EIIIVtlDEII-tllEUWS Overdenking uit de Heilige Schrift Kerstkaarten voor uitgezonden militairen Kerstviering Plattelandsvrouwen Urker Mannenkoor 'Hallelujah' in Ouddorp Kerstzang in de Laurenskerk HET ,^IJk VENSTER Erfpacht- en zitplaatsgelden Wie gelooft u? 2e Blad VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 No. 6557 Blik op kerk 'y? en samenleving ty - Arbeidsonrust - Voetbalvandalisme De voorpagina van de krant wordt van morgen - het is maandag - beheerst door twee dingen: het voorlopig opgeloste ar beidsconflict bij de Nederlandse Spoor wegen, en het voetbalvandalisme, zoals dat zondag jl. tot een uitbarsting kwam in Rotterdam. Ogenschijnlijk staan beide nieuwsfeiten los van elkaar. Hoe langer ik erover nadenk, hoe meer verband ik ga ontdekken. Het was opvallend dat er bij het grote publiek bijzonder weinig begrip bestond voor een eventuele staking van het spoorwegpersoneel. Geen wonder eigen lijk, want meer dan eens werden in ra dio-interviews N.S.-werknemers onder vraagd die zelf ook niet konden uitleg gen waarom ze moesten staken... De vakbonden hebben hierin een kwalijke rol gespeeld door van meet af aan de ge schillen zó op te blazen en te dreigen met een staking. Als buitenstaander lo-eeg je de indruk dat het niet meer ging om ar beidsvoorwaarden, maar dat er een ordi naire krachtmeting aan de gang was. Dat een en ander uitgevochten moest worden over de ruggen van de reizigers heen was natuurlijk een kwalijke zaak. In een tijd waarin autobezit en -gebruik ontmoedigd, en het reizen met openbaar vervoer aangemoedigd wordt is zoiets uiteraard een anti-reclame. Gelukkig zijn beide partijen - overigens rijkelijk laat - nog om de tafel gaan zitten, en werd het conflict een beetje bijgelegd, zodat een staking voorlopig van de baan is. We kunnen alleen maar hopen dat beide par tijen door de ervaring wat wijzer zijn ge worden. Voor de gebeurtenissen zondag in Rot terdam kan geen weldenkend mens één goed woord over hebben. Nog helemaal daargelaten dat een en ander zich afspeelde op de dag des Heeren - maar wie praat daar nog over in onze samenle ving? - heeft dit met sport niets meer te maken. Ooit is ten gunste van de voet balsport aangevoerd dat ze verbroedering zou brengen tussen mensen en volken, maar daar is niet veel van te constateren. Voetbal is oorlog, dat kan voor iedereen duidelijk zijn. Steeds meer stemmen gaan op - alweer rijkelijk laat! - om maatregelen te nemen tegen dit escalerend voetbalgeweld. Het kan toch niet zo zijn dat supporters van de ene club de bus met spelers van de andere bewerken met stalen kogels en ijzeren staven, en dat de politie zich ge noodzaakt ziet een groot aantal lieden te arresteren omdat bij voorbaat vast staat dat ze gekomen zijn om vernielingen aan te richten? Het is al 'van de gekken' zeg gen we vandaag dat er voor die ene wed strijd een mobiele eenheid van 600 man moet worden ingezet. In de krant las ik dat de politie al gerui me tijd van tevoren beschikte over infor matie dat de harde kern van beide clubs - Ajax en Feijenoord - iets in hun schild voerde. Je vraagt je af: waarom heeft de burgemeester van Rotterdam de wed strijd niet gewoon afgeblazen? In beide gevallen - bij de Spoorwegen en bij het voetballen - gaat het om een machtsstrijd. Ik moet de ruimte hebben en die ander moet opzij. Gaat het niet goedschiks, dan kwaadschiks. En in beide gevallen is de onschuldige burger de dupe. Waarnemer Tijdens de komende kerstdagen bevin den zich ongeveer 2000 Nederlandse mi litairen ver van huis, familie, vrienden en kennissen om vredestaken te verrichten in crisis- en oorlogsgebieden. Zij verdienen onze steun. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront steunt alle uit gezonden militairen. Het PIT stuurt daar om ca. 1000 kerstpakketten naar de Ne derlandse militairen in de West en geeft een herkenbare bijdrage aan de ca. 2000 kerstpakketten van defensie voor alle op vredesmissie uitgezonden Nederlandse militairen. Een bijdrage voor deze kerst pakketten is natuurlijk zeer welkom op giro 241 van Stichting PIT te Rijswijk. Schrijf via het PIT Juist tijdens de kerstdagen kunnen onze plaatsgenoten de 'Nederlandse militairen op vredesmissie' met een kerstkaart laten merken dat zij aan hen denken. Deze steun en bemoediging worden bijzonder gewaardeerd. Vele afzenders hebben in voorgaande jaren een brief of een kaart terug gehad. Doet u dit jaar ook mee? Stuur dan uiterlijk 12 december uw nor maal gefrankeerde kerstkaart met af-zen der naar: Militair op vredesmissie - p/a Stichting PIT, Geestbrugweg 91, 2281 CH Rijswijk. Het PIT-bureau zorgt ervoor dat uw kerstkaarten tijdig en goed terecht ko men bij onze uitgezonden militairen waar ook ter wereld. Alvast heel hartelijk dank voor uw steun! Morgenavond, zaterdag 30 november, zal de groep 'Pardon' in ons midden zijn. Zij speelt het stuk 'Groeien en bloeien'. Het toneelstuk gaat over twee collega's die het prima met elkaar kunnen vinden, totdat er een kans komt op promotie. Een van de twee zal het worden. Er ont staat een harde strijd tussen hen. Waar het in het toneelstuk eigenlijk om gaat is de vraag welke normen en waar den er gelden als je eigen belang in het geding is. Word je ook nieuwsgierig? Kom dan morgenavond naar De Hoeksteen. Vanaf 19.30 uur ben je van harte welkom. GOEDEREEDE-OUDDORP Ook dit jaar organiseert de afdeling Goe- dereede-Ouddorp van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen weer de traditionele kerstmiddag met de ouderen en minder validen uit onze gemeente. De middag die altijd druk wordt bezocht is op don derdag 12 december in de Dorpstienden in Ouddorp en begint om 14.30 uur. Op deze middag is er samenzang, decla matie, een kerstverhaal, ook het kinder koor uit Goedereede en ons eigen koortje van de afdeling werkt weer mee aan deze middag. Iedereen die deze kerstviering wil bij wonen is hartelijk welkom. U kunt zich tot 7 december opgeven voor deze middag bij mevr. Human, tel. 492232 of mevr. Sperling, tel. 681646. Op zaterdag 14 december 1996 (19.00 uur) zal het Urker Mannenkoor 'Halle lujah' in het multifunctioneel gebouw Dorpstienden te Ouddorp een kerstcon cert geven. Het concert wordt georgani seerd door de Gereformeerde Kerk van Ouddorp. Het Urker Mannenkoor zal tijdens het optreden onder leiding staan van de be kende dirigent Jan Quintus Zwart. Het koor zal op orgel en piano worden begeleid door Harry Hamer. Tijdens het kerstconcert zullen ook de Gebroeders Brouwer hun medewerking verlenen. Ds. J. Koster, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Ouddorp, zal een medi tatie verzorgen. Verspuij Muziek Verhuur uit Sommels- dijk zorgt voor orgel en geluid. Voorkom teleurstelling: zorg dat u tijdig over een toegangskaart voor dit bijzon dere kerstconcert beschikt! Toegangskaarten 10,- zijn onder meer op de volgende adressen verkrijg baar: - Echte Bakker Kommer Akershoek, Stationsweg 15 te Ouddorp. - Fam. C. A. Pape, Dorpsweg 31 te Ouddorp. - Fa. K. Voogd Zn., Molenweg 26 te Ouddorp. - Fam. D. A. Koppenol, Looheul 14 te Goedereede, tel. (0187) 492111 HERKINGEN De kerkvoogden van de Hervormde Ge meente te Herkingen hopen op zaterdag 30 november in het Herv. verenigings gebouw, Scharloodijk 35, zitting te hou den voor de betaling van de erfpacht- en zitplaatsgelden. U kunt daar terecht van 11 tot 12 en van 4 tot 5 uur, dan wel het verschuldigde overmaken op postrekening 617560 of bankrekening 34.20.11162. