Masterplan Recreatie en Toerisme: embargo voor raadsleden maar Rabobank maakt plan bekend Plaatwerk fndbrecht§e\ Inspecteur Tuinder wordt waarnemend hoofd basiseenheid Goeree-Overflakkee alle merken Garage Knöps B.V. Gekapte bomen langs fietspad Oudelandsedijk met *t team van Cor Melissant kunt u wel door de bocht 2>QioG\o Extra bepalingen kampeervergunning uitgesteld tot behandeling Masterplan C. IVI. Huizer mag zich ingenieur noemen Ontspannen sfeer op buurtbijeenkomst in Den Bommel Sinterklaas snelschaaktoernooi Ramoco b.v. COR MELISSANT 69e Jaargang VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75/JAARABONNEMENT ƒ57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GOEDEREEDE - „Het is een bij zondere vergadering vanavond. Een ander gezicht dan u gewend bent. Toch hoop ili op een goede constructieve vergadering waarbij ik tevens hoop dat het mij niet te moeilijk gemaakt wordt. Ik heb namelijk maar een korte tijd van voorbereiding gehad." Zo opende de kersverse SGP-wethouder van ruimtelijke ordening, A. C Lok ker, dinsdagavond de voor hem eerste commissievergadering. En dat het een fijne vergaderavond zou worden, bleek na afloop uit de reacties van de commissieleden. Het was vooral VVD-er H. van der Meer die lovende woorden voor de wethouder had. „Ik heb vanavond een bijzonder prettige ervaring opgedaan om op deze wijze een vergadering bij te wonen." Ook J. van Oosterom (CDA) sprak van een bijzonder prettige vergadering. De lof die de nieuwe wethouder werd toebedeeld noopte hem te zeggen: „Ik word er een beetje ver legen van". Er moest dinsdagavond een dubbele agenda worden afgewerkt. De commis sievergadering van 5 november was immers niet doorgegaan door het abrupte opstappen van de commissieleden. Wet houder Lokker wist zich echter gesteund door twee ambtenaren die hem met raad en daad terzijde stonden. J. van Oosterom was nieuwsgierig over de gang van zaken rondom het verplaat sen van het Shell-station in Ouddorp. Hij vroeg of de beslissing daarover nu al gevallen was. Volgens Lokker zijn de rD &o irD Goede tradities moeten in ere worden ge houden. Daarom gaan we ook dit jaar weer schaatsen. Dat hopen we D.V. za terdag 14 december te gaan doen. We willen dan 's middags om ca. 13.00 uur vertrekken vanaf 'De Hoeksteen', zodat we rond 14.00 uur in 'De Uithof' in Den Haag kunnen zijn. Daar kun je dan ongeveer twee uurtjes schaatsen en we hopen tussen 17.00 en 17.30 uur weer terug te zijn. De kosten voor deze sportieve middag zijn/15,00. Heb je zin om mee te gaan, geef je dan zo snel mogelijk op. Het liefst voor 7 de cember (i.v.m. reservering van de bus sen). VOL IS VOL! Dus pak de telefoon en bel Joop, tel. 485782. HERKINGEN - C. M. Huizer (24), zoon van aardappelhandelaar Huizer te Her kingen, mag zich ingenieur noemen. Hij bezocht, na het basisonderwijs genoten te hebben op de Prins Johan Friso School te Herkingen, in de periode '84-'89 de SG Prins Maurits (HAVO) te Middel hamis. Vervolgens studeerde hij aan de Jacob van Liesveldt VWO te Hellevoet- sluis('89-'91) Daarna heeft hij Scheikun dige Technologie gestudeerd aan de T.U. te Delft-faculteit de Scheikundige Technologie en der Materiaal. Op 21 november jl. is hij geslaagd en mag zich nu noemen Ir. C.M. Huizer. gesprekken daarover met de eigenaar en Shell nog gaande. De gemeente wacht nu op een nieuw verzoek van eigenaar Van de Boogert. Hoe het verder zal gaan ver lopen is nog niet bekend. „We hebben vandaag nog contact gehad met een ver tegenwoordiger van de Shell en die zou weer contact opnemen met Van de Boogert. Verder moeten wij het naar afwachten." Ook over de windmolens rondom het havengebied van Stellendam waren nogal wat vragen bij de commissieleden. Hoe het nu zat en wie er nu wel of geen molens mocht en kon plaatsen. Volgens Lokker is er contact met Deltawind en met Windmaster. Hoe het een en ander zal gaan verlopen wist ook de wethouder nog niet. Wel was hem ter ore gekomen dat het hele windgebeuren op de kop van Goeree problematisch