Nieuw woonzorgcomplex bij Zorgcentrum 'Geldershof in Dirksland Herkingse molenkap gerestaureerd Waterschap en Natuurmonumenten oneens over onderhoudspad Kwade Hoek U bent toe aan een Daewoo Kerstconcert in Dorpskerk van Oud-Beijerland Molenkap met bijzonder transport vervoerd van Spijkenisse naar Herkingen 69e Jaargang DINSDAG 10 DECEMBER 1996 No. 6560 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS - Tydens de begro tingsvergadering van de Verenigde Vergadering van het Waterschap, afgelopen vrijdagmiddag, bleek dat de standpunten van het Waterschap en Natuurmonumenten met betreliking tot het onderhoudspad in de duinen van de Kwade Hoek, nog ver uiteen liggen. Een oplossing lijkt voorlopig nog niet 'in beeld te zyn'. De Dijkgraaf, de heer Goekoop, bracht de vergadering op de hoogte van een overleg over het bestaande onderhouds pad in de duinen. „Dat is niet plezierig verlopen. De partijen zijn zonder een oplossing te vinden uit elkaar gegaan. Voorlopig zullen we als Waterschap een afwachtende houding aannemen." Onderhoudspad Onlangs werd besloten dat per 1 januari 1997 het Waterschap de zeekering gaat beheren. Het schap zou graag zien, dat het zgn. onderhoudspad in de Kwade Hoek opengesteld werd voor fietsers en wandelaars, zonder dat deze lid behoe ven te zijn van Natuurmonumenten. Ook de gemeente'Goedereede wil al jaren het onderhoudspad als fietspad opengesteld zien. Om aan de bezwaren van de vereni ging tegemoet te komen, wilde het Waterschap zelfs overgaan tot het plaat sen van klaphekken bij de ingangen, om zodoende het fietsverkeer zoveel moge lijk te beperken tot het werkelijke rekre- atieve fietsverkeer. Natuurmonumenten wil hier echter niets van weten. „De ver eniging heeft echter geen bezwaren tegen het aanleggen van een nieuw fietspad enkele tientallen meters verder landin waarts", zo gaf Heemraad van der Vlugt te kennen. „Wat geven ze dan op als reden?", zo vroeg hoofdingeland A.van der Wende zich af, ,,want wat is nu erger, een nieuw fietspad dichtbij zo'n gebied, of een fiets-wandelpad over het bestaande onderhoudspad? Het aanleg gen van een nieuw pad brengt volgens mij veel meer schade aan de natuur aan, dan wanneer het bestaande onderhouds pad wordt opengesteld." Van der Vlugt antwoordde dat Natuurmonumenten hier als enige reden opgeeft dat ze het gebied als stiltegebied in stand willen houden. Opbreken Volgens Van der Vlugt is de kans nu heel groot geworden dat er, min of meer evenwijdig aan het bestaande onder houdspad, een nieuw fietspad komt. „De provincie heeft al laten weten dit te wil len financieren. Met de aanleg zal onge veer een bedrag gemoeid zijn van 800.000,-. Daamaast heeft de gemeente Goedereede laten weten het onderhoud van het nieuwe pad op zich te willen nemen. Het zal dan waarschijnlijk een schelpenpad gaan worden." Het Waterschap zal hier node toestem ming aan geven. Echter tijdens het over leg tussen de instanties bleek, volgens dijkgraaf Goekoop, dat de natuurbeheer ders onwrikbaar vasthouden aan het opbreken van het onderhoudspad. Van der Vlugt: „Dit is voor ons onbespreek baar. We willen nog meegaan met de aanleg van een nieuw pad, maar het bestaande onderhoudspad opbreken, dat is onmogelijk. Enerzijds is het pure kapi taalsvernietiging maar anderzijds hebben wij dat onderhoudspad nodig om onze funktie als kustbeheerder goed uit te kun nen voeren. Wij hebben het hard nodig om bij eventuele kalamiteiten een goede toegankelijkheid tot het gebied te heb ben. Dat kan Natuurmonumenten niet begrijpen. We vinden het heel erg jam mer dat 'de natuurmensen' zich zo