EIIIVtlDEtl-IIIEUWS Boeren geven SER rode kaart Signaal '97: Steekje licht op! ACH LIEVE TIJD - ZEELAND Jaar 1996 koud en droog Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Kalender 1997 RTM November 1996 was kletsnat Pasfoto's Landbouwpraatje Handleiding voor historische onderzoek in Zuid-Holland Weerpraatje Weerkundig jaaroverzicht KLEIN KAARKJE OP OUWEJAERSAEVEND 5e Blad VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 No. 6564 De Sociaal Economische Raad spreekt over het landbouwbeleid en het boereninkomen. De raad kiest voor liberalisering. Als door een wesp gestoken reageren de boeren. Worden zij door de SER naar de slachtbank geleid? De Sociaal Economische Raad is een belangrijk adviesorgaan voor de rege ring. In de raad zitten 33 leden, afkom stig uit de werkgeverswereld, deels uit het werknemerskamp en voor een derde deel uit de politiek-wetenschappelijke hoek. De SER heeft onlangs een advies over de toekomst van de landbouwpoli tiek uitgebracht. Dat heeft te maken met de plannen van Brussel en ook Den Haag om de Eiu-opese landbouwpolitiek op de korrel te nemen. De landbouw wordt meer en meer betrokken bij ontwikkelin gen in wereldverband, de zogenaamde liberalisering en globalisering. De SER prefereert de weg naar meer liberalise ring, zij het onder bepaalde voorwaar den. Dat heeft ingrijpende gevolgen voor het boereninkomen, want liberalisering leidt tot meer concurrentie, minder bescherming vanuit de Europese Unie en - volgens de boeren - tot lagere land bouwprijzen. De gemeenschappelijke landbouwpolitiek zal de jarenlange bescherming via productgebonden of prijssteun afbouwen. Als dit een al te abrupte inbreuk op het boereninkomen betekent, wil de Europese Unie wel directe inkomssteun geven (zij het niet voor de volle 100% en tijdelijk in dalen de lijn!). Het SER-advies wordt door de boeren verfoeid. Zij vinden dat het adviescolle ge de liberalisatie verkiest en daarmee de landbouw 'slachtoffert'. Het leidt in vele boerenogen tot het einde van het boeren- bestaan. De boerenwrevel wordt nog aangewakkerd nu de landelijke boerenor- ganisatie LTO-Nederland het SER- advies karakteriseert als een constructief en goed doortimmerd document. Don Quichote Het krampachtige boerenprotest doet denken aan Don Quichote die tegen molenwieken vecht en dan nog meent het gelijk van de wereld aan zijn kant te hebben. Toch staat de Europese land bouw al enkele jaren voor de monsterop- gave om biimen te treden in een wereld omvattende, vrije en open markt. In GATT-verband (de wereldhandelsorga nisatie) zijn al afspraken gemaakt om het landbouwverkeer (handel in agrarische producten) vrijer te maken. Over enkele jaren start opnieuw een handelsronde en ook dan zullen belemmeringen in het handelsverkeer verder worden afgebro ken. Kortom: de landbouw zal zich 'op een open en concurrerende markt staande moeten houden. Deze realistische opvat ting klinkt ook door in het SER-advies over de Europese landbouwpolitiek. Boeren die zich afzetten tegen het advies van de SER, vrezen dat de Europese Unie de toch al tanende bescherming van het boereninkomen helemaal laat vallen. Eigenlijk verzuimen ze daarmee om het gehate SER-rapport zorgvuldig te bestu deren. De SER pleit voor een geleidelij ke ontmanteling van de traditionele prijs steun, een geleidelijke afbraak van pro- ductiebeheersing (quotering) en een directe inkomenssteun. Het SER-advies In onze hemt van jl. 13 december berichtte» wij dat de RTM te Ouddotp een kalender voor het jaar 1997 heeft samengesteld met behulp van een dertiental histcai- sche foto's van de