Het Goereese Gehucht Oostdijk Kerstconcert te Dirksland Energie volgend jaar 5% duurder Dirkslands Mannenkoor Opvang van vluchtelingen op Goeree-Overflakkee Uitkeringsgerechtigden laten kansen op werk liggen Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 6 DECEMBER 1996 Boekbespreking Aan vrijwel alle dorpen van Goeree en Overflakkee is recent of in een verder verleden wel eens een boek gewijd: een fotoboekje met oude ansichtkaarten, schoolfoto's, etc. of een andere oogstrelend publicatie die het desbetreffende dorp in foto's en herinneringen voor het voetlicht haalt. Tot heden had echter nog niemand zoiets ondernomen betreffende 'het plaatsje Oostdijk' - u weet wel: het ten noorden van Goedereede gele gen gehucht, fraai gesitueerd tus sen duinen en akkerland. Daarin is sinds kort verandering gekomen. En hoe...?! 'Het Goereese Gehucht Oostdijk" - zo heet het prachtige geschrift dat - gevat in een fraaie omslag in veelicleurendruic - de schijnwerper richt op het gehucht dat vroeger niet hoger werd geacht dan "een achterbuurt van Goeree of Ouddorp". Dat het woongebiedje nu "Goudkust" wordt genoemd, laat merken dat hierin inmiddels wel iets is veranderd. Dat is een reden te meer om op schrift vast te leggen hoe het in het verleden was. Stijlvol - zo zou ik dit boek in eerste instantie willen noemen. Veel aandacht is besteed aan vormgeving en lay out. Geheel in overeenstemming met de ver zorgde inhoud. Een compliment voor de samensteller, de heer E. A. Bik, die ken nelijk grote affiniteit met het gehucht Oostdijk heeft. In zijn Woord vooraf geeft hij als zijn gedachte weer dat "het tijd (werd) om enkele onderdelen uit het verleden van Oostdijk en het omringende gebied vast :^4^ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. t)e vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Onze jonge poes vertoont tekenen van de eerste krolsheid en wij vragen ons af, of wij haar al mogen laten steriliseren. Antwoord: Een operatie is een ernstige ingreep, en definitief. Waarom de dieren arts de pil niet gevraagd voor dit katje? Die kunt u tijdelijk toedienen. Is uw poes al krols, dan kan ze dagelijks een pil krij gen en wordt ze weer gauw rustig. Nor maal is toediening van één pil per week voldoende gedurende ongeveer februari' maart en augustus-september. Dan blijft de krolsheid ook uit. Wilt u wèl jonge katjes, dan geeft u de pil niet. MN Was de vader van Wim Kan werkelijk minister, zoals ze zeggen? Antwoord: Ja, Wim Kan was de zoon van Johannes Benedictus Kan. de des tijds (.1926-1929') populaire partijloze minister van binnenlandse zaken èn van landbouw in het 1ste kabinet-De Geer, na sinds 1919 secretaris-generaal te zijn geweest. In 1931 werd hij lid van de Raad van State. W! iCUOTCN Waarom worden er bij geboorte van een prins 101 kanonschoten afgevuurd, en waarom is dat voor een prinsesje maar 51 schoten? Antwoord: Het ontstaan van het gebruik om saluutschoten af te vuren stamt al uit de tijd van de eerste kanonnen. Daarmee is men bij de belangrijkste gelegenheden een groet gaan geven, zoals vroeger een saluut met de hand of een vlag werd ge geven. Door de jaren heen bleken er steeds meer signalen nodig en nu zijn die internationaal in een protocol vastgelegd, zodat in alle landen gelijke regels gel den. Het saluut bestaat bijv. altijd uit een oneven aantal schoten met losse flod ders, die met tussenpozen van 10 secon den worden afgevuurd. Het aantal is door een zekere noodzaak bepaald en sindsdien gehandhaafd, vanaf 1 schot voor de boeg bij 't tot stoppen dwingen van een schip, via 5 schoten bij begroe ting van een vice-consul, en dan oplo pende aantallen tot 21 schoten voor een staatshoofd. Alleen bij verjaardagen en geboorten van leden van de vorstenhui zen bestaan