleinden, gelet op de hieraan gegeven agrarische bestemming. Spreekster vraagt zich af of het huidige gebruik van de schuur/loods voor stalling van o.a. old-timers wel ver antwoord is. De heren P. T. Grinwis en G. Moerkerk stellen zich op het standpunt, waar het hier gaat om een volumineuze bedrijfs voering c.q. uitvoering hobby, bij voor keur geen vestiging op het bedrijfsterrein kan worden aangeraden, zodat gebruik van de loods voor de gestelde doeleinden hunnerzijds geen bezwaar ontmoet. Wethouder A. C. Lokker (SGP) deelt mede, dat vanwege het gemeentebestuur geen medewerking kan worden verleend, gelet op de agrarische bestemming van de opstal met omgeving. Ook is mede werking van de zijde van de provincie niet te verwachten, naar hem bij informa tie is gebleken. Het onderbrengen van oude auto's in de bestaande schuur is een reeds lang bestaande zaak, zodat hier een beroep op het overgangsrecht kan wor den gedaan en kunnen geen verdere maatregelen worden genomen. De heer A. van der Wende acht het ge meentebestuur primair verantwoordelijk voor haar plajiologisch beleid en niet het provinciaal bestuur. De heer M. Koese stelt, dat als de pro vincie geen medewerking verleent, be langhebbende toch niet geholpen kan worden met een positieve beslissing van het gemeentebestuur en het is goed om een en ander in de beschouwingen te be trekken. Conform het voorstel van B en W werd niet overgegaan tot vaststelling van het voorbereidingsbesluit, onder aanteke ning, dat de heren G. Moerkerk, P. T. Grinwis en de heer H. van der Meer tegen dit besluit waren. Perron halte van de RTM bij museum op de Punt De heer B. L. Noorthoek toonde bijzon der veel waardering voor de inzet van de vrijwilligers om de tram op de Punt zo goed mogelijk te laten functioneren. On danks de bezwaren, gelet op de handha ving van de zondagsrust van de zijde van de SGP-fractie kan met het treffen van de voorziening worden ingestemd. De heer G. Moerkerk verklaarde zich om financiële redenen tegen het verlenen van de gevraagde bijdrage ad 40.000,- mede gelet op de reeds in het verleden verleende bijdragen aan de Stichting RTM. Zolang er een duidelijke dekking van deze utigaven o.a. via verhoging van de toeristenbelasting ontbreekt, acht spreker deze uitgaaf niet verantwoord. De heer M. Koese kon zich geheel met de bijdrageverlening verenigen aan de Stichting RTM, temeer waar ook voor invaliden een verantwoorde oplossing wordt gecreëerd om ritten met de tram mee te maken. Wethouder L. Visser gaf te kennen, dat met de exploitatie van de tram op de Punt een positieve bijdrage aan de totale recreatie in deze gemeente wordt gele verd. Met de stem van de heer G. Moer kerk tegen werd de bijdrage toch ver leend. Termijnen voor betaling plaatselijke belastingen De heer T. A. Bakelaar pleit voor invoe ring van 12 betalingstermijnen per jaar, gelet o.a. op de te verwachten hoogte van de diverse aanslagen. De heer H. van der Meer pleitte voor een verantwoorde toepassing van het tarief voor de heffing van de watersportbelas ting, afgestemd op het aantal personen per vaartuig. De heer C. Noorthoek pleitte voor een zo ruim mogelijke publikatie inzake toepas sing van het kwijtscheldingsbeleid, zo wel via de pers als het gemeenteblad. Onverenigbare betrekking als raadslid Door B en W is een waarschuwing uit laten gaan aan de heer A. van der Wende, aangezien betrokkene een met het raadslidmaatschap onverenigbare be trekking vervult. Betrokkene is nl. als chef bij de regiona le politie in het district Rotterdam-Rijn mond in voorkomende gevallen mede verantwoordelijk voor het handhaven van de openbare orde in de basiseenheid Goeree-Overflakkee, waaronder zijn woonplaats Goedereede valt. In dergelijke gevallen zou hij onderge schikt zijn aan het gemeentebestuur in casu aan de burgemeester voor de hand having van de openbare orde. Een dergelijke verhouding kan in strijd zijn met de Gemeentewet, zodat het raadslidmaatschap zou moeten worden beëindigd. Of hier sprake is van in 'betekende mate' dan wel in 'beperkte mate' is niet van belang, aangezien het hier gaat om de uitoefening van een zgn. territoriale functie in tegenstelling tot een functione le taak. Op grond van de Kieswet is de heer A. van der Wende hierop gewezen en wordt deze zaak ter juridische beoordeling aan de gemeenteraad voorgelegd. Doordat de raad instemde met het beleid van B en W zal de procedure tot ontslag verlening worden aangevangen, c.q. voortgezet. Een en ander houdt in princi pe wel in, dat zolang deze uitspraak niet in beroep is gehandhaafd, betrokkene raadslid blijft in deze gemeente. Eenheid in de SGP-fractie De heer B. L. Noorthoek verklaarde, dat de SGP-fractie, ondanks de politieke problemen in het recente verleden, toch weer als één fractie zal optreden en als zodanig herkenbaar zal zijn ter beharti ging van de belangen van de gemeente Goedereede. OUDENHOORN - Farm Frites bestaat 25 jaar. Vanuit Oudenhoorn waar zich nu de hoofdvestiging bevindt, is het