trams op de Z«idhollandse en Zeeuwse eilan den. Wij maken u erop attent dat naast de vermelde verkoop adressen, de kalender ook te yerkrygen is by de VW-vesti gingen Middelharnis en Oud' dorp. mikt op aangepaste politieke instrumen ten om het boereninkomen veilig te stel len. Het gaat ook in de SER om het behoud van inkomen voor agrariërs, maar dan in veranderende omstandighe den. Daarmee wordt al aangegeven dat het krampachtig vasthouden aan de bestaande landbouwpolitiek fout is. Sterker nog: een derlijke strategie van 'blijven zitten waar je zit en verroer je niet' zal de Europese landbouw weldra op een eiland zetten en dat is funest voor het boereninkomen. Boerenverstand Boeren doen er goed aan om creatief in te spelen op ontwikkelingen in Europees en wereldverband. In het gewraakte SER-advies zitten voldoende elementen om de Europese landbouwpolitiek bij te sturen en het boereninkomen te waarbor gen. Eigenlijk komt het er voor de boe ren op neer om het SER-advies naar je toe te trekken in plaats van te kraken. Wie het document nauwgezet bestudeert komt tot onverwachte goede vondsten voor de toekomstige landbouw. Zelfs met gezond boerenverstand is het advies van de SER positief uit te leggen. Boeren moeten het wel willen. B. Schouwing De signalen zijn er. Aan de ene kant van een wereld die roept om bewogenheid van christenen - in Afrika, maar net zo goed in onze eigen straat. Aan de andere kant van jongeren in het achterland en de GZB, HGJB, IZB en De Windroos, bij wie de interesse voor het werk van zending, evangelisa tie en diaconaat groeit. De reactie daarop van de genoemde her- vormd-gereformeerde organisaties is: Signaal '97! Wat is Signaal? Signaal is een dag voor jongeren - vanaf 16 jaar - die gemotiveerd zijn voor zen ding, evangelisatie en/of diaconaat. Veel van die jongeren vragen zich af of ze zélf niet iets in die richting kunnen doen, maar weten niet wat hunl mogelijkheden zijn, of waar ze meer informatie kunnen halen. Daarop wil Signaal inspelen door middel van een dag met bezinning en veel praktische informatie. Voor het eerst wordt deze dag georgani seerd op D.V zaterdag 18 januari in het schoolgebouw van de Chr. scholgemeen schap 'Het Streek' te Ede. Het motto voor Signaal '97 is 'Steek je licht op!'. De aanvang is om 9.30 uur. Roeping 'Steek je licht op!'. Dat kun je op Signaal '97 allereerst doen over je roe ping als christen in de wereld van van daag. Want daarover gaat de bijbelstudie in het hoofdprogramma 's morgens. Die roeping geldt voor iederéén, of je nu bij belvertaalwerk gaat doen in Afrika, of secretaresse-werk op een transportbe drijf. Toch zijn we geneigd om bij het eerste meer te spreken over een 'bijzon dere roeping'. Hoe ga je daarmee om? Hoe kom je erachter wat jouw roeping is? Dit hoofdthema wordt vervolgens uitge werkt in vijf keuze-programma's over het opsteken van je licht in deze wereld. Hoe ervaar je daarin Gods leiding? Wat hebben jouw gaven met roeping te maken? Hoe ziet de wereld eruit waarin je je licht mag laten schijnen? Hoe belangrijk is diaconaat in het 'je licht opsteken'? Hoe kan je vrijmoedigheid groeien om aan je roeping te beantwoor den? Dat zijn allemaal vragen die in deze keuze-programma's behandeld zullen worden. Aan het morgenprogramma wordt onder anderen meegewerkt door ds. C. van Andel (bijbelstudie), dr. J. Hoek, Wim de Knijff, ds. D. Ph. C. Looijen, ds. ir. N. M. Tramper en Tineke Zeefat. Mogelijkheden Je licht opsteken kun je vervolgens ook in een tweede serie van 15 a 20 keuze programma's, waarin allerlei concrete mogelijkheden worden belicht om aan