er kleine verschillen. In Ne- te leggen". Dat is heel bescheiden gezegd. Ik beweer niet dat hier de inte grale historie van deze streek is weerge geven, maar wel worden heel wat aspec ten van de geschiedenis, van landschap en bebouwing, en ook van het sociale leven belicht. Vele tientallen foto's en kopieën van oude kaarten zijn afgedrukt. De enkele kleurenfoto's die werden opgenomen, zijn indrukwekkend, met name die van boerderij Zeezicht naar de situatie van vóór 1970. Jammer, dat blij kens één van de hoofdstukken zoveel oude bebouwing verdwenen is. Daarmee is het karakter van de oude Oostdijk aan merkelijk aangetast. Reden om wat er nu staat te conserveren. Een boek als dit kan daartoe een positieve impuls leveren. Een hartelijke aanbeveling! Een must voor ieder die zich bij Oostdijk betrok ken weet. Het boek zal wellicht via iedere boek handel te verkrijgen zijn. In ieder geval heeft boekhandel Van Koppen te Oud dorp het in voorraad. Zie ook de adver tentie in deze krant. N.a.v.: E. A. Bik, Het Goereese Gehucht Oostdijk. Uitgeverij Oostdyck, Goede reede (1996). 80 pagina's. Groot formaat. Geïllustreerd. Prijs 29,50. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 2 december Dammen, afdeling 1: K. de Munck - J. Knöps2 - O D. Keuvelaar - J. Stolk1 - 1 C. van Prooijen - M. van 't Geloof...2 - O Joh. Wolfert - C. van Welie2 - O Afdeling 2: M. Poortvliet - J. v. d. Groef2 - O W. Nieuwland - W. StolkO - 2 A. Los - C. V. d. KroonO - 2 K. de Jong - H. de Munck2 - O Schaken: W. de Vos - H. Zorge1 - O A. Knöps-W. KnopsO -1 W. Zorge - W. StolkO - 1 derland worden bij geboorte van een prinses 51 schoten gelost, en als het een prinsje is 101 schoten. Dit aantal ligt zo hoog, omdat het beslist méér moest zijn dan het saluut voor alle andere autoritei ten. SaOMMCNO MET 1b Onze zoon heeft op z'n 16e verjaardag een bromfiets op afbetaling gekocht zon der onze toestemming. Wij willen dat niet, maar de fietsenhandelaar wil die verkoop niet terugdraaien. Moet hij dat niet? Het kind was toch minderjarig en kon geen verplichtingen aangaan! Antwoord: Nu u geen toestemming hebt gegeven, is die koop ongeldig. Als de verkoper blijft weigeren de bromfiets terug te nemen (evt. met een redelijke vergoeding voor het gebruik) moet de zaak aan de kantonrechter worden voor gelegd om die koop ongedaan te maken. De jongen wordt pas op 18-jarige leeftijd meerderjarig en bevoegd zelfstandig aan kopen te doen en een afbetalingsregeling aan te gaan. Zonder uw handtekening erbij is dat contract nu trouwens ongel dig. 9L0T OMKEdEN Ik kocht een stalen klavierslot voor nor maal gebruik, maar mijn deur gaat andersom open. Hoe maak ik 't slot daarvoor geschikt? Antwoord: U kunt volstaan met het omkeren van de dagschoot. Haal het slot weer uit de deur. Bij uitstaande dag schoot steekt u een dunne pen, priem, of breinaald in het gaatje van de voorlaat. Door een lichte druk springt dan de dag schoot naar buiten. Keer die schoot in de gewenste stand en druk deze naar binnen tot hij klikt. Bevestig het slot op z'n plaats. 14 december a.s. hoopt het Chr. Gemengd Koor 'Sursum Corda' o.l.v. Johan van Broekhoven een Kerstconcert te geven in de prachtige kerk aan de Ring te Dirksland. Hieraan zullen eveneens meewerken het Gemengd koor •Hart en Stem' en het Jeugdkoor o.l.v. Jan Bezuijen. de sopraan Herien Wieringa en de organist-pianist Anton Weenink zal de koren begeleiden. Als openingsnummer zal gezongen worden door de gemengde koren, hot Jeugdkoor en de gemeente Komt allen tezamen. De gemengde koren en het jeugdkoor zullen samengevoegd worden tot één koor, te weten 140 zangers. Dit koor zal zingen de liederen: O, vreugdevolle nacht van J. S. Beijer en W'ohl mir dass ich Jesum habe van Joh. S. Bach. De gemengde koren