Raad Oostflakkee besluit tot herinrichting van voomialige lokatie basisschool 'de Bron' Vanaf heden is er een Huurdersvereniging Middelharnis TBP Electronics BV breidt opnieuw uit Concert leerlingen Boom Marjo Blz.2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 17 DECEMBER 1996 Grote waardering voor snelle invulling van dit gebied OOLTGENSPLAAT - Door de verhuizing van de christelijke basisschool 'De Bron' naar het voormalige MAVO-gebouw, is het schoolgebouw aan de Emmastraat te Oude-Tonge leeggekomen. Het kollege stelde de Raad, donderdag avond, een herinvulling van deze lokatie voor. Men wil het schoolge bouw slopen omdat dit, gezien de vorm, de inrichting en de onder- houdstoestand, niet voor ander gebruik mogelijk zal zijn. Voor een gedeelte van het perceel is de RABO-bank geïnteresseerd. De bank wil op de lokatie een nieuw bankgebouw plaatsen, hetgeen zonder bestemmingswijziging mo gelijk is, mits voldaan wordt aan de overige randvoorwaarden van het bestemmingsplan. Het resterende deel van het perceel wil men o.a. gebruiken om de Willemstraat een volwaardiger verkeersfunktie te geven en daarmee een knelpunt in Oude- Tonge op te lossen. Hierdoor zal er een betere oost-west verbinding komen. Deze is met name voor het autoverkeer tot op heden onvoldoende aanwezig. Er zullen wat knikken aangebracht worden in de weg, om hard rijden te voorkomen. Verder zullen de weggebruikers fysiek van elkaar gescheiden gehouden worden. Omdat het schoolplein nu ook komt te vervallen, stelde het kollege voor, een deel van de beschikbare grond in te rich ten als speel- en groenvoorziening. Waardering De heer Van der Mast (PvdA) had alle waardering voor het feit dat er zo snel als mogelijk aan het gebied weer een funktie wordt gegeven. Bovendien vond hij het een bijzonder goed plan. „Er is verder gekeken dan alleen maar naar een stuk grond. Mijn komplimenten." De heer Tekenbroek (VVD) vond het ook een prachtig plan. Hij achtte het alleen niet wenselijk een speel- en groenvoorzie ning op te nemen. „Er is speelruimte genoeg in de omgeving." De heer Breeman (SGP) was juist blij met de speel- en groenvoorziening. „De hoop dat die er ook blijft." Ook hij had grote waardering voor de snelle aanpak en vond het bovendien heel positief dat er nu een goede ontsluiting zou komen voor het oost-west verkeer, dwars door het dorp. De heer De Vries (VLO) had ook alle waardering voor het plan. Hij wees echter op het verdwijnen van een aantal parkeerplaatsen bij de Grutterswei door dat de Willemstraat wordt doorgetrok ken. Mevrouw van Rossum kon kort zijn: „Het is een héél goed plan." Wethouder Andries was blij met de grote waardering die er in de Raad bleek te zijn. Aangaande de parkeerplaatsen bij de Grutterswei achtte hij, dat hier meer dan voldoende gelegenheid was tot parkeren. Donderdag 19 december is het weer zover. De leerlingen van pianiste Marjo Boom geven dan weer een concert in de grote zaal van het Diekhuus aan het Beneden Zandpad 7 in Middelhamis. Ze hebben de afgelopen maanden weer hard aan hun stukken gewerkt en hopen dat met goed resultaat te laten horen aan het publiek. Er treden zowel gevorderde leerlingen op als leerlingen die nog maar enkele lessen hebben gehad. Een afwis selend programma zal er te beluisteren zijn, bijvoorbeeld Scarlatti, Debussy, Satie, veel werken voor quatre-mains ook. Sjaline van der Vliet, gitaarstudente aan het Rotterdams Conservatorium, zal ook nog stukken ten gehore brengen, zowel op de piano als op haar gitaar. De avond wordt op een bijzondere manier afgesloten. Deze avond is niet alleen bestemd voor familie en vrienden van de uitvoerenden, maar ook voor andere belangstellenden die van pianomuziek houden of het in de toekomst willen leren spelen. Deze muziekavond wordt gehouden in de grote zaal van het Diekhuus in Middel hamis en begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Hij wilde dan ook geen groen opofferen aan een 'vlakte van stenen', als dat niet echt nodig is. Wat betreft de speel- en groenvoorziening merkte hij op, dat ook hij blij is met deze voorziening. 