de slag te gaan. De bedoeling daarvan is je te helpen bij een eerste oriëntatie: als ik de zendig in wil, aan welke voorwaarden moet ik dan voldoen? Is bezoekwerk in een gevangenis iets voor mij? Kan ik in mijn gemeente iets doen met evangelisa- torische vakantie-kampen? Of zie ik kans om op een andere manier iets te beteke nen voor leeftijdgenoten in mijn directe omgeving? Belangrijke onderdelen van de dag zijn verder de samenzang en de gebeden, én een markt waarin allerlei organisaties op het gebied van zending, onderwijs en diaconaat zich presenteren. Aanmelding Deelname aan deze dag kost 10,- per persoon (incl. twee keer gratis koffie of thee). Je moet je daarvoor aaimielden bij de werkgroep Signaal, p/a IZB, Johan van Oldenbarneveltlaan 10, 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 4611949. Je krijgt dan een acceptgirokaart toegestuurd voor de betaling. Op het genoemde adres kun je ook meer informatie (folder) aanvra gen. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. 18 december jl. is bij Waanders Uitgevers verschenen: Aflevering 3:20 eeuwen Zeeuwen en hun verkeer Wie een verhaal over tweeduizend jaar verkeer in Zeeland leest, krijgt natuurlijk veel informatie over de rol die het water heeft gespeeld. Het water zorgde inuners zowel voor isolement als voor verbin ding. De boeiende derde aflevering Van de se rie 'Ach Lieve Tijd' begint ten tijde van de Romeinen, aan het begin van onze jaartelling, toen het water van de Schelde al een belangrijke handelsroute was, ter wijl tegelijkertijd de contacten tussen de eilanden onderling bemoeilijkt werden door de diepe zeearmen. Wanneer de wind uit de goede richting waaide, was het vervoer over water een comfortabele manier van verplaatsen. Talloze veerdiensten zorgden voor het noodzakelijke verkeer, zowel van perso nen als van goederen. Veere dankt er zelfs haar naam aan, Hoe die veerdien sten zich ontwikkelden, wie de onmisba re schuteboer in het dorp was, hoe vaak er moest worden overgestapt op een reis van bijvoorbeeld Vlissingen naar Am sterdam: het is allemaal in deze derde af levering te lezen. Vanzelfsprekend wordt niet alleen het vervoer over water belicht. Wist u bij voorbeeld dat de tegenwoordige Oude Vlissingse Weg een van de eerste wegen in ons land was die werd verhard? Ter wijl vele wegen vooral 's winters veran-' derden in onbegaanbare modderpoelen, was deze belangrijke verbinding tussen Middelburg en Vlissingen al rond 1540 voor een groot deel bestraat. Van groot belang voor de ontwikkeling van Zeeland was ook de aanleg van de spoorlijn waarmee in 1846 werd begon nen. Verder komt nog een keur aan on derwerpen voor: de ontwikkeling van de stoomtram, vooral in Zeeuws-Vlaande ren; de Stoomvaart Maatschappij Zee land; de zogenaamde pietjeswagen; Bram Luteijn, de eerste Zeeuw op een fiets; Vliegveld Haamstede; PSD-erw- tensoep; de opkomst van het verkeer over de wegen. Tenslotte wordt duidelijk dat het Delta plan Zeeland niet alleen veiliger maakte, maar ook zorgde voor een definitief einde aan het Zeeuwse isolement. De meeste eilanden zijn nu tenslotte eenvou dig via de weg, over dammen en brug gen, te bereiken. Hoe lang nog zal het duren voordat ook Zeeuws-Vlaanderen over de weg bereik baar is en een bericht als 'De wachttijd bij het veer Vlissingen-Breskens be draagt ten minste één uur' tot het verle den zal behoren? De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland* heeft als titel '20 eeuwen Zeeuwen en hun steden'. Deze aflevering verschijnt medio januari. Begin 1997 zal verschijnen de Handlei ding voor historisch onderzoek