EIÜVliDEn-illEÜWS Schaken in Stellendam ADUtlAM Postduivenver. 'De Zwaluw' te Ooitgensplaat Woonenquête uitkomsten bekend (010)2741135 Koffie-ochend o üi iWI Oi A" GEHANDICAPTEN ZORG Opbrengst speculaasstaven Politie 24-uurs telefoon: VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 3 DECEMBER 1996 No. 6558 Bewoners zijn over het algemeen tevreden Op Goeree-Overflakkee is in mei van dit jaar een woononderzoek gehouden. Ruim 4000 bewoners hebben een enquêteformulier toegezonden gekre gen. Het doel van het onderzoek was ondermeer om er achter te komen welk soort woningen de komende jaren gebouwd moeten worden. Ook werd onderzocht hoe de mensen op het eiland hun woning en woonomgeving beoordelen. Daarnaast zijn een aantal mensen geënquêteerd, die inmiddels het eiland hebben verlaten. Dat is gedaan om er achter te komen wat de reden is geweest om elders te gaan wonen en of deze mensen in de toe komst misschien weer terug willen keren naar Goeree-Overflakkee. Ruim 40% van de enquêteformulieren zijn ingevuld terugontvangen, wat als een mooi resultaat mag worden gezien. Bijna iedereen is positief over zijn wo ning. Uit de enquête is gebleken dat 90% van de bewoners dit als voldoende tot goed beoordeelt. Niet alleen de woning zelf, maar ook de woonomgeving is tot grote tevredenheid van de inwoners van alle vier gemeenten. De mensen wonen over het algemeen met veel plezier op Goeree-Overflakkee. Winkels voor de dagelijkse levensbehoeften en rust en ruimte worden als de belangrijkste zaken geacht in de woonomgeving. Daarnaast is de meerderheid voor veel groen, de aanwezigheid van medische zorg, tevre denheid over de mensen die in de buurt wonen en een korrekt gedrag van de buurtbewoners of buren. Per gemeente zijn in dezen weinig verschillen te zien in waardering. Met betrekking tot de voorkeur die uit gaat voor een bepaald woningtype, blijkt dat de vrijstaande of twee-onder-een- kap-woning het hoogst scoren; de flat zonder lift het laagst. Wat verder opvalt is dat de bewoners van eigen woningen, hun woning over het algemeen een hoge re waardering geven dan de bewoners van particuliere en sociale huurwonin gen. Verhuizingen Verder is gebleken dat zich de laatste jaren meer mensen op het eiland vestigen dan dat er vertrekken. Diegenen die het eiland verlaten, overwegend jonge huis houdens, geven in de meeste gevallen als reden op: werk, persoonlijke omstandig heden of studie. De reden die degenen opgeven die zich op het eiland vestigen is over het algemeen: werk en het is een rustige plaats of wijk. Ruim 4800 inwoners van Goeree-Over flakkee wil binnen vier jaar verhuizen. Dat is 27% van het totaal aantal huishou dens. De meesten van hen (65%) wil een Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen 25 november 1996 Dammen, afdeling 1: M. van 't Geloof - C. van WelieO - 2 H. Keuvelaar- G. SmitsO - 2 C. van Prooyen - K. de Munck...2 - O J. Knöps - Joh. Wolfert2 - O Afdeling 2: C. V. d. Kroon - H. de MunckO - 2 A. van Rossum - M. PoortvlietO - 2 J. V. d. Groef - A. LosO - 2 P. V. d. Groef - W. Nieuwland2 - O W. Stolk - K. de JongO - 2 Schaken: H. Zorge - W. Zorge1 - O W. Knöps - A. KnöpsO -1 J. de Jong - W. StolkVz - Vi W. de Vos - E. Bartelds1 - O E. Bartelds - D. WolfertO -1 over het wonen op Goeree-Overflakkee woning gaan kopen, waarbij dan vooral de vraag gaat naar vrijstaande woningen en