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. ,X>och de hoofdman geloofde meer de stuurman en de schipper dan hetgeen van Paulas gezegd werd". (Hand. 27:11) Paulus is onderweg naar Rome. Dit keer maakt hij de reis als gevangene. Dat hij naar Rome reist is omdat hij zich voor de stadhouder in Caesarea op de keizer heeft beroepen. En nu is hij samen met andere gevangenen onder toezicht ge steld van de Romeinse hoofdman Julius en zijn compagnie. Ze hebben passage geboekt op een korenschip uit Egypte dat met een lading graan naar Rome vaart. Onderweg hebben ze tot nu toe echter al heel wat moeite ondervonden. Tegen wind maakte het niet mogelijk om langs de kortste weg naar de eindbestemming te varen. Ze zijn afgedreven naar de zuidkant van het eiland Kreta. Het jaar getijde is ook niet al te gunstig meer voor scheepvaart. Ze kunnen van nu aan ruw weer verwachten met veel bewol king. En hoe lullen ze kunnen navigeren als er overdag geen zon en 's nachts geen maan of sterren zichtbaar zijn? In de buurt van Schone Havens gekomen, staan ze voor de vraag waar ze goed aan doen: verder varen, ondanks alle risico's of in Schone Havens overwinteren en het voorjaar afwachten. God heeft door middel van Paulus een waarschuwing gegeven om niet verder te varen. ,>Iannen, ik voorzie, dat de vaart zal geschieden met hinder en grote schade, niet alleen van de lading en van het schip, maar ook van ons leven". Wat een genade als God ons nog waarschuwingen zendt. Dat doet Hij immers altijd om ons te behouden! Wat wordt er echter met die waarschu wing gedaan? De hoofdman Julius is niet ongenegen om naar Paulus te luisteren. Maar hij moet natuurlijk ook rekening houden met de mannen van het vak, de schiipper en de stuurman. Wat denken zij ervan? Zullen ze het voorjaar afwach ten of toch verder gaan? Zij vinden overwinteren in Schone Ha vens niet erg raadzaam. Volgens hen is het daarom beter om verder te varen. Misschien helemaal naar Rome. Of, als dat niet lukt, naar Fenix, een andere ha- venplaats op Kreta. Dat is een veel ge schiktere haven om eventueel te over winteren. Als ook anderen hun mening geven blijkt dat de meerderheid van de bemanning het met de schipper en de stuurman eens zijn. Julius besluit dan ook het advies van de vaklui op te vol gen in overeenstemming met de mening van de meerderheid. En wat gebeurt er met de waarschuwing van Paulus? Die wordt in de wind geslagen. Het lijkt er op, dat de meerderheid gelijk krijgt. Als ze van Schone Havens ver trokken zijn begint er een zachte zuiden wind te waaien. Is dat niet prachtig? Zie je wel, dat ze er goed aan gedaan hebben verder te varen. Alles werkt nu in hun voordeel. Wie weet kunnen ze Rome nog wel bereiken. Paulus met zijn sombere woorden heeft toch maar mooi ongelijk gekregen. Ja, ze menen alle reden te heb ben met hem te spotten. Waar heeft die man immers verstand van? Dat de duivel achter een en ander zit, be seft er niet een. Maar toch is dat zo. De duivel wil Paulus op zijn reis naar Rome tegenhouden en de loop van het Evan gelie tegenstaan. En als het om de uit voering van zijn plannen gaat is de dui vel menigmaal in staat geweldige krach ten te ontplooien. Maar dat hebben ze aan boord van dat schip niet door. En dat de duivel de mensenmoordenaar van den beginne is, beseft er ook niet een. Ja, een mens luistert liever naar ieder ander dan naar Gods Woord. Daar aan boord vindt de meerderheid dat ze verder moeten gaan. En de meerderheid moet je toch volgen... Dat vint Julius. Dat vin den zoveel mensen. De meerderheid kan toch geen ongelijk hebben? Is dat waar? Moeten we de meerderheid volgen? Altijd? Ook in geestelijke za ken? Ook als het gaat om het ter harte nemen van de waarschuwingen, die God nog geeft? De massa slaat die in de wind. Die gelooft niet dat de vaart zal geschieden met veel schade en hinder. De massa gelooft niet dat het niet goed gaat als we zonder God leven. Er zijn zoveel andere stemmen die aan het woord komen en die zo heel anders spreken dan Gods Woord. En die andere stemmen krijgen veel eerder gehoor. De stem van de duivel, die ons zegt dat de