^xiotAo huSbreehtse MobilD Plannen voor aanleg omleiding Melissant/Stellendam (N215) in gevorderd stadium Commissie Algemene Bestuurszaken bespreel(t nieuw gemeentelijl( rampenplan Rally Formula Verkeersongeval te Poortvliet Kerstmarkt in Goedereede kievit warmte File voor toerit A29 Barendrecht afgelopen Snelheidscontroles te Den Bommel Knutselen en Kerststukjes maken Garage Knöps B.V. Informatiebijeenkomst op donderdag 12 december a.s. Buurtvereniging 'West' Serviceflat 'Vroonlande' bestaat in december 25 jaar 69e Jaargang VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 No. 6559 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Driesprong: „Laten we ons toch goed realiseren dat we hemelsbreed op slechts vier kilometer afstand van een grote tijdbom zitten" DIRKSLAND - De commissie Alge mene Bestuurszaken en Financiën Iieeft woensdagavond, na een uitvoeri ge uiteenzetting door gemeente-amb tenaar Kasteleijn, liet nieuw gemeente lijk rampenplan besproken. In plaats van het ruim tien centimeter dikke plan uit 1991 is er nu een plan wat slechts enkele A4-tjes bevat en waar toch alles duidelijk in staat. De procedures zijn de laatste jaren, sinds de wijziging van de rampenwet, zo in grijpend veranderd, dat er een nieuw plan moest komen. „Een plan waarmee iedereen direct kan gaan werken, ook al komen ze uit een andere gemeente. We moeten allemaal dezelfde taal gaan spre ken", aldus Kasteleijn. G. W. Robijn vindt dat het stuk goed in elkaar zit maar hij mist er de Rode Kruis c olonne in. ,,De zogenaamde snelle hulpverlening op de plaats van het onheil. Hoe zit het daar nu mee? Bc vind dat alles in dit plan gericht is op Rotter dam. Maar wat gebeurt er nu bij een spontane ramp? Bijvoorbeeld als er op zaterdagmorgen een vliegtuig neerstort in de Voorstraat tijdens de markt. Alles vliegt in brand en wie moet dan de men sen helpen?" Volgens Kasteleijn is dan de brandweer de eerst aangewezen instantie die hulp gaat verlenen. „Die kunnen binnen tien minuten ter plaatse zijn, en zo ook het ambulance personeel. Moet er verder nog hulp komen dan worden de omliggende gemeentes gewaarschuwd en komen die bijstand verlenen". A. W. Driesprong (VVD): „Ook wij vra gen ons af: wie doen wat waar? Ik ver wacht dat het in de deelplannen verwerkt zal worden. Dit plan is namelijk niet kompleet. Laten we toch nog eens goed kijken hoe we snel inzetbare groepen kunnen realiseren". L. van Prooijen wil graag weten hoe nu een ramp herkend wordt. „Er zijn voor beelden te over dat pas na enige tijd ge sproken wordt over een ramp. Dat moet toch ineens geconstateerd kunnen wor den. Ook mis ik de plaats van vrijwilli gers in dit plan". Volgens burgemeester D. Boonstra weet de brandweer heel goed wat er aan de hand is. „Dat zijn goed opgeleide man nen die weten waarover ze praten. Het is echt niet zo dat dat een groepje mannen zijn die hier en daar van de straat geplukt zijn en daarna met wat emmertjes water gaan gooien". J. Sandee (CDA) vindt ook dat het plan in grote lijnen goed in elkaar zit. „Toch mis ook iic de inzetbarheid van de vrij willigers. We hoeven alleen maar te kij ken naar de ramp van 25 september met de Dakota. Toen waren ze ook heel erg blij dat er vijf vissers in de buurt waren die direkt hulp boden. Daaraan zie je hoe belangrijk de inzet van vrijwilligers is". Burgemeester Boonstra benadrukte nog eens dat het nu gaat om het gemeentelijk rampenplan. „Dit plan spreekt alleen over de grote lijnen. Al het andere moet in een deelplan komen. Bovendien spe len bij vrijwilligers veel onberekenbare factoren mee. Ik ben dol op vrijwilligers, maar het