EllflIIDEII-IIIEUVa Marktwerking in de tliuiszoi^ GEZOND WEL Dorpshuis Nieuwe Tonge Fiets met automaat N N H M H N N H H M N H H H M N H N N N H N H H H H H H H H H H H Met De Motte op stap in het verleden (slot) iKfknndie mk niciluiéf rMkn I - Damver. 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant 3e Blad VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 No. 6557 „We in het heden leeft en het verleden niet kent, die zweeft doelloos naar de toekomst'. Deze opvatting zou de drijfveer kunnen zijn waarom de mens zich verdiept in het verleden; zich moeite getroost de gehei men in de (k]ei)bodem te ontfutselen en de opgedane kennis aan anderen open baar te maken. Mogelijk ligt hierin de sleutel tot het geheim van De Motte, die de leeftijd van 30 jaar begint te naderen! Waarom beklimt men een berg, daalt men af in de diepzee, reist naar de maan en verder. Kortom... de onderzoekings- drang van de mens is hier debet aan. De lokale en regionale geschiedbeoefe ning zoals De Motte die op Goeree- Overflakkee beoefent begint de laatste jaren haar vruchten af te werpen aan de ene kant; aan de andere kant ontstaat het besef hoe weinig we vaak nog maar we ten en dat (gelukkig) nog veel materiaal in de bodem en niet te vergeten archie ven op ontdekking en publikatie ligt te wachten! Voor latere generaties is nog een hele verantwoordelijke taak wegge legd. Hopelijk is het werk van De Motte en andere uit haar voortgekomen onder zoekscentra zinvol geweest en kan het een stimulans en opstapje zijn voor die genen die in de 21e eeuw het leven van de mens vóór hen wensen te bestuderen en interpreteren, geheel naar de normen van hun eigen tijd... die voor ons nog toekomst heet! 'Welle' met informatiebord. Rechtsboven is de plaats van de echte welle in het plaveisel aangegeven aan de Nieuwstraat te Dirkslanc Tijdreis 'Met De Motte op stap in het verleden' betekende aanwezig zijn op lokatie. Er bij zijn als een tijdreiziger op die plaat sen die later van historisch belang ble ken. Niet voor de vaderlandse geschiede nis, maar onze eigen geschiedenis - die van Goeree-Overflakkee. Waar de bedij- kingsgeschiedenis van de kolonisten, de strijd tegen het altijd vijandige water en de stichting van de dorpen centraal staat. Hoe ging de tijdreis? In Ouddorp wordt een tipje van de ne- velsluier opgelicht en kijken we via de Ijzertijd in de Romeinse Tijd, om ver volgens de stand van zaken in de vroege en late middeleeuwen te inventariseren. Vanaf Vlaanderen zakken we de Striene af om in 'Berwoutsmoer' kennis te maken met de oer-Flakkeeënaars rond 1250, die hun huizen in het veen langs een kreek bouwden en niet bepaald in armoede leefden, gezien het luxe aarde werk en ringbroches die achterbleven na de ondergang van de nederzetting in vermoedelijk 1421. Weer in Ouddorp brengen we een be zoek aan de motte en kasteel 'Spreeu- wensteyn' en 't Somerlant in de 13e eeuw. Terug op Flakkee wordt het hoog water tussen de Hontsloo en de Bodemair, waar 14e eeuwse vissers aan het eind De auteur op tijdreis in de 16e eeuw. Detail. Uit: De Tresoor van Rien Poortvliet van het vangstseizoen hun gebroken aardewerken steelpan op een vloedheu veltje achterlaten en achter de horizon ons verhaal uitstappen. In 1399 maken we de bouw mee van een welput achter Markt 7 in Goederee- de en uit de inhoud putten we de kennis uit dit verleden - die een schakel met ons heden vormt. Op de rand van de polder blikken we vervolgens in 1416 over de weidse pol der van 'Dircslant' en zijn deelgenoot van de oudste bedijkingskern op Flak