l ZWN bus beland door klapband in de sloot SOMMELSDIJK een eeuw in foto's en herinneringen Grootscheepse taxicontrole (010) 2741135 Drs. J. van Drenth 50 jaar predikant U bent toe aan een Daewoo Dodelijk ongeval op Tilsedijk Politie 24-uurs telefoon: Reumapatiëntenver. am C. J. Hameeteman: „Ik heb slechts getracht de unieke situatie van Sommelsdijk aan te geven en ik hoop dat ik daar enigszins in geslaagd ben" DINSDAG 3 DECEMBER 1996 No. 6558 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 EDE/OOLTGENSPLAAT De Hervormde predikant, ds. J. van Drenth te Ede hoopt op zon dag 8 december 1996 zijn 50-jarige ambtsbediening te herdenken. De 75-jarige predikant, geboren op 23 januari 1921 te Utrecht, werd na zijn stu die op 8 december 1946 bevestigd in zijn eerste gemeente Waverveen. Op 14 okto ber 1951 werd ds. Van Drenth door ds. A. Meijers van Utrecht verbonden aan zijn tweede gemeente Ooltgensplaat. Als predikant Buitengewone werkzaam heden voor de P.K.V. (Provinciale Kerk vergadering) Gelderland werd ds. Van Drenth benoemd als Industriepredikant met standplaats Ede. Tot dit werk werd hij op 23 september 1962 ingeleid door ds. E. F. Vergunst in de Grote Kerk te Ede. Op 10 oktober 1976 ging ds. Van Drenth de gemeente weer in en werd hij beves tigd in Giessen-Rijswijk (N.Br.). Op 16 oktober 1985 ging ds. Van Drenth met emeritaat. Tijdens zijn Ooltgensplaatse periode was ds. Van Drenth gedurende een jaar Le gerpredikant met standplaats Bergen op Zoom en omstreken. Ook nam hij op Flakkee enkele consulentschappen waar. Ds. en mevrouw Van Drenth zijn thans woonachtig W. J. Bitterstraat 56, 6712 DX Ede. van Op zaterdag 30 november 1996 is van 19.00 tot 01.00 uur op Goeree- Overflakkee een grote controle gehouden op het personenvervoer met taxi's. In deze controle is samengewerkt tussen de Basiseenheid Goeree-Overfiakkee, de afdeling Taxizaken van de Eenheid Ver keer van de Regiopolitie Rotterdam Rijn mond en de Rijksverkeersinspectie. In totaal werden 8 motorvoertuigen in het kader van de wet personenvervoer gecontroleerd. Het betrof hier voornamelijk vervoer van jongeren tussen Goeree-Overflakkee en Fijnaart en Bruinisse v.v. Tegen 1 bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt terzake van het niet bij zich hebben van de benodigde papieren. 3 auto's van een bedrijf, aflcomstig van Goeree-Overflakkee werden in bewaring genomen ter zake van verdenking van het vervoer van personen tegen vergoe ding, terwijl men niet tot dit vervoer be voegd was. Tot deze in bewaringstelling werd over gegaan nadat de bestuurders van deze auto's voor de 2e maal werden gecontro leerd binnen een tijdsbestek van 2 uur. Bij de controle bleek dat men 7 tot 11 jeugdige personen vervoerde per vw- autobusje. Uit verklaringen van de pas sagiers bleek, dat het vervoer van 15 per sonen en meer geen uitzondering was. Tegen de bestuurders en het bedrijf zal proces-verbaal worden opgemaakt. De auto's blijven bij het bureau Middelhar- nis staan, in alwachting van een beslis sing van de Oificier van Justitie. Ongeval wonderlijk goed afgelopen. OOSTFLAKKEE - Een ZWN gelede-bus is zaterdagmiddag, even na 5 uur, op de N59 door een klapband in de sloot terecht gekomen. Vijf pas sagiers raakten licht gevfond en zijn afgevoerd naar het ziekenhuis. De bestuurder en de overige passagiers kwamen met de schrik vrij. De bus kwam van Rotterdam en had als eindbestemming Renesse. In de bus zaten naar schatting van de chauffeur ongeveer 50 k 60 personen. Op de N59, tussen de Haringvlietdam en de Schaapsweg, klapte de linkervoorband. Dankzij het kordate optreden van de chauffeur lukte het om de bus redelijk in bedwang te houden en is erger kunnen worden voorkomen. Vanwege de lekke linkervoorband was de bus niet meer op de rechterweghelft te houden, ondanks verwoede pogingen van de chauffeur daartoe. Daardoor kwam de bus op het linkerweggedeelte terecht, waar vanuit de richting Schaapsweg op dat moment tegemoet komend verkeer naderde. De chauffeur heeft in die luttele seconden de beslissing genomen de bus niet langer naar rechts te korrigeren -wat toch niet voldoende lukte- maar deze verder naar links uit te laten wijken, om