Nieuw algemeen subsidiebeleidsplan met nipte meerderheid aangenomen Kerststalfiguren boetseren voor volwassenen en kinderen Opbrengst familiespel Goeree-Overflakkee voor Streekmuseum Uitslag wedstrijd Krammer Schakelklub Stellendam Ophalen oud papier EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 3 DECEMBER 1996 CDA, SGP en RPF:Christelijke verenigingen zijn slachtoffer van subsidiebeleidsplan" DIRKSLAND - Met een uiterst kleine meerderheid heeft de Raad van Dirksland donderdagavond ingestemd met het Nieuw Alge meen Subsidiebeleidsplan 1997- 1999 (NASP). CDA, SGP en RPF hadden dusdanige bezwaren dat zij niet in konden stemmen met het plan. Aanvankelijk had de PvdA tegen één onderdeel van het plan bezwaar - betreffende de subsidie aan de Buurtvereniging-West- en wilde hiervoor overgaan tot het indienen van een amendement. Uiteindelijk werd dit toch terugge nomen en werd met 7-6 het subsi diebeleidsplan in zijn geheel aange nomen. De voorzitter, burgemeester Boonstra, stelde de Raad voor dit agendapunt in twee gedeelten te behandelen, door eerst een algemene visie te geven en daarna, in een tweede ronde, dieper op de onder delen in te gaan. De Raad had hiertegen geen bezwaar. De heer Robijn (PvdA) opende de diskussie door aan te geven dat hij blij was met het plan. ,,Lang gewacht, maar toch gekomen", zo zei hij, doelende op de lange termijn die nodig was geweest om tot dit resultaat te komen. Mevrouw Tuinstra (VVD) was ook zeer kontent met het feit, dat het nog in deze raadsperiode is gelukt om dit plan te verwezenlijken. Ze was blij dat er voldoende mogelijkheden waren geweest voor inspraak en dat een en ander ook is meegenomen in het uiteindelijke beleids plan. De heer Van Prooijen (Gemeentebelan gen) vond het een behoorlijk onder bouwd plan, maar er is helaas te weinig geld. „Subsidie moet aanvullend zijn maar daar zitten hier en daar nog wel wat 'onjuistheden' in de toekenningen, maar dat zal in de toekomst aangepast moeten worden", zo oordeelde hij. Voorts achtte hij het een prima plan. De heer Dijkgraaf (SGP) moest echter konstateren dat na alle lovende woorden die inmiddels gehoord waren, hij toch wat minder de loftrompet kon opsteken over het plan, sterker nog, de SGP was er helemaal niet gelukkig mee. „Het uitgangspunt van de SGP is, dat subsidie er moet zijn voor alle burgers, mits dat een en ander niet in strijd is met de Bijbel", aldus Dijkgraaf. Hij vond dat het kollege in dezen echter precies de andere zijde uitgaat, door diverse christelijke verenigingen of instellingen op te zadelen met een af bouw van subsidie, omdat dezen niet zouden voldoen aan het produktkriterium welke door het kollege wordt gehan teerd. De heer Schouten (CDA) zou hier later nog op terugkomen, maar gaf nu -in de algemene bespreking- al aan dat het plan in deze vorm niet acceptabel was voor het CDA, ondanks dat hij toch een aantal goede dingen in het plan vond staan. De heer Leeflang (RPF) eindigde de eerste ronde door te zeggen dat hij zich niet kon onttrekken van de gedach te, dat achter het hele beleidsplan een vooropgestelde gedachte moest zitten, - nml. het afbouwen van subsidie aan christelijke instellingen of verenigingen waarbij hij zich niet gelukkig voelde. Beoordelingskriteria Wethouder van Houwelingen (Gem.be langen) beantwoordde de algemene op merkingen door te zeggen dat er een aan tal redenen waren om tot een grondig beleidsplan te komen. „De door diverse ontwikkelingen ontstane financiële krap te binnen de gemeente, noodzaken ons om een en ander goed tegen het licht te houden", aldus de wethouder. „Voorts is er een groeiende