twee-onder-een-kap-woningen met vier- of vijf kamers, in de prijsklasse vanaf twee ton. Van beide typen wonin gen is op het eiland een tekort. Degenen die een woning willen huren, zoeken vooral naar rijtjes-woningen met drie- of vier kamers, in een huurklasse tussen de 315,- en 600,- per maand. Opvallend is dat er zeer weinig vraag is naar flats. De meeste mensen die aangegeven heb ben te willen verhuizen, blijven het liefst in hun eigen gemeente wonen. Sterker zelfs: men blijft het liefst in de kern wonen waar men op dit moment woon achtig is. Daaruit kan de konklusie wor den getrokken dat men kennelijk erg gehecht is aan de woonomgeving. Van degenen die zijn vertrokken van het eiland geeft 33% aan zeker niet terug te keren, 27% geeft aan van zeker wel en 39% keert misschien terug. De mensen die aangeven terug te willen komen zijn niet erg aktief met het zoeken. Als men dat al is, dan zoekt men voornamelijk op eigen gelegenheid. Huurders Als gekeken wordt naar de huurders, dan blijkt dat 24% van de bevolking in ver houding tot hun inkomen te goedkoop woont en 3% te duur. Daaruit kan dus de konklusie worden getrokken dat een groot aantal mensen in een woning zit, die eigenlijk bestemd is voor mensen met een lager inkomen. Op Goeree-Overflak kee wonen ongeveer 7000 huurders. Daarvan ontvangt ongeveer 15% huur subsidie. Van alle vier gemeenten in totaliteit zijn meer dan 2000 mensen als aktief woningzoekende geregistreerd. Gemid deld komt 20% daarvan buiten de regio. Met betrekking tot de wijze van woning toewijzing vindt de meerderheid die rechtvaardig, maar de wachttijden zijn te lang. Prettig wonen Als algemene konklusie kan worden gesteld dat de mensen het prettig vinden om op Goeree-Overflakkee te wonen. De resultaten van de enquête zijn ver werkt in het Volkshuisvestingsplan, dat opgesteld is door het externe bureau Werkgroep'2duizend en waarin voor de vier gemeenten mogelijkheden aangege ven worden om gezamenlijk bepaalde volkshuisvestingsvraagstukken aan te pakken. Namens de vier gemeenten, Werk- groep'2duizend en het I.S.G.Ó. wordt iedereen die zijn medewerking heeft ver leend aan de enquête hartelijk bedankt! Nu de herfst zijn visitekaartje afgegeven heeft, is de schaker helemaal in zijn ele ment. Lekker ontspannen middels een potje schaak, even afstand nemen van de problemen van alledag, een botsing der geesten terwijl de wind om het clubge bouw waait, en de regen (soms hagel) tegen de ramen klettert. Dit alles onder het genot van een versnapering en gezel lig babbeltje met de tegenstander van die avond, af en toe gelardeerd met een kwinkslag. Tsja, wij in Stellendam kij ken altijd uit naar onze dinsdagavonden. Zo ook afgelopen dinsdag; een honderd procent opkomst, koud en guur weer, ideale omstandigheden om te schaken. Alle partijen boden veel kijkgenot, waar van ik u graag deelgenoot maak. Van Gurp had een lastige tegenstander in de persoon van Gottschal. Een Schotse opening waar zwart een pion offerde (normaal doet wit dit). Van Gurp fronste ook terecht de wenkbrauwen en rechte zijn rug en weerlegde het pionoffer met chirurgische precisie. Wat resteerde voor zwart was een puinhoop, waarop Gott schal de vlag streek. Van den Nieuwendijk, tot nu toe uit vorm, liet eindelijk zien waartoe hij in staat is, zoals Roon moest ondervinden. In een Slavische partij offerde wit een kwaliteit