wordt. „De Eneco is aan het bekijken of het nog wel kan. Er gaan stemmen op dat het net te zwaar wordt belast met de te zware turbines, zodat er nagenoeg geen windmolens meer ingepast kunnen worden. We komen nu als het ware met de techniek in de knoei. We blijven de ontwikkelin gen volgen." Embargo Wat bij de commissieleden niet helemaal meer duidelijk was, is het embargo op de bekendmaking van het Masterplan Re creatie en Toerisme. CDA-er J. van Oosterom wilde weten hoe het stond met de gebiedsgerichte aanpak van de kop van Goeree. „Is het masterplan zo verge vorderd dat er al mee gewerkt kan wor den? En hoe zit het eigenlijk met het embargo wat wij opgelegd hebben gekregen? Want tijdens een bijeenkomst van de Rabobank, vorige week, bleek dat alle aanwezigen al met het masterplan op de hoogte waren, en dat ze dat bovendien ook in bezit hadden." Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraUe^ékertmdl DEN BOMMEL - De voorzitters hamer lag afgelopen maandag al gereed in de Bommelstee in Den Bommel voor wijkcoördinator Izaak van den Boogert. Hij had hem echter niet nodig om de buurt bijeenkomst van buurtagenten Henk Groeneveld en Ton van Noord in goede banen te leiden. Ook hier was de belangstelling van de bewoners weer zeer goed. Er waren zelfs meer mensen op de buurtbijeenkomst aanwezig als er uitgenodigd waren. Er is kennelijk behoefte aan contact met de politie. Na een korte uitleg over het gebiedsge bonden werken werd snel overgegaan tot de problematiek van Den Bommel. Over last van zwaar verkeer, jongeren die in het weekend 's nachts luidruchting zijn en te hard rijden waren de hoofdonder werpen van de avond. Tijdens een discussie over te hard rijden bleek dat waar de ene bewoner verkeers drempels wilde de andere dit liever niet zag gebeuren daar deze drempels mede gelet op het vele zware verkeer garant staan voor veel overlast in de woningen. Een oplossing voor de overlast van het zware vrachtverkeer is niet gemakkelijk te vinden. Wel zal de politie contact gaan opnemen met de diverse transportbedrij ven in de buurt om de overlast zoveel mogelijk te beperken. Het harde rijden en de overlast van de jongeren zullen wel onderwerpen worden waar de buurt agenten zich de komende tijd op zullen richten. Dat wordt dus wel opletten voor de bewoners, want dit zijn onderwerpen die de bewoners van Den Bommel zelf veroorzaken. Ook de vertegenwoordiger van de ge meente Oostflakkee had zich goed op de avond voorbereid. Op de vele vragen was hij in staat uitleg te geven en daar waar mogelijk zal door hem aktie wor den ondernomen om aangedragen pro blemen op te lossen. Omstreeks 22.00 uur werd de buurtbij eenkomst afgesloten aan de bar van de Bommelstee. Zowel de bewoners als de politie gingen met een goed gevoel huis waarts. Volgens de wethouder is het masterplan gereed. „De Veero heeft het plan vastge steld. Het is gereed om officieel gepre senteerd te worden. Dat wil de Veero dan ook doen en het 'eerste' exemplaar aanbieden aan de gedeputeerde. Het pro bleem zit hem echter in de geschikte datum. De gedeputeerde k n niet eerder dan 11 december. Tot zimg heeft de Veero dan ook het emba.^ ;rop gelegd. Dat de Veero het wel ingebracht heeft bij de Rabobank tijdens de bijeenkomst over de aanpak van de kop van Goeree is mij bekend. Maar wij houden ons aan het embargo." Van der Meer: „Ik vraag me af wat de Rabobank voor recht heeft om dit plan bekend te maken. Wij krijgen een embargo opgelegd, terwijl de Rabobank er bekendheid aan geeft." Wethouder Lokker stelde echter dat er tijdens de meeting van de Rabobank inhoudelijk niet over het plan is gespro- Verschil Mevrouw T. A. H. Tigchelaar-van As wilde, bij de volgende twee agendapun ten waar het ging over de verkoop van stukjes grond, weten waarom de ene inwoner maar 25 gulden per vierkante meter moet betalen terwijl voor een ander stukje grond 50 gulden per vier kante meter moet worden neergeteld. Het college stelt namelijk voor om een stukje eindsloot te verkopen