noodzaak ontstaan om subsidies een formele grond te geven. Verder geeft het automatische subsidie verstrekken geen prikkels om als vereni ging zelfwerkzaamheid te ontwikkelen. Bovendien is er voorheen een ad-hoc beleid gevoerd, door bijna iedere vereni ging die aanklopte bij de gemeente, ook maar te subsidiëren." De wethouder wees er vervolgens op dat vooral is gekeken of er ergens een alge heel belang mee gediend was. Daarbij is ook gelet op zaken zoals: Is er sprake van een gemeentelijk (Dirkslands) belang; worden er voldoende inspannin gen door de vereniging(en) verricht om te voorzien in een financiële behoefte; staat de vereniging open voor voldoende mensen; staat de gevraagde subsidie in een acceptabele relatie tot het aantal leden; wordt er een bijdrage geleverd aan maatschappelijke doelstellingen en heeft de gemeente er aanwijsbare voordelen van. ledere instelling of vereniging heeft de mogelijkheid gehad tot een inspraak- reaktie en deze reakties zijn meegeno men in het uiteindelijke beleidsplan. Hij deed een oproep aan de partijen die moeite hadden met het plan, om de zaken objektief te bekijken en zich niet te laten leiden door sympathiserende gevoelens richting bepaalde verenigin gen. Christelijke aktiviteiten De heer Leeflang (RPF) opende de dis kussie in de tweede ronde, waarbij die per werd ingegaan op de materie. Hij vroeg zich in alle gemoede af of het klei ne financiële voordeel wat het hele plan opleverde voor de gemeente, nu wel opwoog tegen de kosten. Bovendien viel het hem op dat juist christelijke vereni gingen het slachtoffer worden van het beleidsplan. Hij was bang dat, indien het Zelf je figuren boetseren uit het kerstverhaal wat je al zo vaak hebt gehoord, dat zou toch leuk zijn. Alleen mensen kleien of boetseren is zo moeilijk, u denkt vast dat het u niet lukt. Maar u kunt dit snel leren. Deze boct.seerdag is ook voor mensen die nog nooit met klei hebben gewerkt. Zij die gevorderd zijn, kunnen ingewikkelde figuren boetseren. U krijgt les in twee groepjes: de beginners en de gevorderden. Uiteraard heb je niet in een dag alle figuren bij elkaar geboetseerd. Maar als we het gebeuren splitsen in kleine beeldengroepjes, dan is het wel mogelijk om een groepje, bestaande uit meerdere figuren, op een dag te maken. U kunt kiezen uit bijv. de her- dersgroep rond het vuur, de wijzen uit het oosten op hun dromedarissen of misschien heeft u zelf wel een wens. U leert diverse houdingen te boetseren en een ieder boet seert uiteraard naar eigen idee. De een laat bijv. de herders allen rond het vuur liggen, bij een ander staan of zitten ze rond het vuur, zodat alle groepjes er anders uit zullen zien. U kunt ook aan een groot figuur werken. We werken met echte boetseerklei en de figuren worden in de kera- miekoven op 960° C gebakken. Meenemen: een aardappelschilmesje en satéprikkers. Voor wie een hele dage teveel is, u kunt ook één dagdeel meedoen. Wilt u meerdere beelden maken, dan kunt u zich ook voor meerdere dagdelen opgeven. De data zijn: dinsdag 10 december (ochtend, middag, avond), woensdag 11 december (ochtend), donderdag 12 december (ochtend, middag). De tijden zijn van 9.00 tot 11.30 uur; van 13.30 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. De kosten bedragen 35,- per dagdeel 70,- per dag), incl. klei, ovenbrand (stookkosten) en koffie/thee. Maximaal kunnen negen personen deelnemen per dagdeel. Voor kinderen en pubers: woensdagmiddag 11 december van 13.00 tot 14.30 uur (leeftijd 9 en 10 jaar) of van 15.00 tot 16.30 uur (leeftijd 11, 12 en 13 jaar); en van 18.30 tot 20.00 uur (leeftijd 14, 15 en 16 jaar). Kosten 17,50 incl. klei en stookkos ten. De cursussen worden gegeven door Suzan Offereins en de plaats is de galerie van het International Art Centre, Ring 40 te Middelharnis. U kunt zich opgeven voor 6 december, tel. (0187) 487155. 