star opstellen." Vrijdagmiddag kwam Ir. J.W J. Wolf, Gedeputeerde Statenlid van Zuid- Holland naar Dirksland om het Woonzorgcomplex bij "Geldershof officieel te openen. Het plan om tot een dergelijk project te komen is afkom stig van Mevr. C. Westdorp-Priem, die de behoefte daaraan onderkende en haar ideeën op een indringende wijze zo'n 4 jaar geleden op de juiste plaats bracht. Toen is het balletje aan het rollen gegaan. Het resultaat is een bij zonder fraai gebouw. De 15 apparte menten, - die bestaan uit een woonka mer, slaapkamer, keuken, badkamer met toilet en een hobbyruimte - zijn geschikt voor een echtpaar. Ieder appartement heeft een fietsenberging. Het complex is gebouwd tegen de Zuidzijde van de Stichting Zorgcentrum "Geldershof". Het is een samenwer kingsproject van de Woningbouwver eniging "Dirksland" met "Geldershof'. Het architectenbureau Gelderblom uit Boskoop, dat destijds ook "Geldershof' ontworpen heeft, heeft het complex in opdracht van de Woningbouwvereniging getekend. Dat lag voor de hand, omdat men qua stijl en uitvoering zoveel moge lijk'bij "Geldershof' wilde aansluiten. Aannemingsbedrijf Gebr. van den Nieu- wendijk uit Stellendam is in september 1995 met de bouw van het complex be gonnen en heeft het in juni opgeleverd. De bewoners kregen op 26 juni de sleu tel. In het nieuwe complex wonen nu 20 ouderen. Ze hebben een vaste verbinding met "Geldershof'. Daardoor kunnen ze door middel van een dienstenabonne ment gebruik maken van diverse facili teiten, zoals sociale alarmering, een warme maaltijdvoorziening, bewassing van het linnengoed, recreatieve activitei ten, de bibliotheek, de fysiotherapie in de reactiveringsruimte, de winkel, de kapsa- lonendebank. Medewerking van de Gemeente Dirksland Dankzij subsidie van de Gemeente Dirks land zijn de appartementen ook geschikt voor rolstoelgebruikers. Ze hebben brede deuren, een hoog toilet en zijn aangeslo ten op het alarmeringssysteem van 'Geldershof'. Ze zijn zo gebouwd dat er bij een handicap geen grote aanpassin gen noodzakelijk zijn. Splitsing woonzorgcomplex en verzorgingstehuis De appartementen zijn zelfstandige woningen. De bewoners betalen huur aan de woningbouwvereniging en komen - in bepaalde gevallen - voor huursubsidie in aanmerking. Voor het verkrijgen van een woning is een indicatie van de Regionale Indica tiecommissie te Middelhamis noodzake lijk. Alleen ouderen, die zorg of een beschermde huisvesting nodig hebben en nog niet aan een verzorgingstehuis toe zijn, kunnen een woning toegewezen krijgen. De heer Verwijs voor de nieuwe aanleunwoningen van Natuurmonumenten Desgevraagd deelde de heer Verver, dis trictsbeheerder van de vereniging Na tuurmonumenten, aan onze krant mede, dat Natuurmonumenten inderdaad het huidige onderhoudspad niet volledig open wil stellen. „Het is al toegankelijk als wandelpad voor leden van Natuur monumenten en Zuid-Hollands Land schap en voor maandkaarthouders. De kwaliteiten van het gebied zijn echter dusdanig, dat we het niet helemaal open kunnen stellen. De mensen die er nu komen - en het wordt druk bezocht - zijn echt gemotiveerd. Zij genieten van het gebied. Als we het helemaal open zouden stellen, dan verwachten we het een eind is gedaan met de rust. We heb ben daarmee ervaring in andere gebie den." Verver kan leven met een fietspad ongeveer 50 meter landinwaarts, even wijdig aan het huidige, maar dan moet het huidige onderhoudspad meer een wandelpad gaan worden. „We vinden twee asfaltpaden geen goede oplossing. Er moet een duidelijke funktiescheiding zijn. Het nieuwe fietspad mag dan inder