in Zuid- Holland. Deze uitgave is een handlei ding voor het verrichten van lokaal- historisch onderzoek in de provincie- Zuid-Holland. In de handleiding komen achtereenvol gens aan de orde: een inleiding in de ge schiedwetenschap en de hulpweten schappen (bijv. paleografie, chronolo gie), het opzetten van een historisch on derzoek, het formuleren van een pro bleemstelling, het systematisch uitvoeren van het onderzoek. Vervolgens wordt in gegaan op het bronnenmateriaal voor historisch onderzoek. Hoe wordt litera tuuronderzoek verricht? Hoe gaat men te werk in een archief? Welke andere soor ten bronnen zijn er? Tenslotte wordt aan dacht besteed aan het verwerken van het onderzoeksmateriaal tot een publicatie. De Handleiding voor historisch onder zoek in Zuid-Holland is een publicatie van het project Regionale Geschiedebe- oefening Zuid-Holland. Het boek telt circa 96 pagina's en kost circa 20,-. Bij toezending worden administratiekosten in rekening gebracht. De onderzoekshandleiding is verkrijg baar via: project Regionale Geschiedbeoefening Zuid-Holland Postbus 448,2501 CK Den Haag. Tel. (070) 35624121. (door Jan Versteegt) De afgelopen novembermaand was op de meeste plaatsen in ons land kletsnat, iets dat dit jaar zeer uitzonderlijk was. De meeste maanden hadden een tekort aan neerslag opgelopen of kregen op de val reep in (zeer) korte tijd nattigheid van betekenis. Dit keer was de hoeveelheid neerslag ver boven normaal. In De Bilt werd 136 mm afgetapt, tegen 81 normaal. Daarmee behoort deze maand tot de natste vijf novembermaan- den van deze eeuw. Gemiddeld over het land viel 124 mm, tegen gebruikelijk 80 mm. De maandsommen liepen uiteen van 74 mm in Oost-Maarland tot 75 mm op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. De normale waarden lopen uiteen van 60 mm in de Achterhoek tot 100 mm in het Waddengebied en in Noord- en Zuid- Holland. De natste plekjes kwamen voor in Noord-Holland, waar in Alkmaar meer dan 200 mm in de boeken werd opgetekend. Op 19 november werd op ons landelijk instituut te De Bilt de eer ste dag met sneeuw geregistreerd. Het natte karakter had weinig invloed op de hoeveelheid zonneschijn. Zo werd er landelijk 61 uur op de klokken gedrukt, terwijl 55 normaal is. In De Bilt scheen de zon op 9 dagen niet, tegen normaal 12. Het zonnigste plekje was Den Helder waar 75 uur werd genoteerd; het som berst was het in Maastricht waar slechts 46 uur werd geregistreerd. Thermisch gezien waren er weinig schokkende zaken te melden. De maand leverde een gemiddelde etmaaltempera- tuur op van 5,9 graden en dat is precies normaal. De eerste tien dagen was het zeer zacht, daarna takelde het kwik gelei delijk af Op 14 november werd de eerste vorstdag van het seizoen genoteerd. Een (door Jan Versteegt) Voor het eerst sinds 1987 hebben we weer eens een te koud weerjaar beleefd. Als december erg negatief in de boeken verdwijnt, kan het jaar 1996 wel eens het koudste jaar sinds 1963 worden. Verantwoordelijk was een koude winter, een koud voorjaar, een normale zomer en een te koude herfst. Het meest in het oog viel het tekort een neerslag. Vooral het voorjaar was extreem droog, waarbij april zelfs een record in de wacht sleepte. De grasmaand kreeg in De Bilt slechts 8 mm en dat was extreem weinig in deze eeuw. Pas in de herfst kwam de neerslagproductie meer en meer op dreef, waarbij november zelfs zeer nat was. Er waren slechts vijf slachtmaanden in deze eeuw natter dan die van 1996. Normaal valt er in De Bilt van juli tot en met april 673 mm. In het overeenkomstige tijdvak in 1995/1996 werd slechts 