'christelijk' niet van toepassing zou zijn geweest, het kollege tot andere beoorde lingen was gekomen m.b.t. deze vereni gingen. Schouten (CDA) betwijfelde het sterk of men in de gemeente nog steeds zo blij waren met dit kollege: „Bij het aantreden van dit kollege werd er gezegd dat het zich zou inzetten voor de gehele gemeenschap en dat vele burgers waan zinnig blij waren met dit kollege. Of dat nu nog zo is, meen ik sterk te moeten betwijfelen. Toen in 1994 het Algemeen subsidieplan afliep, had het CDA begrip voor het feit dat het nieuwe kollege er nog niet in geslaagd was een nieuw plan te hebben. Toen in 1995 dit echter nog steeds niet voor elkaar was, steunde het CDA van harte een motie van de RPF om maar geen moeite meer te doen het plan in deze raadsperiode nog te herzien. Echter zette de wethouder toch door. Kennelijk moest er eindeloos gediskus- sieerd worden met diverse verenigingen en instellingen -er was nogmaals eenjaar voor nodig-, om toch maar met een gede gen plan op tafel te komen." Toen kwam Schouten op de gewraakte alinea die ook de SGP en RPF 'in het verkeerde keelgat was geschoten': „U schrijft in het plan: Instellingen welke een produkt leveren, welke door de huidige politieke samen stelling van de Raad niet wordt nage streefd, kunnen worden afgebouwd." Dit was ook bij het CDA totaal verkeerd gevallen. „Het staat haaks op uitspraken als: De activiteiten worden in principe aangeboden aan iedere inwoner van de gemeente, zonder onderscheid naar geloof, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht, of seksuele geaardheid. Het komt op ons zelfs discri minerend over". Bovendien gaat het afbouwen van de toch al geringe subsidie van 2000,- voor de Christelijke Openbare Biblio theek, het CDA te ver. „Deze mag wel degelijk gesubsidieerd blijven worden, aangezien ze naar onze mening voor de bevolking van Dirksland en Melissant een voor ons aanvaardbaar aanbod van boeken heeft." Voor 'de Christen vrouw' geldt volgens Schouten een soortgelijke redenering. „Alles wat heeft te maken met confessie, behalve 'Sursum Corda' om de schijn nog enigszins op te houden, hoeft niet meer te rekenen op subsidie." Ook een werkgroep 'Laat leven' vervult wel degelijk een gemeenschapsbelang in Dirksland vond Schouten en hij konsta- teerde dat het kollege ook op dit beleid sterrein een 'paarse' politiek voert. „Als er geen plaats meer is voor het leven, dan wordt het niveau van onze maat schappij bedenkelijk laag!" Tegenstelling Ook Dijkgraaf (SGP) had geen goed woord over voor de afbouw van subsidie van christelijke verenigingen. Hij vond het duidelijk blijken uit de voorstellen, dat de huidige politieke samenstelling van de meerderheid in de Raad, tot uit drukking komt in het ASP. Hij wees er op, dat de voetbalclubs wel tot zelfwerk zaamheid worden gemaand, maar tegelij kertijd enkele tonnen in het vooruitzicht worden gesteld, waar er de vorige maand reeds één was gereserveerd (Voor onder houd sportvelden-red-). In schrille tegen stelling hiermee wees Dijkgraaf op de bibliotheek, waarvan door veel lezers gebruik wordt gemaakt. "De boeken vol doen nog aan waarden en normen waar de gemiddelde Dirkslander zich in kan vinden. Het is betreurenswaardig dat dic subsidie moet afgebouwd worden, omdat die instelling niet meer zou voldoen aan de huidige politieke voorwaarden". Ook met betrekking tot 'De Christenvrouw' en het