'De exploitatie is bijna sluitend. Aan de loka tie wordt een invulling gegeven, er komt een aanzienlijke verbetering van de infrastruktuur en de rest van de beschik bare grond wordt voor een speel-groen- voorziening benut. Ik wil dat groen graag handhaven. De kosten zijn ge- Merkwaardig De heer Van de Ree (VVD) vond dat het kollege er maar een merkwaardige manier van denken op na houdt. „Als we 460 vierkante meter opofferen aan groen midden in het dorp, dan gooien we zo'n slordige 130.000,- weg. Ik vind het aantal groenvoorzieningen in de direkte omgeving meer dan voldoende. Deze lokatie kan beter anders ingevuld wor den." De Vries (VLO) wees op de wen selijkheid van een goede situering van invalide-parkeerplaatsen, daar zowel de Grutterswei als het bankgebouw openba re gebouwen zijn, die ook voor invaliden goed bereikbaar moeten zijn. Mevrouw van Rossum (CDA) haakte in op de opmerkingen van Van de Ree: „Geld is niet altijd het belangrijkste. De burger heeft behoefte aan groen- en speelvoor- zieningen." Wethouder Andries zegde toe rekening te willen houden met de belangen van gehandicapte burgers. Wat betreft de groenvoorziening gaf hij aan dat de exploitatie zo goed als sluitend is en men bovendien echt niet staat te drin gen om een stukje grond te kopen. „Het is toch ook belangrijk daar enig groen te houden." Burgemeester van Pelt wees daarnaast er nog op dat het totaal aantal parkeerplaatsen wat nu beschikbaar is, in het plan wordt gehandhaafd. Voorziening huisvesting Onderwijs De Raad werd gevraagd goedkeuring te geven aan de verordening voorzieningen huisvesting onderwijs, dit in verband met de wet decentralisatie huisvestingsvoor zieningen. De heer van Gurp (SGP) vroeg naar de kosten. „In het begin werd er gesteld: het gaat een paar ton kosten, later bleek dat allemaal wel mee te val len. Hoe is dat nu?" Bovendien had hij opgemerkt dat het reservepotje van het bijzonder onderwijs komt te vervallen. .Waarvoor gaat dat geld nu gebruikt worden?" Mevrouw van Rossum (CDA) had wat inhoudelijke opmerkingen over de tekst in de artikelen. Onder meer had ze moeite met het kunnen overgaan tot het vorderen van een gedeelte van een gebouw of terrein, bestemd voor basis onderwijs, voor medegebruik. Wethouder Maliepaard gaf in een korte schets aan dat de verhoudingen tussen gemeente en de diverse scholen altijd zeer goed zijn geweest. „Er bestaat een uitstekende verhouding tussen kollege en de besturen van de scholen. Er wordt steeds struktureel overleg gevoerd. Per jaar wordt gezamenlijk een onderhouds- plan voor alle scholen opgezet. Iedereen is daar heel kontent mee. Een ambtenaar doet een rondje langs de scholen. Hij maakt een inventarisatie hetwelk dan uit gedrukt wordt in geld. Dan gaat het onderhoudsplan terug naar de scholen voor kommentaar. Daarna wordt het aan de Raad aangeboden ter goedkeuring. Zowel de scholen als de gemeente willen graag deze manier van werken volhou den. De verordening is dan ook meer een vangnet voor het moment dat er geen overeenstemming meer kan bereikt wor den tussen gemeente en scholen." Na deze schets beantwoordde hij de vragen van Van Gurp. „De negatieve tendens is omgebogen door de MAVO. We zitten nu ongeveer op de nullijn." Wat