EIIIVI1DEI1-I1IEIJW5 Kerst sing-in in Dirksland Overdenking T uit de Heilige Schrift Op vakantie met het Nederlandse Rode Kruis HET ^^IJKVENSTER Schakelklub Stellendam Kunstenaars houden veiling voor bakkerij in Roemenië Zonsopgang Kerstviering CPB 'Goeree' JEUGD STUIF-IN VERVOLGVERHAAL DOOR DONKERE DAGEN 2e Blad VRUDAG 13 DECEMBER 1996 No. 6561 Blik op kerk "^p en samenleving cy - Een nieuwe aanslag op de zondag - Een vaste rustdag - Merkwaardige reacties Hoe langer hoe meer gaat het paarse kabinet z'n ware gedaante vertonen. Een tijdje geleden deed minister Wijers van Economische Zaken een aanslag op de rustdag, die in verband met de 24-uurs economie niet te handhaven zou zijn. Nu die storm een beetje geluwd is heeft zijn collega Dijkstal van binnenlandse zaken de aanval heropend. Hij had er andere argumenten voor om de zondag niet langer als officiële rustdag te erken nen. Dat laatste zou discriminatie beteke nen van de moslims, die hun feestdag op vrijdag hebben, en van de joden, die hun sabbat op zaterdag vieren. Een kind kan begrijpen dat dit maar schijnargumenten zijn. De minister heeft zijn voorstellen niet gelanceerd om joden en moslims tegemoet te komen, maar ge woon omdat hij vindt dat de zondag wèg moet. Dat past helemaal in het program ma van dit paarse kabinet, dat van me ning is dat religie behoort tot de privé- sfeer van het leven. Wie daar behoefte aan heeft mag de zondag als rustdag vie ren en op die dag naar de kerk gaan, maar een zondagswet, die regels geeft voor de samenleving, dat kan niet meer in onze pluriforme maatschappij. Een paar dagen nadat minister Dijkstel z'n uitspraken had gedaan werd al duide lijk dat hij naast de roos had geschoten. De zondag als rustdag is toch, ondanks de voortgaande secularisatie, te diep ge worteld in onze samenleving dan dat ze zomaar zou kunnen worden afgeschaft. Ook mensen die niet naar de kerk gaan, en zelfs niet-christenen, willen van die dag geen afstand doen, zij het ook om andere dan godsdienstige redenen. Ken nelijk heeft de meerderheid van ons volk toch behoefte aan een vaste dag waarop de arbeid kan worden onderbroken en die kan worden besteed aan andere zaken. De minister heeft uiteraard kennis geno men van die negatieve reacties en nam meteen wat gas terug. Hij had niet be doeld dat de zondag moest worden afge schaft, hij wilde alleen een discussie op gang brengen... We weten intussen uit welke hoek de wind waait, en we wach ten maar af wat de volgende poging van 'paars' zal zijn om een aanslag te doen op één van de verworvenheden van onze christelijke cultuur. Eén ding is me in deze hele discussie al opgevallen. Het Reformatorisch Dagblad van vrijdag 6 december zetten enkele uit eenlopende reacties op een rijtje. Rabbijn Lodi van der Kamp, zelf uiteraard jood en dus sabbatsvierder, vond dat er geen enkele reden was om de zondagswet bui ten werking te stellen. Nederland is een land waarin christenen altijd nog in de meerderheid zijn. Een moslimse iman had geen enkele behoefte aan de vrijdag als rustdag, als zijn geloofsgenoten maar bepaalde faciliteiten krijgen om op vrij dag aan hun godsdienstige verplichtin gen te voldoen. De praeses van de Gere formeerde Synode echter, ds. R. S. E. Vissenga, was er als de kippen bij om te waarschuwen dat wij als christenen niet te krampachtig aan de zondag moeten vasthouden, als er maar één dag in de week gereserveerd blijft