zonde aantrekkelijk is en voldoening geeft. Bovendien, zo zegt die stem, heb je nog tijd genoeg om je te bekeren. De stem van de wereld, die zegt, dat het allemaal best mee zal vallen en dat je de bijbel ook niet in alles moet geloven; het is immers ook maar een menselijk boek. De stem van zogenaamde vrienden die zeggen, dat we maar eens wat afleiding moeten zoeken. De stem van een gemak kelijker godsdienst, die zegt, dat je toch ernstig bent en de Bijbel toch gelooft en het toch meent, enz. Waar staan onze oren voor open? Denken we veilig aan te kunnen komen omdat de zuidenwind waait? Pas op. God laat niet met Zich spotten. Laat u niet misleiden door de listen van de Boze. Hij blijft op uw eeuwige onder gang loeren. Hij vindt dat u best af kunt varen en hij doet u geloven, dat het alle maal wel goed zal uitkomen. Maar God zegt: De vaart zal geschieden met groot verlies. Tenzij we ons van harte hebben mogen bekeren en tenzij we in de Heere Jezus Christus, de enige door God gege ven Zaligmaker, hebben leren geloven. Maar dan zullen we ook acht geven op de roepstemmen van Gods Woord en onze oren dichtstoppen voor al die ver leidende stemmen, die het anders zeggen dan Gods Woord. Waar luistert u naar? Ds. F. den Butter OUDE TONGE Het is alweer ruim een jaar geleden dat wij voor de eerste maal in het plaatsje Ozun in Roemenië op bezoek waren. Dit was i.v.m. een hulpvraag voor de bouw van een verenigingsgebouw, waar drin gend behoefte aan was, maar waar het nodige geld voor ontbrak. Naar aanlei ding van dit bezoek is toen door de Herv. Gem. in Oude Tonge besloten om dat verenigingsgebouw daar te laten bou wen. Geschatte kosten waren op dat moment ongeveer US dollars 25.000,- De totale kosten zullen, zoals het nu laat aanzien, hoger uitvallen; hoeveel is nog niet bekend. Met de bouw is men in maart van dit jaar begonnen. Eerst moesten er een paar oude hokken tussen de pastorie en een grote schuur weggesloopt worden, waar na men met de fundering kon beginnen. Dit sloopwerk en het graven van de fun dering is met behulp van gemeenteleden gebeurd. Daarna kon pas met de bouw begonnen worden. In de derde week van april heeft dit nog een week stil gelegen daar er toen nog in 40 uur tijd 60 cm sneeuw viel. Dit was ook voor daar ongewoon veel; was in 70 jaar niet meer voorgekomen. Hierna is alles voorspoedig gedaan. Thans is de ruwbouw af en is alles wind- en water dicht. Een gedeelte van de elektriciteit is al aangelegd. Dat gaat daar iets anders dan bij ons. De stroomdraden worden niet door plastic buizen aangelegd, maar zo op de muur bevestigd en dan de stuc- laag er over heen. In de wintermaanden zijn hier geen bouwactiviteiten, zodat er volgend voorjaar pas weer verder ge bouwd wordt. De gemeente Oude Tonge is echter niet alleen actief met het bouwen, maar is na het eerste bezoek ook begonnen met het inzamelen van kleding etc. Dit had tot resultaat dat in december 1995 reeds een halve oplegger met kleding, schoeisel en voedsel naar Ozun gebracht kon worden, waar dit met Kerst uitgedeeld is. Een tweede zending vond eind juni plaats. Met deze zending is kleding, veel schoei- OZUN sel en bouwgereedschap (bestemd voor de aannemer van het verenigingsge bouw) verstuurd. Het gereedschap werd als humanitaire hulp aan de kerk ge schonken en door hen als betaalmiddel gebruikt, zodoende behoefden wij geen invoerrechten te betalen. Deze zendingen brengen veel transport kosten met zich mee. Een halve oplegger kost 2.800,- via een Roemeens trans portbedrijf. Het laatste transport is voor een groot gedeelte door de aannemer uit Roemenië betaald en door de Rabobank uit Oude Tonge. Ook mochten we van enkele bedrijven veel steun ontvangen d.m.v. schenkingen van goederen. Met name willen wij de fa's Van Schelven, Damen, Buijsse, transportbedrijf Malie paard en de Rabobank bedanken voor de