zodoende in de linkerberm proberen terecht te komen. Hij heeft gepro beerd om op deze wijze op tijd van de linkerrijbaan af te zijn om een frontale botsing met tegemoetkomende auto's te voorkomen. De bestuurder van een tegemoetkomen de auto zag nog net kans om op tijd tot stilstand te komen. Het mag een wonder genoemd worden, dat een frontale botsing is voorkomen. De bus is in de linkerberm terecht gekomen, waarna het de chauffeur toch is gelukt om deze niet frontaal in de sloot te laten terecht komen. Door een stuurkorrektie naar rechts, is de bus nog even door berm gereden, waarna hij uiteindelijk onder een hoek van 45 graden in de sloot tot stilstand is gekomen. Vijf passagiers raakten licht gewond en werden voor onder zoek naar de ziekenhuizen in Goes (op verzoek van de patiënten) en Dirksland gebracht. Eén van hen bleek een gebroken bovenarm te hebben. Alle andere passa giers en de chauffeur zijn met de schrik vrijgekomen. Medeweggebruikers hebben de deuren van de bus aan de buitenkant geopend, zodat de passagiers naar buiten kon den. De rijbaan van de N59 is uren gedeeltelijk gesü-emd geweest. De rijbaan richting Hellegatsplein moest worden afgesloten. Het verkeer werd omgeleid over de parallel weg. Het verkeer richting Schaapsweg kon normaal van de rijbaan gebruik blijven maken. De takelwerkzaamheden hebben verschillende uren in beslag genomen. Rond half twaalf kon de rijbaan weer worden vrijgegeven. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bij een eenzijdig ongeval op de Tilsedijk nabij Stad aan het Ha ringvliet, is vrijdagavond, kort na zes uur, een 34-jarige automobilist uit Den Bommel om het leven ge komen. Het slachtoffer raakte met zijn bestelbus door een nog onbekend oorzaak van de weg en belandde in de sloot. Het slacht offer, die in de sloot onder de bus lag, werd door omstanders uit het water gehaald, maar hulp mocht helaas niet meer baten. Naar de oorzaak van de aan rijding wordt een onderzoek ingesteld. GEMEENTE MIDDELHARNIS 29 november: Er werd tweemaal aangif te gedaan van de vernieling van de an tenne van personenauto's die geparkeerd stonden op de Olympiaweg te Sommels dijk. In het ene geval werd de antenne af gebroken en in het andere geval afge knipt. Welke onverlaten hiervoor verant woordelijk zijn is niet duidelijk gewor den, want niemand was getuige. 30 november: In de Rembrandtlaan te Middelharnis werd ingebroken in een woning, waarbij de dader(s) via de ach terzijde binnen konden komen. Hiervoor werd een slot van een toegangspoort ver nield en een zijraam geforceerd. De ge hele woning werd doorzocht en diverse goederen werden weggenomen. Door de Technische Recherche wordt onderzoek ingesteld. GEMEENTE DIRKSLAND 30 november: Een bestuurder van een personenauto reed over de Staakweg in de richting van Melissant. Om onbeken de reden kwam hij rechts in de berm, schoot naar de linkerkant van de weg in de sloot en reed via het sloottalud de rij baan weer op. Tengevolge hiervan raakte de bestuurder gewond en werd overge bracht naar het ziekenhuis. De auto was tengevolge van dit eenzijdige ongeval totall loss. GEMEENTE GOEDEREEDE 30 november: Een personenauto, gepar keerd aan het begin van de Brouwers- dam zeezijde nabij de blokkendam/trai- lerhelling, werd opengebroken. Uit deze auto werden diverse goederen weggeno men nadat het slot van het rechtervoor- portier werd vernield. 1 december: Bij een onderzoek naar een inbraakalarm hoorden politiemedewer kers een geluid over een afstand van ca. 200 m die door sommigen als 'muziek' wordt betiteld. Zij waren echter van me ning dat hier duidelijk sprake was van overlast. De Meidoomstraat werd derhal ve bezocht en de veroorzaker werd ver- baliseerd. Hij kreeg verder de waarschu wing dat bij een volgende keer de ge luidsinstallatie in beslag wordt genomen. De Reumapatiëntenvereniging Goeree- Overflakkee heeft op 7 december a.s. een stand op de Kerstmarkt te Nieuwe Tonge. U krijgt voorlichting, informatie, een ge zellig praatje met een kopje koffie het zgn. lotgenotencontact. We proberen nieuwe leden en donateurs te werven in de strijd tegen reuma, onder het motto 'samen staan we sterker'. Komt u allemaal eens