IE 'Ophelia' van projekt tot volwaardig aktiviteiten-aanboi Ontruimingsplannen aan direkties zorginstellingen overhandigd 3efcfc6 (010)2741135 U bent toe aan een Daewoo Kerstavond cbs 'Prins Maurits' 'De Zeemanspot' biedt liulp Politie 24-uurs telefoon: Markt Sommelsdijk 69e Jaargang DINSDAG 17 DECEMBER 1996 No. 6562 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanrijding met letsel Op vrijdagmiddag reed op de Langeweg te Middelhamis de bestuurder van een personenauto achter op een voor hem stilstaande auto. De bestuurster van die stilstaande auto stond voorgesorteerd om de Vroonweg op te rijden. Zij heeft zich voor bekomen letsel onder doktersbehan deling gesteld. Beide voertuigen werden in verband met de schade weggetakeld. Vuurwerk Sommelsdijk Op zaterdagmiddag werden twee jongens van 11 jaar oud waargenomen die vuur werk afstaken. Beide jongens werden naar het buro overgebracht en gehoord. Beiden worden doorverwezen naar HALT. GEMEENTE DIRKSLAND Waarneming ufo Zaterdagmorgen omstreeks 3.00 uur werd vanuit de gemeente Dirksland gemeld dat men een ufo-gelijkend lucht- vaartuig waarnam boven Stellendam. Bij onderzoek bleek dat het een luchtvaar- tuig was, type Zeppelin, rondom verlicht, dat koerste in de richting van Zestien hoven. Verlaten plaats ongeval Op zaterdagmorgen is een geparkeerde auto op de Molendijk te Melissant aan gereden. De automobilist die dit veroor zaakte, heeft direct de plaats van het ongeval verlaten zonder zijn identiteit bekend te maken. De geparkeerde auto werd aanzienlijk beschadigd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Aanrijding met letsel Op vrijdagmorgen ontstond op de Tram weg met de kruising van de Eisenho- werlaan een aanrijding tussen twee bestuurders van personenauto's. Een bestuurster moest zich voor bekomen let sel onder doktersbehandeling stellen. Beide voertuigen raakten geheel bescha digd. Aanrijding zonder letsel Op zaterdagmorgen vond op de N215 te Oude Tonge een kop-staart aanrijding plaats. Beide voertuigen werden geheel beschadigd. GEMEENTE GOEDEREEDE Poging inbraak bedrijfspand Op vrijdagmorgen werd gepoogd in te breken in een loods te Ouddorp. Er ont stond braakschade. Men heeft niets weg genomen. Vernieling auto In het weekend is op zaterdagnacht een auto vernield die geparkeerd stond op de Dorpstienden te Ouddorp. Door een onbekend gebleven persoon is een long drinkglas kapot gegooid op de motorkap. Er ontstond aanzienlijke schade. MIDDELHARNIS - Wethouder van sociale zaken van de gemeente Middelhamis, de heer Tiggelman, heeft donderdag de ofHciele over gangshandeling verricht. Daarmede is de overgang van een, met veel enthousiasme gestart projekt dag-opvang, naar een regulier aanbod van aktiviteiten een feit. Sinds twee jaar is 'Ophelia' in het Diekhuus te Middelhamis aktief bezig om een goede dagbesteding voor lichamelijk gehandicapten te realiseren. Het projekt is ont staan vanuit de behoefte aan een mogelijkheid tot dagbesteding voor gehandicapten jonger dan 55 jaar. Dit zijn over het algemeen mensen die plotseling door een onge val, een hersenbloeding, etc uit het arbeidsleven worden gerukt en worden gekonfron- teerd met een handicap. Voor oudere mensen waren er wel diverse mogelijkheden op het eiland beschikbaar. De Stichting Gezinsverzorging Goeree-Overflakkee en de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheiszorg Goeree-Overflakkee (H.D.G.) hebben zich ingespannen om ook