339 mm afgetapt. Dit is 50% van de normale waarde. Nog nooit in deze eeuw is een overeenkomstig tijdvak zo droog geweest. De winter werd een (zeer) koude, ook dat was voor het eerst sinds 1987. Vooral december strooide met een indrukwekkende serie vorstdagen. De maand was maar liefst ruim 4 graden te koud. In januari was er een periode van tien dagen dat het rela tief zacht was, maar de maand was ook te koud. Februari scoorde een positieve waar de; toch was de Elfstedentocht dichtbij. Op 9 februari vroor het op het vliegveld Twenthe maar liefst 21 graden. Het voorjaar startte koud en tot de eerste helft van april kwam herhaaldelijk vorst voor. Op 1 april vroor het op het vliegveld Twenthe zelfs nog 8,8 graden en dat bete kende een record voor de eerste tien dagen van de grasmaand. Er volgde echter een enorme eindspurt. De laatste tien dagen van de maand trokken het gemiddelde naar één graad boven normaal en daarmee werd april de eerste te warme maand van het jaar 1996. Ook juni deed thermisch goede zaken, maar hier werd de meeste warmte geproduceerd in de eerste tien dagen van de maand. Daarna volgde een koudere periode, maar uiteindelijk werd de eerste zomermaand een halve graad te warm. Juli kon bij lange na niet tippen aan de twee voorgangers, het werd dit keer zelfs iets te koud. Augustus werd iets te warm en gemiddeld beleefden we een vrij normale zomer. Het gemiddelde lag 0,2 graden boven normaal. De herfst was ook aan de koude kant, eerst ook te droog. November zorgde ervoor dat uiteindelijk toch een natte status werd veroverd. vorstdag is een etmaal waarop het kwik onder het vriespunt is geweest. IJsdagen, etmalen waarin het kwik helemaal niet boven het nulpunt uitkomt, kwamen in de afgelopen maand niet voor. De hoogste temperatuur werd gemeten in Valkenburg bij Leiden en te Rotterdam. Daar steeg het kwik op 2 november tot 15,7 graden. De laagste temperatuur noteerde het vliegveld Twenthe, waar op 15 november -5,6 graden werd gemeten. Voor uw Hisschemöiler Nog kort geleje boa ik wat geschreve over den Geldersendiek in Dirksland. Toen zal het sommige ouwe Dirkslan- ders opgevalle weze dat ik wel veul over en rondom dien diek opgehaeld hoa, mar dat er toch wat an ontbrak wat ze eigenlijk niet van mien ver wacht hadde. Want as je vanof de Straetdiek de Geldersendiek oploapt, dan mot je, of je 't noe leuk vindt of niet, een kaarke zien staen. In Dirks land bekend als 't klein kaarkje, offi cieel de Geref. Gemieente. Goed, dan daerover wat opgemerkt. Nog even dit: Vroeger lag de hoadin- gang an de Boamvlietstraete en pas nae de verbouwing an den diek. In dat kaarkje bin ik opgegroeid en in de voorzeide leer onderwezen. Ge- doapt bin ik daer niet. Dat is gebeurd in de houten noadkaarke die in ge- bruuk was naedat de ieerste kaarke op Kraelingen ofgebrand was en de nieu we kaarke nog in anbouw. Daer op Kraelingen was 't in 't begin echt een klein gebouwtje, het tegenwoordige gebouw is zo klein nog niet, mar dat weten jule wel. In Dirksland staen 'mar' twiee kaarken, den oaren is de groate kaarke, dus de Ned. Herv. durps- kaarke. In m'n jeugdjaeren gediend deur ds. Van der Wal. Wat ik over 't klein kaarkje zal weer geven beslaet zo ongeveer den tied vanaf ds. de Blois tot en met ds. Bel, dus zei mar van 1933 tot 1949. Van ds. de Blois herinner ik me niet zoveul mieer. Trouwens, wat weten we nog van de angehoarde preken uut onze kinderjaren, 't Zelfde motte we ons he- laes oak ofvraegen over die we als vol wassen maansen hoa gehoard. Ik weet nog te herinneren dat ds. de Blois in een preek eens zei dat de nagtegael 