kee, waarbij de Zeumerwind als een rode draad door het verhaal loopt. Met Vlamingen reizen we vanaf Zierik- zee naar Goedereede en maken in 1450 de processie mee vanaf de oude kapel in de Catharinastraat naar het nieuwe kerkterrein, waar na de wijding de bouw zal aanvangen van een grote en zeer fraaie kerk. Deze musicerende Vla mingen met hun harp, luit en 'trommel- fluitse' komen bij een straatgevecht in het gedrang waarbij de 'taborpipe' scheurt en later in een welput wordt ge- In 1464 belanden we achter Gherit Piersz lopend ook in Goedereede als hij van de Zuutpoorte met een 'voir Riets' komt om de dijk buiten het nieuwe fun dament mee te maken. Als ware tijdrei zigers staan we op 22 juli 1490 tussen de vrouwen, kinderen en bejaarden op de stadsmuur en slaan de aanval van de vijand op magistrale wijze af Ons eerste 'bezoek' aan 'Sommers- dieck' is in 1466 als we langs de nieuw bouw aan de Voorstraat een eiken ton zien voortrollen die even later als wei- Vitrine geplaatst in het gemeentehuis van Dirksland. Geëxposeerd zijn bodemvondsten uit de 15e en 16e eeuw van de opgraving aan de Nieuwstraat "-X 'i'ij/rfs itr.iArri/.:/ 'Cartouche' uit de 'Kerckelanden van Sommelsdijk' door Abraham Meulmeester, 1616 put zal worden ingegraven om zoet water te leveren. De roem van Goedereede noopt ons weer een bezoek aan het stadje te bren gen, waar in 1482 de zwartgeblakerde resten na een grote brand nauwelijks aan deze roem doen denken. Via de bouw van de Raadhuizen van Goede reede volgen we de herrijzenis van het stadje en als we per zeilschip 100 jaar later arriveren zien we dat Goedereede als een Phoenox uit haar as is herre zen! Op de drempel van de Middeleeuwen en de Nieuwe Tijd bewonderen we het uit zicht vanaf het vieringtorentje op de kruiskerk van Sommelsdijk. Omlaag kijkend zien we dat de kerkgracht bijna klaar is. Wanneer het water erin staat kan het afval - in allerlei vormen - er weer in. In Grijsoord ontmoeten we in 1534 een vissersman die z'n bootje aanlegt tegen een pas gedicht stroomgat in de buiten dijk en we volgen hem over de dijk Oude Tonge in. In 1584 komen we hem weer tegen als hij stram op de buiten dijk staand - in zijn goeie goed - over het grote water staart en aan vroeger denkt. Kerstmis 1566. NeelDancke heeft kerst inkopen gedaan en haast zich door de sneeuw naar haar huisje in de Gorcum- sestraat. We mogen mee naar binnen, naar de behaaglijke haard; als ze die tenminste tot leven kan blazen. De wiek in de olielamp sputtert als ze hem aan steekt, terwijl Sommelsdijk de be sneeuwde nacht inglijdt. Onder Ooltgensplaat staan we op wacht in een doodstille zomernacht samen met een wachtpost bij de Schanse in 1574. En in 1665 maken we de aanleg van de Schans mee in Ouddorp. Oorlog! Ooltgensplaat is in 1603 nogmaals het decor van een lokale geschiedenis. Het dagelijks leven in de vroege morgen komt op gang onder andere bestaand uit poetsen, boenen, de aankoop van een kan met de 'Zeven Keurvorsten' en een nieuwe borstel. Een ramp blijft Sommelsdijk evenals Goedereede niet bespaard. Op 8 septem ber 1624 loopt het dusdanig uit de hand door brandende pekkransen aan de kerk die deze in lichter laaie zetten, evenals de rest van het dorp. Er is geen blussen aan! Piet Heyn nam San Salva dor in. Een feestje waard! Nog eenmaal naar Goeree om daar de ondergang van een houten boerderijtje uit 1456 mee te maken tijdens een storm over Goeree; om vervolgens de feestelij ke oplevering in 1650 van het Blaeuwe Huus op diezelfde plek bij te wonen. Tot slot volgen we Jacob Verolme, 'ge- admiteert