TIEN JAAR NIEUWE BOEKEN HHHHHBEHBB ia Mfc:UBEi:^AMA buijs prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar 1^ BOEKEN EN MUZIEK lp VAN DER BOOM VRIJPAG 20 DECEMBER 1996 EILANDEN-NIEUWS 6lz.3 A AM op ons kunt u rekenen, al Voor Hart en Huis. Bijbels Dakboek 1997. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paperback, circa 190 pag. Prijs 17,95. Dit jaar voor de dertigste keer verschijnt het Bijbelse dagboekje 'Voor Hart en Huis'. Telkenjare wordt het in grote aantallen verspreid onder bejaarden en zieken. De redactie bestaat ook dit jaar weer uit de predikanten D. J. Budding, G. S. A. de Knegt (beiden Ned.Herv.), A.van Heteren (Chr.Geref.) en J. B. Zippro (Ger.Gem.). De uitgave is geïllustreerd met 23 afbeeldingen van kerkgebouwen. De omslag is dit keer in full colour. Er is nu ook een zogenaame Grote-Letteruitgave. De prijs daarvan is gelijk; overigens zijn hierop geen uit- deelprijzen van toepassing. Natuurlijk is ook de bekende kalender Honigdroppels weer uitgekomen. Voor de 114e keer! De kalender verschijnt in twee uitvoeringen: als blok op kartonnen schild en als boekje, dit keer groter dan voorheen. Ook hiervoor is de prijs 17,95. Bijbelse Dagkalender. Uitgeverij Boekencentrum, Zoetermeer. Paper back. 240 pag. Prijs 11,50. Dit medi tatieve dagboekje verschijnt voor de 51e keer. Het is dus nog net na-oorlogs. De achttien medewerkers zijn afkomstig uit de Ned. Herv. Kerk (o.a. dr. G. W. Marchal en ds. B. Wallet), de Geref. Kerken (o.a. ds. E. Overeem en dr. A. Jobsen), de Chr. Geref. Kerken (dr. G. C. den Hertog) en de Evangel. Lutherse Kerk. De inhoud laat zien dat het zich op een andere doelgroep richt dan het eerst genoemde boekje. Het is stijlvol uitgege ven. Maarten Luther, Gebeden. Uitgeverij Ten Have, Baarn. Paperback. Derde druk. 86 pag. Prys 14,95. Van Luther de kerkhervormer is bekend dat hij een gedurig en intensief gebruik maakte van zijn binnenkamer; hij kon niet leven zon der de regelmatige gebedstijden. "Hoe drukker ik het heb, hoe nodiger is mij het bidden", zo placht hij te zeggen. Veel gebeden van hem zijn ook overgeleverd. Al in 1579 verscheen er een bundel met vijfhonderd ooit door Luther uitgespro- 'ken gebeden. Het onlangs (in herdruk) verschenen bundeltje bevat er heel wat minder, maar is toch een juweeltje. Wat opvalt, is enerzijds de vrijmoedige maar anderzijds toch zo eerbiedige toon van Luthers gebed. Luther formuleerde zijn gebeden zonder opsmuk en heel eenvou dig. Hij kende die God aan Wie hij zich gelovig, maar nooit anders dan als zon daar, toevertrouwde. Jammer is wel dat in deze vertaling de Godsnaam als 'Heer' is weergegeven. M. Quist, Kinderdagboek. Uitgeverij Den Hertog, Houten. Gebonden. Met leeslint. 110 pag. Prijs 16,90. In hon derd stukjes wordt voor kinderen vanaf ongeveer acht jaar iets geboden om over na te denken. Opvallend is de dialogi sche aanpak. Negentien verschillende thema's worden behandeld, onder andere 'God, onze Schepper', 'het Woord van God', 'het nieuwe hart' etc. Telkens naar aanleiding van een dagtekst. Aanbevolen. M. Dankers, Zielen waar Zijn vrees in woont. Uitgeverij Den Hertog, Houten. Gebonden. Geïllustreerd. 