daad een verhard fietspad zijn, maar het huidige onderhoudspad moet dan meer de funktie van wandelpad krijgen toebe deeld en dat kan ons inziens ook op een wat 'vriendelijker' manier dan het huidi ge geasfalteerde pad. Ten behoeve van het Waterschap zijn er best goede technische mogelijkheden te bedenken. Eventueel zou men vanaf het nieuwe fietspad het terrein in kunnen." Zorg- en dienstverlening Om de bewoners de noodzakelijke ver zorging en verpleging te kunnen bieden hebben het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden, de Gezinsverzorging/Maat schappelijk Werk Goeree-Overflakkee en "Geldershof' een samenwerkings overeenkomst gesloten, waarbij afspra ken over de zorgverlening zijn gemaakt. Als bewoners van het woonzorgcomplex hulp nodig hebben krijgen ze die over eenkomstig de subsidievoorwaarden van de Gezinsverzorging. En is verpleging nodig dan kan dat overeenkomstig zorg afspraken AWBZ van het Kruiswerk. Een thuiszorgcoördinator stelt de behoef te aan zorg vast. Afhankelijk van die behoefte wordt er zorg op maat geleverd. Het verzorgend en verplegend personeel van "Geldershof' verleent de vastgestel de zorg en verpleging. Dankzij de samenwerking van de wo ningbouwverenigingen met de zorgaan bieders kunnen nog meer ouderen van de facilitieten van "Geldershof' gebruik maken. Gelet op de toenemende vergrijzing bete kent deze samenwerking een welkome aanvulling op de ouderenvoorzieningen in Dirksland. Ook in het kader van de zorgvernieu wing in de ouderenzorg is het van groot belang dat woningbouwverenigingen en extra- en intramurale zorgaanbieders steeds meer gaan samenwerken. Grote belangstelling Naast de bewoners was een groot aantal belangstellenden bij de officiële opening aanwezig. Zij waren er getuige van dat Gedepu teerde Ir. J.W.J. Wolf zich in een electri- sche rolstoel toegang tot het nieuwe woonzorgcomplex verschafte. Stapvoets reed hij door een papieren deur het complex binnen. Toespraken Nadat de heer Drs. A. Vijfhuize, voorzit ter van het bestuur van de Woning bouwvereniging "Dirksland" iedereen had welkom geheten, sprak hij er zijn blijdschap over uit dat het Woonzorg complex het eerste op ons eiland is. Hij prees de goede samenwerking met "Geldershof'. Omdat dit project, gelet op de vergrijzing van de bevolking, beslist niet het laatste zal zijn, deed hij een beroep op alle betreffende instanties de krachten te blijven bundelen. De heer A.J. Schouten, voorzitter van het bestuur van "Geldershof' gaf een histo risch overzicht van alle belangrijke din gen die sinds 7 april 1992, toen Mevr. Westdorp met haar grandioze idee kwam, gepasseerd zijn. Hij gaf aan waar in een kleine gemeenschap groot kan zijn. Er is iets groots tot stand gebracht, dankzij een voortreffelijke samenwer king tussen diverse instanties. De heer Dr. D. Boonstra, burgemeester van Dirksland, liet weten dat de betrok- HERKINGEN - Na maanden van afwezigheid, sieren sinds zaterdagmorgen de kap, de wieken, schoren en staart, de molen van Herkingen weer. Begin dit jaar is de tweede fase van de restauratie van de molen van Herkingen van start gegaan, die voorzag in een restauratie van de genoemde onderdelen. De restauratie is verricht door molenmakerij Herrewijnen uit Spijkenisse. Het was zaterdagmorgen even na acht uur al een drukte van belang op de Molendijk te Herkingen. Medewerkers van mo lenmakerij Herrewijnen waren al druk bezig alles in gereed heid te brengen om de molenkap met verdere onderdelen op de romp te kunnen plaatsen. Een 70-tons kraan van Tuk uit Klaaswaal stond ook al gereed om voor het 'transport