en het jeugdkoor zullen ook afzonderlijk optreden en o.a. zingen. Do Heiland geboren van J. S. Bach, Azo lief had Gixi de Wereld van H. Schütz, Hallelujah van G. F. Hiindcl, Heerlijk klonk het lied der englen, Freuet euch Irh Menschenkind v;in Briegel, Immanuel van Y. Visser. Panis an- gelicus van C. Franck, Alzo lief heeft God de wereld gehad viui Palestrina. De sopram Herien Wieringa zal in diverse nummers, die de koren zingen, de solopartij uitvoeren. Ook zal zij als soliste optreden en zingen; He shall feed his flock en Ik weet dat mijn verlosser leeft van G. F. Handel. De orgiUiisten Johan \:in Bax;khoven en .Anton Weenink zul len 'Duet' van S. Wesley (vierhandig stuk voor orgel) uitvoe ren. Ds. J. het Lam zal de a\ ond openen en sluiten en een korte meditatie houden. De toegang is gratis, maar er zal een collec te gehouden woaien ter bestrijding van de kosten. Wij hopen u allen te mogen bega^ten, de aanvang is 20.00 uur en de kerk zal 19.15 uur voor het publiek geopend zijn. ZO JUIST VERSCHENEN: 'HET GOEREESE GEHUCHT OOSTDIJK' Een rijk geïllustreerd boek over het verleden en het heden van Oostdijk en omgeving. Het door de heer E.A. Bik geschreven boek telt 80 bladzijden, ruim 70 foto's en kaarten. De prijs bedraagt slechts 29,50. Het is een beperkte, éénmalige, oplage. Een uniek December-geschenk. U kunt het boek bestellen bij Uitgeverij Oostdyck, Oostdijkseweg 28, 3252 LN te Goedereede telefoonnummer 0187 - 491 438 (tussen 19-00 en 20.00 uur) of per telefax 0187 - 492 333 danwei het boek na telefonische afspraak afhalen bij de Uitgeverij. Ook kan het u desgewenst worden toegezonden. Het boekje is ook verkrijgbaar bij boekhandel Van Koppen te Ouddorp D.V. zaterdag 14 december a.s. wordt door ons koor een Kerstzangavond ver zorgd in de Ned. Hervormde Dorpskerk te Oud-Beijerland. Adres Waterstal 5. De avond wordt georganiseerd door Woord en Daad, waarheen ook de gehe le geldelijke opbrengst gaat. We beginnen om 20.00 uur, maar de koorleden worden verzocht om 19.45 uur aanwezig te zijn. Vertrek tijdig, met het oog op de be perkte parkeerruimte. De koorleden zijn deze keer op eigen vervoer aangewezen en worden aange raden met volle auto's vanuit vooral Rehoboth in Dirksland te vertrekken. We herinneren onze mannenbroeders eraan, dat we zaterdag 7 december een extra repetitie hebben en donderdag 12 december om 19.30 uur de generale in Dirksland houden. Komt allen, opdat we in de Hoekse Waard een fijne, maar vooral een door God gezegende avond mogen hebben. MIDDELHARNIS Iedere gemeente in Nederland heeft de taak om vluchtelingen op te vangen en te begeleiden. De gemeente Middelharnis heeft des tijds, in 1988, besloten gebruik te maken van de diensten van Vluchtelingenwerk Nederland. Zo ontstond de Stichting Vluchtelingenwerk Middelharnis en on langs sloot ook de gemeente Oostflakkee zich aan. Zo kwam formeel de Stichting Vluchtelingenwerk Goeree-Overflakkee tot stand. Deze nieuwe stichting heeft twee afde lingen, bestaande uit vrijwilligers die on dersteund worden door een coördineren de beroepskracht. Het bestuur bestaat uit leden die woonachtig zijn in de gemeen ten Oostflakkee en Middelhamis. De af delingen worden bijgestaan door een re gionaal consulent van het Vluchtelingen werk Nederland. De stichting behartigt op dit moment de belangen van 100 cliënten, vluchtelin gen met een (voorwaardelijke) verblijfs vergunning. Zij zijn afkomstig uit Zaïre, Somalië, Angola, Irak, Iran, Afghanis tan, Rusland, Libië, Oekraïne en voor malig Joegoslavië. Onder hen zijn veel kinderen. De taak van Vluchtelingenwerk is het opvangen en begeleiden van de cliënten en het wegwijs maken in de directe om geving en de hele Nederlandse samenle ving met als doel de sociale en economi sche zelfredzaamheid te bevorderen. In beide gemeenten worden de vluchte lingen positief bejegend en behulpzaam en scholen werken goed en enthousiast mee aan de opvang van de kinderen. Informatie over het vluchtelingenwerk wordt gegeven door de coördinator, me- \Touw Eline Gerris, te bereiken: in Mid delharnis, Dienstencentrum, Doetin- chemsestraat 27, tel. (0187) 487249; in Oostflakkee, Emmastraat 32, Oude Tonge, tel. (0187) 641708. Damver. 