voor aanval, die ook doorsloeg. Voor Roon is dit seizoen afzien; 2,5 punt uit 9 is beneden de stand voor een veel voudig clubkampioen. De gebroeders Hameeteman speelden een partij vol met offers en schijnoffers. Helaas voor Dimmen offerde hij een stuk teveel en moest dat met een nul bekopen. Tanis was dicht bij de winst tegen Van Meenen. Uit een Philidor verdediging wist wit een pion buit te maken, wat technisch gezien genoeg zou kunnen zijn voor de winst. Inderdaad... zou kunnen zijn. Wit koos toch maar voor het halve ei. Van Dam, de laatste weken bezig met een opmars, brak af tegen De Nooyer in ingewikkeld eindspel van loper en paard tegen loper en paard plus wat pionnen, waarvan wit de verst opgerukte bezit. De kenners denken dat Van Dam zijn opmars zal vervolgen. Wordt vervolgd... Regerend kampioen Van Oostenbrugge speelde tegen ondergetekende een razend ingewikkelde partij. De opening was al zeer origineel (1- e4 c6 2. f4 waar na het middenspel beide spelers veel hoofdbrekens kostte. Zwart counterde zeer gevaarlijk in wederzijdse tijdnood (beide spelers een halve minuut voor 11 zetten), maar een getimed rémise-aanbod voorkwam dat Van Oostenbrugge met de eerste nul van dit seizoen werd gecon fronteerd. Tot slot wist Van Rossum de oude erva ren vos, Smit, te vloeren, al zag dit er niet naar uit. De zwarte stelling was ver dacht, totdat wit zich misrekende met een kwaliteitsoffer. Uitslagen senioren: J. van Gurp-J. Gottschal1-0 K. v.d. Nieuwendijk - A. Roon1-0 D. Hameeteman - K. Hameeteman ....0-1 K. Tanis - H. van MeenenVi-^A J, van Dam - J. de Nooyerafg. H. V. Oostenbrugge - G. J. ZonneveldV^-% H. Smit - W. van Rossum0-1 Uitslagen junioren: Arjan - Wiljan1-0 John - Gijsbert1-0 Christian - Robin0-1 Bart-Robin1-0 Kees - Rob1-0 Rudi-Willian1-0 Renaldo - Derek1-0 Tot slot ons periodieke schaakplaatje. Soms is het leven van een profschaker niet eenvoudig. In de halve finales van het NK te Enschede enkele jaren geleden ontkwam een van de favorieten ook niet deze wetmatigheid (zie diagram). "■■^^'a "i-M JèéM i e::sy I'm i&'l IS De stelling in het diagram verdiende remise te worden na 36. fxe4, maar in wederzijdse tijdnood besloot wit tot het frappante 36. Pd3?? STICHT I N G Onze huis aan huis verkoop zaterdag j.l. in Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Middelhamis heeft het mooie bedrag van 2.200,- opgebracht. Graag willen wij iedereen bedanken voor het kopen, en ook degenen die ons geholpen hebben met verkopen en natuurlijk bakker v.d. Ham die ze gebakken heeft. We hopen D.V. bij een volgende actie weer op u te mogen rekenen! Werkgroep Nieuwe Tonge GEMEENTE DIRKSLAND Verlaten plaats ongeval Op de Westdijk te Dirksland ontstond op maandag 25 november in de middag een aanrijding. Een bestuurster van een per sonenauto die uit de richting van Melis sant kwam, week bij het naderen van een haar tegemoetkomende auto, naar rechts uit. Desondanks werd zij door de tege moetkomende auto aangereden. De be stuurder van laatstgenoemde auto verliet de plaats van het ongeval zonder zijn identiteit bekend te maken. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernieling auto's Afgelopen weekend werden vier auto's bekrast die op de parkeerplaats stonden aan het Rubensplein te Middelhamis. Vernieling ruit Afgelopen zaterdag werd een ruit ver nield van de Ned. Herv. kerk te Middel hamis. Schade bedraagt 200,-. Inbraak Bij een bedrijfspand in Nieuwe Tonge werd afgelopen weekend ingebroken. Na verbreking van een toegangsdeur ver schafte men zich de toegang tot het pand. Er werd een aanzienlijke hoeveelheid gereedschap weggenomen. Vernieling Afgelopen weekend werden 7 spijlen van de muziektent te Middelhamis ver nield. Schade 420,-. Deze zet had moeten verliezen na 36. exd3!, 37. Txe7 Dcl+, 38. Dfl d2. Wit moet 39. Td7 antwoorden om dan na 39. Lc6 40. Td8+ Kf7, 41. Kf2 La4 als nog te moeten constateren dat de zwarte pion aan de overkant komt. Echter de internationaal meester merkte de fout niet op. Er volgde: 36. Dd6?; 37. fxe4 Lxe4?; 38. Del! (even slikken voor zwart) Dg6! (38. Dd4; 39. Pf2!); 39. Pf4 Df5; 40. Pd5 Te6; 41. Pc3!! en uitgerekend het paard dat zwart had kunnen winnen, heeft een winnende vreugdedans kunnen uitvoe- De postduivenvereniging 'De Zwaluw' te Ooitgensplaat houdt weer haar jaariykse duivententoonstelling in het Verenigingsgebouw 't Centrum, van Weel-straat 10 te Ooitgensplaat, en wel op vrydag 6 en zaterdag 7 decem ber 1996. Het zetten van de duiven is vrydagavond 6 december van 18.30 tot 19.30 uur. Vrijdagavond/zaterdagmiddag en avond zal het rad van avontuur weer draaien, met weer fantastische prijzen, zoals vleesschotels, fondueschalen, gourmet- schalen, rollade's, levensmiddelenman den, kerstkransen enz. Deze producten zijn van zeer goede kwaliteit, geleverd door de plaatselijke winkeliers. Zaterdagmiddag is er weer de kindermid dag met het rad en bingo, waarbij natuur lijk iedereen die wil komen van harte welkom is. Zaterdagavond bij voldoende belangstel ling zal het laatste rondje op het rad ge draaid worden waarbij voor meer dan ƒ300,00 aan prijzen is te wiimen. Zorg dat je er dan bij bent, daar anders deze prijzen aan u voorbij gaan. Zaterdagavond, omstreeks 22.30 uur zal de trekking plaatsvinden van onze grote verloting, met als hoofdprijs 250,00 vleeswaren. De tentoonstelling is geopend: vrijdag avond 6 december vanaf 19.00 uur en zaterdagmiddag vanaf 14.00 tot 17.00 uur en zaterdagavond vanaf 19.00 uur. De toegang is GRATIS. Op vrijdagavond na het zetten van de duiven zal door de firma Buitenhuis het electronisch constateren worden uitge legd, dit is voor de duivenmelkers weer een nieuw fenomeen, dit is iets dat u niet mag missen. Ook wordt er een grandioze duivenbon- nenverkoop gehouden, en liefhebbers hier zijn bonnen te koop van zeer promi nente liefhebbers, lees zelf maar. Bonnen van mevr. Sturris, Ooitgens plaat; Gebr. Saya, Maastricht; Peter v. d. Merwe, Dordrecht; Marcel Demeyere, Tiegem (België); J. Roodzand, Dirks land; Jan C. Polder, Middelhamis; G. Dell, Aquila, Papendrecht; Kees de Baat en Zn., Klaaswaal; Cees Heezen, Poortu- gaal; A. de Waal, Achthuizen; B. Bak ker, Vroomshoop; A. Saarloos en Zn., Klaaswaal; I. Koese en Zn., Middelhar- nis; Gebr. Poelman, Rotterdam; W. D. van Tiel, Tiel; A. van Erkel, Zuid-Beijer- land; J. de Haan, Strijen; fam. Huizer, Rhoon; Comb. Hamstra-Melissant, Poor- tugaal; Cees van der Aar, Poortugaal; Klaas Sturris, Ooitgensplaat; C. v. d. Griend, Ooitgensplaat; Jan Nobels, Acht huizen; Comb. C. en D. de Graaf, Dor drecht; Comb. Beijer-Kagchelland, Ooit gensplaat; L. van Noordenne en Zn., Hardinxveld-Giessendam; C. Verspaan- donk, Veldhoven; A. P. Overwater, Strijen; Jac. Steketee, Bminisse; Ph. Ste- ketee, Yerseke; A. Marijnessen, Roosen