aan de heer P. Planje. Dit stukje sloot is gelegen aan de toegangsweg naar camping 'De Goede Ree' en hiervoor vraagt de gemeente 25 gulden. Het college schrijft in haar voor stel zelf al dat voor de verkoop van stro ken plantsoen en dergelijk, normaal een verkoopprijs van 50 gulden wordt gehan teerd. Maar omdat het hier om een gedeelte gaat waaraan door de koper werkzaamheden moeten worden verricht, zoals het dempen van de sloot, wil de gemeente dit verkopen voor slechts 25 g" ^"- Vervolg op binnenzijde SOMMELSDUK - „De meeste populie ren aan de Oudelandsedijk zijn enkele jaren na de ramp van 1953 geplant", zo schreven wij in ons artikel 'Waterschap kapt bomen langs fietspad Oudelandse dijk', vorige week vrijdag. Deze infor matie was ons verstrekt, maar inmiddels hebben we van verschillende zijden ver nomen dat dit niet juist is. De bomen zijn in de tweede helft van de dertiger jaren geplant. Alleen een klein gedeelte, net buiten de bebouwde kom van Sommels dijk is, tijdens de ramp, op 2 februari 1953 gekapt moeten worden, om een landingsplaats te maken voor een heli kopter. Deze bomen zijn inderdaad na de ramp opnieuw geplant. Wij hopen hier mede een ongewilde onzorgvuldigheid weggenomen te hebben. Red. Dinsdag 3 december a.s. organiseert Schaakvereniging Stellendam voor de jeugd(leden) uit Stellendam een snel- schaaktoernooi. Het begint 's avonds om kwart voor ze ven en duurt ongeveer tot negen uur. Er wordt door Sinterklaas getracteerd op pe pemoten en chocolademelk! Komt allen! Komt allen! Speellokatie: Verenigingsgebouw De Rank aan de Bosschieterstraat te Stellen dam. Er zijn geen kosten aan verbonden. RENAULT-dealer Na het vertrek van de heer Bas van Dam, die voor twee jaar elders werkzaam is, ontstond er een vaca ture bij de politie op Goeree-Over flakkee. Deze tijdelijke vakature is inmiddels opgevuld in de persoon van inspecteur Jan Tuinder, die zich nu hoofd basiseenheid Goeree- Overflakkee mag noemen. De basiseenheid vormt samen met Voorne en Putten het district De Eilanden. Tuinder zal dus de komende twee jaar op Goeree- Overflakkee 'de scepter' zwaaien. Daarmee krijgt hij een eenheid onder zijn hoede, die op een aantal punten toch enigszins uniek is in de politieregio Rijnmond. Juist het 'unieke' trekt Tuinder erg aan. Hij blikt vol vertrouwen de toekomst in: „Ik krijg een prima eenheid. De 'jongens' bruisen van vitaliteit en initiatief. Bovendien trekt de omge ving mij erg aan. Ik weet zeker dat het gaat lukken de komende twee jaar!" Jan Tuinder is als gewone 'diender' begonnen en daar prijst hij zich heel gelukkig mee. „Ik weet wat er te koop is, ik heb genoeg meegemaakt en daarvan ontzettend veel geleerd. Daar kan ik nu mijn profijt van trekken." Het politie agent worden 'zat hem in het bloed'. Roeping vindt hij een wat te zwaar gela den woord, maar daar komt het toch dicht bij. „Ik heb altijd mensen graag willen helpen, juist als men die hulp hard nodig heeft." Tuinder is begonnen bij de - destijds nog - gemeentepolitie in Rotterdam-Zuid als gewone 'diender'. Hij heeft daar veertien jaar gewerkt en is door studie door de jaren heen opge klommen in rang. „Ik heb veel in oude(re) wijken gewerkt, op verschillen de bureaus. Het hele stadsleven heb ik ook in die wijken zien veranderen. Vroe ger was een buurt een hechte gemeen schap. Tegenwoordig leeft iedereen langs elkaar heen. Daardoor krijg je veel minder sociale kontrole, met alle gevol gen van dien." Tuinder is voor de politieagenten van Goeree-Overflakkee geen onbekende. In 1993 heeft hij op het voormalige bureau aan de Hoflaan te Middelhamis een aan tal maanden als plaatsvervangend hoofd gewerkt. Daarna is hij voor anderhalf jaar naar de districtsrecherche gegaan te Spijkenisse, om nu in 1996 als waarne mend hoofd van de basiseenheid Goeree- Overflakkee weer terug te keren naar ons eiland. Veiligste gebied Tuinder woont zelf in de Hoekse Waard. Daarnaast heeft hij in 1992 een aantal maanden in de Hoekse Waard stage gelopen. Zodoende weet