fndbrechtse Eerste steenleg^ng aanleunwoningen bij 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge Plaatwerk Gemeente Middelhamis gaat kunstuitleen opzetten in Het Diekhuus Kerstconcert Mannenkoor'Ons Koor' Couponaktie kapsalon Silhouet brengt 500,- op ten bate van de KNRM Kerstzangavond Nieuwe Tonge BEROEPEN 'èoJoo^o Will alie merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. 69e Jaargang VRIJDAG 13 DECEMBER 1996 No. 6561 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS - De commissie on derwijs, welzijn, sociale zaken en ver keer heeft woensdagavond in grote meer derheid besloten om ook in Middelhamis de mogelijkheid tot kunstuitleen aan par ticulieren en bedrijven mogelijk te ma ken. Alleen mevr. van de Nieuwendijk- Groenendijk van de fractie Hoogzand was falikant tegen. „Onze fractie vindt dit geen gemeentelijke taak. In het voor stel staat wel dat het binnen vijf jaar het exploitatietekort tot nul terug gebracht zal zijn, maar daarin zijn de huisves tingskosten niet meegerekend en daar hebben wij ook grote moeite mee. De be grijp best dat er vraag is, maar begrijp niet dat het weer de gemeente Middel hamis moet zijn, die dit moet bekostigen. Er zijn andere zaken die veel belangrij ker zijn". Van de kant van de VVD kwam een heel ander geluid. „Wij steunen dit van gan ser harte en bevelen het bij de inwoners van Middelhamis dan ook warm aan", aldus mevr. Zoomers-Zaaijer. Ook de PvdA bleek een groot voorstan der van kunstuitleen te zijn. De heer Hooijman: „Tijdens de begrotingsbehan deling wilden we al een motie indienen om dit te bewerkstelligen, maar hebben die toen ingetrokken omdat het college daar al mee bezig was. Wij juichen het dan ook toe". De SGP-vertegenwoordiger, de heer Doorn, bekende openhartig tijdens de commissievergadering dat hij weinig ver stand van kunst had. „Ik zie wel eens wat bij de tandarts maar verder niet. Of de fractie het voorstel zal steunen weet ik niet. Daar is nog geen overleg over ge weest. Zelf heb ik er niet zo'n moeite mee, al moet ik bekennen er totaal geen verstand van te hebben. Waar ik wel moeite mee heb is dat er nu met het meeste gemak 19.500 gulden wordt uit getrokken terwijl de huurdersvereniging geen startsubsidie kon krijgen. Dat lijkt nergens naar vind ik". Wethouder Tiggelman vond dat dit niet kon worden vergeleken. „U weet net zo goed als wij dat het college de huurders vereniging best wel die startsubsidie wilde geven. Het was echter de raad die het voorstel verworpen heeft". Ook de stelling die de fractie Hoogzand nam kon er bij de wethouder niet in. „Dat het geen gemeentelijke taak zou zijn, daar kunnen we van mening over verschillen. Maar stel dat we de verenigingen ook geen subsidie zouden verstrekken, dan krijgen we een onleefbare gemeente. De een houdt nu eenmaal van voetballen, terwijl de ander van hockey houdt. Maar er zijn ook mensen die nu eenmaal van kunst houden". Ook over de kosten maakt Tig gelman zich geen grote zorgen. „Als er straks meer bekendheid aan gegeven wordt en er goed verhuurd wordt, zullen de huisvestingskosten best wel meeval len. De ben ervan overtuigd dat er zeker bedrijven zullen zijn en ook particulieren die mee willen doen. Het college is er dan ook totaal niet ongerust in dat het niet zal lopen. Er zijn trouwens nu al een groot aantal mensen die nu al kunst huren uit andere plaatsen". Oranje Nassauschool Voor het ingrijpend technisch onderhoud van de Oranje Nassauschool heeft de commissie ingestemd met het college voorstel om daarvoor een bedrag be schikbaar te stellen van bijna 34.000 gul den. Dit bedrag is voor het herstraten van het plein en de vervangingen van groe- penbord, brandslanghaspel en toestellen en kranen voor waterleiding en sanitair. Voordat het college met dit voorstel op