daal; Rob Roks, Rucphen; J. Bravenboer, Heenvliet. Zoals u ziet is dit het allerbeste in Neder land, dus zorg dat u vrijdagavond 6 de cember vrij houdt om naar Ooitgensplaat te komen. Inlichtingen bonnenverkoop: L. J. Zwack-halen, tel. (0187) 632221 en KI. Sturris, tel. (0187) 632440. Voor inlichtingen betreffende deze ten toonstelling en inschrijfformulieren kunt u terecht bij P. de Vos, Prunuslaan 27, 3257 XK Ooitgensplaat, tel. 632364. U ziet, wij hebben niets nagelaten om u iets te brengen, maar om dit te laten sla gen hebben wij u nodig, daarom hopen wij dat velen van u op 6 en 7 december aanwezig zullen zijn, alwaar wij u van harte zullen verwelkomen. GEMEENTE GOEDEREEDE Aanhouding n.a.v. verduistering geld Naar aanleiding van een aangifte van verduistering van geld gedaan door een bedrijf te Ouddorp werd op maandag 25 november 1996 een vrouwspersoon uit Hellevoetsluis aangehouden. De vrouw bekende het feit te hebben gepleegd. Het bedrijf werd voor enige duizenden gul dens benadeeld. Vernielingen aan woning Afgelopen weekend werden aan een in aanbouw zijnde woning diverse vernie lingen aangericht. De totale schade be draagt ongeveer 300,-. Aanryding Op maandagmorgen vond een aaiuijding plaats op de Rijksweg 57 te Goedereede. Een bestuurder van een personenauto haalde een voor hem rijdende auto in waarbij hij op het weggedeelte kwam, bestemd voor het hem tegemoetkomende verkeer. Vervolgens reed de bestuurder van de personenauto tegen een hem tege moetkomende autobus. Van de aanrij ding wordt proces-verbaal opgemaakt. Ontregelde verkeerslichten De verkeerslichten aan de Korteweg/ Rijksweg 57 zijn door een blikseminslag ontregeld. Het gevolg is dat de lichten niet reageren op het verkeersaanbod doch op een vaste tijd zijn afgesteld. Dit kan stremming tot gevolg hebben. Men wacht op onderdelen voor reparatie. Als die er zijn wordt de installatie zo spoedig mogelijk hersteld. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Eenzijdig ongeval In de nacht van donderdag 28 november op vrijdag 29 november vond er een een zijdig ongeval plaats op de Rijksweg 59 te Oude Tonge. Een bestuurder van een personenauto kwam vanuit de richting uitgaande van de Herv. Gem. te Goedereede Het is wel heel vroeg, maar als werk groep hebben we al nagedacht over het afsluiten van het seizoen. En wel op een bijzondere manier. We willen dit doen met een 'lange' morgen of zo u wilt een 'korte' dag (9.30 tot 14.45 uur). Deze datum zal D.V. donderdag 17 april zijn. Wilt u zich voor deze koffie-ochtend opgeven of wilt u verdere informatie, bel dan 492288 of 492672. Als werkgroep hopen we op snelle reac ties, zodat we deze ochtend concreet uit kunnen gaan werken. Van harte welkom, u die alleen staat of die groep vriendinnen die bij elkaar wil len komen. TIP: Praat hier ook eens over met iemand die alleen komen een te grote stap vind. De werkgroep Rotterdam in die van Oude Tonge. On geveer 300 meter voor station De Tille kwam hij in de berm en raakte in de slip. Hij belandde in de sloot. De bestuurder wist lopend een telefooncel bij het sta tion te bereiken en belde 06-11. Hij werd per ambulance vervoerd naar het zieken huis te Dirksland, alwaar enkele wonden werden gehecht. Rijden onder invloed Een bestuurder van een fiets reed op dinsdagavond zonder verlichting op de Langeweg te