NIEUWS uit de kerken Altijd uw eigen kruier bij de hand AVt? Verzekerd op vakantie met de ANWB Vakantiestrippenkaart Kommissie Algemene bestuurszaken bespreekt voltrekken huwelijken in Rien Poortvlietmuseum 4V^ wf^ AN\ Samsonite Equilibrium VRIJDAG 13 DECEMBER 1996 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Hobbeldebobbel. Zo draagt het bejaarde Fordje ons over de onef fen grindweg van de Slikken van Flakkee. Kraaien en spreeuwen vergezellen ons naar het eind van het pad. Aan een strandje komt uit zand en schelpen een kabel kron kelen. Een veel-aderige sleepkabel. Dat ding brengt ons door tijd en ruimte vijftien jaar terug naar Sluishaven by Ooitgensplaat. We zitten op een tree van een gegraven trap in het talud van de dijk. Kleindoch ter naast ons. Samen bekijken we de scheepvaart. Van links naar rechts. Het houdt nooit op en het beeld wisselt ieder kwartier. Komt er een sleepboot met een tanker. „Kijk opa, die heeft er een aan een touwtje." Zomaar een paar seconden in gedachten weggeweest. Hoeveel jaren heeft de natuur er over gedaan om dit 'touwtje' met zand, schelpgruis en onderstromin gen in haar grondvesten te verankeren? Het doet nu nog dienst als herinnering aan het menselijk handelen in de sleep- vaart. Zeekraal De achtergrondmuziek wordt verzorgd door het gemengde vogelkoor van de Slikken. Het komt van ver en omsluit dit wijdse gebied als een muzikaal behang. Dat geeft een gevoel van gezelligheid. Kom, knielen we nu neer bij een intiem watertje in deze onmetelijke vlakte van de Slikken. Een toefje zeekraal. Het is nu, november, haar bloeitijd. Kunnen we ook aan haar zien, want ze ziet zo rood als een kroot. Maar of ze van harte bloost? Slicamia europeae heeft het wel eens moeilijk. 'Onze levende Planeet' beschrijft haar als een plantje met schub- achtige blaadjes en een gezwollen door zichtige stengel die eigenlijk veel weg heeft van een plant in de woestijn. Een passende vergelijking. Kijk, de stofwis seling van onze planten in de tuin is gebaseerd op zoet water. Zeekraal krijgt steeds een bad zeewater over zich heen. Soms staan ze lang met natte voeten en dan kunnen ze in de problemen komen. Het water heeft een hoger zoutgehalte dan het eigen sap. En dan wil dat eigen vocht wel eens via de wortels vertrekken in plaats van omgekeerd: opgezogen. Dus is het ook voor dit perkje van levensbelang het vocht vast te houden, net als bijvoorbeeld die cactus in de woestijn. Een ander boek heet 'De Planten van onze Aarde'. De schrijver wil beweren, dat, als een mens op zeekraal trapt, een geluid van brekend glas te horen is. Zou dat nu wel waar zijn? Bij een bezoek aan de Slikken in 1983 hebben we ook even bij de 'kralen van de zee' zitten mijme ren. Een citaat: „Als we zo'n beetje ronddwalen komen we ineens tot de ont dekking dat we de groente van de Slikken aan het vertrappen zijn. Wie her innert zich niet de rappe zeekraalsnijders van weleer die er met de fiets opuit trok ken om een 'zootje' zeekraal te vergaren voor de middagpot? Sommigen gingen met een groenstreep (soort gonjez^) vol naar huis om dat in de buurt uit te ven ten. Ook een vorm van bijverdienste. Maar geen glasgerinkel hoor". Konijn Of S. europeae zich zal kunnen handha ven? Kijken we wat verder naar de ach tergrond van dit plasje dan zien we dat grassoorten en houtgewas het ook hier hogerop zoeken. En er heeft zich daar ook een duindoorn gevestigd die echt niet tevreden is met een bescheiden plek je. Van huis uit een pionier zal ook deze plant zijn stekelige takken verder willen uitslaan. Hij heeft al uitlopers op pad gestuurd als voorboden voor de komende kolonisatie. Vooraan op de Slikken heeft Hippophaë rhamnoides al heel wat grondgebied bezet met een ondoordring baar takkenstelsel. Broer Konijn dankt zijn plantaardige medebewoner steeds weer als hij eronder wegvlucht bij een aanval van een roofvogel. Druktemakers Toch heeft deze vertegenwoordiger van onze flora niet altijd de wind mee. De planten halen stikstof uit de lucht en brengen dat als mest in de grond. Daar profiteren ook andere polanten van. 