langs. Het bestuur Jeugd-StuiMn-Stellendam 'Jeugd-Stuif-In-Stellendam' organiseert zaterdagavond 7 december PAKJES AVOND. Bel (0187) 491308 om mee te doen. Toegang gratis, zaal open 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. Iedereen, vanaf 15 jaar, van harte wel kom in 'De Schuur', Bosschieterstraat, Stellendam. Nauwelijks een week nadat 'Oud- dorp een eeuw in foto's en herinne ringen' werd gepresenteerd, is nu ook de geschiedenis van Sommels dijk in een schitterend fotoboek verkrijgbaar. Jongstleden vrijdag avond werd door Arjo van der Boom, van de voor velen bekende boekhandel Van der Boom te Som melsdijk, een exemplaar van het boek overhandigd aan de samen steller, Cor Hameeteman welke na een toespraak het eerste exemplaar mocht aanbieden aan Wethouder Van Eck-Knape. Een deel van de geschiedenis van Sommelsdijk is middels dit mooie fotoboek vastge legd en is zodoende voor het nage slacht bewaard gebleven. Velen hadden aan de uitnodiging, om de presentatie van 'Sommelsdijk een eeuw in foto's en herinneringen' bij te wonen, gehoor gegeven. Het was dan ook een gezellige 'drukte' in Het Prieel bij recre atiecentrum 'De Staver'. Nadat een ieder ontvangen was met een bakje koffie en een kruukplaetje, opende Arjo van der Boom de avond door een ieder hartelijk welkom te heten. Tevens dankte hij een ieder voor de welwillende wijze waarop de foto's waren afgestaan. Arjo had ook veel waardering voor de fijne samenwer king met de heer Hameeteman, die het boek heeft samengesteld en de foto's heeft voorzien van kommentaren. Hij overhandigde Hameeteman dan ook met veel genoegen het eerste exemplaar van 'Sommelsdijk een eeuw in foto's en her inneringen'. Eerste grote uitgave Hameeteman vond het ontzettend leuk dat Arjo hem het eerste exemplaar had mogen aanbieden. „Ik heb voor zover ik weet nog nooit een oud-Ieerling met mijnheer aangesproken en het is ook nog nooit voorgekomen dat ik door een oud- leerling ben toegesproken. Het is dus een unieke situatie vanavond." Hij achtte het temeer een bijzondere gelegenheid daar Arjo zijn toekomst in de boekhandel ligt en hij Arjo nu kon feliciteren met de eer ste grote uitgave van Boekhandel Van der Boom. Vervolgens schetste hij hoe het boek ontstaan was. „De titel is Som melsdijk een eeuw in foto's en herinne ringen. De foto's gaan verder terug dan deze eeuw, want er staan foto's in van 120-140 jaar geleden en de herinnerin gen gaan over eeuwen. Aan de andere kant zijn sommige beelden up-to-date." Historie te groot Het boek is een plaatje geworden vol gens Hameeteman. „Maar het is geen kompleet boek geworden", zo hield hij de luisteraars voor. „De historie van Sommelsdijk is te groot, te omvattend en te interessant om die in één boek te per sen. Het bestuderen van een dorp roept altijd weer nieuwe vragen op en daar door ontstaat een repeterende breuk. Op die manier blijft het boeiend, zeker voor generaties die nauwelijks meer weten hoe het was. Alleen de ouderen kennen nog het beeld van bijv. de paas-os, die kort voor Pasen door het dorp getrokken werd door slager Moos de Haas. Wie goed bij kas zat, kon dan meteen al een biefstukje bestellen van het dier. De horens waren met sinaasappelen ver sierd." Ook boeiend was de vraag: De heer Hameeteman (l) overhandigt het eerste exemplaar van 'Sommelsdijk een eeuw in foto's en herinneringen' aan de wethouder, mevr. Van Eek. Waarom ontstonden twee dorpen zo dicht bij elkaar en waarom was hun ont wikkeling zo verschillend? Waarom werd Sommelsdijk een landbouw- en Middelharnis een vissersdorp? Waarom werd Sommelsdijk een stukje Zeeland? Hameeteman: „Drie heren lieten in 1465 een gebied inpolderen, resp. ressorterend onder Putten, Zeeland en Voorne. Als grensscheiding werden in het water sta ken aangebracht op de plaats waar nu de Langeweg ligt. Eeuwenlang is dat de grens tussen Sommelsdijk en Middel harnis, tussen Holland en Zeeland geble ven. Een grens die door de dorpelingen strikt werd gehanteerd. Zo zelfs dat de huidige generaties de verschillen nog duidelijk aanvoelen." Hij vertelde dat toen in 1805 Sommelsdijk door Zeeland aan Holland verkocht werd, er voor het dorp betere tijden aanbraken. De