bedrijf in een kwart eeuw uitgegroeid tot een internatio naal opererende aardappelverwerken- de industrie met verschillende pro- duktlokaties, verkoopkantoren en joint-ventures in diverse delen van de wereld. Op jaarbasis verwerkt het bedrijf wereldwijd ruim 700.000 ton aardappelen. Het personeelsbestand bedraagt circa 1200. Door het leveren van een kwaliteitsprodukt en door het inspelen op de behoeften in de markt heeft het bedrijf zich ontwikkeld tot één van de belangrijkste aardappel- verwerkende industrieën in Europa. Het idee voor een aardappelverwerkend bedrijf heeft de heer Gerrit de Bruijne, al 25 jaar algemeen direkteur van Farm Frites, opgedaan in de Verenigde Staten. De start in het schuurtje achter zijn boer derij in Oudenhoorn was niet eenvoudig. De Bruijne was echter overtuigd van het welslagen van zijn onderneming. Het succes kwam ook. Er bleek een duidelij ke behoefte te zijn aan voorgebakken en diepgevroren patates frites en andere aardappelprodukten. De aktiviteiten ble ven niet beperkt tot Nederland. Stap voor stap werden de aktiviteiten uitgebreid op een weloverwogen en strategische manier. Duidelijke trend Naast de produktielokaties in Nederland en België, kwamen er ook produktiefaci- liteiten in Egypte, Polen, Argentinië en Frankrijk. Farm Frites signaleerde in het Midden Oosten als één van de eerste de behoefte aan fast food restaurants die op westerse leest waren geschoeid. Diezelf de mogelijkheden bood Polen. In dit land, maar ook in Egypte beschikt het bedrijf niet alleen over produktielocaties, maar wordt het grootste deel van de benodigde aardappelen onder eigen supervisie ter plekke geteeld. In Egypte kan zelfs twee keer per jaar worden geoogst. Met deze ontwikkeling heeft Farm Frites eveneens een duidelijke trend gezet. Het bedrijf is konstant op zoek naar mogelijkheden om de aktivi teiten verder uit te breiden. Recent werd een Franse aardappelverwerkende indus trie overgenomen. Daarnaast zijn er ook duidelijke plannen om de aandacht naar het Verte Oosten te verleggen. In diverse landen heeft Farm Frites verkoopkanto ren om op de juiste manier op de behoef ten van de mensen in te kunnen spelen. Smaak en voorkeur kunnen per land en zelfs per regio sterk verschillen. Belangrijkste produkt Farm Frites richt zich in direkte zin op de horeca-markt, winkelketens en op dd markt voor fast food en kant en klaaij maaltijden en indirekt op hotels, restau-l rants, cafetaria's, cateringbedrijven er instellingen. Met een aandeel van 8C procent vormt patates frites nog steed^ het belangrijkste produkt. Daar zijn in de loop van de jaren tal van andere produk-l ten aan toegevoegd, variërend van vera geschilde aardappeltjes tot diepvriesspe cialiteiten in allerlei vormen en smaken.| Ook wordt ingespeeld op behoeften. Zo bracht het bedrijf als eerste de aantrekke-l lijke dierfiguurtjes op de markt, speciaal gericht op kinderen. De kwaliteit beginti bij Farm Frites op het land; daar waar del aardappelen groeien. Produktontwikkeling en teeltbegeleiding| krijgen veel aandacht. Het bedrijf beheerst het gehele trajekt van het potenl van aardappelen tot en met de leveringl van het gevraagde eindprodukt aan del klant, inclusief de after sales service. Milieu Het milieu neemt bij Farm Frites eenl vooraanstaande plaats in bij de ontwik-] keling, de teelt, de verwerking van aard appelen en ook bij verpakking van del verschillende produkten. Daarnaast is de| ontwikkeling van nieuwe aardappelras sen voor een belangrijk deel gericht opl de resistentie tegen ziekten en daarmee op verdere terugdringing van de hoeveel heid gewasbeschermingsmiddelen en| meststoffen. Ook in de teeltbegeleiding wordt del nadruk gelegd op het zo gericht mogelijk I omgaan met deze middelen. EveneensI besteden de produktielokaties alle aan-| dacht aan het terugdringen van mogelij ke geur- en geluidsoverlast. Zo is in| Oudenhoorn recent een uniek, nieuw fil ter in gebruik genomen dat de geurover-1 last voor de omgeving tot een minimum I beperkt. Daarnaast beschikt het bedrijf! over een waterzuiveringsinstallatie en is de produktlokatie uitgerust met een eigen energiecentrale, waarmee een effectiviteit van 90 procent kan worden bereikt. Verrast Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft algemeen direkteur de Bruijne van Farm Frites op 12 december jl. een che que ter waarde van 25.000,- aan burge meester R.L. Bosua van de gemeente Bernisse overhandigd. Vertast door dit gebaar zei de burgemeester het geld te willen bestemmen voor het opknappen van het terrein voor het gemeentehuis in Abbenbroek. De aanvullende wens van de heer de Bruijne was dat 5.000,- van het totaalbedrag zou worden bestemd voor een goed doel in Oudenhoorn. Over dat deel zal de burgemeester zich nog bezinnen. Tot ziens bij: Profiteer van de Zandpad 24, MIDDELHARNIS, (0187) 48 20 52 Maandag gesloten - Vrijdag koopavond DAVERENDE UITVERKOOP! Gigantische Icortingen! Biiifc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 16