Lantmeter', in 1684 bij zijn opmetingen ter vergroting en verbete ring van de 'Boerekoaie' te Sommels dijk en zijn bezoek aan het Raadhuis boven de Waag aan de Voorstraat. Het is hondeweer, maar Jacob's nieuwe schoenen kunnen tegen een stootje! In cognito Gestoken in de kledij van de desbe treffende tijd - om niet op te vallen - volgde ondergetekende de gebeurtenis sen op de voet. Mengde zich tussen het volk en observeerde hun doen en laten. Ingezonden: Boven uw artikel van 15 november jl. schreef u, dat de plannen voor een nieuw dorpshuis in Nieuwe Tonge door de le den van de commissie Onderwijs, Wel zijn, Sociale Zaken en Verkeer enthou siast zijn ontvangen. Op woensdag 20 november jl. woonde ik, als inwoonster van Nieuwe Tonge, de presentatie bij van het concept-ontwerp. Naar aanleiding van wat ik op deze avond gehoord en gezien heb, wil ik hier toch enkele kritische opmerkingen ma ken. De volgende zaken zijn voor mij onbe grijpelijk: 1. De huidige peuterspeelplaatslokatie is kindvriendelijker, dan die in een mul tifunctioneel gebouw. 2. Een multifunctioneel gebouw (budget 1,9 miljoen -i- 3,5%) met slechts 18 parkeerplaatsen, gelegen aan een doorgaande route in het centrum van het dorp (de verkeerssituatie wordt onderschat). 3. De keuze van deze lokatie. 4. De maquette, welke getoond werd had op grotere schaal gemaakt, beho ren te worden. 5. Er wordt op deze plaats een cultuur historisch gebouw gesloopt, terwijl ik meen, dat de intentie ook bij het gemeentebestuur aanwezig is, om oude gebouwen te vitaliseren en een nieuwe bestemming te geven. In Sommelsdijk zien we daar momenteel schitterende resultaten van. Waarom ook hier in deze gemeente geen 'creatieve' aanpak? Door deze gemiste kans zal de Dorpsher- stelprijs 1997, m.i. niet in Nieuwe Tonge terechtkomen. C. Kersten-Knops bodemvondsten uit GOEREE-OVERFLAKKEE :p, bodemvondsten Titelpagina uit 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee' De geschiedenis rolde als het ware aan zijn ogen voorbij. Hij hoefde het alleen maar op te schrijven. Een scherp lezer zal het zeker zijn opgevallen dat de inlei ding en afronding van deze geschiede nissen ontsproten zijn aan de fantasie van de auteur. Wel heeft hij getracht de wetenschappelijke elementen zo goed mogelijk erin te verweven. Van zo zou het gegaan kunnen zijn! Alle weten schappelijke feiten zijn ontleend aan 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflak kee', het jubileumboek dat De Motte in 1994 uitgaf. Ook alle beschrijvingen van vondstgroepen, de wijze van fabricage en gebruik komen uit 'Bodemvondsten'. Mengeling van fantasie en werkelijk heid, ondersteund met de hulp van ge schiedschrijvers uit het verleden, blijkt een goede basis te zijn om het verleden aan een groot publiek te presenteren. Levend verleden Door de dorre feiten van wetenschappe lijk onderzoek in een kader van tijd en plaats te zetten tegen het decor van de samenleving, ontstaat een levend verle den, waarin denkbeeldige of bestaande figuren hun rol kunnen spelen! Gherit Piersz en Jacob Verolme zijn zulke personages. Hun aanwezigheid in de geschiedenis is in archiefstukken vastgelegd. Hun aandeel in vroeger eeu wen is kennelijk niet voor niets geweest, evenmin als van alle andere - vaak - naamlozen. Zij maakten dat Goeree- Overflakkee het hoofd boven water hield, dat de huizen na een brand uit de as herrezen. Dat de toekomst gewaar borgd bleef. Zij hielden het verleden levend. Kaart uit de 'Kerckelanden' met de boerderij Rijssenburch, 1616 Het nieuwste snufje op fietsgebied: een