betreft het wegvallen van het reservepotje van het Bijzonder Onderwijs merkte hij op dat er inderdaad nu een andere opzet kwam. „We moeten nu voor alle scholen een nulmeting doen. Vanuit die nulme ting wordt gestart. Als er dan nog reser ves overblijven, komen deze uiteraard aan de scholen toe." Naar aanleiding van de inhoudelijke kanttekeningen van Mevr. van Rossum merkte hij op: „We zien de verordening als vangnet. Dat deze verordening er moet komen is niet onze optie, maar wordt door de wet voorgeschreven. Dat leegstand in een gebouw kan gevorderd worden voor medegebruik, is juist. Echter dat zal zeker niet zo maar gebeu ren. De verschillende identiteit van de scholen brengt een cultuurverschil met zich mee. Daar kunnen we niet zomaar omheen. Gezien de situatie op dit moment behoeft men de komende jaren zich daar absoluut nog geen zorgen over te maken, daar leegstand pas mogelijk zou kunnen zijn over ongeveer acht tot tien jaar. De Raad kon akkoord gaan met de verordening. Binnenhof De Raad van Oostflakkee werd gevraagd in te stemmen met de tweede begrotings wijziging van het Binnenhof voor 1996. Het kollege gaf aan in de raadstukken, dat ze ervan uitgaan dat de minister als nog terugkomt op zijn eerder gedane afwijzing. „Het draagvlak voor het. Binnenhof wordt erg op de proef gesteld. We kunnen ons niet voorstellen dat de minister een zo onevenredige last op de regio voor deze belangrijke sociaal eco nomische taak laat drukken." De Wit (CDA) hoopte het, maar was toch wel zeer benieuwd of de minister zich daar mee kan verenigen. Mevrouw Campfens (VLO) vroeg zich af of er wettelijk een maximale lastendruk per burger is vast gesteld (m.b.t. de lasten van een werk voorzieningsschap -red-). Bovendien vond ze het een onjuiste zaak dat in de begroting voor 1997 de steun was opge nomen, alsof het reeds vaststond dat deze zou komen. Ze vond dit niet reëel. Daarnaast vroeg ze of het kollege al had nagedacht wat er zou moeten gebeuren als de steun niet kwam. Breeman (SGP) merkte op dat de geluiden gelukkig posi tief zijn over de gang van zaken bij het Binnenhof. Van der Mast (PvdA) had gevoelens van diepe teleurstelling dat de steunaanvraag was afgewezen. De burge meester antwoordde dat er geen maxi- mumbijdrage per burger is vastgesteld bij wet, maar dat dezelfde minister -die nu de steun heeft afgewezen- bij herha ling heeft gezegd dat dit niet meer dan een enkel jaar meer dan 100,- mag zijn. „Het landelijk gemiddelde ligt op 60,-. Vorig jaar zaten wij ruim boven die hon derd gulden. Dit jaar zal het er net onder blijven." Verder gaf hij aan dat het wel juist is de steun op te nemen in een begroting. „Dat doen we als gemeente toch ook? Wij nemen toch ook de ver wachte lasten en baten op in onze begro ting. Als het Binnenhof dit niet had gedaan, dan had de bijdrage van de gemeenten fors omhoog gemoeten. Wat te doen als het niet doorgaat? Inmiddels is het tweede verzoek tot de minister gericht, waarbij de onderbouwing nog eens extra wordt beklemtoond. We heb ben een onderhoud aangevraagd en heb ben goede hoop dat we tot een redelijke vergelijking kunnen komen met de minister. Het is nu echter niet opportuun te spreken over het feit als het toch niet doorgaat. Daar praten we pas over als de minister weer nee zou zeggen." De Raad stemde in met de begrotings wijziging. Glastuinbouw Ten behoeve van het glastuinbouwbe drijf van de heer Franken aan de Tilsedijk te Oude-Tonge moest de Raad een voorbereidingsbesluit vaststellen. De raadsleden hadden geen moeite met de uitbreiding van het bedrijf. Echter vroe gen meerderen zich af of dit geen uitbrei ding was die in de Magdalenapolder thuis