Brandpreventie staat hoog aangeschreven bij Stichting H.D.G, m V Wetjes en Weetjes Visser Visser Ontruimingsplannen vandaag officieel gepresenteerd V OPHALEN OUD PAPIER Bingo in 'De Zwaluw^ Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 13 DECEMBER 1996 SOMMELSDIJK - In het kader van de wetgeving zgn ziekenhuizen en instellingen verplicht tot het in bezit hebben van een ontruimings plan. Dit lijkt een 'zwaarbeladen' onderwerp, maar het is wel nood zakelijk, want wij kunnen er elke dag mee geconfronteerd worden. Aan het ontwerpen van een ontrui mingsplan gaan jaren van voorbe reiding vooraf. Voor iedere funktie binnen een instelling worden taken en instrukties beschreven. Deze plannen moeten beoefend worden om het personeel te trainen om hun taken in onverwachte situaties goed uit te kunnen voeren. Hedenmiddag zijn van een aantal instellingen op Goeree-Overflak- kee de ontruimingsplannen offi cieel gepresenteerd in het Prieel bij Rekreatiecentrum de Staven Voor afgaand hadden we deze week een gesprek met de heer Ronald Elvé, coördinator brandpreventie bij de stichting H.D.G., bestaande uit Verzorgingstehuis de Goede Ree, Verpleeghuis de Samaritaan en bejaardenhuisvesting 'Het Oude- land'. De heer Elvé is sinds 1 oictober 1980 werkzaam in de Samaritaan als sous-chef kok. Al jaren is hij lid van de vrijwillige brandweer van Dirksland. Als brand- wacht-2e klas is hij destijds tot de blus- groep van Dirksland toegetreden. Inmiddels is hij, sinds enkele jaren, plaatsvervangend bevelvoerder van die blusgroep. Op verzoek van de direktie is Elvé in 1992 begonnen met brandpre ventie in de Samaritaan en de Goede Ree. Toenmalig kommandant-brandweer van Middelhamis, de heer Peekstok. was hier nauw bij betrokken. Hij verzorgde de brandpreventielessen aan het perso neel, terwijl de heer Elvé daarbij assi steerde. In 1994 ging Peekstok met pen sioen. Vanaf dat moment is Elvé meer tijd gaan besteden aan de brandpreventie. Hij wordt daarbij bijgestaan, op vrijwilli ge basis, door oud-bevelvoerder van de blusgroep Sommelsdijk, de heer Wim van der Ree. Samen zijn ze brandpreven tielessen gaan geven, overtuigd van de noodzaak daartoe. Bovendien behoort ook bij brandpreventie, het kontroleren van de gebouwen en het buitenterrein. Zo worden de gebouwen bekeken of brand- en rookwerende deuren goed slui ten, of de brandblussers bereikbaar zijn en werken, of kruipruimtes worden afge sloten - immers een brand zou via een kruipruimte, of via een zoldering, razendsnel het hele gebouw in vlam kun nen zetten - enzovoort. Buiten wordt bekeken of de brandkranen bereikbaar zijn en of ze ook werken. Twee keer per jaar wordt er een grondige kontroleronde gedaan zowel bij de Goede Ree als bij de Samaritaan. Al met al is het een zeer omvangrijke taak die naast het geven van les, veel meer omvat als zo ogenschijn lijk zou gedacht worden. Werkgroep ontruimingsplannen Al in 1993 trad de stichting H.D.G. toe als lid van de brandveiligheidskommissie zieken- en verpleeghuizen Rijnmond. Dit is een groep instellingen die in dit samenwerkingsverband veel aan brand preventie doen. Door het lidmaatschap kan men als tehuis adviezen vragen. Ook kan men resultaten verkrijgen van onder zoeken die uitgevoerd worden, bijv. de brandgevaarlijkheid van bepaalde stoffen die in dergelijke instellingen veel ge bruikt worden. Wettelijk is geregeld dat dergelijke instellingen als een H.D.G. een ontrui mingsplan moeten hebben om voorbe reid te zijn op kalamiteiten. Op 13 sep tember 1994 is de werkgroep Eilande- ;«*-- lijke Ontruimingsplannen in het leven geroepen. Deze werkgroep heeft als doelstelling om in