'Laten we eens aannemen dat er bij dat struikje daar een groepje spreeuwen wat zaadjes van bomen komt uitpoepen. Die zaadjes gaan ontkiemen en sturen de eer- In de verte een aalscholver. Intiem watertje in onmetelijke vlakte. ste levenstekens omhoog. Er zijn gulle groeiers bij die weldra meneer duindoom in de schaduw gaan zetten. En dat kan hij nu net niet hebben. Juist H. r. heeft veel licht en ruimte nodig om zich te handhaven. En dat wordt hem nu ontno men door de naaste buren. Hij verpietert. Mooi is dat. Eerst gezorgd voor vrucht bare grond en dan mag je wegwezen. Doch nu nog niet getreurd, want de struik zet de winkeldeur wagenwijd open. Als we nu een poosje onbeweeg lijk blijven zitten, dan komen de eerste klanten al. Waarschijnlijk buitenlandse gasten want het is nu de tijd voor de spreeuwen uit Noord- en Oost-Europa om de Slikken te bezoeken en even uit te rusten. Bovendien moet er worden gewinkeld voor het dagelijks onderhoud. Wat een druktemakers overigens. Hun rauw gekrijs klinkt als een dissonant in de sfeermuziek van de watersolisten. Een kras op het behang. Maar ja, ieder vogel tje... Zo brengen zij op hun manier wat variatie in het klankbeeld. Ze doen wel raar. Buitelen door en over elkaar en hebben de grootste pret. Wie weet, hebben ze teveel van de bessen gesnoept. De zon heeft de suikers daar van zodanig gestreeld dat ze nu een per centage alcohol hebben meegekregen. Deze gevederde gasten kunnen zich makkelijk dronken eten. Maar brengt dat die schrok-oppen maar eens aan het ver stand. Slachtoffer Zo, nu doen we nog een wandeling. Moeder even inhalen. De schelpen, lege woningen van zeedieren, knerpen onder de schoenzolen. Veel van die beestjes zijn in hun milieu, het water, slachtoffer geworden van hogere diersoorten. Zo gaat dat ii^ de voedselketen. Anderen zijn door vogels uit het water gevist en op het droge geslacht. Hier liggen wat kokkei- huizen. Ze waren aan de maaltijd. Hun trilharen wimperden op een snelheid die net genoeg was om een waterstroom naar de mondopening op gang te brengen. In de maag draaide er een staafje met enzy men voor de spijsvertering rond. Door de rotatie werd het in slijm aangevoerde voedsel als een touw om de as gewik keld. De enzymen hielpen dapper mee om de kost te verteren. En toen kwamen de scholeksters en de meeuwen om ze aan dekust op een steen te laten vallen. Vredig In de verte, op zee, aan het eind van een strekdam, zit een aalscholver in z'n een tje op een zijtak van een staak. Met wap perende vleugels. Deze zwartrok droogt zijn of haar vlerken. Dit verschijnsel hebben we al meer gesignaleerd. Er zijn er die beweren dat de vogels zo afstand houden van elkaar. Hier hoeft dat niet want er is geen plaats voor een soortge noot. Twee zwanen willen dat ook wel eens gaan bekijken. Ze zijn net geland. Prachtig als ze in volle vaart hun poten vlak boven water naar voren steken om zo in een spetterende baaierd van water sporen hun snelheid af te remmen. Als ze stilliggen zijn ze de rust zelve. Daarom eerst de verentooi wat bijgeschikt om dan in een deftig mantelpak statig naar de droogpaal van de schollevaar te dob beren. Ze doen zelfs nog een rondje om zijn uitkijkpost. Een vredig tafereeltje. Schuiver Blauwe Jaap, de reiger, daar lopen we in een boog omheen. Die staat toch maar roerloos. Maar wel met alle zintuigen op scherp. Toch kunnen we onze kijkers niet van hem afhouden. Want een stoot met zijn dolksnavel naar een langszwem- mend prooi, is een imposant gezicht. Zo hebben we er evenwel geen erg in dat ze onze schreden gaan zetten op een spiegelgladde mosdeken. Plotseling maakt de rechtervoet dan ook een schui ver naar voren. Beide armen graaien in het luchtruim naar houvast. Dat is daar niet te vinden maar wel voorkomen we zo dat we helemaal onderuit gaan. Linkerbeen is er direct bij om te corrige ren. Gelukkig, niets gebroken en geen mens is getuige