hij aardig wat het leven op het platteland de burger en politieagent te bieden heeft. „Ik voel me er prima thuis." Hoewel hij het grootste deel van zijn ervaringen heeft opgedaan in de stad, wil hij zijn huidige korps zeker niet transformeren tot een 'stads' korps. „Alstublief niet! Wat ik wel wil meenemen in mijn beleid is de ervaring die ik heb opgedaan in de stad. Daar kan je je voordeel mee doen." Hij ervaart zijn huidige baan als een uitdaging. „We wonen hier op Goeree-Overflakkee in één van de veiligste gebieden van de regio. Dat moeten we zo houden. Graag zie ik de dienstverlening van ons als politieagenten naar de burgers verder ontwikkelen, maar het mag niet ten koste gaan van de veiligheid." Tuinder vindt dat de mensen op het platteland veel zelfstandiger zijn de in de stad. „Als hier iemand de hulp van de politie inroept, dan is er over het algemeen echt wat aan de hand en heeft men echt je hulp nodig. Als politie moet je het dan wel goed doen, anders raak je het vertrouwen van de mensen kwijt." Buurtagenten Veel belang hecht Tuider aan de zoge naamde buurtagenten. „Er wordt door die agenten enorm goed werk verricht, mede - juist - met behulp van de burge rij. Ze leggen hun oor te luister, voeren gesprekken met burgers, leggen kontak ten met diversen mensen en instellingen in hun buurt. Door al deze kontakten groeit er een nauwe relatie tussen de buurtagent en de buurtbewoners. Dit heeft al dikwijls in de afgelopen tijd zijn diensten bewezen en konden soms ern stige delicten juist door deze buurtkon- takten opgelost worden. Ook de burgers ervaren de buurtgebonden aanpak posi tief: Waar zie je in de stad een opkomst van 95% voor een buurtgesprek? We blijven hiermee doorgaan en willen bezien of we het hier en daar nog iets kunnen uitbouwen". Problematiek Tuinder is hoofd geworden van een basiseenheid welke zijn gelijke niet vindt in de regio. Het is een eenheid die qua afmetingen de grootste is van het korps Regio Rijnmond. Een gebied met vier burgemeesters en met een relatief lage bevolkingsdichtheid. Daarentegen loopt het gebied 's zomers vol met duizenden toeristen. Door dit alles ontstaan er een aantal knelpunten in dit gebied. Zo zijn de afstanden groot in een landelijk gebied. Dat geeft andere verhoudingen dan in een verstedenlijkt gebied. Daarnaast heeft Tuinder de beschikking overeen 'magere' personeelsbezetting. „Als dan de afstanden groot en de perso neelsbezetting wat 'mager' is en het beleid is er dan op gericht om niet in de auto te blijven plakken, waar ik overi gens achter sta, dan zijn de verbindingen van levensbelang. Die laten al jaren veel te wensen over. We hebben zoveel tech niek en toch zitten we nog steeds te tob ben met onze verbindingsmiddelen. Er is al vee! over te doen geweest, maar nog nooit is er een afdoende oplossing gecreëerd. Inmiddels heb ik toch goede hoop dat het gaat lukken. Het moet! Het is voor ons als agent, maar uiteraard ook voor de burger, van levensbelang. Met alle mogelijke inzet zal hij dan ook ervoor vechten om de verbindingen goed te krijgen. „Als onze struktuur en verbin dingen in orde zijn, dan verloopt ook de dienstverlening naar de burgerij beter en daar moeten we heen." Samen doen „Als politie hol je meestal achter de fei ten aan. Er wordt bijvoorbeeld ergens een inbraak gepleegd. Maar hoe snel je ook ter plaatse probeert te zijn, de dader is meestal gevlogen en je kan als politie alleen de schade nog maar opnemen en die proberen zoveel mogelijk te beper ken. Het is dan ook uiterst belangrijk dat we samen met de burgerij het kriminali- teitsprobleem aanpakken", vindt Tuin der. „Als de burgers alart zijn op 'eigen aardige' situaties en deze snel doorgeven aan de buurtagent of rechtstreeks aan het bureau, dan ben ik ervan overtuigd dat we op deze wijze samen veel kunnen voorkomen. We moeten het met z'n allen niet tolereren, dat er elementen in deze samenleving zijn die anderen bena delen." In dezen vindt Tuinder dat de politie meer zijn aktie moet