overleg met de regio nale brandweer te komen tot een unifor me tekst voor ontruimingsplannen op Goeree-Overflakkee met als achterlig gende gedachte, dat een koUektieve aan pak ook kostenverlagend kan werken. Initiatiefnemers hiertoe waren het Ziekenhuis Dirksland, de brandweer Dirksland en de stichting H.D.G.. In de werkgroep hebben zitting: De heer D.J. Bestman (onderkommandant Dirksland) als voorzitter, de heer R.E. Elvé (plv. bevelvoerder blusgroep Dirksland) als vertegenwoordiger van de H.D.G., de heer A. Gestel als architekt voor bouw kundige tekeningen, de heer F. ten Hoor als preventie officier van de Regionale Hulpverleningsdienst Rotterdam- Rijnmond (RHRR), mevrouw M. Groe- neveld als notuliste en mevrouw J.M.K. Pleysier als secretariaat, beiden namens het Ziekenhuis Dirksland. Deze groep heeft de basis gelegd voor het tot stand komen van een in principe uniform ont ruimingsplan, hetwelk voor iedere instel ling aangepast is naar de eigen situatie. De hoofdlijnen zijn echter overal hetzelf de, wat voor alle betrokkenen het beste werkt. Een personeelslid heeft dus in hoofdlij nen met dezelfde ontruimingsplannen te maken, of men nu in het ziekenhuis werkt of in de Goede Ree. De hoofdlij nen zijn precies hetzelfde, alleen de praktische invulling is aangepast naar de situatie die in dat gebouw geldt. Eind 1995 zijn ook andere instellingen tot het samenwerkingsverband toegetreden, zoals Ebbe en Vloed, Geldershof, Zuid wester, Refugium, Vliedberg, Sjaloom en Salem. Alle instellingen hebben een ontruimmgsplan op hun eigen organisa tie geschreven. De heer Ten Hoor. van de RHRR, koördineert de gang van zaken. De plannen moeten worden voor gelegd ter goedkeuring. Als aan de wet telijke en uniforme eisen is voldaan, dan geeft de Regionale Brandweer, in samen spraak met de gemeentelijke brandweer er de goedkeuring aan. Brandpreventielessen Het is wel aardig als er een ontruimings plan is, maar aan een plan alleen heeft men niet zoveel. Als het bewuste plan, waar vele uren aan besteed zijn, na het gereedkomen vervolgens in het archief gaat, dan heeft men er nog niets aan als er werkelijk een kalamiteit plaatsvindt. Daartoe worden onder leiding van de heer Ten Hoor van de RHRR brandpre ventielessen gegeven. Daarbij wordt het voltallige personeel, inclusief direktie getraind op het bewust worden van brandpreventie en tevens vertrouwd gemaakt met het ontruimen van afdelin gen. Ook deze lessen zijn uniform. Bij alle instellingen worden dus dezelfde lessen gegeven. De brandpreventielessen worden gefaseerd gegeven. De eerste fase bestaat uit het vertrouwd maken van het personeel met enige theorie, die \MJ noodzakelijk is om goed om te kunnen gaan in situaties van brand en eventuele ontruimingen, die daarmee gepaard kun nen gaan. Na vele maanden, als het gehele perso neel deze eerste fase heeft gehad, komt de tweede fase waarin naast een herha ling van de reeds geleerde theorie, ook enige praktijk wordt gegeven. Nadat ook dit weer door het gehele personeel is vol tooid, komt de derde fase die meer op de praktijk van het ontruimen is gericht. Hierbij worden enkele kamers aangewe zen, waarin 'slachtoffers' aanwezig zijn die eruit gehaald moeten worden. Nadat ook deze fase doorlopen is komt de vier de stap, waarbij er een oefening wordt gehouden op grotere schaal, waarbij de brandweer 'echt' uitrukt op een alarm van een tehuis en waarbij een gedeelte van dat tehuis daadwerkelijk moet wor den ontruimd. Om dit gehele oefentrajekt ïe doorlopen, zijn enige jaren nodig. Daar de stichting H.D.G. zelf een brand preventie coordinator heeft in de persoon van de heer Elvé, worden