tafel kon komen zijn er vele vergaderin gen en gesprekken met het schoolbestuur geweest. Het schoolbestuur meende aan spraak te kunnen maken op een bedrag van zo'n 100.000 gulden. Hiervoor heeft het schoolbestuur zelfs via een juridisch adviesbureau een bezwaarschrift laten opstellen. Middels de gevoerde gesprek ken is de gemeente echter met het be stuur tot een compromis gekomen. De commissieleden waren allemaal blij dat het nu eindelijk zover is dat deze zaak is opgelost. Volgens mevr. Maas- van der Valk (VDB) heeft de gemeente de zaak goed gespeeld en de juiste con clusies getrokken. Hooijman (PvdA) vindt dat het schoolbestuur de handen echter mag dichtknijpen met zo'n hoog bedrag. „In feite had ze nergens recht op, dat ze dit nu krijgen is een grote meeval ler voor ze". Ook wethouder Tiggelman is blij dat de zaak nu is opgelost. „Het is een veelbe sproken onderwerp geweest. Maar ook het college is blij dat er overeenstem ming is gekomen". Als u meer wilt dan de laagste prijs voor alle zekerfteul Zoals u van het mannenkoor gewend bent, is er ook dit jaar weer een kerstcon cert, en wel op maandag 16 december in het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente te Sommelsdijk. Naast het mannenkoor wordt dit jaar niet zoals eerder vermeld was door het ZWN mannenkoor, maar door dameskoor 'Toonkunst' medewerking verleend. Dit uit Middelhamis afkomstige dames koor heeft in het verleden vele malen met het mannenkoor samengewerkt. Naast aparte optredens, zullen de koren ook gezamenlijk enkele kerstliederen ten gehore brengen. Ook de samenzang is niet vergeten. Het op Flakkee zeer bekende 'Ons Koor' zal op 16 december weer een aantal mooie kerstliederen ten gehore brengen zoals Het Kerstlied van Bernhard Dia mant, De Engelen en de Herders van Eer Joosten, Cantique de Noël in een bewer king voor mannenkoor door Martin Koe- kelkoren, oud-dirigent van de Maas trichter Staar, Joy tot the world. Stille Nacht en natuurlijk het Ere zij God. Het Mannenkoor hoopt u op maandag 16 december te ontmoeten, het concert be gint om 20.00 uur en om 19.30 uur is de kerk open. Ter bestrijding van de onkosten zal er een collecte gehouden worden. De alge hele leiding is in handen van de dirigent van 'Ons Koor', Willem Chr. Meyboom. SOMMELSDUK Remonstrantse Gemeente 't Winkeltje in de Remonstrantse Ge meente te Sommelsdijk op 20 november jl. (rommelmarkt en verkoping van kado- artikelen) was een gezellige en drukke dag. De opbrengst was mim 4.100,-. Bij deze willen wij iedereen hartelijk bedanken die aan dit mooie resultaat hebben meegewerkt. De Zeemanspot op moment van overhandiging van het geldbedrag STELLENDAM - Kapsalon Sil houet is bezig met een reorganisa tie/renovatie. De eerste fase be stond uit een organisatorische wij ziging. Er is een nieuwe bedrijfs leidster in dienst genomen. Het team is uitgebreid tot vier kap sters, welke klaar staan om de klanten op professionele wijze te helpen, waarbij de nadruk ligt op een goede serviceverlening. Toen de eerste fase was afgerond zijn de klanten bedacht met een coupo naktie. Eén coupon was bestemd voor een schenking, door de kapsa lon, van 2,50 per coupon aan de KNRM. Woensdagmorgen is de totale opbrengst van 500,- over handigd aan de PR-man van de KNRM te Stellendam, de heer J. van Wezel. Op dat moment was de Zeemanspot aan de zestigste aktie bezig van 1996. De couponaktie is opgezet om de klanten bij de kapsalon te betrekken. De eerste fase van de reorganisatie/renovatie bestond uit een personele aanpassing. Toen deze voltooid was zijn de klanten verrast met een couponaktie die 12 weken heeft geduurd. Eén van de cou pons was niet voor de klanten bestemd, maar kwam ten goede aan de KNRM. De kapsalon verplichtte zich om bij iedere ingeleverde coupon 2,50 te schenken