door de lucht' zorg te dragen. Diverse belangstellenden hadden deze morgen hun bed al vroeg verlaten om toch maar niets te mis sen van het spektakel. De restauratie van de kap, de wieken, de schoren en de staart is verricht in de werkplaats van molenma kerij Herrewijnen te Spijkenisse. Nu het werk gereed was, moesten de diverse onderdelen naar Herkingen worden ver voerd. Hiervoor waren twee opleggers ingeschakeld. De kap is in zijn geheel op één van de opleggers geplaatst en onder poli tiebegeleiding, van de verkeersgroep van de politie Rotterdam- Rijnmond, vanaf Spijkenisse naar Herkingen vervoerd. De andere onderdelen zijn op de andere oplegger naar Herkingen gekomen. Tegen tien uur kwam de oplegger met de molenkap aan op de Molendijk Onder toeziend oog van vele belangstellenden is de kap van de oplegger getild en op de romp geplaatst. Daarna zijn de wie ken weer aangebracht zodat de molen 'De Dankbaarheid' van Herkingen weer in oude luister is hersteld. Het is de bedoeling dat deze vóór de a.s. kerstdagen weer draaivaardig is. Restauratie De molen dateert uit het jaar 1842. 'De Dankbaarheid' maalde tot 1960 en verwisselde toen van eigenaar. De molen werd ontdaan van het maalwerk en tot zomerwoning getransfor meerd. Herkingen's trots van weleer werd gelukkig niet afge broken en ging daardoor niet teloor, al ging het als molen toch verkommeren. In 1990 kwam de molen in eigendom bij de Stichting tot behoud der Molens op Goeree-Overflakkee; kort weg Molenstichting Goeree-Overflakkee. Met de aankoop was in totaal 97.000,- gemoeid. De aankoop kon verwezenlijkt worden door ontvangen subsidiegelden van de provincie, de gemeente en het Prins Bemhardfonds. Om de molen weer in oude luister te herstellen werd besloten tot restauratie. De eer ste fase bestond uit het herstel van het metsel- en stucwerk van de romp en het herstel van de vloeren, hetwelk door aanne mersbedrijf Dijkers en Pijl uit Middelhamis naar alle tevreden heid is uitgevoerd. De tweede fase is begin dit jaar gestart en wordt uitgevoerd door molenmakerij Herrewijnen uit Spijke nisse. Deze fase bestaat uit de restauratie van de kap, de wieken, de schoren en de staart. De totale kosten van de eerste en tweede fase bedragen ƒ450.000,-. De restauratie is mogelijk geworden door subsidies van de provincie Zuid-Holland, het Anjerfonds Zuid-Holland, de rijksdienst voor de monumentenzorg, het Prins Bemhardfonds en de A.N.W.B, terwijl de gemeente Dirksland een stukje voorfinanciering voor zijn rekening neemt. Maalvaardig De derde fase van de restauratie is het maalvaardig maken van de molen. De kosten bedragen circa 75.000,-. Hiervoor zijn op dit moment nog geen middelen beschikbaar. De Molenstichting zal hiervoor de komende tijd aktie gaan voeren. Indien u een gift wilt overmaken voor deze restauratie, dan is deze van harte welkom op het bankrekeningnummer van de Molenstichting bij de Rabobank te Den Bommel: 3089.07.582. Met een kraan van Tuk uit Klaaswaal wordt de kap op de romp gezet kenheid van het gemeentebestuur op de ouderenzorg een van de speerpunten van het beleid vormt. Een privaat probleem van Mevr. Westdorp is een publiek pro bleem geworden. ledere bij het project betrokken instantie heeft vanuit een eigen verantwoordelijkheid aan de reali sering meegewerkt, en zo kon in een heel korte tijd een prachtig complex worden neergezet. Ook de gemeente is daar bijzonder trots op. Het is een belangrijke mijlpaal. Het is geen finish. We moeten verder, aldus de burgemeester. Nadat de heer ir. J.W.J. Wolf, de plechti ge opening had verricht, wees hij op