geweest van deze caprio len. Voorzichtig stappen we terug en gaan tussen paardenvijgen en over rafelige 'kleedjes' konijnenkeutels naar ons autootje. Als we erin klimmen en de por tieren dichtslaan, dan zijn er weer zwe men vogels om ons uitgeleide te doen. Misschien wel blij dat we vertrekken. Nou, daar gaan we dan, ook blij dat hij/zij weer rij: hobbeldebobbel. J.V.P. Toejje zeekraal. Een winkel van de Slikken. NED. HERV. KERK Beroepen te Usselmuiden-Grafhorst (deelgemeente De Hoeksteen) W. Wagter te Capelle aan den Ussel. Aangenomen naar Nijmegen (SoW) (part-time) als predikant voor bijzondere werkzaamhe den (geestelijk verzorger van het psy chiatrisch ziekenhuis aldaar) J. P. Kraaijeveld, predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (geestelijk verzorger van de inrichtingen van het Ministerie van Justitie. Bedankt voor Hollandscheveld (b.w.) P. Mole naar te Woudenberg; voor Hierden P. Molenaar te Scherpenzeel; voor Papen- drecht A. van Herk te Hasselt. GEREF. KERKEN Beroepen te Ommen (Gr.) drs. A. G. van Beijeren Bergen en Henegouwen-Schuilenberg, kandidaat te Roden. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Bussum-Huizen J. W. Roosenbrand te Putten; te Zoetermeer T. Dijkema te 's- Hertogenbosch; te Urk H. Veldman te Hasselt. Aangenomen naar Harderwijk (noord) S. de Vries te Haren (Gr.). NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Wormer J. J. van Es te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aalburg en te Nieuwerkerk (Zld.) J. Karels te Oudemirdum; te Rotterdam- Centrum J. W. Verweij te Rijssen; te Randburg (Zuid-Afrika) M. Mondria te Waardenburg; te Doetinchem M. Gol- verdingen te Groningen; die bedankte voor Scheveningen; te Rotterdam-Alex- anderpolder A. Bac te Bodegraven; te Rotterdam-Zuid en te Aagtekerke P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Mid- delwatering, die bedankte voor Dor drecht; te Rotterdam-Zuidwijk/Pen- drecht-Lombardijen A. B. van der Hei den te Utrecht; te Scherpenisse E. Vene- ma te Elspeet. agentschap De ANWB is eind november op de markt gekomen met een geheel nieuw reisverzekeringsprodukt: de ANWB Va kantiestrippenkaart. Eén strip geeft recht op één verzekerde vakantiedag voor één persoon. De strippen die u overhoud, ge bruikt u gewoon voor een volgende va kantie. De strippenkaart blijft twee jaar geldig en is goedkoper dan steeds weer een losse reisverzekering afsluiten. Hij is 24 uur per dag te bestellen en makkelijk aan te vullen. Kortom: verzekeringsvoor deel en gebruiksgemak voor ANWB- leden. Hoe werkt de vakantiestrippenkaart pre cies? Als u langskomt bij of belt naar de ANWB, geeft u op met hoeveel personen en wanneer u met vakantie gaat. De complete reisverzekering geeft dekking voor bagage, onvoorziene uitgaven en ongevallen. Wilt u een werelddekking of gaat u met wintersport, kost dat één extra strip per dag. U koopt dus zoveel strip- perücaarten als u voor uw vakantie nodig heeft. Alleen bij aankoop van uw eerste strippenkaart betaalt u poliskosten. Na uw vakantie bewaart u de overgebleven strippen. Als u niet genoeg overhoudt voor een volgende vakantie, koopt u voordat u opnieuw vertrekt een aanvul lende strippenkaart. Daarvoor is een tele foontje met de ANWB genoeg, via een speciale lijn die 7 dagen per week, 24 uur per dag, bereikbaar is. De ANWB houdt voor u bij hoeveel strippen u gebruikt en nog over heeft. Twee keer per jaar krijgt u hiervan een overzicht. Ook krijgt u een seintje als uw kaart bijna op is of als na twee jaar de vervaldatum nadert. U heeft zo de kans de overgebleven strippen op te maken voordat ze hun waarde verliezen. Met de vakantiestrippenkaart biedt de ANWB haar leden een uniek, nieuw pro- dukt. Een goede reisverzekering is op deze manier goedkoper en kost minder tijd en moeite. Als u nieuwsgierig bent geworden naar de ANWB Vakantie strippenkaart, kom dan even langs bij de VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelhamis, bel (0187) 484870. Arbo-jaarplan 1997 