179 pag. Prijs 29,50. Over de negentiende eeuwse Engelse prediker Joseph Charles Philpot zijn we door middel van zijn bio grafie 'Der Pelgrims Metgezel' van J.A.Saarberg uitstekend geïnformeerd. Dat geldt ook van de inhoud van zijn preken. Talloos vele heeft hij er ons immers nagelaten. Er bestaat echter nog een bron, maar die is helaas minder goed voorhanden; ik doel op de jaargangen van de Gospel Standard, het in de vorige eeuw verschijnende maandblad van de Strict Baptists in Engeland. Deze uitgave bevat een schat aan informatie, met name ook betreffende de kring rond Philpot. De heer M. Dankers, die ook andere publicaties op zijn naam heeft staan, heeft aan die jaargangen het een en ander ontleend voor dit boek. Het is gewijd aan een aantal mensen rondom Philpot. Met name de inhoud van de opgenomen brie ven geven een goed beeld van het geeste lijke klimaat van Philpot en zijn vrien- d(inn)en. Ontroerend zijn de getuigenis sen van hen die op hun sterfbed vertel den over de hoop die in hen was. W. Vermeer, Gods wonderlijke leiding met Margaretha Vermeer en Jansje Storm. Uitgeverij Den Hertog, Houten. Paperback. 64 pag. Prijs ƒ14,90. Deze bekeringsgeschiedenis ver plaatst de lezer naar de tweede helft van de vorige eeuw. Margaretha over wie dit boekje gaat, was een dochter van oefe naar Vermeer uit (o.m.) Vianen; zij is als meisje van 18 jaar godzalig gestorven. Jansje Storm was heel wat ouder; ooit een Amsterdamse vondelinge, wordt ze in dit boekje beschreven als 'bondelin- ge'. De levensschets van Vermeer is genomen uit het Jaarboekje 1930 van de Chr. Geref. Kerken. Ds. J. van der Vlies, Het Troostboek. De Heidelbergse Catechismus, zonda gen 23-33. Uitgegeven door J. Bassa te Nieuwpoort. Gebonden. 143 pag. Het vierde deeltje van de serie Catechismus- preken van wijlen ds. J. van der Vlies is op de markt. Gestadig groei de reeks rode boekjes, bevattend de verklaring van de in 1983 overleden Chr. Gerefor meerde predikant van Driebergen. Al enkele keren gaf ik een typering van deze indringende preken. Voor deze keer volsta ik - na een hartelijke aanbeveling! - met de weergave van een fragment uit het slot van de verklaring van zondag 32, antwoord 86. Daar wordt gevraagd naar het waarom van de noodzaak van 'goede werken'. Als één van de redenen geldt "dat elk bij zichzelven van zijn geloof uit de vruchten verzekerd zij". De citeer: "Hoe kom ik aan die zekerheid? Wat is het zalig dat God mij niet rechtstreeks verzekert uit buitengewone dingen, maar dat God mij het gelóóf te beoefenen geeft. Dat is ook zo aange naam voor een kleintje in de genade, voor een beginneling. Men denkt wel eens dat een ken- merkenprediking barmhartig is, maar dat is het helemaal niet. Het heeft ten diepste iets van een werkverbond: meer, meer en nog meer hebben, krijgen en zien te houden. Maar Gods Woord spreekt zo troostrijk dat het geloof uit de vruch ten verzekerd wordt. Dat geldt niet alleen het grote geloof, gemeente. Dat geldt het kleine geloof net zo goed. Tegen de bloedvloeiende vrouw en de zondares uit Lukas 7 spreekt Drs. W.Dekker, ds.C. B. Stam, Drs. L. W. Wüllschleger, Context. Achter grondinformatie over de Bijbelboeken van het Nieuwe Testament. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Gebonden. 