voor rust en ont spanning... Het is te gek voor woorden, zeggen we vandaag. Waarnemer Vakanties zijn belangrijk voor iedereen. Lekker uitrusten, een paar dagen er tussen uit, alle dage lijkse zorgen kunnen vergeten. Dat kan ook als u een handicap heeft of een chronische ziekte. Het Rode Kruis organiseert vakanties in Nederland en in het buitenland, vakan ties waarvan u onbezorgd kunt genieten, omdat u goed verzorgd wordt door tien tallen vrijwilligers, waaronder verschil lende verpleegkundigen. De lokaties waar de vakanties worden georganiseerd zijn prachtig gelegen en de accommoda ties zijn goed aangepast. U kunt er elke dag genieten van tal van aantrekkelijke uitstapjes. Van 12 f m 17 mei 1997 is het vakantie- schip de 'J Henry Dunant' gereserveerd voor de regio 'De Zuid Hollandse Eilan den', ook voor u een mogelijkheid, om in aanmerking te komen, om vanaf de J. Henry Dunant, een week te kunnen genieten van het langs trekkende land schap. Heeft u er zin in, of wilt u eerst meer weten, dan kunt u contact opnemen met de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in uw omgeving. Daar kan men u alles vertellen over de Rode Kruis vakanties. Bovendien kunt u er een brochure aan vragen met informatie over alle moge lijkheden. Mocht u interesse hebben, of in aanmer king willen komen voor een van boven genoemde vakantieweken, dan horen we graag uw reactie voor 5 januari 1997 aan een van onderstaande adressen, dit in verband met de planning van de vakan tieweken. Ook vrijwilligers welke zich voor deze week beschikbaar willen stellen voor de verzorging, kunnen zich via onderstaan de adressen aanmelden. Dirksland/Melissant/Herkingen: Dhr. A. W. Driesprong, tel. 601674. Goedereede: Dhr. A. Lokker, tel. 493155. Middelharnis/Stad a/h Haringvliet: Mevr. J. C. Moeilijker, tel. 485511. HDG (Samaritaan en Goede Ree): Dhr. A. Grit, tel. 483253 pr. 488200 HDG. Nieuwe Tonge: Mevr. A. B. v. d. Doel, tel. 651937. Ooitgensplaat/ Den Bommel/Achthuizen: Mevr. M. IJpelaar, tel. 632185. Oude Tonge: Dhr.J. F. A. Pollemans, tel. 641517. Stellendam: Dhr. A. Grootenboer, tel. 491948. Ouddorp en distr. coördinator: Dhr. A.Hoek,tel. 681885. Deze heeft voor a.s. zaterdag een sport avond op het programma staan. Dus het belooft een gezellige en sportieve avond te worden. Vergeet de sportschoenen niet. We beginnen om 19.30 uur, maar de Schuur is oml9.00 uur open. Tot ziens op de klub. Gemeente Goedereede. De stichting Hulpcomité Roemenië, waarvan de oprichters Hans en Engeline Tanis dikwijls langere periodes in Roemenië verblijven, wil in het dorp Fundu Moldovei, hetwelk in het noord-oosten van Roemenië ligt, een bakkerij opzet ten. Fundu Moldovei ligt aan een zestig kilometer lange doodlopende weg, richting Oekraïne. In het gebied wonen ca. 30.000 mensen terwijl er geen enkele bakkerij te vinden is. Voor het opzetten van deze bakkerij, die zal worden bemenst door Roe- meniërs is veel geld nodig. De bakkery zal onder toezicht van de stichting blij ven staan en de verwachte winst zal weer worden gebruikt voor andere projekten in Roemenië. Achttien kun stenaars uit de regio dragen spontaan hun 'steentje' bij in het bijeen brengen van de benodigde financiën. Naast andere akties, die door de stichting Hulpcomité Roemenië worden gevoerd om de benodigde gelden bijeen te krij gen, hebben spontaan achttien kunste naars uit de regio Rijnmond besloten een veiling van