door kommissie akkoord bevonden MIDDELHARNIS - Maandagavond heeft de kommissie algemene bestuurs zaken zich gebogen over het voltrek ken van huwelijken in het Rien Poortvliet museum. Door het bestuur van het museum was de mogelijkheid daartoe aangegeven. Aan de kommis sie werd de vraag gesteld, hoe zü daar tegen over stonden. Wethouder Slootweg vertelde de kom- missieleden dat de mogelijkheid werd aangeboden door het bestuur van het Rien Poortvliet museum, om in de voor malige Raadszaal het voltrekken van huwelijken weer mogelijk te maken. Slootweg gaf aan dat het voltrekken van een huwelijk in 'een huis der gemeente' moet plaats vinden. Een en ander is nagetrokken. Toen het huidige gemeen tehuis werd betrokken, is de status van het huidige Rien Poortvliet, 'huis der gemeente' gebleven. Wat dat betreft zou het dus geen enkel probleem zijn. Ook het tijdstip waarop huwelijken normaliter worden voltrokken, zal geen probleem vormen, daar dit binnen de openingstij den valt van het museum. Het is in eerste instantie echter aan de kommissie om daar een advies over te geven. Voor de heer Rijvers (VDB) was het geen enkel probleem, mits er maar een goede afweging komt van de financiële konsekwenties en het in ieder geval maar geen extra kosten met zich mee brengt. De heer van der Kamp (Lijst Hoogzand) sloot zich daarbij aan, maar vroeg zich ook af of er nog risico's voor de gemeen te aan verbonden zijn. ,,Als er wat gebeurt, wie is er dan aansprakelijk. Is het museum daar voldoende voor verze kerd?" De heer Vroegindeweij (VVD) verklaarde er niets tegen te hebben. „De ben zelfs een groot voorstander, mits het geen kosten met zich mee brengt voor de gemeente en eventuele baten die er aan verbonden zijn, ook met een bepaalde sleutel ten gunste van de gemeente kun nen komen." De heer Slootweg had als voorzitter opgemerkt dat het museum tij dens huwelijksplechtigheden, iets minder schilderijen zou hangen in de Raadszaal om beschadigingen te voorkomen. Vroegindeweij: „Dat vindt ik wel een negatief punt. Het moet geen uitgeklede raadszaal worden. Kunnen ze die schil derijen dan niet afschermen met glaspla ten?" De heer Hutink (CDA) wist dat het trouwen in de oude raadszaal zonder meer zou voorzien in een behoefte en kon, evenals de heer Hooyman (PvdA) positief adviseren. Positief Wethouder Slootweg konstateerde dat iedereen er positief dacht. „Het is echter alleen nog maar een verzoek om advies. We zullen het nu verder in behandeling nemen." Op de gestelde vragen omtrent de schilderijen in de raadszaal antwoord de hij, dat het afschermen van de schilde rijen technisch natuurlijk mogelijk is, maar dat het voor de fotografie, vanwege de glasplaten, 'doffe ellende' is. „Uiter aard willen wij ook geen uitgeklede zaal, maar dat is ook de bedoeling niet, voor zover wij begrepen hebben." Aangaande de risico's dacht hij dat deze minimaal waren. „Wij gaan ervan uit dat het muse um zich voor risico's heeft ingedekt, maar dat zal in latere besprekingen met het bestuur van het museum nog wel op tafel komen. Wat de kosten betreft kun nen we duidelijk zijn: het mag de gemeente in ieder geval niets extra's kos ten." Arbo-jaarplan 1997 Door de kommissie werd ook het arbo- jaarplan 1997 besproken. Alle leden von den het een hele opsomming van zaken die gewijzigd c.q. aangepast dienden te worden. De heer Hooyman (PvdA) vond dat de maatregelen aangaande de kompu- ter nogal hard vertaald werden in het plan. Van der Kamp (Lijst Hoogzand) was het hier mee eens: „Kan een werk plek dan niet wat verzet worden, zodat aanschaf van bijv. extra zonneschermen niet noodzakelijk is?" Bovendien had hij als suggestie voor klimaatbeheersing al eerder het idee aan de hand gedaan om te onderzoeken of er geen laag water op het dak zou gezet kunnen worden. „Dat is een goedkope oplossing om de tempera tuur laag te houden in de zomer." Vroegindeweij (VVD) en Rijvers (VDB) zouden graag zien dat er voor aanschaf van meubilair meerdere offertes aange