automaat voor de versnelling. Dit apparaatje selecteert tijdens het fietsen automatisch de juiste versnelling. Het overschakelen van de ene naar de andere versnelling doen fietsers altijd op hun gevoel. Maar met de nieuwe uitvin ding van het Amerikaanse bedrijf Brow ning kan dit automatisch, met behulp van een minicomputer en een batterij. Het apparaat wordt gemonteerd op het grote fietskettingwiel. Een bewijs dat het appa raat werkt kon tijdens de Olympische Spelen in Atlanta niet worden geleverd. Het apparaatje werd daar verboden omdat wielrenners 1 tot 2 seconden zou den kunnen winnen op de 1000 meter. Voorjaar 1997 komt deze fiets met auto maat op de markt. De prijs zal gaan lig gen tussen de 1500,-en de 3000,-. Uitslagen van 25 november Afdeling 1: B. V. d. Spaan - C. VisbeenO - 2 H. Visbeen - A. het Jonk1 -1 T.Goedegebuur-B. Visbeen...1 -1 Afdeling 2: L. Blokland - T. de Geus2 - O M. Wiegel -H. de Geus2 - O J. Non - P. Kom.....2 - O Bovenzaal in De Doele te Sommelsdijk. De werkruimte van De Motte is hier gereed gemaakt voor een lezing met dia's Uitdragen De Motte probeert dit levend verleden uit te dragen door middel van publikatie, expositie en voordracht. Diverse musea en gemeentehuizen op Goeree-Overflakkee herbergen exposi tiemateriaal van De Motte waarin de ele menten uit het verleden te zien zijn. Hier en daar komt het tot restauratie en recon structie zoals in Goedereede waar delen van de middeleeuwse stadsmuur op nieuw zijn opgetrokken na lokalisering door De Motte als herinnering aan het verieden. In Dirksland kreeg de parkeer plaats aan de Nieuwstraat de naam van een aansprekende vondst: de Welle, die overigens ook nog in het plaveisel is aangegeven, alsmede een informatie paneel. Dat maakt het verieden levend! Vanuit De Doele in Sommelsdijk speurt Vignet van De Motte met het 13e eeuwse mottekasteel Spreeuwensteyn. De Motte als een spin in het web om zich heen; als bewaker en bewaarder van het verieden, waarbij de hulp van leden, eilandbevolking en overheden onont beerlijk is. Oprichting van een cultureel centrum waarin de diverse onderzoekcentra parti ciperen, ondersteund door een streekar chief, lijkt voor de toekomst weggelegd. Ode 'Met De Motte op stap in het verleden' net als het boek 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee' een ode aan het (verleden) van het gelijknamige eiland. Een lofzang op 'dat schitterende eiland op de grens van Holland en Zeeland', zoals de opdracht in het boek luidt. Dat deze 21 artikelen, die het Eilanden Nieuws vanaf 7 juni 1996 met regelmaat heeft geplaatst, mogen bijdragen tot een zekere bewustwording! Bewustwording van het feit dat het verleden rondom ons aanwezig is voor wie het wil zien. Dat we er zuinig op moeten zijn; zowel boven als onder de grond. En dat we ervan mogen genieten! Hopelijk zweven we dan niet doelloos naar de toekomst! De Motte Rias Olivier Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Duizenden huishoudens maken jaarlijks gebruik van de diensten die [j iedereen die thuiszorg nodig heeft deze zorg ook daadwerkelijk krij gen, ongeacht de leeftijd, inkomen, woonplaats of gezinssamenstel ling. Dat dit allemaal geld kost, veel geld, mag duidelijk zijn. Een u groot probleem is dan ook dat de beschikbare gelden afnemen ter- H wijl het aantal zorgaanvragen blijft toenemen. U Goed en goedkoop U De overheid stelt dan ook dat de thuiszorg beter en goedkoper moet worden. Zij vindt zich daarin gesteund door een groot aantal patiënten- en consumentenor ganisaties. Om de kwaliteitsverbetering te bevorderen