VBOK stelde Dijkgraaf zich ach ter eerdere opmerkingen in dezen van raadslid Schouten. Hij deed een beroep op het kollege om de subsidie voor ge noemde verenigingen en instellingen in heroverweging te nemen, te meer omdat het voor de gemeente maar om kleine bedragen gaat. Van Prooijen (Gem.bel) dacht er echter totaal anders over. Hij vond een vereniging als 'Sursum Corda' helemaal niet thuis horen in het beleids plan. ,,Met sport daar win je aan alle kanten wat mee terug voor de gemeen schap. Bovendien wordt in voetbalclubs veel gedaan voor de jeugd en dat is een goede zaak." Verder ging hij niet op details in. Het plan had over het alge meen zijn volledige goedkeuring. Ook mevrouw Tuinstra (VVD) sloot zich bij de goedkeuring aan. Buurtvereniging- West De heer Robijn (PvdA) had op één punt grote moeite met het beleidsplan. Hij vond dat de Buurtvereniging-West er maar bekaaid afkwam. „Ze doen veel goeds voor kinderen zoals bijv. het hut- tendorp in de zomer. Hiervoor is geen subsidie opgenomen in het plan." Robijn had daar grote moeite mee en wilde een subsidie voor het huttendorp ook in het ASP opgenomen hebben. Wethouder van Houwelingen antwoordde dat de buurt vereniging nog steeds 'voor een prikje' in een prachtig gebouw zit en dat Robijn daar ook eens naar moest kijken. Dat de huttenweek niet was opgenomen kwam, volgens de wethouder, dat deze niet als jaarlijkse aktiviteit op het programma staat van de vereniging. „De huttenweek is nu nog steeds gesubsidieerd als één malige aktiviteit." Eén en ander kon Robijn echter niet overtuigen en hij bleef bij de stelling dat de buurtvereniging te kort werd gedaan. Hij kon dan ook niet akkoord gaan met dat onderdeel van het ASP en wilde daarvoor een amendement indienen. Na fraktieberaad en overleg met VVD en Gemeentebelangen kwam hij hierop terug, indien de verzekering maar werd gegeven door de wethouder, dat de subsidie voor het huttendorp op dezelfde wijze als tot nog toe zou wor den verstrekt. De wethouder zegde dit toe en daarmede was deze 'hobbel' genomen. Nipte meerderheid Wethouder van Houwelingen gaf een antwoord op de opmerkingen van de par tijen, die duidelijk tegen het plan waren. Nogmaals wees hij op het kriterium: Het moet het algemeen belang dienen. Dat het lang heeft geduurd voordat het plan ter tafel was gekomen, zat in het feit dat er toch een behoorlijk aantal omstreden punten in zaten, die grondig bekeken moesten worden. Op de opmerking van de SGP antwoordde hij, dat die ton die vorige maand was gereserveerd, voor groot onderhoud van de sportvelden noodzakelijk was en dat dit door de Raad was besloten. „We hebben daar een aan tal jaren heel weinig geld aan uitgegeven en dan zie je de kwaliteit achteruit gaan. Het was gewoon hard nodig", aldus de wethouder. „Het kollege heeft getracht een zo goed mogelijk plan op tafel te leggen. We staan daar nog steeds achter. Wij zien geen noodzaak om het plan aan te passen". Wel was er de bereidheid om de alinea waar SGP, RPF en CDA grote bezwaren tegen hadden geuit, te schrap pen in de tekst van het plan. „Het ant woord van de wethouder is zeer teleur stellend", gaf de heer Dijkgraaf (SGP) aan. Hij kon dan ook absoluut niet mee gaan met het NASP. Ook Leeflang (RPF) en Schouten (CDA) vonden het uiterst jammer dat het kollege niet over de brug wilde komen, om aan hun bezwaren tegemoet te komen. Burgemeester Boonstra bracht het voor stel in stemming waarbij CDA, SGP en RPF tegen stemden. Alle andere partijen stemden voor, zodat met 7-6 het Algemeen Subsidie Beleidsplan werd aangenomen. Geldershof Eerder die avond was aan de Raad voor gelegd