moet niet zo zijn dat iedereen zich er mee gaat bemoeien. De brand weer en de GGD zijn instanties die er altijd zijn. Dat staat vast en daar kunnen we mee werken. Vrijwilligers kunnen ten tijde van een ramp overal zijn". Driesprong benadrukte nog eens hoe dicht de gemeente Dirksland toch wel bij Rotterdam ligt. „We zitten ongeveer vier kilometer verwijderd van een tijdbom. Dat realiseren we allemaal niet zo! Ge beurt er een ramp bij Esso dan hebben wij er zeker mee te maken. Ook bij een gifwolk kan Goeree-Overflakkee in grote problemen komen. De mensen uit de Botlek kunnen hier naar toe moeten. Is dat allemaal geregeld? En als wij weg moeten, hoe gaat dat dan?" Kasteleijn: „Het is ons zeker bekend dat er bedrijven zijn, dat als daar een klap ge beurt er in de wijde omtrek geen mens meer in leven zal zijn". Brandweer Misschien is het wel een tactische zet ge weest van het college om na de bespre king van het rampenplan een krediet van 87.000 gulden te vragen voor de vervan ging van adembescherming en helmen van de brandweer. In ieder geval zijn alle commissieleden het ermee eens dat dit voorstel alleszins verantwoord is. Driesprong: ,,Het college heeft een goede keus gemaakt. Het is gezien de veiligheid een verantwoorde beslissing. Toch vraag ik me af waarom er zoveel persluchtmaskers moeten worden ge kocht. Er worden 21 nieuwe toestellen gevraagd en maar liefst 45 maskers. Dat is toch niet nodig?" Volgens Boonstra behoort een persluchtmasker bij de stan daarduitrusting van de brandweerman. „Die 21 toestellen zijn voor drie brand weerwagens, die 45 maskers voor drie groepen van vijftien man". Driesprong verweerde zich nog door te zeggen dat toch elk masker op elk gezicht past en daardoor niet per man hoeft te worden gekocht. D. Leeflang (RPF) was echter resoluter in zijn beoordeling. „Dat voorstel is voor mij zo vanzelfsprekend dat ik hier geen woorden aan wil wijden". Zwembad SGP-er P. J. Koningswoud had bij het college kenbaar gemaakt geen zitting meer te willen nemen in het bestuur van de stichting Zwembad Dirksland. De commissie moest dan ook een uitspraak doen over de nnvulling van de daardoor ontstane vacature. Zover kwam het ech ter niet. De gehele commissie heeft zo op Koningswoud aangedrongen om te blij ven zitten in het bestuur van het zwem bad, dat hij met deze vraag terug zal gaan naar de fractie van de SGP. Ook burgemeester Boonstra voerde een vurig pleidooi om Koningswoud op zijn besluit te laten terugkomen. „Op uitdruk kelijk verzoek van de commissie ABZ, zouden we u graag in het bestuur willen houden. Ik weet dat het geen persoonlij ke stap is geweest maar dat het vanuit de partijpolitiek komt. Maar wij zouden het toch willen vragen om het nog eens met uw fractie te bespreken". Brandweer Herkingen Het college wil niet dat het onderhouds budget van de brandweergarage wordt overschreden. „Dat ze nu boven het budget uitkomen is een zaak van de brandweer zelf. Als ze nu het budget gaan overschrijden dan krijgen ze volgend jaar minder. Het bedrag is vastgesteld en daar willen we niet van afwijken", aldus Boonstra. Hiermee waren alle commissieleden het eens. Begroting De begroting 1997 van Stichting Zwem bad Dirksland is door de commissie niet goedgekeurd. Wel mag het bestuur door gaan en de tariefsverhoging doorvoeren maar de overschrijding van het vastge stelde budget van 386.000 gulden met 50.000 gulden is voor de commissie on bespreekbaar. Sandee: „Op dezelfde voet verder gaan willen wij echter ook niet. Dan hebben we straks weer een gat van 50.000 gul den. Er moet nu zo snel mogelijk wat aan gedaan worden zodat we weten