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van 2 december Afdeling 1: B. V. d. Spaan-H. Visbeen1 -1 J. Looy - C. Visbeen2 - O T. Goédegebuur - A. het Jonk1 -1 B. Visbeeli - A. DoomO - 2 Afdeling 2: L. Blokland - P. Kom2 - O M. Wieael - J. NonO - 2 Nog te weinig werkzoekende uitke ringsgerechtigden kiezen ervoor om zelfstandig ondernemer te worden. Desondanks hebben de Enterprise- projecten inmiddels bewezen dat uit keringsgerechtigden daarmee succes vol kunnen zijn. De afgelopen jaren zijn inmiddels 240 deelnemers uit de uitkering gekomen via de Enterprise- projecten, die worden gefinancierd door het Europees Sociaal Fonds (ESP) in samenwerking met onder meer gemeenten en REA's. Eind december gaat op initiatief de Kamer van Koophandel Zuid-Holland Zuid Enterprise Drechtsteden, het 25e pro ject sinds 1991, van start. Potentiële deelnemers kunnen zich hiervoor tot medio december aanmelden. Enterprise is van mening dat uitkerings gerechtigden de kans op een zelfstandig ondernemerschap nog te vaak onbenut laten. Veel van deze potentiële onderne mers onderschatten de mogelijkheid om hun eigen werk te maken. Onderkend wordt dat een uitkering als uitgangssitu atie het er vaak niet makkelijker op maakt. Daar staat tegenover dat een zelf standige ontsnapping aan de uitkeringssi- matie wel degelijk mogelijk is. Ook voor groepen werklozen die om redenen van bijvoorbeeld hun leeftijd geen uitzicht meer hebben op een baan. Uiteraard moet er wel sprake zijn van motivatie om hun situatie te willen veranderen. Intensieve coaching Enterprise-projecten zijn gericht op werkzoekende uitkeringsgerechtigden, die de stap willen maken naar het zelf standig ondernemerschap. Gedurende het project krijgen zij een training in onder- nemersvaardigheden en intensieve bege leiding van een persoonlijk adviseur. Tijdens de training wordt gewerkt met interactieve lesmiddelen, zoals het com puterprogramma EasyStart. De kosten van het project komen overigens niet voor rekening van de deelnemers. Wel wordt verwacht dat zij zich gedurende het project volledig inzetten. Het doel is een succesvolle start als ondernemer voor de deelnemers. Zelfstandig inkomen Enterprise is ontwikkeld door en eigen dom van Faktor Managementadviseurs Opleiders en Trainers te Rotterdam. De projecten zijn inmiddels uitgevoerd in Den Haag, Drechtsteden, Rotterdam, Salland, Utrecht en Zuidoost Brabant. De subsidie die Enterprise ontvangt, is gekoppeld aan de resultaten. Meer dan 75% moet binnen een jaar na de start van het project uit de uitkeringssituatie zijn. Het feit dat binnenkort het 25e project van start gaat, is een concreet bewijs van het nut van Enterprise. Voor het project in de Drechtsteden kunnen werkzoeken de uitkeringsgerechtigden zich nog aan melden. Informatie over het project is verkrijgbaar bij Enterprise: 06-0996622 (gratis). Door een geringe stijging van de elektri- citeitsprijs en aanmerkelijk hogere kos ten voor het gebruik van gas of warmte zal men volgend jaar circa 5% meer moeten betalen voor het energieverbruik. Energiebedrijf ENECO schat in dat een gemiddeld huishouden, bij gelijkblijvend verbruik, zo'n 100 gulden meer kwijt zal zijn. De hogere kosten worden voorna melijk veroorzaakt door een stijging van de inkoopprijs voor gas en het verdubbe len van de energiebelasting