eigen kunstwerken te organi seren. De veiling zal op zaterdag 14 december a.s. om 15.00 uur worden gehouden in de Galerie het Röderhaus, Noord Zijde Haven 13 te Goedereede. De kunstwerken zijn laag geprijsd. Vanaf 13.00 uur kunnen de schilderijen, plastiken en sieraden worden bezichtigd. Na een openingswoord van burgemeester Sinke, zal aan de meest biedende de kunstwerken worden geveild. Enige tijd geleden is het al aangekon digd, maar nu gaat het toch echt gebeu ren. Door muziekvereniging 'Amicitia' wordt een kerst sing-in georganiseerd. Wat houdt dit precies in? Een sing-in is geen concert, waarbij een vereniging zingt en het publiek luistert, maar waar alle mensen in de zaal mee kunnen zingen. Luisteren mag natuurlijk ook, graag zelfs. Na een eerder oproep voor mensen die deel willen nemen aan deze kerst sing-in, hebben ongeveer zestig mensen zich aan gemeld. Dit is voor 'Amicitia' een reden de uitvoering van deze kerst sing-in door te laten gaan. Bestuur en leden van 'Amicitia' rekenen hierbij op uw komst, om dit voor Dirksland unieke gebeuren mee te maken. De uitvoering bindt plaats op vrijdag 20 december 1996, om 19.30 uur in verenigingsgebouw 'De Schakel'. Om met zijn allen een mooi concert te kunnen geven, zullen we moeten oefe nen. Hiervoor zijn twee data beschik baar. Op maandag 16 december om 19.30 uur zal er geoefend worden in de Victoriahal aan de Philipshoofjesweg in Dirksland. Op woensdag 18 december om 19.30 uur wordt er geoefend in de 'Vroonlande' aan de Staakweg. Bestuur en leden roepen iedereen op die zich aan gemeld hebben voor deelname aan deze kerst sing-in zoveel mogelijk tijdens deze oefenavonden aanwezig te zijn, zodat we een mooie uitvoering kunnen geven. Voor eventuele nadere informatie kunt u zich wenden tot mevr. J. Nieuwland, tel. 601163. Muziekvereniging 'Amicitia' rekent op uw medewerking en hoopt dat zoveel mogelijk mensen dit unieke gebeuren in Dirksland bij zullen wonen. En Hij zal zij" gelijk het licht des mens, wanneer de zon opgaat, des morgens zonder wolken. (2 Samuel 23:4a) David ligt op zijn sterfbed. Maar zijn ogen zijn nog niet gebroken. Integen deel, zijn ogen zijn verlicht door de Hei lige Geest. En in de verte ziet hij zijn grote Zoon, de Messias, Die komen zal. Een Heerser over de mensen, zegt hij, een Rechtvaardige. En dan gebruikt hij een prachtig beeld. Hij zal zijn gelijk het licht des morgens wanneer de zon opgaat. Dat is een bekend beeld en ge liefd beeld in de bijbel. De Messias als het licht dat opgaat in de duisternis. Hij is immers het Afschijnsel van Gods heerlijkheid? God uit God en Licht uit Licht? En dat Licht schijnt nu in de duis ternis. Want wij hadden het licht ge doofd. Wij hebben de duisternis liever gehad dan het licht. De zonde is een werk der duisternis. En de satan heet de vorst der duisternis. En wij zijn verduis terd in ons verstand, vervreemd van God, Die enkel licht is. Hebben we ons leven zó al eens gezien? Als een donkere nacht, de nacht van zonde en dood? Dat zien we niet, zolang we in het donker zitten. De duisternis weet niet wat het licht is. Als de Zon der gerechtigheid opgaat over ons leven, dan zien we pas hoe donker het was. Dan zien we ook alles in een ander licht. Dan staan we anders tegenover de Heere, te genover onszelf, tegenover onze mede mens. De nacht is voorbijgegaan, zegt Paulus, de dag is aangebroken, laat ons afleggen de wapenen der