hoorde. De Wit (CDA) vroeg zich af of een en ander geen moeilijkheden zou opleveren bij de provincie. Van Gurp (SGP) was er een groot voorstan der van, dat bestaande bedrijven tot een maximum zouden kunnen uitbreiden. „Alle basisvoorzieningen heb je op een lokatie. Het werkt echt niet als je een uit breiding van het bedrijf op een andere lokatie zou moeten plegen." Wethouder Andries was het daar mee eens. „Maximaal betekent echter wel dat er een maximum aan zit." Hij maakte onderscheid tussen situaties: „Nieuw te vestigen glastuinbouwbedrijven moeten in de Magdalenapolder komen. Nu is er echter van een bestaand tuinbouwbedrijf sprake, wat binnen de grenzen van wat toelaatbaar is, uitgebreid wordt." De Raad had geen bezwaren om akkoord te gaan met het voorbereidingsbesluit. Donderdagavond werd in "de Sta ver" te Sommelsdijk de Huur dersvereniging Middelharnis opge-, richt. Al sinds enkele jaren was een aantal huurders bezig meer invloed te krijgen in het huurbe leid van de Woningbouwvereniging Middelharnis. Men wilde de WBV stimuleren vooral ook het sociaal aspect bij haar beleid te betrekken. Veel mensen hebben moeite met de steeds stijgende huurprijzen. De door het voorlopige bestuur voor gestelde kandidaten werden allen in het bestuur gekozen. Voorzitter van de nieuwe vereniging werd de heer T. van Buuren uit Middel harnis. Het bestuur zag als een van haar eerste taken het opstellen van een werkplan en een begroting voor 1997. Ook zullen de leden op de hoogte worden gebracht van de onderhandelingen die het voorlopi ge bestuur met de WBV Middel harnis over het huurbeleid 1997 gaat voeren. De nieuw opgerichte Vereniging telt inmiddels al meer dan 1100 leden, allen inwoners van Middelhamis, Sommels dijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Ha ringvliet. Dat over de jaarlijkse huurverhogingen geen enkel overleg plaatsvond heeft de ergernis van de huurders gewekt. Gebleken is dat de WBV meer huur berekende dan volgens de richtlijnen van het ministerie van VROM noodzakelijk was. Inmiddels heeft de WBV Middelhamis 3500.-- bijgedragen in de bijna 10.000.- oprichtingskosten, die de huurdersvereniging beraamd hadden. Ook Raad van de Gemeente Middelhar- nis gaf blijk van haar sympathie voor de Huurdersvereniging. Zij besloot een ren teloze lening van 3500.-- te verstrek ken. De WBV Sommelsdijk wees een ver zoek om een financiële bijdrage af. De de WBV Middelharnis heeft zich inmiddels bereid verklaard over het huurbeleid 1997 met de Huurdersvereni ging als een gelijkwaardige gespreks partner te onderhandelen. Het welkomstwoord werd uitgesproken door de scheidende voorzitter, de heer J.G. Bosma. Nadat hij het definitieve bestuur aan de vergadering had voorgesteld ging hij de geschiedenis nog even langs. Enkele mensen, die met de WBV over het huurbeleid in overleg traden, kregen nul op het rekest omdat men hen niet representatief achtte. Daarom werd de huurdersvereniging opgericht. Een initiatiefgroep van 14 le den stelde een plan de campagne op. Ongeveer 1875 huurders werden be zocht, waarvan nu 60% lid is. Ondertussen hebben weer twee gesprek ken met de WNV plaatsgevonden, waar bij de representatie en het huurbeleid 1997 aan de orde kwamen. Het ziet ernaar uit dat binnenkort het eerste wer kelijke overleg zal plaatsvinden. Wij wachten nog op cijfers om een goede argumentatie te kunnen opbouwen. Ons streven is gericht op een meer sociaal gericht huurbeleid, waarin het bijeen brengen van steeds hogere reserves door de WBV niet past. Van hoger hand wordt de verkoop van huurwoningen gestimuleerd. Dat zal ook hier gaan spelen. Wij willen betrokken worden bij het onderzoek naar