waar we aan toe zijn". Volgens de burgemeester zal er in het vroege voorjaar een belangrijke beslis sing moeten worden genomen. „Voor de voorjaarsnota moeten we weten wat er gaat gebeuren. Of doorgaan met het zwembad of niet want zo kunnen we niet verder". Op het buurtgesprek van vorige week te Den Bommel werd in grote mate ge klaagd over de snelheden, die motorvoer tuigen rijden binnen de bebouwde kom van Den Bommel. Naar aanleiding van deze klachten werd contact opgenomen met het bureau pro jectmatige verkeerscontroles van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond te Rotterdam. Personeel van deze dienst heeft op dinsdag 3 december 1996, op drie plaatsen snelheidscontroles gehou den. Gemeten werd: 1Op de Schaapsweg, binnen de 60 km zone. Hier paseerden 97 voertuigen met meetpunt, waarvan 11 bestuur ders in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 91 km per uur. 2. Op de Boven Oostdijk, binnen de bebouwde kom (50 km p/u). Hier kwamen 35 voertuigen voorbij, waar van 4 bestuurders te snel reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 km per uur. 3. Op de Molendijk te Den Bommel, binnen de bebouwde kom (50 km p/u). Hier passeerden 90 voertuigen, waarvan niet één bestuurder te snel reed. Als u meer wilt dan de laagste prijs voor title zekerheid l Op woensdagmiddag 11 december is er weer een knutselmiddag voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Het is van 2 uur tot half 4. De kosten zijn voor leden 1,25 en voor niet-leden 1,50. Neem gerust je vriend of vriendin mee. We gaan weer iets moois maken voor de kerst. LET OP! Er is op deze middag ook ge legenheid om een kaartje te kopen om op woensdagmiddag 18 december een kerst stukje te komen maken. Het is ook voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De kosten zijn voor leden 2,00 en voor niet-leden ƒ2,50. Het eerste uur is van half 2 tot half 3 en het tweede uur van 3 tot 4 uur. Waar? In 'de Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. Het stukje wordt weer in oase gemaakt, dan blijft het langer mooi. Tot ziens alle maal. Je kunt ook een kaartje bestellen bij Willie, tel. 484997. oa Je kunt je nog steeds opgeven om vol gende week zaterdag mee te gaan schaat sen. We berichtten jullie hier vorige week al over, maar voor de duidelijkheid nog even alles op een rijtje: Vertrek uiterlijk om 12.45 uur vanaf 'De Hoeksteen'. Waar? 'De Uithof in Den Haag. Thuis om ongeveer 17.30 uur. Kosten zijn 15,00. Opgeven bij Joop (485782). Morgen is de laatste dag dag je je kunt opgeven. Heb je al eerder te horen gekregen dat je op de reservelijst staat, bel dan zaterdag tussen 13.00 en 14.00 uur Joop op. Mis schien dat we nog extra vervoer hebben kunnen regelen. 's Avonds wordt er in 'De Hoeksteen' nog een mooie film gedraaid. Met het persbericht van 10 mei 1996 meldde Pro Auto, dat de proef met de toeritdosering bij Barendrecht blijkens metingen er toe had geleid, dat de file verplaatst was van de A29 naar de aan- voerwegen voor de toerit. De oorzaken van deze verplaatsing van de file waren: a. het aantal seconden, dat het verkeers licht op rood stond; indien langer dan 3 seconden, stroopte het verkeer bij de toerit op. b. ook indien het verkeer op de A29 normaal doorstroomde, was de toerit dosering actief, waardoor onnodig file ontstond. Pro Auto heeft deze informatie ter hand gesteld aan minister A. Jorritsma van Verkeer en Waterstaat met het verzoek de instelling van het systeem te verande ren. De minister heeft de gegevens ter be schikking gesteld van het Directoraat- Generaal Rijkswaterstaat, Directie Zuid- Holland. Op 27 november