't miste zient as 'n een doom in z'n borst heit. De toepassing is niet zo moeilijk, dienk ik. Hoe de kerkeraed saemengesteld was en zo, och daer zal ik mar niet te uut- voerig over weze, de Dirkslanders be schikken wel over het gedienkboekje van 't 100-jaerig bestaen van de ge mieente. In de kaarke zatte de mannen en vrou wen apart. Op vroageschole trouwens oak en oak mit de bediening van 't Nachtmael. D'r wier toen nog veul zwart gedroge, vooral deur de wat ouweren en vanzelf deur de Godvre zende maansen. Toch was 't oak toen al onder de jeugd gieen zwarte kousen- kaarke mieer, hoewel ik ze zelf (as joon) gedroge hoa. Tegenwoordig dra- ege de jongens van ielke leeftied lange broeken, zodat er voor heulie gieen kousenproblemen mieer binne. Gecollecteerd wier er mit de borre. De zakjes zatte an een lange stok en as je de diaekens mit de oare collectanten bezig zag dan leek 't wel of ze an 't Mengelen wazze. Ze moste goed uut- kieke dat ze bie de vrouwen niet de hoed van d'r hoad ofwipten. De inhoud van de zakjs zal wel veul van koper ge weest hoa. In dien tied wazze de maan sen aarm. Toch wazze d'r oak nogal wat groate boeren uut de omgevieng van Dirksland lid van de gemieente. Misschien hoa die de kaarke financieel nog wat overende gehouwe. As collec tant (gieen ambtsdraeger dus) hielpe mee: Joas Koppelman, Hans Noordiek, Piet Kardux en Roadzand. Koster was Wullem Kardux en Wullem Schoaf speulde op 't urgel. 't Was in kaarke nogal es leesdienst, vooral netuurlijk in de lange tied dat we vacant wazze tussen 1936 en 1942. Van de lezers hoa ik den ouwen Dien- geman van der Wekke nog gekend. Mar die las op 't leste allieen nog mar 't hoofdstik uut den Biebel en vanzelf oak de Wet of de Twoalf Artiekels. Koos de Wachter kon goed voorleze. Dat deed 'n in 't Nederlands, mar 't ge bed op z'n Flakkees. In ons dialect is het persoonlijk voomaemwoord 'U of Gij,' niet bekend. Toch wier 't Opper wezen eerbiedig angesproke, deurdat in 't (ouwe) dialect dan het woord 'Je' op een speciaele menier gezeid wier. Veul preekjes binne d'r dus geleze. Ik noem nog ouderlieng van Rossum. Die had een bronzen stemme en hie nam er den tied voor. Hie las es een preek van den oudvaoder Smytegelt over Spreu ken 23:26 'Mijn zoon! geef mij uw hart'. Daer wier goed naer geluusterd en wie weet (deur dezen of genen) naer gedaen. De kaarke had gieen luujklokke. Die was oak niet noadig, want er wier ge- luujd voor de groate kaarke en hemels breed is dat duchte bie. Je zou mekoare mar in de weg luje. Tegenwoordig is er oak nog een wet tegen geluudshinder, daer weten ze van in m'n tegenwoordi ge weunplaets waer de Elimkaarke drie klokken heit, mar waerven den zwaer- sten mar weinig gebruukt wordt. Op Zondag gienge de maansen te voet naer kaarke, tenminste as ze niet te vaore naer d'r zin wegweunden. D'r wier oak veul de fiets voor gebruukt (de kerkeraed had zelfs daervoor een fietsenstalling gehuurd) en - voor wie het zich kon permitteren - zelfs de auto's wazze al present. Een inkelden boer kwam nog mit een koetsje naer kaerke, dus oak mit paerdeknecht. Noe is en was dit voor Flakkee gieen bizon- derheid, mar d'r binne plekken in ons land waer rechtzinnige kaarkmaansen dit geriej en geros hardgrondig ofkeu- re. In Capelle bev. is er een groate (vrieje) gemieente waer je 's Zondags allieen as voetganger welkom bint. Naer catechisoasje (de vroageschole) giengen we al vroeg. As schoolkind al vanof de derde klasse ielke Diensdag- ochend tussen 11 en 12 ure. Een schoolmieester brocht ons weg. De Her vormde kindertjes gienge vanof de vuufde klasse om dezelfden