de conse quenties daarvan voor de huurders. DIRKSLAND - Burgemeester Boonstra heeft vrijdagmid dag de ofTiciële opening verricht van de nieuwbouw van TBP Electronics. Direkteur Ton Plooy heeft daarbij een toast op de toekomst uitgebracht. De groei van het Dirkslandse high-tech bedrijf en de noodzaak om de wederom uitgebreide SMT-afdeling te huisvesten, zijn reden om binnen vier jaar opnieuw bedrijfsruimte bij te bouwen. Dankzij de nieuwe productieruimte beslaat het totale vloeroppervlak van TBP Electronics nu ruim 2.300 vierkante meter. TBP Electronics BV, gevestigd te Dirksland, is opgericht in 1976 en is koploper in de Benelux op het gebied van high-tech elektronicaproductie. Dankzij het gebruik van CIM-software, de modernste Piek Place-machines en gespecialiseerde MDA- en ICT-testapparatuur behoort TBP Electronics ook tot de voorlopers in productie-innovatie. Met zestig hooggekwalificeerde medewerkers is het bovendien één van de grootste producenten in haar vakgebied. TBP Electronics is in het bezit van de kwaliteitscertificaties ISO 9002 en AQAP 120 en heeft afnemers in alle takken van industrie. Groei Nadat het bedrijf sinds de oprichting al enkele malen was ver huisd om de sterke groei bij te benen, streek het in 1984 neer op de huidige locatie in Dirksland. In 1992 bleek het noodza kelijk om de montagemimte te vergroten, waarop een 800 vierkante meter grote hal aan de bestaande bedrijfsraimte werd aangebouwd. Nu, nog geen vier jaar later, moest opnieuw ruimte worden gekreëerd. De SMT-afdeling (Surface Mount Technology) werd onlangs uitgebreid met een ultramoderne robotmachine, waardoor de afdeling enigzins krap in zijn jasje kwam te zitten. Ook de testafdeling verhuist naar de nieuwe bedrijfsruimte. De innovatieve productie- en testmethoden van TBP Electro nics vragen om steeds geavanceerdere apparatuur, die gehuis vest moet worden in daartoe geëigende bedrijfsmimten. De onlangs aangeschafte robotmachine, de Mydata TPl 1 Hydra Speedmount, een razendsnelle machine die 14.400 CPH kan plaatsen krijgt door de uitbreiding dan ook de plaats die hem toekomt. De verwachting is dat TBP Electronics met de 300 vierkante meter nieuwe uitbreiding voorlopig weer uit de voeten zal kunnen. "In 1992 hebben we een montagehal van 800 vierkante meter aan ons pand bij laten bouwen," zegt Ton Plooy, "we dachten daar toen voldoende ruimte mee te hebben gekreëerd, maar we groeiden echter sneller dan verwacht. We hebben de afgelopen tijd zo'n vijftig procent omzetgroei gerealiseerd. Dat bracht met zich mee dat we nieuwe, snellere apparatuur erbij hebben aangeschaft. Die moeten we ook een plaats geven." Vierde lustrum Niet alleen de opening van de nieuwe bedrijfsruimte gaf aan leiding tot de feestelijke bijeenkomst voor genodigden. Tegelijk met de opening van de nieuwe ruimte is het 20-jarig bestaan van het bedrijf gevierd. "We hebben altijd de nieuwste ontwikkelingen gevolgd," aldus Ton Plooy, "en steeds op tijd en in mime mate in de modemste apparatuur en - niet te vergeten - in mensen geïn vesteerd. Wij hebben ons nu eenmaal gespecialiseerd op de bovenkant van de markt. Onze klanten verwachten dan ook de modemste en "foolproof apparatuur, zowel in de werkvoor bereiding als in de productie. Ook hebben we altijd heel veel aandacht besteed aan kwaliteitszorg. Daardoor zijn wij gegroeid in een lastige en snel veranderende markt." TBP Electronics is dan ook marktleider op de professionele hightech-markt. Het nieuwe bestuur wil erop toezien dat de belangen van de huurders niet ge schaad worden en ervoor zorgen dat de leden van de ontwikkelingen op de hoog te blijven. Daarna droeg de heer Bosma de voorzittershamer over aan de nieuwe voorzitter, de heer T. van Buuren. De heer A. Los, penningmeester van de nieuwe vereniging, deed een beroep op de WBV Middelhamis en de Gemeente, om het toegezegde bedrag over te maken. Het enige geld, dat hij in kas heeft, is de contributie van 10.