in deze regio, door middel van een samenwerkingsverband, een kwaliteitsaanbod voor lichamelijk gehandicapten op te zetten: Ophelia. Gegarandeerd Aanvankelijk was er de mogelijkheid om twee dagen in de week de diensten aan te bieden. Echter door een groeiende intresse vanuit de regio, bleek dat er een bredere dagbestedingsmogelijkheid zou moeten komen. Inmiddels is daar verdere gestalte aan gegeven. Sinds mei 1996 participeert de Stichting voor zorg- en dienstveriening aan mensen met een handicap (SVG) te Leiden in het samenwerkingsverband van de H.D.G. en de Stichting Gezinsverzorging. Daarmee is voor 'Ophelia' het bestaans recht erkend en is het voortbestaan gegarandeerd. Donderdag is het projekt 'Ophelia' officieel overgegaan naar Activiteiten Centrum 'Ophelia'. Nog steeds in het Diekhuis gehuisvest is 'Ophelia' nu een dependance geworden van Aktiviteitencentrum 'De Nieuwe Schalm' te Rotterdam, één van de zes activiteitencentra, die de Stichting SVG in Zuid-Holland beheert. Vitrinekast Het was voor de achttien deelnemers en de vier medewerkers van 'Ophelia' een vreugdevolle dag, waarin ze konden terugzien op de pionierstijd toen het projekt 'Ophelia' langzaam maar zeker 'van de grond kwam'. Deze dag werd, het twee jaar geleden opgestarte projekt, bekroond met de status 'Activiteiten Centrum Ophelia'. Voor een ieder die daar nauw bij betrokken is geweest, zal het als een mijlpaal erva ren worden. Men heeft in een presentatie alle aktiviteiten en de resultaten daarvan, laten zien aan de belangstellenden. De eer viel wethouder Tiggelman te beurt om de officiële overgangshandeling te verrichten. Dit deed hij, samen met Kees Melissant, door het doek van een vitrinekast af te 'hijsen'. In deze vitrinekast staan allemaal voorwerpen die zijn geimaakt door mensen, die de afgelopen jaren van de dagbeste ding van 'Ophelia' in het Diekhuis gebmik hebben gemaakt. De markt van woensdag 25 december (Ie Kerstdag) zal verzet worden naar dinsdag 24 december van 8.00 tot 15.00 uur. Verlaten plaats ongeval Op 12 december 1996, in de late avond uren, is de bestuurder van een personen auto op de Vrijheidsweg tegen een hek werk en een lantaampaal gereden. Beide werden geheel beschadigd. Na dit onge val heeft de bestuurder de plaats van het ongeval verlaten. Uit een ingesteld onderzoek is de identiteit van de bestuur der vastgesteld. De verdachte is gehoord en er wordt proces-verbaal opgemaakt. van DIRKSLAND Op D.V. 19 december wordt de jaarlijkse kerstavond van de Prins Mauritsschool te Dirksland gehouden Deze avond heeft als thema: 'Zo arm werd de Koning van de koningen'. Over dit thema zal een bij belverhaal worden verteld, terwijl er ver der veel samenzang, kinderzang en declamatie in het programma is opgeno men. Ook de vrije vertelling ontbreekt niet. Verder zal een grote groep leerlin gen een muzikaal intermezzo verzorgen. De kerstavond wordt gehouden op don derdag 19 december. De aanvang is 19.00 uur. De deuren van de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Geldersedijk gaan open om 18.30 uur. Graag tot ziens op deze kerstavond. STELLENDAM - Donderdag 12 december piepte de kustwacht te Ouddorp de reddingboten 'De Zee- manspot' en 'De Griend' op. Een visbootje, de Delta 1110, was met drie personen aan boord, in moei lijkheden geraakt door motorpech. Zij bevonden zich op dat moment bij boei Euro 7, ongeveer 22 mijl van Stel lendam vandaan. Het douanevaartuig 'Zeevalk' bracht