aan de KNRM. Dit is bijzonder aange slagen. Tijdens de overhandiging van het geldbedrag aan de heer Van Wezel van de KNRM te Stellendam, vertelde men hoe sommige mensen zelfs terug naar huis gingen, om alsnog de coupon te halen die ze vergeten waren. Het uitein delijke resultaat werd woensdagmorgen aan Van Wezel overhandigd. Hij waar deerde deze aktie bijzonder, daar de red dingsmaatschappij sinds de oprichting in 1824, haar werk heeft moeten doen met enkel particuliere bijdragen. Zonder die bijdragen zou het werk nooit mogelijk zijn geweest. bezig met zestigste aktie in 1996 Aktie Zeemanspot Op het moment van overhandiging van het geldbedrag was de Zeemanspot juist bezig met een aktie. De reddingsboot was tegen half negen uitgevaren voor hulp aan een gamalenkotter. De SL 16 'Morgenster', met twee mensen aan boord, was bewesten de Adriana-boei en kreeg daar te kampen met motorpech. De Zeemanspot nam het vaartuig op sleep touw en bracht het in de buitenhaven van Stellendam, alwaar het rond half twaalf werd afgemeerd. Deze aktie was de zestigste van de Zeemanspot in 1996. Daarbij zijn 144 mensen aan de wal gebracht. De John Stegers, de andere plaatselijke reddingsboot van de KNRM voor het Haringvliet, is in 1996 achten twintig keer uitgevaren, waarbij 45 men sen in veiligheid zijn gebracht. Vijf en dertig procent van de akties zijn ten behoeve van de visserij. Voor het overi ge wordt voornamelijk hulp aan de rekreatie geboden. Renovatie De kapsalon heeft nog twee fasen op het programma staan. Januari 1997 wordt de salon gerenoveerd. Het geheel wordt ver bouwd en weer opnieuw opgeverfd. Daarna volgt de derde en tevens de laat ste fase, die bestaat uit het plaatsen van nieuw meubilair en apparatuur. Men tracht met deze renovatie de aan trekkingskracht van de salon te verho gen, zodat ëhet hoofd kan gebodeni wor den tegen de toenemende konkurrentie van voornamelijk de zogenaamde 'thuis- kapsters'. Kapsalon Silhouet wil meer zijn dan een kapper. Door de geplande investeringen wil men meer kwaliteit en service aan de klant kunnen bieden. Daarnaast acht men het ook van groot belang dat de kapsters het naar hun zin hebben, wat in een gerenoveerde kapsa lon zeker het geval zal zijn. Het geldbedrag wordt overhandigd aan de heer Van Wezel van de KNRM. V.l.n.r. Anja de Gooijer, Karin Visbeen, de heer Van V/ezel, Hélène Troost en Marlies Dubbeld Vond vorige week de ofHciële ope ning van het eerste woonzorgcen trum bij "Geldershof' in Dirks- land plaats, woensdag werd de eer ste steen gelegd voor een dergelijk centrum bij "Ebbe en Vloed" in Oude Tonge. De heer R. Malie paard, wethouder van Oostflakkee verrichtte deze plechtigheid. Het betreft een complex van 12 wonin gen. Nadat de eerste steenlegging had plaats gevonden sprak de voorzitter van de Woningbouw Vereniging "Samenwer king" de heer J. van Renswoude over de voorbereidingen, de werkzaamheden en de beweegredenen om deze woningen te realiseren. Dit project - zo sprak hij - kwam tot stand na jaren van informeel overleg tus sen de woongemeenschap voor ouderen "Ebbe en Vloed" en de Woningbouw Vereniging "Samenwerking". Pas een klein jaar geleden is er in de besprekin gen tussen de beide instanties een door braak gekomen. Daarna is alles in een stroomversnelling geraakt. De eerste aanzet werd gegeven door de aannemer, de heer Kroon, die de moge lijkheid opende om via het z.g. tum-key- principe tot de bouw te komen. Toen het zover was raakte ook het gemeentebe stuur van Oostflakkee bij de zaak betrok ken. Zij opende via het verstrekken van subsidie en verdere ondersteuning de weg tot realisering. Het is dan ook niet toevallig dat wethou der Maliepaard de eerste steen legde. Men wilde daarin de dank aan het gemeentebestuur van Oostflakkee tot uit drukking