312 pag. Prijs 54,90. De gehele Schrift is van God ingegeven... Dat belijden we op grond van de Heilige Schrift zelf. "Ja, de Heilige Geest geeft getuigenis in de har ten dat ze van God zijn", zegt de Confessie in artikel 5. Maar met dat lou ter te belijden, verstaan we de inhoud van Gods Woord nog niet. Daartoe heb ben we allereerst diezelfde Geest nodig, de Heilige Geest Die in de waarheid leidt. Dat laat onverlet dat het ten behoe ve van dat verstaan nuttig kan zijn iets te weten over de achtergronden van de diverse geschriften van het Oude en Nieuwe Testament. Welnu - ten aanzien van het Nieuwe Testament geeft dit pas- verschenen boek veel informatie. Met name over de samenhangende verbanden waarin de boodschap van de Nieuwtesta mentische boeken geschreven zijn. Er is voor gekozen om de boodschap van elk bijbelboek te tekenen langs drie lij nen. Allereerst wordt de historische ach tergrond geschetst; telkens komt de situ atie van schrijver en geadresseerden aan de orde. Ten tweede krijgt de prediking, dus de specifieke boodschap, van elk bij belboek aandacht. Tenslotte wordt getracht de blijvende actualiteit in de toepassing naar onze eigen situatie aan te geven. Elk hoofdstuk heeft dan ook een driedeling: Situatie - Boodschap - Vertolking. De kring van medewerkers is geheel afkomstig uit de Gereformeerde Ge zindte. Dit mag de verwachting wettigen dat ieder de besproken Schriftplaats aan vaardt als Gods Woord, onder meer tot uiting komend in een eerbiedig omgaan met de overgeleverde Schrifttekst. Voor zover ik naging, is dat ook inderdaad het geval. Dit boek is vooral geschreven met het oog op de belangstellende gemeentele den - cursisten, deelnemers aan bijbel kringen, catechisanten, leden van bijbel studieverenigingen, en natuurlijk ieder een die individueel de Bijbel wil bestu deren. Bij al het nare van deze tijd (secu larisatie, kerkverlating, veroppervlakki- ging, etc.) is er toch een toenemende behoefte aan Bijbelstudie waar te nemen, niet het minst onder de jonge mensen. Laten ze dat mede doen aan de hand van dit boek! JMJ K Abonneert U op Eiianden-Nieuws Een keuze maken is niet moeilijk! .<1.^^ .<JP^^ .#\00<^ Voorstraat 41 Sommelsdljk Tel. (0187) 482614 MIDDELBURG Segeerstraat 9a VLISSINGEN Scheldeplein 128 MIDDELHARNIS Westdijk 62 ZIERIKZEE Havenplein 9 SFEERVOX» METJBEIjJErI MEX DIjR,EjK,TE WAARDEBONNEN! Wanneer y vanaf vandaag in oxim., zaak tussen de 2000,- en 4000,- besteedt, ontvangt u een waardebon van 5% korting op uw aankoopbedrag. Van 4000,- tot 8000,- bedraagt de waarde zelfs 7 'A Bij 8000,- of Sneer wordt dat maar lie'fst 10%!! Bij de volgende aankoop heeft u d.m.v. de waardebon recht op het kortingsbedrag. MEUBELINRUIL MOGELIJK Da's lekker meubelen. 10 BELASTINGADVISEURS ACCOUNTANTS Grosneweegje 13E 3253 KC Ouddofp Postbus 170 4300 AD Zierikzee Tsl. 0187-683265 Fax 683650 Tel. 0111-417490 Fax 417296 Jezus: "Uw geloof heeft u behouden". Jezus Christus gaf Zijn verzekering over het geloof van die vrouw: "Uw gelóóf heeft u behouden". Daar ligt de werkelijke vrede, daar ligt de werkelijke vertroosting, zodat Jezus het ook zegt: "Ga heen in vrede". Amen. L*" Kom eens vrijblijvend binnen l<ijl(en! 'b\ KORTING Maandag gesloten RIJKSWEG 26 NIEUWERKERK (Z) 0111-641268 INTERNET; HTTP://WWW.WOONBOULEVARD. COM/WINCKEL4.HTM Vrijdag koopavond

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 41