het een eind mee de reddingboot tegemoet. Ongeveer 1 mijl benoorden lichteiland Goeree nam 'De Zeemanspot' het over en gaf het scheep je op zijn beurt ter hoogte van de vuurto ren weer over aan 'De Griend', die het afleverde bij de trailerhelling aan de Brouwersdam. Vrijdag 13 december was nog maar net aangebroken toen de bemanning van 'De Zeemanspot' weer werd opgepiept door de kustwacht. Nu was het voor de gama- lenkotter OD52 'Jet', die even benoor den de Oosterboei zonder gasolie kwam te zitten. De reddingboot pompte gasolie over en bemanningsleden stapten over op de gamalenkotter om de motoren te ontluchten. Zodra de hoofd- en de hulp motor weer draaiden, keerde 'De Zee manspot' temg naar de haven van Stel lendam en vervolgde de 'Jet' de visserij. um MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Op D.V. woensdag 18 december hopen we onze kerstavond te houden in 'De Hoeksteen'. De meditatie zal deze avond verzorgd worden door ds. L. W. Ch. Ruijgrok, herv. predikant te Middelhar- nis. Wij hopen op een gezegende avond. Gasten zijn hartelijk welkom. Aanvang 19.30 uur. Plaatsvervangend regionaal brandweerkommandant Blok: „Het beoefenen van de ontruimingsplannen is heel belangrijk om 'het tussen de oren' te houden." De door de regionale brandweer goedgekeurde ontruimingsplannen zijn uitgereikt door de plaatsvervangend regionaal brandweerkommandant de heer Blok (geheel links) aan de direkties van de instellingen: (V.l.n.r.) de heer de Ridder van het Ziekenhuis Dirksland, Mevrouw Kroon van 'Ebbe en Vloed', de heer Verwijs van 'Geldershofde heer Havermans van de Socio-woningen Oude-Tonge, de heer v. d. Boogert van de 'Samaritaan' en de heer Van Beek van 'de Vliedberg'. SOMMELSDIJK - In rekreatiecen- trum de Staver zijn vrijdagmiddag de ontruimingsplannen van een aantal instellingen op Goeree-Overflakkee overhandigd aan de direkties. Door wettelijke bepalingen zijn de zorgin stellingen verplicht geworden een ont ruimingsplan te hebben. Alle zorgin stellingen op Goeree-Overflakkee zijn er van overtuigd dat het hebben van een ontruimingsplan en het beoefenen ervan, noodzakelijk is. Voor het snel en doelmatig ontruimen van bepaalde objekten is het noodzake lijk dat er een ontrimingsplan aanwezig is. Zo'n plan bevat de maatregelen die nauwkeurig bepalen onder welke om standigheden, onder wiens leiding en langs welke weg de aanwezigen een objekt moeten verlaten. In het plan wordt nauwkeurig aangegeven, door middel van taken en instrukties, wie er welke akties moet ondernemen in geval van een kalamiteit. Deze taken en instrukties worden per funktie omschreven. Zo zijn er dus taken voor de direkteur, de recep tie, het keukenpersoneel, de nachtverple- ging, enz. Door middel van kursussen en oefeningen worden alle personen die aan een eventuele ontruiming zouden moeten medewerken, vertrouwd gemaakt met de taken en instrukties. Daarnaast bevat het ontruimingsplan tekeningen van het gebouw, waarop ondermeer de vluchtwegen zijn vermeld die de in het gebouw aanwezige perso nen moeten volgen. Dit is noodzakelijk voor een goed inzicht, zowel bij het bestuderen van de ontmimingsmogelijk- heden als bij een daadwerkelijke kalami teit. Bij een brandalarm in een zorginstelling, worden diverse kompartimenten van zo'n gebouw door middel van brand- en rookwerende deuren van elkaar afgeslo ten. Dit gaat, ingeval het gebouw is voor zien van een brandalarminstallatie, geheel