op gas van 3,2 naar 6,4 cent per kubieke meter. Voor stadsverwarming geldt een zelfde stijging door een koppeling met de gas- prijs. In 1998 zal de energiebelasting, die door de overheid dit jaar is ingesteld, op gas nog eens zo'n 3,2 cent stijgen. ENECO hanteert als uitgangspunt dat alleen een toename van de inkoopkosten leidt tot een tariefsverhoging. Alle ande re kostenstijgingen moeten binnen het energiebedrijf met verbeteringen van de efficiëntie worden opgevangen. Sinds de fusie van de energiebedrijven tot ENECO in 1995 is dit steeds zo gebeurd. Op 1 januari wordt ook weer een stap gezet in het gelijktrekken van de tarieven in het leveringsgebied van het energiebe drijf. De laatste harmonisatiestap zal in 1998 plaatsvinden. De basisprijs voor elektriciteit bedraagt per 1 januari 1997 in Den Haag, Voorburg, Rotterdam en Dordrecht e.o15,7 cent in Vlaardingen en Maassluis16,1 cent Inclusief de brandstoftoeslaa (geschat ca. 5,2 et in 1997), MAP-toeslag "(0,2 et) en BTW kost een eenheid (kWTh) elektrici teit in genoemde gebieden respectievelijk 24.8 en 25,3 cent Dit was 24.0 cent in Den Haag, Voorburg, 24.3 in Rotterdam en Dordrecht en 24.9 cent in Vlaardingen en Maassluis. Bij gebruik van een dub- beltariefmeter geldt 's nachts en in het weekend een lager basistarief van 4.4 cent. Dit was in Den Haag en Voorburg 4.2 cent. In Vlaardingen'en Maassluis blijft het basistarief op goedkope uren 4,6 cent per kWh. Bovenop de basisprijs komen de genoemde toeslagen. Voor het verbruik hoger dan 800 eenhe den elektriciteit wordt per kWTi 2.95 cent excl. BTW (3,47 cent incl. BTW) ener giebelasting extra berekend. De opbrengst van de enersiebelasting draagt ENECO af aan het rijk. Voor gas bedraagt de inkoopprijs 2,6 cent per kubieke meter. ENECO voert deze stijging slechts gedeeltelijk door ter compensatie van de stijging van het vast- rechtbedrag met 36 gulden. Het energie bedrijf brengt daarmee het vastrecht op 135 gulden (excl. BTW) per jaar, wat be ter aansluit bij de werkelijke kosten. In Vlaardingen en Maassluis ïcomt het vast- rechtop/ 136,80(was 101,40). De basisprijs voor gas bedraagt per 1 ja nuari in Den Haag, Voorburg en Dordrecht e.o .43,45 cent. was 42,25 cent in Rotterdam ..43,95 cent, was 43,25 cent in Vlaardingen en Maassluis...44,15 cent, was 43,45 cent Inclusief MAP-toeslaa en BTW is dit respectievelijk 51,59 -52,18 en 52,41 cent per kubieke meter. Voor al het verbruik boven 800 m' geldt de energiebelasting van 6.4 cent excl. BTW (incl. BTW 1,5 cent) per kubieke meter. De opbrengst van de energiebelas ting gaat naar het rijk. De tarieven voor het gasverbruik bij blok- verwarming en voor abonnementen kookgas zullen in gelijke mate als de gasprijs stijgen. Voor de stadsverwarming geldt een zelf de stijging omdat de prijzen gekoppeld zijn aan de gasprijs. De M.AP-toeslag daalt per 1 januari met 20^ omdat minder geld nodig is dan in 1996. De toeslag dient om energiebespa ringsactiviteiten, die het milieu ten goede komen, te bekostigen. Het tarief dat ENECO berekent voor de admmistratiekosien bij een verhuizing wordt in het hele verzorgingsgebied zt- lijk. Een nieuwe klant bctaaft een bijdra ge in de kosten van ~5.- of een geredu ceerd tarief van :>.- als hij een kaart met de meierstanden instuun waar%oor ook de vorige energiegebruiker heeft ge tekend. In Rotterdam. Vlaardingen. Maassluis. Den Haag en \'oorburs voert ENECO het gereduceeiüe tarief nu in om de klant te belonen oor zijn aandeel m het beper ken van d<! kosten die het energiebedrijf moet maken. In het DorUtse gebied gaat het verhuista- "^,^..y^ ƒ--''.- naar f ^5.- maar wordt gehjk cvok het gereduceerd tarief van 12:>.- mgevoexd. r»/A,,''<".''»o,* rf>i DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6