alleen de eer ste lessen van een bepaalde fase door de heer Ten Hoor gegeven. Elvé en van der Ree zijn daarbij dan aanwezig en nemen de methode in zich op. Alle andere les sen binnen de H.D.G. worden dan door hen beiden gegeven. Ieder jaar krijgen de ongeveer 350 personeelsleden, in groep jes van 20 a 25 man, brandpreventiein- strukties in de Samaritaan en de Goede Ree. Elvé is voor dit preventiewerk 160 uren uitgeroosterd uit zijn keukenwerk- zaamheden. Zodoende kan hij, met de enthousiaste hulp van van der Ree, zorg dragen dat de brandpreventie bij de H.D.G. op een goede manier wordt aan gepakt. Noodzakelijk „Het was echt nodig", vertelt Elvé, „In onwetendheid gebeurden er hele vreem de dingen. Om een voorbeeld te noemen: Bij een aktiviteit waren er 3 opwarm- plaatjes van 1500 Watt op één stekker doosje ingeplugd. Het snoertje smolt haast toen ik er bij kwam. Een ander voorbeeld wat ook veel mis gaat is het inpluggen op een opgerold kabelhaspel. Met praten moet je de mensen proberen te overtuigen dat sommige dingen inder daad heel gevaarlijk kunnen zijn. Bovendien zitten we in een huis met vele bewoners. Je moet er toch niet aan den ken als er iets mis zou gaan? Zo gingen er ook nogal eens dingen mis met bak en braadaktiviteiten op diverse afdelin gen. Inmiddels is daarin voorzien door op elke afdeling een zwaie stroomkabel beschikbaar te hebben, die teruggebracht is naar 220 Volt. Bij de kontroles moeten we steeds weer wijzen op rook- en brandwerende deuren waar dmgen voor gezet worden. Als er dus brandalarm komt, zouden deze deuren automatisch dicht moeten vallen om de brand en de rook tot een bepaald kompartiment te beperken. Als er echter dingen voor deze deuren gezet worden, dan kunnen deze niet dicht vallen. In het begin was dat best wel eens moeilijk. Je komt dan als 'nieuwbakken' brandpreventieman eens even zeggen wat er gerepareerd moet worden, of dat bepaalde dingen niet op de manier mogen zoals ze op dat moment gedaan worden. Toch is er de laatste jaren, mede door de lessen die we geven, veel meer begrip ontstaan, dat we met z'n allen voorzichtig moeten zijn. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn!" Oefenen Elvé vertelt iets over de oefeningen die worden gehouden. Hij hamert er iedere keer op dat deze tot doel hebben om het tijdstip tussen de kalamiteit en de aan komst van de brandweer nuttig op te vul len. „Juist in die eerste minuten is ade quaat optreden van levensbelang. Daar trainen we op. Zo zijn we min of meer begonnen om de mensen het begrip brand en brandgevaarlijkheid bij te bren gen. Vervolgens hameren we er iedere keer op: Wat te doen bij brand? Eerst melden! Dan komt in ieder geval de externe- en de interne hulpverlening op gang. Is er werkelijk brand? Dan gaan we direkt proberen de mensen uit de direkte omgeving weg te halen. Maar allereerst moet iemand kontakt op nemen met de receptie om te vertellen wat er aan de hand is. Wij hebben een normaal aanroepnummer op de telefoon, maar ook een speciaal alannnummer. Indien dit ingetoetst wordt dan komt de gespreksaanvraag vóór alle andere gesprekken bij de receptie binnen. Dikwijls zien we dan, dat toch het nor male nummer wordt ingetoetst bij een oefening. En dan sta je in de wachtrij, terwijl er een deel van je tehuis dreigt uit te branden. Door middel van de oefenin gen trachten we het personeel te trainen op het direkte handelen. Indien er tot ontruiming van een gang moet worden overgegaan moet er systematisch gehan deld worden. Daarom is er met de ontrui mingsplannen voor iedere funktie een taken- en instruktieblad gemaakt, waarop precies staat wat iemand moet