jl. heeft overleg plaats gevonden tussen Pro Auto en het Direc toraat Generaal over deze problemen. Dit overleg heeft geresulteerd in een op lossing voor het fileprobleem bij de toe rit Barendrecht. Door technische voor zieningen zal binnen enkele weken de De Provincie Zuid-Holland heeft een voorlopig plan opgesteld voor de aanleg van een nieuw gedeelte van de N215 tussen Melisasnt en de N57 bij Stellendam. Op donderdag 12 december kunnen belangstellen den de plannen kijken in vereni gingsgebouw 'De Rank', Bosschie- terstraat 6 in Stellendam. Van 15.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur zijn medewerkers van de provincie Zuid-Holland, de betrok ken gemeenten en het Ingenieurs- Bureau Zuid-Holland aanwezig om de plannen toe te lichten en vragen te beantwoorden. Uitgangspunt van het plan is het zoge naamde duurzaam-veilig-ontwerp. Dit houdt onder meer in dat de rijbanen met elk één rijstrook, van elkaar gescheiden door een middenberm, worden aange legd. De toegestane snelheid is 80 km/u. Langzaam verkeer, zoals landbouwvoer tuigen, mag geen gebruik maken van de nieuwe N215. Dit verkeer wordt verwe zen naar de parallelwegen. Het project past binnen de onlangs gepresenteerde doelstelling van de provincie en betrok ken gemeenten om het verkeer op Goe ree-Overflakkee veiliger te maken. Op maandag 2 december omstreeks 18.30 uur is bij een verkeersongeval op de Bitterhoekseweg te Poortvliet de 18- jarige Johannes Cornells Moerland uit Stavenisse om het leven gekomen. Het slachtoffer reed in een personenauto in de richting van de Bram Groene wege weg toen hij in botsing kwam met een landbouwtraictor met daarachter een kip- kar met bieten. De bestuurder van deze traktor, een 39- jarige inwoner uit Poortvliet, was op dat moment bezig vanaf een dreef de Bitter hoekseweg op te rijden. Door de botsing belandde het slachtoffer met zijn auto op de kop in de naast de weg gelegen sloot. Door de enorme klap moet het slacht offer vrijwel op slag zijn gedood. De politie had enkele uren nodig om de juiste identiteit van het slachtoffer te kunnen vaststellen. Door de chaos ter plaatse is de Bitter hoekseweg drie uren afgesloten geweest voor het verkeer. Zowel de personenauto als de landbouw- traktor raakten volledig vernield. Door de brandweer van Sint Maartensdijk is assistentie verleend bij het opruimen van de wrakstukken en het schoonspuiten van de weg. Door de technische dienst van de politie Zeeland wordt nog een nader onderzoek ingesteld naar de juiste toedracht van het ongeval. toeritdosering worden uitgeschakeld, als deze vol staat. Daardoor kan het verkeer sneller doorstromen naar de rijksweg. Hiermede is dan een einde gekomen aan de onnodige filevorming op de aanvoer- wegen bij de oprit van de A29 bij Baren drecht. Foto van de tunnel Kraaienissedijk vanaf de Damweg Beschrijving plan Ten noorden van Melissant wordt het nieuwe gedeelte met een rotonde aange sloten op de oude N215. Het nieuwe gedeelte van de N215 wordt aangelegd langs de Damweg op het daar al aanwe zige zandlichaam. De tunnel Kraaienisse dijk wordt in de plannen gerenoveerd. In verband met de verkeersveiligheid zal de Zomerweg niet worden aangesloten op de nieuwe N215, maar afgesloten voor het doorgaande verkeer. De Voorstraat in Stellendam wordt met een rotonde aangesloten op het nieuwe weggedeelte. De aansluiting op de N57 wordt eveneens via een rotonde gereali seerd. Ook de aansluiting van de Korteweg op de N57 gaat veranderen: de verkeersre gelinstallatie verdwijnt en de kruising verandert in een zogenaamde halve aan sluiting in noordelijke richting. Het is dan