vraagd zouden worden, waarbij Rijvers de opmerking deed dat aanvulling op het bestaande meubilair van dezelfde leve rancier zou moeten komen, daar dit het meest efficiënte is. Voor de inrichting van nieuwe werkplekken wil hij dan wel meerdere offertes zien om een goede afweging te kunnen maken. Optimale werkplek Wethouder Slootweg achtte het uitermate belangrijk dat het personeel van de gemeente een optimale werkplek heeft. Dat heeft voor de gemeente alleen maar een positief effekt. Het aanpassen van werkplekken is best wel bekeken, maar de aanbevelingen zullen we moeten opvolgen. In de pers kunnen we regelma tig lezen van mensen die door het wer ken met een komputer echt in de proble men komen. Het werken met een kompu ter geeft een heel andere manier van wer ken aan de werkplek als vroeger. Die werkplekken zullen we dus aan moeten passen." Wat betreft de laag water op het dak twijfelde Slootweg of dit wel moge lijk was. „Qua waterdichtheid van het dak zal het best kunnen, maar dan moe ten er wel allerlei voorzieningen worden getroffen bij ontluchtingspijpen etc. Bovendien geeft zo'n laag water een behoorlijke druk. Het is de vraag of het dak daarop berekend is." Hij zegde toe dat dit onderzocht zou worden. De kommissie had geen problemen om, ondanks wat kanttekeningen, positief te adviseren. Bent u op vliegvelden ook altijd op zoek naar een bagagewagentje? Met de Equilibrium van Samsonite is dat niet meer nodig, want hiermee heeft u altijd uw eigen kruier bij de u. Bovendien reist u conform de laatste trend, want de Equilibrium is een heel bijzondere, verticale wielkoffer, die onlangs is toegevoegd aan de succes volle Epsilon Comfort-serie van deze marktleider in bagage. Hg heeft zowel een draaghandvat als een geïntegreerd trekhandvat, dat is voorzien van een ingenieus aanhaaksysteem. Hieraan kunt u op drie verschillende manieren extra bagage meenemen. Variërend van het snel aanhaken van een enkele tas tot en met het stevig bevestigen van een grote koffer of twee tassen. De Equilibrium is daarom dè Ideale oplossing voor mensen en/of families die lange reizen maken, meer stuks bagage willen meenemen en toch een hand willen vrijhouden en van nie mand of niets afhankelijk willen zijn. Uiteraard heeft de Equilibrium hetzelfde aërodynamische design als de andere koffers en staan ook hier duurzaamheid en comfort voorop. Zo is de Equilibrium vervaardigd uit oersterk polyprolyleen. De in elkaar grijpende schalen sluiten perfect, terwijl een extra rubberen afdichting binnendringen van vocht en m. ^vm' ^m Gebr. de Waal Drukkerij vuil verhindert. En een centraal cijferslot aan de bovenkant en twse zijsloten (sleu tel) zorgen voor maximale veiligheid. Het centrale slot en de discreet afgedekte naamplaathouder liggen verzonken in een ruimte onder het draaghandvat, dat net als het trekhandvat zeer zacht aan voelt en goed in de hand ligt. Er is ruim te voor het aanbrengen van drie initialen. Eenmaal op weg rolt de koffer stabiel, dankzij twee ver uit elkaar staande extra grote wielen. Samsonite eigen is het interieur van de koffer niet alleen fraai, maar bovenal functioneel georganiseerd. Zo is de koffer voorzien van een gevoerd tussen- schot, zodat u kleding en andere zaken overzichtelijk kunt inpakken en kruis- pakbanden alles netjes op hun plaats houden. Kleinere spullen kunt u kwijt in de open vakjes (van dezelfde voering- stoO op zowel het tussenschot als in een van de schalen. In de bovenschaal kunt u kledinghangers bevestigen. Hiervoor is een aparte inpakkit verkrijgbaar. De Equilibrium kost 399,- en is ver krijgbaar in de kleuren koraalrood, don kergrijs, donkerblauw, donkergroen en lagunagroen. Informatie verkoopadres sen; Samsonite (070) 3818887. Verlovingskaarten CelMortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Briefpapier Brochures Fakturen Postbus 27 3240 AA Middelhamis Tel. (0187)482729 Fax (0187) 48 57 36 Boeken Foiders Posters

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7