brengen. De doelgroep Ook in de gemeente Oostflakkee zullen binnenkort mensen met een handicap in de gelegenheid worden gesteld langer zelfstandig te blijven wonen. Dat stemt tot grote voldoening. De woningen zijn bestemd voor mensen, die nog niet aan een verzorgingstehuis toe zijn, maar voor wie het zelfstandig wonen problemen oplevert. Ebbe en Vloed zal voor zover dit ge wenst en noodzakelijk is extra zorg leve ren. Is men 'te goed' dan volgt geen toewij zing; is men 'niet goed genoeg meer' dan volgt ook geen toewijzing. Het is van groot belang dat de toewij zingscommissie - een adviescollege - de grenzen van onder- en bovengrenzen van toelating zo nauwkeurig mogelijk aan de Woningbouw Vereniging, aangeeft. Op D.V. zaterdagavond 21 december a.s. hoopt Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' o.l.v. Peter Wildeman haar traditionele Kerstzangavond te houden in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Aanvang 19.30 uur. Als gastkoor is deze avond uitgenodigd Mannenkoor Ethan uit Yerseke. Dit uit ca. 90 leden bestaande mannenkoor, dat jl. september haar 30-jarig bestaan mocht vieren, staat al bijna 25 jaar onder lei ding van de altijd nog zeer enthousiaste dirigent Rijk J. Rijkse. De begeleiding op het orgel is in handen van Bram Bout. Arlan de Visser en Hans van Moolen- broek spelen op de kornet (blaasinstru ment) en Peter Wildeman verzorgt de begeleiding op orgel en piano. De opening en sluiting zal verzorgd wor den door ds. A. Belder. Na afloop van de zangavond zal in het Hervormd Centmm 'Elim' de gelegen heid zijn om cd's en mc's te kopen van beide koren. De toegang deze avond is vrij; er zal één collecte worden gehouden ten bate van het Gereformeerd Psychiatrisch Zie kenhuis in Bosch en Duin (aktie van het Reformatorisch Dagblad!). Allen van harte welkom! Subsidies Naast dank aan de gemeente sprak de heer Van Renswoude ook zijn erkente lijkheid uit aan het Bestuur en de Raad van Toezicht van Ebbe en Vloed, die een deel van de grond voor een minimale prijs ter beschikking stelden en aan het ISGO, dat het bouwrijp maken van het perceel voor zijn rekening nam. Ook de aannemer werd in de dank betrokken. Het beleid was erop gericht de woningen financieel toegankelijk te maken voor iedereen. Daarom heeft de Woningbouw Vereniging een extra subsidie ter beschikking gesteld, zodat de huurprijs onder de bovengrens van de individuele huursubsidie is gebleven. Ook de aanne mer en de architect hebben het nodige gedaan om dit te bewerkstelligen. De bouw De bouw verloopt vlot, zodat de opleve ring van het project niet zo lang op zich zal laten wachten. Aanvankelijk was de opleveringsdatum 1 juli 1997, maar deze zal, als koning win ter geen roet in het eten gooit, aanzien lijk kunnen worden vervroegd. Toelatingscommissie De indicatiecommissie kan daarom al in januari a.s. met haar werk beginnen. Dat betekent, dat zij, die voor een van de woningen in aanmerking wensen te komen zich bij de Woningbouw Vereni ging kunnen melden, voor zover ze dat nog niet hebben gdaan. Niet de datum van inschrijving geldt, wel de mate, waarin men geschikt is een dergelijke woning te betrekken. Om dat te kunnen beoordelen zal er een sociaal-medisch rapport worden opge steld, dat de basis vormt voor de beraad slagingen in de toelatingscommissie. De beslissing zal met de grootst mogelijk zorgvuldigheid worden genomen, aldus de heer Van Renswoude. Andere sprekers Hiema voerde wethouder Maliepaard het woord. Hoewel ziek, wilde hij dit uniek gebeuren niet aan zich voorbij laten gaan. Hij sprak over de vertraging in de uit voering, die er aanvankelijk was, omdat men meende door de bouw van een complex bij Ebbe en Vloed het aanzien van het dorp te schaden. Maar, waar kan men, zo vroeg de heer Malie paard zich af, een