het voorstel met betrekking tot de wijziging van de statuten van de Stich ting Verzorgingstehuis voor Bejaarden in Dirksland. Een en ander houdt in dat het dagelijks bestuur van Gelderhof zal wor den omgezet in een Raad van Beheer, waarbij aan de direkteur grotere bevoegdheden statutair worden toege kend. Daarnaast wordt in een Stichtings- raad voorzien, die met andere bevoegd heden dan die het algemeen bestuur nu heeft, met name tot taak heeft de belan gen van de bewoners, kerkelijke genoot schappen en gemeenteraad te waarbor gen. Vanwege gewijzigde regelgeving zullen bij toekomende statutenwijzigin gen geen gemeenteraad of provinciebe stuur meer worden betrokken. Van Prooijen (Gem.bel.) had op zich geen moeite met de statutenwijziging maar betreurde de komende verwijdering tus sen gemeente en Geldcrshof. Robijn (PvdA) was het in het algemeen eens met van Prooijen. Zijn fraktie vond het grootste struikelblok dat de Raad van Beheer maar uit drie personen zou gaan bestaan, terwijl er de ruimte is om er vijf van te maken. Ook de heer Driesprong (VVD) vond drie mensen in de Raad van Beheer te mager. De heer Koningswoud (SGP) had er alle vertrouwen in en vond dat er daarvoor voldoende waarborgen waren. Alleen vond hij het vreemd dat de Raad van Beheer zichzelf benoemd. Ook Leeflang (RPF) achtte dit een gevaarlijke zaak. Dat de Stichtingsraad daar niets over te zeggen zou hebben vond hij geen goede gang van zaken. Hij vroeg zich af wat de konsequentie zou zijn om tegen het voorstel te stemmen. „Als de Raad dat zou doen, d.an zou het hele gebeuren op dit moment niet doorgaan. Alleen zouden we dan niet zuiver bezig zijn. In de nieuwe wet bejaardenoorden is aan gemeentelijke overheden geen enkele bevoegdheden meer toegekend, dus komen we op den duur daannee in kon- flikt", aldus burgemeester Boonstra. Hij konstateerde dat de meerderheid wel met het voorstel kon instemmen, maar dat bij sommigen bezorgdheid leefde omtrent de Raad van Beheer. „Deze bezorgdheid zullen we doorgeven". De Raad ging voorts akkoord. De uitslag van de zoutwaterviswedstrijd van hengelaarsvereniging Krammer op 23 november. 1. A. Bruinsma160 cm. 2. M. H. Baan124 cm. T. v.d. Poel101 cm. 5. O. de Veerman96 cm. 6. R. Zuetenhorst89 cm. 7. C. v.d. Welle87 cm. 8. P. Belder85 cm. 9. J. Kieviet sr66 cm. 11J. Kieviet jr33 cm. De volgende wedstrijd van de henge laarsvereniging Krammer is een rondvis- wedstrijd. Deze wordt gehouden op 7 december. Wij gaan deze wedstrijd vis sen in afwijking van het wedstrijdpro gramma met het schip de Rio Grande; vertrek vanuit de werkhavcn van Bruinisse om 8.00 uur. Indien u meegaat, geeft u zich dan zo snel mogelijk op bij de wedstrijdcommissie. Initiatief van Rotary helpt bij het instandhouden van erfgoed MIDDELHARNIS - In het Prieel bij Rekreatiecentrum de Staver is donder dagmiddag het familiespel Goeree- Overflakkee overhandigd aan de bur gemeesters van Goedereede, Dirksland en Oostflakkee en aan wethouder Tiggelman van Middelharnis. Daar mee is het startsein gegeven voor de verkoop van dit Flakkeese -'monopo lie'- spel. De opbrengst komt geheel ten goede van het Streekmuseum. Het unieke familiespel is een initiatief van de Rotary-club Goeree-Overflakkee. De heer Sloven van de Rotary, vertelde in zijn toespraak, donderdagmiddag, dat zoals een bakker ingrediënten nodig heeft om een Flakkees produkt -de kruukplaetjes- te maken, ook de Rotary een Flakkees produkt het licht heeft doen zien: Het familiespel. Anders dan bij de bakker, had men de 'ingrediënten', die nodig waren om de kosten te betalen, welwillend ontvangen vanuit het bedrijfsleven. Hierdoor