automatisch. Indien er dus daad werkelijk een kalamiteit is. dan is het van het grootste belang een goed inzicht te hebben, langs welke weg de in een gedeelte van het gebouw aanwezige per sonen geëvakueerd kunnen worden en hoe de brand het beste kan bestreden worden. Het opstellen van een dergelijk plan is wettelijk verplicht gesteld en dient door de zorginstellingen zelf gere geld te worden. Het plan moet ter goed keuring worden voorgelegd aan de brandweer. Om ervoor te zorgen dat het ontrui mingsplan bij een kalamiteit echt werkt, is het van het grootste belang dat er regelmatig geoefend wordt en dat een ieder die een taak heeft bij de ontrui ming, ook aan dergelijke oefeningen deelneemt. Uiteraard is het ook van belang dat een dergelijk plan steeds wordt aangepast aan veranderingen in de organisatie. Werkgroep De voorzitter van de werkgroep ontrui mingsplannen Goeree-Overflakkee, de heer D. J. Bestman, vertelde hoe op het eiland de diverse instellingen de handen ineen geslagen hebben om tot uniforme ontruimingsplannen te komen. Bestman: „De basis werd gelegd toen in 1994 er een gezamenlijke brandweeroe fening met een ontruiming werd gepland in het Ziekenhuis te Dirksland. Tijdens de voorbesprekingen bleek, dat er in het ziekenhuis totaal geen ontruimingsplan aanwezig was. De oefening werd derhal ve voorlopig afgelast, daar zo'n plan onontbeerlijk is voor een goede oefe ning. Dit had het gevolg dat ook eens werd gekeken naar andere instellingen. Hadden die wel een dergelijk plan? Er werd kontakt gelegd met de H.D.G. en ook daar bleek behoefte te zijn ontstaan om aan een ontmimingsplan gestalte te gaan geven. Dit kreeg een steeds breder draagvlak. Diverse zorginstellingen van het eiland kwamen bij elkaar om over deze materie te spreken. Gekozen werd voor een eilandelijke aanpak. Dat zou kosten kunnen besparen maar bovendien leiden tot een en hetzelfde ontruimings plan voor alle zorginstellingen, uiteraard op details ingericht naar de specifieke situatie van de individuele instelling. Er werd een werkgroep in het leven geroe pen met vertegenwoordigers van het zie kenhuis, de HDG en de brandweer, zowel plaatselijk als regionaal, later uit gebreid met een vertegenwoordiger van Ebbe en Vloed, Geldershof en Hemes- seroord." Er is veel werk verzet door de werk groep. Samen met de instellingen zijn de plannen opgesteld. Hoewel nog niet alle plannen gereed zijn, besloot men om de gereed zijnde plannen, die tevens door de regionale brandweer inmiddels zijn goedgekeurd, te overhandigen aan de direkties van de verschillende instellin gen. Bestman: „Het wil niet zeggen dat de andere plannen nooit afgemaakt zul len worden. Er moeten in die plannen nog een aantal kleine details worden aan gepast. Het is een wettelijke verplichting een dergelijk plan te hebben, maar bovenal te beoefenen. Een geoefend mens weet wat hij moet doen bij een kalamiteit." 'Tussen de oren' Plaatsvervangend reginaal brandweer kommandant, de heer Blok bedankte de werkgroep voor de geweldige inzet die er in de achterliggende tijd was geweest en nog steeds is. Hij maakte een verge lijk met de bij de brandweer bekende rampenplannnen. „Het maken van derge lijke plannen heeft geleid tot nadenken. Door zorg te dragen voor een goed beoe fend plan, kan er indien er werkelijk iets gebeurt, ook adequaat opgetreden wor den. Het is dan helemaal dikwijls niet nodig het plan uit de kast te halen. Het zit dan 'tussen de