het goede samenspel tussen volkshuisvesting en zorgverlening. Hij beloofde als oud- Flakkeënaar zijn medewerking te verle nen, overal waar dat op ons "eiland" maar enigszins mogelijk is. Een goede samenwerking tussen de zorg- en woon- sector blijft daarbij geboden. De heer A. van der Veen, directeur van de Gezinsverzorging/Maatschappelijk werk, sprak namens de zorgaanbieders. Hij ple'itte ervoor de zorg verder uit te breiden. Hij noemde daarbij ondermeer het ziekenhuis. Tenslotte dankte de heer L. J. Verwijs, de volijverige en onvolprezen directeur van "Geldershof' alle personen en in stanties, die aan de realisering van dit prachtige woonzorgcomplex, dat in zo'n korte tijd tot stand gebracht is, op welke wijze dan ook hun bijdrage hebben gele verd. Hij benadrukte de soepele samen werking met de woningbouwvereniging. Hierna volgde de receptie. met het Dirkslands Mannenkoor op zaterdag 14 december a.s. Het comité Woord Daad Oud-Beijer- land hoopt op D.V. zaterdag 14 december a.s. weer een Kerstconcert te organiseren in de fraaie historische Ned. Herv. Dorpskerk van Oud-Beijerland. Mede werking aan dit concert zal worden ver leend door het Dirkslands Mannenkoor onder leiding van dirigent Frans Comet. Het comité zet hiermee een twee jaar gele den ingezette gewoonte voort, om twee jaarlijks een concert rond de Kerst-tijd te organiseren met een koor (en eventuele solisten) van een bijzondere allure. Na het grote succes van het Urker Visserskoor, in 1994, dan nu de mannen uit Dirksland. Het Dirkslands Mannenkoor, bestaande uit zo'n 120 mannen, staat sinds kort onder leiding van een nieuwe dirigent, Frans Cornet. Onder diens voorganger, Dinant Stmik, is het koor al uitgegroeid tot één van de betere mannenkoren van ons land. De aanpak van de nieuwe diri gent is een voortzetting daarop, aange vuld met nieuwe ideeën en een frisse aanpak. Het koor treed met regelmaat op in 's lands grootste en mooiste kerken. Voor deze avond heeft men een boeiend en gevarieerd programma samengesteld. Bekende klanken, zoals natuurlijk het al tijd weer ontroerende Stille Nacht, maar sm»i ook minder bekende kerstliederen, zoals Niet in Jemzalem, maken het geheel tot een gebeurtenis die van begin tot eind de luisteraars ongetwijfeld zal boeien. De koorbegeleiding op het orgel is sinds jaar en dag in de deskundige handen van musicus Michel de Wit. Hij zal ook een tweetal Kerstimprovisaties op het histori sche Van Oeckelenorgel ten gehore bren gen. Vanzelfsprekend zal er ook volop gelegenheid zijn voor samenzang, juist rondom de Kersttijd zozeer geliefd. Namens het Hoofdbestuur van Woord Daad hoopt algemeen secretaris, de heer J. Dankers uit Waddinxveen, een appèl woord te houden. Kenners weten wat een bevlogen spreker hij is, begaan als hij is met het lot van de medemens in nood. De collecte die tijdens het concert zal worden gehouden is bestemd voor het project Straatkinderen. Begin dit jaar is deze aktie gestart, met als doel zwerf- en straatkinderen in de Derde Wereld op te vangen, te kleden, voeden en scholing te geven. Daamaast kunnen deze kinde ren ook met de Bijbel in aanraking wor den gebracht. De toegang is gratis, de aanvang is om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur zijn de deu ren geopend. □mmnE Dirksland, Bosdreef 1Tel. (0187) 601357 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - vneo - «nmo - rekmtaoc FCTOORAnc ^^3 ^^^^^Q c^Jcucuczic^cntpcjizj OUDDOnP-WMtStTMT3S- r«Mbon (DTA77 88Ï6T2f^6837» ASMESSE - ftMstap - HtogtzDOm T 7? - rcMtacn ID f 1 ;j 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1