door hen gegeven ondersteuning. Momenteel zijn we bezig met het voor bereiden van een derde zending hulpgoe deren naar Ozun. Hiervoor kunt u nog kleding en schoeisel inleveren. Dit kan elke dag bij de fam. Groenendijk, Nieuw straat 35. Indien u van ver komt kunt u eerst bellen naar 641934 of er iemand thuis is. Van Roemenië werd speciaal ge vraagd of het mogelijk was om 2 rolstoe- ROTTERDAM - Op donderdag 12 de cember zal er een Kerst zang- en orgel- avond worden gehouden in de Laurens kerk te Rotterdam. Medewerking wordt verleend door Mar tin Zonnenberg, orgel en Loek v. d. Lee- den, piano. Een groot samengesteld koor, bestaande uit het Hervormd Kerkkoor 's- Gravendeel, Rijnmondkoor Vlaardingen, Gospelkoor In Touch uit Middelhamis en het Chr. Gem. koor Debarim uit Rot terdam staat onder leiding van dirigent Ad de Joode. Ook is er veel samenzang. Het gesproken woord wordt verzorgd door ds. L. Romein uit Zoetermeer. De avond begint om 20.00 uur. De kerk is verwarmd en gaat om 19.15 uur open. Toegangskaarten ad. 7,50 te bestellen via tel. (0180) 312711 of (010) 4517560. len te leveren. Een rolstoel is nodig voor een vrouw met een geamputeerd been en de andere voor een gehandicapte jongen. Wie wil ons hieraan helpen? Vanuit een hotel in Hilversum hebben we ongeveer 190 dekens mogen ophalen. Ook hier voor onze hartelijke dank. Indien u geen kleding of schoeisel hebt omin te leveren, maar u tocht wilt helpen kan dit door ons financieel te steunen. U kunt dit doen door overschrijving op bankrekeningnummer 3522.00.027 t.n.v. Diaconie Ned. Herv. Gemeente met ver melding Roemenië. Momenteel zijn er 2 personen naar Roe menië om te bezien hoe er nog op andere manieren hulp verleend kan worden en om te bekijken hoever de bouw van het verenigingsgebouw gevorderd is. Indien u nog meer wilt weten kunt u met de fam. Groenendijk contact opnemen. VERVOLGVERHAAL DOOR DONKERE DAGEN „Ik weet niet, of je moe het wel goed vinden zal, Em". „Wel zeker. Wacht, ik zal het eens gaan vragen". Ze springt op, om haar moeder te gaan opzoeken. Deze komt juist het kamertje binnen. „O, ben je hier, Em? De zocht al naar je". „Moe, mag ik een beetje bij Greet? En mag ze me vertellen?" „Je bent een raar kind. Dadelijk eigen aan vreem den. Nu, als je graag wilt. „'t Mag hoor Gree. 't Mag", en Em zet zich al in postuur op de stoof; de elleboogjes op de knieën en een paar ogen vol verlangen op Greet gericht. Mevrouw vertrekt, 'n Vreemd kind, die Em. Niet hoog, helemaal niet trots. Maar och, als 't kind het graag wil. Em is haar afgod. Em wordt al spoedig heel vertrouwd met Greet. De dag, dat deze op Duinoord haar werk komt ver richten, is een ware feestdag voor Em. Bijna de hele tijd houdt ze haar gezelschap. Hoe ze luistert naar Greets vertellingen. Spoedig is ze bekend met de voornaamste Bijbelverhalen. En ongemerkt worden in het jonge hart de zaden van de vreze Gods gelegd. HOOFDSTUK 10 Kwade paden Het gaat met Steven niet goed. Het is niet rustig in zijn hart. Daar wonen wrok en wrevel. Waarom moeten hij, grootvader. Greet en Em ar moe lijden? Wat helpt zijn karig loon? Waarom moet die rijke oom Barends overvloed hebben, weelde genieten, terwijl zij vaak gebrek hebben aan 't nodigste? En nu is Greet nog wel in dienst van dat volk! Hij wil het niet vergeten; hij kan het niet kwijt. Nooit had hij het gedaan. Ontevreden verricht hij zijn werk; ontevreden gaat hij er heen; ontevreden keert hij terug. Hij kan het niet hebben, dat Greet zo stil, zo onderworpen is; zo opgeruimd vaak nog. En Emmy's lachje, dat door geen zorgen zich laat verjagen, hindert hem dikwijls. Grootvader merkt het wel. En hij kan het zich zo goed verklaren, want zijn hart gelijkt veel op dat van Steven. Met schaamte moet hij het zich vaak bekennen: ook hij kan er maar niet overheen. Waarom moet hem dit alles overkomen op zijn oude