duisternis en aandoen de wapenen des lichts. Als de zon opgaat, dan herleeft alles, dan beginnen de vogels te zingen. De opgang van de Zon der gerechtigheid geeft vro lijkheid en licht. En de zieke herademt. De pijn is niet weg, maar de nieuwe dag geeft moed en kracht. In het licht van de Zon der gerechtigheid is leven. Er zal genezing zijn onder Zijn vleugelen. Een morgen zonder wolken... Ook in het leven van David zijn er veel wolken ge weest. Soms door zijn eigen zonde, soms door de haat van zijn vijanden, soms om dat de Heere Zijn aangezicht voor hem verborg. Maar nu, op zijn sterfbed, ziet hij de Zon des heils aan de kimmen staan. Alle nevels zijn weggevaagd. De nevels van ongeloof en de wolken van verdrukking. Bij U, Heere, is de Levensbron, Uw licht doet klaarder dan de zon Ons 't heugUjkst licht aanschouwen. En straks? Uw zon zal niet meer onder gaan en uw maan zal haar licht niet in trekken, want de Heere zal u wezen tot een eeuwig licht, en de dagen van uw treuren zullen een einde nemen. Bergambacht W. van Gorsel De deelnemende kunstenaars zijn: Jan Bakker Hans Dolieslager Doortje van Grineken Rinus Groenendaal Tineke Hoogstad Harold Jassoy Ineke de Jong Kobi van der Kooi Manen Lith Joep Luyckx Mathijs Mijnders Hanneke Piederit Helmut Roder Alex Schellenberg Ko Schellevis Henk van Setten Poke Stribos Yvonne Struys D.V. donderdag 19 december 1996 hopen we onze jaarlijkse kerstviering te houden. Aanvang 20.00 uur. Plaats van samenkomst: verenigingsge bouw 'Oostdam' te Goedereede. Mede werking verlenen: Klein dameskoor uit Stellendam en Joost de Nooyer, orgel. We hopen u allen te mogen begroeten. STELLENDAM In 'De Schuur' aan de Bosschieterstraat te Stellendam organiseert de Jeugd Stuif- in op zaterdagavond 14 december een kwis-avond 'Ken uw eiland'. De avond begint om 20.00 uur; zaal open 19.30 uur. Toegang gratis. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom! Evenals voorgaande jaren heeft de RTM te Ouddorp een kalender samengesteld voor het jaar 1997 met behulp van een dertiental historische foto's van de trams op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden. De foto's zijn gekozen uit een tijdsverloop van ongeveer 1900 tot en met 1966. Nu alweer meer dan 30 jaar geleden beëindigde de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij de tramdiensten en ging in zijn vervoersgebied volledig over op de autobus. In de kalender wordt ook aandacht geschonken aan de veerdiensten tussen de eilanden die eveneens door de RTM geëxploiteerd werden. Op de voorpagina is een foto in kleur afgedrukt. Het is een foto van een echte RTM goederentram, maar nu op De Punt te Ouddorp als museumtram. De kalender is uitgevoerd in de stijl die de RTM in de vijftiger jaren gebruikte voor de kalender die zij toen jaarlijks uitgaf voor personeel en relaties. Als veertiende bladzijde is een informatieblad toegevoegd met in het kort de geschiedenis van de voormalige RTM en infor matie over de huidige RTM en een netkaart van de voormalige tramlijnen en veerdiensten. Dankzij de grote zelfwerkzaamheid van een aantal huidige RTM-medewerkers en de drukkerij Van Koppen en Kuiper te Ouddorp zijn de productiekosten van de kalender uiterst laag gebleven waardoor de kalender slechts f 10,- per stuk kost. De opbrengst van de kalender komt geheel ten goede aan het herstel en behoud van het historische trammaterieel van de