-- die de leden voor 1997 hebben betaald. Hij vroeg de medeweiicing van de verga dering om te helpen zoeken naar mimte waar vergaderingen zouden kunnen wor den gehouden en mensen zouden kunnen worden ontvangen. Vervolgens trad de heer Van Buuren naar voren om zich aan de vergadering voor te stellen. Hij dankte voor de steun die het bestuur van meet af aan van enkele instanties en personen had ont vangen en legde aan de vergadering een actieprogramma voor, dat ondermeer uit de volgende punten bestond: - De Huurdersvereniging wil erkend en serieus behandeld worden; - de verhuurder dient een sociaal ver antwoord huurbeleid te voeren; - wij willen als een gelijkwaardig over legpartner eikend worden; - de huurder mag bij gerechtvaardigde klachten over de verhuur op onze volledige steun rekenen. Hij besloot met een beroep op de ge meente om gezamenlijk rond de tafel te gaan zitten om te komen tot een een drachtig sociaal verantwoord beleid. De heer Rottier, voorzitter van de Nederlandse Woonbond, die overal in den lande spreekt, had het nog niet eer der meegemaakt dat zoveel mensen op een oprichtingsvergadering aanwezig waren. Hij vertelde dat het Ministerie van VROM steeds meer afstand gaat nemen van het huisvestingsbeleid. Het zijn nu vooral de verhuurders, de huurders en de gemeente die het beleid bepalen. Er is een wettelijke regeling op komst, waarin richtlijnen staan, waarmee men bij het maken van een beleidsplan rekening dient te houden; ook regels, die aangeven hoe de huurders bij het beleid dienen te worden betrokken, vooral ook, omdat de belangen van de ene partij soms anders zijn dan die van de andere partij. De huurders mogen in dat overleg niet de zwakste schakel zijn. Hij pleitte voor het onderhouden van een goede relatie tussen de drie partijen. Ook drong hij er bij het bestuur op aan de leden goed van de gang van zaken op de hoogte te houden. In de wet, die op stapel staat, zijn ook financiële voorzieningen getroffen, zoals de mogelijkheid tot het volgen van scho- lingscusussen e.d. en voor de aanschaf van communicatiemiddelen om het noodzakelijke werk te kunnen doen. Tenslotte wees hij op de steun die de Woonbond - een organisatie met 260.000 leden - bereid is te bieden. Door de rela tie met het Ministerie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten kan de Bond veel voor U betekenen, aldus de heer Rottier. Hiema beantwoordde de heer Rottier een aantal vragen die vanuit de zaal werden gesteld. Vragen over de ledenraad; over de datum, waarop de nieuwe wet in wer king treedt; over de contributie, die slechts 10.- bedraagt; over het kopen van huurwoningen; over huurverhogin gen, e.d. Als laatste voerde de heer De Waard, voorzitter van de Woningbouwvereni- gmg Middelhamis nog kort het woord. Hij wees op de goede besprekingen die al hadden plaatsgevonden en hij rekende voor de toekomst op een prettige samen werking in het belang van de huurders. Hij wilde de goede relatie onderstrepen door het aanbieden van een cheque van 1000.-, een extra gift boven de toege zegde bijdrage van de WBV Middelhar nis. V.l.n.r. het nieuwe bestuur: staande de heren T. van Buuren, A. Los en J. G. Bosma (ex.voorz.). Zittend: mevr. W. Noteboom. de heer G. Tiggelman, de heer C. Jansen, mevr. L. Zuidam, de heer P. Goedhart. De spreker: de heer Rottier.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2