woonzorgcentrum nu beter situeren dan bij een verzorgingste huis? Hij prees de samenwerking tussen de WBV en Ebbe en Vloed. MIDDELHARNIS Door de kerkenraad der Gereformeerde Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. J. den Hoed te Rock Valley, Iowa, U.S.A. RENAULT-dealer Kerkdiensten Ger. Gemeenten DIRKSLAND - dinsdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer (bijbellezing). HERKINGEN - dinsdagmiddag 2.15 uur ds. W. Harinck van Kapelle (huwelijksbevestiging Jacob Cabaret en Comelia van der Veer). Ook wilde hij de samenwerking tussen Gelderhof en Ebbe en Vloed niet on besproken laten. Hij voorzag voor de toekomst zelfs een samengaan op bestuursniveau. De zorg is in de laatste jaren door de fysieke toestand waarin de bewoners vaak verkeren sterk toegenomen. Zonder vrijwilligershulp zou het niet meer te doen zijn. De gemeente acht de zorg voor de ouderen als een van haar kerntaken. Niettemin is ze bereid, de zorg voor ouderen, voor zover dat financieel mogelijk is nog verder uit te breiden. Het woonzorgcentrum zal niet het laatste zijn, waarin de gemeente partici peert, aldus wethouder Maliepaard. Als voorzitter van de Raad van Toezicht van Ebbe en Vloed sprak de heer Luijendijk. Hij deed dat mede namens de directie. Hij zag het project als een kroon op het weric van allen, die eraan hebben meegewerkt. Er is meer nodig vanwege de extra verg rijzing op ons eiland, die het gevolg is van het feit, dat veel ouderen naar het eiland terugkomen om van hun welverdiende pensioen te genieten. De heer G. Robijn bracht de felicitaties over als voorzitter van de Federatie van Woningcorporaties op ons eiland. Hij zag huisvesting van ouderen als een van zijn belangrijkste taken. Door verschuivingen in de zorgsector wonen nu ouderen zelfstandig, die vroeger allang naar een verzorgingste huis zouden zijn gegaan. Juist voor deze mensen willen de woningcorpora ties een passende huisvesting realise ren. Ook op ons eiland is de behoefte aan geschikte woningen voor ouderen groter dan woonruimte voor gezinnen. De woningcorporaties spelen daar op in. Het toegewezen bouwcontingent wordt dan ook vooral gebruikt voor het scheppen van huisvesting voor ouderen. Maar door het wegvallen van een deel van de finan ciële middelen wordt het realiseren van woonzorgprojecten steeds moeilijker. Intensieve samenwerking met de ge meente is dan ook geboden, aldus de heer Robijn. Hij betreurde het te moeten constateren dat nog niet alle gemeenten op ons eiland overtuigd zijn van de noodzaak van dergelijke projecten. Hiema volgde de receptie. De zaterdag vóór kerst, D.V. 21 decem ber, willen we als OJW al bij deze ge beurtenis stil staan. En wel op een heel bijzondere manier. We willen deze avond om 17.30 uur beginnen met een gezamenlijke maaltijd. Na de maaltijd (om 18.30 uur) willen we beginnen met het avondprogramma. Dit bestaat uit een centrale opening, en wordt gevolgd door diverse keuzepro gramma's. Voor elk wat wils! Als afsluiting van de avond draaien we nog een film. Wanneer je al bij de maaltijd aanwezig wilt zijn, vragen we je even te bellen om je op te geven, naar Gerdie (487653). Dit kan t/m vrijdag 20 december 20.00 uur. Kosten voor deze avond zijn ƒ5,-. Ben je van plan om alleen naar het avondprogramma te komen, ben je van harte welkom tussen 18.15 en 18.30 uur. Kosten zijn dan 2,50. We hopen dat jij ook komt! Vingei(ing3 - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Eiektrisciie huishoudelijke app. VOOR BEELD EN GELUID FOTO VHXO - STUDtO - REranTAQC - FOTOQRAFK ^^QBT^Q^^ WwëtMbaÊt3S'TÊMoonfni7)M19121 Fki6S3734 f>rint»hop-HogÊioom172-T»htoenf>11l)4eZ400 Middelhamis Telefoon (0187) 482222 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur.C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1