voormalige Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, nu geves tigd te Ouddorp aan de Brouwersdam. De kalender is verkrijgbaar op de volgende adressen. - Remise RTM, De Punt West (Brouwersdam) - Lindelaan 8, Ooitgensplaat - VVV Oud-Beijeriand - Modeltreinen A. van Arkel, Oud-Beijerland - Modeltreinen De Posttrein, Barendrecht - Blaaksedijk Oost 34, Heinenoord - Alle VVV's op Voome en Putten - VVV agentschappen Gemeentehuis Bemisse en Bibliotheek Spijkenisse - Archiefwinkel Rotterdam Coolsingel - VVV Zierikzee, VVV Brouwershaven, VVV Renesse en VVV Haamstede -13- Ze raapt de verfrommelde brief op van de grond en als op haar: „mag ik?" geen afwijzingt volgt, strijkt ze de kreuken zoveel mogelijk glad en tracht te lezen. Het gaat haar als grootvader. Ze weet niet, hoe ze het heeft; ze begrijpt niet; maar ze voelt, hoe het bloed haar naar het hoofd stijgt en hoe een paar branden de tranen zich in haar ooghoeken dringen. Een op schrift droeg de brief niet. Botweg luidde het: „Na de schandelijke behandeling, mij door je dronken broer aangedaan, wil ik je niet meer in mijn huis zien. Ik duld niet, dat je er nog een voetstap zet. Ik begin in te zien, dat ik mijn gunstbetoon te ver heb gedreven; ik had moe ten bedenken, dat ik van jullie niets anders te verwachten had. Ik sluit hierbij een biljet van tien gulden in voor schadeloosstelling; je hoeft niet te proberen terug te komen. Alle moeite zal vergeefs zijn. Onthoud goed dat alles nu tussen ons uit is. F. BARENDS" Is het wonder, dat Greet na het lezen van de brief op een stoel neervalt en het hoofd in beide handen verbergt? Kwam nu alles gelijk? Was het zaterdag nog niet genoeg geweest? Had ze dat verdiend, zó te worden beledigd? Het was één warreling van gedachten. Wat had Steven gedaan? Moeders eer en vaders naam te schande gemaakt. En op hdar viel de belediging terug als een moker slag op haar ziel. Wat zouden de mensen in het dorp ervan denken, als ze hoorden, dat Greet niet meer op Duinoord mocht komen? Hoe moest ze in de behoeften van het gezin voorzien? En dan die harde woorden in de brief, die schampere uitdruk kingen, dat beledigend slot vooral... „Trek het je niet aan Greet", herhaalde grootvader. „Jij hebt geen schuld en die ellendige rijkaard hoeft nog niet op ons te trappen, al zijn we arm", en in de oude ogen komt een gloed van haat en zijn vuist balt zich in onmachtige woede. „Stil grootvader, het is moeders broer". „Zwijg er van, kind, en spreek hem niet voor. Het is meer dan schandelijk. Zeker, dat is het. Greet voelt het immers zelf zo diep en tóch is er iets, dat haar nog meer pijnt dan de beledigende inhoud van de brief. Het is de ge dachte, dat het gedrag van haar broer er de oorzaak voor is geweest. Wèt Steven deed, ze kan het zelfs niet gissen, maar.En weer vat ze de brief op en leest de aanhef. O, moeders nagedachtenis bevlekt door Steefs ge drag. Want ze kent z'n bitterheid tegen oom Ba- rends en ze verwijt het zich reeds dat ze hem er niet ernstiger van heeft afgemaand. Waar zal het met Steven eindigen, als hij zich maar steeds door zijn hartstochten laat regeren; als hij zijn zwakheid van karakter niet overwint? Moedeloos blijft ze zitten. En de ziel van de oude is in opstand, in volle op stand. Het stormt daarbinnen. Gods wegen zijn hem te duister en als hij Greet daar ziet zitten, is het of zijn hart barsten zal. „Kom Gree", beurt hij op, en hij herhaalt dezelfde