Oude Tonge. Bij controle bleek de man bovendien alcoholhouden de drank gedronken te hebben. Aan het buro werd een waarde geconstateerd van 740 ug/1 (220 ug/1 is toegestaan). Aan de man werd voor dit feit direct een dag- vaardiging uitgereikt. DOOR DONKERE DAGEN -70- Spoedig heeft ieder een glas bier voor zich en om zich niet te laten uitlachen, brengt ook Steven het zijne aan de lip pen, om het met grote teugen te legen. Intussen is de herberg al voller en voller geworden, 't Wordt Steven wel wat be nauwd hier. De glazen zijn leeggedron- ken en nu zal hij immers zich wel goed schiks kunnen verwijderen. Juist wil hij Bram voorstellen te vertrekken, als Hein, een van de gro tere knechts, op hen atkomt. Zijn gezicht draagt de duidelijke kentekenen van zijn verslaafdheid aan de drank, 't Is een verlopen sujet; op het werk helemaal niet gezien; alleen Bram staat bij hem in de pas; deze is al vaak met hem hier geweest. Een groot deel van zijn loon verdwijnt wekelijks in de lade van de herbergier. „Zo, jij ook hier, Steven? Ik wist niet, dat jullie elkaar zo goed kenden. Kom, daar doe je goed aan; 't is niet voor ganzen gebrouwen. Een mens mag wel wat hebben; zal ik jullie eens trakteren? Wat heb je gebruikt? Bier? Flauwe kinderkost. Hola, kastelein, drie klare, met een kop er op, hoor!" en Bram schatert om z'n geestigheid. Wat zal Steven doen? 't Is ééns, maar voor 't laatst; neemt hij zich voor. En als dit glas leeg is, gaat hij weg; hij zal dan geen minuut langer wach ten. Hein heeft zich neergezet bij het tweetal; Steven voelt zich helemaal niet op zijn gemak, hij heeft het niet op die dronkaard voorzien. Eén ding staat hem zeer helder voor de geest: van zijn weekgeld mag niets af. Bram betaalt immers? En straks dade lijk weg. Het bestelde wordt gebracht. Hein betaalt de verte ring, evenals Bram de vorige. „Santjes, daar ga je!" en in een enkele teug ver dwijnt de inhoud van het glaasje. Bram volgt het voorbeeld; hij laat zich door Hein niet overbluffen. „Kom Steef, je lust 'm toch wel? Vooruit, niet kin derachtig wezen; drink uit". Die spotblikken van zijn kameraden hinderen hem; 't is immers ook maar één keer en dan direct de herberg uit; nee, de tweede keer zullen ze hem niet meekrijgen. Hij neemt het glas en drinkt het leeg. Hein en Bram lachen om hem. Steven voelt een vreemde gloed in zijn leden branden. Die twee hebben niet veel goeds met hem voor. Wèg wil hij, wég, hoe eerder hoe liever. Hij staat op; maar voelt zich wat draaierig. Toch zal hij weggaan. In ieder geval hier vandaan, 't Is of hij in een val zit; of al die mensen trachten hem de weg te versperren naar de uitgang. Hij doet een stap naar de deur. „Ho", komt Hein, en trekt hem bij de arm weer op een stoel; „wacht nog even. Zeg zó ga je toch niet weg. Kom, eerst een rondje nog, hoor. Zo kom je er niet af'. „Nee, valt Steven in; „'k Heb geen geld". „Geen geld? En pas de centjes binnen. Maak dat een ander wijs. Boos snauwt Steven: „Van mijn weekgeld gaat niets af; dat geef ik thuis..." „Aan z'n brave zus", sart Bram. „Alles geeft-ie af, Hein; alles". „Gek", proest Hein 't uit. „Kijk", zegt hij, en haalt uit zijn zak een handvol zilveren munt, „als mijn wijf daar de helft van ziet, mag ze blij wezen. Maar dat moet jij weten, nou trakteer je, maat. Eerst mijn centjes helpen opdrinken en er dan van door gaan, nee mannetje. Hola, Janus, drie