doen. Dat beoefenen we dan ook. De eerste prak tijkoefening is het ontruimen van een enkele kamer, maar de tweede praktijk oefening wordt het meer menens. Deze oefening hebben we in het afgelopen jaar gedaan. Een stuk of zeven kamers wer den aangewezen als 'rampkamers'. Hierin zaten zgn. slachtoffers, bestaande uit personeelsleden. Daarbij is getracht een zo natuurgetrouw beeld te krijgen. De een was goed ter been maar de ander was gedeeltelijk dementerende en boven dien verlamd aan zijn linkerbeen. Een derde was pas uit het ziekenhuis geko men en kon nog niet van bed af. Een vierde had zich verstopt onder het bed of in een kast. Dat gebeurt in panieksitu aties. Zo hebben we vele zaken nagebootst, die dagelijks in zo'n tehuis voorkomen. Het personeel moest toen gaan ontruimen. De brandweer was zogenaamd onder weg. Kamer voor kamer werd ontruimd en daarvoor werd extra personeel aange vraagd van andere afdelingen. Wat bleek nu? Een W.C, waarin iemand 'bewuste loos' naast de pot was gezakt, werd hele maal niet bekeken. Het slachtoffer bleef daar dus heerlijk zitten tot aan het einde van de oefening. Een mevrouw die keu rig was afgevoerd naar een verzamel punt, kon zo weer terug lopen naar haar kamer om geld en foto's te gaan halen. Dat gebeurt in het echt hoor. Geld en foto's zijn zaken waarvoor vele mensen terug gaan in een woning waar brand is. Ze werd niet tegengehouden en lag later zogenaamd bewusteloos in haar kamer, bedwelmd door de rook. Dit soort zaken "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. In de laatste maand van het jaar is het goed zich te oriënteren op het komen de jaar. In deze en de volgende aflevering van Wetjes en Weetjes, die nog dit jaar zal verschijnen, wordt een aantal aandachtspunten gegeven die voor u van belang kunnen zijn voor de aangifte inkomstenbelasting. Rentevrijstelling De rentevrijstelling voor 1996 is 2.000 voor gehuwden en 1.000 voor ongehuwden. Deze vrijstelling mag met maximaal 2.000 resp. 1.000 worden verhoogd voor rente die valt onder een geblokkeerde werknemers- spaarregeling. Voor kinderen is de vrijstelling 500 per kind. In het jaar van huwelijk kan onder voorwaarden gebruik worden gemaakt van een extra rentevrijstelling. i». Dividendvnjstelling De dividendvrijstelling voor 1996 is 2.000 voor gehuwden en 1.000 voor ongehuwden. Laat eventueel uw besloten vennootschap nog voor 31 december dividend ter beschikking stellen, want in 1997 vervalt voor direk- teur-grootaandeelhouders de vrijstelling uit hoofde van dividend uit de B V Schenkingen In 1996 kan een ouder 7.823 belastingvrij aan een kind schenken. Voor kinderen tussen de 18 en 35 jaar geldt in 1996 een eenmalige extra vrijstel ling van 39.119. De schenking dient wel in 1996 gerealiseerd te zijn. In de aangifte schenkingsrecht dient u een beroep te doen op de eenmalige vrij stelling. Een inkomensoverheveling naar uw kinderen kan plaatsvinden door nog niet lopende inkomsten te schenken. Bijvoorbeeld de huur van 1997 schen ken in december 1996. Feestdaguitkering Per werknemer mag maximaal 300 als vrijgestelde feestdaguitkering wor den geschonken. Onder december vallen het sinterklaas- en kerstfeest en de jaarwisseling. Giften Het maximale bedrag aan aftrekbare giften bedraagt 10% van uw onzuiver inkomen. Het drempelbedrag voordat tot aftrek mag worden overgegaan bedraagt 1% van uw onzuiver inkomen met een minimum van 120. Giften kunnen worden gedaan aan algemeen nut beogende instellingen. Hieronder vallen ook kerkelijke instellingen. Het is noodzakelijk bewijsstukken te bewaren. Buitengewone lasten Om in 1996 in aanmerking te komen voor aftrek van