woorden van zoeven, „trek het je niet aan". Maar hij weet geen echte troostreden te vinden. De toe komst lijkt hem donkerder dan ooit. Na het ge beurde van zaterdag met Steven... Ja, wat stond er ook in die brief... En werktuigelijk strekt hij de hand er naar uit en zijn ogen zoeken. „Weet jij er van Gree, wat Steven heeft gedaan?" „Niets grootvader; och, hij weet het misschien zelf niet eens meer, maar. „Het is Steefs schuld", valt de oude uit. „Och, wat brengt hij ons in ellende", en hij werpt de brief met een boos gebaar weer weg. Een muntbiljet zweeft van tussen de binnenzijde op de vloer. Dit gezicht maakt zijn boosheid opnieuw gaande. „Een aalmoes wil hij ons geven; een aalmoes, of we bedelaars zijn..." en hij staat gereed om het biljet in het vuur te gooien. Greets arm houdt hem tegen. „Nee, grootvader, we sturen het terug", zegt ze. Het is dezelfde trots, als die in grootvaders hart woont, maar hij voelt fijner; oom Barends moet zelfs niet kunnen denken, dat ze het geld hebben behouden. De oude kijkt haar aan. „Ja", zegt hij, „juist. We zullen het terugsturen. En jij zult wel gauw genoeg bij anderen terecht kun nen Greet", voegt hij er aan toe. „We hebben dat volk niet nodig Gree. „Och", valt hij dan weer ineens uit, „als ik maar jong was en sterk; het zou anders gaan. Maar nu komt het alles neer op jou..." Buiten lacht de voorjaarszon en kleine Ems stem metje zingt, terwijl ze zich met haar oude pop in het zonnetje achter het huis heeft neergezet, moe ders lievelingslied, dat Greet haar reeds zo vroeg heeft geleerd: „Maar de Heer zal uitkomst geven. Grootvader zwijgt en luistert. Dat lied is zijn bestraffing. Greet hoort het ook en haar blik ontmoet die van grootvader, waarin zij beschaming leest. Hij voelt het, hoe hij zich weer door zijn drift heeft laten vervoeren, inplaats van zijn kleindochter te steu nen en te bemoedigen met de troost van 's Heeren woord. In dit ogenblik is het, alsof al de overleg gingen van zijn ziel als een opengeslagen boek vóór hem worden gelegd. Waar is zijn geloof, zijn vertrouwen, waarvan hij anders zo blijmoedig kon getuigen? Had hij Greets strijd niet verzwaard, Stevens verkeerdheid niet aangemoedigd? Had God hem geen gewichtige post toevertrouwd in dit ouderloos gezin en hoe had hij zich van zijn plicht gekweten? Ook Greet voelt zich beschaamd. Had ze niet de laatste tijd te veel alles alleen willen doen? Had ze niet te veel op eigen kracht vertrouwd? En had niet de tegenspoed van de laatste dagen haar gebed doen verflauwen? Grootvader voelde behoefte alleen zijn: hij zette de muts op en zocht de eenzaamheid van de dui nen, om zijn hart uit te storten voor zijn God, om zijn zonden te belijden, om troots en sterkte te vra gen van Hem, „Die uitkomst zal geven". Em had het druk met haar pop. Greet bleef alleen achter. En ze zei bij zichzelf de woorden na, die haar zusje pas zong; en die woorden riepen haar het beeld der lieve moeder weer voor de geest en het was haar, alsof ze aan haar boezem kon uithuilen al haar verdriet; alsof de weg naar de genade stroom vlak en effen voor haar lag. Toen ze opstond, was er kalmte op haar gezicht te lezen. Ze had opnieuw de kracht ontvangen. HOOFDSTUK 13 In eigen kracht oen Steven 's avonds thuiskwam kon hem het voorgevallene van die dag kwalijk onbe kend blijven. (wordt vervolgd) Kalender 1997 RTM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3