was de Rotary in de gelegenheid om het familiespel te laten maken door Tri-Actief uit Den Bosch. Het spel is opgezet in de vorm van het overbekende Monopolie. De plaatsen (bij Monopolie gevuld met straatnamen zoals Lange Poten, Cool- singel en Kalverstraat) zijn gevuld met de bedrijven die voor de produktie gel den beschikbaar hebben gesteld. „Ons voorstel aan het bedrijfsleven van Goeree-Overflakkee werd niet aan dove mansoren gericht. Binnen één week waren alle 28 plaatsen op het familiespel verkocht. We hebben zelfs mensen moe ten teleurstellen en er waren er ook die ons verrasten door toch een bijdrage voor het doel beschikbaar te stellen", aldus Sloven die daarvoor hartelijk bedankte. Het middenvlak van het spel heeft een fraaie invulling gekregen. Jaap Reedijk heeft het omgetoverd in een waar kunstwerk, waarin de vier gemeen ten van Goeree-Overflakkee worden ge presenteerd. Hoewel de namen er niet bij staan ver meld, spreken de beelden voor zich. Ook de gemeenten hebben financieel bijge dragen aan het spel. Streekmuseum De opbrengst komt ten goede aan het Streekmuseum. De heer Sloven om schreef het als volgt: „De bevolking van Goeree-Overflakkee zijn de potentiële kopers. Het zijn ook deze mensen die trots kun nen zijn op hun streekmuseum en daar om verwachten wij ook dat heel veel inwoners van onze regio het spel zullen willen kopen. Alleen daarom al, maar zeker ook omdat het spel daarnaast nog borg staat voor urenlang speelgenot voor jong en oud. Een waardevol bezit waarmee een bijdra ge geleverd is aan het behoud van de cul tuur van Goeree-Overflakkee." Uit de opbrengst zal een nieuwe alarminstallatie voor het Streekmuseum worden beko stigd. Daarnaast zullen tevens een aantal vaan dels worden geconserveerd en verlich ting in de kasten, waarin deze vaandels hangen, zullen worden aangepast. Zodoende helpt dit unieke familiespel van Goeree-Overflakkee mee aan het instandhouden van het erfgoed van ons eiland, wat is bewaard gebleven in het Streekmuseum te Sommelsdijk. Ook de heer Van Dam, die namens het Streekmuseum sprak, was heel blij met het initiatief van de Rotary en dankte de klub er dan ook heel hartelijk voor. Overhandiging Daarna werden door een viertal dames van Ensemble Eeuwkant, die zich ook voor deze gelegenheid in klederdracht gekleed hadden en tevens waren voor zien van diverse spelden, broches, etc. uit het Streekmuseum, de eerste vier spe len overhandigd aan de Burgemeesters Sinke, Boonstra en Van Pelt en aan wet houder Tiggelman. Met genoegen namen zij het spel in ont vangst. De spelen zijn gemaakt in een beperkte oplage. Er zijn er 1000 geproduceerd, waarvan er reeds 400 in de voorverkoop gereser veerd waren. Het spel kost f 50,- per stuk en is te ver krijgen bij de VVV te Ouddorp, de VVVIANWB te Middelharnis, de Tank stations van de Gast te Dirksland en Middelharnis, het Tankstation de Ronde Boom te Middelharnis en bij de Hema en de VSB-bank te Middelharnis. Op D.V. zaterdag 7 december hoopt de Schakelklub een spelavond te organise ren, met de naam de Uitdaging. We wil len om half acht beginnen, maar de Schuur is om zeven uur al open. We ver wachten alle jongeren weer op de klub. DIRKSLAND Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. GEEN KARTON. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Biz. 2 3. T. Elschot101 cm. 10. C. de Vos36 cm. V.l.n.r.: (achterste rij) Wethouder Tiggelman, Burgmeesters Van Pelt, Boonstra en Sinke. (voorste rij) De dames van Ensemble Eeuwkant: Maaike Melissant, Zérahja Vijfhuizen, Elise Blonk en Corrie Bruggeman.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2