buitengewone lasten dienen de ziektekosten de volgende drempels te overschrijden: Voor ziektekosten bij een onzuiver inkomen - t/m 23.467 ƒ2.863 - tussen/23.468 en 97.721 12,2% van het onzuiver inkomen - boven 97.721 ƒ11.922 Belastingpercentages 1996 en 1997 Voor 1996 gelden de volgende belastingpercentages: Belastbare som tussen: Belastingpercentage: O en 45.325 37,5% 45.326 en 92.773 50,0% 92.774 en hoger 60,0% Voor 1997 gelden de volgende belastingpercentages: Belastbare som tussen: Belastingpercentage: O en 45.960 37,3% 45.961 en 97.422 50,0% 97.423 en hoger 60,0% De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand ia sanaenwerking met Visser Visser Registeraecoyntants te Bareudrecht en Middelhar- nis. Hoewel uiterste zorf Is besteed aan de Inhoud, aanvaardt <Je re* daktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvoUedigbeid of onjuist heid of voor de gevolgen daarvaru REGISTERACCOUNTANTS zie je bij een oefening gebeuren. In een nabespreking wordt het personeel gewe zen op deze dingen, maar we merken heel goed dat vanuit het personeel ook steeds meer nagedacht wordt hoe bepaal de zaken zijn te verbeteren. Men is gemotiveerd. Natuurlijk is het in het begin lachen geblazen. Dat moet ook kunnen. Maar steeds meer wordt de noodzaak ingezien van een goed geolie de organisatie die klaar staat voor moge lijke kalamiteiten." Goede brandpreventie... Elvé is ervan overtuigd dat indien er een goede brandpreventie wordt uitgevoerd in een tehuis, de kans dat er werkelijk iets gebeurt, heel klein is. ,,Ook hier geldt de overbekende spreuk: 'Voor komen is beter dan blussen'." Hij is blij met de goede verstandhouding met de kommandant van de brandweer Middel hamis, de heer Jordaan. Bovendien zijn er goede kontakten met de blusgroep van Sommelsdijk, die de eerst aangewezene is om hulp te verienen bij de H.D.G. als dat nodig is. Regelmatig worden in de wintermaanden de gebouwen op oefen avonden bezocht. Ook zijn er gezamen lijke oefeningen gehouden en deze zul len ook in de toekomst zeker nog meer plaatsvinden. Zo wordt er binnen de H.D.G. hard gewerkt om te zorgen voor een ontrui mingsplan dat ook in de praktijk zal wer ken. Elvé: „Vanmiddag zijn de ontrui- rningsplannen aangeboden aan de direk- ties van de diverse instellingen. Een prima zaak, alleen hoop ik dat we ze nooit daadwerkelijk nodig zullen heb ben." STELLEND AM Op D.V. zaterdag 14 december hopen wij namens de Financiële Commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen on; 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en Schoolstraat. Wilt u het goed gebun deld en tijdig gereed zetten? Geen kar ton. Bij voorbaat dank. SOMMELSDUK Zaterdagavond 21 december is er weei de traditionele kerstbingo in wijkgebouv. 'de Zwaluw'. We hebben weer tal van mooie prijzen voor u, die natuuriijk het teken van de kerst staan. We draaien zoals altijd 6 bingoronden verlotingen en de superverloting. 1 prijs van de bingokaartjes en lootjes slechts 1,-per stuk. Komt u gezellig in ons prachtig versierd wijkgebouw een avondje bingo spelen We starten deze avond om 20.00 uur u weet, 'gezelligheid staat bij ons voor op'. net bingoteam van 'de Zwaluw Sperwers, Sommebdijk De en HERVORMD DIAKONAAL VERZORGINGSHUIS "DE GOEDE TOELICHTING Hooldsebouw bog gr recaptte *n direktte toko en kapsaion 1 J| 1* vard grocps- «n dtgverzorgirig ^W rttiitivertng 1^' aktivttfiitan begeieidins HR^ souter. HauKon fetti« Ronald Elvé, coördinator brandpreventie bij de Stichting HDG .Voorkomen is beter dan blussen" Verzorgingstehuis 'De Goede Ree Verpleeghuis 'De Samaritaan' in

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6