oren'. Ook een ontrui mingsplan is noodzakelijk. Als er werke lijk ontmimd moet worden dan is er echt iets aan de hand. Bovendien zijn derge lijk plannen voor gebouwen, waarin geen hotelgasten verblijven, maar mensen die dikwijls beperkt zijn in hun bewegings mogelijkheden. Ontruimingsplannen zijn dus van levensbelang!" Hij hoopte dat de plannen dan ook regel matig beoefend zouden worden. Het plan moet 'tussen de oren zitten'. Laat het bij houden van het plan en het beoefenen daarvan niet verdringen door andere pro blemen. „Het is echt noodzakelijk om het tussen 'de oren te houden!" De heer Blok reikte de goedgekeurde ontrui mingsplannen uit aan de direkties van 'Geldershof', 'Ebbe en Vloed', de 'Sa maritaan', de Socio-woningen te Oude- Tonge, de 'Vliedberg' en het Ziekenhuis 'Van Weel Bethesda'. Oefenen De heer v. d. Boogert, direkteur van de Stichting H.D.G., had grote waardering voor de enorme inzet van de werkgroep. „Ik heb meegedaan aan de tweede oefe ning. De direkteur moet in een ontrui ming de sleutelpersoon zijn die de koör- dinatie op zich neemt. Ik had werkelijk het gevoel of ik er een grote puinhoop van had gemaakt. Het was enorm lastig. Als je ineens ervoor komt te staan, dan kan ik niet anders dan de woorden van de vorige spreker onderstrepen: 'Het moet tussen de oren zitten'." Hij bracht ook dank aan de heer Elvé en de heer van der Ree, die resp. als personeelslid en als vrijwilliger van de H.D.G. enorm veel werk hebben verzet voor de tot stand koming van de ontruimingsplannen voor deze stichting. Noodzakelijk Burgemeester Boonstra, voorzitter van het Overleg Orgaan Goeree-Overflakkee, sprak als laatste namens de vier gemeen ten. Hoewel een ontmimingsplan onder de verantwoordelijk valt van de besturen van de zorginstellingen, hebben de gemeenten en de brandweer daar wel degelijk mee te maken. Hij stelde dat een goede hulpverlening in een komplex waarin meer dan vijftig mensen tegelij kertijd vertoeven, niet plaats kan vinden zonder een ontruimingsplan. „Ontmimingsplannen vormen belangrij ke schakels voor een korrekte en ade quate hulpverlening in gevallen van een kalamiteit. Derhalve hebben de gemeen ten er alle belang bij dat deze ontrui- mingsplannnen er zijn en ook beoefend worden. De kem van het geheel is wel, dat het niet alleen belangrijk is dat de plannen goed opgezet zijn, maar wat vee! belangrijker is, is dat de direkties zich ook verantwoordelijk daarvoor voelen. De mensen zijn aan uw zorgen toever trouwd. Laat u ze niet in de kou staan. Misschien moet ik zeggen: Laat u ze niet in de hitte liggen!" Ook de burgemeester riep op tot het beoefenen van de plannen. „Er zijn nu perfekte plannen. Het oefe nen begint echter nu. Ik roep u ojp om dat ook enthousiast te doen. U kunt daarbij rekenen op de steun van de brandweer en, voorzover het in het vermogen ligt, van de gemeentebestuurders. Ik weet het, oefenen betekent heel wat voor een orga nisatie. Maar we mogen het ons niet permiteren, dat als er wat gebeurt, het ons verweten kan worden, dat we nalatig zijn geweest. Dan is er sprake van een echte ramp!" district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee Dirksland, Bosdreef 1Tel. (0187) 601357 VOOR BEELD EN GELUID POTO - WEO - SnJMO - MMMTAOe FOTCORAnC .C3 C3 C=l OUOOOflP-WÊtbriimÊt35-T«lÊfaont01ê7)681912/FêK6$3734 - Prfntitap - Noo«ioom f 72 - rcMnm (D n fJ 482400 JJAt-E.'.Wif9m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1