klare, voor zijn rekening", schreeuwt hij de waard toe en meteen wijs hij op Steven, die gloeiend van toorn en schaamte naast hem zit. De waard knipoogt eens. Hij begrijpt het geval. Een volgend ogenblik staan de glazen al gevuld voor hem. Steven voelt zich tegen deze overmacht niet opgewassen: hij betaalt. „Braaf gedaan, Steefie, op je gezondheid hoor?" Bram grinnikt van plezier. Nu hééft hij hem toch, die heilige Steven. Deze raakt hoe langer hoe meer van de wijs. Eén begeerte heeft hij slechts: hier weg te komen. Zal hij zó weggaan? Weer uitgela chen worden? Vooruit dan maar, dat éne glas nog en dan... Snel giet hij zich de inhoud in de keel. „Nou, jij krijgt er slag van", giechelt Hein. „Wat ga je beginnen?" zegt hij, als Steven opstaande, wankelt en zich haastig weer op zijn stoel laat val len. „Blijf je nog wat? Mooi zo, ik ook". Weer klinkt Steven het tergend gelach van Bram en diens makker in de oren. Hij wil weer opstaan, maar de drank, die hij nooit gebruikte, verlamt hem. Hij kan niet. Opnieuw worden de glazen gevuld... „Zie zo", zegt Greet, terwijl ze de lamp aansteekt; „strakjes komt Steven; Emmy, je mag nog wat opblijven. Daar, ga daar met je stoel wat dichter bij de kachel, naast grootvader. Als Steven komt, ga ik gauw de boodschappen halen en dan zitten we nog een poosje heerlijk samen, hè?" Ze is juist thuis gekomen van mevrouw Barends, en ze reddert nog hier en daar wat op. Grootvader is ook blij, evenals Em, dat Greet er weer is; deze week was ze wel drie dagen uit geweest; dubbel aangenaam nu het zaterdagavondje, 't Is, of met Greet telkens een zonnestraal naar binnen komt, die de somberheid van grootvaders hart verdrijft. Ze gaat de blinden sluiten, 't Wordt al aardig don ker. Ze kijkt de weg af, zover ze kan; ze luistert nog even, of ze geen voetstappen hoort; maar ze verneemt niets. „'t Wordt toch tijd, dat-ie komt", mompelt ze. Maar het wegblijven verontrust haar niet, Steven komt altijd regelrecht door; zeker wat oponthoud gehad. Ze maakt intussen het avondeten gereed. Nog is Steven er niet. Em wordt ongeduldig. Grootvader kijkt telkens naar de klok. Het avondeten, sober genoeg, wacht. Geen Steven. Ook Greet begint zich ongemst te maken. Nog eens begeeft ze zich naar de deur; de duistemis, die nu geheel gevallen is, belet haar iets te onder scheiden en haar luisterend oor vangt geen geluid op, dat Stevens komst aankondigt. Ze gaat weer naar biimen. „Komt Steven nog niet. Greet?" 't Is Emmy, die het vraagt en grootvaders ogen vragen het ook. „Nee, Em. Kom, ga maar eten; het wordt anders te laat voor je. Steven zal wat opgehouden zijn". Zo tracht ze Emmy gerust te stellen, maar het gelukt slechts half. Grootvader zegt niet veel. Slechts werpt hij af en toe steelsgewijs een blik naar de klok. Hij staat op; loopt het vertrek wat op en neer. Em wordt naar bed gebracht. Zwijgend zetten Grootvader en Greet zich aan de tafel. Uit beider hart, vol onrust en zorg, rijst een gebed. Maar het wordt niet stil van binnen. „Waar Steven blijven mag!" brengt Greet uit, „'t is al bij achten". „'k Weet het niet, kind. Als hem maar..." Ja, die gedachte is reeds ontelbare malen ook in haar hart gekomen. Greet neemt wat naaiwerk; maar het vlot niet; weldra rust de naald geheel. (wordt vervolgd) fcJsiiri.------i!:urti..„-___„„__. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3