moeten de huidige instel lingen voor kruiswerk en gezinsverzorging - zo menen zij - meer nog als nu luisteren naar de wensen van de cliënten. Zo kunnen ze bijvoorbeeld hulp gaan bieden op die ogenblikken die de cliënt wenst in plaats van op tijden dat het de organisatie uitkomt. Ook vinden ze dat momenteel nog te veel geld wordt uitgegeven aan kantoren en stafmedewerkers. Dit geld moet meer besteed worden aan de daadwerkelijke zorg voor cliënten. Marktwerking Om dit te bereiken moet er meer marktwerking in de thuiszorg komen. Dit be tekent concreet dat 'concurrentie' ook hier zijn intrede moet maken. Instellingen zijn in de toekomst niet langer meer verzekerd van hun budget. Cliënten krijgen meer vrijheid om te bepalen van wie zij zorg willen hebben. De organisaties zullen er dus voor moeten zorgen dat zij goede zorg bieden voor.een aanvaard bare prijs. Wie zo het beste tegemoet komt aan de wensen van de cliënt heeft vanzelf de beste positie. Keerzijde Om deze marktwerking te stimuleren heeft de overheid de budgetten van de thuiszorg in 1996 met 5% gekort. De gekorte gelden gingen naar nieuwe lande lijk werkende organisaties voor thuiszorg. En hiermee komt - aldus de huidige thuiszorginstellingen - de keerzijde naar boven. De thuiszorg op bijvoorbeeld de Zuidhollandse Eilanden en op Voome Putten en Rozenburg werd tot nog toe gegeven in nauwe samenwerking met de huisart sen, de ziekenhuizen, de verzorgings- en verpleeghuizen, de Riagg, welzijnsin- stellingen enz. Deze samenwerking leidde in de praktijk tot een samenhangend netwerk van zorg- mogelijkheden, waardoor weinig cliënten die thuiszorg vragen de boot misten. De reeds gerealiseerde budgetkorting van 5%, samen met de steeds toenemende vraag naar zorg, zorgden reeds voor de eerste problemen. Zij waren voor het kruiswerk ZHE de aanleiding om dit jaar een wachtlijst in te moeten stellen. Een verdere budgetkorting en een toename van marktwerking en concurrentie zal de zorgaanbieders er toe verleiden zich vooral te gaan richten op de voor hen aantrekkelijke cliënten, cliënten die dicht bij elkaar wonen en veel zorg nodig hebben. Een meneer of mevrouw die vrij afgelegen woont, dagelijks slechts een kwar tiertje bezocht moet worden en veel aandacht vraagt omdat hij of zij van meer dere organisaties hulp ontvangt is dan als cliënt niet aantrekkelijk meer. En toch.ook zij hebben recht op goede, op maat gegeven zorg. En nu... 1997 In de huidige situatie is het nog mogelijk om de thuiszorg voor iedereen toegan kelijk te maken, ongeacht inkomen, geslacht, woonplaats of zorg. Terecht vra- genn overheid en cliënten steeds opnieuw aandacht voor de kwaliteit en de kos ten van de gezondheidszorg. Zij prikkelen daarmee de bestaande organisaties om vooral de zorg zo goed mogelijk te blijven verlenen. Vormen van marktwer king kunnen daarbij dan ook goed helpen. Een te grote nadruk hierop leggen en een te snelle invoering ervan kan echter tot onacceptabele risico's leiden voor de cliënten. De overheid heeft dit tijdig inge zien. De geplande budgetkorting voor 1997 is dan voorlopig ook geschrapt. Voor de huidige thuiszorgorganisaties biedt dit de mogelijkheid om het werk voort te zetten: thuiszorg verlenen aan iedereen die dit nodig heeft, gebruik ma kend van de ruim 100 jaar ervaring. Louise Schneider stafmedewerker Gezondheidsvoorlichting Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden LEVEND VERLEDEN Jr!<iJ/'t^ fi,'xi:i 25 laar archeologisch en historisch onderzoek door De Motte

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 9