niet meer mogelijk om komend van de Korteweg, in de richting Ouddorp te gaan. Het gedeelte van de N57 tussen de Korteweg en de aansluiting N2Ï5/N57 wordt enigszins aangepast, namelijk de rijbanen worden gescheiden door een middenberm. Op 12 december zal in de Victoriahal te Dirksland een GELD BINGO worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en 1 superron- de worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet... voor een van de vele klinkende prijzen. Graag tot ziens op 12 december in de Victoriahal. Serviceflat 'Vroonlande' houdt open huis op zaterdag 14 december van 10.00 tot 16.00 uur aan de Staakweg 5 te Dirksland. Ter gelegenheid van het 25 jaar bestaan van de serviceflat wordt er 14 december een open dag georganiseerd waar ieder een van harte welkom is om kennis te komen maken met Vroonlande. Een serviceflat voor senioren die haar bewoners alle voordelen met betrekking tot privacy en zelfstandigheid biedt, maar daarbij alle service-elementen kan bijdragen zich veilig en comfortabel te voelen zonder zorgen. De feestcommissie heeft in de week van 10 t/m 14 december een aantal feestelij ke activiteiten georganiseerd met hulp van het personeel en vrijwilligers. Op dinsdag 10 december is er een recep tie. Op donderdag 12 december vieren de bewoners met het bestuur en medewer kers feest met o.a. een koud buffet, de week wordt afgesloten op zaterdag 14 december met de open dag. Planning Volgens de planning kan de aanleg in de zomer van 1997 starten en zou de weg eind 1998 opengesteld kunnen worden voor het verkeer. Opdrachtgever voor de aanleg is de pro vincie Zuid-Holland. De voorbereiding gebeurt door het Ingenieurs/Bureau Zuid- Holland. Schriftelijke reacties Het plan ligt van 13 december tot en met 10 januari ter inzage in het gemeentehuis van Goedereede. Tijdens kantooruren is het plan in zien. Gedurende dezelfde periode kunnen schriftelijke reacties worden ingediend bij: De provincie Zuid-Holland, Dienst Verkeer en ver voer t.a.v. Y. Schreiner kamer 526, Postbus 90602,2509 LP Den Haag. In navolging op het succes van vorige jaren worden er op vrijdag 13 december vanaf 14.00 uur tot ongeveer 22.00 uur en op zaterdag 14 december vanaf 10.00 tot 22.00 uur een grandioze en sfeervolle kerstmarkt gehouden in 'Oostdam'. Hier aan wordt door diverse ondernemers deelgenomen. Het assortiment dat u op deze kerstmarkt geboden wordt is van zeer uiteenlopende aard. Zo zult u er o.a. kunnen proeven van wijnen, sappen en heerlijke hapjes. Verder staat er een feestelijk koudbuffet opgesteld. Om u te tonen wat met de feestdagen ook mogelijk is en natuurlijk de beroemde 'Oostdamcocktail'. Wat is er nog meer te zien en te koop op deze markt: kado-artikelen voor groot en klein, natuurlijk ook kerstversieringen, huishoudelijke artikelen, verder vindt u er de beroemde Goereese Port, kerstbo men, oliebollen, natuurlijk is er nog veel meer, maar dat is gewoon teveel om alle maal op te noemen. Deze markt moet u gewoon bezocht heb ben en de toegang is toch gratis voor deze markt op beide dagen. Voor een plaats op deze markt kunt u kontakt opnemen met de. organisatie in Partycentrum 'Oostdam', Jongkoenstraat 1, 3252 AV Goedereede. Tel. (0187) 492321 of (0187) 682187. VingerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische huishoudelijke app. Middelharnis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VWeO - STUfMO - R90RTAQE - FOTOQRAFK n?^ itjfij 0UDO0HP- WMWnwtSS- TcMMD (0187) 881912 Fw 68$734 -FHntÊhop-HogÊioom172-Talttoon (0111)462400 centrale verwarming - sanitair A. OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1