richten op het voorkomen van zaken. „Zoals de brandweer de spreuk: 'Voorkomen is beter dan blussen' hanteert en daar ook veel aan doet om dat bij de burgerij aktu- eel te krijgen, moeten wij als politie ons daar ook meer op gaan richten." Wat Tuinder betreft moeten we als poli tie en burgers, zorgen dat de kriminaliteit geen kans meer krijgt. Door intensieve kontroles op verdachte personen en het nagaan van de gangen van deze mensen, hoopt hij dat daardoor de kriminaliteit ingedamd wordt. „Helemaal voorkomen doe je het natuurlijk nooit, dat zal duide lijk zijn, maar als de mensen het niet meer accepteren en samen met de politie de strijd er tegen aan gaan binden, dan zal het ongetwijfeld een stuk verbeterd kunnen worden". Fijn team „De eenheid Goeree-Overflakkee is een eenheid met een rijke traditie van reorga nisatie en vernieuwing, waarvan het eind nog niet in zicht is", aldus een artikel in de korpskrant van de politie. „Het is bovendien erg jammer dat er de laatste tijd zo veel wisseling in de leiding heeft plaatsgevonden", vindt Tuinder. „Toch, en dat is opmerkelijk, alles blijft gewoon doorgaan. Dat is natuurlijk heel goed, want als de leider er niet is, moet het werk doorgaan. Echter dat kan ik u verzekeren: Dat wordt hier op sublieme wijze gedaan. Als ik ook zie op de betrokkenheid van de personeelsleden bij hun werk en hun gebied, dan is dat om stil van te worden. Als er iets bijzonders gebeurt, dan staan zo enkele agenten, die helemaal op dat moment geen dienst hebben, klaar om te kijken of ze kunnen helpen." Ook voor de inzet van de buurtagenten heeft hij grote waardering. „Dat verloopt echt heel goed. De denk ook in dezen, om maar een voorbeeld te noemen, aan het omgaan met de schooljeugd. Er wordt door het team steeds meer gedaan om middels lessen de jeugd iets te vertellen over de politie, waarbij uitgebreid wordt ingegaan op diverse problemen, waar mee we in onze samenleving te maken hebben en als burgers en politie mee worden gekonfronteerd. Als ik dan kijk naar het enthousiasme waarmee de agen ten dat doen... dat is gewoon fantastisch! Het is een reuze team! De moet af en toe heel hard 'lopen' om 'mijn jongens' bij te houden en dat is een goede zaak." Weerbaar Tuinder ziet het dan ook best wel zitten de komende jaren op Goeree-Overflak kee. „De heb er alle vertrouwen in dat ik mijn werk hier met veel plezier zal kun nen doen." Hij hoopt dat er een hechte band zal ont staan met het personeelteam, voorzover die er al niet is. Maar ook hoopt hij dat er een hele goede verhouding tussen de politie en de burgerij zal komen. „Mensen blijf kritisch op het politiewerk, dat mag gerust, dat is een goede zaak. Blijf echter opbouwend kritisch. Blijf praten met de agenten en gooi de 'deur op een gegeven moment niet dicht', daar bereiken we niets mee. We proberen als politie een goede hulpverleningsdienst te zijn en we hopen dat de komende jaren nog meer gestalte te geven. Maar we hebben uiteraard onze beperkingen. Houdt daar alstublief oog voor. Alleen als politie, of alleen als burgers kunnen we niets, maar gezamenlijk kunnen we veel. Laten we dan samen een vuist maken tegen de dingen die we niet wil len! Dat is het allerbeste voor ons eiland, het eiland Goeree-Overflakkee." No. 6557 Middelharnis Telefoon (0187) 482222 Vingerling3 - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische huishoudelijke app. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIOEO - STUDIO - HB^ORTAOE - FOTOORAFIE R53 ^^3^^2J czD C3 C3 IZ3 en ca CJ CU I OUXKW-MteWrMf 35-r«Mbon|Df87768T0f2/Fw 683734 Mi^iop - Hoguoom f 72 - Tatoftx» (DTf t; 462«» voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Op het team van Cor Melissant kunt u rekenen als op op zoek bent naar een (gebruikte) auto. Niet alleen iiebben ze jarenlange ervaring met alle automerken, maar ze doen graag extra hun best voor tevreden klanten. AUTOBEDRIJF ll'UZUd Ni|verheidsweg tt Dirksland (0187) 601598

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1