getaan de landbouwhandel bloeide weer op, want eindelijk kon de lang verwachte en gewenste aansluiting op de Middelhar- nisse haven gerealiseerd worden. Thematisch Het boek behandelt de geschiedenis in diverse thema's. Allereerst geeft Hamee teman een historisch overzicht, waarin de geschiedenis van het dorp wordt beschreven. Vervolgens neemt hij ons in vogelvlucht mee door het dorp. We komen over de Voorstraat met z'n vele mooie huizen en z'n karakteristieke gemeentepomp. We 'lopen' over het Marktveld en door de St. Joris Doel- straat. Op een gegeven moment komen we de melkkar van Van der Laan tegen in 1958. We komen door de Dubbele Ring, waar Gerrit Breur in de geopende deur van z'n schoenmakerswerkplaats staat. Zo worden vele straten behandeld en zien we hoe de mensen jaren geleden in Sommelsdijk leefden. Heel karakteris tiek is de foto van de Sommelsdijkse haven die nog duidelijk laat zien hoe het ooit was. Na een uitgebreide rondwande ling door het dorp, waar voor velen de geschiedenis weer zal herleven, maar ook aan de huidige generatie een beeld wordt gegeven hoe het vroeger was, wordt onder meer aandacht besteed aan de kerken en kerkelijke verenigingen, de landbouw, de scheepsvaart, de industrie, de scholen en bijzondere gebeurtenissen. Het boek laat op boeiende wijze een beeld zien van het verleden van Som melsdijk. Hameeteman: „Ik heb slechts getracht de unieke situatie van Sommels dijk aan te geven en ik hoop dat ik daar enigszins in geslaagd ben." Verleden Dat verleden ging ook voor mevr. Van Eek weer herleven. Zij ontving, als wet houder van de gemeente Middelhamis, uit handen van de heer Hameeteman het eerste exemplaar van 'Sommelsdijk een eeuw in foto's en herinneringen'. Ze ervaarde het als een voorrecht dit boek in ontvangst te mogen nemen. Mevr. Van Eek haalde, op z'n Sommerdieks, herin neringen op van hoe het vroeger was. Hoewel ze al lange tijd in Middelhamis woonde, voelde ze zich nog in hart en nieren een Sommelsdiekse. Ze verhaalde hoe haar vader destijds, volgens zijn zeg gen, het mooiste meisje van Middelhar nis had getrouwd, waar toen in de twinti ger jaren veel voor kwam kijken. „Hele gevechten werden er soms gehouden tus sen de Sommerdiekers en de Menheerse- naars in die tijd, waarbij het er hard aan toe kon gaan." Je zag het als het ware voor je toen ze verhaalde van de gezelli ge straten met z'n vele winkeltjes, in die tijd. „We kwamen toen nooit in Middel harnis, want je had alles in Sommelsdijk. Er waren ontzettend veel leuke winkel tjes. Dat gaf een bijzondere gezellige sfeer in het dorp." Ze dacht ook aan de burenhulp in die tijd. „Wanneer er ernstige zieken waren, dan hielpen de buren met het waken." Mevr. Van Eek waarschuwde overigens om hel boek niet 's avonds te openen: „Dan ga je niet meer naar bed hoor! U kunt er beter maar 's morgens in begin nen." Ze vond het een groot goed dat met behulp van dit boek een deel van de geschiedenis van Sommelsdijk bewaard '^''j^'- Hommage Het boek van Middelhamis was een her innering aan de geboorteplaats van de schoonvader van de samensteller, de heer Van der Sluijs. Het fotoboek van Sommelsdijk is een hommage aan de geboorteplaats van Hameetemans schoonmoeder, Lydia Cornelia Doorn bos. Dit was aanleiding voor de heer Van der Sluijs om, ondanks zijn hoge leeftijd, een woord te spreken tijdens de presenta tie van het boek van Sommelsdijk. Allereerst gaf hij op zeer boeiende wijze een aantal doorkijkjes in het oude Sommelsdijk, zoals hij zich dat van vroeger herinnerde. Vervolgens dankte hij Cor Hameeteman voor het feit dat hij deze boeken als een hommage aan zijn schoonouders had opgedragen. „Als een rode draad loopt door de boeken een eer bewijs aan je schoonmoeder en aan mij. Daar ben ik je zeer dankbaar voor." Het schitterende fotoboek kost 59,90 en is verkrijgbaar bij: Van der Boom - Boeken en Muziek, Voorstraat 41, 3245 BG SOM MELSDIJK. Tel. (0187) 482614 Dirksland, Bosdreef 1Tel. (0187) 601357 VOOR BEELD ^V GELUID KTO - VKtEO - SnKMO - MiTORTAOE - KntMHUFIE ^^3^Q3QS3 CJCJC-*''CJC3 3S- Tthhon (0197) 681912/Fax 883734 HoguoemlTS-Ttlt^Mn (0111)482400 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1