tied. Bie ons gaf ouderlieng van 't Geloof de kindercatechisoasje. Hie wier dan wel es geassisteerd deur ouderlieng Hendrik Bakker, die of en toe riep: „huust kinders" of „stille toch kinders" mar vaerder veuls te goed was om iemand een ofstraffing te geven. Het leslokaal was langwaarpig. Langs de muren stonge lange banken en in 't midden een lange taefel mit oak lange banken. An taefel zatte de meiden en de jongens langs de wand. Daer tussen deur liep van 't Geloof ons te overho- aren en al kuierend oak de volgende les uut te leggen. Ondertussen gebruukte hie een segoare, die mieer uut dan an was. Elk jaer kregen we een boek van de kerkeraed. Daer wier wel voor gecol lecteerd op vroageschole, dus je mos wekeleks een cent in 't busje doe we. Wie goed z'n best gedaen had kreeg bie de uutreiking nog een priezend woordje mee. Mit centen gieng je zorgvuldig om in dien tied en dit zeker as schoolkind. Ik had voor vroageschole een cent mee- gekrege, mar ik had op dienzelfden dag oak m'n snoepcent nog. Toen het busje rondgieng zat er nog mar ieen cent in m'n broekzak. Voor mien was 't een uutgemaekte zaek dat dit m'n snoep cent was. Hei je niks bie je, vroeg van 't Geloof. Ik antwoordde naer waer- heid van wel, mar dat die cent voor mien was. Dan ken je die toch geve, zei de ouderlieng. De vond van niet en daer bleef ik bie. Ik zal je vaoder inlichte, was z'n antwoord. Dat ge beurde dan oak, mar gelokkig voor mien had m'n voader mieer erg in m'n oprechtheid dan in m'n gebrek an offervaerdigheid. Zoals ieerder gezeid, de gemieente was vacant. Als consulent fungeerde ds. Lamain, die toen in Rotterdam-Zuid stong. As die of en toe kwam preke dan logeerde hie bie ouderlieng Bakker an 't Korteweegje. Ds. Lamain had de geweunte om as 'n binnenkwam iede- rieen die in 't voorportael stong een hand te geven. Wiele, as kleine jon gens, voelden ons dan hoag verleerd. Na veule jaeren kwam d'r eindelijk een nieuwe dominé, nl. ds. Bel, een ieen- voudige en vriendelijke man, mar wel iemand die liever sprak over hoe 't gaet dan hoe 't is. Degenen die daer belang bie hadden kwamme graeg bie z'n luustere. 't Was oorlogstied in 1942. Er kwam van lieverlee gebrek an alles. In 't leste was de kaarke onver- waarmd en zonder stroam. Dus kaarke houwe in de aevenduren gieng toen niet. 's Winters wazze er maansen die de stove meebrochte, dan hadden ze tenminste nog waarme voeten. Mit de razzia in 't naejaer van 1944 wiere d'r oak veul mannen weggevoerd naer Duutsland. Overigens wazze d'r toen oak veul maansen in kaarke die hier geëvacueerd wazze. De helft van de Flakkeese durpen stonge in 't waeter. Nae de bevrijding was ds. Bel nog een antal jaeren onder ons voordat hie naer Krabbendieke gieng. Mar noe nog die kaarkdienst op Ouwe- jaersaevend. Van welk jaer weet ik niet precies, mar 't was nae den oorlog bie ds. Bel. Nee, gieen valse mystiek, mar wel bie de hoarders een diepe indruk achterlaetend. D'r wazze niet allieen mar maansen anwezig as je begriept wat ik bedoele. De tekst was uut Lukas 13:6 en 7, over de onvruchtbaere vie- geboam. Gieen vruchten gevonden de leste jaeren. D'n oaren ochend, dus onder de Nieuwjaersdienst, was 't nog steeds goed. Toen was 't uut Lukas 13:8 en 9 'laat hem ook nog dit jaar'! Capelle a/d Ussel W. Stolk K>^B{KBOE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBttÜIZHiS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Hf»]»!»»»»»»»»»»»»»]»!»»!»»»»!»!!! Drog. Reform. Foto Quelle MIDDELHARNIS Tel. (0187) 482441 *1t»*tl»**1Ht****tt»**»X**X***t rilfe

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 15