dag? Waarom wordt hij nog zo zwaar be proefd? Waarom lijden zij gebrek en ontbering? Waarom dit alles? En zo kan hij ook Steven niet terechtwijzen, noch opbeuren, zoals zijn plicht zou zijn. Dubbel moeilijk wordt zo Greets taak. Wel is grootvader zacht en vriendelijk voor haar, maar zij merkt het wel, hoe moeilijk hij het heeft. Zij beurt de oude op; zij maant Steven tot kloekheid, tot volharding, tot onderwerping. Maar dat verbittert Steven nog meer. En de haat groeit in zijn hart! Bram Sanderse heeft ook werk in de stad gevon den. Steven is hem nog steeds uit de weg geble ven. Hij heeft hem eigenlijk met opzet gemeden. Steven heeft een veel te gesloten karakter, om het voor vreemden te openen, 't Is zaterdagmiddag. Om vijf uur eindigt het werk. Steven krijgt zijn loon uitbetaald; een paar gulden. Veel te weinig meent hij. Méér moest hij hebben. Is het dan niet nodig voor thuis? Is elke cent niet reeds bestemd, voor hij wordt ontvangen? Gemelijk loopt hij de straten door, in gedachten verzonken. Plotseling bemerkt hij, dat iemand naast hem voortstapt en als hij uit zijn overpeinzingen op schrikkend zijn metgezel aanziet, kijkt hij Bram Sanderse in het gezicht. Bram proest het uit. „Wat een gezicht en dat met de zaterdagavond. Wat scheelt er aan?" „Niets", klinkt het onvriendelijk. „Helemaal niets". „Kom, kom", luidt het antwoord, „niet zo stug, jo! 'k Heb je in geen tijd gezien, en toch al zo dikwijls op je gewacht. Maar jij hebt altijd zo'n haast. Nou, ik niet. Thuis is het ook zo lollig niet. De oude vrouw moppert toch altijd; nooit breng ik genoeg thuis, 'k Moet zelf toch ook wat hebben. Wat jij. Steef?" Steven antwoordt niet. Bram hindert hem met zijn gebabbel. „Ook al uit je humeur? Zeker ook een krats ver diend, zég? Een hele week sjouwen en beulen en 's zaterdagsavonds een kale rijksdaalder..." „Ik maar twee gulden", komt onwillekeurig Ste ven ertussen. „Twee gulden! En blijf je daar nog! Kerel, ben je mal? Ga naar een ander. En breng je dan die twee gulden nog heel thuis bij je zus? 'k Zou. „Vraag ik je wat?" valt Steven in. Hij kan niet velen, dat Bram zich daar mee be moeit. „Hè, wat ben je bokkig. Kom Steef, ga mee. We gaan een glaasje bier drinken, 't Kan lijen jongen, 't is toch zaterdag". „Bij mij niet". „Nou, wat zou dat? Ik betaal hoor. Wees daar maar niet bang voor". „Ik wil niet. 'k Ga naar huis. „O, mag je niet, van je grootvader en je zus?" „Ik wil niet, zeg ik je!" „Kom, wees niet zo flauw. Denk je, dat het voor de ganzen is gebrouwen. Of alleen voor mensen als meneer Barends en je baas?" Dat prikkelt. Wel ja, waarom voor die, en niet voor hem? Mag hij nooit iets hebben? En Bram be taalt immers. Maar nee! Greet wacht immers op het geld. En nimmer heeft hij nog een voet in een herberg gezet. Wat heeft grootvader hem er dikwijls voor gewaarschuwd. En vader eveneens. Vader. Zijn gedachten zwerven weg. En zijn hart wordt bitter. „Ga mee, toe", nodigt Bram. „Sta zo niet te suf fen. Even maar. Ik betaal immers, je bent toch geen kleine jongen meer. Straks gaan we samen naar huis". Verleidelijk vrolijk gaat het daarbinnen toe. Wel is het nog licht buiten, toch spreidt daar bin nen een groot aantal lampen zijn licht, dat flikkert en fonkelt op glas en karaf, en de lokkelde dranken dubbel begeerlijk maakt. Ook jongens als hij en Bram ziet hij er in gaan. Och, waarom niet? Hij is immers ook al vijftien? „Doen?" Eer hij het weet, staat hij met Bram binnen. Bij de toonbank is het vol. „Hier Steef, in die hoek. Daar zit je stil. Ze zullen wel komen vragen". Ze nemen plaats aan een hoektafeltje. Steven voelt zich volstrekt niet op zijn gemak; toch kijkt hij nieuwsgierig de gelagkamer rond. (wordt vervolgd) 't* H* H» K>rBU(»DE VBtHUIZBiS Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland Tel. (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5